מונדיאל (5). שתי תחושות מנוגדות לגבי אנגליה-איטליה

אנגליה הרגילה ואולי אנגליה אחרת.

pink-dolphin-copia

עוד משחק שלגביו אין לי תחושה. ודעו לכם, בדרך כלל האינטואיציה שלי לגבי נבחרת אנגליה במשחק גדול היא נפלאה. כי אני פשוט תמיד חושב שהיא תפסיד.

 אבל זה הצד האחד – המסורתי יותר:

בעיתון כתבתי על משהו שהוא לדעתי קלאסיקה של בריטיוות ויותר נכון קלאסיקה של אימפריה בריטית. נבחרת אנגליה ביקשה מפיפ״א לבדוק את מצב הדשא במנאוס. כלומר נבחרת אנגליה לוקחת איתה לטורנירים אנשים שתפקידם לכתוב לאחראי מכתבים שאחר כך יתוייקו באיזשהי תיקייה נידחת – גם אם בימינו זו אולי תיקיה אלקטורנית ולא תיק מעלה אבק באיזה ארכיון – התועלת במכתב הזה אפס.

מה בדיוק הציפיות של האנגלים מהמכתב הזה?

שהדשא ישתפר פתאום?

שהמשחק יועבר לאיצטדיון אחר?

שהעיתונות תהיה פחות קטלנית אם אנגליה תפסיד?

למרות שאני משוכנע שהוא נכתב במספר העתקים והגיעו לידי כל הגורמים המתאימים. אגב, אל תזלזלו בבריטים בגלל השיטה הזו. הרבה מרידות לא התרחשו באימפריה הבריטית כי המקומיים היו עוסקים בהכנת מכתבים בשלושה העתקים. זו רק לא שיטה שעובדת כל כך בכדורגל.

ולכן המשחק הזה, בג׳ונגל טרופי, בתנאים לא מתאימים, ודשא לא מתאים, ושעה לא מתאימה נראה בדיוק כמו מקום בו אנגליה תנחל עוד הפסד בינלאומי מכאיב.

*

הצד השני – החתרני משהו –  הוא שאני רואה איזשהו שיפור בתרבות הכדורגל שסביב הנבחרת האנגלית. וכמו כל דבר טוב באנגליה אני זוקף זאת לזכותו של פול סקולס. הוא החל לכתוב בלוג (הממ.. .תחרות!) עבור חברת הימורים ושם הוא הופך במהירות למין קרויף של אנגליה. מין אדם שמעלה לדיון נושאים שברורים לכל מי שמבין בכדורגל ולא מודאג מהשאלה אם הוא מעצבן מישהו.

למשל הוא כתב שרוני נראה לו מעבר לשיאו. כלומר הוא שם לב שעם כל דיון דייויד מוייס וכל זה, לא היה כאן מצב, למשל, בו רוני שם בצד ובהופעות הירואיות הרים את מנצ׳סטר יונייטד העונה. נניח כמו ליונל מסי בתוך תקופה לא פשוטה גם בברצלונה. ולמשל הוא כתב, באמת בלי כל נטיה אגודתית,  למה אם ליברפול מבוססת על שחקנים אנגלים שגם משחקים בשיטה שמתאימה לכדורגל בינלאומי לא לבסס עליהם את ההרכב. למשל כמו שעשו תמיד גרמניה והולנד וספרד הנוכחית – וכפי שאנגליה לא עשתה כשיכלה לעשות זאת סביב מספר אלופות אירופה שהעמידה בשנות השבעים והשמונים.

והדברים הללו עולים לדיון וגם אם הם פשוטים וטריוויאלים פתאום הדיון באנגליה הוא דיון כדורגל אמיתי ולא הדיון הרגיל כמו ״מי המגן הימני המתאים״ או ״מי מספר 9 הטבעי״. כלומר לא לבחור את נבחרת העונה בפרמייר ליג מתוך שחקנים אנגלים אלא להעמיד את הקבוצה שמתאימה לאירוע.

בנוסף לעוד כמה תופעות:

אני מאתר צניעות באנגליה והבנה שהשלב הבא יהיה הישג בלתי רגיל.

מהירות מנצחת פוזשן בשנתיים האחרונות.

הודג׳סון לא מאמן רע. אי ההצלחה שלו בליברפול הייתה נקודתית, הוא מאמן שהצליח, והצליח בכדורגל נגד ארצות אחרות.

אז יותר מאשר אין לי תחושה. יש לי תחושות מאד מנוגדות.

*

אינני בברזיל ואחת הסיבות שאני מצטער על כך היא שראיתי בטלוויזיה את הדולפינים הוורודים בריו גרנדה, ליד מנאוס. ידידתי מאריה-קלרה – האדם הברזילאי האחד שאני מכיר – אומרת לי כשבחורה אינדיאנית נכנסת להריון מחוץ לנישואין מסבירים את זה בכך שהדולפנים הללו הופכים לאנשים בלילה ומפתים בחורות.

מונדיאל (4). הטבח בסלבדור דה באהייה
מונדיאל (7). מוריד הגשם

49 Comments

אריק האדום 14 ביוני 2014

רונן, שים לב להופעת האורח ב1:01…
https://www.youtube.com/watch?v=Xsp8gIl4yP0

ירוק 14 ביוני 2014

לקראת המשחק הראשון של האנגלים, מעתיק מהטוויטר של עיתונאי בריטי:

The England team visited an orphanage in Brazil today. ‘It's heartbreaking to see their sad little faces with no hope,"’ said Jose, age 6.

עומרי 14 ביוני 2014

ענק

יד ראשונה מפסיכולוג 14 ביוני 2014

מצוין!
:)
חשבתי שהולך לכיוון של ביקורת על חשיבה בסגנון האימפריה הבריטית, בהמשך לפוסט של דורפן.

wazza 14 ביוני 2014

זה פורסם כבר במונדיאל הקודם

ירוק 14 ביוני 2014

סליחה, לא ידעתי. אבל תכלס זה רלוונטי תמיד..

עומרי 14 ביוני 2014

נקודות יפות. עם זאת, מנגד מגיעה נבחרת איטלקית עם שק ציפיות מהקטנים שאני זוכר, עם החבילה התמידית של איטליה של כדורגל מלוכד וממושמע, עם שילוב לא רע של ניסיון וכישרון.
יותר הגיוני לבנות על התפרקות של אורגוואי.

ירוק 14 ביוני 2014

הימרתי שאורוגוואי תגיע לחצי, אז אני מקווה שאתה לא יודע על מה אתה מדבר :)

צהוב תמיד 15 ביוני 2014

פגיעה יפה

D! 14 ביוני 2014

רונן,
כשאכשל מחר במבחן על הבוקר
אתה תהיה אשם

אריק האדום 14 ביוני 2014

מרצה זכר או מרצה נקבה?

D! 14 ביוני 2014

חחחח…
מבחן אמריקאי

תומר חרוב 14 ביוני 2014

בעיה, הם לא אוהבים כדורגל.

גיל 14 ביוני 2014

זה באמת לא מובן הרצון הנוקדני ליצור נבחרת מושלמת על בסיס בחירת שחקנים בפינצטה, במקום לתת להרכב שחקנים שרץ ביחד להמשיך לשחק גם בנבחרת. זו הסיבה שגרמנית נראית לי המועמדת הבכירה.

Matipool 14 ביוני 2014

לא ידעתי שקיימים דולפינים ורודים .
משגע אותי שהודג׳סון מעדיף את וולבק בהרכב ע״ח סטרלינג ואם הוא כל כך אוהב את וולבק אז שירכיב את סטרלינג במקום לאלנה שפחות אפקטיבי בצד .
אין תחליף לתיאום בין שחקנים וחוץ מזה – סטרלינג בכושר שיא .
בופון והמגן השמאלי הקבוע פצועים ולא ישחקו . מקווה שזה יעזור קצת לאנגליה .

שלו 14 ביוני 2014

אף מילה על איטליה…

רוני יעקוב 14 ביוני 2014

היה טורניר ב20 שנה האחרונות שבו איטליה לא עברה את שלב הבתים?

עומרי 14 ביוני 2014

במונדיאל האחרון וביורו 2004

רוני יעקוב 14 ביוני 2014

מפתיע מאוד

גיל 14 ביוני 2014

ביורו הם לא עלו בגלל המשחק המכור בין שבדיה ודנמרק. במונדיאל הם באמת נכשלו מבית קל מאוד.

יריב 14 ביוני 2014

אפשר להוסיף שבאותם 10 טורנירים, גם אנגליה נעדרה משלבי הנוקאאוט רק 3 פעמים (לא העפילה ב 94 ו 08, לא עברה את הבתים ב 00). גם הנבחרות האירופאיות החזקות האחרות עם עקביות דומה, הולנד, גרמניה וספרד לא עברו את שלב הבתים פעמיים בתקופה זו, צרפת ארבע פעמים.

אחד העם 14 ביוני 2014

1. במונדיאל הקודם הימרת על אנגליה.
2.מויס הוציא את המירע מכל שחקני יונייטד. לחלקם הרס את הקריירה.
3. במוקדמות המונדיאל במונטנגרו, אנגליה התבססה על יונייטד של העונה הלפני אחרונה. שיחקו- סמולינג, קאריק, קלברלי, וולבק, רוני. נגמר 1:1 ממאכזב. התיאוריה של סקולס לא מחזיקה מים.

אריק 14 ביוני 2014

ון פרסי מתאושש… נקווה שלא גמר לאחרים את הקריירה… מתי יפן משחקת??

אחד העם 14 ביוני 2014

מתאושש תחת ואן חאל!!!

אחד העם 14 ביוני 2014

סליחה שאני משוחח עם עצמי. סמולינג, קאריק, קלברלי, רק לפני שנה, תחת פרגוסון, ב11 של אנגליה. היום הם בפח האשפה של ההיסטוריה. לבוא ולהפיל את תיק העונה האחרונה על רוני זה לא לעניין.

דורפן 14 ביוני 2014

מה ההבדל בין ה-11 של אנגליה ברוב השנים לפח האשפה של ההיסטוריה. איש לא היה מזמן את סמולינג או קלברלי לנבחרת אם לא היו ביונייטד.

דורפן 14 ביוני 2014

כן – זה היה הימור תמוה. הוא התבסס על כמה שנים טובות של אנגליה באלופות פלוס קאפלו שהאמנתי בו פלוס ארץ אנגלופונית פלוס מזג אוויר קריר. ועדיין תמוה ביותר.

אני זוכר את עצמי צופה במשחק עם אלג׳יר. רוני, בלי דייויד מוייס בסביבה, משום מה לא קבר את היריבה החלשה, ואומר לעצמי ״בעתיד. גם אם תחשוב שיש שיפור באנגליה. תחשוב שוב״. והנה אני שוב חושב שיש שיפור…

משה אהרון 14 ביוני 2014

יש לציין שהיה להם קמפיין מוקדמות מאוד מרשים בה הקבוצה הראתה כדורגל טוב ויעיל. בנוסף לכך היה בית קל (לכאורה), בו היה מצופה מהם לתפוס מקום ראשון בבית ולפגוש את גאנה בשמינית הגמר. אני לא חשבתי שהם ייקחו אבל חשבתי שהם יכולים להגיע לחצי הגמר.
נכון, אנגליה תמיד צפיחה בך את בתחושות הללו ואז בועטת לך בביצים…

אריק האדום 14 ביוני 2014

אגב מויס… בגדול הוא עשה בדיוק את מה שציפו ממנו. היה המאמן שאחרי פרגסון. הוא אפילו עשה את זה מהר. תארו לכם שהוא היה מצליח קצת יותר ומושך עוד כמה שנים כאלו.
היה ברור לכולם שזה שיבוא אחרי הסר לא יהיה זה שיוביל את היונייטד לארץ המובטחת. אז במקום לסחוב אותנו 40 שנה במדבר הוא לקח את הקורס המזורז ואנחנו עכשיו בפתח של עידן ואן-חל.
וכשחושבים על זה שליברפול לא לקחו את האליפות אז לא ממש קרה שום דבר. רק שנה אחת.

שי 14 ביוני 2014

קיוויתי לראות את הקוסטה-ריקנים מראים שהם לא פראיירים ואת סוארז עושה קצת קסמים עם הכדור. אבל למרות שהחבר'ה בלבן מתקיפים בלי פחד, אני חושש שהחלק הראשון לא נכון והחלק השני לא יהיה.

חדש בשכונה 14 ביוני 2014

אכן תחושות מנוגדות ולכן כנראה לא תהיה מהמר מקצועי, אבל לעניין שנות השמונים, חלק לא קטן מהכוכבים של הקבוצות האנגליות הטובות היו אז סקוטים, אירים וווולשים כך שהיו רק מעט מאוד פעמים שניתן היה לקחת אנגלים של קבוצה ולשבץ איתם כוכבים מקבוצות אחרות. קשה לומר שזו היתה הבעיה של נבחרת אנגליה בשנות השבעים והשמונים.
וכעת כבר פורסם כי סטרלינג יפתח במקום לאלנה. מעולה לדעתי כי מרכיב המהירות היה קצת חסר בנבחרת. נדמה לי שזו אחת הנבחרות של אנגליה שעשירה בכשרון שיכול לקום מהספסל, עד כדי כך שאתה רוצה שייכנסו לפיגור כדי לראות את השינוי מהספסל ( טוב, לא ממש …..).

דורפן 14 ביוני 2014

מהמרים מקצועיים לא מהמרים על תחושות….הם מהמרים נגד התחושות של הציבור.

כספרי 14 ביוני 2014

הם לא…אנגליה השמרי לך…וגם ההימור שהאדום הראשון ילך לאורוגוואי הצליח לי

בליקי 14 ביוני 2014

אז איטליה וקוסטה ריקה עולות?

אחד העם 14 ביוני 2014

וואו! למי קראתם אסקופה נדרסת?

מיקיג' 14 ביוני 2014

עניין קטן אחד.
המרד הראשון שהצליח נגד שלטון המלוכה היה באנגליה, ובאנגליה גם הוצא להורג המלך הראשון באירופה, ובאנגליה היו הראשונים לתת כוח ממשי לדבר המוזר הזה שנקרא פרלמנט.
קרומוול וכל זה.
ארה"ב מרדה אחרי, ורק אז באה צרפת.
מעבר לזה, האנגליה בשלושה העתקים זה אנדרסטיימנט. יש שישה לפחות.

איתי 14 ביוני 2014

אני מבין שאת אנגליה איטליה משדרים בערוץ 2. יש איזה ערוץ בטלוויזיה שמשדר את זה ב- HD? כי אם לא אני הולך לישון!…

גיל 14 ביוני 2014

בזמנו זיזלזו בי שאמרתי שהבית שממנו מעפילה ארה"ב הוא לא קל כמו שחושבים. כבוד למרכז אמריקה!

יניב ג״מ 14 ביוני 2014

לא יודע מה זה "קל כמו שחושבים". אבל בעשרים השנים האחרונות אף נבחרת משם – מלבד מקסיקו וארה״ב עצמה – לא עברה את שלב הבתים.

גיל 14 ביוני 2014

זה כשלעצמו לא מובן מאליו. ההישגים של שתי נבחרות אלו דומות מאוד לאלו של נבחרות אפריקה שיש להן יותר מסורת בכדורגל (לפחות בהשוואה לארה"ב) ושולחות יותר שחקנים לשחק באירופה.

יניב ג״מ 15 ביוני 2014

ההישגים שלהן טובים יותר מאלה של נבחרות אפריקה (בארבעת המונדיאלים האחרונים אפריקה שלחה 5–6 נבחרות לכל טורניר, ובכל טורניר העפילה בדיוק נבחרת אפריקנית אחת לשמינית הגמר). אבל הנושא לא היה ייצוג־היתר המטורף (בהשוואה להישגים, כמובן, לאו דווקא מבחינות אחרות) של יבשת אפריקה, וגם לא הרמה של נבחרת ארה״ב כשלעצמה (אני חושב שהיא קצת אנדר־רייטד, וגם הימרתי בבראקט של העבודה שתקדים את פורטוגל ותעלה מהמקום השני), אלא הבית המוקדם המצחיק שארה״ב צריכה לעבור כדי להעפיל למונדיאל.
הייתי שמח אילו איחדו את בתי המוקדמות של האמריקות. כולל מספר הכרטיסים.

גיל 15 ביוני 2014

אני חושב שארה"ב, מקסיקו וקוסטה ריקה היו עולות גם מבית אמריקאי מאוחד אם כמו שאתה מציע היו נותנים לו 7-8 כרטיסים. הבעייה היא שהבית שלהם הוא תוצר של אינסוף סיבובי מוקדמות שנועדו לברור את כל הקבוצות הבאמת גרועות ועד שמגיעים לבית הסופי הדרום אמריקאיות כבר שיחקו סיבוב אחד שלם.

אחד העם 15 ביוני 2014

פעם ראשונה שאני רואה כושי שלא יודע לרקוד.

D! 15 ביוני 2014

חוויה מתקנת אחרי נוימןארבל אתמול:
מחצית שלמה עם שירר, הנרי ופרדיננד.
אוי, אם היה מונדיאל פרשנויות..

wazza 15 ביוני 2014

bbc ב ace stream, מי דני נוימן?

D! 15 ביוני 2014

איזה עולם….

אבי 15 ביוני 2014

סקולס גם טוב בשטויות:
Paul Scholes on… who is a better kisser — Gary…: http://youtu.be/_dfdFQcKnQo

הקליפים האלה מומלצים :-)

אלון 66 15 ביוני 2014

לא הגיע הזמן להכיר בעובדה שאנגליה פשוט גרועה ?
הם נראים בדיוק כמו במשחקי ההכנה, למישהו נראה באמת שה0-0 מול הונדורס היה מקרי ?
אין כלום בקבוצה הזאת, לא משחק אגפים, לא מסירות בין שניים, אפילו אין כמעט הגבהות מוצלחות לרחבה.
אפילו במצבים נייחים אין כלום מלבד נסיונות אינדיבידואליים.

מישהו פה ראה את אנגליה באליפויות לנבחרות צעירות בשנים האחרונות ?
הנדרסון ? סטרלינג ? וולבק ? וילשר ? ללאנה ?
לאף אחד מהם אין למכור מול נבחרות אירופאיות מאומנות ברמות הצעירים, אז בבוגרים יש להם מה למכור ?

חבל על הציפיות. כמה שיותר מוקדם הביתה, לפחות רוני יוכל לנוח קצת.

רומן 16 ביוני 2014

אויש באמת למה לא לפרגן?
גם אני חשבתי כמוך אחרי הונדורס.
אבל הם שיחקו נפלא מול איטליה, הגיעו להרבה מצבים, והיו ראויים לתיקו.
כשצריך לבקר נבקר, אבל זה זמן לפרגן.
ולא רוני לא מעבר לשיא, הוא עדיין נפלא

Comments closed