"הלם ותדהמה" (על השחיתות בכדורגל הישראלי)

ארקדי גיידמק מחזיק בקבוצת כדורגל למרות שיש נגדו בקשות הסגרה של מדינות דמוקרטיות מתוקנות על סחר בנשק והלבנת כספים, ומתנהלת נגדו חקירה של משטרת ישראל. הוא קונה בכסף פופולאריות ציבורית, בין היתר באמצעות הכדורגל. מכיוון שגיידמק לא נשפט עדיין, וייתכן שהוא מל"ו צדיקים בזכותם העולם עומד, אסתפק בהערה אחת: במוסדות הכדורגל הישראלי אין בכלל כללים לגבי הכשירות להחזיק בקבוצת כדורגל.

קפטן הנבחרת בקדנציה הקודמת, אבני נמני, מנהל מערכת יחסים ידידותית וחמה עם העבריין זאב רוזנשטיין, שהוסגר לארצות הברית. אני לא אוהב להיטפל לנמני בעניין הזה, כי הוא בכלל לא איש הכדורגל היחיד בסביבתו של רוזנשטיין. כמובן שזכותו האישית של נמני להיות חבר של מי שהוא רוצה, ממש כמו אלן אייברסון, אבל במוסדות הכדורגל הישראלי זה לא הפריע לאף אחד שאלו חבריו המתוקשרים של הכדורגלן הכי ייצוגי שלהם.

זו הדוגמא מלמעלה. אני מתקשה להיות מופתע או המום או הלום רעם ממה שקורה ברמת השטח.

חידון מספר 1
הבלוג קורא לביטול החופשות! (של ווין רוני)

7 Comments

יונתן 17 בדצמבר 2006

לא שאני מתכוון להגן על גיידמק, או על הקבוצה הישראלית בבעלותו – מבחינתי העולם יהיה טוב יותר בלי שתי התופעות האלה. אבל להזכירך, גיידמק מחזיק גם בקבוצת כדורגל באנגליה. (אני מקווה שאתה לא באמת מאמין שבנו הוא איש עסקים עצמאי לחלוטין, ללא קשרים לאב. ושמקור הכסף הוא 100% לגיטימי…)

נ.ב — אחלה בלוג, למרות (ואולי גם בגלל ;-) האהדה לאותה קבוצה "האהודה ביותר בעולם" ממנצ'סטר…

רונן דורפן 17 בדצמבר 2006

יונתן. זו בדיוק הנקודה. באנגליה יש כללים לגבי מי שיכול להחזיק קבוצת כדורגל. בגלל זה גיידמק לא מחזיק בה בעצמו. נכון שזו מראית עין – אבל מוכיח שהכדורגל האנגלי לא מוכן לקבל את גיידמק. הבעיה שלהם היא האפשרות להוכיח קשר בין האב לבן…אבל לפחות הם לא מקבלים את האב כלגיטימי. עד שיועמד למשפט וייצא במהרה בימינו זכאי ויאללה בית"ר

דורון 17 בדצמבר 2006

לגבי אבי נמני – לראות אותו עונה בקשר לפרשות האחרונות אתמול בערוץ 10, כאילו הוא מדבר על מזג האויר. באדישות, מבחינתו זה לא עניין, לא קרה כלום. למה לא מפוצצים את הסיפור הזה?

צ'מפי 17 בדצמבר 2006

האמת Aגם אני לא מופתע וגם לא הייתי מופתע מהפרשה באיטליה בקיץ.
בעניין יובנטוס הייתי בטוח כבר כמה שנים והדבר היחיד שהפתיע אותי היה איך מילאן, פיורנטינה, רג'ינה ולאציו נגררו פנימה וקיבלו עונשים חמורים בהרבה ממה שהיו צריכים לקבל בהשוואה ליובנטוס. לדעתי העונש ליובה שעשתה מאפיה פרטית מהכדורגל האיטלקי קטן מאוד לעומת מה שהיא הייתה צריכה לקבל, לדוגמה מילאן נענשה על שיחת טלפון של חצי דקה בנושא שופטים (בלי שום בקשה לשופט מסוים)ועל עוד משהו שנעשה ע"י אדם שאין לו כל קשר למועדון ! יובה לעומת זאת שיחדה שופטים, איימה ואפשר להגיד ששני העונשים למרות ההבדל הרסו לשתי קבוצות עונה.
קצת גלשתי מהנושא אבל חשוב לי להראות את חוסר הצדק שלדעתי נעשה באיטליה (הדברים תקפים גם על פיורנטינה, לאציו ורג'ינה).

ולנושא העיקרי – עם התאחדות ומשטרה כמו שיש פה ממש לא מפתיע שדברים כאלה קורים. אני חושב שבשנים הבאות נגלה עוד שחיתויות באירופה (יש לי הרגשה חזקה לגבי אופ"א ומפעליה) ואם לא תהיה מהפכה רצינית אני חושש שבעוד עשרים שנה הכדורגל יהיה מופע כמו הWWF.

תראזימאכוס 18 בדצמבר 2006

לדעתי באמת גאידמק בסדר גמור, בקשר למכירת הנשק לאנגולים, כולם הרי עושים את זה, כל העליהום עליו זה כי הוא מכר לצד שהממשלה הצרפתית לא אהדה, כלומר הוא קרוע בין אינטריגות פנים צרפתיות. ובאשר להלבנות הון, איזה מליונר לא מעביר כספים משם לפה ? איזה ישראלי שיכול לא מעלים מס הכנסה ?

באשר למשחקים המכורים, מה הביג דיל, אם יו"ר של קבוצה שמוכרת 36 כרטיסים למשחק נהיה יו"ר ההתאחדות, אז זה באמת לא משנה מה התוצאות. הפתרון לבעיה הוא פשוט: לא למלא טוטו/ווינר.

אוריאל 18 בדצמבר 2006

הפרשה באיטליה שונה לגמרי. באיטליה הייתה פרשת הימורים דומה אי שם בשנות השמונים, אז הגיעו למסקנה שצריך לשנות את מבנה ההימורים באיטליה וכך עשו. הפרשה של יובנטוס קשורה לכוח לא הגיוני שהיה ללוצ'יאנו מוג'י על הכדורגל האיטלקי באמצעות שיטה ומערכת מאוד מתוחכמות. עכשיו שום דבר לא מתוחכם בכדורגל הישראלי והסיפור עם לאציו, רג'ינה, מילאן וכ' גם כן היה בעקבות ניסיון להשפיע על תוצאות המשחק, לא בהקשר של הימורים. זה נקרא הונאה ספורטיבית באיטליה, ואפשר להיכנס לזה לכלא. בכל מקרה, הפרשה האחרונה, בה נעצרו שחקנים, באה בעקבות חוק שאוסר על שחקנים, מכל סוג ומכל ליגה, להמר. מה שאין בארץ, פירצה שמאפשרת לישראל כהן או אושרי לוי לבצע הונאה ספורטיבית ברורה ומבחילה ובכל זאת לצאת זכאים (כי לא אסור). בקשר לארקדי? הוא לא נראה כמו הרע בסרטים של ג'יימס בונד?

ניצן 29 בדצמבר 2006

ההלם והתדהמה שחווים אוהדי כדורגל ביחס לפרשת מכירות המשחקים, לא קשורים בידיעות כלליות אחרות שלהם. הם יודעים מי כנראה בג'מעה של נמני, וקצת יותר משמעותי מזה- הם עדים למדינה שמתפרקת מערכי המוסר שלה בכל תחומי החיים. ככה שהם לא אמורים להיות מופתעים, לכאורה. אבל ההלם והתדהמה, בלי מרכאות, נובעים כך שלכל הידיעות הללו אין מילימטר של מקום בראש בזמן שאתה רואה תחרות ספורט. אתה לא יכול לחיות כדורגל, ובה בעת לקבל כהנחת יסוד שכלתנית ש"ייתכן ומדובר במשחק מכור".

Comments closed