למה נעלמה הונגריה?

אני שוב בבודפשט והיום ביקרתי במועדון מ.ט.ק לצורך סרט דוקומנטרי שאני עושה.

אבל אתמול קיבלתי תשובה מאד מעניינת למשהו שהטריד אותי כמה שנים, ובמיוחד מאז ביקרתי בלוויתו של פושקש לפני כחודש. והיא השאלה למה נפל הכדורגל ההונגרי האגדי לרמה נמוכה כל כך. קצת רקע לדברים: הונגריה הייתה בגמר העולמי של 1938 ובגמר של 1954 עם הנבחרת שנחשבה לחזקה בהיסטוריה. במשאל לבחירת גדול כדורגלני ברצלונה בכל הזמנים הגיע שחקן הונגרי, לאסלו קובלה, כשפרנץ פושקש, שנולד שלושה שבועות אחריו באותה שכונה, נחשב לאחד השחקנים הטובים בהיסטוריה. וגם אחריהם המשיכו לצמוח כדורגלנים הונגרים מעולים. כמו פלוריאן אלברט שהיה שחקן השנה באירופה ב-67. אחרי שהוביל שנה קודם לכן את הנבחרת לניצחון במונדיאל על ברזיל. המאזן של הונגריה מול ברזיל במונדיאל הוא שני ניצחונות בשני משחקים. אני מקווה שהשתכנעתם שהמשחק לא זר להם.

אבל עובדה שאני מרגיש צורך לשכנע אתכם בסטטיסטיקות הללו. כי יש עוד מדינות שנחלשו בכדורגל, כמו אורוגוואי וסקוטלנד, אבל הונגריה נעלמה לגמרי. בניגוד לקודמיהם בריאל וברצלונה, שחקני נבחרת בהונגריה מגיעים לא פעם לשחק בישראל. וכל זה למרות שהונגריה שמרה לחלוטין על מעמדה כמעצמת ספורט אולימפית. קומוניזם, דמוקרטיה, אנרכיה, כיבוש – מאז מלחמת העולם הונגריה, 8 מליון תושבים, חזרה מהמשחקים האולימפיים רק פעם אחת עם פחות משש מדליות זהב. ולא מעט פעמים עם יותר מעשר. אז הפקרות ספורטיווית היא לא הסיבה.

תמאש, עורך דין מקומי, נתן לי אתמול הסבר מעניין ביותר. הסיבה הייתה העלמות ה"גורונד" מבודפשט. גורונד היה שמם של השטחים הפתוחים של בודפשט. אלו נוצרו בשנים בהן נהרסו הבתים הפרטיים של העיר ובמקומם נבנו בתי דירות. אבל לעתים חלפו שנים ארוכות מהריסת הבית המקורי עד לבניית בית הדירות במקומו. חוסר היציבות המדיני המתמיד לא תמיד הצדיק את הבניה. השם הגרמני לשטחים הללו נובע מכך שהיזמים היו לרוב ממוצא גרמני, ומן הסתם ביניהם לא מעט יהודים.

וכך נהנו ילדי בודפשט במשך שלושת רבעי מאה כמעט מהשטחים הפתוחים הללו. לא בשונה ממכדררי הפאבלות של סאו פאולו. יש ספר ילדים מקומי עצוב מתחילת המאה – ילדי רחוב פאול – של סופר בשם פרנץ מולנאר שמתאר שתי חבורות ילדים שמקימות כל אחת מבצר בגורונד כזה, מערימות חול וקרשים שאספו. המלחמה ביניהן מסתיימת כשהיזם מתחיל לבנות את הבית ועולם המשחקים שלהם נחרב. 

לקראת שנות ה-60 החלה בניה המונית והגורונד החלו להיעלם. ובתוך עשרים שנה הונגריה נותרה ללא גאוני כדורגל.

מכונית נאצית יימח שמה
המקום הראוי להם

15 Comments

אוריאל 30 בינואר 2007

תיאוריה מעניינת, שג'יאנלואקה ויאלי, בספרו the italian job, כתב. זה נכון, פורטוגל, המדינה הענייה באירופה, וזאת שיש בה שטחים רבים למשחק מייצרת את הכדורגלנים המוכשרים, השכונתיים ביותר. מאוד מעניין

שרון רזניק 30 בינואר 2007

קטע מצויין רונן!
תמיד תהיתי לגבי השאלה הזאת…
מזל שבברזיל יש עוד המוווווווון שטח פנוי ולא מפותח…

ערס פואטי 30 בינואר 2007

הספר הופיע גם בעברית והוא נקרא "מחניים". ובסוף נמצ'ק מת מדלקת ריאות, כמה עצוב.

יואב 31 בינואר 2007

יש כאן שטח פתוח ליד הבית שלי, פארק הירקון, אבל אף שחקן לא יוצא מכאן. למה?

birdman 31 בינואר 2007

דורפן, על מה הסרט?!
הפיסה על נפילת הכדורגל בהונגריה מרתקת, מבוססת היטב, ומלאת תובנות. ברם, התיאוריה על הגורונד קלושה משהו, לא חסרים שחקנים שגדלו באזורים של אוכלוסיה צפופה.

רונן דורפן 31 בינואר 2007

לBIRDMAN – זהו בדיוק. צריך אזורי משחק בתוך אוכלוסיה צפופה. הסרט עוסק בספורט יהודי.
ליואב – גם בישראל אפשר לראות תופעות דומות – כמובן לא בקנה המידה של הונגריה. למשל, העלמות הכדורגלנים של ירושלים.
אולי זה לא מקרה שמלמיליאן למד לשחק במגרשים פתוחים בממילא, ולא במתחם שנבנה שם אחר כך

רונן דורפן 31 בינואר 2007

לערס פואטי, תודה, למה הצורך הזה לשנות שמות של סרטים וספרים בעברית?

birdman 31 בינואר 2007

בשעה 7 שעון ישראל שמעתי שמאגאת פוטר מבאיירן.
ככל שידוע לי מועד ההעברות נסגר בחצות.
האם יונייטד עשו ניסיון להחתים את הארגריבס?

גיל 31 בינואר 2007

מחניים נקרא בעברית "הנערים מרחוב פאל" ואפשר להשיג אותו בחנויות. נדמה לי ש"מחניים" זה תירגום ישן שלו.

nitait 31 בינואר 2007

תגובה ראשונה… צמרמורת התרגשות…
ואחרי שעברה… כן. אני לא יודע כמה קל להסביר נפילה של אימפריה (ובאמצע המאה שעברה אכן היה מדובר באימפריה) מסדר הגודל של הונגריה בגורם פשוט כהעלמם של שטחים פתוחים. אהבת משחק, מסורת, תנאים נוספים וכו' אמורים לתת פתרון כזה או אחר לחסרונם של מקומות משחק נגישים. בטח שלאור עצמת הנפילה. יכול להיות שזה גורם נוסף, אבל לא נראה לי כמו היחידי.
בכל מקרה הספר מחניים הוא אכן ספר מעולה. ועצוב. מרוב שהיה לי עצוב לא קראתי אותו עוד פעם.

לירן קינו 1 בפברואר 2007

שלום לך איש יקר,
הייתי רוצה לתקשר איתך על מנת לברר כמה דברים, בעיקר איך אני מגשים את חלומי ומשיג כרטיס לתאטרון החלומת שלי ושלך מקום שבו שחקנים ענקיים כמו גרהאם הוג, קווין מורן ובראיין רובסון שיחקו עליו.. אגב אני אוהד יונייטד מס' 1 בארץ (אחרייך כמובן) זאת להערכתי כמובן. אז אני אשמח מאוד אם אוכל לתקשר איתך!
לירן היימן!

רונן דורפן 1 בפברואר 2007

לירן. ישנם משרדי כרך כרטטיסים רבים באינטרנט שימגרו ליס אבל הוא יהיה די יקר.
אם הולכים לאיצטדיון אין בדרך כלל שום בעיה לקנות כרטיסים מספסרים – בדרך מתחנת המטרו למגרש או בפינת הרחוב של החנוי פיש אנד צ'יפס. לא לעשות את זה מתחת לעיניים של שוטר, אבל זה לא ביג דיל.
אם לא מדובר במשחק יוקרתי במיוחד – ובעצם משחקי הבית עם סיטי, ליברפול וצ'לסי כבר התקיימו, לא צריך לשלם יותר מ-40-50 פאונד – תלוי במיקום. זה בערך 25% יותר מהמחיר הנקוב על הכרטיס.
משחק אמצע שבוע, גם אם הוא בגביע אירופה, לא צריך להיות יקר. זה לא משתנה אלא אם מדובר בחצי גמר, ברצלונה או ריאל

לירן קינו 1 בפברואר 2007

אהה ספסרות בחיים אסור לי. אני סובל מטראומה כי כבר עצרו אותי על זה בוויט ארט ליין.. שלוש מחזרים לסוף 2002/03 כשניצת שמה 2-0 ולקחת אליפות למעשה..!
סקולס ורוד.. לא זכיתי לראות ת'גולים כי ישבתי בתא בעצר.. זכור ת'משחק בחייאת רונן..?

גיל 1 בפברואר 2007

אגב, מה דעתך על הירידה של אורווגאי? אורוגוואי זכו בשתי אליפויות עולם (ושני אליפויות אולימפיות לפני גביע העולם הראשון) ומאז יוק. יוצאים פה ושם שחקנים טובים (והרבה כסחנים) אבל הם לא מגיעים לשום דבר. מאשימים את המצב הכלכלי, אבל במה הוא שונה ממה שקורה בארגנטינה או ברזיל?

רונן דורפן 1 בפברואר 2007

לגיל: אורוגוואי זה סיפור אחר. מראש ההצלחה שלהם הייתה לא פרופורציונלית לכך שהם רק שלושה מליון תושבים. אבל הירידה של אורוגוואי הרבה פחות דרמטית. הם זכו בקופה אמריקה בשנות ה-90, היו בעוד גמר בשנים האחרונות, מגיעים למונדיאלים והשחקנים שלהם עדיין משחקים בקבוצות כמו יובנטוס.
הונגריה לא מתקרבת להעפיל לטורנירים בינלאומיים ואין שום שחקן הונגרי בקנה מידה בינלאומי כרגע.

Comments closed