ברצלונה (הערב יש משחק מול סביליה)

אני חוטף עותק של הדפורטיבו-דל-מונדו משולחן סמוך. מסעדה על קו המים בסיטג'ס, 40 קילומטר מברצלונה. אני לא קורא ספרדית אבל עיתונות ספורט בעולם הגיעה כבר מזמן למצב שהידע בשפה בה נכתבו הטקסטים תורם במשהו להבנה הכללית, אבל לא ממש חיוני. מ-60 עמודי העיתון יותר ממחצית מוקדשים לבארסה. 

ריאל מדריד הפסידה בדרבי מקומי ליריבתה הקטנטנה חטאפה. והעיתון בוחר, על השער, לתת את הקונטקסט המוסרי לאירוע. תמונה של רונאלדו הילד, רזה בעל פנים שמנמנות, בדיוק לפני עשר שנים, בחולצת בארסה חוגג את השער מול ראיו ואיוקאנו – אחד השערים המדהימים של המאה הקודמת. ותמונה של רונאלדו שמנמן, במדי ריאל, פניו עצובות, יורד חפוי ראש מהמגרש בחטאפה. בדיוק עשור אחר כך. 

הביקור הראשון שלי בברצלונה היה במאי 1999 בכדי לצפות במנצ'סטר יונייטד בגמר ליגת האלופות מול באיירן מינכן. הגעתי לעיר יומיים לפני המשחק וכוס הקפה הראשונה שלי הייתה בבית קפה בברצלונטה. בטלוויזיה שודר מסע האליפות של בארסה, שהייתה אליפות שניה ברציפות. הקבוצה עמדה על גג פתוח של אוטובוס ולפניה נסע אוטובוס נוסף שנסע את קבוצות הכדורמים, הכדורעף והכדורסל של המועדון, שגם הן זכו באליפויות ספרד. ואז המסע הגיע לפלז'ה קטלוניה. ושם נאמו הנשיא, והמאמן לואיס ואן חאל ולבסוף ריבאלדו, הכוכב הברזילאי של הקבוצה. אני עדיין חושב שבעשור האחרון רק רונאלדיניו עולה עליו וזידאן משתווה אליו. אחרי שני משפטים של ריבאלדו פרצה שאגה גדולה, בכיכר, אבל אפילו בבית הקפה בו ישבתי אנשים מחאו כפיים. הסיבה לכך הייתה שריבאלדו נשא את כל הנאום שלו בשפה הקטלנית. ריבאלדו מתואר לא פעם כאנטיפת ולכן לא היה מעולם כדורגלן ממוסחר כל כך. אבל הוא היה אחד מאותם כדורגלנים שהבין כי לשחק בבארסה זה לא רק שילוב של כדורגל כיפי ואיכות חיים מדהימה. זו גם זכות לא רגילה. 

למחרת מחוץ לנואו קאמפ, סמוך לאזור השוק השחור לכרטיסים לגמר, החלו להגיע אוטובוסים. בתי ספר מרחבי  קטלוניה הגיעו לברך את ברצלונה על הזכייה באליפות. מכל אוטובוס יצאה משלחת של כמה מורים, מספר תלמידים לבושים חגיגית והם הביאו איתם זרים, תמונות וספרי הוקרה. כל משלחת כזו שהתה במקום כעשרים דקות ואחריה הגיעה משלחת נוספת.    

 

מרכבות סיסרא (או אנגליה אכלה אותה!)
בארסה-סביליה