דורטמונד. סולמות ונחשים

קבוצה שמשחקת צפון-דרום במסירות קצרות

dortmund

יש איזשהי נטיה לראות בהצלחה של הקבוצות הגרמניות באירופה מין הוכחה לנכונות ההתנהלות של הכדורגל הגרמני בשנים האחרונות. תוצאה מתבקשת ורציונלית שמשרתת את נושא הצדק.

שזו שטות: העובדה שהכדורגל הגרמני מתנהל יותר טוב מביאה לכך שהקהל הגרמני מגיע לאיצטדיונים מעולים וממלא אותם מבלי שהמחירים יבריחו מהיציעים את אוהדי הכדורגל המסורתיים. שהניהול של הקבוצות שפוי ולטווח ארוך וביציבות כלכלית ועוד דברים נפלאים. זה פשוט נכון להתנהל כך. אבל ההשפעה על זהות הקבוצות בחצי הגמר האירופי היא קטנה.

 בוא אגיד לכם: לא צריך לקרות הרבה כדי שבשנה הבאה נקבל שתי אנגליות בחצי הגמר ואף גרמנית. למשל – גווארדיולה לא משתלב בקלות, רוב כוכבי דורטמונד נמכרים ומוריניו מגיע לצ'לסי ומגבש את השלישיה מאטה-האזארד-אוסקר. כמובן שיש גם סיכוי לקלאסיקו בגמר בעונה הבאה וגם ריצה אירופית של אתלטיקו – למה שלא תקרה? בסך הכל יש סיכוי להכל. הכדורגל הגרמני התנהל נפלא גם לפני שנתיים כששאלקה בקושי נגעה בכדור בביתה מול מנצ'סטר יונייטד לבערך שעה.

*

אני חושב שדורטמונד היא קבוצת הכדורגל המובהקת ביותר כרגע. אפילו יותר מברצלונה. אני מתקשה לשים את האצבע על העניין. אבל זו קבוצה שאני מאד מתקשה לזהות בה איזשהו מהמערכים הקלאסים. פשוט רוב קבוצות הכדורגל הגדולות משחקות משהו דמוי שחמט או מלחמה – שימושים בשטח וטריטוריה להשגת יתרון – בין אם זה ב-3-4-3 או ב-4-4-2 – כשבסוף המטרה היא יצירת שטח לכוכב או פינוי אדם באגף.

 

 דורטמונד מזכירה לי יותר משחק של סולמות ונחשים. המסירות שלה מעין לולאות. קשה לי להזכר בעוד קבוצות שמשחקת צפון-דרום במסירות קצרות. התוצאה שיקרה היום קצת לדעתי ובסף הכל חצי הגמר הזה היה ניצחון מוחלט של דורטמונד.

להפסיק לפחד מהפחד
קץ הכשלון

41 Comments

חיפני לשעבר 30 באפריל 2013

בעיניי מה שיפה במשחק שלהם הוא הצורה שהם נעים קדימה בעוצמה, גם אם זה רק במתפרצות. כל כך שונה מהאוננות של חלק מהקבוצות הספרדיות שכנראה לא יגיעו לגמר. בכל מקרה, אני בעדם העונה.

רוני 30 באפריל 2013

דורטמונד סתם קבוצה שנופחה ע"י התקשורת וכל מיני מתלהבים של ליגת האלופות.

קבוצה סתמית, בלי מסורת, קוריוז בדיוק כמו ולנסיה בשעתו.
אין למועדון הזה סיכוי להמשכיות, סטיית תקן של ליגת האלופות, ולכן ההתלהבות שלך מהם מלמדת שאתה לא מבין בכדורגל.

סולמות ונחשים? תעשה לי טובה….שגיא כהן יש אחד יותר מדי – אין צורך בעוד קשקשן

גבר 30 באפריל 2013

אתה נשמע כמו בנאדם שמנסה בכוח להיות אנטי מיינסטרים. כמו ברצלונה דורטמונד נהייתה הלהיט החדש של אירופה בזה אתה צודק.
אבל להגיד שאין לקבוצה מסורת ושהם קוריוז? זה על גבול הטמטום. אין מה לעשות, עם תקציב דל (יחסית) הם העמידו קבוצה שמתמודדת עם כל אריות היבשת בצורה מעוררת כבוד.
אני לא מתיימר להיות המבין הכי גדול אבל אני יודע מתי קבוצה עושה דברים נכון ומתי קבוצה משחקת כדורגל כמו שצריך לשחק אותו. כן יש להם חולשות כמו לכל קבוצה אבל הם קבוצת כדורגל מאומנת היטב עם שחקנים מוכשרים מאוד.

קיצר, אם לא באת להתדיין על כדורגל אל תהיה פה…

קירקגור 1 במאי 2013

רוני, לגבי סולמות ונחשים וכו' – גם יש יותר מדי טוקבקיסטים לא מנומסים שגם בהם יש פחות צורך…

אופיר 1 במאי 2013

צודק, הכי טוב שתמיד יגיעו לחצי ריאל, בארסה, יונייטד וצ'לסי, בעיקר צ'לסי – זאת קבוצה עם מסורת! וגם מנצ'סטר סיטי – ראית איזה תותחים הם בשוק ההעברות?! איזה יופי, איך הביאו את אגווארו, הא…?

השתכנעתי שאתה מבין בכדורגל, ושיש צורך בעוד אחד כמוך בדיוק.

ליאור 1 במאי 2013

ציניות? D:

אופיר 1 במאי 2013

תגיד לי אתה.

ליאור 1 במאי 2013

Like :D

Shutzi 1 במאי 2013

דורטמונד כמעט צנחו עם החבל האחרון לפני משבצת הסיום בלוח המשחק ׳סולמות וחבלים׳. הם קצת אכזבו היום, גם בהחמצות, אבל בעיקר באיבודי הכדור וחוסר קור הרוח (בעיקר במחצית הראשונה ובעשר הדקות האחרונות).
דורטמונד ובאיירן קבוצות חזקות, אבל שאר הקבוצות בבונדסליגה לא מתקרבות אליהן, ולכן הדיבורים על השליטה הגרמנית בכדורגל קמת מוגזמים בעיני. מה עשו שאר הקבוצות הגרמניות בליגת האלופות ובליגה האירופית? לא יותר מדי. אי אפשר לבסס שליטה של מדינה אך ורק על פי יכולת של שתי קבוצות.

ניינר 1 במאי 2013

למה לא, בספרד זה עבד לא רע

Shutzi 1 במאי 2013

המרחק הגדול בין השתיים הראשונות לדולקות אחריהן דומה בשתי הליגות, אבל לקבוצות הספרדיות מהדרג השני היתה הצלחה יותר גדולה במפעלים האירופים, למשל ולנסיה, סיביליה ואתלתיקו מדריד. אי אפשר להגיד עדיין את אותו הדבר על לברקוזן, שאלקה והאנובר 96.

ליאור 1 במאי 2013

תראה, בתכ'לס כמעט אף קבוצה בטופ האירופי לא מעמידה שחקנים במערך 4-4-2, סיטי לפעמים אבל חוץ מזה… נראה לי שזה פשוט העניין שמערכים כבר הרבה פחות חובים ממה שהם באמת היו בעבר. ראית היום את רויס עושה הגנה ומשחק מילאן-ברצלונה ראית את אל-שערוואי ובואטנגניאנג עושים הגנה – חלוצים. במהלך הרבה זמן את רואה גם את רוני עושה הגנה ומי שבעט לעבר השער את הכדור שעליו השתלט לבנדובסקי בשער השלישי היה לא אחר מאשר שמלצר – המגן השמאלי של דורטמונד.
בין היתר, אני לא יכול לגמרי להגיד באיזה תפקיד משחק גצה. הניוש שלי הוא שהוא קשר התקפי, אבל כמו שכבר הבנו – אין משמעות יותר מדי גבוהה לתפקידים והמערכים,בעיקר בדורטמונד. אני לא רואה את אלונסו בריאל או את פירלו ביובה באמת עולים יותר מדי להתקפה – יכוללהיות שזה חלק מהיתרון שיש לדרטמונד (ובאיירן) על קבוצות אחרות.

fred the red 1 במאי 2013

איזה דברי טעם! באמת שכבר נמאס מכל הפרשנות בדיעבד והיכולת להצדיק כל דבר מקרי יותר או פחות לאחר מעשה.
בגדול, התוצאה לא משקפת אבל זה היופי שבכדורגל. אפשר לנתח דברים מהיום ועד להודעה חדשה אבל האמוציות, הפסיכולוגיה והיכולת לייצר מומנטום בפרק זמן נתון במשחק, חשובים לא פחות מכל תדרוך טקטי.
לדעתי דורטמונד הם הקבוצה הטובה בעולם בפרמטר של היכולת שלהם כאשר הכדור נמצא אצל הקבוצה היריבה. אשמח לראות אותם לוקחים את הגביע!
קצת עצוב לי על מוריניו שעשה העונה הרבה יותר ממה שנותנים לו קרדיט . בעיקר על ההחלטה להעמיד את דייגו לופז על חשבון קסיאס למרות הקושי הפוליטי, אבל אין לי ספק שעוד נראה אותו לוקח גביעי אלופות בעתיד.

יואב בורוביץ' 1 במאי 2013

אני לא מסכים עם התיאוריה הטקטית. אני לא חושב שקבוצות משחקות בכוונת מכוון. קבוצות משחקות כפי שהן מסוגלות לשחק על פי הפרסונל שלהן (וגם על פי האומץ וכפועל יוצא, החופש) שנותן להן המאמן.

D! בארץ הקודש 1 במאי 2013

המאמן? מה קשור פה מאמן? זה כדורגל

גיל 1 במאי 2013

לי דווקא נדמה שהכדורגל שלהם הוא יותר כמו פוקר ארבינקא. כל פעם שנראה שהם עומדים להשבר הם ממציאים משהו חדש ומנצחים.

ניינר 1 במאי 2013

פוקר ארבינקא-ענק!!! נדמה לי שבהומורסקה הוא קורא לזה "פוקר יהודי"

גיל 1 במאי 2013

אכן, פלגאט.

הרצל עמר 1 במאי 2013

איך זה שדורטמונד בקושי עברה את מלאגה, קבוצה נחותה בהרבה מריאל? אםאני זוכר נכון הם היו צריכים טעות שיפוט של הדקות האחרונות.

ליאור 1 במאי 2013

אני יכול לתת לך מיליון סיבות, אבל בתכ'לס אני אגיד לך שהקבוצה הטובה יותר והזו שהגיע לה יותר – עברה, היא פשוט סיפקה לנו סיפור טוב יותר על איך הם עשו את זה

דנידין 1 במאי 2013

קבוצה גדולה אבל מה שבטוח רויס הזה שחקן שחקן, עליו הייתי שם כל שקל. גונדגן גם כן נתן משחק אדיר.

קורא 1 במאי 2013

מסכים מאד! רויס היה השחקן הטוב במגרש בסך שני המפגשים. היכולת הטכנית המדהימה, תזמון המסירות, השמירה על הכדור- פשוט מדהים. לריאל היו שני מקבצים של רבע שעה של טירוף – בין לבין הם נראו מאד כבויים ולא היה ברור (דקה 70 למשל) איך הם לא מתאבדים על כל כדור ועושים הכל כדי לנצח.
נחמד שצדק ספורטיבי מתרחש.

אבישי 1 במאי 2013

הם קבוצת הכדורגל שהכי מזכירה לי קבוצת כדורסל. זה אפילו יותר רציני ממה שהתכוונתי, הם גורמים למגרש להראות קטן יותר, וגם צורת הלחץ שלהם במגרש של היריב – הם לרוב לא חוטפים את הכדור ישירות משחקן ההגנה אלא מיירטים את המסירה הרעה שהם כופים עליו עם קשר אחורי בתנועה קדימה מה שהופך בו ברגע למתפרצת עם יתרון מספרי – מניבה להם הזדמנויות טובות יותר משיטות לחץ אחרות.

MCMANAMAN 1 במאי 2013

ההבדל של דורטמונד וגם של באיירן הוא סוג הלחץ שהם מפעילים על הכדור. במשחקים האחרונים רוב הזמן זה נראה היה שיש 3 שחקנים של דורטמונד על השחקן עם הכדור ועוד 15 מאחורה בהגנה…
2 הקבוצות גם משחקות הרבה יותר פיזי מהספרדיות שבתגובה שיחקו אלים(בעיקר סרחיו ראמוס). הקטע הוא שזה עבד. באזור הדקה ה 65 ראמוס לא היה מוכן לוותר ללבנדובסקי על כדור אחד באוויר אפילו אם זה יהיה אלים ובתגובה הפולני התחיל לזייף פציעות. מהרגע שריאל היו יותר פיזיים מדורטמונד הם השתלטו על המשחק. זה הספיק להם ל 2 שערים ב 25 דקות. אם אוזיל, היגוואין או רונאלדו היו שמים שער ברבע שעה הראשונה היינו רואים אתמול רמונטדה.
לא קרה. דורטמונד תפסיד בגמר לבאיירן לפי דעתי

ליאור 1 במאי 2013

אני שונא לנחס אבל………………לא, בעצם אני לא אגיד תוצאה

איציק 1 במאי 2013

לצערי לא מראים משחקים ברכבת לכן ראיתי רק מחצית שניה. דורטמומד במחצית זו היתה טובה יותר מריאל עב הדקה ה-80 והיה לריאל הרבה מזל שהגיעו ב-0-0 עד הדקה ה-80. הבעיה והיופי של דורטמונד היא שהם לא יודעים לשחק על זמן. גם בשני שערים פיגור הם ניסו לצאת להתקפה בכול חצי הזדמנות וזה היה מסוכן, הלחץ גרם להם קצת להרחיק כדורים אבל הסממן הכי בולט היה זה הניסיון למשוך זמן ליד דגל הקרן. הם איבדו את הכדור תוך שניות. השחקן ניסה בעצמו לברוח מהקרן כדי לתקוף. לפעמים צריך גם לדעת למשוך זמן.
לגבי הסיכוים של הגרמנים בשנים הבאות, נראה לי שלמי שיש בסיס כלכלי נכון, ניהול קבוצות נכון, קהל אוהדים מבסוט, הסיכוי שלו לאורך זמן להצליח, גדול יותר. אלו שנמצאים בבעיות כלכליות תמידיות יצטרכו לבסוף לבצע פעולות שיפגעו באיכותן. לא ניתן לחפור בבאר עוד ועוד כשכבר שתו את כל המים.

תומר חרוב 1 במאי 2013

אתה בעיקרון צודק לגבי ההתנהלות של הכדורגל הגרמני ומי שמרוויח ממנו ואתה בודאי צודק בקביעה שבעונה הבאה אולי יהיהו 2-3 אנגליות בחצי הגמר או או גמר של קלאסיקו. אבל הסיכוי שיהיו 3 איטלקיות בחצי הגמר הוא אפסי. גרמניה לא השיגה שליטה באירופה אבל לקחה את מקומה של איטליה בכדורגל המועדונים וזה הישג מרשים מאוד כשחושבים על כך שרק לפני עשור היו שלוש איטלקיות בחצי הגמר.

ליאור 1 במאי 2013

בעיקרון הייתי מסכים איתך, אבל בהתחשב בקליצ'יאופולי שישירות פגע בקבוצות הצמרת (יובה ומילאן) ובעקיפין פגע בכל הליגה כשנתן לקבוצה לא כ"כ טובה להיות אלופת איטליה

גיל מזימבבואה 1 במאי 2013

ששתי קבוצות בערך באותה רמה תנצח הקבוצה בעלת המנטליות החזקה ביותר, ולכן דורטמונד עברו את ריאל, גם ב – 10 משחקים יכול להיות שריאל תנצח חלק אבל בסיכום כל ה – 10 דורטמונד ינצחו כי מנטלית הם יותר חזקים.
ברצלונה עד השנה היו מאד חזקים מנטלית (מאמן?), השנה הם ניחלשו מהבחינה הזו ולכן קשה לי לראות אותם עוברים את באיירן.

קורא 1 במאי 2013

זה נכון, הצד המנטאלי חשוב – אבל מבחינת איכות קבוצתית ההבדלים היו ברורים בכל המפגשים השנה מלבד 25 דקות אתמול.
דורטמונד קבוצה מאומנת ומתואמת ביותר.

ליאור 1 במאי 2013

לי קשה לראות כל קבוצה חוזרת מ4:0, במיוחד נגד באיירן השנה.
אבל אני ברצינות חושב שעם השנה היו נערכים 10 מפגשים גורליים בין באיירן לברצלונה באליאנץ ארנה (מבחינה היפוטטית כמובן ובהנחה שכל משחק יהיה בעל אותה רמה של התלהבות ושחקנים לא ייפצעו) ברצלונה לא הייתה מנצחת יותר מ-2 משחקים (וגם הם בתוצאות של 1:0 קטן או 2:1) בעיקר בגלל המנטליות הנ"ל.

matipool 1 במאי 2013

אוף טופיק – הטור של יובל לידור בעיתון היום ( "מדינת בא(ר)סה" )בצמוד לדיווח של לוינטל על המשחק אתמול נפלא וחובה לקרוא אותו .

יוסי מזרחי 1 במאי 2013

ראי מול הפנים.

מתיוס 1 במאי 2013

אני חושב שאנשים יותר מדי מגזמים בתיאור של דרוטמונד נכון שהם קבוצה אדירה וכו' אבל לבוא ולהגיד שהם היו רוב הזמן יותר טובים מריאל? בכל פרמטר אתמול ריאל לא רק שלטה אלא הביסה את דורטמונד… מעל 20 איומים חצי מהם למסגרת בדקה ה70 כשהפרשנים בכאילו ארבל את אוחנה החמיאו לזה שדורטמונד שולטת לחלוטין… איזהפלא הראו שריאל גם בהחזקת כדור גם במסירות גם בדיוק לפחות ב40 אחוז מעל דורטמונד…. אז איך לעזאזל אפשר לבוא ולהגיד שהצדק נעשה הרי במשחק הראשון זה לא היה באיירן ברצלונה זה היהמשחק שהלך לטובת דורטמונד ובעיקר מזל אותו מזל שהיהחסר לריאל אתמול… ולגבי המתוך עשר משחקים ריאל אולי תנצח אחד שנה שעברה ראיתי הרבה מאוד תגובות כאלה על בארסה ריאל ואפשר ללהסתכל מאז מי יצא עם ידה על העליונה
ולסיום אתמול ריאל הראתה שגם שרונלדו במשחק חלש היא עדיין קבוצה חזקה.

ליאור 1 במאי 2013

אני לא בא לפה בשביל סתם לתת תירוצים, אבל דורטמונד היו בלי גצה – דבר שהפתיע אותם (או לא, אני חושב שהוא נפצע בחימום אבל אני לא בטוח). אני מבטיח לך שעם גצה המשחק היה נראה אחרת (למרות שזה לא מה שהיה נראה ב-12 הדקות הראשונות עם ההתלהבות הראשונית של ריאל

זיזו 1 במאי 2013

יובנטוס משחקת דומה עם מסירות יותר ארוכות.

מנחם לס 1 במאי 2013

3-4 פאסט ברייקים של מינכן שווים יותר מכל אלף המסירות הקצרות של ברצלונה ששחקני מינכן פשוט מסתכלים עליהם בהנאה – כמוני – אבל הם לא מובילים לשום מקום.

מנחם לס 1 במאי 2013

MUNICH IS SO MUCH BETTER THAN BARSA THAT IT ISN'T EVEN FUNNY!

מנחם לס 1 במאי 2013

אפילו במסירות הגרמנים עולים עליהם, לצערי. איך שהם סוגרים בהתקםפה את ה-STRONG SIDE! אמנות ממש!

מנחם לס 1 במאי 2013

את כל זה כתבתי כשהיה רק 1-0

מנחם לס 1 במאי 2013

די משעמם. טוב, עוד 3 שעות הסלטיקס בניקס!
ביי

Comments closed