יומן אליפות של הניינרס (3-13). איש השנה

ג'ים הרבאו. איש השנה של הליגה.

1. הניצחון היום היה קריטי – גם אם לא קשה מול יריבה שהיא גם גרועה וגם בתמונה לבחירה הראשונה בדראפט. הם לא השיגו אותה כי אינדיאנפוליס לא טפשים (בכלל – צריך לעשות הגרלה בין ארבעת הגרועות בליגה על הבחירה הראשונה). קריטי כי ניו אורלינס עשתה 0-8 בדום החמים שלה כשהיא מבקיעה בממוצע 41 נקודות. בחוץ היא 3-5 ומבקיעה 26 נקודות. הניינרס לא יכולים להרשות לעצמם לאפשר 30 נקודות במשחק פלייאוף. בקנדלסטיק אפשר לעצור כל קבוצה על 15-20 ואז יש סיכוי. ושבוע המנוחה חשוב.

monica's dad. cc license

2. הסיבה ליומן האליפות הזה, שנראה מופרך לחלוטין כשהחלה העונה, הייתה מינויו של ג'ים הרבאו למאמן בסן פרנסיסקו. היה בכך עניין סמלי – הרבאו בא מהמקום ממנו בא ביל וולש (אוניברסיטת סטנפורד) – וגם הפוטבול ששיחק במכללות העיד על כל שהוא מהמיוחדים.

הרבאו עמד בציפיות הללו ברמה מהדהדת עד כדי שהציפיות שלי ממנו עכשיו הן לא שסן פרנסיסקו תהיה קונטנדרית אלא שתזכה בסופבולים. הוא איש השנה בNFL – כנראה אפילו יותר מרודג'רס. כי הוא עשה את כל זה בלי קדם עונה מלא. בלוח משחקים לא קל – שכלל את הAFC צפון. אבל בעיקר בלי לנקות את האורוות. הוא לא זרק אף אחד – גם לא את אלכס סמית' המושמץ. שחקנים ועוזרים קיבלו הזדמנות להראות מה הם יודעים כשהמנטליות סביבם הופכת מלוזרית למנצחת. וכמעט כל שחקן פשוט העלה דרמטית את התפוקה שלו. עליה גדולה במספרים היבשים ובעיקר ריכוז.

הנה נתון פשוט שמספר המון. מעשרים פאמבלים של היריב, סן פרנסיסקו השתלטה על 15. מחמישה פאמבלים של הניינרס, נתון נמוך ביותר כלשעצמו, הניינרס איבדו רק שניים.אם הייתי צריך לבחור את השחקן המשמעותי – זה הפנטר אנדי לי. הוא פשוט שלח כל דרייב של היריב להתחיל מתוך העשרים. והגנת הניינרס היא כזו שאתה יכול לעשות נגדה דאון ראשון. אבל תקלה הכי קטנה – הפסד יארדים במהלך או עבירה של חמישה יארדים – וההגנה הזו שלחה אותך לקווים.

אין לי נתונים על כך, אבל לא מעט פמבלים הגיעו דווקא אחרי מהלך טוב של היריב. כפי שלא מעט מהאינטרספשנס הגיעו דווקא כשהיריב במהלך דרייב טוב וצובר בטחון (שניים כאלו שעולים לי לראש הם מול מאנינג ורות'ליסברגר). הניינרס באמת שיחקו כל דאון וכל דרייב עד הסוף. זו הסיבה שכל מיני תקלות שהיו אמורות לסיים את הסיפור הזה של סן פרנסיסקו – למשל הפציעות של פרנק גור או פטריק וויליס – לא סיימו את הסיפור. בגלל זה פרשנים איחרו להבין שמשהו קרה כאן. כי הם ניתחו את הפרסונל על פי הדאטה שהייתה להם. וג'ים הרבאו הוכיח שאי אפשר אולי להפוך שחקן כושל לסופר סטאר. אבל אם כל שחקן מוסיף 30% כאילו הבאת ארבעה סטארים חדשים.

3. אני לא חושב שהרבאו מפחד משינויים. אני חושב שמשחק הפלייאוף הביתי הוא המבחן של אלכס סמית'. ואם לא יעמוד בו כן יהיה קווטרבק אחר במערכת בשנה הבאה. אבל אני מאמין שההגנה תיתן לסמית' את הניצחון הזה. זה היה אולי הדבר היפה ביותר השנה: היו בהחלט רגעים שהקבוצה קרטעה. אבל לרגע לא קיבלת תחושה של דמורליזציה. של "למה אנחנו נלחמים אם ההתקפה לא מסוגלת לזוז".
המורליזציה פשוט השביחה כל חלקה רעה.

דה באזר בפייסבוק

טקסס (בהמשך לתומר חרוב) / ערן לוי, ברלין
"בהולנד מלמדים לאן לרוץ, לא על מבצע אנטבה" (דן רומן)

59 Comments

בני תבורי 2 בינואר 2012

ודיוויד אקרס, כי אין עוד מלבדו.

באבא ימים 2 בינואר 2012

דיוויד אייקרס זה האירוניה במיטבה. שנה שעברה משחק פליאוף ראשון של האיגלס נגד הפאקרס – נגמר 21-16 לפאקרס ואייקרס מחמיץ שני שערי שדה מטווחים שהוא די בקלות מבקיע. בסוף העונה הוא עובר לניינרס, לא לפני שהוא מממן הצבת שלט חוצות ענקי בו הוא מודה לאוהדי האיגלס על התקופה שלו בפילי. האיגלס בוחרים את אלכס הנרי. מגיע המשחק נגד הניינרס – הנרי מחטיא שני שערי שדה. הניינרס מנצחים משער שדה של אייקרס.

גיל 2 בינואר 2012

ופלין הזה הוא חולה נפש. הקווטרבק השלישי שפותח בגרין ביי ב20 השנה האחירונות והוא שובר את כל השיאים.

דורפן 2 בינואר 2012

ואתה בנאדם עם יכולות נמוכות מאד של הבנת הנקרא. ולכן זה גם לא מפתיע שאתה גס רוח.

ולכן תוסיף עוד עלבון אחד ואז תסתלק

דורפן 2 בינואר 2012

אל תחזור לכאן. אין לי שום עניין שתהיה כאן. האינטרנט בעברית מלא מקומות מאד מתאימים עבורך. אנשים שמקללים לפני שהם מבחינים בין מטרת טור לבין השם שלו.

אריאל 2 בינואר 2012

הארבו בהחלט עשה קסמים. מה שכן, הנתון שהעלית, של 15 מתוך 20 פאמבלים של היריב סן פרנסיסקו זכו בו, הוא הנתון הכי מפחיד מבחינת הקבוצה הזאת. כי פאמבלים הולכים בדרך כלל חצי חצי. ואם זכית ב-75% מהם, מתישהו זה ייתאזן, והניינרס חיים גם ככה על הקצה כל משחק אז פאמבל לפה ולשם יכול להיות ההבדל בין ניצחון להפסד.
בכל מקרה, אני איתם בפלייאוף (בצד של ה-NFC, כמובן). יהיה נחמד לראות קבוצת הגנה אמיתית לשם שינוי מצליחה בפלייאוף

יריב 2 בינואר 2012

אם הם 75% אז אחד משתיים: או שיש סיבה לזה, ואז זה גם מאוד מעניין וגם מאוד מעודד את האוהדים, או שזה מקרה ואז הם כנראה קבוצה שהשיגה יותר מהצפוי השנה (שזה לא חריג, כמחצית מהקבוצות מצליחות יותר ממה שהיה סביר לצפות). בכל מקרה, הסטטיסטיקה לא מתאזנת, לכל היותר אפשר לטעון שבפליאוף הם לא צפויים להנות מהיתרון הזה (75%), אבל גם כך הם קבוצה מסוכנת. הפער הזה שווה מעט פחות מכדור למשחק, לא משהו שלא ניתן להתגבר עליו.

אריאל 2 בינואר 2012

לאורך זמן הסטטיסטיקה תתאזן. אם לא בפלייאוף אז בשנה הבאה. וכדור למשחק, בשביל קבוצה כמו הניינרס, זה המון

מתי 2 בינואר 2012

בעונה שבה 3 קווטרבקים עוברים ה-5,000 יארד, אלכס סמית' עובר לראשונה את ה-3,000. זה אומר שההגנה של הניינרס תצטרך לא סתם להגביל את הקווטרבקים האלו ל-15-20 נקודות, הם יצטרכו גם לכפות דרייבים קצרים בזמן כדאי לתת זמן להתקפה, ורצוי גם להשפיע על העמדה בשדה, ואם אפשר אז לייצר נקודות מאיבודי כדור. בקיצור, ניסים ונפלאות.

גיל 2 בינואר 2012

מה זה ניסים ונפלאות, זה מה שהם עושים כבר 16 משחקים. והסיינטס בחוץ ברוחות לא יהיו כל כך אפקטיביים כמו בדום.

מתי 2 בינואר 2012

זה לא סוג הקבוצות שלוקחות אליפויות עידן הזה בדרך כלל. זאת ליגה של מסירה והם יהיו אאוטסיידרים בפלייאוף הזה, אבל אני לא פוסל אותם לכלום.

דורפן 2 בינואר 2012

אני מסכים שצריך נסים ונפלאות כדי להיות איזשהו פקטור על האליפות. אני לא רואה תחילה של סיכוי למשהו במקום כמו גרין ביי או מול הפטריוטס. אבל ניו אורלינס לא כל כך מפחידים אותי. משחק של 60-40 למארחת – כמו רוב משחקי הפלייאוף.

עומרי 2 בינואר 2012

אחרי שצפיתי בסטאפורד מול גרין ביי אני מהמר שהניינרס לא יפגשו את הסיינטס, כי הם יודחו מול הליונס. הם יפגשו את אטלנטה שתנצח את הג'איינטס.

עומרי 2 בינואר 2012

רק שני QB עברו 5000…ץ

גפן 2 בינואר 2012

3 עברו

בריז
בריידי
סטאפורד

לאיליי מאנינג היו חסרים 70 יארד ל 5000,ורוג'רס היה גם מגיע ל 5000 אם היה משחק את המשחק אתמול

דורפן 2 בינואר 2012

זילות מוחלטת של ה5000. דן מרינו לנצח. מעניין שהוא עשה 5000 עם 48 ט"ד וכיום זה לא מבטיח לך להתקרב למספר כזה

גפן 2 בינואר 2012

זילות או לא,אלה המספרים.אני מניח שבראייה היסטורית למרינו יזכרו רק שהוא היה הראשון לעבור 5000 יארד.

ונראה לי שהניינרס מצאו QB לשנים הבאות.מאט פלין בוגר LSU הוא בקיץ שחקן חופשי..הוא בטח לא ירצה להישאר בפקרס כמספר שתיים לרוג'רס בעשור הקרוב.

דורפן 2 בינואר 2012

כן – פלין שיחק אתמול משחק של someone come get me

גפן 2 בינואר 2012

על המשחק של פלין אתמול היה רשום המשפט מהסרט ג'רי מגווייר – Show me the Money

טל 2 בינואר 2012

רק על סמך הנתונים היבשים ובלי להבין כלום בפוטבול, די ברור שמספרי הקווטרבקס היום הם כמו תוצאות השחייה עם החליפות.

עומרי 2 בינואר 2012

וואו לא שמתי לב לסטאפורד, הוא מסר ליותר מ1000 יארד בשני המחזורים האחרונים!

Avg. Joe 2 בינואר 2012

דורפן, כבר מזמן יתרון הביתיות בפלייאוף הוא לא ממש פקטור רציני (ע"ע הפאטס בעונות האחרונות, גרין ביי, ג'טס ואפילו אינדי הפסידו לבולטס…)
אמנם, הניינרס צריכים (כמובן) להתמקד במשחק אחד מול: 1. הסייאנטס (ככל הנראה) או מול 2. דיטרוייט (במידה והליונס מנצחים בסופרדום (קלוש מאוד) והג'יאנטס גוברים על הפלקונס במאדולאנדס) או מול 3.אטלאנטה (במידה והליונס מנצחים בסופרדום והפלקונס גוברים על הג'יאנטס). אין ספק שבסינאטס בכושרם הנוכחי ובעומק ההתקפה שלהם מציבים אתגר אדיר להגנה של הניינרס שצריכה להאט אותם מאוד ולכפות משחק צמוד עם שערי שדה. ההתקפה של הניינרס, רחוקה מלהיות אקספלוסיבית (והיא איננה ברמת פלייאוף, בטח של קונפרנס ומעלה) ועל כן, כל תסריט של לרדוף אחרי הבריז(ה) הוא לא אפשרי עם סמית'.
הערכה שלי הסיאנטס מנצחים את הליונס 35:24 ואיליי מנצח את הטוראי ריאן 27:24. ככה שאחרכך הסיאנטס מנצחים את הניינרס 24:16 ונוסעים ללמבו פילד לפגוש את הפקרס שארזו את הג'יאנטס 31:20.
אחר-כך אפשר יהיה לתת לאבק לשקוע ולחשוב על שנה הבאה שבעדיפות: רסיבר מס' 1 – אולי VJ מהצ'ארצגרס
אולי דוויאן בואו האלילי מהצ'יפס. עוד פאס-ראשר טוב להגנה (???)

דורפן 2 בינואר 2012

יש לי תחושה שהוא פחות משמעותי רק בסיבוב הראשון. כי ראינו בעונות האחרונות הרבה משחקים בין אלופות בתים של 9-7 או 8-8 נגד קבוצת ווילד קארד של 4-12. מהסיבוב השני הוא משמעותי – אבל במקרה הזה עניין הדום קריטי

עזי 2 בינואר 2012

בארבע השנים האחרונות הביתיות בסיבוב הראשון ניצחו רק 43.75 אחוז מהמשחקים, מהסיבוב השני זה עלה ל-58.33 אחוז.

אריאל 2 בינואר 2012

יפה שחזית לא רק מי ינצח אלא גם את התוצאה

רועיש 2 בינואר 2012

רונן מה אתה אומר על הנבואה של אברהמי עוד לפני המחזור על מאט פלין?
"מאט פלין הולך לתת למנהלים של סן פרנסיסקו משהו לחשוב עליו."

דורפן 2 בינואר 2012

אברהמי תותח. הוא אמר לי את זה כבר לפני כמה ימים. זה הרבה יותר הגיוני מאשר לשלם את המחיר על אנדרו לאק. אלא אם אינדיאנפוליס אומרים לפייטון למצוא קבוצה ואז הוא צריך אינסטנט-קונטדרית. ואז זו החלטה מעניינת.

אריאל 2 בינואר 2012

אף אחד לא יישכח את מארינו. זה כמו שאף אחד לא שוכח את ה-60 של בייב רות' או ה-61 של מאריס, לא משנה כמה בארי בונדס או סוסה חבטו בעונה.

עומרי 2 בינואר 2012

בארי בונדס וסוסה רימו. בריידי ובריס בסה"כ שיחקו את המשחק.

דורפן 2 בינואר 2012

רק לשים את מרינו בפרופורציות לעומת ימינו. באותה תקופה מספר הסאקס היה גדול פי 1.5.
וויליאם פרי, שחקן קו ההתקפה שנחשב כל כך ענק עד שקיבל את הכינוי "מקרר" – הוא היום ממוצע לחלוטין בגודלו לתפקיד- כ-320 פאונד.

שחקנים כמרינו ומונטנה הוציאו מסירות ב-2-3 שניות. כשאני רואה את שחקני זמננו מקבלים לעתים 5-6-7 שניות – ברור שזה לא אותו משחק.

טל 2 בינואר 2012

רק שההגיון הסביר אומר שגודלם של שחקני ההגנה עלה בשיעור דומה, כך שזה אמור להתקזז, לא?

דורפן 2 בינואר 2012

קודם כל לא. גודלם של שחקני קו ההגנה גדל בפחות. ושנית -מכיוון ששחקני קו ההתקפה רק צריכים לחסום ולתת לקווטרבק שלהם כמה שניות וושחקן קו ההגנה בעצם צריכים לפרוץ את הקו – אם שני הצדדים גדלים זה לטובת ההתקפה. כמו קרב אגרוף במשקל קל לעומת משקל כבד – יש הרבה יותר חבטות מוצלחות בקרב במשקל קל.

טל 2 בינואר 2012

למה הוא גדל בפחות?

דורפן 2 בינואר 2012

כי שחקני קו הגנה עדיין צריכים לרדוף גם אחרי נושא כדור. שחקן קו התקפה בשיטות החדשות הוא לרוב די סטטי. בעבר הרחוק כשקבוצות שיחקו בשיטת "קודם כל ריצה" הם היו קצת יותר קטנים וניידים

גיל 2 בינואר 2012

היום הסטטיסטיקות ההתקפיות הן בדיחה. בשנתיים האחרונות יש כל כך הרבה פנלטיס שאם לא שורקים לפאס אינטרפרנס אני תוהה אם קרה משהו. העונשים על פאס אינטרפרנס ופרסונל פאולס קשים מדי לדעתי. נותנים פירסט דאון בקלות גדולה מדי ואז קל להמשיך בהתקפה. אם רוקי נותן מספרים בלתי שפויים כאלו אז די ברור שהמשחק נוטה היום בבירור לטובת ההתקפה. גם השביתה כנראה תרמה לזה קצת אם כי לא ברור למה.

יואב בורוביץ' 2 בינואר 2012

אנחנו מסיימים עונת NFL מרתקת. ה-NFL היא הליגה הטובה בעולם והפוטבול המקצועני הוא כיום הספורט המעניין בעולם. אני מקווה שהפלייאוף יעמוד בסטנדרט. וכל הכבוד על "יומן האליפות של הניינרס"- אין ספק שיש כאן הברקה (למרות שאיני אוהד ניינרס מאז 1988, אז שמחתי כשהם ניצחו את הבנגאלס. היום הייתי מתפלל ימים כלילות שסינסינאטי תנצח קב' כה דומיננטית בסופרבול. אבל ב-89, או שמא היה זה 90, כבר רציתי מאוד שהברונקוס הפאתטים האהובים ינצחו את הניינרס בסופרבול- אותו ראיתי בקולנוע תל אביב. זה כמובן לא קרה. הניינרס רצחו את הברונקוס, במשחק שפרשן בין היתר או.ג'יי סימפסון, ומאז אני לא סובל אותם- הרבה מאוד בגלל עזיבת מונטנה ותחילת עידן סטיב יאנג). העובדה שהניינרס היו עלובים כל כך הרבה שנים ברציפות, לאחר שנות ה-80 האגדתיות, היא עדות לעוצמה הנפלאה של ה-NFL- שהיא גם הליגה התחרותית בעולם.

Avg. Joe 2 בינואר 2012

לא לשכוח שהתקפה כיום זה יותר שחקנים. השנים האחרונות הראו שינוי בתפקוד ההתקפי של הTE. ולראיה, מלבד הותיקים והגדולים כמו גונזו וגייטס לכל הקבוצות שהגיעו לפלייאוף יש כשרון עצום בעמדת הTE. שחקני פוטבול/כדורסל של 2 מטר ויותר עם עוצמה אדירה וידיים רכות.
רק בקצרה: גונזו כמובן, גרונקואובסקי והרנדדז בפטס, דיוויס ודילאני ווקר בניינרס, ג'ימי גראהאם הפנטנסטי של הסיאנטס, פטיגרו ושפלר בליונס, פינלי בפקרס.
כולם עם נתוני התקפה שפעם היו רק לWR

גלן בניו אורלינס (אבל עוזב מחרתיים) 2 בינואר 2012

כבר על הבוקר הטלביזיה המקומית מדברת על ה WC. ומחר אנחנו צריכים לעשות V-TECH ל V-TECH (ששש… זה לא PC ולא יפה).

סכום שלי-
עונה בעייתית ולטעמי חלשה. קבוצות חד מימדיות ברובן. אין משחק ריצה או אין מסירה או יש רק הגנה. ק"ב MVP והמחליף שלו מעמיס מאות יארדים במשחק. ומצד שני הברונקוס בפליאוף.
עוד תלונות- ק"ב טוב כמו סטאפורד אבל פשוט לא בעלית דופק 5000 יארד. בהחלט זילות. ובנוסף שיפוט חלש ופחדני, פרו התקפה יתר על המידה.
אבל…….
שאפו להארבו, איש מישיגן. איש השנה בהחלט דווקא כי הוא לא מייצג את רוח הליגה הנוכחית.
והכי חשוב הליונס בפנים ואני חושב משום מה שהיה עדיף את הניינרס אבל יש גרוע מהסיינטס וזה הג'יאנטס בWC. בקיצר אופטימיות של טיפשים.

גיל 2 בינואר 2012

אני מסכים עם גלן. העונה הזו פחות מעניינת משנים עברו. איכות הפוטבול ירודה למדי בעיניי ושחקנים מתרכזים יותר ויותר בשואו אוף ודברים שלא קשורים למשחק. השיפוט לדעתי לא חלש אלא פשוט לא עקבי ומבובלבל בגלל כל החוקים. צריך בדק בית רציני של השופטים. יש יותר מדי הפסקות בכל משחק, מהתרשמות שלי כל מהלך שני יש איזו שהיא שריקה.

חוץ מזה גלן, מה יהיה עם סו? לא לומד הבחור? לנסות לצחוק על רוג'רס?

Avg. Joe 2 בינואר 2012

היפה בסטטס' זה שכל אחד יכול לראות בה מה שהוא רוצה. מזכיר לי משפט של שמעון פרס שסקרים זה כמו בושם, אפשר להריח, אבל אסור לשתות.
אז עכשיו אפשר לטעון שפעם למרינו היה קשה יותר לזרוק 5000 בגלל שאיזה בטטאפורד אחד זורק גם.
אז רק למען האיזון, השניים הנוספים שעקפו את מרינו, בריז ובטח בריידי הם HOFק"ב ובטח שלא פחות טובים ממרינו ואולי עם מרינו היה משחק בחוקים של היום הוא היה זורק ל7000 ו60 ט"ד ועדיין אולי היה נשאר עם שיאים אישיים בלבד.
ובכן המשחק שהוא סך כל של הארגון והקומיש, המדיום המשדר, השחקנים והסגל, הצופים ואנחנו בבלוג הנידח, משתנה תדיר, כמו כל הדברים.

גיל 2 בינואר 2012

אבל זו בדיוק הגדולה של מארינו. הוא זרק ל5000 יארד כשאף אחד אחר לא עשה את זה בתקופתו ועד עכשיו. ברגע ש3 קווטרבקים עושים משהו בשנה אחת שלא נעשה קודם זה מראה לא רק על היכולת שלהם אלא גם על כמה זה קל יחסית. בהשוואה לשחקנים אחרים בזמנו מארינו היה יוצא דופן. בחוקים של היום הוא היה באמת עושה 7000.

ניינר 2 בינואר 2012

ואף מילה על כך שקבוצות שאין להן על לכאורה לשחק ניצחו את כל הקבוצות שכן היה להן על מה לשחק? אין על הליגה הזו בעולם כולו

רועי מ 2 בינואר 2012

סליחה שאני הורס את הדיון המעניין כאן.
יש לי שאלה קטנה בקשר להגרלת המשחקים. איך זה נקבע מול מי אתה משחק? מול איזה קונפרס? או שהקבוצות משחקות לפחות מול נציגה אחת מכל קונפרס?

דורפן 2 בינואר 2012

אין הגרלה. שתי אלופות הבתים החלשות יותר מארחות את שתי הווילד-קארד – האלופה הכי חלשה את הווילד קארד הכי חזק.

גיל 2 בינואר 2012

נדמה לי שהוא התכוון לעונה הרגילה. משחקים נגד היריבות מהבית שלך בית וחוץ ונגד יריבות מבית אחד בקונפרקס שלך ואחת בקונפרקס השני ועוד שתי קבוצות שנקבעות לפי המיקום בעונה הקודמת. מי שסיים ראשון ישחק נגד מקום ראשון אחר וכו'.

יבור 2 בינואר 2012

אפשר להירגע קצת עם התשואות לליגה הזו?

המשחקים והמשחק אולי מהנים, אבל השיטה דפוקה לחלוטין.

ליגה שאתה יכול לסיים בה 6:10 ולראות בטלוויזיה קבוצה במאזן חצוי משחקת בפלייאוף.
ליגה שבה אתה לא נמדד מול כל הקבוצות האחרות, ואפילו לא יותר ממחציתן.
ליגה שהיא למעשה גביע או קופל-ליג: וואן סטרייק אנד יו'ר אאוט.
ליגה עם שיטת בתים אנכרוניסטית ומצחיקה: כאילו שמדובר באליפות מחוז קטן שם ליריבות בין דיוק ל-NC, או בין ברור חיל לאור הנר, יש באמת משמעות.
ליגה שמשוחקת אולי רבע שנה, ובשאר הזמן נחים.
ליגה שקבוצה עם מאזן 1:18 אינה האלופה, ואחרת עם 6:14 מוכתרת בגלל משחק אחד.

אז אולי נירגע קצת?

טל 2 בינואר 2012

הקטע עם ההתהדרות התחרותיות מגוחך במיוחד. הרי ברור ש"ליגה" שמוכרעת בשיטת גביע (ו"ליגה" של 16 משחקים) תהיה תחרותית במיוחד. ראבקום, אפילו הליגה הישראלית בכדורסל נהייתה תחרותית יחסית מאז שעברו לשיטת פיינל-פור.

נכון שיש בNFL תקרת שכר, אבל את זה יש גם בNBA ואם אני לא טועה, גם בהוקי. ההבדל הוא שכאשר הדברים מוכרעים בעונה של 82 משחקים וארבע סדרות של הטוב משבע יש הרבה פחות מקום למיקריות ולכן למראית עין, פחות תחרותיות.

אגב, הליגה התחרותית ביותר בעולם (במבחן התוצאה) היא ליגת האלופות בכדורגל, אולי הליגה הבכירה היחידה בספורט העולמי ב20 שנים האחרונות שבה אף קבוצה, מעולם, לא הגנה על תוארה.

דורפן 2 בינואר 2012

ליגת האלופות היא לא מפעל שניתן להשוות לאלו – שכן למרות חשיבותה היא בסך הכל כ-20% ממספר המשחקים של קבוצה בעונה. אז פה אין שום מקום להשוואה.

חוסר התחרותיות בה עמוק ביותר, מושרש ומגוחך – משתתפות 52 מדינות. הגביע יגיע כמעט בוודאות לקבוצה מאחת מארבע מדינות (וגם זה רק כי באיירן מינכן קיימת – אחרת זה שלוש מדינות). אם יגיע לאחת מארבע נוספות (פורטוגל, הולנד, צרפת או רוסיה) זה ייחשב נס. ולכ-44 הוא פשוט לא יגיע לעולם.

בתוך שלוש המדינות מהן תגיע האלופה – בספרד האלופה תקבע מבין שתי קבוצות. באיטליה אולי מבין 3. באנגליה יש הטוענים 2 ויש הטוענים 4. בכל מקרה זה לא המון. אז התחלופה היא באמת כסאות מוסיקליים בין כמה בכירות.

מה ההבדל -יש קבוצות עלובות בNFL. אבל אין קבוצות שאפשר להגיד בקונטקסט של 5-6 שנים "אין להן מה להשתתף". בשביל מה בדיוק אלופות ישראל, בלגיה, קרואטיה… והרשימה תגיע ל-40 מדינות אם נעשה אותה – צריכות להשתתף?

טל 2 בינואר 2012

כי כדורגל זה משחק שמשוחק בכל העולם ופטובול רק במדינה אחת. זו העדות לעוצמה של של הכדורגל, בהרבה מקרים זה יתרון ובמקרה הספציפי הזה, אתה יכול להציג את זה כחיסרון. למרות שאני לא בטוח שזה המצב. מה בעצם אתה מציע, שלא יתנו למדינות קטנות להשתתף?

אחרי הכל, אתה יודע, אלופת הNFL, "אלופת העולם בפוטבול",יכולה להגיע רק ממדינה אחת. הרי מה שאתה עושה זה בעצם לקחת את המגרעה הבולטת של הפוטבול ולהציג אותה כיתרון.

דורפן 2 בינואר 2012

מה עניין שמיטה להר סיני.

תחשוב על הטמטום -כשמתחיל המפעל וכאילו כולם משתתפות. דואגים לדרג את כולן – אפילו לא על סמך הישגיהן אלא על כוח המדינה. הכל כדי למנוע מאיזשהי קטנה סיכוי

הגענו ל-16 האחרונות – יש דרוג על פי השגי העונה הרגילה, אבל בפנים איזה עז לא ברורה: קבוצות מאותה מדינה לא יכולות להפגש. למה בשמינית כן וברבע לא? לא ברור.

הגענו ל-8 האחרונות פתאום נעלם הדרוג ונעלמו הישגי העונה הרגילה. תאר לך שאת שמונה האחרונות באן.בי.איי פתאום יגרילו. מאיפה זה צץ פתאום?

הדבר היחיד שאני יכול להגיד שאין פה את מי להאשים. כי זה בכלל לא מתוכנן. מעולם לא הוקדשה לזה מחשבה. זה רק תלאי על תלאי מאז שנות החמישים. מישהו למשל זוכר את המקור של שערי חוץ?

אפילו דברים הכי טריוואילים – כמו שבפנדלים תתחלף הבעיטה הראשונה לסרוגין (כמו ההגשה בשובר שווין בטניס) לא משנים. למרות עדויות ברורות שהבועטת ראשונה מנצחת 60%.

אפשר לדון לא מעט על תקלות בפוטבול. אבל הם משנים דברים כל הזמן. אם הם רואים הטיה בהארכה – הם משנים את מקום בעיטת הפתיחה. בכדורגל דברים יכולים להסריח חמישים שנה ואיש לא מתקן.

גיל 2 בינואר 2012

יש הצדקה לזה שקבוצה במאזן חצוי עולה לפלייאוף. זה מאפשר מאבקים חשובים עד למשחק האחרון בעונה כמעט בכל בית. אם זה היה מאזן כללי אז היו יותר מדי משחקי זבל. אם קבוצה במאזן 10-6 לא ניצחה את הבית שלה ולא מספיק טובה לויילד קארד היא יכולה להאשים רק את עצמה.

באותה מידה אפשר לומר איפה יש עוד ליגה שבה קבוצה גרועה הופכת לקונטדרית תוך שנה שנתיים וכל שנה בעשור האחרון יש לפחות 5 קבוצות חדשות שלא היו בפלייאוף בשנה הקודמת?

ואגב, ממש לא נחים בשאר העונה. שחקנים מתאמנים ומתכוננים לעונה באוף סיזן. לא בכולו אבל כמה חודשים טובים.

יבור 2 בינואר 2012

אבל החלוקה לבתים היא אנכרוניסטית וחסרת הגיון (וכמובן שגם לחטיבות). למה שדאלאס תהיה עם נ"י? למה לא עם יוסטון?
ולמה להעניש קבוצה של 6:10 כי יש לה באזור טובות ממנה (וההגיון אומר שהיא אפילו טובה יותר ממאזנה, כי פגשה פעמיים את הטובות ממנה)? אז לא – היא לא יכולה להאשים רק את עצמה, אלא עוד ליצנים במשרדי הליגה. ורונן – חטאי ליגת האלופות לא מכפרים על אלו של ה- NFL. אין צורך להגן על זו על ידי תקיפה של זו (למעשה, בנוגע לליגת האלופות אני מסכים איתך, רק שזה לא רלוונטי).

ועל עניין המנוחה אתה יכול לומר דברים דומים על הכדורסל – הם מתאמנים ואפילו משחקים במסגרות לאומיות בזמן הפגרה, וזה בניגוד לפוטבול.

גיל 2 בינואר 2012

בכלל לא שרירותית. יש יריבויות היסטוריות שהשתמרו בבבתים. יוסטון היא קבוצה חדשה שאין לה שום מסורת ושום יריבות עם דאלאס. לעומת זאת דאלאס וושינגטון למשל הן יריבות היסטוריות.

זה נכון שיש אי צדק מסוים שקבוצה עם מאזן פחות טוב לא עולה לפלייאוף, אבל בסך הכל הרעיון הוא לשמור על תחרותיות גדולה עד המחזור האחרון. קבוצה יכולה לעלות עם ניצחון בבית שלה ושני ויילד קארד כך שקבוצות טובות באמת לא מתפספסות.

לגבי המנוחה, זה נכון שיש מנוחה גדולה יותר בפוטבול אבל הברוטאליות שבו מחייבת את זה. לג'קסונוויל למשל היו השנה 31 שחקנים שגמרו את העונה מוקדם. אין עוד משחק שהפציעות בו כל כך משמעותיות.

דורפן 2 בינואר 2012

יבור – הכל טוב ויפה שאתה קורא לזה אנכרוניסטי – רק שזה להיפך. ליגה של 32 בלי חלוקה תיצור לך בטן של חוסר עניין של בערך 16-20 קבוצות. הבעיה היחידה בשיטה היא שאלופות הבתים מארחות את הווילד קארד – אין באמת הגיון להפלות לרעה קבוצות יותר טובות.

דורפן 2 בינואר 2012

יחד עם זאת ייתכן שאתה צודק לגבי החטיבות. אותן אפשר אולי לבטל. שמירת היריבות המקומית חשובה לפופולאריות של המשחק. יכול להיות שפלייאוף של 12 פתוח לגמרי הוא הגיוני יותר.

גיל 2 בינואר 2012

זה באמת ביזיון.

יובל (אחר) 3 בינואר 2012

אני לא יודע, אבל איכשהו "צדק" בספורט תמיד נראה לי כמו ערך יחסית משני. הקבוצה עם מאזן ה-18:1 כשלה במשחק הכי חשוב שלה והקבוצה עם מאזן ה-14:6 ניצחה אותו. אז לאחת קוראים "אלופה" ולשניה לא. המאזן עדיין שם ולא מחקו את ההשגים של הקבוצה שנצחה 18 משחקים בעונה.

ערכים הרבה יותר חשובים בעיני הם עניין, מתח, מסורת (ערך שמשום מה נוטים לזלזל בו) וכמובן הגינות בסיסית. לא במובן של צדק אלא במובן של חוקים שווים לכולם ושאיפה מקסימלית לתנאים שווים לכולם. בזה אני חושב שה-NFL גוברת על כל יתר הליגות המקצועניות בעולם, ובוודאי בכדורגל האירופי.

גלן בניו אורלינס (אבל עוזב מחרתיים) 2 בינואר 2012

יבור מה נעשה שזה מעניין אותנו למרות העוולות. אני מת לתת תשואות לליגה אחרת אפילו אם היא לא מעניינת אותי. תן לי את הכתובת ומייד אני שולח לשם תשואות.
גיל- וטוב שסו עוד לא למד. הוא מכניס רוח רעה בקבוצה ולזה היא הייתה זקוקה עד עכשיו. בעיני הוא האיש העיקרי שבכלל מביא את הליונס11 כ"כ רחוק מ07. הבינג סד דאט, עכשיו הפליאוף וחייבים להרגע ולהוריד פנלטיס.

גיל 2 בינואר 2012

וואו, הבעלים של הקולטס זרק את פוליאן. עכשיו רק שיפטר מהמאמן ואפשר יהיה לצאת לדרך חדשה.

Comments closed