הריעו לסגנית המוליכה הגרמנית!

בורוסיה מנשנגלדבך הייתה מין הוכחה מהותית לדור שנות השבעים שיש כדורגל אחר

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

מה שדורטמונד עושה לבאיירן זה מה שברצלונה עושה או עשתה לריאל כבר כמה שנים. היא מועדון פחות גדול – למרות שהמועדון ענק. ויותר עני – והפער גדול לדעתי באופן די ניכר מאשר הפער בין מדריד לברצלונה. אבל בדורטמונד עובדים על כדורגל ובבאיירן חושבים על מי לקנות מפה ומשם ואיזה מאמן יעשה קסמים במהירות.

 

אבל זה לא מה שבאמת מרגש בצמרת הטבלה הגרמנית. אלא דווקא זהות סגנית המוליכה הטריה. תראו, לא הייתי ב-0-6 של מנשנגלבך על הנבחרת. בעיקר כי הייתי בן קצת פחות משנתיים. אבל בכל תקופת ילדותי המשחק הזה ריחף באוויר. כי הרי לא היו שידורים ישירים של כדורגל מאירופה ואיש כמעט לא נסע לשם. ונניח אם שידרו מונדיאל זו עדיין רק טלוויזיה. אז הדוגמא  להרבה אנשים מאיך שכדורגל צריך להיות משוחק הייתה ההצגה שנתנו גינטר נצר וחבריו – פעם היו כותבים כך "כוכב הקבוצה וחבריו" – מול נבחרת ישראל בבלומפילד. הם היו ההוכחה המהותית והמוחשית, של תשעים דקות בשר ודם, שזה נכון מה שכותבים על מה שקורה באירופה.

מעניין אם מי מהקוראים היו במשחק? אשמח מאד לשמוע חוויות!

עוד באירופה הוא היה תותח!

 

עד כדי שהם הוזמנו עוד ארבע פעמים לישראל במהלך שנות השבעים!

 

הם לא היו היחידים. זכורים לי עוד כמה משחקי ידידות שהיו שיעור יפה בכדורגל:

 

ה-1-6 של נוטינגהאם פורסט וה-0-7 של אנדרלכט (זה היה נגד מכבי תל אביב מחוזקת), זכורים לי כאירועים כאלו.  דווקא אייאקס וליברפול היותר מפורסמות נטו לאכזב את הקהל בביקורים שלהןשד. אולי הביקור המרשים האחרון היה של אולימפיק מארסיי הגדולה, ממש ערב עידן הטלוויזיה. הם ניצחו 2-5.

 

תראו מה הם עושים לאינטר:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

ושיזהרו להם שם בדורטמונד:

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

62 Comments

אופיר 18 בפברואר 2012

נחמד.

אבל האם מצפה לנו (אוהדי ארסנל) בשורה משמחת בבוקר?
מתאים לי דוקא שאברמוביץ' ינפנף את הבואש ואנחנו ניקח אותו (בסוף העונה). יש לי הרגשה שזה יכול להצליח.

יואב 18 בפברואר 2012

הייתי ב7-0 של אנדרלכט וב3-1 של ליון עם גיורא מול מכבי מחוזקת(ורק כאן הבנתי שראיתי את בסט ולא הייתי מודע לזה).
על גינטר נצר שמעתי רבות מאבא וחברים שלו.אחד מהם נהג להגיד שנצר הוא השחקן הטוב ביותר שראה.

דורפן 18 בפברואר 2012

מכבי ניצחה 1-3. והיא הייתה מחוזקת בשלוש אגדות – בסט, מור ומלמיליאן. ואולי גם גם רודני מארש

עומרי 19 בפברואר 2012

מכבי הייתה מחוזקת בג'ורג'י בסט? איך ולמה?

עזי 18 בפברואר 2012

רונן, אני חושב שסיפרתי לך שזה המשחק הראשון שהייתי בו. אני לא זוכר הרבה חוצה מגינטר נצר. גדול המוסרים של המשחק

תומר חרוב 18 בפברואר 2012

יש דיבורים על כך שדורטמונד תגיע לחנוך את האצטדיון בנתניה. ואני כבר הייתי במשחק ידידות של דוטמונד מול נתניה בקופסא!!! נגמר בשישייה לדוטמונד. דווקא את גלאדבך ניצחנו לפני שנתיים.  

D! במולדת 18 בפברואר 2012

אני ילדי 79 אבל אולי זו הסיבה שמונשנגלדבאך כלכך מוכרת לי? אני מתכוון לשם בתור כוח גדול באירופה או משהו.

וחוץ מזה המשפט הזה: "אבל זה לא מה שבמאת מרגש בצמרת הטבלה הגרמנית. " דורש המשך..

גיא אלון 18 בפברואר 2012

אבא היה מספר לי בהתרגשות על משחק של אייאקס בארץ. אני חושב שזה היה מול הנבחרת. 6:0.

מה שאני זכיתי לראות היה את ארגנטינה של מראדונה, לפני מונדיאל 86, עושה לנו בית ספר. נדמה לי ש 7:2

ירומיל 18 בפברואר 2012

מהקריינות (ומהשכל הישר) (ומוויקיפדיה) עולה שהגלדבכים משחקים בסרטון השני על הפרש. דורטמונד דאז באמת הייתה קבוצה עד כדי כך מחורבנת, או שהיו חשדות למכירה?

טל המנצ'סטרי 18 בפברואר 2012

1986, מנצ'סטר יונייטד נגד מכבי חיפה מחוזקת באורי מלמיליאן ותיקו 1 בקריית אליעזר.

אם אני זוכר טוב זה היה סביב חג פורים, רון אטקינסון עדיין היה על הקווים, בראיין רובסון הגיע לתפוס קצת צבע אבל לא לשחק בגלל שהיה פצוע (כמעט כרגיל) עם שבר ביד.
גורדון סטראכן עשה 1-0 וגרם לי לקפוץ כמו משוגע ביציע מלא ירוקים,
מזל שהייתי ילד(וכמו כל ילד אחר, חסר פחד בגיל הזה) ולכן יצאתי מזה בשלום, אורי מלמיליאן הלביש לגארי ביילי בננה בכדי להשוות את התוצאה.

סימנטוב 18 בפברואר 2012

הייתי שם והייתי בנתב"ג כשהגיעו יש לי איפה שהוא כמה תמונות וחתימות (אם אני זוכר נכון בדיוק החתימו את דוונפורט אך הוא לא הגיע). הגול של מלמיליאן הדבר הכמעט יחידי שזכור לי מהמשחק.

אסף 19 בפברואר 2012

גם אני הייתי שם. אחי אוהד יונייטד וגרר אותי. כל כך שמחתי מהגול של מלמיליאן. מה שאני זוכר חזק זה את השירים של אוהדי האורחת

גלן ספקן 18 בפברואר 2012

אני מצטער רונן, אותי למדו שאין ארוחות חינם.אתה שמח בשמחתם של הגלדבךים? חשוד ביותר. בוא נאמר שאם הם זוכים באליפות יש מצב לאיזה YNWA קטלני בקופ שלהם שיתן דזה-וו לילדות העגומה שלך בשנות ה -70 ו80.
איך תגיב אז??

טל 18 בפברואר 2012

– ריאל מועדון יותר גדול מברצלונה, בגלל שיש לו יותר תארים (כאשר את היתרון באספקט הזה הוא יצר בעזרת תארים שהושגו לפני 30 ו40 שנה). בכל שאר הפרמטרים לבחינת גדולת מועדון- הצלחה ב20 השנים האחרונות, הכנסות, תקציב (טבעי, לא תוצאה של שוגר דדי), קהל במגרש ובכלל, שחקנים גדולים ששיחקו במועדון, מעמד- ברצלונה לא נופלת מריאל ואפילו עולה עליה. דורטמונד לעומת זאת, נופלת משמעותית מבאיירן בכל פרמטר אולי חוץ ממוצע צופים למשחק (וגם זה בגלל מחירי הרטיסים). הפערים בין באיירן לדורטמונד דומים לפערים בין יונייטד וטוטנהאם או ריאל ואתלטיקו. מה שעושה את היכולת של דורטמונד להתמודד כשווה למרשימה בהרבה מצד אחד ואת חוסר היכולת של באיירן ליצר עליה יתרון, לדי מביכה.

– דווקא לבאיירן לא מעט שחקני בית, אולי חוץ מברצלונה יותר מכל קבוצת צמרת אחרת באירופה. בהחלט מגיע להם קרדיט בקטע הזה.

בכלל, קשה לפענח את באיירן. הם נראו מעולה בבית המוקדם באלופות, יש להם על הנייר הרכב שכולל שישה-שיבעה שחקני נבחרת גרמניה (רובם ככולם שחקני הרכב) מחוזקים בשחקנים כמו רובן וריברי ושנה אחרי שנה הם לא מצליחים לייצר יתרון על קבוצות שלא אמורות לדגדג אותם. זה קצת דומה למצב שהיה עם ריאל בסוף שנות ה90 תחילת שנות ה2000 (רק שריאל לפחות הצליחה מאד באירופה באותה תקופה, מה בנתיים אי אפשר להגיד על באיירן).

אולי יש הערכת יתר לשחקנים כמו שווינשטייגר, לם ומולר בגלל הצלחת הנבחרת. יש הבדל בין ליראות טוב לשבועיים פעם בשנתיים ללשמור על יציבות במשך עונה של תשעה חודשים.

ניינר 18 בפברואר 2012

אני לא הייתי במשחק אבל זוכר דיבורים של תדהמה מהכדורגל של נצר וחבריו.
הקבוצה הזרה הראשונה שראיתי היתה קווינס פארק ריינג'רס שהיתה אז קבוצת צמרת וסיימה במקום השני באנגליה. היא באה למשחק בבלומפילד מול מכבי מחוזקת ובהרכבה עלה החלוץ האימתני דון גיבנס. נגמר 1-1 עם פנדל של…מלמיליאן!
זכור לי גם משחק מול ליברפול שהסתיים ב3-3 או משהו כזה עם שלושער של בני טבק ברמת גן. יכול להיות?

טל 18 בפברואר 2012

היה משחק בין נבחרת ישראל לליברפול שנגמר 3-0 לישראל, עם יכולת שיא של אבי רן.

דורפן 18 בפברואר 2012

אתה מתבלבל. טבק כבש רביעיה בניצחון 3-4 על ליברפול מתישהו בשנות השמונים. ב-3-3 הבקיעו לדעתי נוימן, מכנס ודמתי – במשחק המפורסם לפני שאבי כהן עזב לליברפול. אגב – דבר מדהים. כהן הקיף את המגרש באוטו פתוח עם דלגליש ומלכת היופי ורד פולגר. ורד פולגר היא כיום שופטת בבית הדין לעבודה. למותר לציין שצירוף כזה של יופי ושכל מאפיין את יהדות הונגריה…

יפתח 18 בפברואר 2012

אבא שלי היה במשחק וכמובן הזכרון הראשון שלו ממנו הוא גינטר נצר.
אני ראיתי את מילאן מול נבחרת שחקני מכבי והפועל חיפה בדצמבר 97. ראיתי את המשחק מאחד הגגות שסמוכים לקרית אליעזר.
וחיפה ניצחו בפנדלים אחרי משחק נוראי של מילאן ומצוין של איברהים בה.

עופר פרוסנר 18 בפברואר 2012

אני זוכר משחק של נבחרת חיפה מול מילאן, שנגמר 1:2 למילאן לדעתי, ואת השער השני הבקיע אנדראס אנדרסון השבדי, נדמה לי. ולאבא שלי יש חבר שחזר בתשובה, ולא מוכן לשמוע מכדורגל, חוץ מכמה פעמים שבהן אבא שלי מבקר אותו והוא שואל בשקט שלא ישמעו מה קורה עם גלדבאך

תומר חרוב 19 בפברואר 2012

הייתי במשחק הזה, את מילאן אימן קאפלו ונבחרת חיפה ניצחה בפנדלים. איברהים בה היה עצום, חשבתי שהוא השחקן הטוב באירופה.

יפתח 19 בפברואר 2012

נגמר 1-1 וחיפה אכן ניצחה בפנדלים. בה היה פנטסטי, כל המשחק נהמו לעברו ובסוף הוא כבש את השיוויון למילאן (לא זוכר מי כבש עבור חיפה).
הוא היה מאוד מרשים (ביחוד בדריבל) ואפילו לא היה בסגל של נבחרת צרפת למונדיאל, בסוף אותה עונה.

ויכסלפיש 18 בפברואר 2012

לא הייתי אבל כתבתי פעם על עידן משחקי הידידות והתחרות בין ידיעות לחדשות בשנות ה-80 ל"שם המשחק", פיני זהבי סיפר לי שגלדבך התחילו לרחם על הנבחרת, מוצי ליאון סיפר בגאווה איך הורחק במשחק הפרידה החגיגי שלו נגד המבורג, אני זוכר מצוין איך חדשות קידמו את ואסקו דה גאמה וארגנטינה, ועוזי יוכל להוסיף פרטים. אגב, משחק ידידות מיתולוגי היה הניצחון 2:4 של בית"ר תל אביב על היידוק ספליט ב-1945, מישהו היה בו?

טל 18 בפברואר 2012

מכבי חיפה ניצחו 2-1 את אייאקס הגדולה של ואן חל משער של חיים סילבס.

הערה לגבי המשחק נגד אינטר: אם אני לא טועה (קראתי על זה כמובן, לא ראיתי את זה בחי), הוא בוטל מאיזושהי סיבה ובסופו של דבר אינטר היא זו שעברה.

טל 19 בפברואר 2012

צדקתי: http://en.wikipedia.org/wiki/1971%E2%80%9372_European_Cup#First_round

משחק ה7-1 בוטל (בדיעבד) לאחר שפחית בירה פגעה בשחקן אינטר בדקה ה29. במקומו שוחק המשחק לאחר המשחק השני באיטליה (שנגמר ב4-2 לאיטלקים) והסתיים ב0-0 שהביא להדחת הגרמנים.

אותה אינטר אגב, הגיעה לגמר האלופות, כך שהיה מדובר בקבוצה חזקה מאד שלנצח אותה 7-1 זה צשהו בלתי נתפס.

זה מזכיר את המקרה הממפורסם עם הקאבס (?) והאוהד שתפס את הכדור ומנע מהקבוצה שלו לנצח ולהעפיל לוורלד סירייס. מענין אם בגלדבאך זוכרים עד היום את האוהד שזרק את הפחית ואולי מנע מהקבוצה שלו זכיה באלופות.

זיזו 19 בפברואר 2012

יובנטוס של בג'יו נגד נבחרת שבוע הספורט.

תולעת 19 בפברואר 2012

מכבי ת"א מחוזקת, שבועספורט נתנה חסות וחילקה באותו מעמד את פרסי נבחרי העונה.

Bondi Runner 19 בפברואר 2012

פעם קבוצות כאלה הגיעולהתחמם בחורף הישראלי, או לסיים את העונה במבצע של עיתון כזה או אחר. היום הקבוצות האלה יתחממו בנסיכויות, או יסעו למסע קידום מכירות באסיה/ארצות הברית.
הזמנים משתנים….

יורם אהרוני 19 בפברואר 2012

אני זוכר את ההלם מהתבוסה נגד מנשנגלדבאך ב – 1970. דברו על כך שעמנואל שפר ביקש במיוחד מוייסוילר ששחקניו יתאמצו במשחק כדי להוריד את האגו לשחקני נבחרת ישראל אחרי העפלתם למקסיקו 1970. נדמה לי שבמשחק הזה התוצאה הייתה כבר 3 :0 בדקה ה – 15 ואז ישראל החליפה את השוער! אולי כתוצאה מהמשחק הזה השחקנים הישראלים הבינו שבמקסיקו יצטרכו לשחק הגנתי ומגעיל כדי לא לחטוף תבוסות. אני זוכר ששפר צוטט כאומר שבעוד הרבה שנים לא יזכרו איך שיחקתם אלא רק את התוצאות… במשחק נגד איטליה ישראל בקושי עברה את החצי ובכל זאת נגמר אפס אפס (בסיוע קוון אתיופי שהרים את הדגל לנבדל שוב ושוב…)

B. Goren 19 בפברואר 2012

הייתי במשחק, ישבתי מאחורי השער ואני זוכר שלאחר שני שערים החליף שפר את ויסוקר בחיים זיידנברג שלאחר מכן נופה מהסגל. כמחליפים לויסוקר העדיף שפר את יאיר נוסובסקי ואת יחיאל המאירי. בורוסיה נתנה כאן את אחת ההצגות הגדולות.

D! במולדת 19 בפברואר 2012

ללא שום קשר
אבל ראיתי אתמול את הסרט – the damned united
על בראיין קלאף ובעיקר על המאבק שלו בלידס. הסרט חורג בלי נקיפות מצפון מהאירועים האמיתיים אבל עדיין מצויין ומומלץ בחום.

ארז 19 בפברואר 2012

הייתי ב- 92 ב 2-1 של יובה על מכבי ת"א של אברם גרנט ברמת-גן. באג'יו וסקילאצ'י עשו 2-0 מהיר על ההתחלה, נמני צימק בפנדל אבל שאר המשחק היה משעמם לאללה. היינו ביציע העליון ומה שאני זוכר שהרשים אותי היה שיובה היו כל הזמן במבנה אחיד שנע בהתאם למיקום הכדור כאשר כל שחקן שומר על מיקומו בתוך המבנה מבלי לחרוג במטר. הפערים אז בין ישראל לאירופה היו עצומים, ממש כדורגל מעולם אחר

דודו פ. 19 בפברואר 2012

בניגוד לעכשיו שהפערים נסגרו והכדורגל הישראלי הוא ברמה אירופית גבוהה? סגירת הפערים היא שטויות. אנחנו אולי התקדמנו 2 צעדים קדימה אבל הכדורגל האירופי התקדם 4 צעדים. אז נכון שפה ושם יש איזו הבלחה וקבוצה ישראלית מצליחה לתת עונה אירופית טובה, אבל זה בד"כ קורה כשאותה קבוצה ידעה להמר על זרים איכותיים שהביאו אותה רחוק (יעקובו, רוסו, פראליה וז'וטא בחיפה של ליגת האלופות, אניימה ודה-סילבה בהפועל של ליגת האלופות). אתה רואה משחק של ליגת העל הישראלית ואחרי זה רואה משחק בליגה האנגלית/ספרדית/איטלקית/גרמנית/צרפתית וזה בכלל לא נראה אותו ענף ספורט. לא סתם הנבחרת שלנו לא הגיעה לשום הישל מאז מכסיקו 70 וגם לא תגיע לשום הישג בשנים הבאות. הכדורגל פה מפגר וימשיך להיות כזה אז שתתחיל מהפכה שתעיף את כל העסקנים מהכדורגל ותתחיל להשקיע את הכסף האמיתי במאמני נוער ובמתקנים לנוער. רק משם יכולה לבוא הישועה.
צריך להפסיק עם הבלוף הזה שאנחנו סוגרים פערים מאירופה. לא סוגרים כלום.

גיא זהר 19 בפברואר 2012

הייתי במשחק ב-1980 בו נצחו הגרמנים 0:2. זכור לי במעורפל השוער הענק שלהם. התברר לי עכשיו מקריאת ההרכב שבמשחק שיחק לוטר מתאוס

דודו פ. 19 בפברואר 2012

אני זוכר בשתור ילד הלכתי עם אחי הגדול לאצטדיון ר"ג לראות הצגה כפולה (גלאזגו ריינג'רס נגד הנבחרת הצעירה ואח"כ ליברפול נגד הבוגרת). הייתי גם במשחק של אנדרלכט הגדולה נגד הנבחרת.
באמת חבל שלא באות יותר קבוצות פאר למשחקי ידידות.

דודו פ. 19 בפברואר 2012

בשתור = שבתור

דודו פ. 19 בפברואר 2012

מנשנגלאדבאך זו באמת תופעה ומרקו רויס הוא ללא ספק שחקן השנה בבונדליגה. יהיה מעניין אותו לראות בשנה הבאה בדורטמונד, כנראה במקום גצה שיעזוב לאנגליה או לספרד.

באיירן זו אכן אכזבה גדולה ומעניין לראות אותה השבוע מגיעה בכושר לא טוב למפגש מול באזל בשוויץ בשמינית גמר ליגת האלופות. תוצאה רעה בבאזל יכולה להתחיל להרעיד את הרגליים מתחת ליופ היינקס כאשר בשבת הבאה מחכה מפגש מול שאלקה.

דודיק 19 בפברואר 2012

רונן, כמי שנוכח במשחק ההוא, כמובן שהוא נחרט היטב בזכרוני והותיר בי סימפטיה עמוקה למנשנגלדבך, גם כאשר הידרדרה כעבור שנים לליגה השניה. הקבוצה ההיא לא היתה רק גינטר נצר עם המסירות המדויקות שלו ל-50 מטר, אלא גם ברטי פוגטס (שפעיל כמאמן עד היום), ריינר בונהוף ואחרים

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

המשחק הראשון בו הייתי אי פעם היה כשאבא שלח לקח אותי לבלומ]ילד לראות את ק.פ.ר המהוללת דאז מתמודדת עם מכבי נתניה (או שזו כן היתה תל אביב? אני חושב שהוא רצה לחסוך לי אכזבות ולהפוך אותי לאוהד הצלחות) מחוזקת בין השאר במלמיליאן ועוד כמה – לצערי אני לא זוכר יותר מדי חוץ מפנדל של מלמיליאן שכבא אז היה השחקן האהוב עלי.

בקשר לגרמניה – שטויות. ההפרשים בין באיירן ודוקטמונד, או כל מועדון אחר, הרבה יותר גדולים. ולמרות האקדמיה המעולה של דורטמונד, בטח לא יוצאים ממנה יותר כוכבים מאשר ממחלקות הנוער של באיירן. בבורוסיה משחק הומלס, למשל, מהנוער של באיירן. במינכן משחקים באדשטובר, לאהם, שוויינשטייגר, קרוס, מילר, אלאבה, קונטנטו ועוד כמה מהנוער. באיירן לא מועדון שקונה בלי חשבון. הוא קונה עם חשבון…
באשר לגלדבך, ה7:1 ידוע עד היום כמשחק הטוב כנראה של הקבוצה אי פעם, וכטרגדיה הגדולה ביותר. אחד מאט באזבי שהיה משקיף במגרש קבע "אף אחד בעולם לא היתה מנצחת את הקבוצה הזו היום. זה היה כדורגל מושלם ברמה הגבוהה ביותר".
בדקה ה28, במצב של 1:2, נזרקה פחית קולה ריקה מהיציעים, ופגעה בכתף של רוברטו בונינסנגה. אותו אחד שהצליח להשוות ל1:1 בדקה ה19. בונינסנגה נחשב לאויב העם באיזור הריין התחתי – אבל הוא לא רצה לעשות הצגה.

הקפטן סנדרו מאצולה קץ אליו וצעק עליו ליפול, ואז החלה הצגה, כשהמעסה של אינטר מכריח את בונינסנגה להישאר שכוב ומטפל בראש שלו וחובש אותו בטורבן. בסוף הוציאו את בונינסנגה על אלונקה, והוא לא מדבר על המקרה יותר.
גלדבך הזועמים על העונש (שלושה משחקי רדיוס ועשרת אלפים פרנק שוויצרי), ולא פחות מזה – שחצנים ובטוחים בעצמם, מקבלים מאינטר מעולה 2-4 בראש, ובמשחק החוזר במקום ה1:7 שבוטל לא מצליחים לפצח קאטנצ'ו מוצק ומעובה היטב, ואת נאיבנו בורדון השוער במשחקו הטוב אי פעם, כולל עצירה של פנדל.
הפחית, אגב, שמורה במוזיאון של וויטס ארנהיים ממנה הגיע השופט דורפמנס (!) שלקח אותה כמוצג. לא הוא ולא באזבי חשבו שלסצנה היתה השפעה על תוצאת המשחק.
בבית דין של אופ"א הוברר שהזורק היה הולנדי, אוהד של מנשנגלדבך, ובהחלטה חסרת תקדים (בד"כ או שנותנים הפסד טכני, או לא נותנים עונש) נקבע משחק חוזר בברלין.

נדב 19 בפברואר 2012

בונינסניה

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

תודה נדב! לא יודע למה קראתי GN כNG, וזו טעות שאיש לא תיקן אותי עליה כבר לפחות עשרים שנה. אני כבר לא קורא את השם, אלא מזהה אותו כבונינסנגה. אני מנסה לחשב, כמה פעמים אמרתי וכתבתי בונינסנגה ומתכווצת לי הבטן….
בונינסניה, בונינסניה, בונינסניה, בונינסניה…

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

ואגב, למנשנגלדבך יש עד היום קשר אמיץ לישראל. זה התחיל עם עמנואל שפר שהתחבר עם ווייסוויילר בביה"ס הגבוה לספורט בקלן שם למד. זה המשיך עם המעבר לרוזנטל לקבוצה (די מקביל למעבר של אבי כהן לליברפול, כשאני חושב על זה, רק שבעיות ביטחון שהיו מכשול שהגרמנים לא היו רגילים אליו מנעו מרוזנטל לעשות קריירה יפה), אחרי זה הגיעו קבוצות ומאמנים רבים של מנשנגלדבך לארץ. ברטי פוגטס עושה פה חופשות, לותאר מתיאוס קורא לחופשות שלו "אימון קבוצות מקומיות", והדוגמאות ממשיכות.

דורפן 19 בפברואר 2012

אלון – הם אולי מדברים בווארית ונראים יותר פרקטים, אבל גם באיירן מבצעת רכישות ענק כושלות. וגם לריאל מדריד יש מחלקת נוער נהדרת וגם לריאל מדריד יש תכנית כלכלית. באיירן היא המועדון הטיפש והעשיר. למעשה הטיפש מכולם.

ריאל מדריד לפחות נכשלת מול מועדון עשיר ביותר. אם סיטי וצ'לסי נכשלות (לא בטוח שסיטי תכשל השנה), זה מול מועדון ענק ועשיר אחר. באיירן שומטת אליפויות לוולפסבורגים. זה דומה למצב שיונייטד תסיים מאחרי וילה או שריאל תסיים מאחרי בטיס.

אבל לשאלה החשובה: האם יש בקלן בית ספר נמוך? כי תמיד מציינים שם את בית הספר הגבוה – אם הוא בית הספר הגבוה מהו בית הספר הנמוך?

אבי 19 בפברואר 2012

ראיתי את ליברפול נגד "כוכבי הליגה", או משהו כזה, באמצע שנות ה-80. לא אשכח את האוהד המבוגר שישב לפני.

ישבנו בשער 13 ברמת גן כמעט על הגדר, ובכל פעם שג'ון בארנס רץ על הקו לידנו, הבחור צעק "יאללה/קדימה בַרָאנֶס!"

לעולם לא אדע אם זו הייתה בדיחה, או הדרך בה קרא את השם בעיתון הלא מנוקד.

נדב 19 בפברואר 2012

את ארגנטינה הביא אכן עיתון "חדשות" ב-1986. נשלחתי לאוסלו כדי לקדם את המשחק בימים שלפני, כי ארגנטינה קיימה שם משחק ידידות מול נורבגיה. הבעיה הייתה שנורבגיה ניצחה 0:1 ולכן בעיתון החביאו את הדיווח על המשחק בידיעה של 20 מילה, ופוצצו עם כתבות ענק על מראדונה ויתר השחקנים. בסוף ארגנטינה נתנה הצגה מדהימה וניצחה 2:7 (למרות שבמחצית היה 2:2). הצלם משה שי צילם במשחק הזה את התמונה הכי טובה בקריירה שלו, של מראדונה כמובן, שקיבל ציון 10.
אגב, חבר טוב, פאצ'ה אנדרדה, שדר רדיו קולומביאני בכיר, ששידר אז לרדיו מיטרה הארגנטינאי, סיפר לי הרבה שנים אחרי, כשנפגשנו בבוגוטה, שזה היה באמת המשחק הכי טוב של מראדונה במדי הנבחרת.
ובלי קשר, הייתי בשנות ה-70 המוקדמות במשחק שבו הפועל באר שבע ניצחה את אסטון וילה 1:2 בוסרמיל, עם שני פנדלים של יצחק גוזלן. אני בספק אם בבאר שבע יש מי שזוכר את המשחק הזה…

דורפן 19 בפברואר 2012

נורבגיה תמיד מנצחים איזה ברזיל או ארגנטינה במשחק ידידות.

האמת זה שווה כשלעצמו פוסט…. הנסיעה העיתונאית שהשתבשה.

הצלחתי פעם לשכנע את עיתון העיר שגמר המזרח בין שיקגו לניקס פתוח לחלוטין – כי הניקס מרשימים מאד ומובילים 1-3 על מיאמי. ואני אתארח אצלי אחי בניו יורק, כך שזה רק טיסה ואולי מלון בשיקגו וכו..

עליתי על טיסה בלילה בו נועד להיות משחק חמש.

כשאני נוחת שואל אותי האיש מההגירה למה באת. "לראות את הסדרה ניו יורק-שיקגו", אני עונה בחגיגיות. "אולי תצטרך לחכות קצת", הוא אומר לי ולא הבנתי למה.

"מה תעשה עכשיו?"ֿ, אמר לי אחי כשנפגשנו. "בקשר למה?", אני שואל אותו. "ואז הוא הסביר לי שלא רק שהניקס הפסידו את משחק חמש הם גם נכנסו לקטטה שתגרום לכך שיהיו חסרים להם רוב הכוכבים במשחק שש ועוד כמה במשחק שבע.

אחרי שהניקס הפסידו בשביעי התקשר אלי הבוס שלי מעבודה אחרת ושאל "איך קיבלת את החדשות?"

"נו טוב, ככה זה בכדורסל", עניתי לו.

"אני לא מתכוון לכדורסל. אני מתכוון לזה שקנטונה פרש", הוא אומר לי

אלון ג 19 בפברואר 2012

יש לי זיכרון עמום ממשחק שראיתי בין באר-שבע לאברטון (או אולי ברייטון? ק.פ.ר?) מתישהו בשנות ה-80, נדמה לי שנגמר 1-1.
הלכתי למשחק עם חבר מהכיתה, שאמר לי בסוף המשחק שלמרות שלא כל-כך מעניין אותו לראות כדורגל, אם יש משחקים נגד קבוצות אנגליות – לקרוא לו.

נדב – אולי אתה זוכר עוד פרטים מהמשחק הזה?

קורא 19 בפברואר 2012

נדב יעקובי?

גיל 19 בפברואר 2012

אני עד היום זוכר את הכותרת האלמותית של אבי רצון בעמוד האחורי של חדשות "הוא זיהה אותי!" על מרדונה.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

בית הספר הנמוך הוא המחלקה בבי"ס הגבוה למאמנים של באיירן ןללותאר מתיאןס.

הנקודה בקשר לבאיירן, שמשחקים בה בהרכב חמישה שחקנים שצמחו בנוער שלה. הם מבצעים רכש, כי יש להם הרבה כסף. אבל הוא רכש ממוקד מאד, ולעתים רחוקות הם נכשלים ברכש. זה עולם אחר מהריאל והברצלונה והמילאן של הכדורגל. קצת קרוב למנצ'סטר יונייטד – הכי הרבה הכנסות, אבל לא הכי הרבה רכש. ולא הייתי מתעכב יותר מדי על המשבר הנוכחי, זה לא שיש להם בעיה ספציפית מול דורטמונד, לא מנטלית לפחות. ואם היינקס, אגב מנשנגלדבך, לא היה מקובע ברעיון של סגל מקסימלי של 24 שחקנים היו לו עוד שני שחקנים ברמה אירופאית מחלון ההעברות האחרון. ככה, שאקירי ןהחבר'ה יגיעו לחגוג את הפרידה שלו כזוכה הצ'מפיונס…

דורפן 19 בפברואר 2012

אלון – עברנו כבר את הסרט הזה של "השנה הגמר הוא ב… אז השופטים והיכולת והמיקוד יגרמו לקבוצה לעלות לגמר". יונייטד לא עלתה לגמר באולד טראפורד וריאל לא עלתה לגמר בברנבאו והיה גמר בסן סירו בלי שתי המיאלנזיות.

הרבה תלוי בהגרלה – אבל הסיכויים שמילאן, ריאל ובארסה ירכיבו מביניהן את הגמר נראים גבוהים ביותר. והסיכויים של באיירן דומים לסיכויים של צ'לסי. כן, אם הכל פתאום יתחבר אז בוודאי שיש פוטנציאל…

טל 19 בפברואר 2012

מתי בפעם האחרונה קבוצה הגיעה לגמר באיטדיון שלה? זו הייתה רומא לפני כמעט 30 שנה, לא?

אני כן חושב שבאיירן קבוצה יותר חזקה ממילאן והסיכויים של הגרמנים טובים בהרבה מאלה של צ'לסי (מעבר לה שיש להם משחק יותר נוח בשמינית).

כושר בליגה הוא חשוב, אבל במפגש נתון הפוטנציאל מדבר לא פחות ולבאיירן יש הרבה. שוב, תסתכל על ריאל בין 98 ל2002.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

תשמע, לא צריך לקחת את ההערכות האלה ברצינות יתרה. אבל כשהבווארים מתכננים משהו, צריך לקחת אותם בחשבון. אם הם יודעים משהו, זה לתכנן. וכשבאיירן היתה מחוברת, בבית המוקדם ובתחילת הליגה, זה נראה מעולה, ככה שזה לא צריך לביהנו. אלא לחזור, וזה קצת פחות מסובך. הם עוד לא יצאו ממכת פציעות של רובן (טוב, זה פיפטי פיפטי), ריברי (שחזר לפני שלושה שבועות), קרוס (לפני שבועיים חזר) ןשוויינשטייגר (עוד חודש בחוץ). זה קצת מכניס לפרופורציות. בייוד שוויינשטייגר, שהראה ניצוצות צ'אביים בשנה האחרונה ולקח על עצמו פיקוד בקבוצה ובנבחרת. אם זה לא יעבוד, חבל. אם כן, זה יהיה פנטסטי. מילאן משוחזרת, באיירן משוחזרת, בארסה מנסה להראות שאין שובע וריאל של CR7 ןמוריניו – פפפ. מכפר על חוסרן של קבוצות מסויימות?

דורפן 19 בפברואר 2012

מאיפה האגדה הזו שהם יודעים לתכנן. הם מחליפים מאמן כל שנה. אולי האנס לפעמים מספרים לנו שהוא עדיין שולט ביד רמה ולפעמים שהוא עבר ליציע. נראה לי שהם בעיקר לא יודעים לתכנן.

שכחתי שריברי הוא סופרסטאר עולמי. באמת איך יכולתי לשכוח את זה.

צור שפי 19 בפברואר 2012

הייתי במשחק וכמו אחרים שהגיבו כאן מה שאני זוכר זה כמעט רק את נצר. השילוב של הכדורגל שלו, המראה שלו, גינוני הכוכבות שלו וכמובן התוצאה במשחק, יצרו סביבו וסביב הקבוצה מן הילה של וואו, משהו שמגיע מעולם אחר, פלאי. צריך לזכור שלא רק שהיינו צעירים ותמימים (אני הייתי בן 13), גם מידת החשיפה שלנו לכדורגל מהעולם היתה אפסית. היכרנו את הליגה הלאומית הצנועה שלנו, אפילו אהבנו אותה אבל הברק של נצר היה באמת משהו שלא ידענו שקיים כמוהו.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

טוב שהזכרת לי. באיירן מועדון של ליצנים ששופכים כסף וניצלים כל שנה מירידה. המכבי תל-אביב של בוואריה. בכדורגל. קונים וורונים ואיברהימוביצ'ים וסניידרים בסכומים מופרכים ומוכרים אותם בהפסד שנה שאחרי.
ריברי, וגם רובן, היו קניות מדוייקות של מה שבאיירן היתה צריכה באותו זמן, ומשחקים עד היום בקביעות (כשהם לא פצועים). לא בדיוק כישלון של רכש. נכון, הם לא זכו באלופות אחרי הרכש הזה, אבל הם לא נראו יותר רע מול אינטר מאשר יונייטד נגד ברצלונה.
נכון, שהמאמנים היו בעיה. שני מאמנים חשבו שהם חשובים יותר מהמועדון, קלינסמן "המהפכן" וואן-חאל ה, אה, "ואן חאל". לכן הם עפו. עד אז (2008), בעשר שנים היו לבאיירן שני מאמנים. וחוץ מהשניים האלה, רק היינקס אימן את באיירן מאז. זה לא בדיוק ריאל.

ברכש: הם השקיעו מאז קיץ 2001 (בכוונה אחרי השנה הגדולה של באיירן) 360 מיליון ברכש, זכו בחמש אליפויות וחמישה גביעים. יונייטד בתקופה מקבילה 574 מיליון, חמש אליפויות, אלופות וגביע, בארסה 670 מיליון, חמש אליפויות, שלוש פעמים אלופות וגביע, ריאל מיליארד אירו, שלוש אליפויות, אלופות וגביע אחד.
אז האלופות נראה כמו פונקציה של כסף, מינוס הטפשות של קלדרון ובניטס בוולנסיה. אבל נראה כאילו באיירן משיגים את שלהם – והדבר הבא הוא צ'מפיונס. נחיה ונראה.

דורפן 19 בפברואר 2012

רק שאלון… אתה עושה טעות קטנטנה. לריאל יש את ברצלונה ולהיפך. ליונייטד יש שתי יריבות עשירות ממנהועוד שתיים קרובות אליה. לבאיירן אין שום יריבה אפילו עם חצי תקציב שלה. והיא גם הצליחה לסיים שלישית וגם רביעית בשנים האחרונות.

באיירן הפכה לארגון מפסידני קצת. ואני לא חושב שהיא תתעשת באירופה והכל יתחבר לה. השנה בה הגיעה לגמר הייתה שנה בה גם הבריקה בליגה.

אז הם יושבים ומתכננים ומפרסמים את זה בצורה מסודרת. ואז זה מתפלק להם. למשל הם לא ידעו שלואיס ואן חאל הוא איש בעייתי שאו שאתה משפיט אליו את כולם או שאל תעבוד איתו. אי אפשר היה לדעת זאת. ואי אפשר היה לדעת כלום על קלינסמן – הוא הגיע מכוכב אחר ולא אימן את כל כוכבי באיירן בנבחרת.

ההקבלה היא יותר להרבה שנים של מכבי תל אביב כדורסל. שמרוב שהצליחו בקלות הרבה זמן בגלל הכסף יותר מדי אנשים למעלה החליטו שהם מבינים גדולים.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

כמו מכבי תל-אביב, בבאיירן אכן מבינים גדולים בלעשות כסף. זה לא כסף שקיים שם, או מגיע ממקורות אחרים. אין לבאיירן סיוע מדינתי, עירוני או אחר. והם מזמינים השקה ופרסום כי הם מצליחים לתת ערך בעד ההשקעה. אבל כל זה לא מסביר איך מועדונים עם חצי תקציב, כמו המבורג, שאלקה ובעבר דןרטמונד (וגם בעתיד) לא מצליחות ליצור קבוצה שתתמודד איתה בכלל על בסיס קבוע. היחידים שהתקרבו היו וורדר ברמן – וגם הם מתכננים לא רעים.

דורפן 19 בפברואר 2012

אני חושב שהתשובה היא גאוגרפית. ברמן והמבורג יושבות באותו אזור. דורטמונד ושאלקה באזור הכי צפוף כדורגל מלבד לנקשייר באירופה. באיירן היא כמעט קבוצה של מדינה – כמו ברצלונה. אז גם אם אין לה סיוע מדינתי ישיר (גם לברצלונה אין) – היא הגורם הספורטיבי היחיד בתוך כלכלה מאד גדולה

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

חוץ מזה, הרבה זה עניין של מזל. אבל בניסיון האחרון שלהם, למרות שיונייטד היו טובים מהם באותה עונה, הם כן הצליחו להגיע ע לגמר. זה יותר עניין מנטאלי מכל דבר אחר.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

וגווארדיולה ומסי כמובן. לא מהרעים הם.

חוץ מזה, את מכבי נתניה אז נגד ק.פ.ר "חיזק" השוער של מכבי תל-אביב, אם אני זוכר נכון. שמו היה אבירן, לא? לא מוצא אותו יותר.

אלון זנדר 19 בפברואר 2012

אלירן, כמובן. ומסתבר שזה היה משחק של מכבי תל-אביב נגד ק.פ.ר, שתיהן מובילות הליגה, ומכבי, מחוזקת בשפיגלר, מכנס ומלמיליאן (לכן הבלבול עם נתניה) ניצחה 2:1 משערים של שפיגלר ומלמיליאן.

ויכסלפיש 19 בפברואר 2012

לא אלירן, אם כבר גדעון אלרן

Comments closed