הקלאסיקו. הפרצוף

ריאל ובארסה, מה לעשות, הן הפרצוף של הכדורגל כרגע

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
למה באמת מתעסקים בהתנהגות הקבוצות בקלאסיקו? הרי הקבוצות כל כך טובות ומוריניו גם שינה את הטקטיקה וזה יותר מעניין (ושווה לקרוא את עירד צפריר).

וזו התשובה שלי:

כי הן הפרצוף של הכדורגל. הן הקבוצות מספר 1 ו-2 בעולם ביכולת ובכסף וסביר שגם בפופולאריות. עם 6-7 מעשרת השחקנים המפורסמים לכל הפחות. אז הן הפרצוף.

כמו שהפרצוף של הטניס בדורנו היא היריבות הנהדרת בין נדאל לפדרר בעוד הפרצוף של הפורמולה-1 היא הרמאויות בין הקבוצות והריבים בין הנהגים בשנים האחרונות.

כמו כשהפרצוף של הNBA היה בתקופה מסויימת לארי בירד נגד מג'יק ג'ונסון, והסלטיקס נגד הלייקרס, שחקנים עם כבוד עצום זה לזה ושחקנים קבוצתיים למופת, וזה היה פרצוף מסוג אחד. וכשזה לברון ג'יימס נגד קובי בראיינט, שני אגואיסטים חסרי חן שעסוקים אך ורק בעצמם, זה פרצוף אחר.

ככה זה צריך להיות. לתמונה, מה לעשות, אין קשר לכתבה

אז כשבמשחקים בין ריאל מדריד בברצלונה הם עסוקים בלהתפתל, בלהטעות, בלכסח, בלקלל, בלהתגודד על השופט, ובלהאשים זה את זה, זה לא משנה אם סלטיק-ריינג'רס יותר אלים. כי זה משחק בליגה הסקוטית העלובה. וזה לא משנה אם בטוטנהאם-מנצ'סטר סיטי רימו, כי הן רק הקבוצות, נניח, מספר 5 ו-15 בעולם. זה גם לא משנה שאם כרגע  באיירן או מילאן או מנצ'סטר יונייטד היו על המגרש משתתפות הקלאסיקו היו מנצחות אותן בלי כל הסאגה הזו.

כי מה לעשות: את הפרצוף אי אפשר להסתיר. וזה הקלאסיקו. משחק מעולה שעולה ממנו המסר שלרמות זה בסדר גמור. רצוי. ואפילו, כך אני שומע, איזשהו "עניין תרבותי" של לטינים. שזו כמובן שטות שהיא עלבון לאנשים כמו זיקו או רפאל נדאל או סבי בלסטרו או פאו גאסול או נבחרת הראגבי של ארגנטינה …. טוב, באמת אין צורך למנות כאן שורה ארוכה של ספורטאים לטינים שהם התגלמות הקלאסה. אבללמי שמתעקש על זה: ייתכן מאד ששני מועדוני הכדורגל שמשחקים בקלאסיקו מוציאים שם רע  גם לספורטאי הלטיני.

וזה לא עניין של פייר פליי. הפייר פליי, למי שלא עודכן, בוטל בקונגרס מיוחד ערב המונדיאל של 1934. זה פשוט עניין של אסטטיקה. זה פשוט מכוער, ילדותי ולא מכובד.

כתבתי בעבר דברים דומים על שער היד של מראדונה. האם זו הייתה הרמאות הגדולה בהיסטוריה? לא. האם זו הייתה הרמאות הגדולה ביותר של מראדונה? לא. אבל בגלל הסגידה אליו ככדורגלן זה השאיר אותנו עם כל דור השחקנים שגדל עליו – זה שמשחק כרגע – שהחליט "שזה מה ששחקן גדול עושה".

המהות של הכדורגל הופכת רעה מיום ליום. ענף מושחת, מפסיד, מושך קרימינלים, מכור בהרבה רמות, לא שוויוני, מאבד את הקשר עם האוהד. אין לזה קשר לריאל מדריד וברצלונה. אבל הן הפרצוף. זה מה שרואים. ואתם יודעים מה? הן אולי לא יכולות לתקן אותו, אבל הן היו יכולות לתת לו פרצוף יותר יפה.

*

נ.ב. אל תדאגו. העסק לא מרוויח פחות כסף בגלל העניין הזה.

תחליטי גברת, את איתנו או איתם?
דונאלד דק כן, מיקי מאוס לא / יואב בורוביץ'

34 Comments

ניינר ששונא את אלכס סמית האפס 26 בינואר 2012

רונן, מתוך סקרנות, מהו הפרצוף של הNFL היום?
אם תכתוב בהיפוך את הפסקה על המהות של הכדורגל תקבל תיאור מדוייק של הNFL

דורפן 26 בינואר 2012

לא יודע. לא תמיד ענף ספורט ננעל על יריבות מסויימת. אני חושב שהפרצוף הוא בריידי ופולמאלו בצד החיובי. אבל הפרצוף של הNFL הוא גם יותר מדי עניינים פליליים של שחקנים ועניין בריאות השחקנים.

אבל זה לאוהד המעמיק כמונו. מי שרואה את המשחקים – רואה שהם משוחקים בכבוד הדדי והגינות ברמה מתקבלת על הדעת

אלעד 26 בינואר 2012

ניינר, להסיר מהר את הכינוי. אחרי העונה שעברתם חובה עליכם להתמקד בחיובי ולא בשלילי

ניינר ששונא את אלכס סמית האפס 26 בינואר 2012

אלעד, תן לי עוד כמה ימים לשנוא אותו ואז אתחיל בהכנות לעונה הבאה בתקווה שהוא כבר לא יהיה איתנו (מישהו אמר מאט פלין?)

גל ד 27 בינואר 2012

לטעמי הפרצוף של הNFL כיום מורכב ממדים מפוספסים ודגלים צהובים. אולי טני מריר, אולי אני משוחד, אבל לטעמי שאט הנפש שגורמות ההצגות ושאר הבזיונות של המשתתפים בקלאסיקו לא מתקרבת לעצבים ששופטי הNFL גורמים לי.

דאג לי 26 בינואר 2012

אחלה פוסט. מסכים עם כל מילה. אבל הבעיה היותר גדולה היא דווקא ברצלונה, שמשחקת את הכדורגל הטוב בעולם, ואוהדיה הפובלציסטים משכנעים אותנו שבעקבות זאת היא גם צחורה וטהורה, כשהיא לא טובה בכלום מריאל. חבורה של צוללנים, בכיינים ומביימי פציעות. פשוט איום ונורא. אם קבוצת בליגה האנגלית היתה משחקת כך היא במהרה היתה הופכת לשנואה ביותר.

דורפן 26 בינואר 2012

הבעיה היא לא ברצלונה. הבעיה היא ששתי הקבוצות, שפעם ייצגו משהו פוליטי מאד מסויים בספרד, גררו את הטינות והריבים הללו אל תוך תקופה בה בזכות כספן ויכולתן ורצונן – הן הפכו למותג עולמי.

אופיר 26 בינואר 2012

הבעיה היא מוריניו שמוסיף דם רע למדורה. לפניו המשחקים ביניהן לא נראו ככה.

צור שפי 27 בינואר 2012

אהה, והחזיר שזרקו על פיגו, עשור לפני מוריניו, רק משל היה.

רנדה 2 בפברואר 2012

לפיגו זה הגיע

טל 27 בינואר 2012

היחס לפיגו הגיע מצד הקהל, לא הקבוצה היריבה. הרי אף אחד לא טוען שהיריבות והשנאה בין המועדונים התחילו בתקופת מוריניו. מה שהתחיל בתקופתו (או לפחות התעצם) זה החילחול של השנאה למגרש.

תזכור את הקלסיקוס בעונה של פלגריני (והשני שבינהם היה ממש קרב ישיר על אליפות). אף אחד משניהם לא היה דומה למה שראינו במשחקים בעידן של המיוחד.

טל 26 בינואר 2012

אתה טועה.

אף אחד לא מכחיש שבקטע של ההצגות, ברצלונה דומה לריאל. מה שיש בריאל ואין בברצלונה, זה הקטע של האלימות (שהוא חמור בהרבה). יש?

גיל 26 בינואר 2012

הבעייה היא חבורה של מולטי מיליונרים מפונקים, חסרי כבוד למשחק שכל מה שמעניין אותם זה להשיג ניצחון, גם במחיר לא ספורטיבי.

החתול במגפיים 26 בינואר 2012

תסתכלו עליהן ותראו אותנו. אנחנו העולם.

פוסט מדכא.

נדב 26 בינואר 2012

רונן, לפחות במקרה של המשחק הענק מאתמול, לא היו יותר מדי התחזויות. במשחקים קודמים היו גם היו, והרבה, וזה היה מגעיל. אבל דווקא אתמול באופן יחסי היו פחות, ובכל מקרה לא כאלו שהשפיעו על התוצאה. נראה לי שמה שזוכרים מהמשחק זה בעיקר את הקצב המדהים, היכולות האישיות והקבוצתיות המדהימות, בקיצור את הכדורגל הענק, ולא דברים אחרים (חוץ מהקיטורים של מוריניו על השופט, אבל לזה כבר התרגלנו). אף אחד לא הבקיע שער עם היד, אף שחקן לא הורחק בגלל הצגה (ראמוס קיבל צהוב שני בסיום על ספק עבירה על בוסקטס, אבל לא אדום). אז לקחת דווקא את המשחק הזה כדוגמא לרמאות טוטאלית – טיפה מוגזם.

טל 26 בינואר 2012

גם אני לא הבנתי מה היה כל כך נורא או יוצא דופן במשחק אתמול מבחינת הצגות או חוסר ספורטביות. זה ממש להגיע עם התובנות מוכנות מהבית.

וגם אם נניח שהיו, זה היה יותר חשוב ומשמעותי מהכדורגל העצום שראינו? זה פשוט להיות אנטי בכוח.

אדם 26 בינואר 2012

כדורגל עצום זה כדורגל של 50 דקות משחק נטו?

טל 26 בינואר 2012

לא ראיתי שום ביזבוזי זמן יוצאי דופן במשחק הזה, בהשוואה לכל משחק גדול אחר.

אני מציין עובדה: שום דבר שקרה במשחק הזה, לא מתקרב בחוסר הספורטיביות שלו למרפק של לסקוט ובטח לא לבעיטה של בלולטי לראש של פרקר.

עכשיו נכון שכמועדונים סיטי וטונהאם פחות גדולים, אבל זה עדיין משחק עונה בליגה הפופלרית בעולם. לא קראתי אף התייחסות כמעט לענין הזה, רק תשבוחות למשחק. בטח לא טענה שהאירועים הללו האפילו על המשחק.

דורפן 26 בינואר 2012

טל – את כל זמן הפציעות הם ישבו על הריצפה. והשופט המצחיק שכח שצריך לשחק את תוספת הזמן נטו. זה הדבר היחיד שאני מאשים אותו בו. אם הוא צריך להחליט על כל מרפק אם זה באמת נכנס במישהו או שהמשהו סתם שוכב ומתפתל – זו לא משימה של בן אנוש.

בלוטלי הוענש.

מה שריאל וברצלונה צריכות זה קומישינר שישלוט בהן. שירחיק כמה שחקנים ויעשה מהן דוגמא. הרי לא בעיה לתפוס את המתחזה הראשון, את האלים הראשון – להושיב אותם בחוץ לחמישה משחקים והבעיה תפתר – מוריניו או לא מוריניו. הבעיה היא שמיוזמתן הן דואגות שמוסדות ההתאחדות והליגה יהיו חלשים מאד. אחר כך כל אחת מהן סובלת מזה בתורה.

אדם 26 בינואר 2012

אף אחד בסיטי וטוטנהאם לא עושה הצגות, ולא סיטי ולא טוטנהאם מאמצות את הגישה האגרסיבית והכסחנית במטרה להוציא את היריב משיווי משקל, לא מתייחסים לעניין הזה במשחקים כאלה בליגה האנגלית כי אפילו ביריבויות של דמ רע (נניח ליברפול-יונייטד) גם כאשר האמוציות כל כך חזקות אין קבוצה שבאה רק במטרה לכסח והשניה שבאה רק בכוונה להתבכיין לשופט על כל שריקה.. לא ראיתי את מסצ'ראנו משתטח על הדשא במשחק בין יונייטד לליברפול כמו שהוא עושה במשחק בין ריאל לברסה.

מה שכן בדקות שהמשחק כן זרם הכדורגל באמת היה יפה.. ריאל וברסה צריכות לקחת דוגמא מאנגליה, תחשוב שהיינו זוכים לעוד 20 דקות נטו של כדורגל כזה ולא של התבכיינויות/הצגות ועבירה על כל פיפס קטן.

טל 27 בינואר 2012

מה הקשר שבלוטלי הורחק? הטענה היא לא להתאחדות האנגלית, אלא על רמת הספורטיביות שהוצגה במשחק עצמו.

גם לא האשמתי את השופט בכלום, הרי הוא לא נושא, אלא המשחק עצמו. האם פגיעה מכוונת בשחקנים היא ביטוי פחות חמור של חוסר ספורטיביות מלבזבז זמן בדקות הסיום?

אני לא נכנס לדיון על הליגה, על הקבוצות או על מוריניו. אני פשוט לא מצליח להבין מה במשחק הסצפיפי הזה היה כל נורא, יותר נורא ולא ספורטיבי מפגיעות מכוונת ללא כדור.

אדם 27 בינואר 2012

טל, אולי זה יסכם את מה שהיה כל כך גרוע במשחק, שיום אחרי המשחק כל העולם מדבר על הכיסוחים של ריאל (גם אם במינון יותר נמוך) ועל ההצגות של שחקני ברסה.. זה עצר כמעט חצי מהמשחק.. בסוף היום זה עדיין מושרש בראש שלך, שכמה שהמשחק התעלה ברמת הכדורגל הוא לא מימש את מלוא הפוטנציאל שלו.
היה משחק אחד שאני זוכר – צ'לסי- ליברפול 4-4, שתי הקבוצות שיחקו על חצי גמר האלופות לא חצי גמר גביע המלך, המשחק שטף הרבה הרבה יותר מהמשחק של אתמול. אם שתי הקבוצות היו באמת מאמצות גישה של פחות התבכיינות והצגות ויותר כדורגל נטו אז אני בטוח שהמשחק של אתמול היה מתעלה גם על זה של ה-4-4 של צ'לסי וליברפול.

טל 27 בינואר 2012

אדם,

מי זה אותו "חצי עולם"?? העיתונות האנגלית?

מאיר איינשטיין שידר את המשחק. הוא לא התייחס לזה בכלל אלא רק דיבר בשבחו של המשחק. זה לא נדב יעקובי. זה שדר שאין לו שום נטיה לכדורגל לטיני או אחד שיש לו אינטרס מיוחד לפאר את המוצר שהוא הכדורגל הספרדי (שדר של צ'רלטון). סתם אוהד כדורגל שנהנה מכל רגע.

אני לא חושב שחייבים לקבל במאה אחוז את הדרך שבה הוא ראה את המשחק, אבל מגוחך לטעון כעובדה שהדברים שמסביב האפילו על הכל. במקרים מסוימם (למשל המשחק הראשון בחצי הגמר בעונה שעברה) יש אמת מסויימת בטענה הזו. לא במשחק הזה. לתחושתי אנשים באו מראש עם גישה מסויימת כלפי המשחק ורק חיפשו אירועים שכאילו יאוששו אותה.

אדם 27 בינואר 2012

דבר נוסף, עצם זה שמישהו שם פה איזה לינק מהטלוויזיה הספרדית שעוסק בכל הטענות של ברסה וריאל מהשיפוט, מראה לך שאולי אנשים לא באו עם גישה מסויימת למשחק.. יותר נראה לי שאתה פשוט מדחיק.

אדם 27 בינואר 2012

טל-לא יודע אם העיתונות האנגלית אמרה את זה, לא קראתי את ההתייחסות שלה למשחק. מספיק לדבר עם אוהדי שתי הקבוצות, קבוצה אחת אומרת "האלה היו כסחנים" והשנייה "האלה עשו הצגות".
אתה לא שומע הערות כאלה אחרי אינטר-מילאן, או יונייטד-ליברפול. רונן בהחלט צודק שבעצם העובדה שריאל וברסה הן שתי הקבוצות הכי טובות בעולם הם מכתימות את הענף בעצם זה שהן פונות לטקטיקות האלה שלא קשורות לכדורגל.. אגב, הזכרת לפני שברסה נוקטת בהצגות רק מול ריאל, זה ממש לא מדויק.. זה די מושרש, לא צריך להראות פה סרטונים מיוטיוב שסתם יוציאו לאנשים את החשק מהמשחק.

שוב, אני אומר שנהנתי מהמשחק, אחד היותר טובים שראיתי העונה, אבל הוא זרם רק כ-50 דקות נטו, תחשוב איזו חוויית כדורגל היינו רואים משתי הקבוצות הטובות ביותר (אחת יש האומרים שהיא הגדולה בהיסטוריה, והשניה כמדומני היקרה בהיסטוריה) אם רק היינו רואים כדורגל נטו. זו תחושת המועקה שלי מהמשחק.. לא באתי עם תובנות מוכנות.

טל 27 בינואר 2012

זה שאוהדי הקבוצות עצמן (בטח שאחת מהן מאמן מוריניו) מתעסקים בשיפוט, זה מקובל מאד. זה לא קורה כמעט בכל מפגש של יונייטד-ליברפול למשל?

צריך להבדיל בין אוהד קבוצה שמרגיש שנעשה לו עוול בהחלטה מסוימת לבין אוהד ניטראלי שיכול להנות מהמשחק.

הופמן 26 בינואר 2012

אם הקלאסיקו הוא הפרצוף של הכדורגל, הרי שהכדורגל העולמי נמצא בשיא שהוא לא היה בו כבר שנים. הלוואי שזה היה הפרצוף של הכדורגל. לצערי הכדורגל העולמי מורכב הרבה יותר ממשחקים סטייל בארסה-לבנטה וריאל-גיחון מאשר הקלאסיקו.
משחק שעולה ממנו המסר שלרמות זה בסדר גמור? להיפך. הרי אם יש דבר אחד בקלאסיקו שבכל העולם מתלוננים עליו, הרי זה ההתחזויות, ההצגות והדם הרע. כולם שונאים את מוריניו כי הוא גורם לריאל מדריד להיות אלימה ובכיינית, ומי שלא – שונא את ברצלונה על הבכיינות שלה.
נכון, בלי הרמאות זה היה מושלם. אז זה לא מושלם. אבל זה אולי הטוב ביותר שראיתי בימי חיי. שרק ימשיך ככה.

החתול במגפיים 26 בינואר 2012

בלתי אפשרי לשפוט משחק כזה, ישנם פה כמות אירועים שיכולים להספיק לעונה שלמה:

http://www.cuatro.com/deportes/futbol/el-clasico/El_Clasico-Barcelona-Real_Madrid-Barca_-_Madrid_3_1548475187.html

צפייה ממומלצת.

********* בסולם שרל פרו.

ניר 27 בינואר 2012

לאחרונה יצא לי כמה פעמים לשמוע שדר אמריקאי בפוטבול או כדורסל אומר על שחקן שמנסה לסחוט עבירה "הוא נפל כמו שחקן כדורגל". נראה שבשנים האחרונות האמריקאים מתרשמים מכדורגל דרך ריאל-ברצלונה לא עושה חסד עם הספורט הזה.

ייספר אולסן 27 בינואר 2012

מצחיק, גם אני שמתי לב לזה. כאילו אין קללה מעליבה יותר מאשר להשוות שחקן פוטבול לשחקן כדורגל. ההתחזות בעיניהם היא עלבון לאוהד המשחק.

כסיפוביץ 27 בינואר 2012

זו הייתה הרגשתי בדיוק לאחר המשחק.
מעבר למשחק הדרמטי הייתה הרגשה של מבוכה מהשחקנים של שתי הקבוצות.

האם יש מקור להשוואה לפני ואחרי עידן מוריניו?
האם ריאל של דל בוסקה לדוגמא הייתה עסוקה בקצבות כטקטיקה להרוס את השליטה של ברסה?

יש כמה שחקנים בברסה שלא תראה מהם שום צלילות וניפנופים חזקים בידיים וזה פויול וצ'אבי בעיקר- הדור הישן

טל 27 בינואר 2012

לריאל של דל בוסקה היה יתרון איכותי, כך שלא היו צריכים לנהוג בדרך הזו. יותר מדויק ורלבנטי יהיה לטעון שבתקופה ההיא ברצלונה לא נהגה כך למרות הנחיתות.

וצר לי, הטענה שלך על צ'אבי לא מדויקת. הוא אומנם לא צולל (חלק מזה בגלל הוא משחרר כל כך מהר את הכדור שאין ליריב הזדמנות לתקל אותו), אבל הוא אולי גדול המתלוננים לשופט בברצלונה, או לפחות היה כזה עד בואו של פאברגאס.

Point of view 27 בינואר 2012

Hey Ronen,

I couldn't agree more with your text – the current football (at least at its highest levels) is only about money, a product of capitalistic attitudes and a result of global changes. A product that is being controlled and owned by cynical, greedy gangsters-in-suits who use it as a tool to leverage their power and influence. There are exceptions, as in everything in life, but the majority fall under this criteria.

It is up to each and every person to decide whether he likes it and to choose his favorite team/players/league. There are several major differences between the European leagues, however, the characteristics are very similar. The German league might be more competitive than the Spanish one, and the fans have more saying and are more involved in their clubs, but still FC Bayern Munchen acts like a monster corporation, out of proportion with the rest of the clubs.

The contrast between the football level and the ugly attitudes, aggressiveness and cheating in the recent Classicos demonstrated this point to perfection. It was enough to watch the Crystal Palace-Cardiff matches in the semi-final of the Carling-Cup to notice the gap between smaller clubs to the big ones. Where players, on one side, come to play football (may be tough and aggressive, but still football) than a bunch of ego-centrics millionaires, who show no respect for the game and too busy with a lot of other things except for playing football.

Hope one day better FIFA/UEFA presidents will be appointed and encourage serious changes to this rotten sport, which for good and bad, I am still very addicted to….

קורא 27 בינואר 2012

גם אם יש דברים בטענה וחוויית הקלאסיקוס הייתה מושלמת בלי כל הפעלות הלחץ השונות על השיפוט – המשחק האחרון (וגם השלושה האחרונים השנה) שטפו והשופט נתן למשחק לרוץ.
מלבד החמש דק' האחרונות לא היו בזבוזי זמן גם שנעשו הצגות (משהו זוכר שחקן מתגלגל על הדשא יותר מעשרים שניות בדקות 1-85?) והיה קצב משחק ואירועים אדיר.
לא צריך לקחת מימד חוסר ספורטיביות ולעקם איתו על שאר העובדות שקשורות אליו.
עם זאת, מסכים שפעולת הרתעה עם קורבן למשחק אחד יכולה לחסל את ההתחזויות וההתנפלויות על השופט.

Comments closed