יורו (1, מהדורת הערב). וורוצלאב, צ'כיה-רוסיה. ועזי דן נותן בחירה היסטורית

חבל עולם שהוציא ספורטאים מופלאים אבל תמיד קופח באירועי ספורט. סוף סוף הבימה שלהם


הסיכום שלי לרוסיה-צ'כיה:

נדמה לי שהרוסים ראו בתחילת המשחק לנגד עיניהם את פיטר צ'ך. שוער אלופת אירופה – 2.25 גובהו עם מוטת ידיים של 5.50 – בערך כמו של אלבטרוס ממוצע. כי למרות ששהתקפות שלהם היו מלאכת מחשבת של מהירות, תנועה ומסירה לשחקן פנוי פנוי אחר בתנועה, כשהגיע רגע הבעיטה הם ניסו לעקל בעיטות בלתי אפשריות לחיבורים.

מרגע שהבינו שזה שוער הקבוצה השישית של הליגה האנגלית – שנוטה לפעמים להיות חסר אונים אם הגנתו לא עושה את מלאכתה – בעטו כמה בעיטות יותר פשוטות ונתנו למשחק את התוצאה הראויה לו.

נדהמתי לראות שהווארד ווב שפט נפלא. כי הוא מנהל משחק נפלא. והוא מנחש החלטות גרוע מאד.

וזה נכתב לפני המשחק:

טוב, אחרי אחרי הצהריים ברחובות וורוצלאב יש לי דיעה מוצקה ביותר על היורו.

כל הכבוד למי שהביא את זה למזרח אירופה. תחשבו על זה כך: על כל הספורטאים הנפלאים, כדורגלני העל, האתלטים, הטניסאים והטניסאיות והספורטאים האולימפיים שהוציאה מזרח אירופה היא מעולם לא קיבלה את משחק הקיץ האולימפיים, או את היורו או את המונדיאל. היו משחקים אולימפיים במוסקבה שהמערב החליט לקלקל – ומוסקבה זה לא באמת מזרח אירופה.

אני חי כמה שנים באזור של העולם שהיה פעם הגוש הקומוניסטי. והחיים שם הם סוג של מלחמה. לא רואים את זה כשיוצאים לבלות בלילה אבל זה מורגש. או כשאנשים, בהומור, אומרים כמה חשבון הגז הראשון של החורף הוא רגע מפחיד. פתאום זה יכול להיות חצי משכורת. לפני כמה שבועות נסעתי במונית והנהג ניגן ברדיו מוסיקת מקהלות נהדרת – שאלתי אותו מה זה – הוא אמר מקהלת הילדים שלו.
הלב נצבט כמובן מכל אדם עני. אבל אדם עני שהוא עשיר תרבותית זה משהו שאני לא יודע בדיוק לנסח. האם זה מקומם או דווקא בצורה מוזרה אופטימי?

אז המחירים פה זולים. אכלנו ארוחת צהריים לשניים בעשרה יורו ואת החניה נתנו לנו בחינם. לא מנסים לסחוט ממך כל גרוש (יש להם גרושים פה!) אפשרי. זה מזכיר לי שבשוויץ התלוננו שהיורו לא מביא מספיק כסף ובלונדון הרבה מתלוננים על הבלגן של האולימפיאדה.

וזה פשוט לא הוגן שכל אירוע גדול בכדורגל כקטן צריך להיות באנגליה וגרמניה וצרפת חמש פעמים לפני שהוא מגיע לאנשים הללו. ולראות היום את האנשים בוורולצאב צובעים את הפנים ויוצאים לרחובות בהחלט חימם את הלב. כינוס של כדורגלני על גלובלי יש במנצ'סטר כל שבוע – ברוטציה בין שני חלקי העיר – לא נורא אם וורוצלב תקבל שלושה משחקים פעם בהיסטוריה שלה. ההתרגשות פה מיוחדת.

מי שחושב שהן פחות מדינות כדורגל מאנגליה, ספרד או גרמניה לא יודע מה הוא שח. תבדקו את תוצאות היורואים המוקדמים עד שהכסף המערבי החל לפרק את המועדונים במדינות הללו.
הסיפורים על נאצים וחוליגנים בכדורגל זה נכון. אבל זה רק כי הכדורגל במועדונים אזור הזה די הושמד. כשמנצ'סטר יונייטד שיחקה בוארשה ובבלגרד בימי מאט באזבי היא שיחקה מול 100 אלף צופים.

ואם אתם לא מאמינים: עזי דן בוחר עבורנו את ה-11 של הגוש הקומניסטי (בעידן הקומוניסטי עצמו):
יאשין
בסונוב, זמודה, דמיננקו,
זלטקו צ'ייקובסיקי, דיינה, מסופוסט, בונייק
בלוחין, קוצ'יש פושקש

ואני בוחר לו מחליפים:

דסאייב,

ווסוביץ', מיכאליצ'נקו, וסילי ראץ'

פננקה, פלוריאן אלברט, סקולארץ', איגור נאטו

לאטו, הידגקוטי, בנה

ועזי דן מוסר שאם דיינה לא ייקח עצמו בידיים, סקולארץ' ייקח את מקומו בהרכב.

 

*
ועכשיו שלושה מדורים מיוחדים:

1. שאלה רטורית: האם צ'כיה-רוסיה בעיר פולנית היא כינוס הנשים היפות הגדול בהיסטוריה של האנושות.

2. המנון לאומי בעברית. והיום הבית הראשון הרוסי:

ארץ דואבת,
חרפת אוליגרכים,
בנותיה יפות,
משחקה – מתפרצות.

זוכרים אנו יאשין,
זמננו – ארשווין,
כי רוסיה איננה –
ברית ה-מועצות!

ובגירסה אחרת:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

מדור מיוחד נוסף – "מה הייתי שואל במסיבת עיתונאים אם שחקני כדורגל היו עונים בכנות".

"תומאס רוסיצקי, עם יד על הלב, מי אכזבה יותר גדולה בארסנל – אתה או ארשווין"

***

"דה באזר" בפייסבוק

שבתרבות - על בנות ושבוע הספר
הערות מפאתי מזרח (1) - יורו עם זווית

49 Comments

סאם בלאק 8 ביוני 2012

סח או שח, אבל לא סך

ויכסלפיש 8 ביוני 2012

לאדם הפשוט ברחוב אני מפרגן אבל איך תסביר שאיטליה הובילה בבטחה בסיבוב הראשון במכרז לפני הונגריה/קרואטיה ופולין/אוקראינה ובסיבוב השני התמונה התהפכה ל-4:8 למארחות?

דורפן 8 ביוני 2012

ויכסלפיש – אתה לא חושב שצריך לבסס שאלה כל כך חשובה על משהו כמו האמת (מה שבאמת קרה). היש בידיך תוצאות של סיבוב ראשון בו איטליה הובילה – או שזה מדומיין?

דורפן 8 ביוני 2012

אתה רואה את התאריכים של ההצבעות? אולי אם ספרת את הקולות ראית שזה לא אותו גוף בוחר?

נו ידידי – מה באמת השתנה מבחינת שחיתות בין איטליה של 2005 לזו של 2006?

האם העובדה שבמדינה שמבקשת לארח מתברר שאת האליפויות קנו בכסף וראשי הקבוצות הגדולות צריכים להזרק לכלא לא קשורה טיפה להחלטה?

ויכסלפיש 8 ביוני 2012

אבל באוקראינה ופולין לא חסרים מושחתים, שגם הם צריכים ללכת לכלא, ועוד משהו: גם קרואטיה/הונגריה הובילה על פולין/אוקראינה והמארחות עקפו גם אותה

דורפן 8 ביוני 2012

ויכסלפיש – חוץ מלזרוק משפטים בומבסטים כמו "לא חסרים מושחתים" האם ידוע לך בפולין על פרשיה אמיתית שחמורה כמו שהייתה באיטליה?

האם איטליה שאירחה שני יורו ושתי אליפויות עולם קודמת באירוח למזרח אירופה?

גיל 8 ביוני 2012

מי המאמן?

עזי 8 ביוני 2012

לובאנובסקי

פשוט אדום 8 ביוני 2012

עזי דן קשור לעוזי דן מ"הארץ"?

גיל 8 ביוני 2012

הוא קשור במאה אחוז מנימי נפשו.

אופיר 8 ביוני 2012

מה הסיכוי שיש שתי אינציקלופדיות ספורט שונות עם שם כל כך דומה?
אתה יודע שכשאתה מבצע חיפוש על ערך ספורטיבי בגוגל הוא קודם כל פונה לעזי דן כדי לקבל את התשובה?

אופיר 8 ביוני 2012

רונן, איזה טור נהדר.

אני לא בטוח כמה רוזיצקי וארשווין איכזבו בארסנל. הראשון הגיע מעבר לשיאו וסבל מפציעות. דווקא בעונה האחרונה גם הוא וגם הגרסא הפחות מוכשרת שלו (בניון) ריגשו את האוהדים כשהתאמצו יותר מכל אחד אחר (וולקוט?) והראו גאווה לשחק בארסנל. יחד עם ואן פרסי וארטטה אני חושב שהם הפייבוריטים של הקהל בעונה האחרונה.

השני (ארשווין) הגיע בפריים של הקריירה והעניק רגעי קסם לא מעטים (הרביעייה מול ליברפול, ההצגה מול ברצלונה). הוא פשוט לא המנהיג שאולי קיוו שיהיה, אבל כן אחד משחקני הוורלד-קלאס הבודדים ששיחקו בארסנל בחמש השנים האחרונות.

רועיש 8 ביוני 2012

בינתיים ארשווין עושה בית ספר לצ'כים במחצית הראשונה ורוסיה מזכירה את הנבחרת של לפני 4 שנים.

ניצן פלד 8 ביוני 2012

מתי מתחילה מכירת הכרטיסים לישראל-רוסיה?

ניצן פלד 8 ביוני 2012

אגב, הנקודה שלך לגבי ההשפעות של הכסף המערבי על המתרחש בכל מדינה בעולם כמעט שאיננה נמנית על חבורת הכסף המערבי היא הדבר הכי חשוב שנגעת בו בטקסט הזה.

בתור כותב אינטלקטואל שחי איפה שאתה חי ושכותב לקוראים אינטלקטואלים, הייתי שמח לראות אותך מתייחס לנושא הזה אפילו יותר. זה אולי הדבר הכי חשוב שקורה בעולם והספורט מספק הרבה הזדמנויות לתקוף את הנושא.

ועוד עניין:
הייתי בפאן זון בווינה בזמן שבזלצבורג שיחקו רוסיה ושבדיה. אני חושב שזה בהחלט היה ערב שנשותיו נותנות פייט אמיתי לשילוש שהצגת, ולו רק בזכות הגיוון העדיף.

ונקודה אחרונה:
כאחד מחובביהם הגדולים בעולם של ארשבין ושל רוזיצקי ושל כל מה שהם מייצגים, אני חייב להסכים לגבי הקביעה כי הם אכזבו בארסנל. דווקא הרגעים היפים המעטים שהם סיפקו מאירים באור חזק יותר את העובדה שרוב הזמן התותחנים לא קיבלו מהם שום דבר משמעותי.

אופיר 8 ביוני 2012

מה הם מייצגים?

ניצן פלד 8 ביוני 2012

הכוונה היא לאופן בו הם משחקים כדורגל.
אם השתמע שאני מדבר על דברים אחרים, אז זו לא הייתה הכוונה.

אופיר 8 ביוני 2012

פתיחה מזהירה ליורו, הלוואי שימשיך ככה (אולי גם בשלבי הנוקאאוט – אם ספרד תעוף מוקדם).

ניצן פלד 8 ביוני 2012

באמת, שני משחקים תענוג.
בניגוד למה שרואים לעתים קרובות במשחקים בינלאומיים, כל 4 הנבחרות היום נראו כמו קבוצות אמיתיות לאורך כמעט כל 90 הדקות.

אין הרבה דברים טובים יותר בספורט מכדורגל נבחרות איכותי.

אלכס 11 ביוני 2012

מסכים איתך לחלוטין, במיוחד הקטע לגבי ספרד

ויכסלפיש 8 ביוני 2012

רונן עיינתי בפרטי המכרז בוויקיפדיה וזה מה שהיה רשום שם, ואיך אתה מסביר שיראל מארחת יורו לצעירות כשגם אנגליה מועמדת?

רונן דורפן 8 ביוני 2012

האם הייתה הצבעה בה איטליה הובילה?

האם אנגליה צריכה לארח את כל המפעלים כי איטצטדיוניה הטובים ביותר?

עזי 8 ביוני 2012

יואב – הרבה פעמים קורה שבהצבעה אחרי שמועמדת מסויימת נופלת המובילה הראשונה מפסידה, זה קורה באולימפיאדות כל הזמן. חוץ מזה אם אתה רומז לפוליטיקה מושחתת בבחירה של 2012 כדאי שתראה מה קרה ב-2016 כשהביד הטורקי שהיה הטוב ביותר ללא עוררין הפסיד לצרפתי. מעניין למה.
לגבי אליפות אירופה לצעירות, היא היתה בשנים האחרונות גם בסלובקיה, רומניה, שווייץ, דנמרק, שבדיה. זה כולו אליפות לצעירות וביזור זו לא מלה גסה.

ויכסלפיש 8 ביוני 2012

אוקיי עזי, עשית סדר, אני לא טוען שאנגליה צריכה לארח את כל הטורנירים שהיא מועמדת אליהם, אני שואל איך ישראל גוברת על אנגליה בהצבעה כזו, ועל 2016 לא ידעתי

ויכסלפיש 8 ביוני 2012

אגב אני לא רומז לכלום, אני מפנה שאלות לאנשים שנראים לי מבינים בעניינים האלה

דורפן 8 ביוני 2012

אתה כן רומז – כאילו הייתה החלטה הגיונית על איטליה ושינו אותה לטובת החלטה לא הגיונית. בעוד שזה ברור לחלוטין שהמעמד של איטליה צנח לריצפה בין 2005 ל-2006

דורפן 8 ביוני 2012

בנוסף – הצבעת הסיבוב הראשון היא טכנית. איכות האיצטדיונים – היא הצבעת כן-לא לגבי כל מועמדת. ברור שמדינה כמו איטליה או אנגליה ניגשת לשלב הזה היא מקבלת משהו כמו 100% כי במדינות עניות צריכים לבנות ואצלם הכל מוכן.

אם זו סיבה בעיניך לדבוק במדינות העשירות תהיה בריא

עזי 8 ביוני 2012

חוץ מזה אנגליה קיבלה פעמיים גמר צ'מפיונס תוך שנתיים – הרבה יותר כסף.

סימנטוב 8 ביוני 2012

היר היר

ויכסלפיש 9 ביוני 2012

פורטוגל אירחה יורו ב-2004 בלי להיות עשירה וגם גברה על ספרד שיש לה תשתית טובה יותר של איצטדיונים. הסיפורים על שריפת הכלבים יצרו בי אנטגוניזם קשה כלפי אוקראינה, וגם הנתונים על רמת השחיתות במדינה הזו

גלן בפריס 9 ביוני 2012

עזי . בתור הודגסון שלנו אתה הסמכות המקצועית. ובכל זאת כראש המפלגה והפוליטבורו אני שוקל לשלוח אותך לסיביר. אתה לא מכיר את חוק יעקובו של מהסך הברזל? אם כבר היית פטיש לפני המהפכה אתה בפנים! חאגי כבר שיחק בגמר אלופות עוד לפני ששיחקו כדורגל עם הראש של צאושסקו. הוא חייב להיות בפנים.

רונן. דיינה הוא גדול הפולנים של העיר מנצסטר. יותר מהשוער שלכם ואפילו מפטריס אברה.

עזי 9 ביוני 2012

גלן, זה לא נכתב פה, אבל ביני לבין רונן כן – מי שרוב הקריירה שלהם היתה כבר בתקופה הפוסט קומוניסטית – חאג'י, סטויצ'קוב, מתיאס זאמר למשל, לא נכללו.
ונעלבתי מההשוואה להודג'סון….

דורפן 9 ביוני 2012

הוגדר שזה מי שזוהו עם התקופה הקומוניסטית.

קורא 10 ביוני 2012

אפרופו יעקובו, הרבה פעמים אני שומע על כל מיני זרים ששיחקו פה שהם הזרים הכי גדולים שהיו בישראל אי פעם, אבל לכל אחד שעיניו בראשו ברור שיעקובו היה הזר הכי מוכשר שאי פעם היה פה. אף זר שהיה במדינה הזו לא הצליח להגיע לקבוצות כמו שיעקובו היה בהן, ולא היה חלוץ לגיטימי בליגה הטובה (או אחת משתי הטובות) בעולם. מבין הישראלים, רק בניון הצליח אולי להתקרב להישגים שלו.

שי 9 ביוני 2012

לקח שנייה להבין מה אברה קשור, אבל ללא ספק אחד החריפים :)

אפריים 9 ביוני 2012

רונן, פשוט שכנעת אותי. גם להם מגיע.
אם המשחק היה מתקיים בארגנטינה (רצוי בקורדובה) אז השאלה באמת הייתה רטורית. חסר בשילוש שהצעת משהו לטיני…

תשובה כנה של רוסיצקי (עם עקיצה לזהות השואל)-
"אני משחק בארסנל?!? אתה בטוח? אז מה יוסי בניון עושה פה?"

שלו 9 ביוני 2012

זה משהו שלא האמנתי אי פעם שאקרא, ואפילו מבלי להתעניין על מי מהשניים.
צלם בהיכל.

עומרי 9 ביוני 2012

זו די עובדה שב-25 השנים האחרונות מספר שחקני העל מהגוש המזרחי מצומצם בהרבה ממקביליהם במערב אירופה.

לא יודע כמה רוסים, פולנים, אוקראינים, הונגרים וכו' יהיו בהרכב על-אירופי של התקופה הזו.

דורפן 9 ביוני 2012

האג'י, נדבד, סטוייצ'קוב, שבצ'נקו – וגם שחקנים שגדלו בגוש המזרחי לפני איחוד גרמניה – זאמר ובאלאק.

אם אנחנו בודקים רק מערב-אירופאים – אני חושב שכתמיד זה יהיה כשליש

עומרי 9 ביוני 2012

צ'כיה והונגריה בכלל קוראות לעצמן מרכז אירופה לא?

מבין אלה שהזכרת (ללא זאמר) לא בטוח למי יש מקום בהרכב.

נדבד לא עולה על זידאן.
סטוייצ'קוב נופל מרונאלדו.
האג'י פחות מצ'אבי.

אני אישית הייתי לוקח את שבצ'נקו 2003 לפני כל חלוץ -אבל איפה הוא עומד מול ראול, ואן ניסטלרוי, איברהימוביץ, רוני, הנרי?
כנראה שגם הוא לא בהרכב.

דורפן 9 ביוני 2012

נו בסדר – אז חושב שכדורגלן צרפתי וכדורגלן פורטוגזי היו מעולים קצת יותר מצ'כי ורומני שאולי הם רק בהרכב השני של הרבע מאה. זה אומר שקרה משהו מהותי?

עומרי 9 ביוני 2012

האמת שלא, זה לא הופך אותן למדינות כדורגל פחות טובות. אבל בכל זאת, מעניין להבין למה זה קורה.

דורפן 9 ביוני 2012

אני חושב שברמות הללו של הקצה זה מזל. אולי משחק לרעתם שבעידן הכלכלי הם לא יכולים לעשות את ההצלחה הראשונית שלהם מתוך מדינת הבית. לשבצ'נקו הייתה קבוצה חזקה במדינתו אבל צ'כי או הונגרי או רומני לא יקבלו פריבילגיה כזו – שהייתה לפננקה, מסופוסט, פושקש או פלוריאן אלברט בדורם.

יוגב 9 ביוני 2012

יש לי חבר רומני שמבחינתו לא יקום הרכב מזרח אירופאי ללא הלמוט דוקדם, עם כל הכבוד ליאשין ודסאייב. מבחינתי אם כבר מיכאליצ'נקו ורץ, בלאנוב וליטובצ'נקו היו לא פחות טובים באותה נבחרת.

מיקי יואכים 9 ביוני 2012

ומה עם זבארוב, השחקן המוכשר ביותר שם?

Comments closed