מונדיאל (42). התהליך

הכדורגל לא צריך לחכות לחברה

zeitung

היורו-טור-מונדיאל ממשיך והיום אני בברלין. על בניין הברלינר זייטונג תמונה ענקית של מסוט אוזיל ובאלכנסדר-פלאץ הסמוכה  יום הפתיחה של חנות Primark.

כולל הכל – צוות טלוויזיה, תור גדול בחוץ, די.ג׳יי וגם כמובן הפגנה נגד פתיחת החנות. עם השילוט ״ביגוד זול הורג״, תמונות וחומרים מתנאי העבודה בהם מיוצרים המוצרים שבתוך החנות וגם ערימה של בגדים יד שניה שאפשר לקנות במקום.

בערימה הקטנה הזו כל הקונות הן גרמניות ממוצא אירופאי, מן הסתם גרמניות דורות רבים עם מודעות חברתית-צרכנית עמוקה. תור הכניסה לחנות מחולק לשניים – הציבור הרחב, חלקו גרמנים וותיקים וחלקו מהגרים. ותור לנשים עם עגלות ותינוקות בעגלות. והנשים הללו כולן מהגרות או בנות מהגרים והילדים בעגלות, על פי כל אינדיקציה, ירכיבו יום אחד את הנאציונל מאנשפט ואולי גם תמונתו של אחד מהם  תתנוסס בגובה 15 קומות על הבניין ממול.

*

רבות כמובן נכתב על עניין המהגרים והכדורגל הגרמני בדור הזה – אבל אני רוצה להתייחס לכך ספורטיבית. היה שחקן אחד ממוצא תורכי בנבחרת הגרמנית האחרונה שזכתה בגביע – אליפות אירופה של 1996. אבל מהמט שול היה בן לאב תורכי אבל מעשית גדל עם שני הורים גרמנים ומבחינה דתית הוא כיום בודהיסט.

בטורנירים של 1998, 2000, 2002 ו-2004 גרמניה אמנם עלתה פעמיים מהבית המוקדם ורשמה אפילו גמר עולמי אחד, אבל לא ניצחה בהן שום יריבה אירופאית. והיריבה הדרום אמריקאית האחת שניצחה הייתה פרגוואי ב-2002. והניתוחים הסוציולגים של אז הוא שהילדים הרעבים של הנס הכלכלי של שנות החמישים והששים הרימו את גרמניה. ולילדים השבעים שבאו אחריהם כבר אין רוח קרב.

גרמניה לא זכתה עדיין בתארים עם דור המהגרים. אבל הוא הציל אותה. אני לא מתמצא מספיק בסיטואציה החברתית בגרמניה בכדי לחוות דעה על משמעות התופעה מבחינה חברתית. האם היא תורמת ללכידות חברתית ולהפגת מתחים מול מהגרים. אני מתרשם שבאופן כללי המצב עם מהגרים בגרמניה לא רע – אבל לוקח בחשבון שבכל זאת הכלכלה שלה היא הטובה באירופה וזה עוזר יותר מקיצוני שמאלי מהגר.

אבל מה שמרשים אותי הוא מהירות התהליך מבחינה כדורגלנית. אינטגרציה מהירה. ללא כל ״מתחים פנימיים בנבחרת״ ובולשיט כזה. ללא חגיגות ממושכות של ״השחור הראשון״ או ״הקפטן בן המהגרים הראשון״  או עניינים שכאלו. פשוט פעולה חכמה ונמרצת בלי קשר למה שקורה ברחוב.

מונדיאל (41). בלדה לעוזב מונדיאל
מונדיאל (43): א-לה-לה-חידון (מספר 403)

53 Comments

גיל שלי 3 ביולי 2014

זה מעורר סיבה לאופטימיות גם בישראל, אם ההשתלבות בנבחרת היא בסך הכל מראה מקדימה לשילוב בחברה, יהיה אצלנו טוב מתישהוא

דורפן 3 ביולי 2014

ואגב, משהו שאמר לי מישהו לפני כמה ימים. כמה שהכדורגל מושמץ והכדורסל מתנשא בארץ – הכדורסל בהחלט השיג אפס אחד עגול בשילוב מיעוטים (ולא… הטענה שהם לא מתעניינים היא מאד חלשה)

גיל שלי 3 ביולי 2014

למה, תראה איך השתלבו קיבוצניקים בעבר

wazza 3 ביולי 2014

עדיין משתלבים (דגן יבזורי)

אלעד 3 ביולי 2014

סתם שאלה – כמה מהגרים / בני מיעוטים השתתפו בנבחרת גרמניה בכדורסל? (ואני לא מדבר על כריס קיימן ושון בראדלי).
כדורסל פחות משלב מיעוטים כי היכן שהמיעוטים גדלים בדרך כלל הכדורגל יותר פופולרי.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

אנת'וני רייס (בן לאב חייל אמריקאי) בשנות השמונים, מאז: שטפן אריגבאבו (166 משחקים בינ"ל, מקום 6 בכל הזמנים), ולדימיר בוגוז'ביץ', מטחאט דמירל(100), שון בראדלי, רוברט גארט (118), סטפנו גאריס, דמונד גרין(113), רובין גריי, מיסאן האלדין, בראנקו קלפאץ, ג'יימס מארש, רוברט מאראס, אדמולה אוקולאיה האליל (172, מקום 3 בכל הזמנים), טיאומן אוצטורק, סטיפו פאפיץ', מארקו פסיץ', מאליק רודיגקייט, ג'וליאן סנסלי, דראזאן טומיץ', יאסין אידביחי, אלאייס האריס, דומיניק באהיינסה דה-מלו, כריס מקנוטון, טיבור פלייס, קונראד ויסוצקי, (בסוגריים אלו שהופיעו יותר מ100 פעמים עבור הנבחרת)
ואלו רק השחקנים שאני בטוח לגביהם, ברור שיש יותר.
כדורסל לא משלב פחות מיעוטים, להיפך. הרבה הרבה יותר (לא לשכוח, יש הרבה פחות שחקני נבחרת בכדורסל מאשר בכדורגל. בתקופתו של יוגי לב (מ2006) בלבד שיחקו בנבחרת גרמניה כ90 שחקנים שונים, בנבחרת הכדורסל שיחקו מאז 1990 רק 78 שחקנים שונים. חוץ מזה שהכדורגל יותר פופולארי נקודה, בכל אירופה, אולי חוץ מרוסיה. בעצם גם ברוסיה.
קודם כל לסמן מטרה, אחר כך לירות חץ.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

למה לא שון בראדלי? מה עושה אותו פחות בן מיעוטים? כי הוא לבן? פודולסקי לבן, וסבל בטוח הרבה פחות מהיותו בן מהגרים מאשר בן לחייל אמריקני בבוואריה של תחילת שנות השבעים.

אלעד 3 ביולי 2014

אלון, תקן אותי אם אני טועה, אבל רוב השמות שהזכרת הם מתאזרחים. כמו שדייזי בארימור לא בדיוק גדל בשיכונים של דרום תל אביב. האם יש מסוט אוזילים וסמי חדירות ברשימה הזו?
אני לא מבדיל בין צבעים. אבל כשמדברים על שילוב מהגרים בהקשר הגרמני והצרפתי, זה בדרך כלל בנים למשפחות שהגיעו כמהגרים לאירופה ממדינות נחשלות יותר, על מנת למצוא עבודה. ובינתיים הילד התגלה כעילוי כדורגל במשחק בשכונה. אני לא יודע כמה שון בראדלי עונה להגדרה הזו.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

למיטב ידיעתי אף אחד מאלו שהזכרתי לא מתאזרח, כולם ילידי גרמניה ובנים להורים שהגיעו לגרמניה, בוא נאמר – כי לא היתה להם ברירה. השאלה אם מדינת המוצא ענייה או לא, לא שיחקה תפקיד כשגדלו – היום המצב מן הסתם שונה. בשנות השבעים לא היה שום יתרון בלהיות בן לאמריקאי דווקא. אבל נושא הפוסט הוא אינטגרציה, ולכן הבאתי את הדוגמאות האלה.
אגב: שלושה מאלה אפריקאים, תשעה יוגוסלבים לשעבר (ועוד אחד פולני), ארבעה טורקים, אחד איטלקי, שניים קריביים, גם פה מפת ההגירה לגרמניה מיוצגת היטב. משותף לכולם, כמו שאתה כותב, שהם התגלו במשחק בשכונה (רובם ממש גדולים) ובכך מיקומם בחברה הובטח מוקדם יחסית.

רומן 3 ביולי 2014

עובדתית מאז שנכנסו המהגרים גרמניה אולי משחקת "יפה יותר".
אבל לא מביאה תוצאות.
האם זה קשור לזה שאף אחד מהם לא טורח אפילו לזמזמם את ההמנון?
אני מאמין גדול בלאומיות ברמת הנבחרות, אם חצי קבוצה לא שרה את ההמנון כלום טוב לא יצא מזה.

דורפן 3 ביולי 2014

תמיד מרגש אותי שאנשים דואגים לנאמנות של אנשים ללאומית הגרמנית… סתם.

עובדתית מאז שבאו המהגרים התוצאות יותר טוב. כפי שכתבתי – זה לא שהמהגרים ירשו את הדור של מתאוס. הם ירשו את הדור של באלאק שהשיג הרבה פחות מהם.

יש שתי סיבות מרכזיות לכך שהדור הזה של גרמניה לא השיג אליפויות. לאחת קוראים צ׳אבי הרננדז ולשניה אנדרס איניאסטה.

עמי ג 3 ביולי 2014

ולשלישית קוראים אנדראה פירלו…

דורפן 3 ביולי 2014

לא. הוא הסיבה שלא היו נתקלים בשתי הסיבות הראשונות

אחד 3 ביולי 2014

יש רק סיבה אחת וקוראים לה יוגי לב.

עמי ג 3 ביולי 2014

ב-2006 – אלמלא פירלו – היו יכולים להגיע לגמר מול זידאן. ספרד לא היתה בסביבה כבר

דורפן 3 ביולי 2014

אבל למרות שהיה שוויינשטייגר זו הייתה עדיין הקבוצה העלובה למדי של באלאק. עלובה במושגיהם

no propaganda 3 ביולי 2014

זה היה לפני ששוויני פגש את ואן חאל והתיחל לשחק באמצע המגרש.

רומן 4 ביולי 2014

נכון

איתמר המנומר 3 ביולי 2014

הנבחרות של 74 ו90 לא שרו את ההמנון, גם הקהל לא שר, לא היה נפנוף דגלים, רק גאווה עצורה ומתפוצצת שהדרך היחידה שלה לבוא לביטוי היתה אליפות עולם.
דווקא קלינסמן (״השמאלני״) שר את ההמנון ללא בושה ב2006. אז כבר היו דגלים בחלונות ומשהו מהותי השתנה. צחוק הגורל או הערמומיות הנהדרת של קלינסמן היה לגרום להם לשיר לכבוד נבחרת של זרים.

דה דיסיז'יון 3 ביולי 2014

ואו, מחמאה לספרד. דורפן המונדיאל הזה גומר אותך.

יואב בורוביץ' 3 ביולי 2014

גרמניה כבר חווה שלושה דורות של הגירה. לא הייתי בגרמניה, אבל יש לי תחושה שמבחינות רבות כל נושא ההגירה בגרמניה הוא לא כזה ביג דיל..(עד כמה שנושא כזה יכול להיות).

זה משנה 3 ביולי 2014

מקובל להתייחס לדור כפרק זמן בן שלושים שנים. מהגרי העבודה הגיעו למערב גרמניה של אחרי מלה"ע השנייה (וזה די מובן כי אנו מתייחסים למ' גרמניה). מכיון שעברו 60 וקצת שנים אנו נמצאים בפריחתם של בני הדור הראשון והשני של המהגרים. לא דור שלישי ולא בטיח.
היחס בגרמניה למהגרים הוא הרבה יותר מורכב מכך שיהיה אפשר לפתור את זה כ'לא ביג דיל', אבל אני אתן לערן לוי ורועי סיני להרחיב על זה יותר, אם הם ימצאו לנכון.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

אתה טועה. הגרמנים בנבחרת הם דור שני להגירה כולם. זה היה עד לפני שלוש-ארבע שנים עוד לא לגמרי כך, שאז עוד היו בנבחרת שחקנים שכילדים הגרו לגרמניה (זה אגב נכון לפודולסקי וקלוזה, אבל אני חושב שזו לא הנקודה). בשנים הקרובות, אם לשפוט לפי נבחרות הנוער הגרמניות, מגיע הדור השלישי לותיקי ההגירה (הראשונים שהגיעו בשנות החמישים). שיעבור אינטגרציה עם הדור השני למהגרים "המודרניים" מיוגוסלביה לשעבר, צפון אפריקה וכו'.

זה משנה 3 ביולי 2014

אני לא טועה, לכל היותר לא התנסחתי מספיק בבהירות. לצורך הענין – כתבתי "בני הדור הראשון והשני של המהגרים", והכוונה הייתה שהוריהם היו המהגרים, ואילו הם הצאצאים.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

כתבת "אנו נמצאים בפריחתם של בני הדור הראשון והשני של המהגרים. לא דור שלישי ולא בטיח" – וזו טעות. בני הדור הראשון להגירה היום יכולים להיות בני שמונים ויותר. בניהם לקראת סוף תקופתם, ובני הדור השלישי עכשיו פורחים – נניח בלם העתיד של גרמניה אייהאן משאלקה, שהוא כבר גרמני לחלוטין, ואני מאמין שכמו רוב חבריו לשכבת הגיל 17-19 יחליט לשחק עבור גרמניה, כי הקשר לטורקיה עבור אלה מינימלי.
אם רוצים להסתכל על זה כמו שבורובסקי כתב – "גרמניה כבר חווה שלושה דורות של הגירה", אז זה באמת דור שלישי לגרמנים שחווה הגירה. הסבים והסבתות של הגרמנים הצעירים הם אלו שחוו את ראשוני המהגרים.

זה משנה 3 ביולי 2014

אני חושש שיש כאן אי הבנה משמעותית.
מבחינת הטרמינולוגיה שאני נוקט בה – הדור השלישי להגירה (גל הגירה) לגרמניה מתרחש פחות או יותר כעת.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

טוב, אז אנחנו מדברים על דברים שונים – ואני מסכים איתך. הגל השלישי, כמו שמתייחסים אליו פה במדעי המדינה והחברה, שונה גם קצת מקודמיו – וכולל המון סורים ומיעוטים ערביים (כמו למשל קופטים). נראה מה תהיה התגובה הגרמנית כשיבינו שזה מה שקורה.
בעברית קראו לזה אגב, 'העלייה השלישית'.

אריק האדום 3 ביולי 2014

יעילות גרמנית. זה לא חייב להיות רק רע…

גיל 3 ביולי 2014

אני לא בטוח שאפשר להסיק משהו מהמהגרים לגבי הכדורגל של גרמניה. כלומר, יכול להיות שהם באמת מאוד טובים אבל גם בלעדיהם אני לא בטוח שהתוצאות היו שונות היום? אין חלל ריק לדעתי ובמדינה עם מסורת כמו גרמניה במקום מהגרים היו מגיעים שחקנים מקומיים. קשה לי לחשוב שגרמניה לא הייתה מגיע באופן קבוע לשמינית/רבע גמר במונדיאלים ואם זה היה קורה אז היו מבצעים חריש עמוק ופותחים עוד אקדמיות לכדורגל או מה שזה לא יהיה.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

הכדורגל השמח התחיל אצל קלינסמן, שהביא לנבחרת למשל את אודונקור המהיר, ושיחק לידיהם של פודולסקי וקלוזה, בנבחרת שיחקו חוץ מזה אסאמואה ונביל. הכדורגל של גרמניה היום לא היה קיים בלי הבואטנגים, גינדוגאנים וכד' – ובייחוד בלי אוזיל, שהיה לכוכב הראשון של הכדורגל המודרני שצמח בגרמניה.

גיל 3 ביולי 2014

אבל איפה השמחה נעלמה אצל לב?

אריאל גרייזס 3 ביולי 2014

כשאתה בברזיל כל הדיון על מהגרים ושילוב שלהם נראה כל כך מופרך לפעמים. שלא לדבר על מה שקורה בארץ. מסתבר שאם בגיל אפס אתה גדל עם אנשים בצבע שונה ממך אז הצבע הופך פתאום חסר משמעות לחלוטין וגזע הוא מושג שלא קיים.

zen 3 ביולי 2014

אז אני מבין שלא שמת לב שכל העשירים של ברזיל לבנים ורוב העניים שחורים?

D! 3 ביולי 2014

מסתבר שאם בגיל אפס אתה גדל עם אנשים בצבע שונה ממך אז הצבע הופך פתאום חסר משמעות לחלוטין וגזע הוא מושג שלא קיים.
+1

(אם כי זה לא לגמרי נכון, אבל זו התחלה מספיקה ביותר)

ערן 3 ביולי 2014

אתה אמיתי?

איפה בברזיל אתה מסתובב?

מוסא 3 ביולי 2014

מהמט שול. נזכר איך סלומון מוניר היה מקפיד לקרוא לו, בשידורי הספורט בערבית, מוחמד שול :)

bb 3 ביולי 2014

האמת היא שבתקשורת הערבית תמיד קראו לו מוחמד, כמו שהיום קוראים למסוט אוזיל "מסעוד אוזיל".

אבי 3 ביולי 2014

תודה. טוב לדעת.

Adam 4 ביולי 2014

ולחסן סליחמידז'יץ' קראו חסן סלאח :)

אלון זנדר 3 ביולי 2014

ההבדל הגדול מבחינתי במה שנוגע להגירה, בגרמניה לעומת שאר המדינות, הוא שבאמת מדובר באינטגרציה. שול היה גרמני לגמרי, אסאמואה הוא גיבור תרבות. גינדוגאן ואוזיל ודרקסלר גדלו בגלזנקירשן עם נוייר. אין ביניהם הבדלים – לגרמנים שם חרה כמו למהגרים שם.
בהולנד יש עדיין מאבקים ובעיות – שבגרמניה פשוט לא מתקבלים על הדעת.
בצרפת זה לחלוטין הפוך, באופן אבסורדי זו הנבחרת שמהווה דוגמא להצלחה של אינטגרציה. אבל הסיבה לכך שיש הרבה מהגרים בנבחרת היא לא אינטגרציה. התייחסתי לזה ב'גלובס' http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000948693
הסיבה האמיתית היא, שצרפתים 'אמיתיים' לא אוהבים כדורגל. הם בזים לו, האקדמיה הצרפתית למרות סארטר וקאמי לא מתייחסת אליו בנושא, וילד בבית שאוהד כדורגל הוא בושה להוריו. לכן ילדים כאלה לא מגיעים לאקדמיות בכלל. זה מצב שמזכיר לי אגב את המצב בארץ – חוסר עניין חברתי והתייחסות מזלזלץ לעיסוק בכדורגל גורם למיעוט קבוצות ילדים. וגם לכך שאם כבר ילד נשלח לקבוצה, ההורים משתגעים ןיעשו הכל כדי להפוך את היחד לכוכב. כדי שתהיה הצדקה למאמץ, לכסף, ולזלזול הסביבתי.

רומן 4 ביולי 2014

וואללה.. מאוד מעניין.
תמיד תהיתי לי עד כמה הכדורגל באמת אהוב בצרפת.
אתה מדבר מידע?

זה משנה 3 ביולי 2014

אחלה תגובה. מה אתה אומר על האינטגרציה בשוויץ ובלגיה?

no propaganda 3 ביולי 2014

לפי נבחרת שוויץ וגם עוד כמה נבחרות ביבשת ניתן להבין למה נבחרת ישראל לא מצליחה. לא הייתה מספיק הגירה מארצות יוגוסלביה לשעבר :)
יש כמות פשוט מטורפת של שחקנים ממוצא יוגוסלבי בנסחרות השונות.

אלון זנדר 3 ביולי 2014

שוויץ היא מקרה קיצוני- וממילא תושבי ההרים מסתכלים בחשדנות על זרים, גם אם אלה זרים בגלל שמוצאים לפני שלושה דורות מהעמק הסמוך… אז בבזל, שהיא העיר היחסית פתוחה וליברלית של המדינה, יש באמת אינטגרציה. בכל השאר – לא. אני לא אתפלא אם יש שוויצרים שחושבים שהמהגרים צריכים להודות שהם רשאים לשחק עבור שווייץ. ושוויצרים מקוריים שמשחקים כדורגל? מה זה? לומר את האמת, כדורגל בשווייץ מקורו בטסין, הקנטון האיטלקי. בשאר שווייץ מתייחסים למקום הזה בחשדנות, אולי בגלל שזורחת שם השמש.

בלגיה היא סיפור אחר, שאי עדיין בודק אותו. זו מדינה שלעצמה היא חסרת זהות ועם בעיית אינטגרציה בין דוברי צרפתית לפלמית. מצד אחד זה מקל על מהגרים להשתלב, מצד שני זה מקשה על אינטגרציה, כי – אינטגרציה למה? היחס בבלגיה הצרפתית, בה היינו שלשום, ומה לצרפת ושווייץ, כלומר לרוב חוסר עניין. ממה שראיתי בטלביזיה, באיזורים של פלנדריה יש אהבה הולנדית לכדורגל. מצד רביעי, הבלגים בזים להולנדים דווקא בגלל ה'לאומניות', כמו שהבלגים קוראים לה, בזמן משחקי כדורגל. עם דגלים על המכוניות! בקיצור, מדינה מאד לא ברורה שעוד נרבה לדון בה.
עוד?

אלון זנדר 3 ביולי 2014

הבהרה – במועדונים הראשונים בשווייץ היו כמובן דווקא בבזל, ציריך, ז'נבה וכו'. אבל הכדורגל התפשט בכלל שווייץ דווקא עם מהגרים מקומיים מדרום המדינה.

אביאל 4 ביולי 2014

אולי כמו שהיה נהוג לומר שהיהודים הם הבלגים היחידים בבלגיה, עכשיו זה מתרחב גם לזרים.

טרנטה 3 ביולי 2014

הנבחרת הגרמנית לא זוכה בכלום כבר הרבה שנים כי היא לא מספיק טובה. לא מקצועית ולא מנטלית. שווינשטייגר מעולם לא היה ברמה הגבוהה ביותר ויש להם חסרונות נוספים. הייתי מוסיף גם את אוזיל כאוברייטד גדול. מתאים בול לארסנל. הפעם היחידה שהיו קרובים היתה עם באלאק שהיה שחקן מוביל ברמה העולמית אבל קיבלו בראש בגמר מברזיל חביבה (נדמה לי שבאלאק לא שיחק בגמר בגלל צהובים).
בעיני המרויחה הגדולה מכולם מהמגרים היא דווקא צרפת. זידאן כמובן הביא גביע, ובסגל הנוכחי הרבה מאד מהגרים. אין כמובן להסיק מכך שום דבר על השתלבות מהגרים בחברה ולראיה ההצלחה הגדולה של הימין הקיצוני בצרפת הליברית והנאורה.
צפוי משחק טוב ואני מאד מקוה שהגרמנים ינצחו כי צרפת היא סוג של מנחוס רשמי לברזיל בעת החדשה אחרי 86, 98 ו 2006.

לא משנה 4 ביולי 2014

צרפת שולחת היום את המנשאפט הביתה

cookie-monster 4 ביולי 2014

פוסט + תגובות הגון ומבלבל כהלכה, כמו שאפשר לקרוא רק בדהבאזר.
סחטן.

יוסי מהאבטיחים 4 ביולי 2014

לא רוצה לנפץ את הבועה, אבל לקרוא למישהו כמו אוזיל "מהגר" זה פשוט שטותי.
הבחור נולד בגרמניה, גדל בה וכל כולו גרמני. למעשה, אני חושב שאפילו אבא שלו נולד שם כיוון שסבא אוזיל הגיע לגרמניה לפני יותר מ 40 שנה בכלל.
לקרוא לו "מהגר" גורר שלפחות חצי מהנבחרת שלנו גם הם מהגרים.

דורפן 4 ביולי 2014

קודם כל – זה נכון – הוא איננו מהגר והוא דור שלישי למשפחת מהגרים. אבל הדיון איננו שטותי ועובדה שבגרמניה עצמה בחרו להעניק לו פרס על היותו מודל להשתלבות בחברה הגרמנית.
אז הדיון קיים ואיננו בועה.
http://in.reuters.com/article/2010/11/12/idINIndia-52875620101112

D! 4 ביולי 2014

הייתה לי תגובה ארוכה שנמחקה
בשחזור קל – גם בן למהגרים שחי בתוך מהגרים משמר מרכיבי זהות משמעותיים של מדינת האם. והאינטגרציה גם אם כלפי חוץ היא מושלמת היא לא בהכרח כלכך פשוטה.
היה לי בוס פלשתיני במינכן. גרמני יותר מגרמנים. נולד שם וחי שם כל חייו. לא יודע מילה בערבית. נשוי לאיראנית. הוא עדיין ראה את עצמו פלשתיני. כמו שיהודים בארה"ב רואים עצמם אמריקאים ויהודים. יש השתלבות חלקה וברורה יותר ויש פחות.

תראה אמפריית הפשע – יש שם דמויות קלאסיות לעניין הזה

אוהד מטס 5 ביולי 2014

שני הסנט שלי מעולם הספורט האמריקאי. אולי לא מקביל במאה אחוז כי לא מדובר על מהגרים אבל בהחלט על אינטגרציה. אם תשאלו אמריקאי מיהם שחקני הבייסבול הגדולים בהסטוריה שמו של ג'קי רובינזון יופיע בכל רשימה. אי אפשר להגזים בתפקיד שהוא מילא באינטגרציה של שחורים בחברה האמריקאית.

Comments closed