מי הרג את ג'וניור סיאו?

רק אל תגידו שאתם נהנים מהמשחק בלי לדעת בדיוק מה הוא עושה

In כללי

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
שווה לשמוע את השיר של דילן במקביל.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

התייחסתי היום בעיתון לאפשרות שמוחו של ג'וניור סיאו ייבדק במעבדת מחקר. למי שלא עקב אחרי הסיפור: דייב דיוארסון, שחקן הגנה מעולה בברס של 1985, גם כן התאבד וביקש שמוחו ייחקר. ובמקרה שלו הגיע החוקרים למסקנה שסבל ממחלה עצבית שגרמה לדכאון ויכולה הייתה להביא להתאבדותו – והמחלה הזו נגרמה בגלל החבטות שספג בראשו כשחקן פוטבול מקצועני. היום הסכימה גם משפחתו של סיאו לבדיקה – ייתכן מאד שבזיקה לתביעה משפטית אפשרית.

גם משפחתו של דיוארסון תבעה את הNFL וגם 106 שחקנים אחרים עם נזקים כאלו או אחרים.

ברמה הפרקטית אם בתי משפט בארצות הברית יתחילו לפסוק לטובת שחקנים – בלי קשר לשאלה אם אתם תומכים בפסיקה כזו או לא – אני לא בדיוק רואה איך הNFL מתאושש מהסיפור. פיצויים רפואיים בארצות הברית הם עצומים. למרות שבאופן אירוני גם לשחקנים הפגועים אין אינטרס שהNFL יתמוטט – כי הם צריכים את מחלבת הכסף הזו בכדי לקבל את הפיצויים שאולי יקלו את חייהם. והNFL בימינו באמת יותר דואג לשחקנים לעומת העבר.

*

ומה איתנו? שצופים ואוהבים פוטבול מקצועני?

אני אישית לא חושב שאגמל מזה, כפי שאני צופה גם באיגרוף. אבל רבותי – לא להיות מופתעים ולא צבועים. מי שעומדים למשפט המעשי הם בעלי הקבוצות והנהלת הליגה. אבל ברמה המוסרית אלו האוהדים כולם. עכשיו אנחנו יודעים. יש הוכחות. אלו לא השפעות סמים (אולי גם, אבל לא רק). זה לא מצב של "ספורטאים שלא יכולים להתמודד עם הפרישה". אין מכת התאבדויות בשום ענף בלתי אלים. זה המשחק.

והוא אהב לגלוש, ג'וניור סיאו:

 

 

85 Comments

עומרי 4 במאי 2012

תשמע, אני לא פוסל את התזה הזו. אבל זו גם דוגמא יפה להבדל בין קורלציה לסיבתיות.

סיאו גם שיחק עד גיל 40 בספורט בו בני 28 נחשבים לעיתים למבוגרים. אולי באמת לא ידע לעשות את המעבר ולא הצליח להתנתק?

דורפן 4 במאי 2012

סיאו הוא דוגמא מקרית ואולי התאבד בעקבות עניין אישי. אבל המחקרים מראים שאל לנו לעצום עיניים – אנשים מתים וסובלים מחיים קשים בגלל פוטבול מקצועני

Mel Less 4 במאי 2012

Bullshit. Ninety nine percent of all NFL retired players live beautifully in Country Clubs in Florida, play golf every day, and picnicing every evening.

דורפן 4 במאי 2012

מנחם. הוספת קללה בתחילת המשפט לא עושה אותו פחות מוטעה. היא רק הופכת אותו לגס ומוטעה.

אוהד מטס בירושלים 5 במאי 2012

הנה ציוץ של מייק גריני מ-espn:
From SI,story Shefty referenced:2 years out of league,78% of #NFL players bankrupt or under financial stress due to joblessness or divorce.

Mel Less 4 במאי 2012

I'm willing to bet that in soccer the accumulative damage to the brain as a result of heading soccer balls is no less damaging than football injuries. But soccer is a generation behind football and the rest of the world is a generation behing the United States, so don't expect "Soccer Brain Damage" investigation real soon.,

דורפן 4 במאי 2012

מנחם – העניין הוא שאוניברסיטת בוסטון ערכה מחקר. לא ישב שם מישהו ואמר "אני מוכן להתערב איתכם" אלא ממש בדקו את העניין במעבדות. "אני מוכן להתערב" זו לא הוכחה בבתי משפט, אולי בבארים של רד נקים.

Mel Less 4 במאי 2012

I read the research word for word. IT WAS DONE ON KNOWN CASES. It was not apopulation-wide research on NUMBERS. It was a research that showed brain damage to some players who were mental patients and Alzheimer patients that concluded that the injuries "may have been related to brain injuries"

דורפן 4 במאי 2012

מנחם – ברור שקראת את המחקר מילה במילה. אבל זה לא משנה.

Mel Less 4 במאי 2012

I have the Sports Illustrated Issue where the wholev research is written. Give me your address and I'll mail it to you.

אלעד 4 במאי 2012

אני לא משפטן, אבל עולם המשפט מוציא אותי מדעתי לפעמים. איך בנאדם יכול להשתכר מיליונים של דולרים למשך שנים, כאשר הוא משחק מרצונו החופשי, ובמותו נפתח פתח לתביעה של מיליונים בשל השתתפותו באותו משחק? איך זה יכול להיות הגיוני?

דורפן 4 במאי 2012

אתה צודק. אבל אם להיות ספציפי. התביעה מתרכזת בעניין של הסתרת מידע – נכון או לא – ומצבים בהם לשחקנים נאמר שהם יכולים לחזור לשחק ללא חשש לאחר פגיעת ראש. אז זה סיפור קצת אחר.

עומרי 4 במאי 2012

מה הבעיה?

זה מצב רפואי שנגרם בשל עבודה (אם יוכח…) ונבע גם מרשלנות אם לא הסתרה בזדון של ממצאים ועצימת עיניים על האלימות המתגברת מצד הליגה – כל אלה גם הגבירו את הפופולריות של המשחק כך שהליגה למעשה התעשרה על חשבון העוולה.

Mel Less 4 במאי 2012

Another misleading statement. NO TEAM DOCTOR WOULD EVER ALLOW A PLAYER TO RETURN TO PLAY UNTIL HE IS CLINICALLY HEALTHY. He would lose his license and go to jail. The law suits are against the LEAGUE that allows cetrain rules, and against helmet companies that did not design better helmets. Sometimes there are misleading statements in Debuzzrer by bloggers, and GOLSHIM who write without having the true facts on their hands. And NO LAWSUIT of this kind was ever concluded with a monitary award to the plaintiff.

אוהד מטס בירושלים 5 במאי 2012

ד"ר לס, הרופא של הבראונס טען שלא ראה את הק"ב (נדמה לי שזה היה קולט מק'קוי)נפגע במשחק בעונה שעברה ולכן לא היה מודע לכך שהוא ספג זעזוע מוח.

הקומיש 4 במאי 2012

הליגה עושה בשנים האחרונות הכל אבל הכל בשביל למזער את הנזק
שוקלים אפילו לבטל לחלוטין את עניין הקיק אוף והפנט כי אז מתרחשות המכות הקשות ביותר
בקווטרבק כבר אסור לגעת .תאקלים מהבליינדסייד באופןקורט חוסלו כמעט לגמרי.
זה אירוני שסייאו עשה מה שעשה [כנראה] ביום בו חולקו העונשים לשחקני הסיינטס-גם לכלה שכבר נמצאים בקבוצות אחרות
הליגה לא תפגע מזה-מקסימום מעמד הבינייים שיש לו מה להפסיד יחזור לשחק בייסבול.
איגרוף לא נעלם מהעולם בגלל פגיעות ראש -רק האוכלסיות שהתחזקו יכלו להרשות לעצמם ספורט פיזי פחות
יאללה גלפנד!

דורפן 4 במאי 2012

איגרוף לא נעלם מהעולם. אבל הוא נעלם מהמיינסטרים. פוטבול לא ייעלם מהמיינסטרים כי כמו שאתה אומר – הוא פועל להגן על עצמו וגם כי חברה מאד אלימה מעוניינת בו מאד.

הקומיש 4 במאי 2012

רונן האגרוף נעלם בשנת 93 שגרייסי עלה למזרן ב יו אף סי הראשון
אי אפשר לדבר על ירידה ברמת הפופלריות של הפוטבול בגלל נזקי אלימות ארוכי טווח
שבו בזמן mma הוא הספורט הגדל ביותר בעולם .אלופי מככלות ואלופים אולימפיים בג'ודו והאבקות רצים לאוקטגון והרייטינג ממריא.
הסיכוי היחיד שהפוטבול לא יישאר הספורט המוביל באמריקה הוא ש ה mma
יתחיל להיות משודר בנטוורק ולא פיי פר וויו מה שהתחיל שנה שעברה עם פוקס בקרב בין דו סנטוס לולסקז.

תום 4 במאי 2012

כמו שאגרוף אף פעם לא איים על הפופולריות של הבייסבול, ה-MMA בחיים לא יאיים על הפופלריות של פוטבול או כל ענף ספורט קבוצתי.

בקשר לרייטינג של MMA בנטוורקס, הוא עדיין לא הגיע לרייטינג שהיה ל-WWF ו-WCW ,בנפרד, בשיא הצלחתם בסוף שנות ה-90. במשולב היו כמה פעמים שהם כמעט השתוו למשחק המאנדיי נייט פוטבול ששודר במקביל.

יואב בורוביץ' 4 במאי 2012

אין כמעט ספק שהפוטבול ישלם ביוקר. הוא כבר משלם בכך שהורים אמריקאים רבים (בעיקר משכבות סוציואקונומיות בינוניות-גבוהות) מונעים מילדיהם מלשחק פוטבול. עדיין רבים משחקים. אבל זה הולך ופוחת. בסופו של דבר זה ישפיע גם על המקצוענים (והמכללות). שחקני פובטול יהיו קצת כמו חיילים- אלה שמסכנים עצמם ומקדישים שנים טובות וצעירות מחייהם תמורת משכורת טובה (בפוטבול הרבה יותר מהצבא) ותהילה (גם כאן, בפוטבול יותר מבצבא, למרות שאין לזלזל לעתים בתהילת החיילים באמריקה של השנים האחרונות).
קשה לראות בשלב זה כשה-NFL כל כך משגשגת (וגם המכללות) איך הפוטבול יאבד מהפופולאריות האדירה שלו. אבל ככל הנראה היא תתחיל להישחק גם אם ב-INCREMENTS מאוד קטנים בתחילה.
לכן ה-NFL תמשיך לנסות להפוך את המשחק לפחות מסוכן. אני בספק אם תהיה לכך השפעה דרמטית על ההורים שלדעתי ימשיכו לנסות למנוע מילדיהם לשחק את המשחק.
אך חשוב להבין כי הפוטבול גם כך היה משחק שאמריקאים מעטים מאוד משחקים אותו (בהשוואה לבייסבול וגם לכדורסל וכדורגל) והרבה יותר צופים בו. הפוטבול הוא הרי ה-SPRECTATOR SPORT המושלם. והוא ימשיך להיות כזה. גם אם הצופים מבינים עד כמה הוא מסוכן. למעשה, הם תמיד הבינו זאת, עכשיו קצת יותר. אבל זה לא ימנע מהם לצפות בפוטבול באופן משמעותי פחות.
אז לדעתי ההשפעה הכללית על ה-NFL כביזנס לא תהיה דרמטית במיוחד. אלא אם התביעה הייצוגית תתקבל והליגה תצטרך לפחות במיליארדים. אבל בטח גם למקרים כאלו הם מבוטחים וספק אם אכן תהיה פסיקה שתאיים להחריב את הליגה כלכלית.
ואני לגמרי מסכים למסקנה של דורפן- כולנו אשמים בכך שהפוטבול כל כך מסוכן. כולנו- כל מי שצופה ונהנה מהמשחק הכל כך מרהיב הזה.

עומרי 4 במאי 2012

בטקסס הורים ימנעו מילדיהם לשחק? קאם און.

תום 4 במאי 2012

תאמין או לא, הורים טקסנים הם עדיין הורים. גם לא מדובר על הורים לילדים בגיל תיכון שבדיוק התקבלו לורסיטי, מדובר על הורים לילדים בני 7,8 שלא ירשמו את הילד שלהם לפי-ווי או יעודדו ילדים בני 12 להמשיך בבייסבול (במילא יש שם יותר כסף).

Mel Less 4 במאי 2012

SOCCER SHOULD BE STOPPED AS A GAME!!!

In 5 minutes I found these:

Enlarge this image
Excessive heading in soccer may lead to concussion-like injury: study
SHERYL UBELACKER
The Canadian Press

What we've shown here is compelling evidence that there are brain changes that look like traumatic brain injury as a result of heading a soccer ball with high frequency. Given that soccer is the most popular sport worldwide and is played extensively by children, these are findings that should be taken into consideration in order to protect soccer players.”

***************

Last year, high school soccer players suffered more concussions nationally than athletes in basketball, baseball, wrestling and softball combined, according to estimates from the Center for Injury Research and Policy (CIRP) in Columbus, Ohio. Although the media has focused on concussions in football, little has been written about the effects of concussions on soccer player

*******************

Skip to main page content
HOME ALL ISSUES FEEDBACK SUBSCRIBE RSS EMAIL ALERTS HELP
User Name

Password
Sign In
Sign In to gain access to subscriptions and/or My Tools.
Search this journalGO
Advanced Search
Concussion Incidence in Elite College Soccer Players
Barry P. Boden, MD*†, Donald T. Kirkendall, PhD‡ and William E. Garrett, Jr, MD, PhD*
+ Author Affiliations
*Division of Orthopaedic Surgery, Sports Medicine Section, Durham, North Carolina
‡Department of Physical and Occupational Therapy, Duke University Medical Center, Durham, North Carolina
Address correspondence and reprint requests to Barry P. Boden, MD, 2101 Medical Park Drive, Suite 305, Silver Spring, MD 20902
Abstract

A unique aspect of soccer is the use of the head for directing the ball. The potential for resultant head injuries has been the focus of discussions worldwide. Prior work has attributed neuropsychologic deficits to the cumulative effects of heading, without evaluating concussion rates in soccer players. We prospectively studied the seven men’s and eight women’s varsity soccer teams in the Atlantic Coast Conference during two seasons to document concussion incidence. The 29 concussions diagnosed over the 2 years in 26 athletes, 17 (59%) concussions in men and 12 (41%) in women, resulted from contact with an opponent’s head (8, 28%), elbow (4, 14%), knee (1, 3%), or foot (1, 3%); the ball (7, 24%); the ground (3, 10%); concrete sidelines (1, 3%); goalpost (1, 3%); or a combination of objects (3, 10%). Twenty concussions (69%) occurred in games; none resulted from intentional heading of the ball. The basic incidence was 0.96 concussions per team per season. The overall incidence was 0.6 per 1000 athlete-exposures for men, and 0.4 per 1000 athlete-exposures for women. By concussion grade, there were 21 (72%) grade 1, 8 (28%) grade 2, and no grade 3 concussions. These findings suggest that concussions are more common in soccer than anticipated and that acute head injuries may have potential for long-term neuropsychologic changes.

אח שלו 4 במאי 2012

אני חושב שיש היבט אחד חשוב שמתעלמים ממנו בדיון על סיאו:
כן, מאוד יכול להיות שזה בגלל פגיעות ראש במשחק אלים.
אבל מה לגבי האפשרות שזה קרה בגלל – או גם בגלל – סטירואידים וחומרים שונים. במקרה של סיאו, הגוף שלו נראה כמו צויר במעבדת סרטים מצוירים. והוא שיחק לתוך שנות ה-40 שלו. עכשיו, עם כל הכבוד לשורשים האתניים והתרבותיים שלו, מאוד יכול להיות שהפנומניות הבלתי נתפסת הזאת הייתה גם תוצר של חומרים. והחומרים האלה – יכול להיות – קשורים להתאבדויות באותה דרך, אולי באותה דרגה, של פגיעות ראש.

עכשיו, אפשר להגיד שזה לא רלוונטי – כי גם סטרואידים וגם פגיעות ראש זה אותו עיקרון של התוצר הנלווה של משחק אלים. אבל אם זה גם או בעיקר סטרואידים, צריך להבין ולדבר על זה. כי ההשלכות הן עצומות: אם הליגה תחליט שהיא רוצה משחק פחות אלים על ידי עוד ציוד ועוד חוקים שאסור לכסח, יכול להיות שזה ייצור תגובת נגד של עוד חומרים – השחקנים יהפכו להיות יותר ויותר יצורים כדי להתגבר על המגבלות נגד אלימות ישירה או משהו כזה.
בכל מקרה, כמו במקרה של ה"מתאבקים", צריך להסתכל על כל המכלול של הבעיות במשחק אלים – לא רק פגיעות ראש, אלא גם הלחץ שזה יוצר להכניס חומרים לגוף.

דורפן 4 במאי 2012

בלי שום ספק. אבל שאלתי לפני שנתיים את אחד הבעלים של השיקגו ברס לגבי סמים בNFL והוא אמר שכמעט ואין. אז הם לא רואים גם בעניין הזה בעיה. כרגע.

אריאל גרייזס 4 במאי 2012

בהסתכנות של להשמע כמו מנחם לס, זה כמובן פיור בולשיט. אין בעיית סמים ב-NFL כי מתעלמים ממנה שם.
בניגוד לבייסבול, שם סמים עושים טאיינטינג לשיאים, בפוטבול לאף אחד מהצופים לא *באמת* אכפת אם שחקנים לוקחים סמים. למעשה, הם מניחים שזה המצב. אז לליגה אין שום אינטרס להשקיע בזה.
כל פעם שעושים בדיקות סמים בליגה תופסים שחקנים משתמשים. יש הרבה ירידות על בייסבול, אבל בגלל חקירת הקונגרס, שם יישמו מדיניות סמים מאוד מאוד מחמירה. ב-NFL בקושי בודקים

אח שלו 4 במאי 2012

אריאל,

בהסתכנות של להישמע כמו דורפן, אני חושב שדורפן לא התכוון שהוא לוקח את דבריו של בעלי ה-ברס כדברי אלוהים חיים. אלא שגם מהסיפור הזה, של סמים, הליגה מעלימה עין כרגע. ולזה התגובה שלי למטה כיוונה: שאולי בנושא של סמים לליגה יש אינטרס וצורך להעלים עין אפילו יותר מבנושא של פגיעות ראש.

אריאל גרייזס 4 במאי 2012

ברור, אני חושב שאנחנו מסכימים פה. אם הליגה תתחיל לעשות בדיקות סמים כמו בבייסבול, אנחנו נראה כל שחקן שני נתפס על סמים. מדובר במפלצות על

דורפן 4 במאי 2012

זה מה שאנחנו אומרים. הם לא בודקים כי זה לא מעניין אותם. שחקנים גדלו בצורה דרמטית בדור האחרון והאמת שיש בזה תועלת עקיפה – כי מספר הפלות הקווטרבק ירד כתוצאה מזה.

אח שלו 4 במאי 2012

יפה.
אז יכול להיות שבניגוד לאינטואיציה, אפילו "משתלם" לליגה ובעלי הקבוצות להילחם בערבון מוגבל בנושא האלימות הישירה, עיין ערך קסדות טובות יותר ו"חספוס המוסר" (הזכויות לך). כי זה נושא שבו הם מראים לקהל הרחב שהם עושים משהו, ואפשר להגיד "תראו איך השתננו לטובה".
בעוד שבנושא הלחצים העקיפים שהמשחק – והמאמנים ישירות – יוצרים על שחקנים להכניס חומרים לגוף שלהם, אין פתרון קל שהליגה יכולה או רוצה ליישם.

אריאל גרייזס 4 במאי 2012

אמרתי את זה כמה פעמים בעבר, לנו כצופים לא *באמת* אכפת מה קורה לשחקנים. כולנו נתאבל על סיאו ונמשיך הלאה ביום ראשון לראות את המשחק כאילו כלום. אנחנו רואים את השחקנים – אולי כי הם עם קסדות, אולי כי משלמים להם הרבה כסף – כלא יותר מאשר פיונים. אנחנו לא רואים אותם באמת כבני אדם.
הסיבה היחידה שכואב לנו כששחקן מקבל זעזוע מוח זה כי הוא יחמיץ משחקים והסיבה היחידה שמפריע לנו ששחקן נתפס על סטרואידים זה כי הוא יחמיץ משחקים.
הליגה עושה מה שהיא יכולה כדי להלחם בזה באמת בגלל חשש מתביעות משפטיות. אם זה היה תלוי בצופים, שום דבר לא היה משתנה במשחק. ואני מסכים שהליגה הולכת להראות אחרת לגמרי תוך מספר מועט של שנים, למעשה אני אומר את זה כבר כמה שנים ולאט לאט זה מתממש

אלון 4 במאי 2012

כואב לנו שהם מחמיצים משחקים רק אם הם בקבוצה שלנו או בקבוצת הפנטזי שלנו.

יורם אהרוני 4 במאי 2012

לא אצרף פה בפעם השלישית את התרגום לשיר של בוב דילן… הוא נמצא כאן: http://www.angelfire.com/blues/hebrewdylan/dylanwithindex.htm#מי הרג את דייבי מור
מנחם צודק שרוב שחקני העבר בריאים יותר משאר הציבור על פי מחקר שהתפרסם לאחרונה ועליו כתבתי
http://www.wincol.ac.il/מומחים/כללי/שעורי-תמותה-של-שחקני-עבר

דורפן 4 במאי 2012

המחקר הסתיים ב-1988…

העובדה שספורטאי יותר בריא בממוצע מהציבור הרחב – אין לה משמעות – הוא החל את הקריירה הרבה יותר בריא וחזק מהציבור הרחב. וגם המחקר הזה דווקא אומר שיש תפקידים בפוטבול בהם התמותה גבוהה יותר.

אוהד מטס בירושלים 5 במאי 2012

והנה משהו קצת יותר רצנטי:
http://www.cbssports.com/nfl/story/14477196/nfl-is-killing-its-players-and-league-doesnt-care

דורפן 4 במאי 2012

רק להיות הגון. מדובר היה בפט ריאן שהוא מבעלי שיקגו והיה ראש הביד של שיקגו לאולימפיאדת 2016. שאלתי אותו אם השם המפוקפק של הספורט האמריקאי המקצועני בנושאי סמים (בעיקר חוסר הנכונות שלהם להצטרף לרשויות הבינלאומיות במלחמה בסמים) מזיק לביד שלהם – אז הוא ענה שבבייסבול פתרו את הבעיה ובפוטבול היא לא קיימת. אבל זו תשובה של פוליטיקאי – לא חושב שהוא באמת חושב כך…

ד"ר אורי זמבורסקי 4 במאי 2012

בני ביקש ממני שאקרא את הבלוג מעל ואביע דעתי . אני ניאורולוג בבטסטה, מרילנד., וסב של ילד בן 10 המשחק "מיג'יט פוטבול".

בעיית הפגיעות המוחיות קיימת בכל ספורט. למעשה הספורט המוביל בפציעות ראש הוא בכלל אגרוף, ואחריו ראגבי ולא פוטבול. ישנה דיעה מוטעית שזעזועי מוח ניגרמים בעיקר ע"י התנגשות ראש. זעזועי מוח ניגרמים הרבה יותר כתוצאה של תאוצה מהירה ועצירה מהירה. אבל כמובן שהם ניגרמים גם בהתנגשויות. הגולש מל לס צודק בזה שכתב שהמחקר בבוסטון עסק בעיקרו בסטיות מנטליות ואמוציונליות של שחקני פוטבול לשעבר עם נסיון לבדוק האם ייתכן שפגיעות מוחיות גרמו לכך. המסקנות היו שאכן ישנה אפשרות שבמקרים רבים בעיות כגון דימנשיה, אבדן זכרון, או קשיי דיבור והבעה, ניגרמו ע"י פציעות ראש, אבל הקשר הישיר הוא עניין היפוטזי. יש לזכור כמובן שהרבה מחולי דימנשיה, כאלה הסובלים אבדן זכרון או קשייי דיבור לא ניפגעו מעולם פגיעה פיזית רצינית במוחם. המחקר גם לא ניסה לגלות אם מספר הפגועים מוחית בין שחקני הפוטבול הוא גדול יחסית ממספרם באוכלוסיה הכללית.
דעתי היא שההבדל – אם בכלל – יהיה פעוט ולא יזכה להוכחה סטטיסטית.
אני מקווה שתרמתי מעט להבנת הנושא החשוב מאד הזה.

gil shely 4 במאי 2012

I really miss Rockville

דורפן 4 במאי 2012

הגיוני מאד שאגרוף וראגבי מובילים על פוטבול בעניין הזה כי שם אין מגיני ראש (מלבד באגרוף החובבני ובתפקיד או שניים בראגבי).

דייב דוארסון, השחקן שהתאבד לפני סיאו, העלה בדיוק את הטענה הזו: מעולם לא אובחן אצלו זעזוע מוח רציני.

מנחם לס 4 במאי 2012

אז למה שלא תתעסק עם רוגבי, המשחק בו אתה EXPERT ותעזוב את הפוטבול שלנו במנוחה?

gil shely 4 במאי 2012

I think the answer is junior seau. Yet of course we are all silent participants. This is the bright side of the American way of life. It is financially prudent for the NFL to protect the players better so it will be done. In many other countries the truth would have been easilly hidden by such a powerfully league

מנחם לס 4 במאי 2012

גיל, כבר כתבתי שלפני 6 ימים אמו בת ה-67 של חותני ג'ייסון, התאבדה. אשה נאה , עשירה מאד (היא ובעלה היו עורכי דין בפילדלפיה), נכדים באטלנטה קילומטר מביתה, חברה בסיסטרהוד של בית הכנסת, והחלה לצאת עם גימלאי בגילה אחרי שבעלה ניפטר מדמנשיה. והיא עשתה זאת יום אחד לפני יום הולדתה של נכדתנו שירה, שהיא עזרה לארגן.

אז לא סיאו ולא פוטבול ולא בטיח. פשוט נפש האדם המוזרה.

ג'ורג' 4 במאי 2012

מנחם, המסקנות שאתה מגיע אליהן מפליאות אותי לפעמים. גם אני מכיר כמה בני אדם התאבדו. אצל כולם זה באמת היה, כדבריך, "נפש האדם המוזרה". אבל, וזה אבל חשוב מאד, כל זה אינו בהכרח מסביר התאבדויות אחרות. זה לא אומר שמוח שנדפק (אם בעזרת סמים או בגלל תאקלים חריפים) איננו מועד לדכאון (שסופו לפעמים התאבדות). אז שוב, הדוגמה שהבאת על אמא של ג'ייסון אינה דוגמה טובה לדעתי. אולי היא דוגמה סבירה לכל המתאבדות האמריקאיות בנות ה-67 שהן עשירות, לא יודע. אבל בטח שהיא לא קשורה לדיון הנוכחי.

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 5 במאי 2012

התאפקתי עד עכשיו (סתם כי לא היה לי חשק), אבל בלתי נתפס בעיני שמישהו בעל תואר ד"ר שלימד באוניברסיטאות מסוגל להגיע לרמות טיעון שכאלה. גם איקס התאבד אז זו הוכחה שאין שום נזק. גם אחרי שאוריד את מקדם הפרובוקציה של ד"ר לס, עדיין אנחנו נשארים עם רמת טיעון מבישה ממש

גיל 6 במאי 2012

אבו צ'יצי'רטה, גם לי קשה להבין איך אדם סביר, בלי או עם תואר ד"ר, חושב שאין נזק ממשי ממשחק פוטבול.

ש. בן ד. 4 במאי 2012

פציעות הראש קיימות בכל סוג של ספורט שבו קיים מגע פיזי עם הראש – וגם, כן, כדורגל. ממשלת איטליה ממנת מחקר נרחב שינסה להסביר מהן הסיבות שהובילו שחקני כדורגל (אל תשכחו שבכדורגל גם נוגחים) לחלות במחלת לו גריג (ALS).
בפוטבול, רוגבי ואגרוף המחלה הזו מאד שכיחה, בעיקר לספורטאים שעברו פציעות ראש – ואני חושב שהנהלת ה-NFL מטפלת בזה לאחרונה אבל עדיין לא בחומרה הנדרשת ובעיקר בזכות התביעות שהם מקבלים משחקנים פורשים (הכי מוכר משם הוא ג'ים מקמהון של הבארס).
****
פרט קטן שלא כולם יודעים – לו גריג היה פצוע במרבית המשחקים בהם שותף (למרות, או בגלל, רצף המשחקים הרצופים שלו) הייתה אפילו פעם אחת שהוא היה צריך לקחת את הכובע של בייב רות כדי שיעלה עליו….
****
לגבי פציעות באגרוף – אני מציע למי שיכול, לראות את הסרט הדוקמנטרי After The Last Round שמדבר על ההשפעות מרחיקות הלכת שנגרמו למתאגרפים לאחר הפרישה (זמין באינטרנט, אבל אני ממליץ לרכוש אותו באתר שלהם כי הכסף מגיע לעמותה שמטפלת בספורטאים האלו).
——————-
לגבי סמים בספורט יש לי 2 נק' להעלות בנושא:
*בשנות ה-90 נעשה משאל בין אתלטים אמריקאים ושאלו אותם אם היו לוקחים סמים שבזכותם היו לוקחים מדליית זהב באולימפיאדה (בלי להיתפס כמובן) בהנחה שהם ימותו לפני גיל 40 – יותר מ-80% אמרו שהיו עושים את זה.
*לגבי סמים בפוטבול – ב-NFL יש "סם" שנקרא טורדול. מדובר במשכך כאבים שניתן לחולים אחרי ניתוחים ארוכים ועל כן הוא חוקי ביותר וניתן להשתמש בו בלי סיכון של "תפיסה". HBO עשו עליו כתבה ונאמר בה שרובם המוחלט של שחקני ה-NFL לוקחים אותו לפני כל משחק (גם אם הם לא פצועים) ולהנהלת הליגה אין בעיה עם זה (הם ראיינו שם את הרופא הראשי של הליגה). הם ראיינו שם כל מיני שחקנים שאמרו שלמרות שיש השפעות מרחיקות לכת לשימוש נרחב בתרופה הזו (בעיקר בעיות בתפקוד הכליות) הם ימשיכו להשתמש בזה בכל מקרה (הראיון עם בראיין אורלכר שאמר שמבחינתו אחרי שהוא יעזוב את הליגה לא משנה לו מה יהיה איתו היה ממש מפחיד…).
סמים, לפחות החל מהרגע בו הפך הספורט למקצועי, יהוו חלק נכבד מהמשחק ותמיד יהיו את אלו שישתמשו בסמים שעדיין לא קיימים ברשימה האסורה או בכאלו שלא ניתן לגלות (וד"ש לויקטור קונטי) – גם אם ההשפעה תהיה מרחיקת לכת ותוביל לחיי ייסורים בהמשך (אם מישהו זוכר את הראיון עם האלק הוגן לפני מספר שנים אז הוא דיבר בדיוק על הדברים האלו).

גיל 4 במאי 2012

אתה יודע שעכשיו סבורים שלו גריג לא היה באמת חולה במחלה שנקראת על שמו.

יואב בורוביץ' 4 במאי 2012

שכחתי לסיים את האלגוריה שלי, של שחקני ה-NFL וחיילי צבא ארצות הברית.
אלה כמו אלה ימשיכו להיות, רק ששניהם ייתפשו כנציגי השכבות הנמוכות יותר בחברה. אלה שמוכנים לסכן את חייהם כדי לקבל כסף או הכרה.

טל בן יהודה 4 במאי 2012

מסכים לגמרי, עתיד המשחק יהיה תלוי בנטייה של ה"אמהות הכדורגל" האמריקאיות (The soccer moms) לשלוח את ילדיהם לשחק את המשחק האלים הזה. כלל שהפרסום של המחקרים האלה יימשכו, כך הנטייה הזו תרד.

לאט לאט פוטבול לילדים יישאר לטובת האוכלוסיות היותר חלשות שיראו במשחק מעיין "כרטיס יציאה החוצה". (מאמין שזה יהיה תהליך שנראה את תוצאותיו ב-NFL רק בעוד 2-3 עשורים)

מנחם לס 4 במאי 2012

טל, תגובתי ליואב מופנית גם אליך.

מנחם לס 4 במאי 2012

סוף סוף עברית. אז יואב, תעשה לי טובה. לפעמים (לא לרוב מדי!) אתה בא עם דברים די הגיוניים. אבל כשאתה מדבר שטויות הן כל כך מעצבנות, שלמרות שאנחנו מין קוליגות, אני חייב להגיב לך. "פוטבול, שכבות נמוכות"? מהיכן בא לך הדבר הזה? גם השחורים וגןם הלבנים בפוטבול באים ממידל-קלאס עד אפר מילד קלאס. אני חושב שעוד לפני שהגעת לדהבאזר הבאתי מספריםן על כך. בגיטו לא משחקים פוטבול. פוטבול משחקים בערים קטנות ובפרברים בתיכון. אפילו השחורים באים מלפחות מידל קלאס.

וגם בצבא היום זה משתנה. בגלל חוסר העבודהב כאן, יותר ויותר בני שכבות עליונות מתגייסים.

באתר הזה אנשים שולפים מכל הצדדים ללא מושג וידע וזה ממש אסון.

דניאל אחר 4 במאי 2012

"בגלל חוסר העבודה כאן, יותר ויותר בני שכבות עליונות מתגייסים."
אולי בגלל חוסר העבודה, יותר יותר בני שכבות עלינות יורדים למעמד הנמוך?

טל בן יהודה 4 במאי 2012

רונן,

הקדמת אותי בקצת… רציתי להתייחס לסיפור הזה מנקודת המבט שלנו האוהדים והצפייה שלנו במשחק האלים הזה (אולי עוד ייצא לי משהו).

אין ספק שלנו האוהדים יש אחריות אתית לגבי הבחירות שלנו לצפות בפוטבול. האם אנחנו לא צופים בקרבות גלדיאטורים מודרניים?

מלקולם גלאדוול שכתב כמה דברים (מרתקים) בנושא והעלה לאחרונה בראיון ל"סלייט" נקודה מצוינת לגבי הנושא הזה בדיוק. חבל לתרגם את זה, אז הנה הקופי-פייסט:

As long as the risks are explicit, the players warned, and those injured properly compensated, then I'm not sure we can stop people from playing. A better question is whether it is ethical to WATCH football. That's a harder question.

גיל 4 במאי 2012

אתמול אמרו ששחקני פוטבול מתאבדים בשיעורים של פי 6 מהאוכלוסייה הרגילה ואני חושב שכן יש קשר ברור בין הפגיעות להתאבדויות. אני חושב שגם רואים את זה יותר בקרב ליינבקרים וליינמנים שסופגים אינספור פגיעות כל הזמן והנזק מצטבר, ופחות אצל קווטרבקים או רצים. כלומר, ק"ב או רץ יכולים לספוג זעזועי מוח כמו סטיב יאנג שספג 6, אבל בסך הכל הם לא מקבלים מכות כל מהלך. זה גם לא רק התאבדויות אלא הרבה משככי כאבים שהם משתמשים בהם.

לגבי התביעות, לדעתי יגיעו לפשרה מסוימת וזה לא ימוטט את המשחק. אם צריך הקונגרס יחלץ אותם בסוף אבל הספורט שכולנו מכירים משתנה כבר עכשיו ולא יהיה אותו הדבר. בסופו של דבר אני לא רואה אותו שומר על הפופולאריות שלו בעוד עשור או שניים. אפילו קורט וורנר אמר אתמול שהוא לא יהיה מוכן שהבן שלו ישחק פוטבול ורבים חושבים ככה.

ג'ורג' 4 במאי 2012

מסכים עם הרוב. אוסיף למשככי הכאבים אוכל – כן, אוכל. החבר'ה האילו זוללים בלי חשבון. מי שלא דפוק בראש מהמכות והסמים דפוק בלב ובכבד. הרבה מהם חיים אולי, אבל נשארים מאד לא בריאים להמשך חייהם.

בקשר לעמדות שציינת, הנה ההבדל: ליינבקרים (ואני כולל סייפטי בהקשר זה) תפקידם ברוב המקרים זה לתקל, לא בהכרח להרביץ. כולנו יודעים שיש גבול דק מאד ושהם משתמשים בקסדה שלהם. הענין הוא שהם יכולים לכוון את עצמם. בעוד הקרבן חוטף את הזפטה מבלי להיות מוכן – ואז המכה הרבה יותר קטלנית. ובאמת, כמעט לא רואים STRONGMEN שיוצאים עם זעזוע מוח, אבל רואים הרבה נושאי כדור שכן סובלים מזה.

מנחם לס 4 במאי 2012

תגובות לכולם:

גיל, היכן קראת ששחקני פוןטבול מתאבדים פי 6 יותר מאנשי האוכלוסיה הרגילה? אני אומר לך עכשיו בלי לדעת את המקור שזה שקר (לך אני מאמין; למקור לא!). אז היכן המקור?

ואם כך, מה שעור ההתאבדויות אצל המתאגרפים? ואצל שחקני הראגבי?

ועוןד שאלה לי אליך, גיל: ה-NFL הוא אולי אחוז אחד מכל שחקני הפוטבול. אז אתה אומר לי ששחקני תיכון וקולג'ים גם מתאבדים? הרי הם חטפו בראש כמו המקצוענים.

הדוקטור הניאורולוג כתב שנכדו משחק מידג'ט פוטבול. אז למי להאמין? לו או לך?

ודורפן – כשכתבתי שקראתי את כל המאמר מבוסטון ענית לי בגסות גדולה:

"מנחם – ברור שקראת את המחקר מילה במילה. אבל זה לא משנה". מתברר מדברי הניאורולוג שאני אכן קראתי, והבנתי מה שקראתי. אתה אולי ק'ראת כותרת, ואם קראת את המאמר, אז בוודאי לא הבנת את מה שקראת. ולהבא, אל תגיב לי ככה. הפעם הגבתי ב-"תלך למקום מסויים" שמחקת. בפעם הבאה תגובה כזאת תבריח אותי מהאתר לנצח (ואולי זה מה שאתה רוצה מלכתחילה).

ולכולם: מה לכם מולפ]וטבול? למה שלא תיטפלו לראגבי שם יש הרבה יותר פציעות ראש? זה הכל עניין של קנאה. קנאה בפוטבול האמריקאי שהופך להיות (כבר הפך) לספורט המעניין והמרתק ביותר מכל המשחקים. פתאום עורכי דין ישראלים, מרצים, אנשי היי טק, עתונאים, נהגי תנובה, חולבי פרות, קיבוצניקים, מושבניקים, מה לא – פתאום כולם דואגים לפוטבול האמריקאי. עזבו את המשחק שלנו – לנו, ולכו להתעסק בדברים שצריכים להיות יותר חשובים לכם.

אבל לי זה ברור: מה?תתעסקו עם ראגבי? רונן יכול לכתוב אלף, פעמים איזה משחק גדול זה, אבל זה משחק לעניים שלא מעניין איש. אחרת, למה שלא תתעסקו עם פציעות ראש בפוטבול?

ואם לחזור לכדורגל, זה נכון שבאיטליה עשו מחק'ר עצום על זעזועי מוח מנגייחות. אני כותב על כך כאן כבר הרבה זמן. למה שלא יוציאו נגיחות מחוץ לחוק? אם אתם כל כך דואגים לבריאות האתלט, כיצד אינכם מוחים על דבר ברברי כזה כמו נגיחה? הרי בכדורגל משתמשים בראש כנשק. אילו אלוהים רצה שנינגח בראש הוא היה נותן לנו קרניים. אז בראש הזה בו נמצא שכלנו, מחשבותינוף, רגשותינו, אהבותינו, אתם מרשים למשחק הבזוי הזה כדורגל להשתמש בראש כ-נ-ש-ק??? היש דבר ברברי מזה? אתם מכירים עוד משחק בזוי ככדורגל המשתמש בראש כנשק?

עשו לי טובה. רדו מפוטבול.חקני הפוטבול לשעבר בפלורידה (כפי שכתוטב בלינק של יורם אהרוני) יותר בריאים מכם, יותר עשירים מכם, משחקים גולף וטניס, ויוצאים לשייט. הראש שלהם עובד בסדר גמור. אחד מהם היה נשיא (פורד שיחק בפרונטליין של מישיגן).

ישנם שחקני פוטבול בקונגרס, בסינט, והיו מושלי מדינות. תראו לי שחקן כדורגל ישראלי אחד שאחרי פרישתו עשה משהו מועיל לחברה בשירה, כתיבה, פוליטיקה, רפואה? אתם יודעים כמה שחקני פוטבול הם היום רופאים?

טוב יש לי עוד מה לומר אבל לעכשיו זה מספיק.

גיל 4 במאי 2012

דיווחו את זה אתמול בPTI. אני לא יודע עד כמה זה נכון, אבל גם בלי סטטיסטיקות לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שחיים של שחקן פוטבול הם לא הכי בריאים לטווח הארוך (וכן, גם ראגבי ואיגרוף). גם בהוקי יש הרבה פגיעות שרק לאחרונה שמים לב אליהן. שלושה שחקנים התאבדו בקיץ האחרון שם.

ג'ורג' 4 במאי 2012

אכן, יש מאות (אלפי??) שחקני פוטבול מרמת התיכון והקולג' שלא הגיעו למקצוענים ***בגלל*** בציעות מוקדמות שגרמו להם לפרוש מהמשחק בגיל צעיר מאד. לדעתי זו לא דוגמה טובה.
יש שחקנים מעטים מאד דוגמת ג'רלד פורד או סטיב לארג'נט – שידעו להשתמש בראש מצוין גם אחרי שפרשו. יחידי הסגולה הללו (שגם נהנו ממזל מסוים) לא מייצגים את הרוב. כפי שגיל ציין (ואני מסכים) גם מי שלא סובל מפגיעות ראש קטלניות ממשיך בחיים מלאי סיבוכים רפואיים. אין מה להלל אותם.
השווצת בשמם על הכסף הנהדר שהם עושים והחיים הטובים אחרי הפרישה. אולי זה גם המקום להזכיר את כל אותם שפשטו רגל למרות הכסף הענק. אז לדעתי אתה מביא דוגמאות לא טובות.

נשמח ללמוד מהידע והנסיון שלך, אבל היום, בעידן האינטרנט והעיתונות הזמינה, לא צריך להיות פרופסור. כולם יודעים להקשיב למדיה, לחפש את המידע, ולמי שעדיין הראש פועל יכול גם לעשות אחד ועוד אחד.

לגבי השאלות שלך על כדורגל: אני מאמין לך (ולחוקרים) שטוענים שנגיחות הן הרסניות. אבל הנה ההבדל: כדורגל משוחק בכל העולם ובכל רמה ובכל שכבת גיל ובכל פינת רחוב. אפילו אם תוציא נגיחות אל מחוץ לחוק, זה יהיה רק ברמת הכדורגל המאורגן – FIFA – לא ברמת הכדורגל ששאר העולם משחק. פוטבול, לעומת זה, משוחק רק בארה"ב ורק במסגרות מסודרות ומוכרות. לכן הרבה יותר קל לעשות שינויים בפוטבול.

מנחם לס 4 במאי 2012

ג'ורג', כמובן שאתה לא צריך להיות פרופסור כדי להיכנס לאינטרנט ולהוציא מידע.
אז אתה רוצה שאביא לך מידע על אחוזי שחק'ני הפוטבול שסיימו קולג' בפן סטייט, עם ב.א והיום הם אזרחים חשובים מהשורה? מי סיפר לך את השטויות ששחקני קולג' לא ממשיכים במקמצוענים בגלל פציעות ראש? הבא לי דוגמא אחת מהדראפט של השנה! ישנם לא מאות ולא אלפים שלא הגיעו למקצוענים. ישנם עשרות אלפים.
אתה יודע למה?
THEY WERE NOT GOOD ENOUGH!

ג'ורג' 4 במאי 2012

לא אמרתי "פציעות ראש" אמרתי "פציעות". קרא שוב. והתכוונתי לכל סוג של פציעה או אי-התאמה. ואני מסכים למספרים: עשרות אלפים. אבל כדבריך, רובם לא הגיעו בגלל שהם לא מספיק טובים. אבל יש גם לא מעטים הפוטבול הרס להם את החיים כבר בגיל צעיר.

מעבר לזה, לא בדיוק ברור לי מה אתה כ"כ גאה בפוטבול (ובאמריקה). גם אני נדבקתי בחיידק הפוטבול לפני הרבה שנים ואני עדיין מורעל ורואה כל סנאפ. זה לא אומר שהמשחק אינו קטלני. זה גם לא אומר שה-NFL לא לקח את זה להקצנה – הכל בשם הכסף. את האמת? בפעמים האחרונות שהלכתי למשחק שאני כ"כ אוהב, עמדתי באצטדיון וגירדתי את הפדחת – מה אני בכלל עושה פה בין הרמקולים המטרטרים והאוהדים שאין להם כסף על התחת בגלל כלכלה חמדנית ונותנים את מיטב כספם לליגה החמדנית הזו? לא התחבר לי. אז חוץ מהיופי של המשחק עצמו (שגם הוא במגמת שינוי), אין פה הרבה במה להיות גאה.

תראה, אנחנו היום בתפר שבין הפוטבול הישן והטוב לבין מה שיבוא בעתיד (שעוד לא ידוע לנו). פעם כל העולם עישן סיגרות. עד שלמדו שזה מסרטן. פעם כולם אכלו בייקון בלי גבול. עד שלמדו שזה סותם עורקים. פוטבול הגיע לאן שהגיע בזכות לומברדי וביל וולש וכמובן שיווק נכון. אבל באותן שנים עוד לא היה המדע של היום. אז לקבור את הראש בחול ולהתעלם ממה שהמדע יודע זו לא אופציה בשבילי. למרבה הצער, זו אופציה מקובלת לגמרי לשאר העולם.

שלו 4 במאי 2012

סוקרטס זכר צדיק לברכה.

גיל 4 במאי 2012

ואגב, אני חושב שלצופים כן איכפת. פעם היו מהללים פגיעות חזקות והיום מנסים לא לפאר אותן ולהראות אותן פחות בטלביזיה. אגב, פיטר קינג אמר שיש דיבורים שבאיזה שהוא שלב ההגנה על הק"ב תהיה כמו הגנה על הפאנטר. ברגע שזה יקרה זה ישים סוף לפוטבול.

מנחם לס 4 במאי 2012

גיל, אתה כל כך חכם בפוסט שכתבת, וכזה טמבל בכמה מהתגובות שלך!

גלן 4 במאי 2012

באופן היסטורי מסכים עם לס.

גיל 4 במאי 2012

אתה באמת חושב שאין בפוטבול משהו אינהרנטי שפוגע בשחקנים בעתיד?

גלן 4 במאי 2012

תשובה קלה איני בטוח. תשובה שנייה נראה שגם נגיחות בכדורגל עם סכוי לפגעעה אקסונלית. תשובה שלישית תשכנע אותי שזאת הסיבה לתחלואה ולא סיבות אחרות. במחקר תצפיתי נדיר לקבוע מסקנות כי אין רובסטנס. עישון זה היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.

גיל 4 במאי 2012

נכון, גם נגיחות זה לא משהו בריא והיו על זה מחקרים. יש זעזועי מוח מיקרוסקופיים שמצטברים לנזק גדול בטווח הארוך. אבל נגיחות יחסית נדירות ולא כולם נוגחים בפוטבול כמעט כל מהלך יש משהו שדומה לנגיחה.

ג'ורג' 4 במאי 2012

לפיכך מתבקשת השאלה אם ג'ון טרי הגיע כבר דפוק לליגה או שזה הנגיחות שעשו לו את זה.

גלן 4 במאי 2012

על התוכן לא הסגנון הבהמי

כוכבה 4 במאי 2012

לפרופסור לס,
עם יד על הלב: אני קוראת די ותיקה כאן אבל זוהי תגובתי הראשונה כי איני יכולה להתאפק: כיצד אתה יכול להיות יום אחד פרופסור בן 75 שכותב נובלה ממש על ג'ו דמ'ג'יו, שבלי לדעת את הדבר הראשון על בייסבול קראתי בשקיקה מילה מילה, ואז קראתי את כל המאמר שוב, ויום אחרי אתה כותב ממש בשפת רחוב, כמו – תיסלח לי – איזה סרסור זונות ביפו?
האם ייתכן ואתה סובל מאישיות כפולה?

כוכבה 4 במאי 2012

יותר מדי נגיחות כששיחקתי במכבי חיפה ילדים…

(אני רק מקווה שאת לא כוכבה שניידר)

כוכבה 4 במאי 2012

יותר מדי נגיחות כששיחקת במכבי חיפה
(ואני מקווה שאתה לא מחושב שאני כוכבה שניידר)

גלן 4 במאי 2012

תצפיתי רטרוספקטיבי

מנחם לס 4 במאי 2012

מה קורה כאן? סרסור זונות…סגנון בהמתי…יותר מדי נגיחות במכבי חיפה…

אוקיי, מבטיח להיזהר יותר בסגנון להבא (אבל לא בתוכן)

תום 4 במאי 2012

בקיצור, עדיף לשחק בייסבול.

Sooner 5 במאי 2012

אתה לא מסוגל, אז חבל להבטיח.

מנחם לס 4 במאי 2012

גיל
מחר אני מכניס את המאמר השני שלך.

מאשקה 5 במאי 2012

מנחם, רוצה לשמור על כבודך, והכתיבה שלך בפוסט הזה עניינית ולא שפת רחוב, נכון שקצת נסחפת אחרי שיגעון הפוטפבול, לך מותר.

האם נכון שמוחמד עלי המתאגרף הגדול חלה בפרקינסון כתוצאה מאותן חבטות בראשו התחרויות האיגרוף ?
אהבתי לקרוא את הדיון בפוסט הזה.

מנחם לס 5 במאי 2012

שנם המון חולי פרקינסון שלא התאגרפו מעולם, וישנם המון מתצאגרפים שחיו ונפטרו בשיבה טובה. לשאלתך אין תשובה. בעיקר אם את קוראית את התגובה האחרונה של אחד שקצת מבין.

AVG. Joe 5 במאי 2012

קצת סדר.
מחקר אטיולוגי-כזה המתחקה אחר מחולל מחלה הוא אחד המורכבים היותר שיש במדע.מאז טבע רוברט קוך את 4 הפוסטולטים (בקצרה: 1. חובה על מחולל המחלה להימצא בכל האורגניזמים הסובלים מן המחלה, אך לא באורגניזמים בריאים.2. חובה לבודד את מחולל המחלה מתוך אורגניזם חולה ולגדלו בתרבית טהורה. 3.על מחולל המחלה שגודל בתרבית לחולל את המחלה כאשר הוא מוצג לאורגניזם בריא.4.חובה לבודד את מחולל המחלה מתוך הנשא הניסיוני ולגלות שהוא זהה לזה המקורי.)
אז בואו נעזוב רגע את המדע שבו גם דורפן וגם הפרופסור לס לא חזקים ונלך לעניין המוסרי.
שם, בקצרה נאמר שכל עוד הצופים/השחקנים/בעלי הקבוצות וחברות הביטוח סבורים שהשחקנים בפוטבול משתכרים טוב יחסית לסיכון אותו הם משתיתים על עצמם, ואותו הסיכון המדובר ימלא את מכסת האגרסיביות/אלימות הנדרשת העייסק ישגשג.

גלן 5 במאי 2012

גו הממוצע. מעבר לזה שתמיד טוב להזכיר את קוך והנלה אתה קצת חורג לטעמי. כי האישיו הוא באמת בריאות הציבור ולא טוהר המדע. זה כמובן מעניין כמדע אבל כמובן חסר אפליקביליות במחלות מורכבות שאינן זיהומיות. דיי ברור שאם היינו מתעקשים על קוך כלם עוד היו עם מארלבורו בפה. וזה לא קורה כי תצפיתית יש רובסטנס של עדויות אפילו שמעולם לא יהיה מחקר רציני רנדומלי כפול סמיות או לא. מתישהו צריך לחתוך. ובעישון זה תפס לכן חזק.
אם מבחינה תצפיתית ובכלים מקובלים נקבל בנוגע לחבלות הראש רובסטנס זה גם יקרה. אם לא, כמו שבדרך כלל קורה (הבחור מה nih ציין את זה למעלה) נשאר עם הספקות. ואז כמו שקרה לא פעם (המלצות הפחתת השומן משנות ה 80 הן קלאסיות) נשאר עם הפוליטיקה של הרפואה או שמא המדע ומי שיהיה מספיק מאורגן אז ינצח. מהניסיון האמריקאי, זה בדרך כלל האקטיביות המתגוננת ( דוגמאות טיפול הורמונלי תחליפי. ושינוי טרנס פט) ולכן אם יהיה ספק, הם יכנסו בפוטבול מול לובי nfl. בתור ליברל עם אקצנט שמרני אין דבר שיותר מרתיח אותי מקצועית מהגישה הזאת המתערבת באין הוכחה ניצחת

גלן 5 במאי 2012

שנה שעברה גמר ומחזור ליגה. השנה לא בשעה היפה הקלאסית. כדורגל בלי קלאס. מין סיטרואן עם התנהגות כביש של קיה.

גלן 5 במאי 2012

איזה יום יפה זה שטופ רקרוט מחליט לא ללכת לנאלחים ואבא שלו אומר שיש משהו פשוט לא טוב שם. אני אענה לו: הכל בממלכת הפדופילים והאימבסילים לא טוב שם. ועכשיו יש להם מלך חדש אפילו רעוע מוסרית מקודמו. פיכס

חמוס 5 במאי 2012

פוסט מעניין.
בתור קורא שנהנה מדהבזר כבר כמה שנים ולפני זה מהבלוג של רונן ולפני זה גדל על הכתבות של מנחם בעיתונות הספורט, ושבעניו שניכם מגדולי הכותבים, ירדתם מהפסים.
תרגעו וגם סליחה לא הרגה עדיין אף אחד.
הל – one היינו?

דנידין 6 במאי 2012

אפרופו דילן, שלשום הייתי בהופעה שלו…זקן גאון, היה מדהים.

Comments closed