המשחקים מול ברית המועצות היו כנראה אירוע הספורט הגדול ביותר בעשורים הראשונים לקיומה של ישראל. לא חייתי אז, אבל לטעמי הדבר היה קשור למשמעות הפוליטית הגדולה של הקשר, ואחר כך ניתוק הקשר, עם ברית המועצות. אחרת קשה להסביר מדוע ההפסדים, 0-5 ברוסיה ו-2-1 ברמת גן, זכורים כל כך לותיקי הכדורגל. למרות שבאותם שנים התמודדנו עם נבחרות גדולות יותר. כמו איטליה ויוגוסלוויה. ה-6-0 שחטפנו ברומא שוכב מאובק בארכיבים הסטטיסטים. ה-5-0 במוסקבה הוא אירוע מיתולוגי כמעט. 

אם ישראל הייתה מדינה נורמלית. האירוע הזה היה צריך להיות אפילו גדול יותר היום. יותר מ15 אחוזים ממדינת ישראל נולדה ברוסיה וכמעט מחצית האוכלוסייה יכולה למצוא שורשים באותה המדינה. במדינה נורמלית זה אמור להיות יום חג למהגרים מרוסיה. כפי שמשחק קריקט בין אנגליה להודו מעורר התרגשות גדולה. או אפילו כשארגנטינה משחקת מול איטליה. שמעתי פעם שאיטליה מכונה שם לעתים "נבחרת הדודות".  אבל רוסיה היא משחק ככל משחק אחר. המהגרים הרוסים בישראל לא תומכים במופגן בנבחרת ארץ המוצא שלהם, כפי שעשו זאת הארגנטינים כשנבחרת ארגנטינה התארחה כאן. אולי כי כדורגל הוא פחות אמוציונלי עבורם. אולי בגלל חשבון עם רוסיה. אבל אני חושד שגם בגלל קצת חוסר בטחון. השדים והרוחות שסביב שאלת יהדותם ושייכותם.  

בדקה ה-60 חשבתי שיש עוד סיבה שהמשחקים של אז זכורים כל כך. הם שודרו ברדיו. אנשים צפו במכשירי רדיו גדולים – בתוכם נורות צהובות – והקשיבו לנחמיה בן אברהם. נחמיה בן אברהם זכור מהמשחקים ההם כמו סטלמך לפחות. איפשהו באמצע המחצית, אחרי עוד ניסיון של ישראל לחבר מהלך סביר עם מצב הבקעה, הצטערתי שאנחנו בעצם רואים את התמונות ולא צופים ברדיו.

מכתב לבחורות שיש להן אתר עם מצלמת וידאו
מיתוס אנגלי מאד