מערכת ערכים

פוטבול בפן סטייט הוא משהו עבורו מקריבים כל דבר אחר

אחת הסיבות שבעיני גרמניה הנאצית היא הגרועה בדיקטטורות שהיו אי פעם (למרות שכמובן שכיהודי קשה להיות אובייקטיבי) היא שזה נעשה על ידי אנשים מחונכים. כן, יש לי טיפונת פחות כעס על עדרי אנטישמים נבערים לעומת אנשים שקיבלו השכלה. אלו שלכאורה יש להם יותר כלים להבחין בין טוב לרע. שאמורה להיות להם מערכת ערכים מתפקדת.

באותה מידה אני יכול למצוא לא מעט תופעות מכוערות סביב קבוצות ספורט. מאפיונרים שמוכרים משחקים באיטליה. והמון פשיסטי שתומך בקבוצה בסרביה. ואינספור קבוצות שהקהל שלהן גזעני ומשחקיהן הן כר לגזענות. אבל משהו כמו פרשת ההתעללות המינית בפן סטייט הוא מפלצתי קצת יותר. מדובר במוסד אקדמי ברמה עילאית. אני מבין שחלק מהפקולטות שלו נחשבות לבין עשרת הטובות בעולם. המעורבים בפרשה הם אנשים עם תארים נכבדים מאד ליד שמם.

ועדיין, ניצחונות של קבוצות הפוטבול האהובה שלהם הביאה אותם לכשלים מוסריים מטורפים. ליקוי מאורות טוטאלי בו החינוך והתארים האקדמים של אנשים – נשיא האוניברסיטה, מאמן הפוטבול שלה – התגלה כחסר ערך לחלוטין. אולי יש להם מערכת ערכים. בראש מערכת הערכים הזו עומד הפוטבול.

אתמול הודיעה האוניברסיטה שתחליף את האריחים במקלחות שם התרחשה ההתעללות המינית בכדי לפתוח דף חדש.

הנבחרת הגדולה מכולן, המשחק הגדול ביותר (הסרט)
כדור ההרגעה של הקיץ

90 Comments

אחד שקורא 15 ביולי 2012

אתה צודק לגמרי והמקרה של פן סטייט הוא אולי הדוגמא המחרידה ביותר להדרדרות המוסר בספורט המכללות האמריקאי. נכון שמקרה של ניצול והתעללות מינית בילדים הוא מעשה ללא כפרה ומחילה, אבל לפי דעתי אפשר לשים על אותו רצף גם את הסיפור שהיה עם אוהיו סטייט בפוטבול וגם את קונטיקט בכדורסל. יש שם יותר מדי לחץ בסיפור הזה, וזה לא מתאים לספורט שבעיקרון אמור להיות חובבני.

אחד שקורא 15 ביולי 2012

ועכשיו אני גם קורא את הפוסט שבקישור. מדויק להפליא.

גיל 15 ביולי 2012

זה באמת ליקוי מאורות שמאמן פוטבול יכול לשנות דיעה של הנשיא כאילו כלום. גם יסירו כנראה את הפסל של פטרנו אבל זה באמת כבר לא משנה עכשיו.

יואב בורוביץ' 15 ביולי 2012

דורפן, אני כל כך לא מסכים.
היה שם טיוח, אבל טיוחים כאלה קורים בכל העולם כל הזמן- לצערי הרב. גם אף אחד מהבכירים, כולל פטרנו, לא ראה את המעשים בעיניים, וסאנדסקי היה איש מערכת נאמן ומוערך כ-30 שנה (וזה כמובן לא מצדיק שום דבר אבל יש לציין את העובדות הללו).
לא חושב שקרה שם משהו מפלצתי. פטרנו ונשיא האוניברסיטה אינם מפלצות. הם אנשים שביצעו טעות חמורה בשיפוט ושיקול דעת- ועל כך ראוי שייענשו בכבדות (אפילו אין לי בעיה אם זה שיסירו את הפסל של פטרנו, למרות שבינתיים החליטו לא לעשות זאת. אבל הוא לא מפלצת).
אבל לדעתי מה שחשוב בכל הפרשה הזו הוא האופן שבו היא מסוקרת והאופן שבו היא נחקרת. בשום מקום בעולם עוזר מאמן שמעלל מינית בילדים לא היה מקבל כזה סיקור. באמריקה רואים את הדבר הזה הכי בחומרה, בהשוואה לכל מקום אחר שאני יכול לדמיין.
אז נכון שיש במקומות כמו פן סטייט דת סביב קבוצת הפוטבול, והיא באמת הביאה לטעות הקשה של הנשיא ופטרנו, אבל עדיין בשום מקום אחר בעולם פרשייה כזו לא הייתה נחקרת (אמנם באיחור, אבל החקירה בשנה האחרונה די מטורפת) ומסוקרת כפי שקורה בארצות הברית. אני מסיר את הכובע בפני התרבות הזו, גם אם קב' פוטבול מקבל קצת יותר מדי ריספקט במקומות מסוימים.

יואב בורוביץ' 15 ביולי 2012

רק שיהיה ברור- "לא קרה שם דבר מפלצתי", מתכוון כמובן לפטרנו ונשיא האוניברסיטה. דבר חמור ביותר, כפי שכתבתי- שאפילו צריך להכניס אותם לכלא (ופטרנו כבר מת כמובן) אבל לא חושב שניתן לתאר את המערכת כמפלצתית, למרות שכיום כשאנחנו יודעים את המימדים של מעשיו של סאנדסקי זה בהחלט נראה כך, אבל הוא היה המפלצת. לא האנשים האחרים. גם האינטרס להגן עליו לדעתי לא היה כל כך חזק. הוא כבר היה עוזר מאמן לשעבר. לא הייתה בעיה להקריב אותו. אבל הם חשבו שסאנדסקי בחור טוב, ואחד משלהם, ולכן הם הגנו עליו (בלי שהם יודעים על היקף מעשיו).
הדברים האלה לצערי קורים כל הזמן.

יואב בורוביץ' 15 ביולי 2012

ברור כי הנשיא ופטרנו (ואחרים) ביצעו פשע. מבחינתי אפילו להכניס אותם לכלא אם הם לא הסגירו את סאנדסקי לרשויות מייד (בהתבסס כמובן שהם ידעו בבירור מה שקרה, ואני לא בטוח שהם ידעו בבירור. ברור שהם גם לא ידעו את היקף העבירות. אבל גם ילד אחד שהתעללו בו מינית זה יותר מדי).
אני רק חושב שצריך להפריד בין המעשה הנפשע שלהם למערכת- שכן יודעת לחקור את עצמה ובעיקר לתרבות הכללית שיודעת לעשות מהדבר הזה כזה ביג דיל- שאין כמותו בשום מקום אחר בעולם.
בעיני זה לא פחות הסיפור מההחלטה הנפשעת של הנשיא ופטרנו לא להסגיר את סאנדסקי.

גיל 15 ביולי 2012

יואב, הנקודה המרכזית פה היא בדיוק מה שאמרת בסוף, הנשיא ופטרנו החליטו. באיזה מקום בעולם למאמן המכללה יש בכלל סמכות להחליט דברים כאלו ועוד שהאוניברסיטה תסכים לזה? זה העיוות הגדול פה. אגב, היו גם שרת שגם ראה את הדברים הנוראיים הללו וכשהוא סיפר לחברים שלו אמרו לו לשתוק כי אף אחד לא יאמין לו וזה יגרום נזק גדול לאוניברסיטה. התרבות שהפוטבול מעל לכל היא זו שצריך לשרש. בסופו של דבר יש פה חשיפה של השקר הגדול של ספורט המכללות כאילו באמת הספורטאים הם קודם כל סטודנטים ואחרי זה ספורטאים.

יואב בורוביץ' 15 ביולי 2012

גיל- הסמכות הייתה אצלם כי הם, ולא אנשי רשויות החוק, ידעו מהמקרה- או לפחות מחלקו הקטן.
אבל צריך להבין שבארצות הברית יש לעתים לאנשי אדמיניסטרציה באוניברסיטאות כוח שחורג מהמוכר לנו, ולעתים אף דומה מאוד לזה שיש לרשויות החוק.
לכל אוניברסיטה אפילו יש משטרה שמופעלת מטעמה.
אני זוכר שבאוניברסיטה שאני למדתי בה סטודנטיות שהיו נאנסות ב-DATE RAPE (קורה המון, גם בארץ. באמריקה, אם אני זוכר נכון, אמרו לנו שבערך 80% ממקרי האונס הם כאלה- שהנאנסת מכירה את האנס. האונס הזה בדרך כלל קורה במהלך או בסוף בילוי, כשהגבר, לרוב שיכור או מסומם קלות, כופה עצמו על האשה, שאומרת לא אבל לא מסוגלת לעצור אותו).
אז כשקורה DATE RAPE כמעט תמיד אם האישה החליטה להתלונן, ובמקרים רבים למרבה הצער היא לא מתלוננת, אז היא תלך כמעט תמיד ל-CAMPUS POLICE. הם יחקרו ויעמידו את הסטודנט/האנס בפני וועדת משמעת. אם הוא יימצא אשם הוא יורחק מהאוניברסיטה לסימסטר, שנה (העונש הנפוץ יותר) או לצמיתות. אבל המקרה לא יגיע למשטרה האזרחית והאנס לא יועמד למשפט פלילי.
אז לדעתי גם את מקרה פטרנו ונשיא פן סטייט לשעבר, יש להבין בתוך הקונטקסט הזה- שאיני מצדיק, אך כך קורים הדברים בארצות הברית לרוב.
ועדיין, שלאף אחד לא יהיו מסקנות מרחיקות לכת בדבר קלות אכיפת החוק באמריקה. אין עוד מדינה שבכלל מתקרבת אליה מבחינת מספר האסירים. יותר מאחוז מהאוכלוסיה, כ-3.5 מיליון בני אדם, יושבים בכלא.
החוק שם מאוד מכובד ומאוד נאכף. לעתים קצת יותר מדי.
אבל בכל הקשור למקרי אונס בתוך מתחם האוניברסיטה, אז היא לרוב הריבון.

יריב 15 ביולי 2012

80% ממקרי האונס הם כאלו שהנאנסת מכירה את האנס נשמע סביר, אבל יש להניח שלרוב לא מדובר בבן זוג לדייט אלא בקרוב משפחה.

שיעור האסירים בארה"ב מצביע על שורה של בעיות אחרות, והוא בוודאי קשור לעניין בתי הכלא הפרטיים.

גיל 15 ביולי 2012

מה שאתה אומר נכון, אבל זה בדיוק מצביע על הבעייה שלאדמיניסטרייטורים יש יותר מד כוח. אפילו למשטרת הקמפוס (שהיא משטרה לכל דבר) הם לא לקחו את המקרה. אגב, לא יודע איך היה בעבר אבל לדייט רייפ מתייחסים היום מאוד בחומרה ופותחים בהליכים פליליים אם יש מספיק ראיות (וזה אם גדול מאוד).

Amir A 15 ביולי 2012

בכתבה המצורפת כאן אפשר למצוא קישור לדוח פריי (267 עמודים שהם תוצר של 8 חודשי חקירה ו-6.5 מיליון דולר).

http://sportsillustrated.cnn.com/2012/football/ncaa/07/12/penn-state-freeh-report-sandusky-paterno.ap/index.html

פן סטייט נמצאים במצב כמעט בלתי אפשרי כרגע. מעבר לכתם על תוכנית הפוטבול שלהם, או מחלקת הספורט בכלל, השאלה הגדולה היא מה יקרה לצדדים האקדמים? לי לדוגמא יש עוד 4 שנים לפחות עד שהילדים ילכו לקולג' ואני לא יודע מה אני אגיד להם אם הם יבואו ויספרו שהם רוצים ללכת לפן סטייט.

באבא ימים 15 ביולי 2012

תוכל להגיד להם שאם יש מקום בו בטוח דברים כאלה לא יטוייחו שוב זה פן סטייט.

גלן 15 ביולי 2012

באבא יותר טוב- תן להם עונש מוות (ואני חושב שבסוף ייתנו להם) ואז אפילו למישיגן סטייט הם יוכלו ללכת :-). קראתי טונות מהדו"ח, אני אובססיבי למקרה. זה המקרה לעונש מוות (לצערי, אני מחבב את פן סטייט) בדיוק בגלל שהכשל היה ארוך, ממושך ולכל אורך השדרות. כמובן שזה בראש ובראשונה עניין פלילי אבל לדעתי ה NCAA כבר נכנס לישורת של קרב הישרדות וצריך לעשות מעשה.
וחוץ מזה חידון האגרוף היה מצויין ולוא רק כי הוא ניחס אתאמיר קאהן.

באבא ימים 15 ביולי 2012

גלן:

הכשל אכן היה ממושך אבל מאוד ממוקד ויש לו פנים ושמות. למעט פטרנו שאיננו בין החיים השמות הללו ילכו לכלא. אני חושב שעונש מוות יעניש את האנשים הלא נכונים, ואני לא מבין איזה מטרה הוא ישיג.

גלן 15 ביולי 2012

באבא- לרבעייה הזאת היתה מטרה ברורה. להגן על PSU ותוכנית הפוטבול מכל הנזק שמסביב. אני לא יודע כמה אתה מעורה אבל בתוך הגוף הזה שנקרא פן סטייט היו רבים שהתנגדו לגוף הבדיקה (הכי בולטת הקאונסיל סילביה בולדוין) אפילו אחרי שסנדוסקי נמצא אשם במשפט. אתה מבין מזה מהי הרוח המכוונת. כלומר זהו עץ עם הרבה יותר מ 4 פרות רקובים. חלקם אולי רק עם חצי פרי רקוב אבל זה מספיק. כן חוץ ממישיגן זה יכל לקרות בכל מקום. סתם, בצחוק, זה יכול לקרות בכל מקום ולכן זה מחייב מבחינתי עונש מוות! לשים את מה שחשוב בחזרה בצמרת ואת המישני (הספורט במקום הנכון).

אין ספק שהרבה מאד אנשים יפגעו. שחקנים, אוהדים, אקדמיה (במקרה אני בשת"פ עם בחור מבריק מהחוג לאנתרופולוגיה), ובזוית הצרה שלי גם הביג טן בתצורה החדשה (כי עכשיו בכלל הבאקייז תקועים רק עם ויסקונסין כמתנגד סביר). אבל זה מחיר שיש לדעתי לשלם, הן ל PSU והן לעולם ספורט המכללות. האם זה יקרה או שה NCAA ימשיך במעלליו? תחושתי שזה ייפסק כאן אבל מצד שני זה ה NCAA אז לך תדע.

עופר פרוסנר 15 ביולי 2012

כשאתה אומר עונש מוות – למה בדיוק אתה מתכוון?

דורפן 15 ביולי 2012

אני חושב שלהפסקת פעילות הפוטבול לצמיתות

גלן 15 ביולי 2012

עופר תעשה גוגל עונש מוות ו smu ותקבל הסבר היסטורי. הכוונה היא כמו שרונן ציין

גלן 15 ביולי 2012

לאו דווקא צמיתות. כמו smu לשנה או שנתיים. נדמה לי ש smu אפילו הוסיפו שנה אחת ללא שחויבו לכך.

ש. בן ד. 15 ביולי 2012

"עונש מוות" אומר שהפעילות של הקבוצה מופסקת לחלוטין לשנה ויש הרבה מאד הגבלות בשנים שלאחר מכן (כ"כ הרבה ש-SMU ביטלו את העונה הראשונה שיכלו לחזור כי לא היתה לה אפשרות להיות תחרותית).
זה עונש כ"כ חמור שגורם להרס כמעט מוחלט של הקבוצה באותו הספורט ולכן ה-NCAA לא משתמשים בו כמעט. המקרה האחרון שהיה הכי קרוב היה של ביילור בכדורסל (אחרי הרצח של השחקן שלהם) וגם אז השעו אותם מכל המשחקים מלבד ממשחקי הקונפרס (כדי לא לפגוע בקבוצות האחרות…).

באבא ימים 15 ביולי 2012

כדי להשיג מה? העונש הכי אפקטיבי כדי להבטיח שדברים הללו לא יקרו שוב זו הענישה הפלילית, ונגד כל המעורבים בהשתקה הוגש או יוגש כתב אישום. עונש מוות בפרט וסנקציות של ncaa רלוונטיות במקום בו אין מענה מצד החוק הפלילי ואתה רוצה לעקור מן השורש את התופעה. אחרי הכל מי שמוכן להסתכן בהרשעה פלילית בוודאי לא ירתע מעונש המוות של ה – ncaa.

ארז 15 ביולי 2012

בשבוע שעבר פורסמה קריקטורה בניו-יורק טיימס שמבטאת בדיוק את מה שנאמר כאן:
http://cdn.svcs.c2.uclick.com/c2/609e52d0ac5d012f2fee00163e41dd5b

דורפן 15 ביולי 2012

נהדר

MG 15 ביולי 2012

דורפן, גם המפלגה הנאצית נבנתה על יסודות של המון נבער מדעת. פשוט קיבצו בריונים מובטלים, שמו להם חולצה חומה כמו אצל מוסלני ואמרו להם מעכשיו אתם ה- S.A (במלחמת העולם הראושנה זו היתה יחידת סער עם הרבה גאווה).
עד ליל הסכינים הארוכות, המנהיגים של המפלגה (לאו דווקא הרישמיים, אבל אלה שהיו הרוח החייה ונתנו את הטון) היו מה-S.A, אלא שאז היטלר החליט שהוא מוקף במטומטמים ושלח אוןת להתענג עד המוות (מי שלא מבין את משחק המילים יכול לקרוא על מה הם עשו עד שנרצחו באותו לילה).
אז נכון שהימלר ואייכמן הם מחונכים, אבל שהתומכים הגדולים ביותר שלך "גדלו" על ערכים של בריונות וסיפוק יציר מיידי לפעמים אתה נגרר לזה גם בדרכי הפעולה).
אגב, שלא יהיה שום ספק, זו אכן הדיקטטורה הגרועה והנוראה אי פעם בין עם היו בא אנאלפבים ובין אם היו בא מדעני גרעין.
אפרופו הטרדות מיניות במוסדות חינוך – מישהו היה במאה שערים לאחרונה?

גל 15 ביולי 2012

SD ולא SA כפי שכתבת

MG 15 ביולי 2012

אתה בטוח?
אם זכרוני אינו מטעני אכן מדובר על ה-S.A.
ה-S.D הינה סוכנות המודיעין של המפלגה הנאצית והיא זרועה של ה-S.S לאיסוף מודיעין נגד מתנגדי המשטר.

גל 15 ביולי 2012

sorry I jumped to soon
my mistake

אסף the kop 15 ביולי 2012

באנגליה לעומת זאת אם אתה הקפטן של צלסי מותר לך להיות גזען. גם סוג של ערכים.

ניינר 15 ביולי 2012

this is an american crisis"
מייקל וילבון

מנחם לס 15 ביולי 2012

יואב בורוביץ הוא היחיד כאן THAT MAKES SENSE. באירופה כל הפרשה היתה הופכת לשורה אחת בעתון. הגדולה של ארה"ב שהיא מיפחת דבר כזה עד הסוף כדי ש-"ייראו וייארו". אני כנראה הישראלי היחיד (ואיתי דוקטור בר-אור ז"ל) שהכיראו את פטרנו אישית. הוא לא מפלצת כלל וכלל. הוא נשמה טובה עם תכונות של סבתא. אבל הוא תמיד היה מעט נאיבי, וכשלנאיבי נופל על הברכיים כוח עצום כפי שהיה לו, ישנן לפעמים תוצאות חמורות לעניין. זה בדיוק מה שקרה כאן. הרצון לטייח ולהסתיר את הפרשה כדי שהכל יעבור וייעלם. להזכירכם, סנדסקי (שגם אותו אני מכיר אישית משנה שלמה של אכילת המבורגרים ובירה אחרי אימונים, הוא כאסיסטנט לפטרנו ואני כאסיסטנט למאמן הכושר) עשה מה שעשה כשכבר לא היה עובד של פן סטייט. זה לא מקטין מהעבירה, אבל כאדם שאינו חבר פקולטה או צוות האימון של האוניברסיטה, הגישה היתה לזרוק אותו מהקמפוס, ולשכוח מהעניין. לפטרנו זה כנראה עלה בחייו. האוניברסיטה בה קבלתי את ה-PH.D ושם נולדה בתי הבכירה, ושם למדו שתי בנותי, וכן ג'ייסון ליפטון, בעלחה של נכדתי, היא קרובה ללבי פי מאה מאשר לכל אחד מכם, הנהנים לזרוק רפש.
האוניברסיטה תצא אוניברסיטה אחרת מהעניין, ואולי המקרה שקרה יעזור לאלפי ילדים אחראים.
ולהזכירכם, מוסדות גדולים מפן סטייט ניסו להשתיק עוונות כאלה, ובראשם הוותיקן, ארכיבישופים בכל רחבי ארה"ב, ובשאר העולם – באירופה במיוחד – אונס ילדים ע"י כמרים ממשיך חופשי-חופשי ואיש לא מדבר על זה אפילו.
ובישראל? רבנים וראשי ישיבות, ואיןם פוצה פה ומדבר.

ולדורפן – מה נזכרת בזה פתאום? עוד שבועיים אולימפיאדה, וזה הנושא החשוב היום אחרי שהפרשה הסתיימה, מסקנותיה הוסקו, ושינויים דרמטיים כבר נעשו?

אסף THE KOP 15 ביולי 2012

אפרופו זריקת רפש, האם אתה מסוגל לגבות את הקביעה שלך כי "בישראל? רבנים וראשי ישיבות, ואיןם פוצה פה ומדבר", בעובדות ?

מנחם לס 15 ביולי 2012

אסף: חובת ההוכחה עליך! 0שאני טועה, ושרבנים ניכנסים כאן לבתי סוהר)

אסף THE KOP 15 ביולי 2012

מנחם, אני לא טענתי שמעשי אונס והתעללות בילדים עוברת אצל הדתיים חרדים בשתיקה. את זה אתה כתבת.

מדוע, אם כך, אני הוא זה שצריך להוכיח את דברי ולא אתה ?

נ.ב.
רק בכדי להפריך את דבריך – בימים אלה ממש מתנהל משפט בחשד לביצוע מעשים מגונים, נגד אחד ממנהיגי הציונות הדתית – הרב מוטי אלון.

אריאל גרייזס 15 ביולי 2012

רק בשביל הרקורד (וגם אני מתנגד להכללה של מנחם) – את המעשים של מוטי אלון בדיוק טאטאו מתחת לשטיח ולא דיווחו למשטרה אלא שלחו אותו לגליל – עד שלא נותרה ברירה. אז גם שם היה משהו שמעל המוסר, במקרה שלהם זה לא פוטבול אלא אלוהים (שזה קצת מצחיק, כי אלוהים הוא זה שכביכול כתב את המוסר הזה)

אסף THE KOP 15 ביולי 2012

העובדות אריאל הן אחרות – הוא מועמד לדין.
מנחם טוען שלא מעמידים רבנים לדין.

אריאל גרייזס 15 ביולי 2012

עם העובדות אי אפשר להתווכח. זה נסגר בתוך הקהילה הדתית והפורום ההוא שברח לי שמו. רק אחרי שהתברר להם שהוא משמש בתור מורה רוחני אז הם פרסמו את זה – וגם אז הם לא הלכו למשטרה.
השורה התחתונה היא שמה שהם עשו לא שונה ממה שעשו בפן סטייט – שם הדיחו אותו ולא נתנו לו לאמן נערים ופה שלחו אותו לגליל. בשנייהם סגרו את זה "בתוך המשפחה". אם אלון הדביל לא היה ממשיך בפעילות שלו, עד היום לא היינו שומעים על זה. לא מבין איך אתה בכלל יכול להגן על זה

אסף THE KOP 15 ביולי 2012

מגן ? העובדות הן שמעמידים רב לדין. בדיוק הפוך ממה שמנחם טען.

יריב 16 ביולי 2012

אסף, מעמידים אותו לדין, אבל היה נסיון ברור "לסגור את זה בפנים". גם ביחס לאירועים בפן סטייט עכשיו מעמידים אנשים לדין, וגם שם היה נסיון "לסגור את זה בפנים". למעשה, ההקבלות די ברורות. כמובן, נסיונות כאלו אינם דבר חריג בחברות שמקיימות דין פנימי. דעתי היא שזה דבר שיש לעקור – הדין הפנימי צריך לעסוק רק במה שהדין הכללי לא עוסק בו.
אריאל, דומני ששם הפורום הוא "תקנה".

אסף THE KOP 16 ביולי 2012

מוזר שמדברים על דתיים שסוגרים אירועים בפנים ושוכחים את הקיבוצים שעושים בדיוק אותו דבר.

לא אתפלא אם לכל קיבוץ יש את הסיפור על הסוטה הפרטי שלו.

יריב 16 ביולי 2012

די מקובל לדבר גם על קיבוצים בהקשר הזה, אם כי פחות מקובל להזכיר מקרים ספיציפים. אני קיבוצניק ואינני מכיר מקרה כזה שנסגר בתוך קיבוץ, אבל מי יודע? זו הסיבה שכתבתי שזה לא דבר חריג, נשמע לי מתקבל על הדעת שהיו דברים כאלו בקיבוצים עד שנות ה60.

כמובן, לא אתפלא אם לכל ישיבה יש את הסוטה הפרטי שלה.

אסף THE KOP 16 ביולי 2012

אם כך – אפשר ורצוי להקים ישיבות בקיבוצים.
שימצא מין את מינו וההפך.

דורפן 16 ביולי 2012

הגענו כמובן לכך שסוטי מין זה סמולנים או חרדים. ליגה

יריב 16 ביולי 2012

אני חושב שתיאור מדויק יותר יהיה שסוטי מין הם אנשים. כמובן, אפשר לומר שטענה כזו היא אכן טענה די מהפכנית.

אסף THE KOP 16 ביולי 2012

אבולוציה של ההסתה

דורפן 16 ביולי 2012

כן – אבל למה להכנס לזה? אני משער שפדופיליה היא בעיית נפש במקורה (ועל הנטיה כשלעצמה כנראה קשה להאשים מישהו – כי מי יודע מאיפה היא באה?) הנקודה היא באמת שבמקומות עם איזשהו יומרה לערכים – כנסיה, אוניברסיטה, ישיבה, קיבוץ חוששים שהמצאות אדם כזה בקרבם מקרינה עליהם ועל הערכים שלהם. ומכאן מגיע הכשל והחיפוי.

Sooner 15 ביולי 2012

freeh report

מנחם לס 15 ביולי 2012

כולכם בוודאי החמצתם את מהלך שלוש התגובות האחרונות ממאמרו של בקרמן, שכתב בין השאר שרון קופמן היה פעם עתונאי ספורט בכיר וטוב.

אני עניתי:

"התשובה בעיקר לבקרמן שכתב שקופמן היה עתונאי ספורט רציני כשהיה סגן עורך הספורט של הארץ. לי היה הכבוד המפוקפק לבלות די קרוב אליו משך 3 שבועות באולימפיאדת אטלנטה. הבנאדם לא זז כמעט מבית העתונאות. היה לו חם מדי וצפוף מדי ללכת לתחרויות ולמשחקים. אבל כמובן שהוא כתב כאילו היה בכל מקום.
טוב, את זה הרבה עושים (לא אני! אני יותר מדי אוהב להיות שם כשזה קורה). אבל הבעייה הגדולה של קופמן היא שמלבד כדורגל וקצת כדורסל, אין לו מושג בסיסי אפילו בכל ספורט אחר. הדבר היחיד שעניין אותו היו 'האמריקאים המטומטמים שאין להם מושג איך לארגן אולימפיאדה'. למזלי כשכתבתי פעם להארץ, זה ששכר אותי היה שוקן עצמו, העורך היה אבי רצון ועם קופמן עוזרו סרבתי שיהיה לי כל קשר והעמדתי זאת כתנאי."

בקרמן הגיב לתגובתי:

איתן בקרמן13/07/2012 ב – 3:08#

"שוב הוכחת קולגיאליות, מנחם. שוב השטנקרת. שוב טינפת. שוב לא הבנת שכל השיחה כאן מתנגדת לסגנון הזה. והנה גם אני נמשכתי ואמרתי טינפת. אני מתקן ללכלכת."

שאלתי את הגולשים היכן "השטנקרתי". היכן "טינפתי". היכן "סגכנון שלא מתאים"?

איש לא הגיב כי המאמר של בקרמן ירד לשורה הרביעית, אז אני מביאו הנה לידיעת הגולשדים, שאולי יבינו עכשיו מדוע אינני יותר בדהבאזר (אחד הדברים הטובים ביותר שקרו לי לאחרונה, אגב).

MG 15 ביולי 2012

דווקא הספורט שהקוף מבין בו טוב הוא כדוריד (אפילו היה שוער).

גלן 15 ביולי 2012

"הזכירכם, סנדסקי (שגם אותו אני מכיר אישית משנה שלמה של אכילת המבורגרים ובירה אחרי אימונים, הוא כאסיסטנט לפטרנו ואני כאסיסטנט למאמן הכושר) עשה מה שעשה כשכבר לא היה עובד של פן סטייט"

זה ציטוט של מנחם לס, איש חסר ידע ו/או אינטגריטי. לפחות יש לו תרוץ עכשיו, החום הישראלי. הדו"ח בברור מדבר על התחלת החקירות ב 1998 שפטרנו יודע הכל ולא מדווח לחבר הנאמנים. סנדוסקי אימן עד 1999 . פטרנו יודע הכל בזמן אמת על איש צוות מלא. אהיה עדין כמו שלס אוהב: "יואב ומנחם מקשקשים". לא מצויים בפרטים (בורוביץ) ואולי לא מעורים בפרטים (לס) או יותר גרוע מטייחים בגלל אהבה למכללה (לס) שאיבדה את זכות הקיום שלה לעת עתה בכל שנוגע לספורט.

מנחם לס 15 ביולי 2012

גלן, לעומת החום של דרום קרולינה, מזג האוויר כאן הוא חורפי עבורי. בקשר לחוסר הידע, זה מה יש. אולי בגלל חוסר הידע שלי בקרמן הודיע לי לא לכתוב יותר לאתר המכובד הזה, שעד עתה לא ניכתב בו פוסט אחד לקראת האולימפיאדה (אצלי בהופס כבר כתבנו לפחות 20), ובמקום הוא מלא בבלבולי ביצים, כפי שגלן ועמיתיו המתורבתים אוהבים.

אלעד אחר 16 ביולי 2012

בלי מנחם "איש חסר הידע והאינטגריטי", אין הרבה מה לקרוא כאן באתר. מאז שהוא עזב, רמת האתר ירדה פלאים.

גלן 15 ביולי 2012

דורפן מה אתה נזכר בזה עכשיו? בחיי לס הזה, לא שתה מספיק מים בחמסין. מצד שני אין לא ידע כבר לפני, אז מה חדש כאן. העיקר שבהופס יש עדת מעודדות שלא מבינות. פה יש כמה אנשים שמבינים בביג טן יותר מהבדיחה המזוקנת.

מנחם לס 15 ביולי 2012

לבדיחה הזקנה ישנו אתר עם 7,000 כניסות ליום (והגענו כבר ל-10,000), וכשאעבור לוורדפרס השבוע או בשבוע הבא, אני מבטיח לך לגדול ל-20,000 ליום. הייתי אומר לא רע לזקן בן 75 חסר מושג בספורט המתחרה בהצלחה מרובה ביותר כמעט בעצמו נגד "טובי עתונאי הספורט של ישראל" בדהבאזר, שכותבים על הכל (חומוס, ספרינגסטין, מה לא) מלבד ספורט.

אדם 15 ביולי 2012

איזה תסכול.
למה, למה אתה לא יכול לשחרר? להמשיך הלאה.
העיקר שטענת שאתה לא פגוע אבל אתה טורח כל הזמן לפרסם כמה אתה מוצלח וכמה שהם גרועים וזאת בבית שלהם, וואלה, איש דגול.

והכי מתסכל, שבגלל שיש לך הרבה דברים מעניינים לומר, אני לא יכול לא לקרוא את התגובות שלך וכל פעם מחדש אני נקלע לפסים האישיים שאתה דוחף לכל מקום מאז שעזבתהועזבת (לא באמת איכפת לי).
זהו, לכתוב לעניין זה כבר לא מספיק טוב בשבילך? אתה חייב להראות כמה שהאחרים גרועים, עלובים, טיפשים, חסרי ידע ולא יוצלחים?

התסכול…

מנחם לס 15 ביולי 2012

לאדם –

אתה צודק. אולי הדבר הטוב ביותר הוא לא להיכנס לדהבאזר יותר.

סימנטוב 15 ביולי 2012

Walter Sobchak
dude איזה מערה ואיזה בטיח בסך הכל ביקש לא לפגוע עם כל הכבוד מה כל כך קשה?

מיקיג' 15 ביולי 2012

את עמדתי העקרונית הבעתי בעניין בתגובה אחרת, היא לא רלבנטית למה שאני הולך לכתוב עכשיו. יש משהו פסול בעיני בהתייחסות, המרומזת יותר והמרומזת פחות, לגילו של מנחם לס בפוסטים שמתעמתים איתו (וזו לא הפעם הראשונה). מנחם לס האיש לא מעניין אותי, ו(לרוב)גם לא מה שהוא כותב, אבל מה רלבנטי לעניין אם הוא בן 20 או בן 50 או בן 70? איך 'הבדיחה המזוקנת' תורמת בכלל לדיון הזה?
ככל שאני מתבגר אני מתחיל להרגיש כמה העולם הזה הוא עולם זקנופובי, וזה די עושה לי רע. יש כאן אנשים בני 70 ויותר (ובטח שבארה"ב יש) שיכולים ללמד אותנו מאיפה משתין הספורט. מה אני אגיד לך, כמה מהם מבינים לא מעט גם בביג טן.
אז בוא נחסוך לעצמנו.

יריב 15 ביולי 2012

למה "בדיחה מזוקנת" היא עניין של גיל? זו התייחסות להופעה. אני גם מזוקן, ואבי צעיר ממנחם.

גלן 15 ביולי 2012

יש לי דיעה מוצקה על גיל בהקשר למנחם והבעתי אותה אבל זה לא לפה היום. מזוקן כאן היה לזקן (שיער על הפנים) בלבד.

תום 16 ביולי 2012

רוב האנשים שמבינים בביג טן חייבים להיות זקנים.

אלעד אחר 16 ביולי 2012

"הבדיחה המזוקנת" היה הדבר היחיד שהיה מעניין לקרוא כאן.

מיקיג' 15 ביולי 2012

כשהייתי בן 13-14 הלכתי עם שלושה חברים לרב חן, סרט של צ'אק נוריס (המטרה אמריקה, למי שזה חשוב), היינו דתיים תל אביביים, יפים ותמימים, דיזינגוף היה הממלכה שלנו, ורב חן היה הארמון שבממלכה.
האולם הענק של רב חן היה גדול בכמה מידות על הצופים של צ'אק נוריס, אז במקום לשבת ביחד כל אחד התפרס על איזה ארבעה כיסאות, כל אחד לבד עם צ'אק נוריס ועצמו, כשהשאר לא יותר מדי רחוקים כמובן. מתישהו באמצע הסרט אחד מהם מתקרב אלי ומתיישב שתי כיסאות לידי, אומר משהו על מישהו שהתחיל לגעת בו. לא הבנתי על מה הוא מדבר, צחקנו והמשכנו להישאב לבום בומים שעל המסך. או לפחות אני המשכתי, לא יודע מה הוא הרגיש. בין בום לבום אני רואה שפתאום מישהו יושב לידי. איש איש, אז הוא נראה לי בגיל של אבאים, אבל לך תדע, הייתי בן 14. התעלמתי, לא הבנתי מה הקטע, ועדיין היה הסרט כמובן, סדר עדיפויות, אתם יודעים. אחרי חמש דקות הסרט כבר לא עניין אותי, כל מה שעניין אותי זה שהאיש הזה יפסיק וילך כבר. אחרי עוד חמש דקות שהוא לא הפסיק הצלחתי לקום, להסתדר מהר וללכת לסוף האולם. עמדתי שם והמשכתי לראות את הסרט, כאילו כלום לא קרה, עד שהוא קם. ואז חזרתי למקום. לא דיברתי על זה עם אף אחד כמובן, כי זה לא נראה לי חשוב.
אבל הוא כן היה חשוב, התברר לי כמה שנים אחרי. ואחרי שעברו עוד כמה שנים חבר אחר שלי סיפר לי שמורה שלו התעלל בו מינית יותר מחמש שנים. דווקא אז, הסיפור הקטן שלי ביחס לשלו הפך בעיני לחשוב הרבה יותר.
ובגלל זה הטור הזה הוא בעיני אחד הטורים היותר חשובים שנכתבו כאן באתר. הסמנטיקה, ההשוואות, כל אלה, לא משנים בכלל. מי שמנסה להקטין את הסיפור הזה, לעשות לפן סטייט הנחות, לחפש את הצדדים החיוביים, לא מבין בכלל במה אנחנו באמת מתעסקים. ווריאציות של סיפור פן סטייט יש במאות אם לא באלפים במוסדות חינוך (ובמוסדות אחרים). הם צריכים להבין טוב טוב שאם הם לא יגנו על הילדים שלהם כמו שהם אמורים להגן, המדינה תרמוס אותם. ובשביל זה צריך לרמוס את פן סטייט. מבחינתי, העונש המוצדק הוא המקבילה לרמיסה של ליברפול אחרי הייזל. חמש שנים מחוץ לליגה. נקודה.

אסף THE KOP 15 ביולי 2012

צודק.

סימנטוב 15 ביולי 2012

קשה לענות לתגובה כל כך אישית וממקום כל כך עמוק בלב, כולי תקווה שהתשובה שלך לחוסר החמלה ולחוסר ההבנה של הכאב של אחרים תעיר משהו לכל אחד מאיתנו

הופמן 16 ביולי 2012

סיפור נוראי מיקיג'. משתתף בכאבך.

גלן 15 ביולי 2012

בבסיסי צהל היה פעם משפט: תאכל חרא. 250 מיליארד זבובים לא טועים.

תומר הוותיק 15 ביולי 2012

גלן משפט צה״לי שיותר מתאים למה שאתה מציע הוא ״תשתין על הצבא הוא יירטב,הצבא ישתין עלייך תתטבע״, אזי תדענה הפנסטייט למיניהם שכשהטיוחים שלהן תתפסנה הן גמורות.

גיל 15 ביולי 2012

תומר, מקרים של עונש מוות נדירים ביותר ולא במקרה רק המקרה של SMU מוכר. יש אלפי הפרות של כללים ואני מניח של גם דברים פליליים במכללות. כל פעם מבטיחים לנו שזה לא יקרה שוב וכל פעם זה מתרחש. הבעייה היא במבנה של המכללות שמעודד דברים כאלו וכל עוד אתלטים יהיו מורמים משאר הסטודנטים זה ימשיך להתרחש. לכן צריך לעבוד למודל חצי מקצועני שבו אתלטים יקבלו משכורות סבירות ולא בהכרח יהיו סטודנטים עם הסטנדרטים המגוכחים שלהם ואז לפחות אפשר יהיה לבחון אותם לפי מה שהם.

דורפן 15 ביולי 2012

גיל – הבעיה פה היא לא של שחקני הפוטבול ולא ממש קשורה לבעיית השכר.

לי יש כבר מזמן פתרון, שאיש לא שוקל, לבעיית התשלומים לספורטאים. לאפשר לשחקן לצאת לדראפט, להבחר, ואז לחזור ללימודים עם מילגה מטעם הקבוצה שבחרה אותו בדראפט. אם IBM יכולה לממן את הלימודים של מהנדס פוטנציאלי למה שהפורטי-ניינרס לא יממנו את הלימודים והכשרת הפוטבול של ליינבקר פוטנציאלי?

ש. בן ד. 15 ביולי 2012

רונן,
מותר גם מותר להיבחר בדראפט (ב-NBA, NFL ו-MLB) ואז לחזור לאוניברסיטה. יש עם זה רק בעיה אחת – אסור לך לקחת סוכן בשום שלב. פעם זה עבד – לארי בירד נבחר ככה, היום זה לא אפשרי (היה פעם סנטר של קנטקי שניסה את זה לא נבחר, שיחק עוד שנה בקנטאקי ואיך שהעונה נגמרה חתם אצל הניקס לפני הפלייאוף).

יש משהו מאד בסיסי שהאמריקאים לא מבינים – תפקיד האוניברסיטה היא לדאוג לעתיד של התלמידים שלה. בזה שהם לא מאפשרים להם להרוויח כסף בתקופה מסויימת הם מונעים מהם (ברוב המקרים) עתיד טוב יותר (וד"ש לפרי ג'ונס וג'רד סלינג'ר…)

גיל 15 ביולי 2012

אני חושב שזה כן קשור. כל המכללות מתבססות על ההכנסות מפוטבול כששאר הענפים זניחים. זו ביצה שמטילה זהב שאסור לגעת בה וזה כולל בין השאר חוקים שלא נוגעים לסטודנטים רגילים. ברגע שהפוטבול יהיה עצמאי לגמרי השקיפות של מה שקורה בו תהיה גדולה יותר. כלומר, היום הוא נתפס כמקרין או מייצג של כל האוניברסיטה, לטוב ולרע.

אליאור 15 ביולי 2012

כמרים אונסים ילדי מקהלה. רבנים "מלטפים" תלמידי ישיבה. אין חוקים בדברים האלה. מסתבר שכולם (כנראה) "מסוגלים" לעשות את זה. לקחת מהקולג' את ההישגים והמסורת שלו בגלל הסיפור הזה, זה לא רציני. נכון שיותר קשה לנו לקבל סיפור כזה במקום כזה, אבל המציאות לפעמים לא רק צוחקת לך בפנים, היא גם נושכת.

גלן 15 ביולי 2012

דווקא יש "חוקים" וזה מה שנאמר פה. הכמרים והותיקאן, הרבנים שעושים נבלה ואנשי הקהילה שלהם- ואנשי פן סטייט ואוניברסיטה- כלם מצאו שיש משהו חשוב וחזק יותר מחוק המדינה והמוסר הבסיסי. זוהי החוקיות.

rondi 15 ביולי 2012

ההשוואה לנאצים היא מוגזמת ולא מתאימה. להשוות תופעה של מערכת ערכים שמאתגרת את ההבחנה בין טוב לרע של ההמונים לתופעה של מערכת ערכים שמאתגרת את ההבחנה בין טוב לרע של דמויות מפתח היא לא במקום לדעתי.

הסוגיה של התעלמות של הסביבה הקרובה מכשלים אישיותיים של דמויות מפתח בחברה היא תופעה מכוערת, שלא בהכרח מצביעה על סולם ערכים מעוות של החברה. היא כמובן יכולה גם שכן (במקרה של קצב לדוגמא זה הצביע על בעיית פרשנות של מונח ההסכמה תחת סמכות). אני לא חושב שזה המקרה בפן-סטייט, משום שברור שהמעשים של סנדסקי הם מפלצתיים וחייבים היו להעצר בהקדם האפשרי. זה אמנם מגדיל את האחראיות האישית של הסביבה הקרובה אבל אני בספק שזה הגיע עד כדי מדיניות השתקה. אולי אני טועה, אני לי מספיק מידע בעניין.

דורפן 15 ביולי 2012

זה קצת דמגוגי אם אתה רומז לכך שהשוויתי את חומרת המעשים. השוויתי את השתבשות המצפן המוסרי של אנשים משכילים.

100 אלף איש הגיעו למשחק הבית הראשון אחרי שהפרשה נחשפה. הייתה התגייסות גדולה להגן על פן סטייט, לשמור על הבית שלא יישרף, להביע נאמנות. וכן הייתה גם עצרת בעד הקרבנות. יותר קטנה.

זה המון גדול שלא שחרד מאד לאפשרות שקבוצת הפוטבול של פן סטייט תפסיק לשחק בימי שבת. הוא מתנגד כמובן לאלימות מינית נגד קטינים אבל חרד למצב שבגלל שקבוצת הפוטבול מעורבת באלימות כזו מעל הראש יופסקו משחקיה הקדושים.

rondi 15 ביולי 2012

השתדלתי להימנע מדמגוגיה והתייחסתי לא לחומרת המעשים אלא להשתבשות של המצפן המוסרי של ההמון (בין אם הוא משכיל יחסית או לאו) ע"י משכילים, לבין השתבשות של המצפן המוסרי של אנשים משכילים בעמדות מפתח.

ההתגייסות להגן על פן-סטייט היתה תגובה אינסטינקטיבית של BENEFIT OF THE DOUBT לפטרנו תוך השטנה (מוצדקת) של סנדסקי.

בכל מקרה, אני לא חושב שההחלטה אם לשחק או לא היא שאלה של טוב או רע.

תומר הוותיק 15 ביולי 2012

רונן,הגם שלדעתי עונש למערכת הוא הדבר הנכון (בתוספת לעונשים פליליים לאינדיבידואלים המעורבים, שכמובן הוכחה אשמתם),אני חושב שההקבלה שאתה עושה בין 100 אלף הצופים שהגיעו למשחק הבית הראשון כמשהו שמעיד על סולם ערכים פגום היא נאיבית להחריד.
אנשים רוצים להמשיך בחיים שלהם ולא רוצים לעשות פורמט למערכות שמקיפות אותם (בהנחה שהן משרתות אותם),הקהל הזה מטורף על האוניברסיטה שלו ומבחינתו קבוצה מסויימת של אנשים סרחה ומגיע לה עונש אך למה ״לדפוק״ את כל המערכת? איזה טוב זה ייספק?
הגם שאני לא מסכים עם גישתם,היא לגמרי טבעית לי ואני יכול להבין איך הגיעו אליה.

ד"ר א 15 ביולי 2012

Penn State לא כזו אוניברסיטת עילית. אולי חל בלבול עם שכנתה המצויינת (אכן), UPenn.

גיל 16 ביולי 2012

למה לא? מדורגת 43 בעולם זה מאוד גבוה.

גלן 16 ביולי 2012

מסכים עם גיל וד"ר א' כאחד . בתחומים מסויימים היא חזקה ובאחרים לא. נכון, זה לא PENN החזקה מה IVY LEAGUE, אבל עדיין מוסד שיש לו איים של מצוינות בתחומים מסויימים של אקדמיה.

גיל 16 ביולי 2012

אני חושב שאנשים שלא מתמצאים כל כך במערכת החינוך האמריקאית מכירים רק מספר מצומצם של אוניברסיטאות (בעיקר אייבי ליג וסטנפורד וברקלי) אבל לא מודעים לכך שיש עשרות אוניברסיטאות ברמה עולמית. אז נכון, לא כולן יכולות להיות מדורגות בטופ 5 אבל בכל מדינה יש לפחות אוניברסיטה אחת או שתיים שיש להן מחלקות מצטיינות במשהו. זה באמת לא אומר הרבה לדבר על מצוינות של האוניברסיטה אלא על מחלקות ספציפיות בהשוואה לאחרות.

ד"ר א 16 ביולי 2012

גיל –
מצד אחד אתה צודק לגמרי.
מצד שני זו בדיוק הנקודה שלי. באוניברסיטאות החזקות באמת, אפשר לדבר על מצויינות של המוסד כולו, ולא רק של מחלקות. אם הדיון יורד לרמת המחלקה, יש כמה מאות מוסדות בארה"ב שלכל אחד לפחות מחלקה או שתיים ברמה עולמית.

דורפן 16 ביולי 2012

גיל – הדרוגים העולמיים האלו מאד מוטים לארצות הברית (אולי בצדק).

גיל 16 ביולי 2012

אני לא חושב שהם מוטים. הם כמובן סובייקטיבים כמו כל דירוג, אבל הקריטריונים למצוינות די ברורים (פירסומים, כמה כסף הם מכניסים לאוניברסיטה וכו'). באמת לא צריך לקחת אותם יותר מדי ברצינות אלא רק כמדד כללי.

דורפן 17 ביולי 2012

גיל – ברגע שתקציבים נכנסים למשוואה יש בעיה. אתן לך דוגמא: יש אוניברסיטה לרפואה בבודפשט – סמלוויייס – שהרבה ישראלים לומדים בה (היא נחשבת להכי מבוקשת במזרח אירופה) ואפילו ממשלת נורבגיה נותנת לה מענק שני כדי לשריין 100 מקומות לנורבגים מדי שנה. אבל היא נמצאת נמוך בדרוגי הרפואה. למה? תקציב מחקר נמוך.

אבל זה לא שלא מתבצע בה מחקר. נכון – החוקרים מרוויחים 1000 דולר לחודש – משכורת סבירה פה ובמשך השנים האוניברסיטה כן הוציאה כמה זוכי פרס נובל וזוכים בפרסים אחרים.

בדומה -האוניברסיטה מספר 1 ברוסיה מדורגת 77 בעולם. אני די בטוח שכ-40 אוניברסטיאות אמריקאיות מדורגות מעליה – אבל זה די לא משקף.

גיל 17 ביולי 2012

זה שיצאו מאוניברסיטה מסוימת זוכי נובל זה טוב ויפה אבל אלו חריגים. הצלחה של מחלקה או אוניברסיטה נמדדת בפירסומים משפיעים באופן קבוע ואני לא בטוח שהאוניברסיטה הכי טובה ברוסיה באמת טובה יותר ממה שהיא בדירוגים.

צריך גם להפריד בין דירוגים שונים. אני מתייחס לאוניברסיטאות מחקר, אונבירסטאות שמצטיינות בלימודים בעיקר ידורגו נמוך בדירוגים הללו אבל גבוה בדירוגים ספציפיים ללימודים.

דורפן 17 ביולי 2012

גיל – איש שאני מכיר והיה ראש הפיסיקה של סטנפורד שהם ראשונים בארצות הברית עבד עם סטודנטים רוסים בתחומים הללו ואמר שהם בלשון המעטה לא פחות טובים. האוניברסיטה הראשונה ברוסיה לא מוציאה אנשים פחות חכמים מהטופ-5 בארצות הברית או אוקספורד או קיימברידג' בתואר הראשון. אחר כך בגלל הכסף באמת סביר שרובם יגיעו לאוניברסיטה אמריקאית. יש פה עוד עניין – בהרבה מדינות באירופה באמת מפרידים בין אוניברסיטאות למכוני מחקר. אז באמת האוניברסיטה המלמדת תדורג נמוך בדירוג אמריקאי כי אין לה מחקר.

גיל 17 ביולי 2012

דורפן, אין לי ספק שהסטודנטים הרוסים לא פחות טובים מהאמריקאים ווכנ"ל לגבי הישראלים והסינים. אבל השאלה היא לא איכות הסטודנטים אלא איכות האוניברסיטה וזה מתבטא הרבה פעמים בתקציבים למחקר כמו גם במעבדות גדולות שלאמריקאים לרוב יש.

Fluttershy 16 ביולי 2012

אני לא מבין איך אף אחד לא כותב על ההורדה של גלזגו ריינג'רס לליגה הרביעית, זה סיפור ענק.

אלעד ב. 16 ביולי 2012

מה שמוכיח בפעם המי יודע כמה שרמה אינטלקטואלית לא מראה שום דבר על רמה מוסרית.

יכול להיות אדם מאוד חכם ונעלה שמבחינה מוסרית הוא רקוב.

Comments closed