הודעה על סיקור השחמט. ציטוט של אנאנד וחידון ברית המועצות (289)!

הבלוג מגיע למוסקבה רק כדי לשמוע חכם הודי אמיתי מדבר. וחידון על הספורטאים הנפלאים של מעצמה לא כל כך נפלאה

.
.
.
.
.
.
.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

שתי הודעות קומרדים – שמגיעות אליכם מלא כל כך רחוק מהקרמלין!

ראשית, הייתה שווה כל הנסיעה הזו למוסקבה רק בכדי להיות במסיבת העיתונאים עם האלוף המכהן. ווישוונת'אן אנאנד, ספורטאי שיש לכם מזל אם תתקלו בחמישה בקלאסה שלו. הנה משפט שלו שציטטתי היום בעיתון. הוא נשאל אם יש לקרב הזה סיכוי להשתוות ל"קרב המאה" בין קספרוב לקרפוב, שהיה קרב התואר האחרון להערך בבירה הרוסית.

תשובתו: "קל יותר להיות קרב המאה בעשור התשיעי שלה לעומת בעשור השני שלה". איזו פרספקטיבה! אני רואה זאת כביקורת ברורה על הברסאיזם, הלברוניזים, הפדרריזם, הקאונטר-נדאליזם, הטנדולדקריסם, ורוב הפרופגנדאיזם – אולי מלבד האוסאין בולטאיזם.

ארנון חלמיש ודניאל פורת, את השני אתם מכירים כאיש הפוקר שלנו, מועמד לאמן ואמן בשחמט, יקיימו פוסטים חיים בזמן המשחקים. עם הסברים להדיוטות שכמותנו על המתרחש בין שני גדולי השחמט הללו.
הפוסטים יופיעו בבלוג שלי! אני אשתדל להוסיף פנימה קצת אווירה מהנעשה במוסקבה. דה באזר- האתר מספר אחד שלכם לאליפות העולם בשחמט.

וגם חידון שהיום הוא לא רוסיה אלא ממש ברית המועצות! שהייתה מדינה מאד מאד בלתי נפלאה, אבל המון ספורט נפלא היה בא. אבל לפני הסיפור עוד סיפור קטן. איפשהו בתחילת העשור הקודם התגוררתי ברמת אביב ויום אחד ירדתי לקניות בסופרמרקט. ומי נעמד מאחרי בתור? עודד קטש. והימים ימי שיא תהילתו במכבי תל אביב. ילדים הביטו בו, אנשים נעצו עיניים, ילד אחד ביקש חתימה. איזה מנהל ניגש אליו בחוסר פורמליות למרות מעמדו הבכיר כמנהל סופרמרקט ואמר לו "כל הכבוד". ילד אחד שאל את אימא שלו אם זה באמת קטש.

ורק הקופאית, לא חשוב מאיזה מוצא, אפילו לא הרימה עיניים כשהיא שואלת "יש לך כרטיס מועדון?".

ולשאלות:

1. מי זכה בשלוש מדליות זהב רצופות בקפיצה משולשת?

2. ממי לקח פטרוסיאן את אליפות העולם בשחמט?

3. מי הייתה האלופה האולימפית בקרב רב בהתעמלות ב-1972 שאחר כך כיהנה בסובייט העליון?

4. איך קראו לקמע של משחקי מוסקבה?

5. באיזה איצטדיון זכתה ברית המועצות ביורו?

6. מי זכה בדאבל 5000-10000 במשחקי מלבורן 1956?

7. מי היה לאוניד ז'בוטינסקי?

8. איזו אלופה אולימפית בהתעמלות נפטרה בישראל אליה עלתה בזקנתה?

9. מי הספורטאי הסובייטי שהיה הראשון – לפני מייקל פלפס – לזכות בשמונה מדליות באולימפיאדה אחת?

10. מי היו שני בני הזוג איתם זכתה אירנה רודנינה בזהב האולימפי בהחלקה אמנותית לזוגות?

11. איזו מחווה עשו אוהדי ההוקי בקנדה לנבחרת ברית המועצות ב-1981?

12. ומה ייחודו של ולאדימיר יאשצ'נקו?

לתשובות הנכונות

חיים על לוח שחמט (סיפור לסוף השבוע)
כבוד אחרון לאלישע

54 Comments

אריאל גרייזס 11 במאי 2012

אללה יסתור

דורפן 11 במאי 2012

זה חידון קל מאד למי שלא שבוי באוריינטציה אמריקאית מוחלטת. עוד מעט יבואו גלן ועזי ויגידו לך את זה.

אלעד 11 במאי 2012

אם ניחשתי שהתשובה ל-9 זה מתעמל כלשהו, זה נחשב?

דורפן 11 במאי 2012

זה נחשב לך לצורך ניחושי הלוטו השבוע. לך למפעל הפיס ותגיד להם להוסיף לך אחד

גיל 11 במאי 2012

לא צריך להיות שקשה יותר להיות קרב המאה בעשור התשיעי מאשר בעשור השני?

רונן דורפן 11 במאי 2012

גיל – לא… להיפך… הוא מסתכל על זה כשחוזרים לאחור. הרי אם נגיד עכשיו שמסי כדורגלן המאה ב-2085 אולי שלושה משוגעים יזכרו אותו.

יריב 11 במאי 2012

יותר קל להיות הקרב הטוב במאה עד כה, אבל אף אחד לא יכנה זאת "קרב המאה", כי אין מספיק היסטוריה. אפשר לטעון שפדרר הוא הטניסאי הגדול בהיסטוריה, אבל יהיה קשה לטעון שהוא "הטניסאי הגדול של המאה ה21". ההיסטוריה היא העבר, ורוב המאה ה21 היא בעתיד – וסביר שתעמיד עוד כמה טניסאים ברמה הזו.

אלעד 11 במאי 2012

לא בהכרח כי יהיה טניסאים ברמה הזו, אלא כי הפרספקטיבה משתנה לגמרי, והשחקנים מהעבר הקרוב נראים הרבה יותר רלבנטיים מהעבר הרחוק.

דורפן 11 במאי 2012

ברור שיהיו טניסאים טובים בהרבה מבחינת יכולת. כי הספורט מתקדם וג'ון מקנרו לא היה מדורג 50 בעולם היום. אבל זה לא משנה.

יורם אהרוני 11 במאי 2012

כל הדיבורים האלה על קרב המאה, ספורטאי השנה וכו' הם בזבוז זמן. אני חוזר על מה שכתבתי כאן לא פעם: בספורט יש מספיק בחירות אמיתיות ולא צריך להוסיף בחירות לא אמיתיות המעידות יותר על הבוחרים ופחות על הנבחרים. בחירה אמיתית זה את מי להעלות בהרכב, את מי לשלוח למשחקים האולימפיים וכדומה. בניגוד גם לפרסים הניתנים באמנות, מדע ותחומים אחרים בספורט יש מנצחים אמיתיים בתחרויות. אי אפשר להכריע מי יותר טוב פלה, מרדונה או מסי אבל מתקיימות כל הזמן תחרויות בהן יש מנצחים ומפסידים.

דורפן 11 במאי 2012

נכון – ואף אחד אפילו לא יגיד שג'וני ווייסמולר השחיין הטוב בהיסטוריה. למרות שבהשוואה הקבילה היחידה באמת – יחסית לתקופתו – הוא הטוב ביי פאר

גיל 11 במאי 2012

אני מדבר על עד כה וכל עוד לא יהיה קרב נוסף שגיב שגם הוא יכונה כקרב המאה אז הוא יהיה הסטנדרט. ולמה אי אפשר לומד שפדרר הוא הטניסאי הגדול ביותר של המאה ה21 בדיוק כמו שאומרים שהוא הכי גדול בהיסטוריה? הרי לפי אותו הגיון אי אפשר לומר על אף אחד שהוא הכי גדול בהיסטוריה כי אנחנו לא יודעים מה יקרה עוד אלף שנה.

אלעד 11 במאי 2012

אני חושב שהעוקצנות של אנאנד נגעה לקלות שבה אנחנו מכתירים ספורטאים שבאו "מקרוב". ייתכן שמסי גדול ממראדונה גדול מפושקש גדול מ…(דורפן, תעזור לי עם כדורגלן מ-1920). אבל עבור רוב האנשים זה בכלל לא נושא לדיון. גם כשמסתכלים על סרטונים מלפני הרבה זמן, הכל נראה איטי, מיושן ואחר. קשה לאנשים להאמין שהרמה פעם התקרבה אפילו לרמה היום.

יובל שהוא אחר עד כדי כאב 11 במאי 2012

מה? לא… אני מבין את ״בהיסטוריה״ כ-״עד היום״, ולא נראה לי שאני לבד. ולדעתי במשמעות הזאת להתחייב לגבי העתיד זה הרבה יותר מסוכן.

גיל 11 במאי 2012

בדיוק, ולכן ספורטאי המאה ה21 או קרב המאה מתייחס לעד עכשיו.

עזי 11 במאי 2012

תשע וחצי

דורפן 11 במאי 2012

במילה אחת – אכזבה. מלבד האוהדים הקנדים קשה לי לחשוב איפה פספסת?

עזי 11 במאי 2012

בכן יש לי תירוצים, אבל לא אלאה אתכם. להגנתי אומר שאם התשובה לא מלאה אני לא נותן לעצמי ניקוד, לא זכרתי את שם משפחתה של שאלה שמונה (ואכן לא ידעתי את הקנדים).

עודד 11 במאי 2012

ואני הייתי גאה בשלוש…

ארז 11 במאי 2012

אני תמיד חשבתי שקרב המאה היה פישר-ספאסקי בתחילת שנות השבעים, אבל הגיוני שהרוסים יכריזו על קרב כל-רוסי כקרב המאה.

דניאל פורת 11 במאי 2012

תוך פחות מ4 שעות נראה כמה אני חזק (לא בשחמט, אלא בהקלדה בsmartphone).

רועי פ 11 במאי 2012

מחכים בקוצר רוח….
ובהצלחה.

דותן 11 במאי 2012

רונן, אחלה פוסט… אני מקווה שאתה נהנה מעבר למסך הברזל…

אתה יכול לתת הסבר קצר על מבנה האליפות להדיוטות שבינינו… כמה משחקים / איך זה מתנהל / מה עושים בין המשחקים / וכולי ….

דורפן 11 במאי 2012

גלפנד עלה לאליפות אחרי שניצח בטורניר המועמדים – של השחמטאים הטובים בעולם. אנאנד שם כי האלוף מחכה לטוען לכתר. הקרב יהיה 12 קרבות – יומיים מנוחה ויום לא. אם יהיה תיקו יהיה יום של "פנדלים"- קרבות מקוצרים (25 דקות ואם יש צורך גם 5 דקות). עדיף לא להגיע לפנדלים נגד אנאנד כי בשח מהיר אין עליו בכלל.

כמובן שאינני נהנה – רק עובד יום ולילה לטובת הקוראים.

אייל 11 במאי 2012

בדו-קרב הקודם שהיה ב-2010, בין אנאנד לטופאלוב, הגיעו למשחק ה-12 במצב של שוויון וטופאלוב (שהיה לבן) כל-כך פחד ללכת לשובר שוויון במשחקים מהירים עד שניסה בצורה נואשת כמעט לנצח בעמדה שהייתה למעשה שווה, ובסוף הפסיד. אבל גלפנד כבר הוכיח גם בגביע העולם וגם בתחרות המועמדים שהוא פנטסטי בשוברי שוויון. ובכלל, נראה לי שככל שמזל + עצבים חזקים ישחקו תפקיד חשוב יותר מדובר בתסריט טוב יותר לגלפנד, כיוון שמבחינת איכות משחק נטו הוא בכל זאת פחות טוב מאנאנד.

דורפן 11 במאי 2012

אם לשפוט משפת הגוף שלהם אתמול. אנאנד הרבה יותר רגוע… אבל אולי זה רק יכולתו במסיבות עיתונאים ועם תקשורת

שחר 11 במאי 2012

אם יהיה תיקו בתום 12 קרבות, ההכרעה תעבור לשח מהיר? מוזר, הייתי בטוח שבמצב של תיקו, האלוף שומר על תוארו. שינו את כללי הדו-קרב?

אייל 11 במאי 2012

כן- מאז 2006, כשהדו-קרב קוצר ל-12 משחקים קלאסיים, ביטלו את יתרון ה-draw odds שהיה לאלוף המכהן.

אריאל גרייזס 11 במאי 2012

אני תוהה עד כמה, בעולם המחשבים וכל הטכנולוגיה, לשחקנים עצמם יש מקום להתבטא. אם הם כבר ניתחו פחות או יותר כל סיטואציה אפשרית, איפה מגיע האישיות של השחקן?

גיל 11 במאי 2012

זהו שאי אפשר לנתח את כל האפשרויות. הם בוודאי מכינים הפתעות אחד לשני וגלפנד די טוב בזה כשיש לו זמן להתכונן.

אריאל גרייזס 11 במאי 2012

ועוד תהיה קטנה – אם היו אלף משחקים בין בן אדם מהרחוב לבין גלפנד ואלף משחקים בין בן אדם מהרחוב ל-נניח לברון ג'יימס, באיזה מהם לבן אדם מהרחוב היה יותר סיכוי לקחת משחק אחד?
אני הייתי הולך עם השני

גיל 11 במאי 2012

זה די ברור. שחמטאי על מנצח אותך בעיניים עצומות (literally). אין לך שום סיכוי אלא אם כן אתה לפחות אמן וגם אז בקושי. בכדורסל יש אפשרות תאורטית שתקלע סלים משוגעים והוא יחטיא. מצד שני, אם כל סל שלו זו הטבעה אז לא הייתי בונה על זה.

יורם אהרוני 11 במאי 2012

סיפור, לא בדיוק על שחמטאי על אבל בכל זאת… בשנות השבעים הקבוצה האזורית שלנו הייתה בליגה השנייה בשחמט. קבוצה מאד חזקה מתל אביב ירדה מהליגה הראשונה והגיעה להתמודד איתנו. בלוח הראשון שלהם שיחק יעקב מוריי שהיה לפחות אמן בין לאומי. בלוח השני רפתן מקומי בדרגת מועמד לאמן סיים בתיקו עם משה צ'רניאק הגדול. היו אצלם עוד אמנים ידועים כמו יוחנן אפק ואמציה אבני. בלוח הששי הם הציבו את אלופת ישראל אולגה פודרז'נסקייה. אצלנו תמיד היו חסרים שחקנים בגלל מילואים וסיבות דומות ובלית ברירה הוצב בלוח הששי מול פודרז'נסקייה נער בלתי מדורג שהיה פעם בחוג לשחמט והוציאו לו כרטיס ליגה. על ההתחלה פודרז'נסקייה נתנה לו במתנה שני כלים. אם הייתה יודעת שמולה משחק שחקן מדורג היא הייתה נכנעת ללא ספק אבל בירור קצר הבהיר לה ולחבריה לקבוצה שהנער בכלל לא מדורג אז היא ניסתה למשוך את המשחק כמה שהייתה יכולה. הילד עמד בכבוד באתגר והצליח לנצח.

ארז 11 במאי 2012

ברור שהשני, בגלל שכבר אחרי 20 משחקים סביר להניח ששני הצדדים כבר משחקים בזחילה בלי אוויר, כך שיש סיכוי שלברון כבר לא נושם והשני יצליח לזרוק סל ולנצח 1:0. גרנד מאסטר שח אחרי 20 משחקים כבר יידע מה ה"אדם מהרחוב" הולך לעשות שבוע לפני שאותו אדם יעשה

דורפן 11 במאי 2012

תלוי באורך המשחק. ומה זה אדם מהרחוב. אדם מהרחוב לא ינצח את שניהם. שחקן קולג' בשחמט יהיה לו פחות סיכוי משחקן קולג' בכדורסל

אייל 11 במאי 2012

אני חושב שהסיכוי של "אדם מהרחוב" לנצח את גלפנד (או כל שחמטאי אחר מהטופ 20-10) שקול בערך לסיכוי שהיה לילדה צנומה בת 10 לנצח באיגרוף את טייסון בשיאו. זה, כמובן, בהנחה שמדובר במשחק אחד על אחד שבו גלפנד יכול לרכז את כל תשומת הלב, ולא בתצוגה סימוטנית שבה הוא צריך לשחק עם עוד כמה עשרות אנשים (שזה סוג הסיטואציה שבה בדרך-כלל נערכים במציאות משחקים כאלה).

איציק אלפסי 11 במאי 2012

רונן, הפלתי אותי עם הסיפור על קטש בסופרמרקט :)

בני תבורי 11 במאי 2012

2 (בזכות יוסי פיינדריך), 3, 4, 9 (טריוויה קלילה) ו – 10 (עונש מאוסי על משחק באורווה שגררתי אותה אליו לפני שלושים שנה, לשבת ולראות האיתה החלקה אמנותית במשך שלושים שנה…), נכונות. השאר לא מן הסתם.
את הציטוט של אנאנד צריך ללמוד בבתי ספר לצניעות ופרופורציות. אם יש כאלה.

דורפן 11 במאי 2012

אתה לקחת אותה לראות גברים שעירים מזיעים וטפשים ובתגובה היא לקחה אותך לראות כוסיות רוקדות? לפעמים אני לא מבין נשים…

בני תבורי 11 במאי 2012

אולאנוב וזייצב לעומת מסוארי, שוקיאן ורמלר. נו באמת…

יורם אהרוני 11 במאי 2012

וואלה, להוציא תוצאה שווה לזו של עזי דן בחידון שלו כולו אתלטיקה!!! טוב, לפחות יש בו אתלטיקה…החצי זה כמובן בן הזוג הראשון של רודנינה. הצירוף רודנינה וזייצב מוכר לכל מי שראה טלוויזיה בישראל בשנים 1976 – 1980. שמותיהם היו מוכרים כאן כמו ספורטאים ישראלים לפחות. היו אפילו מראים קטעים שלהם ביום העצמאות! לגבי מישקה, בטקס הסיום של המשחקים הוא בכה בתצוגת אנשים היושבים ביציע ומחליפים צורות וצבעים! לגבי טורשצ'בה, יש קטע מפורסם שהיא גומרת תרגיל במקבילים ואז הם מתפרקים. המתעמלת הבולטת במינכן 1972 הייתה כמובן אולגה קורבוט, אך בגלל נפילה היא לא זכתה במדלייה בקרב-רב. לטורשצ'בה ארבע מדליות זהב אולימפיות אך אף אחת מהן לא במכשיר בודד (שלוש קבוצתיות, אחת קרב רב). נישאה לאלוף האולימפי בספרינט ולרי בורזוב ולפי מקורות מסוימים הייתה נשואה קודם לאלוף אולימפי אחר: ולרי ברומל.

דורפן 11 במאי 2012

במחנה עזי דן מדברים על שינויים פרסונליים. יש אומרים שיחתימו את אהרוני.

התמונה של מישקה מזיל דמעה הייתה מדהימה. קורבוט כמובן הייתה הרוסיה הראשונה להיות נערצת במערב. טוריצ'יבה היא הקרפוב של ההתעמלות. מתעמלת פוליטית…

בני תבורי 11 במאי 2012

הנה עוד פרוייקט גלאקטי, אני כבר שונא אותם.

עזי 11 במאי 2012

אהרוני ואני באותו מחנה שנים רבות, וביותר מפן אחד.

יורם אהרוני 11 במאי 2012

בגלל העובדה שהיה רק ערוץ אחד בישראל עד שנות התשעים כל המדינה עקבה אחרי קרבות התעמלות נשים, החלקה על קרח וכדומה. עד היום יש כאן הסבורים שילנה דוידובה זכתה שלא בצדק בקרב רב בהתעמלות במוסקבה 1980 מאחר שהשופטים החמירו עם נדיה קומנצ'י בתרגיל הקורה… תזרוק שם כמו נטליה שפושניקובה ואנשים ייגידו לך באיזה ענף ספורט היא עסקה…

פאקו 11 במאי 2012

עד כמה שאני זוכר, לדוידובה היה תרגיל אחד (או שיר אחד) שעליו היא חזרה כל הזמן.

אריק 11 במאי 2012

אוף טופיק. סתם משהו שנתקלתי בו היום, שמראה איך המציאות היא בעיניי המתבונן.
http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/manchester-united/9258810/Manchester-United-have-cause-for-complaint-as-unique-survey-highlights-Premier-League-errors.html

תומר ש 11 במאי 2012

תודה אריק

צור שפי 11 במאי 2012

מעניין אם נעשו ניתוחים כאלה בשנים קודמות.

O-ren 11 במאי 2012

סחתיין על הסיקור.
שאלה לגבי הקרב, האם יש מגבלת זמן למשך משחק בודד?
אה ו נקודה אחת על הקמע הרוסי כמובן

אייל 11 במאי 2012

כן, בוודאי שיש מגבלת זמן. בדו-קרב הזה לכל שחקן יש שעתיים לביצוע 40 המסעים הראשונים, שעה ל-20 המסעים הבאים, ואם בשלב זה המשחק עוד לא נגמר אז עוד רבע שעה עד לסיומו (אבל כאשר בכל מסע שנעשה השחקן מרויח 30 שניות על השעון).

פאקו 11 במאי 2012

ארבע וחצי (2,3,4,9 וזייצב)

צור שפי 11 במאי 2012

שלוש נכונות 2-4 והשיר הוא מהאלבום הלבן בזמן שהעטיפה למעלה היא מסרג'נט פפר.

Comments closed