כשבלוטלי בכה

זאת התודה של אוהדי הכדורגל באיטליה

baloteli

הייתי לפני כשבוע וחצי בערב של כפפות הזהב במועדון בי.בי.קינג בניו יורק. שמונה קרבות. כתבתי על כך בעיתון. היו מתאגרפים מכל חלקי העיר, מזרח אירופאים, היספנים, מוסלמים שחורים, נוצרים שחורים, סיני, לדעתי יהודי אחד וגם מישהו שנראה וואספי או אירי והיה גם אחד עם שם איטלקי. ואנשים שהגיעו כדי לעודד אותם. קהל של איגרוף – שריקות בוז – קריאות עידוד. אבל לא קריאה גזענית אחת. ואין עונשי רדיוס או סדרנים בכפפות הזהב של ניו יורק. יש רק אנשים ברמה שגדלים בחברה (הניו יורקית, לא האמריקאית) בה לגזע אין הרבה משמעות.

והיום מריו בלוטלי, מי שהעלה במו רגליו את איטליה לגמר היורו האחרון, ילד שחור מאומץ למשפחה יהודית, בוכה על הספסל. אחרי עוד משחק של קריאות גזעניות בלתי פוסקות. מראה מחרפן.

לא. אין שום דבר אוטנטי או מגניב או חתרני או אנטי-פוליטקלי קורקט בקהל כמו של נאפולי ובקהל דומה בכל אירופה. רק עדר גדול של אנשים אפסים.

*

וכרגיל אין הוכחה שהוא בכה בגלל העניין הזה. אולי בכלל לא שם לב או חשב שזה חביב. אבל זה לא משנה.

כמה הערות על המשחק נגד ארסנל
שבת באלטה פורסטריי. ואף מילה ליוהאנס

28 Comments

פורנו-הוליק 9 בפברואר 2014

עבר עליו שבוע מאוד אמוציונלי. נודע לו שהוא אב לילד, (http://www.espn.co.uk/football/sport/story/281627.html)ויצא מאוד מאוד בוגרת בעיניין. המאמן דווקא גורס שהוא בכה בגלל החילוף.
אולי שילוב של כל הגורמים.

אחיו אמר:
“Let’s not start posting pictures of him crying, dammit. Let’s leave him alone for once and pretend it didn’t happen… It has been a tough week.”

פורנו-הוליק 9 בפברואר 2014

* יצא בהודעה

דורפן 9 בפברואר 2014

מעניין – הוא לא יצא בהודעה ״הוצאתי מהמשחק כי לא יכולתי להתמודד עם גזענות״ זה בטח היה גורם לתתי האדם ביציע להפסיק.

ובאמת זה משנה למה בכה בלוטלי. כי אם זה היה בגלל החילוף אז המיצג הזה של הצעקות של הקופים הוא בכלל מגניב. חלק מקולטורה מקומית.

התגובה הזו היא ברמה שילד בוכה בפינה בגן הילדים כי כל הילדים צחקו עליו שהוא עולה חדש וכשהגננת מגיעה לברר מה קורה אחד הילדים אומר ״הוא קיבל מכה ברגל כששיחקנו כדורגל״.

לפעמים דרך אגב זה קורה – הילד הוא אמיץ ומתמודד עם העלבונות – אבל כשקורה משהו הוא מתחיל לבכות.

סימנטוב 9 בפברואר 2014

עם ההגירה הכלכלית זה לא הולך להיגמר מה גם כשרוב הדותות מורות למאמינים שיש ישועה, שכר, תחיה, וכו' וכו' למי שמאמין בגירסה שלהם אז הגיזענות מושרשת עמוק בתוך התודעה של החברה, מה הפלא
בשעתו נאמר שבלוטלי תורם חצי מהשכר שלו נכון?

אריאל גרייזס 9 בפברואר 2014

אני לא חושב שזה רק שהם גרים במקום שבו הגזע חסר משמעות, למעשה זה ממש לא נכון באמריקה. אני חושב שזה בבירור חוסר סובלנות מדהים לכל גילוי של גזענות מצד הציבור, חוסר סובלנות שהוביל לכך שכל גילוי של גזענות יוקע בצורה מיידית.
לפעמים הם לוקחים את הפוליטיקלי קורקט מה שנראה לנו כישראלים כרחוק מדי. כל אמירה לא מחושבת של פוליטיקאי או קומיקאי הופכת לביג דיל עצום בתקשורת. לנו זה נראה קיצוני אבל הם מבינים ששפה מייצרת תודעה וברגע שהם מוקיעים את האנשים האלו, הם פשוט מוציאים את הגזענות מהמשוואה.
קל לצחוק על האמריקאים על מה שנראה לנו כצביעות אבל הם היחידים שמצליחים להלחם בגזענות בצורה באמת אפקטיבית בגלל שהם חסרי כל סובלנות לגילויים שלה. אם מישהו היה אומר משהו רבע גזעני באותו קרב אגרוף, כולם היו משתיקים אותו ויש מצב שגם היו קוראים למשטרה

בלינדר 9 בפברואר 2014

לדעתי זה בדיוק ההפך.

יש המון גזענות בארצות הברית. רואים את זה היטב בדרום ובהרבה מדינות מחוץ לערים הגדולות (במיוחד בתפר של אידהו, וושינגטון ואורגון). העובדה שיש קונצנזוס נגד 'מילים גזעניות' רק עוזר לאנשים להחביא את הגזענות שלהם היטב תחת מילים שהם כן פוליטיקלי קורקט.

מספיק לראות את מצב בתי הסוהר כאן בשביל להבין כמה החוק עדיין מוטה בארצות הברית.

אריאל גרייזס 9 בפברואר 2014

מצב בתי הסוהר קשור הרבה יותר למצב כלכלי של המיעוטים מאשר הטיה של החוק, בוא נהיה הגיוניים.
וזה שאנשים מחביאים את הגזענות שלהם מתחת לפוליטיקלי קורקט עוזר מאוד כי בדורות הבאים היא תיעלם.
ותאמין לי שבהשוואה לאירופה ובטח לישראל, הגזענות בארה"ב היא נמוכה מאוד

נביא בעירו 9 בפברואר 2014

מצב הכליאה בארה"ב אמנם קשור למצב הכלכלי, אבל בהחלט קשור גם בגזע…

כתבו על זה המון, בין היתר על מדיניות הקרימינליזציה של הסמים. שלא לדבר על העובדה שבמדינה שבנתה את העוצמה הכלכלית שלה על דורות של עבדים, ניתן היה לצפות לקצת יותר מאמץ לתיקון מאשר כמה מקומות משוריינים באוניברסיטה ומדיניות של אפס סובלנות כלפי מי שמשתמש במילה ניגר…

דורפן 9 בפברואר 2014

אמריקונולוגים יקרים. יש גזענות בניו יורק. יש בעיות במערכת הכליאה. וספייק לי לא מרוצה. אבל 68% מהאיטלקים חושבים שצוענים שנולדו באיטליה כאזרחים איטלקים צריכים לעוף מהמדינה.

אבל למרות שארסנל הבקיעה אתמול מול ליברפול וליברפול הבקיעה מול ארסנל לא קשה לשים לב מי הבקיעה יותר. בדור הזה אין שום קשר בין רמת הגזענות במקום כמו ניו יורק לאיטליה.

נביא בעירו 9 בפברואר 2014

אבל זה בדיוק העניין: "בדור הזה"…

האמריקאים עשו (בפועל, לא בסקרי דעת קהל) שואה לעשרות מיליוני שחורים במשך כמה וכמה דורות. עד לפני דור אחד(!) עוד הייתה מדיניות של הפרדה גזעית בחלקים גדולים מהמדינה.

תסלח לי שאני לא מתרגש מהפוליטיקלי קורקט של ה-30 שנה האחרונות…

אריאל גרייזס 9 בפברואר 2014

זה בדיוק העניין, שהאמריקאים הבינו מצוין את הבעיה ופועלים לתקן אותה בכל הכוח. להפוך תוך 30 שנה ממדינה בלי שיוויון זכויות בכלל לכזאת שבה יש נשיא שחור היא לא פחות ממדהימה

דורפן 9 בפברואר 2014

נביא – אם במקום אחד מקללים שחורים ובמקום אחר לא מקללים שחורים זה מרתק היסטורית את המשקיף מה היה בדורות קודמים. אולי פיפ״א צריכה לתת לשופט ספרון קטן על שואת העבדות ואם הקהל נוהם לעבר בלוטלי השופט ירוץ לעברו וייתן לו את הספרון ויגיד לו שבדורות קודמים היה גרוע יותר בארצות הברית

סימנטוב 9 בפברואר 2014

כל מילה אריאל

נביא בעירו 9 בפברואר 2014

"האמריקאים הבינו מצוין את הבעיה ופועלים לתקן אותה בכל הכוח"…

אשרי המאמין!

כנראה שניאלץ להסכים שלא להסכים…

דורפן 9 בפברואר 2014

נביא – אם הוליווד עושה סרטים על העבדות ויש נשיא שחור להגיד שאין כל התקדמות זה קצת להיות תקוע בעבר.

נביא בעירו 9 בפברואר 2014

אני לא אומר שאין שום התקדמות. ואני בהחלט מודע להבדל התרבותי ביחס לשחורים בין ארה"ב לאירופה (ולא, אני לא חושב שהשופט צריך לתת לבאלוטלי ספרון על העבדות בארה"ב. אני חושב שבאלוטלי צריך לרדת מהמגרש ולקבוצה שהקהל שלה התנהג ככה צריך להוריד נק' בפועל). אני פשוט חושב, שההבדל התרבותי הזה הוא לא חזות הכל, ומהרבה בחינות ארה"ב לא יותר טובה ממדינות אירופה במה שקשור ליחס הממסד לשחורים.

במילים אחרות – מבלי להוריד בחשיבות של השימוש בשפה, אני רואה יותר חשיבות בשינוי סדר העדיפויות הכלכלי, דבר שיראה על נכונות אמיתית לסייע לאוכלוסיה השחורה בארה"ב להתגבר על השבר שבו היא נמצאת, מאשר בהשלטת השיח הליברלי הפוליטיקלי-קורקט. במובן הזה, הרפורמה בביטוח שהוביל אובאמה, חשובה בעיני הרבה יותר מאשר המשמעות הסמלית של עצם הבחירה בו.

נביא בעירו 9 בפברואר 2014

כן, ניו יורק זה בהחלט מקום ללא גזענות.

כמו שתיאר יפה ספייק לי:

https://www.youtube.com/watch?v=cOxOR3x8FBQ

ובכלל, לא הייתי עושה רומנטיזציה של היחס האמריקאי לשחורים. האירופאים, בעיקר בגלל שהשחורים אצלם זה עניין די חדש, אולי ירגישו יותר בנוח לנהום נהמות גזעניות במגרש כדורגל כי הפוליטיקלי קורקט לא תפס שם באופן כל כך חזק כמו בארה"ב, אבל צריך לזכור שאיפה שעד לפני 50 שנה היתה הפרדה גזעית, זה לא בנאפולי.

D! בארץ הקודש 9 בפברואר 2014

אני לא יודע למה הוא בכה. אבל הדרך שבה שבת הועלת את הנושא לסדר היום (אפילו פה של האתר) היא נהדרת בעיני.

אנושית.

matipool 9 בפברואר 2014

מצטרף ( מניח שהתכוונת ל "שוב העלת את הנושא" ? ) .

D! בארץ הקודש 9 בפברואר 2014

"הדרך שבה שבת והעלאת את הנושא" – כן. התגלצ'תי.

επτά 9 בפברואר 2014

נושא טעון מאוד. לא עניין הגזענות, אלא עניין התקשורת והטוויטר. מה שקרה אתמול בלילה הוא ביזיון למה שעוד נשאר מהתחום הזה שקוראים לו עיתונאות.

העובדה היחידה היא שבאלוטלי בכה. למה הוא בכה? לפי כל עדות אפשרית לא היה כל קשר לגזענות שבכלל לא נשמעה ביציעים. מישהו בטוויטר, אחד לא איטלקי שלא קשור גם לאיטליה, אחד עם הרבה עוקבים, ראה את התמונה והחליט לפרסם אותה עם תיאור שמדובר בבכי עקב גזענות (כי סנסציונליזם זה מגניב). עולם הטוויטר עשה את מה שרק עולם הטוויטר יודע לעשות והנה תוך כמה שעות כל אירופה משוכנעת שהנה שוב פעם האיטלקים הגזענים המטונפים התנהגו לא יפה.

והנה אני נכנס היום בבוקר לבלוג שאני אוהב לקרוא בו, ורואה את אותה התמונה מופיעה בבלוג של אחד העיתונאים האחרונים שעוד ממש יש לי הערכה כלפיהם. והעיתונאי הזה מדבר על גזענות.

דורפן, הקהל של נאפולי הוא לא גזען. נאפולי ומילאן הן בערך שתי הקבוצות היחידות בצמרת האיטלקית שיש להן דף נקי כשזה נוגע לגזענות. לא היו קריאות גזעניות אתמול ואת זה יעיד כל מי שהיה באיצטדיון ונשאל על העניין, כולל שחקנים שחורים משתי הקבוצות וכולל מאמן שחור שעמד על הקווים.

אם אתה רוצה לדבר על גזענות, יופי. נושא חשוב. רוצה להתמקד בגזענות בדרום אירופה? עוד יותר יופי. זאת בעיה רצינית ורצוי לדבר עליה. גזענות בכדורגל האיטלקי זה גם מקום טוב להתחיל ממנו. אבל ברגע שאתה שם בראש העמוד תמונה גדולה של באלוטלי בוכה ומדבר על גזענות למרות שאין קשר בין התמונה ובין הנושא (ולא להתחכם בבקשה, הכותרת והתמונה מדברות על הדמעות של באלוטלי, לא באלוטלי עצמו) – אתה הופך בין רגע לסנסציונליסט. וסנצסיונליזם זה אנטי ג'ורנליזם. אי אפשר את שתיהם ביחד. אתה צריך להחליט מה אתה. ואם החלטת לחצות את הקו, אז רק שתדע לך שזה ממש ממש מבאס.

דורפן 9 בפברואר 2014

 אני לא יודע מה לחשוב. אתה טוען בתקיפות שלא הייתה גזענות באיצטדיון ואני רוצה להאמין שאתה מתכוון לזה. אתה גם מוסיף את המידע המאד חשוב ששתי הקבוצות עם רקורד נקי לחלוטין מגזענות.

רק שמה לעשות ומילאן הוענשה על גזענות רק בספטמבר. אז מי מתחכם?
http://espnfc.com/news/story/_/id/1562059/ac-milan-punished-fan-racism?cc=5739

אוהדי נאפולי לעומת זאת הכינו קבלת פנים אוטנטית חמה ושורשית לדניאל סטארידג׳ בכדי להביע את תמיכתם בהרמוניה בין גזעית:
http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-2104008/Chelsea-players-subjected-racist-chants.html

επτά 9 בפברואר 2014

לא הייתה גזענות באיצטדיון. ההתאחדות האיטלקית מאוד רגישה בעניין הזה ואין כמעט מחזור שבו היא לא מטילה קנסות או סוגרת יציעים על כל מה שעלול להדמות בתור קריאה גזענית. לא היה דבר או הצהרה מצידה של ההתאחדות על גילוי גזענות מצידם של אוהדי נאפולי ואם מצרפים את זה לעובדה שכל שחקן, איש צוות ועיתונאי שנשאל על הנושא קבע חד משמעית שהוא לא שמע דבר – קשה להגיע למסקנה שונה.

אני מניח שיהיו ציניקנים שיטענו שיש לאנשים אינטרס להסתיר. ובכן, אני לא מכיר עוד התאחדות אירופית שפועלת נגד גזענות בתקיפות והתכיפות שבה האיטלקית פועלת. מהקאלצ'ופולי ועד סגירות היציעים והאיצטדיונים באופן קבוע – די ניכר שההתאחדות האיטלקית היא לא גוף שמנסה להסתיר או לטאטא מתחת לשטיח (כמו ההתאחדות הספרדית למשל). זה גוף שלא אכפת לו לתקוע עוד ועוד סכינים בתדמית של הליגה שלו כל עוד הוא פועל למיגור תופעות לא רצויות.

כן, ככל הידוע לי מדובר בשתי קבוצות בעלות רקע נקי. ולא, אני לא מתחכם. אני שמח שהעלת את נושא מילאן-נאפולי מתחילת העונה כי מדובר פה בעוד דוגמה של הדבר שדיברתי עליו ואני שמח להבהיר פה כמה נקודות.

אופ"א הוציאה אישור להתאחדויות שלה לפעול נגד קבוצות אוהדים שמעליבות שחקנים/אוהדים על רקע גזעני, דתי ו/או שיוך גיאוגרפי. באיטליה, בדיוק כמו ברוב מדינות האיחוד האחרות, יש היסטוריה של יריבויות איזוריות. אוהדי מילאן קראו באותו משחק קריאות נגד הנאפולטאנים (מלוכלכים, שיקח אתכם הוזוב וכו'), קריאות בסגנון שנפוץ מאוד במשחקים של… כולם נגד כולם. ההתאחדות החליטה לסגור את הסאן-סירו בעקבות הקריאות הנ"ל והדבר עורר סערה. זה צמח לדיון פילוסופי שלם על חופש ביטוי, מהי ההגדרה להעלבה ואיפה נמתח הגבול שמעבר לו רצוי להעניש. בכל אופן, בין אם מכוער ובין אם לא, גזענות זה בטח לא. אוהדי נאפולי בעצמם פרסו שלט ענק לאורך היציע משחק לאחר מכן, עם הכיתוב הסרקסטי "כל הנאפולטאנים מלוכלכים! אה, רגע… גם אותנו יענישו עכשיו?". זאת הייתה מחאה כנגד מה שנתפס בתור השתקה של מסורת של יריבויות איזורית. הטענה הייתה שאין הבדל בין לזה לבין קריאה של אוהדים לונדונים במשחק מול קרדיף/סוואנזי שהוולשים הם מזייני כבשים. בכל אופן, גזענות זה לא. ושוב פעם, למקורות זרים היה נוח מאוד להציג את העניין בתור "עונש על גזענות" ולהתחמק באלגנטיות מלהרחיב על הקונטקסט (שמאוד חשוב ורלוונטי במקרה הנ"ל). אם אוהדי מילאן גזעניים עקב המקרה הזה, אז אוהדי כל הקבוצות האנגליות שאי פעם זרקו כמה מילות BANTER ליריבה על רקע גיאוגרפי הם גם כן גזענים.

ועכשיו למקרה השני שאתה מציין: אני מדבר על סנסציונליזם ואתה מביא "כתבה" מהדיילי מייל? צהובון שמתמחה בסנסציות קסנופוביות שאמורות להציג את כל מי שלא בריטי בתור פרא אדם פרימיטיבי ונחות? בבקשה אל תגיד לי שאתה מצפה ממני להתייחס ל"כתבה" הזאת ברצינות.

זורק מילה 9 בפברואר 2014

הפוסט, יותר נכון מה שהוא מתיימר לומר, נכון ומדויק. רק שמקריאה בכמה וכמה אתרים (כולל איטלקיים, ותודה לגוגל טרנסלייט) אתמול באלוטלי לא בכה בגלל גזענות.

דורפן 9 בפברואר 2014

זורק – אני מוכן לקבל שאולי בלוטלי בכה כי התפקוד הטקטי שהוא התנגד לו הביא ליכולת חלשה ולהחלפתו בשבוע שנולד לו ילד. בלי ציניות.

אבל קח בעירבון מוגבל גם את ההכחשות. לסידורף יש קבוצה במשבר לאמן ובטח לא מתאים לו להתחיל לעסוק בגזע – כשהוא המאמן השחור הראשון בעשרים שנה במדינה הזו.

אז אסתפק בזה שנושא הפוסט נכון. בכלל לא משנה אם בלוטלי אישית נעלב בכלל מבדיחות על שחורים או האימא היהודיה שלו. הבעיה היא שהעדר הזה תוקע את הכדורגל.

דוגמא פרקטית מאד קטנה לנזק שזה גורם לכדורגל: לפרמייר ליג חוזה שידור ענק בארצות הברית. כולל שידור חופשי באוויר בשבת בבוקר – דבר שלא ניתן היה לדמיין אותו בעבר. אתה חושב שבכלל רלוונטי לדון בחוזה כזה עבור הלה-ליגה ?או עבור הסרייה-א אם יש חשש שהסיפורים הללו יעלו כל שבוע?

επτά 9 בפברואר 2014

האמת שסיידורף אפילו לא המאמן השחור הראשון בעונה הנוכחית. ליבראני (שהיה לדעתי גם השחור הראשון בתולדות הנבחרת) אימן את ג'נואה בתחילת העונה.

דורפן 9 בפברואר 2014

חאדר – רק להבהיר. אני לא חושב שההתאחדות באיטליה וגם הקבוצות לא עושות המון – הבעיה שלהן היא שהן חיות בתוך התרבות של איטליה. שהיא כיום מדינה גזענית מאד. כפי שצויין שבעבר ארצות הברית הייתה ואולי היא עדיין – אבל לא באיצטדיון.

אני לא חושב שלבלוטלי, או שחור אחר, אתמול או בהזדמנות אחרת, זה כל כך משנה. להם זו המציאות.

ואני מסכים איתך שענין הרקע הגאוגרפי ייחודי לאיטליה ובטח שקריאות כאלו קיימות באנגליה (שאגב, איננה ארצות הברית). אבל אני חושב שיש לכך הסבר טוב מאד. בגלל שרמת האלימות כיום גבוהה בהרבה מאנגליה (בגלל הזנחה של שנים) הם צריכים להזהר מאד גם מהעלבות על רקע כזה.

επτά 9 בפברואר 2014

חאדר?

אני מסכים עם רוב מוחלט של הדברים שנאמרו כאן. הבעיה שלי הייתה עם הטרמפ על התמונה של באלוטלי בוכה. אם באלוטלי לא בכה בעקבות קריאות גזעניות, אין מקום לתמונה הספציפית הזאת בדיון על גזענות במגרשי הכדורגל של איטליה. הנוכחות של התמונה הזאת היא מניפולציה רגשית וזה מתאים לצהובונים סנסציונים, לא לדה-באזר (או לפחות לא למה שאני תופס את דה-באזר בתור).

זה שווה ערך לתמונה של ילדה פלסטינאית שבוכה בגלל שנפלה וקיבלה מכה בברך, כשהתמונה ממוקמת בראש דיון שכותרתו "הכיבוש הישראלי המכוער". זה לא משנה אם הכיבוש הישראלי באמת מכוער וזה לא מוריד מחשיבות קיום הדיון – אין מקום אבל לתמונה הספציפית הזאת ולניסיון לתאר כאילו הילדה בוכה בגלל הכיבוש.

אני משוכנע שאחוז נכבד מהכתבות של הסאן נכונות. אנשים רציניים לא מתייחסים אליהם ככאלה בגלל שהם יודעים שהרבה כתבות של הסאן הן שקריות. זה אומר שבכל פעם שאתה מעוות טיפה את המציאות כדי להבהיר נקודה – גם אם נכונה – אתה מאבד קצת מהלגיטימיות של הטענות העתידיות שלך. בעיניי זה PATH שמאוד מסוכן ללכת אליו בתור עיתונאי.

אני מצטער אם הסטתי את הדיון על גזענות לכיוון של אתיקה עיתונאית, אבל העניין צרם לי.

Comments closed