מונדיאל (33). בדבר תקפותן של מגמות

בשורות טובות! כמעט כל מה שתזכרו מהמונדיאל הזה עוד לא קרה

england

רבים מחשיבים את מונדיאל 86 כמונדיאל הממש גדול האחרון שנערך (האמת? הערה שאלכס פרגוסון פעם זרק ואנשים התלבשו על זה).

הובקעו בו אגב רק 2.54 שערים למשחק ועד אז הוא היה המונדיאל הכי דל בשערים שנערך בהפרש די ניכר. לא היה מונדיאל של פחות מ-2.7 שערים למשחק לפניו. אז למה הוא נחשב לגדול יחסית? כי משחקי שלבי הנוקאאוט כללו כמה וכמה קלאסיקות.

לא הקלאסיקה הדלוחה של שער היד ושער הסללום של מראדונה. אלא כאלו של כדורגל. למשל – 3-4 של בלגיה על ברית המועצות. 1-5 של ספרד על דנמרק שנחשבה פייבוריטית. 1-1 ופנדלים בין ברזיל וצרפת – אני לא ראיתי יותר מ-5-6 משחקי כדורגל נבחרות טובים מהמשחק הזה. רבים חשבו שהוא היה הטוב ביותר. גמר ממש מצויין והופעות אדירות של מראדונה בחצי הגמר ובגמר.

ולכן נדייק. קיבלנו את השלב הראשון הכי גדול בזכרון. כמעט כל מה שנזכור בעתיד עוד לא קרה. אי אפשר לדאת איזה מונדיאל זה.

*

שוחחתי עם אלון זנדר על ההופעה האפריקאית במשחקים הללו – היבשת העלתה שתי קבוצות לשלב הבא לראשונה ולא הייתה רחוקה מהישג מדהים של 4 מ-5. חוף השנהב הייתה רחוקה שניות ספורות. וגאנה עמדה בדקות סיום מול פורטוגל בהן שער ניצחון היה מעלה אותם – הם החמיצו ופורטוגל ניצחה אבל באופן אירוני הם שיחקו את הכדורגל הכי טוב של קבוצה אפריקאית במשחקים (במשחק מול גרמניה). ומנגד אסיה נכשלה וצפון אמריקה הצליחה. באופן כללי מה שקרה מבחינה יבשתית בין שני המונדיאלים האחרונים הוא שאסיה איבדה את שתי הנבחרות שהעלתה פעם קודמת לנוקאאוט – צפון אמריקה ואפריקה לקחו מקום נוסף כל אחת.

אבל האם הייתה תנודה גדולה ביחסי הכוחות? לא חושב. ההופעה האפריקאית הייתה בהחלט משופרת. הנבחרת האסיאתית הכי טובה – אוסטרליה – בכלל לא צברה נקודות. אבל היא הייתה בבית עם שלוש מ-10 הנבחרות הטובות בעולם. תחליפו לה הגרלה עם יפן, קוריאה או איראן ואולי היא עולה. ולכן – כפי שאומר זנדר אז תאמינו לו – החלוקה היבשתית מוצדקת. אולי צריך להפחית קצת מכולם ולעשות פלייאופים אבל בטח לא לראות איזשהו מונדיאל בודד כאינדיקציה. המונדיאל צריך את כל היבשות והוא צריך לתת להן את הייצוג שייאפשר להן להתקדם.

גם במונדיאל הקודם דיברו על דעיכתה של אירופה – שכמו הפעם העלתה רק 6 קבוצות – פחות מחצי – עד שהגיע רבע הגמר והסופר-גרופס האירופאיות השתלטו על הסיפור. וגם עכשיו יש שלוש נבחרות אירופאיות מעולות – הולנד, גרמניה וצרפת אז הסיפור יכול לחזור על עצמו. אחרי המונדיאל ספרד תחזור לעצמה די מיידית ודווקא הולנד תצטרך לחפש את כוכבי הדור הבא (דפאי? סטרוטמן?).

אז אני לא רואה מגמות! רק כדורגל טוב!

*

נזכרתי. יש כן מגמה אחת. כדורגל הנבחרות חוזר ומשתפר מאד. יורו 2012 היה טורניר מצויין והטורניר הזה מתעלה אפילו עליו. המשבר אליו נכנס כדורגל הנבחרות אחרי תקדים בוסמן הולך ומסתיים. נבחרות למדו איך לנהל את הסגל שלהן אם הוא רחוק מהבית. ובעיקר לבוא עם מאמנים טובים. בהולנד ובצרפת זה כנראה המאמן הפעיל הטוב במדינה. בפורטוגל וארגנטינה לא וככה זה גם נראה כרגע. אגב, אני אסתכן ואגיד שגם גרמניה לא עם המאמן הכי טוב שיש לה ואני חושש (כלומר מקווה) שהיא מבזבזת את דור השחקנים הזה.

והתחושה שלי היא שצפויים לנו כמה טורנירים טובים עכשיו. היורו למרות 24 הקבוצות ב-2016 וגם הקופה-אמריקה-סנטינריו בארצות הברית. ואז המונדיאל הבא ברוסיה. הכדורגל שכרגע משמיד את עצמו לדעת הוא כדורגל הקבוצות שלא נותן את הדעת על מחיצת התחרותיות שבו אל מעבר לסביר. כדורגל הנבחרות יכול להכנס לוואקום הזה.

מונדיאל (32). חידון מספר 402. העולות לשלב הבא
מונדיאל (34). כטיבן של היריבות

46 Comments

D! 28 ביוני 2014

מה שגדול וחשוב במונדיאל הזה, עבורי,
ואני כל הזמן שואל את עצמי אם זה רק אני וההתפתחויות האישיות שלי,
זה שהתשוקה לכדורגל בינלאומי חזרה אלי. ואני מתכוון לגיוון הסגנונות, הן ברמת הנבחרת, הן בבודדים ואפילו ביציעים. כל משחק מציג משהו חדש ומרענן ואפילו אם ישנם סגונות משחק דומיננטים יותר, מגמות כלשהן, עדיין יש הרבה מקום לייחוד. אבל זה לא קורה בנסיון להיות מיוחד ושונה אלא בנסיון הפשוט (או שפוט לא לנסות) להביא את מה שיש לכל מדינה אל המגרש.

סימנטוב 28 ביוני 2014

ממש!

glen 28 ביוני 2014

מי אלו שחושבים שה 1:1 הזה הכי גדול? לא מכיר אותם ואשמח להבינם.
כאוהד צרפת זה אפילו לא איד משני המשחקים הכי טובים שראיתי איתם. החצאים ב82 ו84 עלו עליהם.

glen 28 ביוני 2014

ולכל השאר אני מסכים. נדמה לי שריבוי הכוכבים שdeliver עשה את מה שראינו עד עתה למוצלח. יש הפתעות אבל ניימאר מסי רובן וכמובן סוארז (רשימה חלקית) נותנים לנו את הלב. ואפילו לרונלדו היה תרוץ וזה בסדר וזורם.

austaldo 28 ביוני 2014

אתה יודע מה משותף ל"טורניר הגדול האחרון" ב 86' והטורניר הזה?
שניהם נערכים במדינות שיש להם תשוקה גדולה לכדורגל. כניראה שצריך לעשות יותר מונדיאלים בדרום אמריקה (ומבחינת כדורגל, "דרום אמריקה" מתחילה בגבול הדרומי של ארה"ב)

glen 28 ביוני 2014

נכון

duncan 28 ביוני 2014

האירופאיות עגלות. ספרד,פורטוגל,איטליה ואנגליה בבית.
קוסטה ריקה,אמריקה,אורוגוואי וצילה עלו על חשבונן.
כולן אמריקאיות שעלו במאבק ראש בראש מול אירופאיות.

דורפן 28 ביוני 2014

בפעם הקודמת הודחו בבושת פנים צרפת, שוויץ, יוון, איטליה, דנמרק, סלובניה וסרביה. והאמנתי באמת ובתמים בקריסת אירופה. עד שב-24 שעות הולנד וגרמניה היכו את ברזיל וארגנטינה וקיבלנו נוקאאוט

אחד 28 ביוני 2014

איטליה הודחו על ידי סלובקיה – נבחרת אירופית.
צרפת הדיחו את עצמם.
שאר הנבחרות הן לא בדיוק העלית של אירופה.

אריאל גרייזס 28 ביוני 2014

מדויק מאוד. ומצטרף למה שאוסטלדו אמר – מונדיאל בדרום אמריקה זה הדבר. לא יאמן שחיכינו כל כך הרבה זמן בין שניים כאלו

no propaganda 28 ביוני 2014

יש נטייה לזלזל במונדיאל 1994, לדעתי הוא היה יותר טוב מ1986.

בבתחם הייתה החמישיה של סלנקו מול קמרון, משחקים מעולים של ניגריה, בית שכל ארבע הנבחרות סיימו עם אותה כמות נקודות.

ואז בנוקאואט: איטליה – ניגריה, איטליה – ספרד, בולגריה – גרמניה, ארגנטינה – רומניה, רומניה – שבדיה, ברזיל – הולנד..

כל כך הרבה משחקים מעולים. ואז בא גמר נוראי והשאיר טעם חמוץ מהטורניר.

גיל שלי 28 ביוני 2014

מסכים, אם מונדיאל 94 היה נגמר ברבע גמר הוא היה נזכר כאחד מהגדולים

גיל שלי 28 ביוני 2014

מתי כבר כדורגל הנבחרות יגיע לישראל?

שדון אדום 28 ביוני 2014

237 חודשים אחרי שהכדורגל יגיע

omry 28 ביוני 2014

דבר ראשון אסור לשכוח שבגלל ההגרלה 4 מתוך 5 הדרום אמריקאיות יתמודדו ראש בראש על מקום בחצי הגמר ולכן גם אם בסוף נקבל רק דרום אמריקאית אחת בחצי, נוכל ליחס את זה רק לחולשת של ארגנטינה.
דבר שני זה שגרמניה וצרפת כנראה יפגשו כבר ברבע הגמר(אם לא יפסידו לאפריקאיות) כך שלא נראה את שלושתן בחצי הגמר.
בכל מקרה כתבה מצוינת נהנתי לקרוא.

Amir_A 28 ביוני 2014

שאלה בתור מישהו שלא עוקב אחרי כדורגל באופן רציף. נוצרה אצלי תחושה שהרבה משחקים במונדיאל הוכרעו ממש בדקות האחרונות.
1. האם זה נכון?
2. ואם כן, האם זה גם המצב בליגות המקומיות?

אייל 28 ביוני 2014

היו, אגב, כבר שני מונדיאלים עם ממוצע של פחות מ-2.7 שערים למשחק לפני 86: ב-74 (2.55) ו-78 (2.68). באופן כללי, ממוצעי השערים שנראים "נורמליים" מנקודת-המבט של היום מתחילים מ-62:

https://twitter.com/lovefutebol/status/482280953042464769

גיל 28 ביוני 2014

זה מה שאני אומר כל הזמן. טורנירים גדולים מוגדרים אך ורק לפי שלב הנוקאאוט ולכן המגמה שקיימת במונדיאל הנוכחי מבורכת אבל נקווה שלא נכנס לבונקר עכשיו. לדעתי 1986 נחשב לאחד הגדולים על ידי רבים כי הוא היה אולי האחרון בעידן הנבחרות הגדולות לפני שהאיכול הכללית של הנבחרות ירדה, כי הוא היה הראשון בשיטת שמינית הגמר והיו בו יותר משחקים, וגם כי רבים מאיתנו היו בשנים החשובות לעיצוב הנפש הרכה שלנו. לדעתי גם מונדיאל 94 לא נופל ממנו עם שלב רבע הגמר הכי טוב אי פעם אבל בגלל הגמר רבים מורידים לו ציון.

גיל 28 ביוני 2014

הממוצע של השערים שם היה הכי גבוה ב30 השנה האחרונות 2.71.

גיל 28 ביוני 2014

ואגב, לדעתי התחושות הטובות מהמונדיאל הנוכחי היא שהכוכבים הגדולים הגיעו למונדיאל ויש עירוב נכון עם שחקנים חדשים ולא ידועים. זה גורם לתחושה שהמונדיאל פחות אקראי מבעבר.

חדש בשכונה 28 ביוני 2014

סוף סוף מישהו מכניס את הביטוי ״תחושה״ לגבי הבחינה מהו המונדיאל הכי טוב? זה באמת לא דבר מדיד. ניתן לקחת כמה פרמטרים וללכת לפיהם, אבל רק לצורך הדוגמה מספר שערים הוא פרמטר מוביל אך מישהו יודע לבדוק אם זה בגלל התקפות טובות או הגנות חלשות? תהנו ותנתחו אבל לא לקבוע מסמרות, בסוף הכל תחושות.

red sox 28 ביוני 2014

לפני טורניר המאה הפאן-אמריקאי יש קופה אמריקה "רגיל" בצ'ילה, בשנה הבאה.

דורפן 28 ביוני 2014

נכון – אבל אניצופה שהקופה-סנטינריו – עם העליה הדרמטית של הכדורגל בארצות הברית – יכול להיות אירוע מכונן. ולדעתי יביא לאיחוד המפעלים בסופו של דבר. הם יבינו שמסחרית, לא רק כדורגלנית, יש להם ביד תחרות יפה מאד ליורו.

אחד 28 ביוני 2014

מזכיר לי שבעיצומו של יורו 2012 נערך משחק ידידות נפלא בין ארגנטינה לברזיל בארצות הברית. נראה לי שזה גם היה ההפסד האחרון של נבחרת ברזיל במסגרת כלשהיא.

אבי 28 ביוני 2014

מעניין, שלוש נבחרות עם צפי למסלול 'חד גוני' למעלה:

1. ברזיל לא עברה מוקדמות, אז הנה מועד ב': קופה אמריקה ללא ארגנטינה: צ'ילה, ואז המנצחת בין קולומביה לאורוגוואי, בדרך למפגש עם אירופאית חזקה. לא פשוט.

2.ארגנטינה (כנראה כנראה) צריכה לחצוב דרך לגמר דרך מרכז-צפון אירופה: שוויץ, בלגיה, ואז הולנד. ממש לא פשוט.

3. הולנד צריכה (אולי אולי) לעבור דרך נטולת אירופה: מרכז אמריקה, ואז קפיצה לדרום: מקסיקו, קוסטה ריקה, ארגנטינה. יכל להיות יותר גרוע…

מוסא 28 ביוני 2014

צודק בהחלט: המאמן עושה את (רוב) ההבדל. נבחרות מאומנות שהופכות לקבוצה ממש, זוכות להישגים משמעותיים.
ספרד שהתפוררה עכשיו מעייפות היתה דוגמה מזהירה. מאז הסירה מעצמה את קללת ה-Morvo והפיצול בין שחקני בארסה, ריאל וכל היתר (סליחה, ראול, היית חייב ללכת), צ'אבי-קסיאס איחדו אותה לקבוצה, שנקטה בשיטה דומה לזו של ברצלונה. במונדיאל הנוכחי אלה קולומביה של פקרמן, אחד מגדולי המאמנים; כמובן גרמניה, שהיא (כמעט תמיד) קבוצה ולא אוסף; וגם, כך נדמה, צרפת המטוהרת מגורמים סכסכניים תחת דשאמפ, הולנד עם ואן-חאל, בוודאי ארה"ב של קלינסמן, צ'ילה שזו כבר קדנציה שניה שלה כקבוצה-ממש המבוססת על שלד של קבוצה אחת, ומן הסתם גם בלגיה. והיפוך הדברים ארגנטינה – הלוואי שאתבדה אבל נדמה לי ששווייץ דווקא (עם היצפלד, מאמן אמיתי), היא המוקש הכי גדול שלה – הנבחרת הכי בלתי מאומנת, חיה על אדי הדלק של מסי.

ואפרופו, אולי גם יתרון לקבוצות שהשחקנים שלהן נהנו מסוף עונה נינוח יחסית. למשל שני הבטלנים האלה של ברצלונה, אחד ניימאר והשני מסי. פתאום מתברר שיש להם כדורגל לגמרי לא רע.

אחד 28 ביוני 2014

זה יהיה נפלא אם שוויץ ידיחו את ארגנטינה.

צור שפי 28 ביוני 2014

מעניין שמול 86 אין ויכוח שהבא אחריו ב-90 היה בפער גדול המונדיאל הגרוע ביותר. נדמה לי שהוא היה עד כדי כך גרוע שבעקבותיו אפילו הדינוזאורים של פיפ"א הבינו שצריך שינויים והכניסו את האיסור על שוער לתפוס ביד כדור שהוחזר אליו ברגל משחקן קבוצתו וגם התחילה יותר מגמה של הקפדה על הענשה בגלל עבירות גסות.

red sox 28 ביוני 2014

ב90' ארגנטינה העיפה את ברזיל. המונדיאל הטוב מכולם.

גיל 28 ביוני 2014

תוך רמאות ברורה שהם בעצמם הודו בה. רק ככה הם מסוגלים לזכות כנראה.

אסף THE KOP 28 ביוני 2014

על מה אתה מדבר ?
איזו רמאות ?
ואם אם הודו לכאורה, מי אומר שדווקא פה הם לא רימו ?
איך אתה יודע מתי להאמין להם ומתי לא ?

גיל 28 ביוני 2014

הם הרעילו את בקבוקי המים של הברזילאים.

חנוך 29 ביוני 2014

אני דווקא זוכר את המשחק היטב. ברזיל ישבה על ארגנטינה כמעט כל המשחק ובכלל שיחקה נהדר

אחד 28 ביוני 2014

אני חושב שאין בכלל ספק שיוגי לב רחוק מלהיות המאמן הטוב ביותר שיש לגרמניה להציע.
אולי אחרי הכישלון הצפוי בטורניר הנוכחי, היינקס יסכים לחזור מפרישה למען המולדת, או שלקלופ יימאס לעבוד בקבוצה שמתפרקת בכל שנה, והנבחרת תקבל מאמן שבאמת יוכל לנתב את הכישרון שלהם לתארים.

אחד 28 ביוני 2014

כולם מדברים על ההגנה חסרת הניסיון של הולנד, אבל בינתיים הם הנבחרת היחידה שלא ספגה שער מצ'ילה, כולל ההגנה הכה מהוללת של ברזיל.

glen 28 ביוני 2014

כלם כל הזמן מהללים את אלכס פרגסון והנה הוכחה שהוא הוא אובר רייטד. תראו איך הווארד ווב שדרג את עצמו אחרי הפרישה. זה בטח יסתיים בדקה ה98 אבל עד עכשיו שיפוט מצויין.

מוסא 28 ביוני 2014

עוף טופיק: יהיה מאוד אכזרי אם ברזיל תודח כבר במשחק מול צ'ילה. למרות המשחק הבינוני, למרות ההגנה הנהדרת של צ'ילה (ובראבו!), ולמרות 10 דקות אחרונות של ברזיל שהם פשוט עשו במכנסיים מהלחץ. פשוט אי אפשר ככה, צ'ילה מסתמכת על בעיטות שוער. לא לעניין. ונדמה לי שההארכה משרתת את ברזיל. צ'ילה לא תשרוד עם חצי שעה ככה.

glen 28 ביוני 2014

אפילו משחק פושר הוא אחלה מלחמה. האם הנקמה על גרניצה בסנטייאגו או סכין נוסף. איפה טאפארל מי יודע? איזה כיף שלא אכפת לי. הכי כיף בלי מתח. זה גם מתקשר ל86, מה שביאס שם שפתאום הארכות ופנדלים משמינית ולא רק בחצי גמר. ככה בלגיה פילסו דרך ולא רק הם. לכן אגב 82 לדעתי היה מרגש יותר. זה ועוד כמה דברים….

glen 28 ביוני 2014

ואי ןאי ןאי הצילאנים גיבורים עצובים.

מוסא 28 ביוני 2014

ואבא של גארי מדל יהודי. אין אמונה בפנדלים.

כספרי 28 ביוני 2014

גם אבא של וידאל…יש לו בני דודים בארץ…אפרופו מדל איזה בלם…

אריק 28 ביוני 2014

ניימאר, פרופורציות. לשני הצדדים…

חנוך 29 ביוני 2014

השלב הראשון ב 1986 היה יותר מעניין. בית המוות של דנמרק, ה 6-0 המדהים של בריה"מ על הונגריה, שנחשבה איכותית ועוד
מונדיאל 1994 רחוק מ 86, במיוחד כי ב-86 באו מספר נבחרות גדולות בכושר טוב עם ארסנל שחקנים מרשים, כדי לקחת את הגביע. ובנוסף, דנמרק ובריה"מ הסתמנו בשלב הראשון כמועמדות נוספות.
מה שכו, בתחילת שנות ה-90 היו שנים נוראיות של כדורגל הגנתי ונראה היה שהעסק שוקע. מונדיאל 94 סימן את המפנה. בעיני, גם 98 היה טוב ממנו

יורם אהרוני 29 ביוני 2014

בנושא אחר, לפני מספר שבועות, בהרצאה בקונגרס וינגייט השלישי, טען חוקר ספרדי כי שיטת בעיטת כדורי ההכרעה אינה צודקת ולפי מחקר שהוא ערך ב-60% מנצחת הקבוצה שבעטה ראשונה. הוא הציע לעבור לשיטת שובר השוויון בטניס: הקבוצה הזוכה בהגרלה בועטת ראשונה ואחר כך כל קבוצה בועטת שני פנדלים רצופים, עד להשלמת 5 בעיטות לכל קבוצה או עד להשגת הכרעה. מאמר זה נתקל בביקורת וקבוצה אחרת של חוקרים הגדילה את המדגם ומצאה כי הקבוצה שבעטה ראשונה זכתה רק ב-53% מהמקרים שזה כבר לא מובהק סטטיסטית. סיכמתי את שני המחקרים:
http://www.wincol.ac.il/מומחים/פסיכולוגיה-של-הספורט/סדר-בעיטת-כדורי-הכרעה

דורפן 29 ביוני 2014

קודם כל החוקר צודק. אבל רבאק… על זה דנים בכנסים. בכל שיחת בית קפה אני שומע את ההצעה הזו…:-)

רומן 29 ביוני 2014

דורפן כ"כ מסכים איתך לגבי גרמניה!
ההתאחדות שם היתה חייבת להתחנן להיינקס שיקח את הנבחרת.
במקום זה גרמניה על שלל כוכביה משחקת את הפיפי קקה של גוארדיולה.
בושה לגרמניה.
הלוואי וצרפת תבעט להם בתחת ברבע גמר עם הכדורגל הסוחף שלה.

Comments closed