האירוע המגניב של נייקי!

איזה אמריקאי נאיווי נסע לאינדונזיה לבדוק מה קורה אצל החברה הנהדרת הזאת

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

מכיוון שנייקי ארגנו אתמול אירוע לילי מגניבבבבב!!!!!!!!!!!  והפייסבוק שלי מלא בתמונות ווידאו של האירוע הנהדר של נייקי, של אנשים שלקחו מהם רק 150 שקל כדי לרוץ,  אני נזכר פה בסיפור של מישהו שהשתתף באירוע נפלא אחר של נייקי.

מדובר בג'ים קידי, מאמן כדורגל במכללת סט. ג'ון בניו יורק, שמתוך ההשקפות הדתיות שלו, לא היה מוכן להיות חלק מקבוצה שנתמכת על ידי נייקי. הוא נסע לאינדונזיה כדי להשתתף באירוע הזה ועבד חודש ימים במפעל של  נייקי וחי בתנאים של עובד של נייקי. ועשה סרט על העניין.

ג'ים קידי הוא גיבור. ונייקי מעוררי בחילה. יש גם נצלנים צינים אחרים – אבל אין חברה יותר מחליאה ביומרה שלה לייצג ערכים וקדמה ודאגה לקהילה – יחסית למציאות האמיתית שלה.

*

ואת זה הוסיף אחד המשתתפים ארז דה יונג כינויו (או שמו?)

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

119 Comments

יואב דובינסקי 31 באוקטובר 2012

אני חושב שאתה מגזים ולוקח את זה לקיצוניות. ממה שראיתי מהצד היה אירוע נחמד וחיובי שאנשים נהנו בו. ובדיוק בשביל זה נועד ספונסרשיפ. אני לא מצדיק ניצול, אבל הייתי גאה מאוד לעבוד בנייקי אם היתה לי את ההזדמנות

דורפן 31 באוקטובר 2012

באמת אין מה לדאוג או לקחת את זה לקיצוניות. כי את העובדים והלקוחות המערביים הם לא מנצלים.

אבו צ'יצ'ריטה 31 באוקטובר 2012

שאלה בשיא הכנות (כלומר שאלה אמיתית, לא כזו שנועדה להביע את עמדתי בסוגיה): האם לדעתך נייקי גרועים באיזה אופן מחברות אחרות בתחום, או בכלל (אני מכיר את הסיפורים על אפל)? אם כן, למה?

המירוץ לילה הזה מעורר בי את אותה רתיעה שיש לכל ארוע אובר מיוחצן שדוחפים לי לגרון, אבל לא ברמות שכתבת. לכן גם שאלתי.

אבו צ'יצ'ריטה 31 באוקטובר 2012

וכדי שלא יהיה ספק – זה לא אומר שאם אחרים גם גרועים זה הופך את נייקי לבסדר.

דורפן 31 באוקטובר 2012

לא כתבתי שהם הכי גרועים. כתבתי שהיומרה שלהם להיות טובים היא מה שעושה אותם למבחילים

אבו צ'יצ'ריטה 1 בנובמבר 2012

got it. makes sense

גיבור על חזקים 31 באוקטובר 2012

רונן , מה הפתרון שלך? הרי בוא נדמיין שהעובדים היו מועסקים בתנאים נאותים, האם הם היו מקבלים את העבודה הזו? התשובה היא כמובן לא כי היו הולכים למקום יותר זול. אני נגנב מאנשים שלא העסיקו אפילו פשפש בימי חייהם שיודעים לבקר דרך הכתב כח מיני בעלי עסקים .ביום שתשלם משכורת לעובד אחד תדבר איתי

יריב 31 באוקטובר 2012

אתה אומר שאין מה לבוא בטענות לנייקי על תנאי ההעסקה כי אם העובדים האלו היו רוצים לעבוד בתנאים אותם אנחנו תופסים כנורמליים הם היו הולכים לנצל מישהו אחר? אתה עוקב אחרי הטיעונים שלך?

החלק השני, אגב, לא יותר טוב. אני נגנב מאנשים שלא היו צריכים לפקד על לחימה בשום תנאי בימי חייהם שיודעים לבקר דרך הכתב כל מיני פושעי מלחמה. רואה כמה הטענה הזו דבילית?

גיבור על חזקים 31 באוקטובר 2012

התגובה נמחקה בגלל הגסות של המגיב

Amir A 31 באוקטובר 2012

אם אני הייתי בעל הטור הייתי מוחק גם את התגובה הזו שלך וגם את הראשונה. לא בגלל התוכן שניתן להתווכח איתו אלא בגלל הצורה.

ירוק 31 באוקטובר 2012

וואו, הוא גם טיפש וגם לא חכם? מדהים! הראית לו מה זה.

איציק 31 באוקטובר 2012

מזל שאני חלש, הגיבור לא יעשה בי שפטים.
למחק אותו מהתגובות ויפה שעה אחת קודם.

S&M 31 באוקטובר 2012

למה למחוק? להשאיר. אם אתה רואה שזה זבל, שכולם יוכלו לראות שזה זבל.

א"ב של אכיפה / חקיקה / מוסר, זה שיהיו מקרי קיצון, שאפשר יהיה להצביע עליהם ולהגיד בצדקנות, אתם רואים, ככה זה נורא. תשאיר, שיראו.

יריב 31 באוקטובר 2012

זה לא עובד כך, אתה לא מכריז על מחיקת תגובות. (טוב, תכריז מה שבא לך, אבל זה לא יעזור לך). כשאתה עושה דבר כזה, במיוחד כאשר התגובה פחות גסה ממה שהיא מגיבה אליו, אתה נראה כמצהיר שאין לך כלים להתמודד בעזרת טיעונים. חוץ מזה, לטעון שמה שאתה אומר טיפשי הוא דבר סביר לגמרי, בשום מקום לא קראתי לך דביל או משהו דומה. עם זאת, לא ברור לי למה אני ממשיך להתווכח עם מי שאינו מעוניין בזה…

דורפן 31 באוקטובר 2012

זה עובד איך שבא לי. אין לי צורך בבהמות בבלוג שלי.

יריב 31 באוקטובר 2012

אה, לא הבנתי איך המערכת עובדת, מתנצל. משום מה חשבתי שזה מה שהוא כתב, מעין תלונה עלי.

אני מבין שכאשר אתה מוחק תגובה היא מוחלפת בטקסט שלך בו אתה מכריז שנמחקה? אפשר להמליץ שתכתוב "דורפן: " בתחילה כדי למנוע בלבול?

תומאס נוימן 31 באוקטובר 2012

מבלי להתייחס לכל יתר הדברים המופרכים שכתבת בתגובה, תנסה להתמקד בטיעון של דורפן – ברור שהוא מבקר את עצם הניצול, אבל יותר מכל הוא מבקר את היומרה של נייקי. לפחות תסכים על כך שאם אתה מעסיק עובדים בתנאי עבדות – אסור לך להתיימר לערכים מסוימים? האם אתה, לו היית בעל עסק, היית מעיז להתהדר בעזרה לקהילה, בזמן שאתה יודע היטב שאתה מנצל את מרבית העובדים שלך?

גיל 31 באוקטובר 2012

אני גם תוהה כמו אבו ציציריטה האם הם באמת גרועים יותר מחברות אחרות. הם חברה גדולה מאוד ומן הסתם מעסיקים הרבה יותר עובדים מרוב החברות האחרות ולכן גם סובלים מהרבה ביקורות. אבל רק שנה שעברה היו דיווחים קשים על תנאי העבודה של מי שמייצרים אייפונים בסין (כולל גל התאבדויות שהיה במפעל), ולמעשה היום כמעט בלתי אפשר לקנות מוצרים שלא יוצרו בתנאים גרועים. אז מה הפתרון?

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

נראה לי שהתשובה היא : לא לקנות מוצרים שלא יוצרו בתנאים גרועים.

לגבי כל מוצר שאתה קונה היום אתה יכול לגלות בחיפוש של דקה וחצי בגוגל היכן ואיך הוא יוצר.
אנחנו כצרכנים יכולים גם לבחור לא לטמון את הראש בכל ולגלות גם קצת אחריות כלפי מה שאנחנו צורכים – הן מבחינה חברתית והן מבחינה סביבתית.

אז להסתכל על התווית של המוצר שאתה קונה בסופר או בחנות הבגדים יכול וצריך להפוך להרגל, כדי לדעת מה אנחנו שמים על עצמנו או מכניסים לעצמנו ואת מה או מי מנצלים/הורגים/מזהמים בדרך למדף.

דרך אגב – כיום כמעט עבור כל מוצר יש אלטרנטיבה אקולוגית וחברתית יותר עבור מי שמעוניין לרכוש מוצר כזה.

Amir A 31 באוקטובר 2012

ארז, זה בלתי אפשרי לדעת בוודאות האם המוצר שאתה קונה מקורו בתנאי העסקה לא ראויים. תחשוב לדוגמא על המוצר השבלוני ביותר – הסבון שאתה קונה בסופר. יש לך מושג מי היצרן של בקבוק הפלסטיק? או מי הספק של שמן הדקלים שמשתמשים בו בנוסחה? אין לך שום אפשרות לדעת את האינפורמציה הזו, במיוחד לאור העובדה שלחברות הגדולות יש יותר מספק יחיד לכל אחד מהמרכיבים האלו ואין לך שום דרך לעקוב ולגלות מי היה הספק הספציפי לבקבוק שאתה קנית.
הדרך היחידה להתמודד עם הסיטואציה הזו היא באמצעות רגולציה, או של החברות עצמן או של המדינות שבתחומן נמצאים המפעלים האמורים. השאלה שצריכה להישאל היא מה האינטרס של כל אחד מהגופים האלו למנוע את תנאי ההעסקה הגרועים? לממשלות אין אינטרס כל עוד המפעלים האלו מספקים עבודה שמונעת מאנשים להסתובב ברחובות ומכניסות לממשלות הכנסה ממיסים על בעלי המפעלים. לחברות יכול להיות אינטרס אם השורה התחתונה שלהן (הרווח הכספי שהן יציגו בסוף השנה לבעלי המניות) יפגע. כדי להשיג את זה אתה צריך להביא לחרם צרכני בהיקפים גלובלים. שיהיה לך בהצלחה.
הגורם השלישי שיכול להשפיע הוא תחושה של אחריות מוסרית מצד בעלי החברות. הגורם הזה יכול אולי להשפיע אבל רק במידה והשורה התחתונה של הצמיחה לא תיפגע. כל עוד יש לך קונפליקט בין הצורך להציג צמיחה ובין הצורך לוודא תנאי העסקה נורמלים אצל ספקים משניים, הצמיחה תנצח. עצוב משהו, אבל זו האמת.

dtnsgl 31 באוקטובר 2012

ספציפית לגבי הבקבוק של הסבון, לרוב אפשר לדעת מי היצרן כי הוא מוטבע בתחתית הבקבוק (המפעל של אמא שלי מייצר כאלה)

Amir A 31 באוקטובר 2012

והפלסטיק לבקבוק, מאיפה הוא מגיע?

dtnsgl 31 באוקטובר 2012

צודק:) למרות שאני יכול להגיד כמה חברות…

גיל 31 באוקטובר 2012

בלתי אפשרי לדעת איך יוצר המוצר. הרי עד לשנה שעברה אף אחד לא חשב שהמוצרים של אפל מיוצרים בתת תנאים. היום כל מוצר מיוצר בכמה מקומות וסביר שיש לפחות מקום אחד בעייתי. אז אני יכול ככלל אצבע לא לקנות דברים שמיוצרים במזרח הרחוק כי סביר שהם בעייתיים אבל באמת שאני לא יודע. בהקשר הזה הנה משהו נחמד שמילטון פרידמן אמר:

http://www.youtube.com/watch?v=R5Gppi-O3a8

בקשר לאלטרנטיבות, אז יש לחלק מהמוצרים אבל לא תמיד באותה איכות וגם הם יותר יקרים.

תומר חרוב 31 באוקטובר 2012

אז הפיתרון זה לעשות אפליקציה לאייפון שתתריע על פי ברקוד האם המוצר "נקי" או לא. אה רגע…
ואני אכן מסכים איתך, אי אפשר באמת לדעת כי גם מקרר שיוצר בארה"ב יכול להיות שקיבל את החלקים שלו מסין ולך תדע מה היה שם ואיך.

איציק 31 באוקטובר 2012

ארז,
אם אני לא הבנתי אשמח להסבר. האם אתה דוגל בקניית מוצרים שיוצרו בתנאים גרועים בלבד (ראה שורה ראשונה בתגובתך).
האמת, אני לא יודע מה הפתרון. גם בישראל הרבה מאוד חברות מעבירות את היצור למדינות הללו החל מטקסטיל וכלה בהי-טק, ועדיין קשה להם להתחרות במחירים של מוצרים בחו"ל. נראה שכל עוד הממשלות של המדינות עצמם לא יקחו על תנאי מינימום לא יהיה שינוי.
לגבי המרוץ עצמו. אתמול ראיתי אותו כשהלכתי מהעבודה לרכבת ברחוב בני-אפרים. היה מרשים, מאורגן יפה, ושמח.

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

תודה על ההערה – יש שם "שלא" אחד יותר מדי :)

איציק 31 באוקטובר 2012

;)

S&M 31 באוקטובר 2012

כמו שיש מדבקה של ארנבת "לא נוסה על בעלי חיים", צריכה להיות מדבקה של ילד "לא נוצר בתנאי ניצול". אם יהיה ארגון בינלאומי אמין שמחלק מדבקות כאלה, היצרנים יעמדו בתור לקבל אישור מהם.

גיל 31 באוקטובר 2012

כן, אבל זה תהיה תעשייה שלמה של אישורים ולא דאגה לעובדים המנוצלים.

קורא 31 באוקטובר 2012

יש כבר תוויות המעידות על ייצור בתנאי העסקה הוגנים (welfare)

ליאור 31 באוקטובר 2012

קודם כל נכון יש תוויות welfare
גם כדאי להכיר את הפוסטר הבא
שנמצא בלינק למעלה (מאתר Anti-Slavery)

ודרך אגב יש גם יצרניות נעלי ספורט שמייצרות את כל הנעליים שלהם במערב אירופה (על מנת שלא יחשב פרסום אני לא רושם את שם החברה)

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

רגולציה היא חשובה ועוזרת, אבל הבעיה עם רגולציה שכמעט תמיד היא פנים מדינתית ולכן בדיוק קורים מקרי ניצול כמו אלה של אפל ונייקי ש"מייצאות" את העבירות על חוקי העבודה, כמו גם על חוקי איכות הסביבה לעתים קרובות, למדינות בהן אין חקיקה או אכיפה לגבי עניינים אלה.

רגולציה היא אכן דרישה חשובה מהממשלה, אבל אנחנו כצרכנים צריכים ואפילו חייבים להבין שגם עלינו יש אחריות וגם לנו יש בחירה. לזרוק את כל האחריות על הממשלה (ד"א, אותה ממשלה שנבוא אליה בטענות אם לדעתנו תחטא בעודף רגולציה) זה הפתרון הקל.

גיל 31 באוקטובר 2012

נכון, אבל זה הופך את חווית הקנייה לבלתי אפשרית. בכל פעם שתקנה מוצר שולי תערוך מחקר שלם על איזה מהמוצרים יוצרו בתנאים הכי טובים?

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

דרך אגב, מי שעדיין לא מכיר את הוידאו הזה – אחד המסמכים החשובים בעיני בענייני צרכנות במאה ה-21 וגם הוידאו הראשון מתוך סדרה מעניינת של סרטים בנושא אחריות צרכנית – שייכנס ללינק (כתוביות בעברית), יראה, יפיץ ויראה גם את שאר סרטי STORY OF STUFF

https://www.youtube.com/watch?v=jvZ94fK34VM

דורפן 31 באוקטובר 2012

אני מעלה את זה לתוך הפוסט

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

סבבה. זהו אכן שמי במחוזות בהם אני מתגורר.

בני תבורי 31 באוקטובר 2012

ואני משתף בפייסבוק. פאקינג מטלטל הסרט הזה.

ארז (דא יונג) 31 באוקטובר 2012

אקפוץ לשם לתת לך לייק

יונתן 1 בנובמבר 2012

תודה על הסרטון. מסביר מעולה את הטרדגיה של זמננו.

יוסי 31 באוקטובר 2012

יכול להיות שאין אלטרנטיבה לרכישת מוצרים שייצורם היה כרוך בניצול. מה גם שחלקנו לא אמידים מספיק כדי להרשות לעצמנו לא לרכוש מוצרים זולים ככל האפשר. במקרה כזה, נשמע לי סביר להכיר בכך שאנחנו תורמים לניצול, או לכל הפחות, שיש אי-צדק בכך שאנשים מנוצלים כדי שלנו יהיו מוצרים זולים. האם יש משהו שאתם יכולים לעשות למען סינים כה עניים עד שהם חושקים בפרנסה הכרוכה בעבודה קשה ומסוכנת מבחינה גופנית ופסיכולוגית? כנראה שלא. ובכל זאת לא יזיק להיות מודעים לסבלם במקום להכחיש אותו או לנסות לתרץ מדוע זה בעצם בסדר, רק כדי להימנע מהמסקנה שאתם המרוויחים מהמצב הזה.

ואני הלכתי כאן להנחות קיצוניות לפיהן אין מילוט כי כל החברות הגדולות מנצלות מישהו בעולם השלישי. אני מנחש שיש חברות פחות נוראיות יותר מאחרות, בנושא הניצול. למשל, נייקי לא חייבים להרוויח כל כך הרבה כסף כמו שהם מרוויחים. האם באמת אין בעולם חברות ענק שבוחרות להרוויח כמה מאות מיליוני דולר פחות ולוּ רק כדי שלעובדים שלהם יהיו תנאים פחות בזויים?

Amir A 31 באוקטובר 2012

אף חברה לא תעשה את זה כי המשוואה היא פשוטה. לא תראה צמיחה = משקיעים ילכו להשקיע בחברות אחרות = החברה שלך תיפול.
בוא נשאל את זה בצורה אחרת – נניח שיש לך שתי אפשרויות להשקעה של כספי הפנסיה שלך:
א. חברות שהמניות שלהן עולות יותר מממוצע השוק כי הן דואגות להציג צמיחה בכל שנה
ב. חברות שהמניות שלהן עולות פחות מממוצע השוק כי הן מקריבות רווח של מיליוני דולרים על מנת להבטיח שהספקים שלהן לא מנצלים עובדים בעולם השלישי.

במה תבחר?

אם אתה כמו כולנו אתה תבחר באפשרות הראשונה.

כדי לשנות את המשוואה הזו צריכה להיות התערבות ממשלתית שתספק לך האזרח שירותים שכיום אתה צריך לדאוג להם מבחינה כלכלית. לדוגמא, נניח שלא היית צריך לדאוג אף פעם לבריאות/חינוך/דיור. במצב כזה היית יכול לבחור למעלה באפשרות השניה. כיום אתה לא יכול.
באיזו סיטואציה ממשלות היו יכולות לדאוג לשירותים האמורים? אולי אם הן היו מוותרות על הוצאות הביטחון שלהן. לא נראה לי שזה יקרה בעתיד הקרוב. או הרחוק.

ורק כדי להבהיר, אני לא מצדיק לרגע את תנאי ההעסקה האלו. אם אפשר היה להעניש את כל מי שמעסיק עובדים בצורה כזו הייתי שמח. אבל אני מציאותי.

MG 31 באוקטובר 2012

יש לציין שהמדינה מספק פתרון חלקי, ע"י הנפקת אג"ח מיודעות בתנאים מוטבים לאפיקים הפנסיונים.

גיל שלי 31 באוקטובר 2012

סטרבקס לדוגמה דואגים לכל עובד זוטר לביטוח בריאות, יש חברות שלא מתעקשות לבזוז את העובדים שלהן

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

סטארבאקס זה דווקא דוגמא טובה – מה אתה מעדיף, קפה מחורבן מחברה שדואגת לעובדים שלה או קפה טוב מחברה שלא?

דורפן 31 באוקטובר 2012

מדינה נקיה כי היא דיקטטורה או מדינה עם קצת בלגן כי היא דמוקרטיה?

סימנטוב 31 באוקטובר 2012

דמוקרטית עם קפה טוב :)

תומאס נוימן 31 באוקטובר 2012

מחורבן

סימנטוב 31 באוקטובר 2012

לייק

Amir A 31 באוקטובר 2012

הבעיה היא לא עם החברה עצמה. הבעיה היא עם הספקים שלה. סטארבקס דואגת לביטוח בריאות לכל קוטף קפה בכל מטע בעולם? לכל נהג שמוביל את הקפה מהמטע למחסן בכל ארץ נידחת? אם כן אז כבוד להם. אה, וגם לכל קוטף קנה סוכר שנמצא בתור המאפינס שלהם?

תומר חרוב 31 באוקטובר 2012

יש להם מאפינס עם קוטפי קנה סוכר?

Amir A 1 בנובמבר 2012

בקונטיקט יש לנו

austaldo 31 באוקטובר 2012

זה לא לגמרי עובד ככה.
אתה יודע, למשל נייקי יכולה לשלם 10 מיליון $ למייקל ג'ורדן או קובי בראיינט או מי שזה לא יהיה במקום 100 מיליון עבור פירסום ואת ה- 90 מיליון האלו להשקיע ברווחת העובדים בסין ואינדונזיה.

ואגב, פעם הייתי קונה קפה עם התווית של "סחר הוגן" – עד שגיליתי שזה פשוט טריק ציני לעשות רווח יותר גדול על חשבון אנשים שאיכפת להם.

איציק 31 באוקטובר 2012

זה לא עובד ככה. מיקל ג'ורדן וקובי ברינט ילכו לחברה אחרת שתשלם אולי לא 100 אבל 80 מיליון כן. במצב כזה נייקי תפסיד הרבה יותר. אני יודע שזה לא נשמע טוב אבל ככה זה עובד.

austaldo 31 באוקטובר 2012

חשבתי שזה ברור שהכוונה היא לא רק לנייקי אלא לטירוף של כל החברות האלו עם תקציבי הפירסום.
לא חייבים לנטפק כל דבר, יו'נו'.

איציק 31 באוקטובר 2012

אני מבין זאת, אבל כשיש תחרות זה לא עובד. אתה מאמין שנייק, אדידס, פומה, ושות' יגיעו להסכמה שלא ישלמו מעל סכום מסוים. גם אם כן, למחורת כולם ישלמו מתחת לשולחן.

אשר 31 באוקטובר 2012

ומאיר אריאל אמר:
"…תחשוב שאתה מחוץ לכל זה. לא נוגע לך, זה שם. אבל בינתיים בעצם מה שקורה, זה שאתה עוד אחד שירה ויורה מתרגל לחסל בלחיצת כפתור. חיית טרף, גלדיאטור…"
חיית הברזל, מתוך רישומי פחם:
http://www.youtube.com/watch?v=9r3yQMcijSU

MG 31 באוקטובר 2012

כפי שאני רואה זאת, האנשים שמשלמים ע"מ להשתתף במירוץ עושים זאת בעיקר מתוך אחד משני המניעים הבאים:
1. תמכיה לוגיסטית (מים, מסלול וכו').
2. תמיכה מוראלית (היכולת שלי לפרסם בפייסבוק סטאטוס על כך שאני עומד להשתתף/השתתפתי במירוץ ואף להעלות תמונות).

לכותב על אנשים שמשתתפים במירוץ נייקי שהם משלמים בשביל לרוץ זה יותר מלא ממש מדויק. בשביל לרוץ 10 ק"מ, אתה צריך שעה פנויה (כולל חימום ושחרור) וזוג נעליים תקין. המניע, אם כן, הוא ממש לא הריצה.

***לפני שתאה מתנפלים עלי, תנסו רגע לחשוב עם עצמכם האם אני באמת טועה…

אמנון 31 באוקטובר 2012

אתה כמובן לא טועה, אבל בסופו של דבר הם רצו את אותם 10 ק"מ שיכולת לרוץ באותה שעה הכנה ובעלות של 0 ש"ח.
אין ספק, שהם משלמים על החוויה החברתית כביכול, ואני לא חושב שרונן מתכחש לזה אלא שהוא ניסה קצת להגחיך את זה.

MG 31 באוקטובר 2012

אמנון, הואיל ואני פצוע, רצתי אתמול רק 4+ ק"מ בעלות 0 :)
בכל מקרה, בשביל ריצה נטו, עד 30 ק"מ אין צורך במירוץ מאורגן או תמיכה לוגיסטית כלשהי (מניסיון).

איציק 31 באוקטובר 2012

כאשר רוצים להזיז מיטען חורג למרחקים כאלו, ויש כאלו שיש להם מטען חורג ( :-( ) אז כן צריך תמיכה לוגיסטית.
מה קורה מחר?

MG 31 באוקטובר 2012

אני מניח שאגיע לב"ש סביב 11:00. אפשר להיפגש באזור קריית הממשלה-קניון סביב 11:30.

איציק 31 באוקטובר 2012

טוב לי

קורא 31 באוקטובר 2012

אני רצתי באותה שעה 10 קילומטר בפארק הירקון בחינם, והיה יותר כיף כי לא היה עמוס אנשים. מה שכן, כשאני בוחר לרוץ בריצה ציבורית אני עושה את החשבון הבא: לקנות חולצת ריצה סבירה של כל יצרן עולה בין 120-170 שקל. להשתתף בריצה ולקבל חולצת ריצה: 150 שקל. במקרה הזה אתה פשוט מרוויח פעמיים, גם ריצה שמשפרת את התוצאות שלך וגם חולצה שתשתמש בה אחר כך לשנה-שנתיים.

באשר לסוגיית הניצול של נייק, חברות עסקיות בודקות איפה אפשר לייצר דברים בזול. המשכורות של נייקי לא נמוכות בהשוואה לשכר הממוצע במדינות בהן יש סדנאות יזע אלא בהשוואה לשכר בארצות הברית, וזה חלק מהגלובליזציה. ברגע שהשכר במזרח יעלה כי יהיה ביקוש גבוה יותר לעובדים (מה שלא יקרה, יש הרבה מאוד סינים), נייקי פשוט תעבור לייצר באפריקה או בכל חור אחר. נייקי היא לא מתעללת יותר מחברות אחרות בסין.

MG 31 באוקטובר 2012

קורא, אני לא יודע על איזו איכות של חולצה מדובר, אבל אני קונה אחלה T ב-3 ב-100. מכופתרות לעבודה בין 50 ל-100.

ועוד הערה על פארק הירקון – ת"א עיר גדולה ודי ספורטיבית. איך יכול להיות שאין משטח רקורטן חינמי של לפחות 1 ק"מ. לא הגיוני שמי שרוצה לרוץ על משטח סביר ולא בחד"כ יצטרך להצפין להרצליה או לחפש שדה קרוב.

קורא 31 באוקטובר 2012

אין לך מושג כמה פציעות עברתי בגלל שאין משטח נורמלי בעיר הזו, באמת לא מובן למה חולדאי ריצף את הפארק באקרשטיין הזה, שהוא הדבר הכי פחות בריא לאצנים.

באשר לחולצה, חולצות ריצה יותר נוחות מחולצות טי, אין מה לעשות, הבד יותר נושם וזה חשוב בריצה.

MG 1 בנובמבר 2012

אני רץ עם גופיית סבא (שיש המכנים אותה "גופיית אבא מכה").
הכי קלה והכי נושמת :)

S&M 31 באוקטובר 2012

החלטתי לבטל את המנוי לדה-באזר. ה-RSS לא עובד ולא מתעדכן כבר שבועיים, ואי אפשר ככה. סתם אני משלם כל חודש ולא מקבל תמורה!

ניימן 31 באוקטובר 2012

עובד אצלי בסבבה

בני תבורי 31 באוקטובר 2012

בגלל מבנה כף הרגל שלי, נעלי נייקי מאוד לא נוחות לי ובגלל זה אני בוחר נעליים של יצרנים אחרים, רק שאני לא ממש בודק בציציות ומחפש היכן יוצרו ואיזה תנאים עמדו לרשות העובדים. את המצפון שלי אני ממרק בהתנדבות ועשייה למען אחרים שאין להם את מה שיש לי.
אבל גם כאן יש בעיה. לפעמים, כדי שאוכל לעשות את מלאכת ההתנדבות, אני חונה ביודעין במקום אסור והשאלה הערכית היא אם אני כבר עכשיו ארמסטרונג, או שרק כשיגיע הפקח.
החיים הם דבר מורכב אני חושב.

Yavor 1 בנובמבר 2012

אתה בסדר גמור, בני. אלה הפקחים שיצטרכו יום אחד לעמוד בפני בית דין של מעלה ולתת הסברים.

dtnsgl 31 באוקטובר 2012

מצד אחד אם אנחנו קונים נייק אנחנו גורמים לניצול.
מצד שני אם אנחנו לא קונים דווקא נייק, אז האינדונזי הזה איבד גם את הפרוטה הקטנה שמחזיקה אותו איכשהו.
באמת שאני לא יודע מה עדיף

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

רונן, פוסט שני בשבוע בנושא, אני מתחיל לחשוב שאתה מחפש סיבות לא לרוץ!

אנונימוס 31 באוקטובר 2012

מה שמעצבן אותי זה בעיקר שכל העיר מפוצצת בפרסומות ושלטים לנייקי. ובשביל מה? בשביל שראש העיר יקבל כותרות.
לפני כמה ימים אירגנו כמה חבר'ה בפארק מירוץ של כמה מאות איש, ולא לקחו שקל.
כל הסיפור של מירוץ נייקי נראה לי בעיקר של יחסי ציבור. להם ולחולדאי.

קורא 31 באוקטובר 2012

האמת שאני גם סולד מהמירוץ של נייקי. גם מרתון תל אביב נתמך על ידי גופים מסחריים, אבל איכשהוא שם זה מרגיש פחות נורא.

מה שבטוח, ריצת החינם היא הרבה יותר כיפית.

דורפן 31 באוקטובר 2012

גיל, אבו צ'יצ'ריטה – ההבדל הוא ביומרה. כשיש גביע עולם הם בונים מגרש בסוואטו ולא מפסיקים לטרטר במוח לעיתונאים לבוא לראות את הסתם מגרש הזה.

ציון 31 באוקטובר 2012

יחסי ציבור או לא יחסי ציבור – 20K אנשים רצו אתמול 10K מטרים – זה בריא, זה טוב, זה לא מובן מאליו וזו חגיגה ספורטיבית.
כנראה שנייקי הם באמת לא צדיקים גדולים ואף יותר, אבל בשורה התחתונה רק חברה עם כזה כוח (מיתוגי וכספי)יכולה (בישראל) להוציא לרחובות עשרות אלפי רצים, שרבים מהם כלל לא היו קמים מהספה אלא אם כן אירוע כזה. פארק הירקון נהנה בשבועות האחרונים מימיו היפים ביותר, לפחות בפן הספורטיבי. היה נחמד לראות את כמות המתמאמנים האדירה.
אגב המשתתפים אמנם שילמו 120 ש"ח דמי הרשמה אבל קיבלו חולצת דרייפיט של נייקי שבחנות עולה יותר מ-120 ש"ח (שזה נושא לדיון אחר…)
אם בבתי הספר שיעורי הספורט מצ'וקמקים והספורטאים המקצועיים שלנו זה לא משהו לספר לילדים, לפחות מישהו פה דואג למעט תרבות ספורטיבית.

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

אכן

תומאס נוימן 31 באוקטובר 2012

וגם החולצה מיוצרת אתה יודע איפה…

אנונימוס 31 באוקטובר 2012

ציון, איך אתה יודע שבלי נייקי לא יוצאים מהבית?
כל האנשים האלה רצים כל הזמן, גם בלי נייקי. אולי אם העירייה הייתה פשוט מכריזה ומארגנת על מירוץ הם היו פשוט באים לרוץ?

תראה אפילו פה
http://www.calcalist.co.il/consumer/articles/0,7340,L-3545901,00.html
החבר'ה שאירגנו את המירוץ החופשי (ל-700 איש) ביקשו מימון מינימלי מהעירייה של 20 אלף ש"ח, הם לא קיבלו שקל. איפה הייתה פה תרבות הספורט של חולדאי?
ואיפה תרבות הספורט נעלמת כשמכריחים(!) את הרצים במירוץ של נייקי לרוץ עם החולצה שלהם?
כנראה כשאין יחסי ציבור גם אין תרבות ספורט.

אני בתור תושב תל אביב מעדיף שבעירייה יתרכזו באמת בתרבות ספורט, ולא במכירה כל הזמן של הרחובות בשביל מסיבות יח"צ של חברה מסחרית זו או אחרת.

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

העיריה גם מארגנת מירוץ. כל שנה יש מרתון תל אביב עם אלפי משתתפים. ואתה יודע מי ספונסר שלו? אדידס. מסתבר שלעירית תל אביב אין פטיש דווקא לנייקי
מצד שני, יש פה הזדמנות לעשות מירוץ גדול נוסף בשנה, לתת הזדמנות ל-20 אלף רצים לרוץ, זה כזה רע רק בגלל שנייקי היא הספונסר?

דורפן 31 באוקטובר 2012

אני חושב שמעולה שנייקי היא הספונסר כמו שטוב שהייתה אולימפיאדה בסין. כי אחרת אני שוכחים להזכיר מדי פעם מי החברה הזו

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

השאלה היא אם אנחנו לא נתפסים לנייקי סתם. לא שהם צדיקים, חלילה, אבל אני חושב שכמעט כל חברה שמייצרת במזרח עושה את אותם תנאים לעובדים שלה. פשוט על נייקי אנחנו יודעים.
האם אדידס, למשל, מייצרים נעליים בתנאים יותר טובים? אישית, אין לי מושג.

דורפן 31 באוקטובר 2012

אלון זנדר כתב על זה במשחקי בייג'ינג –

http://debuzzer.sport5.co.il/dorfan/773

לפחות בייצור בסין – אדידס מתייחסים הרבה יותר טוב לעובדיהם.

אמנון 31 באוקטובר 2012

אריאל,
הבעייה היא ההפקעה של התרבות(במקרה זה התרבות הספורטיבית) מידי הציבור אל חברות פרטיות. כשמי שדואג לתרבות הספורט היא חברה מסחרית, היא קודם כל תדאג לעצמה. העובדה שזאת לא רק נייקי אלא גם אדידס(וג'ילט) לא הופך את המצב ליותר טוב, הוא רק מעצים את הבעייתיות שלו. וזה חלק אחד מתוך בעייה יותר מורכבת בעולם המודרני, שבו אנחנו לא בני אדם אלא סחורות.
תחשוב כמה כוח יש לכל הקונגלומרטים הללו, שחלקם אכן יותר עשירים ממדינות. אולי כמהלך יח"ץ נייקי תקנה איזו מדינה באפריקה, היום זה אבסורד, מחר זה רעיון גאוני של מנהל שיווק.

ציון 31 באוקטובר 2012

לא כל האנשים האלה רצים כל הזמן. ברור שחלקם, אבל ממש לא כולם. תסתכל על כמות המשתתפים. לדעתי (לא בדקתי), מלבד מרתון ת"א על שלל אירועיו (רולר בליידס, אופני יד וכמה מרחקים שונים) אין שום מרוץ בארץ שמתקרב למספר המשתתפים הזה – כלומר, למרות שיש כל סופ"ש מירוץ עדיין אנשים רבים בוחרים להשתתף רק במירוץ של נייקי!
לדוגמה מירוץ אייל (שדרך אגב גם נתמך ע"י נייקי), מרוץ מאד נחמד, גם במרכז הארץ (רמת השרון), גם בתקופה הזו (יום שבת, עוד שבועיים וחצי), גם למרחק סביר (5 או 15 ק"מ) וגם מחיר דומה (100 במוקדמת, אחרת 150)- ומהי כמות הנרשמים (זה כן בדקתי)? לעת עתה 1105, ויש לי הרגשה שלא יתווספו 19,000 בשבועיים הקרובים.
אין מה לעשות – אירוע מיוחצן היטב עושה את העבודה על ההמונים.

ולשאלה השנייה, האם כל האנשים האלה שבוחרים להשתתף רק במירוץ של נייקי ולא בשום מירוץ אחר רצים כל השנה גם בלי קשר למרוץ של נייקי? קשה לבדוק, אבל בתור מישהו שרץ כל השנה בפארק הירקון, לב הריצה התל אביבית, אז אני יכול להגיד שמספר המתאמנים בתקופה לפני המירוץ גדל משמעותית, ויורד משמעותית אחריו (למרות שזו התקופה הנעימה בשנה).

מסכים איתך שזה אובר-מיוחצן, שהאנשים נראים כמו לוח פרסומות נייד לנייקי, שזה פוגם ברוח הספורטיבית שמחייבים לרוץ עם החולצה ושאת נייקי לא מעניין אם "עמדנו במטרה שלנו" ומבחינתם זה רק יחסי ציבור שיביאו לעוד מכירות וכסף, אבל מה לעשות? זה עובד, האלפים רצים, וזה מה שחשוב מבחינתי.
בקשר למירוץ הפתוח, זה אכן מעצבן מה שאתה אומר, אבל מראות העירייה זה קצת מפגר להשתתף במימון של שני מירוצים ל-10 ק"מ בהפרש של 5 ימים…

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

העירייה היא מפגרת בלי קשר. העובדה שהיא קובעת את מרתון תל אביב שבוע או שבועיים אחרי זה של ירושלים כבר מוכיח את זה.
בלי קשר, אני ממש לא בטוח שהיא משתתפת במימון של המירוץ הזה. אני די בטוח שהיא מקבלת די הרבה כסף מנייקי בשביל זה.
לגבי כל השאר, אני מאוד מסכים איתך. השנה לא השתתפתי במירוץ כי אני עדיין מתאושש אבל גם אם אני שונא את קידום המכירות של נייקי, התופעה עצמה של עשרות אלפי אנשים שמתאמנים ורצים היא חיובית מאוד.

ציון 31 באוקטובר 2012

האמת שגם לי אין מושג לגבי המימון – אבל אתה צודק לחלוטין לגבי העירייה. מרתון ת"א מול מרתון ירושלים מרגיש כמו תחרות אגו בין חולדאי לברקת…
מרתון טבריה הותיק והפחות ממותג ממשיך להיות האירוע היותר רציני מבין השלושה.

Yavor 1 בנובמבר 2012

צריך לציין אבל שדווקא ברקת הוא הבעייתי הפעם – מרתון תל אביב נקבע הרבה לפני ירושלים, שפשוט החליטה לא להתחשב.

ויינר 31 באוקטובר 2012

בתור אדם שמשתתף לעתים באירועים של נייקי (לא אמש) וגם הולך לעתים לקבוצת הריצה שהם הקימו בת"א, עליי לציין שהם משקיעים מאוד בפיתוח קהילת רצים ותרבות ריצה (וספורט). כמובן, הם לא עושים את זה מטוב לב. בסוף מדובר בחברה אולטרה מסחרית. אבל הם מנהלים מפגשי ריצה בארץ בחינם, שכוללים מאמנים, שמירת חפצים, פינוקים למיניהם וכו'. ובדרך הם הופכים כמה בטטות לספורטאים, גם אם מתוך שלא לשמה בא לשמה.
הם מסחרים בצורה מאוד ידידותית, במדינות המערב. אולי זה לא בצורה ידידותית במדינות בהן שוכנים המפעלים שלה. אבל אף אחד לא מוכרח לעבוד שם. אני לא אצטרף לטיעון שנאמר כאן קודם בדבר זה שכל החברות ככה. זה לא רלוונטי, יכול להיות שכל החברות מושחתות (לפחות מוסרית). אבל החברות האלו מספקות עבודה להרבה עניים שאלמלא החברות, היו עניים יותר.

אני יודע מה רוח הדברים של רוב הכותבים בדה באזר. אתם ממשיכים להכות את עצמכם על הקולוניאליזם. אבל הקולוניאליזם נגמר מזמן ונשארו הפערים. עכשיו אפשר למנוע מחברות לנצל את הפערים, אבל זה יקטין את הפערים, או יגדיל אותם עוד יותר?

דורפן 31 באוקטובר 2012

אפשר לרוץ, אפשר להשתתף באירועים של נייקי, אפשר לאהוד קבוצות ספורט ושחקני ספורט שמקדמים אותם. כמובן שאין לאף אחד כוח וחובה לשנות לבדו את העולם.

אבל למה כל כך חשוב לך שלא יתפרסמו דברים כמו שהכין ג'ים קידי? הרי זה לא פחות חשוב מהערכים שנייקי כביכול מקדמת?

ויינר 31 באוקטובר 2012

חלילה!
ההפך – אני הראשון שבעד תחקירים אודות תעשיות הניצול של נייקי, אפל וכל שאר חברות הענק במזרח הרחוק. אני פשוט לא מאמין ב"אמת" אחת ויודע שלכל דבר בחיים יש כמה וכמה צדדים. קצת דומה למאמר המקביל של איתי אנגל.

אילון 31 באוקטובר 2012

דורפן, רק תיקון אחד קטן (שהוא בעצם גדול מאד).
הבחור הוא לא דתי בהוויתו. לפי דבריו בהתחלה, אפשר להשוות אותו לסטודנט חילוני בבר-אילן. הוא פשוט אדם שפיתח אידיאולוגיה חברתית.

ודרך אגב, המוסד הדתי שהוא הוא לימד, פיטר אותו בעקבות חוסר הנכונות שלו לעבוד עם נייקי. וזה רק מחזיר אותנו למציאות הישראלית- הרבנים אוהבים כסף, והרבה.

ארז (שאוהד את חולוניה) 31 באוקטובר 2012

אני לא בטוח שאני מצליח להבין איזה מסר אתה מנסה להעביר כאן. (גילוי נאות: השתתפתי במרוץ נייקי אתמול). ברור שטוב שהמידע הזה מתפרסם אבל מצד שני אם מחר בבוקר כל העולם המערבי מחרים את החברות שמייצרות בסין האם המצב יהיה יותר טוב?

בעזרת ויקיפדיה מצאתי את הקישור הזה: http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/1005794.stm

בשנת 2000 מנצ'סטר יונייטד חתמה על הסכם של 300 מיליון פאונד עם נייקי. אם נייקי מעוררים בך בחילה…אז האם מנצ'סטר יונייטד לא מעוררת בך בחילה???? יש בעולם אלפי ילדים שמסתובבים עם חולצות מנצ'סטר של בקהם ורונאלדו שיוצרו במפעלים בסין, זה גם מעורר בך בחילה?

אנונימוס 31 באוקטובר 2012

אריאל וציון,
– אין לי טענה כלפי נייקי עצמה במקרה הזה. באותה מידה זה היה יכול להיות אדידס, וזה ברור לי.
– העירייה אפילו לפי הודאתה נותנת למירוץ רבע מיליון שקל. לטענת מארגני המירוץ החופשי יותר, אבל אפילו אם נאמין לעירייה זה סכום לא מבוטל.
– המירוץ החופשי אני מניח מאורגן בכוונה צמוד למירוץ של נייקי, כדי לרכב על גל היח"צ שלו ולהעלות את המודעות הציבורית אליו (הנה, עבורי זה הצליח. אחרת לא הייתי מודע להרבה מהמידע שנחשפתי אליו)
– אני לא רואה שום סיבה להניח ש"רק נייקי מסוגלת להרים אירוע כזה". לא צריך ללכת רחוק כדי להוכיח את התזה שלי. עיריית תל אביב מארגנת מירוץ אופניים שגם בו משתתפים 20 אלף איש. וראו זה פלא – השתתפות בו עולה עד 30 שקל. והוא בלי כל הטרראם והיח"צ לנייקי/אדידס וכו'. אז מתברר שכשרוצים אפשר. ואנשים לא צריכים חולצה מיוחדת שמכריחים אותם ללבוש, ולפוצץ את העיר בפרסומות, ובמות די ג'יי וכל השטויות האלה.

כשרוצים יכולים לארגן תרבות ספורט עממית בלי בעיה. כשלא רוצים, אז עושים מסיבות מיוחצנות וממוסחרות תחת הטייטל "תרבות". בעירייה מומחים בזה כבר.

אריאל גרייזס 31 באוקטובר 2012

אני חושב שזה לא היה ברור – גם אני מעדיף אירועים שעולים שלושים שקל. אם העיריה שמה רבע מיליון שקל זה שערוריה לטעמי, כי נייקי גובים 120 שקל (ואל תקחו לי את מחיר החולצה, צריך לקחת את מחיר העלות שלה, שהוא לא יותר מעשרה שקלים), כפול 20 אלף משתתפים, מדובר על 2.4 מיליון שקל.
לטעמי זה סכום די והותר כדי לכסות את כל העלות של המירוץ (שוטרים, סגירת רחובות, די ג'יי וכו'). בטח אם אתה מוסיף את הסכומים שנייקי אמורים להוסיף כדי לקדם את עצמם.

אבל יש עובדה שכמעט בלתי ניתנת לויכוח – עובדה היא ש-20 אלף איש באים כי מחלקים להם חולצה שהם חייבים לרוץ איתה וכי זה בלילה וכי זה של נייקי. למה? אני לא יודע. אבל זה המצב. ואם בשביל זה ש-20 אלף איש ירוצו, נצטרך לקבל את הפרסומות של נייקי – מבחינתי, so be it

קורא 31 באוקטובר 2012

אני חטאתי מוסרית והצטרפתי למירוץ 300 מ' קדימה עם טי-שירט רגילה, כי לא נראה לי הגיוני לשלם 150 ש"ח לתאגיד בשביל לרוץ על אספלט, ברב מוסריותי…
מצד שני, לרוץ עם עוד אלפי אנשים, חלקים מהירים וחלקם איטיים ממני, זו חווייה חזקה (ואפילו משפרת תוצאות) ובהחלט ערך ספורטיבי צץ מתוך מערך השיווק הנוראי (לצד ההפקה הגדולה).
STORY OF STUFF זה בהחלט אחד מסרטוני הדגל המפורסמים בנושא תרבות הצריכה והוא מתכתב אצלי ישירות לבזבזנות וייצור הפסולת המטורף שהיו באירוע כמו אתמול ואירועים דומים אחרים.
לאחר הריצה גם סיפרתי על הפוסט על הריצה והגאג'טים – רק שעון סטופר (ההמצאה המשמעותית בריצה ב-30 שנה האחרונות לפי אהרוני) מפריד ביני לבין ריצה טקטית נורמלית…

אסף THE KOP 31 באוקטובר 2012

זאת שאלה של זמן עד שכמו שמופיע היום סמל הארנב שבא לסמן שבמהלך ייצור המוצר לא בוצעו זוועות בבעלי חיים, כך יופיע סמל של סמיילי הבא לציין שביצור המוצר לא בוצעו זוועות בפועלי הייצור.

אופיר 31 באוקטובר 2012

הבעיה האמיתית שלי עם נייקי היא שהם הפכו למותג של ערסים.
פעם בכמה זמן, כשמתחשק לי לגוון בנעלי הריצה, אני שואל את עצמי: "למה לא נייקי, בעצם? הרי מאז הצבא לא ניסית נייקי?", ואז, כשאני רואה את סיגי ואורטל מוכרות בחנות הדגל של החברה נעליים מבריקות עם סוליות בצבע ורוד זוהר שכוללות כל מיני חורים וקפיצים, אני שוב מוותר.

ואני מתעב את קרקס הריצה הזה.

udi 31 באוקטובר 2012

חייב לציין שרצתי אתמול(ומאוד נהנתי מהארגון) ואפילו התחלתי את הריצה בצמוד לשחר פאר. בהמשך לכתבה של גלעד בלום על ההבדלים בין גברים לנשים, מהר מאוד שחר פאר ראתה לי את הגב ויותר לא ראיתי אותה. ואני לא איזה אצן גדול. בקושי התאמנתי למרוץ ועשיתי 50 דקות.
אני כבר מזמן לא רץ עם נייקי, עברתי לברוקס שהם הרבה יותר טובים וגם אני לא יודע מי מיצר להם את הנעליים אז אין רגשות אשמה :)

קורא 31 באוקטובר 2012

ראיתי אותה שחצתה את קו הסיום – עשתה 53 דקות. מעניין כמה דקות עושה מקום 1000 בעולם גברים?

matipool 1 בנובמבר 2012

הקדימה בטיפה את אהוד אולמרט . לא להאמין שהוא רץ כמעט בקצב שלה .

צור שפי 31 באוקטובר 2012

רונן וארז תודה. פוסט חשוב והסרט גם.

סימנטוב 31 באוקטובר 2012

מצטרף!

דרור 31 באוקטובר 2012

מישהו יודע היכן אפשר לראות את המשחק של יונייטד צ'לסי הלילה?
אולי קישור לנט?

דרור 31 באוקטובר 2012

תודה רבה

עמרי 31 באוקטובר 2012

אין לזה גבול. אין כמעט נעל או בגד שלא מיוצרים בתנאים האלו. ואם כל הבחירות יהיו מוסרניות גם לא נאכל בשר נשתה חלב ועוד ועוד

ג'וג'וסיאן 31 באוקטובר 2012

זה דווקא לא רעיון כל כך רע לא לאכול בשר ולא לשתות חלב.
ויש לזה גבול. הדימוי הציבורי חשוב לתאגידים האלה. כשהם יבינו שיש מחיר לבחירות הנצלניות שלהם הם יהיו פחות נצלנים.

חדש 1 בנובמבר 2012

מה עם new balance, יש להם סטים שלמים של מוצרים שיוצרו בארה"ב עם תנאים נורמליים לעובדים

Danny - Long Island 31 באוקטובר 2012

למה לא להאשים את הממשל הסיני הנאור ואת עשירי סין החדשים?

איציק 31 באוקטובר 2012

כיוון שהאשים אותם זה ממש לא יעזור. נגד נייקי ניתן לעשות משהו, עם הסינים אין סיכוי.

רונן דורפן 31 באוקטובר 2012

כי הממשל הסיני לא מטפטף לי במוח אירועי תדמית על כמה הוא נאור ומשנה את העולם

Danny - Long Island 31 באוקטובר 2012

אבל רק הוא יכול לשנות את המצב, החברות הגדולות לא יזיזו ביצה כדי לשנות מצב שנוח לבעלי המניות, אז אם הסינים לא מעוניינים לשנות את המצב הקיים, מי כן?

שלו 31 באוקטובר 2012

רצתי אתמול,
צודקים נייקי חרא של חברה,
אני די מחרים את נייקי, תנובה, עלית, שטראוס, אוסם, תלמה, קוקה קולה ועוד מספר חברות.
רק שזה מתחיל להיות קשה.

matipool 1 בנובמבר 2012

רונן – פוסט מצוין וחשוב . מסכים עם כל מילה .

דובי מילר 1 בנובמבר 2012

מה ההבדל בין להשתתף במירוץ של נייקי ולאהוד קבוצת כדורגל שממומנת על ידי נייקי..?

דורפן 1 בנובמבר 2012

דובי – אין שום הבדל והדגשתי את זה – אין כל בעיתיות בכלל. הצרכן לא אחראי לעוולות החברה כפי שלא צריך להאשים ספורטאים שהשתתפו במשחקי בייג'ינג. מה שעיתונות צריכה לעשות הוא להשתמש באירועים הללו כמנוף שמספר מה ומי בדיוק היא החברה הזו.

אלון זנדר 2 בנובמבר 2012

כתבתי לפני כמה שנים על קידי – סיפור שלא הפיק מספיק הדים לדעתי. אגב, הוא לא רק עבד במקום דתי ואתי במיוחד, הוא התריע בפני הקולג' מראש, ואפילו הציע תחליפים -אבל ראשי המוסד ראו רק דולרים והעיפו אותו כשסירב לשתף פעולה, למרות החשיבות שלו במערך הספורט במוסד.
לגבי מה שאנחנו יכולים לעשות – כל תגובה בסגנון "זה ממילא לא עוזר", "ממילא אי אפשר לדעת", או "ממילא כולם עושים כך" היא במקרה הטוב עצלנות. כן, אם ידוע לגבי חברה X שהיא לא בסדר, לא קונים ממנה. וכשזה מתגלה לגבי Y, גם ממנה לא קונים, וכן הלאה.
רונן צודק: מה שמציק במיוחד זו היומרה, הניסיון ליצור תדמית נקיה. אני לא חושב שאדידס טובים בהרבה מנייקי, ולכן גם מהם אני משתדל לא לקנות. בינתיים מוצאים בעיני: ניו באלאנס (נעלי ריצה מצויינות), פומה, אסיקס. עד שאמצא גם עליהן משהו. העובדה שנייקי מנסה ליצור תדמית נקייה היא ההוכחה שזה עובד.
יש הרבה מידע ולא מעט אנשים שהקדישו עצמם לערך הבלתי טרנדי בעליל הזה, של צדק. ומפיצים עוד מידע.
הבעיה המרכזית היא סיסטמית: כל עוד החשיבות העליונה היא יצירת צמיחה (אין צמיחה לעד, לא קיים דבר כזה) ועליית ערך, אואפילו דיווידנד עבור בעלי המניות, יש פה בעיה מובנית. לזה בינתיים אין פיתרון, אבל גם כאן יש התקדמות. קרנות שמשקיעות רק בחברות אתיות, מתח רווחים גדול יותר עבור מוצרים תקינים, וכדומה.

Comments closed