כל הכבוד להם (ולהן!)

זו העבודה. כן, העבודה

bl

אני זוכר שערב גמר הגביע העולמי של 2002 הכדורגל הגרמני היה במשבר – בין שני טורנירי יורו בהם לא עברו את השלב המוקדם – אבל איכשהו נדחף אל הגמר. בלי לנצח אף נבחרת "כבדה" באמת בטורניר. וכתבתי משהו לקראת הגמר על כמה הכדורגל הוא תשוקה לאומית בברזיל שם משחקים בכל פינה כשגם שלד של מכונית ישנה או אפילו פרה מנומנמת יכולים לשמש כשער.

והכדורגל הגרמני – אז כמעט בלי מהגרים לרפואה – התשוקה שלו היא אחרת. משהו כמו כל בנאדם שביעי במדינה רשום בהתאחדות הכדורגל. משחק בארסנל בלונדון או בליגה של זקנים א או משמש מזכיר של קבוצת נערים בעיירה בו הוא מתגורר או מאמן ילדות.

גם הליגה הגרמנית הייתה אז באיזשהו משבר. התקשתה לייצר יריבות לבזבוז הלא אחראי של מתחרותיה ולהיות תחרותית במסגרת האירופית.

והם עבדו: המאסה הזו של עשרות מליוני אנשי כדורגל בגרמניה .הגדילו את האיצטדיונים, שיפרו את שיטות האימונים, קלטו את ילדי המהגרים, הפכו כדורגל נשים לענף ספורט אמיתי, למדו מהפסדים, קנו את כמעט כל הכרטיסים לכמעט כל המשחקים, נלחמו בגזענים. היום עוד תואר לכדורגל הגרמני – הנשים הגרמנית דומיננטיות בגמר יורו מול נורבגיה.

הספרדים עובדים פנטסטי עם הנוער שלהם. ליגה בריאה, נשים, מלחמה בגזענות… פחות. האנגלים משווקים מעולה את הליגה שלה. טיפוח שחקנים? זה יכול לחכות. גם איטליה וצרפת פועלות בכמה תחומים – באחרים לא. רק הגרמנים עושים את הכל.

אחזור על מה שכתבתי אחרי באיירן-דורטמונד. כל הכבוד להם.

בעצב תעלי לליגת האלופות
חם בברלין, גם בלי בית"ר

36 Comments

red sox 28 ביולי 2013

היה משחק גמר אדיר עם דרמה גדולה. אני מדבר כמובן על גמר הנשים וההצגה הענקית של השוערת הגרמנייה שלקחה 2 פנדלים (לא בדו-קרב, במשחק!).
תענוג לראות את הקהל והרמה. בהחלט שעתיים של ספורט ראוי בימי הקיץ הקשים שבין הטור דה פראנס ליו.אס. אופן.

ועכשיו, לשחייה. אליך, בוקי!

ערן לוי 28 ביולי 2013

אכן משחק טוב, וגרמניה זכתה באליפות אירופה בפעם השישית ברציפות!

אהד 28 ביולי 2013

הכדורגל הגרמני בשיא, אין ספק וכל הכבוד לקברניטי הכדורגל שלהם. אבל, אני היחיד שמפריעה לו העובדה שמלבד דורטמונד, אף קבוצה לא הולכת לתת גם השנה פייט לבאירן על האליפות? עוד ליגה עם שתי קבוצות שגדולות על השאר זה הדבר האחרון שאנחנו צריכים כאוהדי כדורגל, לא?

wazza 28 ביולי 2013

אתה ממש לא היחידי, יש טרנד לפאר את הליגה הגרמנית בזמן האחרון על המבנה הכלכלי השפוי שלה ועל כמות האוהדים אבל בדומה לספרד ואנגליה תחרותיות – אין שם כל כך.

זורק מילה 28 ביולי 2013

גם דורטמונד לא תיתן פייט לבאיירן השנה.דורטמונד מאבדת את השחקן הכי טוב שלה לבאיירן בקיץ הזה ואת השחקן השני הכי טוב שלה לבאיירן היא תאבד בקיץ הבא,ועוד בחינם.
יש הבדל בין לנצח במשחק בודד לבין ריצת מרתון של 30 פלוס משחקים.שבאיירן מתפקדת (והיא לא ממש תפקדה בליגה בעשור האחרון),והיא מתפקדת (למרות תוצאת המשחק אתמול) הליגה הזו הכי סגורה מכל ליגה אחרת בעולם.אין עוד ליגה גדולה בעולם שתקציבית קבוצה אחת בפער כ"כ עצום מכל היתר,אפילו בספרד המושמצת כאן יש שתי קבוצות מפלצות,אבל לפחות בתקציב הן קרובות אחת לשניה,בגרמניה אפילו שתיים אין.

באיירן היתה מפלצת ב 2013 והשנה עוד התחזקה עם גצה וטיאגו.אליפות לבאיירן השנה במינימום 10-12 נקודות פער מדורטמונד.

אהד 28 ביולי 2013

WAZZA – תודה, גם אני לא מבין כל כך את הטרנד. שאלקה למשל מאוד התקשתה מול גלא שנה שעברה.
זורק – לא הכי מסכים פעמיים: פעם אחת, גצה ממש לא היה השחקן הכי טוב/חשוב של דורטמונד. בנוסף, הקבוצה יודעת לעשות רכש טוב כשהיא מאבדת את כוכביה (אל תשכח שקגאווה ושאהין עזבו ושהתחליפים שלהם היו יותר מהולמים). שנית, למרות שבאירן יותר טובה מדורטמונד, האחרונה עדיין הרבה יותר טובה מהאחרות, ובשיטת הליגה זה מאוד חשוב. אם היא תדע לנצח את יריבותיה לליגה (וכאמור, אין סיבה לדעתי שלא תעשה זאת), היא פשוט תצטרך להתעלות בשני משחקיה מול באירן (ואתמול ראינו שהיא מסוגלת לעשות זאת).
מצד שני, מסכים איתך לגבי ההבדלים בין שאר הקבוצות לבאירן. פשוט לא כוחות.

זורק מילה 28 ביולי 2013

מה היה הפרש הנקודות בינהן בשנה שעברה?

דורטמונד תצטרך לנצח כמעט את כולן,אני מדבר איתך על 85% – 90% אחוזי הצלחה בשביל להתמודד עם באיירן.לקבוצה של פפ יש שני סגלים שיכולים לקחת אליפות.

מי לדעתך השחקן הכי טוב של דורטמונד? רויס? תותח אבל פחות טוב מגצה,לדעתי לפחות.

תומר חרוב 28 ביולי 2013

יורגן קלופ.

זורק מילה 28 ביולי 2013

רובן עטר :-)

wazza 28 ביולי 2013

לגמרי קלופ, למרות שחקנים פנטסטים מה שעושה את דורטמונד (לעניות דעתי) זה המשחק הקבוצתי

אהד 28 ביולי 2013

אם הייתי צריך לשים כסף, הייתי הולך על באירן. גם ברור לי שיהיה לה יותר קשה לקחת את האליפות מאשר באירן. עם זאת, אני לא חושב שאין לה סיכוי. אני גם לא חושב שהפער בטבלה ביניהן משקף את יחסי הכוחות ביניהן. דורטמונד התחזקה השנה מאוד. אני חושב שזה יספיק לה השנה כדי לבסס עליונות על שאר הקבוצות ולהיצמד חזק לבאירן.
רויס הרבה יותר טוב (לדעתי) ואני גם מסכים עם תומר, שקלופ הוא המפתח לעסק.

בכל מקרה, הנקודה שלי היא שגם הליגה הגרמנית ממש לא שוויונית ולא מרתקת, בניגוד להייפ שמנסים לייצר סביבה..

זורק מילה 28 ביולי 2013

בפועל,גם מקצועית וגם כלכלית,שום ליגת כדורגל גדולה באירופה לא שיוויונית,מתי אנשים יקלטו את זה כבר?

החוקים הכלכליים באנגליה או בגרמניה לדוגמה או בליגת האלופות (לקבוצות שמשתתפות) יכולים להיות שיוויונים,בפועל זה לא עושה את הליגות הללו לשיוויונית לא כלכלית ובטח לא מקצועית.

תוהה בדרכים 29 ביולי 2013

אתה מניח שהעונה נוכחית תהיה המשך ישיר של העונה הקודמת. מה לעשות שכדורגל לא עובד בצורה הזאת ודברים משתנים במהירות בין עונה לעונה (אותו בסיס של באיירן לא זכה באף תואר בשתי העונות שלפני העונה האחרונה). סביר שבאיירן היו נחלשים בכל מקרה אחרי טראבל, אבל העובדה שגווארדיולה במתקפת אגו והיברס מטורפת, מתעקש להרוס את כל מה שהיינקס בנה, בטח לא יעזור להם.

הם ייקחו אליפות (בעיקר בגלל העומק בסגל), אבל זה יהיה הרבה יותר צמוד.

נ.ב

רוייס הרבה יותר טוב מגצה. פשוט אנדרייטד מטורף וזה מוזר מכוון שהוא לא שחקן אפור בסגנון שלו.

דורפן 28 ביולי 2013

התאחדות יכולה להתנהל למופת ובמודל שוויוני – כמו בגרמניה – ועדיין הכסף של אופ"א מעוות את התחרות. גם הגרמנים עוד הלכו לתקרת שכר

אהד 28 ביולי 2013

לא יודע, נשמע לי קצת פשטני מדי. אני לא מומחה לליגה הגרמנית, אבל מבדיקה קצרה ראיתי שמשנת 85' באירן לקחה 16 אליפויות. זה אומר בערך אליפות כל שנתיים. רוצה לומר, הדומיננטיות שלה הגיעה הרבה לפני הכסף הגדול של האלופות.
תקרת השכר זה רעיון נהדר. הבעיה היא שהוא יהיה חייב להיות מיושם גם באנגליה, צרפת, איטליה וספרד. קשה לי להאמין שראשי הליגות הללו יסכימו לכך, ובלי הסכמה גורפת הליגה הגרמנית ובכללן באירן הגדולה תשקע באפרוריות. אגב תקרת שכר, בספורט5 פורסם שפלקאו עתיד להרוויח חמישים אלף יורו ליום במדי מונאקו. נראה לי שכל מילה מיותרת..

אריאל גרייזס 29 ביולי 2013

להיפך, הליגה הגרמנית היתה בלתי מאוזנת הרבה לפני שאר הליגות האירופאיות. אם כבר, הכסף של אופא נתן לדורטמונד איזה שהוא סיכוי להתחרות – ועדיין, זה בכלל לא תחרות.

תוהה בדרכים 29 ביולי 2013

מה שוויוני במודל הגרמני?

להפך, הוא מנציח את העליונות של באיירן. זה נכון שהוא אחראי מבחינה כלכלית.

הכסף של אופ"א הוא הדבר האחרון שמעוות את התחרות- זה כסף שדורטמונד יכולה ליהנות ממנו בדיוק כמו באיירן.

איציק 28 ביולי 2013

אוף טופיק: היכן נעלם באתר ספורט 5 החלון עם הכתבות המתחלפות של דה-באזר????
יוחזר לאלתר…
לגבי הגרמנים, אם הם יצליחו לאורך תקופה לשלב בין ההקפדה הגרמנית והיסודיות שלה לבין האילתור של המהגרים, אפשר לסגור את העסק לזמן רב. בינתים נראה שהם בדרך הנכונה.

תiמר 28 ביולי 2013

בטח הם שמו שם תמונה של עוד איזו אקסית של כדורגלן בביקיני
האפסים האלה

D! בארץ הקודש 28 ביולי 2013

איציק, עד שעושים שם משהו אחד נכון…

איציק 29 ביולי 2013

איפה עושים נכון, תראה לי מקום אחד כזה…
:-)

סימנטוב 28 ביולי 2013

היר היר! לגבי נבחרת הגברים, המונדיאל יכול להיות נקודת שבירה אם הם יכשלו, לא? למרות כל הבריאות כישלון והם יצטרכו לחזור לחדר הישיבות (יותר מדי פעמים שהם קרובים אבל בלי הסיגר).
צפיתי בכמה משחקים באליפות הזאת מאוד נהניתי, הרצינות והאותנטיות של השחקניות מרגשים והקהל השוודי נפלא, והיו כמה שחקנים מאוד טכניות (לא זוכר שמות חוץ מנדין הדנית).

זורק מילה 28 ביולי 2013

עושים שם הכל נכון אבל ברמת הליגה הפערים התקציביים של באיירן מכל היתר ינציח לעד את הפער העצום שלה מכולן.
בניגוד לעשור האחרון,מהעונה האחרונה (2013) באיירן מתפקדת בליגה בשיא הפוקוס.זה לא יהיה קשה להמר שהיא בדרך הבטוחה לאיזה 4-5 אליפויות רצופות.

ברמת הנבחרת בגרמניה הפוטנציאל המקצועי תמיד קיים שם אבל הם לא זכו בכלום מ 1996. איכשהו בעשור וחצי האחרון הם מגיעים כפייבוריטים (טופ 3 או טופ 5) לכל טורניר,ואיכשהו מצליחים להפסיד בדרך,ולא רק לספרדים.אולי בעוד שנה בברזיל?

דורפן 28 ביולי 2013

אני לא חושב שהמונדיאל יהיה נקודת שבר כי עם כל הכבוד – זכיה במונדיאל אינה חזות הכל
אם לא יתנו הופעה טובה במונדיאל – זה סיפור אחר. אבל זכיה במונדיאל כשלעצמו תלויה במקריות – אם אריאן רובן היה מבקיע, או אם ספרד הייתה מפסידה בפנדלים באחד משני היורו שזכתה זה לא היה אומר שהכדורגל הספרדי לא מצליח לגדל כשרונות. זה היה בסופו של דבר רק הפסד במשחק (שהיה עולה בתואר)

זורק מילה 28 ביולי 2013

אם אתה ראשון – אתה ראשון, אם אתה שני – אתה כלום.

ביל שאנקלי.

אדם 28 ביולי 2013

לעניות דעתי השחקן הכי חשוב של דורטמונד הוא גנדוגן כמו שבבאיירן הוא שוויני. גנדוגן טכני, חכם, מצטרף נפלא להתקפה וגם מחלץ כדורים טוב. רוב ההתקפות של דורטמונד מתחילות מפעולה שלו או מתנועה טובה שלו, זה מהותי (כמובן שהחזקת הכדור של לבנדובסקי והטכניקה והמהירות של רויס גם חשובות מאוד).
בכלל, נראה לי מוזר ששוויני לא שיחק, למישהו יש הסבר לכך?

תומר חרוב 28 ביולי 2013

גנדוגן (או גינדואן) הוא פשוט שחקן מבריק, מזכיר את פירלו.

אהד 28 ביולי 2013

צריך להבין שגם אדם כמו פפ, נתון ללחצים ולשיקולי אגו. הכי טוב עבור באירן היה לשמר את השיטה של היינקס ולעבוד על התיאום שלה. עם כל הכבוד לגצה ולטיאגו, הם כרגע לא מספיק טובים לדעתי כדי לתפוס מקום בהרכב הפותח. אבל פפ כמובן צריך "להצדיק" את המשכורת שלו, אז נראה מה הוא כבר יעשה..

מנחם לס 28 ביולי 2013

כל הכבוד לנשות גרמניה. הטובות ביותר באירופה. מקום שלישי בעולם אחרי ארה"ב ויפן. ומי שקורא ספורטס אילוסטרייטד מכיר עכשיו את היפהפיה בת ה-17 מניו המפשייר שאומרים עליה שהיא תשכיח את האמריקאית מורגן, השחקנית מס' 1 בעולם כיום, שגופה פאר את פלייבוי לפני שנה.

יורם אהרוני 28 ביולי 2013

ראיתי את המחצית השנייה (בחלקה) בחצי הגמר נגד שוודיה. השוודיות היו הרבה יותר טובות ופשוט סבלו מחוסר מזל וטעויות שיפוט כולל שער שנפסל בהחלטת נבדל מאד גבולית (מספיק כבר עם החוק המטומטם הזה, שער שהובקע ברגל או בראש צריך להיות שער…). היום ראיתי את 25 הדקות האחרונות תוך כדי ריצה על מסילה בחדר כושר וכנראה שהפסדתי את כל הדרמה… אפשר היה לראות הבדל עצום בתגובות של שתי הקבוצות שהפסידו: השוודיות נראו כמו מי שגזלו מהן ניצחון מוצדק. הנורווגיות הגיבו מאד באיפוק וכנראה הבינו שהיו פחות טובות (כאשר ראיתי את המשחק לא ידעתי שהן החמיצו שני פנדלים…)

Abby Wambach 28 ביולי 2013

מי היה מאמין שגרמניה יזכו במשהו ואני אשמח. דורפן, אני מאשימה אותך. זאת אומרת, תודה.

D! בארץ הקודש 28 ביולי 2013

גם אני השקעתי היום וראיתי מחצית ועוד חצי מחצית.

היה לגמרי שווה. גם אם זה היה באמצע העונה ולא בקיץ.

יניר 29 ביולי 2013

היה משחק מדהים היום, קצבי, טקטי,עם הרבה הזדמנויות ודרמה.

ברמה הטכנית השחקניות היום היו יותר טובות מרוב הכדורגלנים הישראלים שלא לדבר על כושר גופני.
גם מבחיה טקטית המשחק היה מתוחכם יותר. חבל שהנורווגיות איבדו את הסבלנות לקראת הסוף

מוחמד זבידאת 31 ביולי 2013

כתבת שהכדורגל הגרמני היה במשבר ערב גמר הגביע העולמי ושהקבוצות לא הצליחו לייצר יריבות באירופה. ב2001 באיירן מינכן זכתה בגביע אירופה וב-2002 לברקוזן הגיע לגמר. הנבחרת התבססה על שתי קבוצות אלו, אבל אין לי כוח לכתוב את שמות הכוכבים ששיחקו שם.

דורפן 31 ביולי 2013

מוחמד, הכל יחסי בחיים. גרמניה לא ניצחה יריבה אירופאית בטורניר נבחרת במשך ארבעה טורנירים רצופים בין 98 ל-2004 – שזה מדהים במושגי גרמניה.

אמיר.ת 2 באוגוסט 2013

יש הרבה, ויפה כתבת, מעבר ל2-3 קבוצות שמובילות ליגה. גרמניה זה שנים מייצרת, ולא רק היא, תרבות כדורגל איכותית. תרבות ששואפת לאיכות אמיתית ורואים את התוצאות. ושוב, התוצאות אינן באותן קבוצות אלא בכלל, בחווייה הכללית, בגישה, במתקנים…

Comments closed