כדאי לעיין בהסכם הבא. הוא נותן איזשהי תחושה אופטימית לגבי כדורגל בתקופה מסחרית כל כך. http://www.fcbarcelona.com/eng/noticias/noticias/n06090710.shtml 

במשך יותר מ-100 שנה העדיפה ברצלונה לשחק בלי שמו של ספונסר על חולצות הקבוצה. השנה זה משתנה. אבל בעוד קבוצות כמו מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד מקבלות יותר מ-40 מליון דולר מחברות מסחריות עבור הפרסום הזה, ברצלונה לא תקבל פרוטה. להיפך. ארגון יוניצ"ף, הארגון העולמי לרווחת הילד, יקבל את הפרסום בחינם. כאמור זה שווה עשרות מליונים. ברצלונה תוסיף 1.5 מליון יורו תרומה לארגון ותמנה את אחד מכוכביה לשגריר של הארגון מדי שנה. וכידוע יש בקבוצה כמה כדורגלנים די פופולרים. 

היעדר הפרסום על החולצות היה במשך שנים סממן למעמד המיתי של הקבוצה בחבל קטלוניה. ברצלונה זכתה למעמד הזה במידה רבה כי הייתה סמל לעצמאות הקטלונית בימי שלטונו של הרודן הספרדי פרנקו. האצטדיון, למשל, היה המקום היחיד בברצלונה בו דיברו בחופשיות את השפה הקטלונית. הקבוצה היא לא חברה כלכלית אלא מועדון חברים דמוקרטי.  לקבוצה יש כמובן הכנסות כלכליות אדירות – כמו חוזה טלוויזיה של יותר ממיליארד יורו לשבע שנים. אבל ערכים הם מרכיב בקבלת החלטות. כמובן שההסכם משרת במשהו את תדמית המועדון. אבל אני לא ציני כלפי תרומה כלכלית עצומה כל כך.   

 

 

 

מיתוס אנגלי מאד
מרכבות סיסרא (או אנגליה אכלה אותה!)