למה כן צריך לשחק בחג המולד (הופיע בגלובס)

ראיתי משחק כדורגל בכלל לא רע ביום שלישי. המשחק הזה היה חלק ממחזור הבוקסינג דיי (היום אחרי חג המולד). מחזור ליגה שהוא חלק ממסורת חג המולד. טוטנהאם ניצחה 1-2 את אסטון וילה. ג'רמיין דפו כבש שני שערים מצויינים ודימיטר ברבטוב בישל מצויין את שניהם. העובדה שאסטון וילה כבשה הייתה הוכחה שחג המולד הוא באמת תקופה של נדיבות נוצרית וגם של ניסים אותם לא ניתן להסביר בתצפיות מדעיות רגילות.

אבל גם בלי דפו וברבטוב יש ביום הזה הרבה מסורות כדורגל יפות. השחקנים חילקו מתנות לילדים ביציעי הנכים. פעם הייתי ציני כלפי הדברים האלו, עד שפעם דיברתי עם אח של ילד נכה בניו ג'רסי שבדיוק קיבל ממייקל ג'ורדן פוסטר חתום. זה כן משפר במשהו את החיים של הילדים הללו. או למשל המסורת שלא נהוג להפגיש בבוקסינג דיי קבוצות מרוחקות יותר מדי אלו מאלו, בכדי לא להכביד על האוהדים בתקופת החגים המשפחתיים. ולמשל הנוהג שהקבוצות שמתארחות בבוקסינג דיי ישחקו בבית ביום השנה החדשה, גם אם יש מחזור ליגה נוסף ביניהם, בכדי שלכל הקבוצות תהיה הזדמנות לארח משחק חגיגי בחג המולד. וגם התחושה שאתה מקבל שחלק מהשחקנים הבריטים אכלו יותר מדי, בעוד חלק מהשחקנים הלטינים בדכאון קליני על כך שמכריחים אותם לשחק.

ויש עוד מסורת במשחקי חג המולד. שמתחזקת בשנים האחרונות, והיא שנהוג שהרבה מהמנג'רים והשחקנים והפרשנים אומרים שצריך לבטל את משחקי חג המולד. ואלו מגבים את דבריהם בנימוקים שהם שילוב של טפשות, בכיינות, רכרוכיות וחוסר הבנה בהיסטוריה ובמסורת.

נתחיל בנימוק מטופש שחוזר על עצמו: "כבר לא צריך את המשחקים הללו". הנימוק מתבסס על כך שפעם המשחקים הללו נועדו למשוך קהל בימי החופשה, וכיום ממילא האיצטדיונים מלאים ורוב הכסף ממילא מגיע מטלוויזיה והמרצ'נדייס. ובכן, דווקא בעידן של טלוויזיה ומותגים המשחקים האלו נחוצים יותר. רוב העולם הנוצרי יושב עכשיו בבית שבע מיותר מדי אוכל, משפחתיות דביקה ותכניות טלוויזיה פוליטיקלי קורקט. ואז הוא מזפזפ לשידורי הספורט וכל הבמה שייכת לכדורגל מאנגליה. רייטינג כלל עולמי מטורף בפריים טיים גלובלי. זה הרבה יותר משמעותי מכמה מאות כרטיסים נוספים שהיו מוכרים פעם.

הטיעון הבכייני הוא "שגם לכדורגלנים מגיע להיות עם המשפחה". כמי שדווקא מאד מאמין בזכויות עובדים אין דבר שיותר מעצבן אותי מאשר נצלנים קפיטליסטים שמרימים קול צעקה בשם ערכים סוציאליסטים. לשחקנים מגיע להיות עם המשפחה בחג בדיוק כמו שלאחיות בבתי החולים מגיע להרוויח 20 אלף פאונד בשבוע בגלל העבודה החשובה שלהן. כדורגלנים מרוויחים סכומים לא מוסריים מעבודה לא חשובה בכדי לשעשע את ההמונים. ולא בכדי לקחת חופשה בדיוק כשלהמונים יש קצת זמן פנוי. ואם כל כך אכפת להם מהמשפחה שיטיסו אותה אליהם במטוסים פרטיים או במחלקה ראשונה ויעשו ארוחה משפחתית אחרי המשחק. ממש כמו האוהדים שעזבו את וויט הארט ליין בסיום המשחק.

הטיעון הרכרוכי הוא שמחזורי חג המולד פוגעים בסיכויים של הקבוצות האנגליות באירופה, בגלל העומס שהם יוצרים. אז ראשית אני רוצה להגיד שאצל מאט באזבי ובוב פייזלי ובריאן קלאף לא היו דיבורים תבוסתניים שכאלו. ושנית, אפשר לנוח גם שבוע אחרי השנה החדשה אם זה כל כך נחוץ. והכי חשוב, זה הייחוד של האליפות האנגלית. בכדי לזכות באליפות ברוב מדינות העולם צריך איכות ויציבות. בכדי לזכות באליפות באנגליה צריך משהו נוסף ומאד אמיתי. קצת אופי ורוח קרב. לשרוד בשלב מסויים מסע הישרדות של ארבעה משחקים בעשרה ימים, כמעט בלי אימונים, עם כמות גדולה יחסית של פצועים. בניגוד להמלצות מומחי הספורט והרפואה. לטעמי זה חלק גדול מהקסם באליפות המפורסמת מכולן.

חזרה למשחק הספציפי בו הייתי: הבשורה במשחק הייתה ילד בן 19, טוד הדלסטון, שטוטנהאם הציבה במרכז המגרש. הוא גדול וחזק אבל הגב העקום שלו והמראה המשומפלר הכללי מזכירים יותר סבל משחקן כדורגל. עד שהכדור נופל לרגליים שלו. לילד יש ראייה פריפרית שיש למעטים, ואת המגע המעודן בכדור שמאפשר לו לבצע רעיונות ממש חכמים. אם הדלסטון יהפוך לכוכב תזכרו מי כתב את זה כאן. ואם לא יהפוך לכוכב? תזכרו שבאנגליה שותים די הרבה אלכוהול בתקופה הזו.

כדורגל עם גארי ליניקר
חידון מספר 3 (סיכום 2006)

4 Comments

פידל 28 בדצמבר 2006

מאט באזבי ובוב פייזלי ובריאן קלאף השתתפו במפעל אירופי שונה לחלוטין מכפי שהוא היום.בזמנם יכולת לפגוש קבוצה איטלקית אחת וספרדית אחת וגרמנית אחת.
ודיר בלק לפרגוסון אם בתקופה שבה צ'לסי נראית כה פגיעה הוא יתחיל להמר ולנסות כל מיני הרפתקאות עם שחקני ספסל בינוניים.בשבועות הקרובים יונייטד חייבת לשחק בהרכב החזק ביותר ולפתוח פער שצ'לסי לא תוכל לסגור גם כאשר יונייטד תתחיל לסבול גם מפציעות והעדרויות של שחקני מפתח.

m 28 בדצמבר 2006

hear, hear!

p.s. he WILL be a star and he IS the reason your team over paid for Carrick

come on you Lillywhites!!!!

מאיר 29 בדצמבר 2006

קודם כל, לכלכת על וילה – הם ישבו בתוך הרחבה של טוטנהאם בעשרים דקות-חצי שעה האחרונות והגיע להם לפחות עוד גול.
שנית, טיעון העומס מוצדק לא בגלל הסיכוי באירופה אלא בגלל העומס עצמו – פציעות, עייפות וכו'. לשתי קבוצות יש ספסל שמאפשר להתמודד עם העומס הזה, לעשרים קבוצות אין, וכך נשאר הפער הלא בריא.
שלישית, משהו שחסר לך זה הבנה עמוקה של מה זו התקופה הזו למשפחה ולילדים. לא גדלת עם זה. זה משהו שזורם בדם. לא כל דבר אפשר לפטור ב"אבל הם מיליונרים!" מה גם ששוב, לא כולם מיליונרים.
ורביעית, נדמה לי שהקריאות לנוח בתקופה הזו זה לא רק "מסורת שמתחזקת" אלא שזה באמת קורה מהעונה הבאה. וטוב שכך.

עזי ד 1 בינואר 2007

צודק ב-100 אחוז רונן.
ומאיר, אתה יודע כמה אנשים עובדים באנגליה, בישראל ובכל העולם, בזמן של כריסמס/ראש השנה/ עיד אל פיטר וכו' בשכר מינימום או בשכר שנתי שלא מגיע ליום של באלאק ושבצ'נקו? ולא בגלל שהם לא רוצים להיות עם המשפחה.

Comments closed