לא משחק כדורגל. בלדה!

אחד מאירועי הכדורגל הפרועים ביותר שהייתי בהם היה הדרבי של סביליה לפני כמה שנים. אירוע כאוטי לחלוטין. האיצטדיון אפילו לא נפתח לקהל עד 45 דקות לפני הפתיחה – משום שלא פותחים את האיצטדיון עד שלא מצליחים להכניס את האוטובוס של הקבוצה האורחת. והמשטרה די התקשתה להעביר את האוטובוס הזה דרך השכונות של בטיס בהן נערכו מדורות גדולות בהן שרפו חולצות וסמלים של סביליה. מחוץ לאיצטדיון הסתובבו דיילות שחילקו לקהל דוגמאות של מוצר מעניין – סיגריות. ובתכניה שחילקה בטיס לאוהדים היו פרסומות לבתי זונות.

אחרי שפתחו את האיצטדיון זרמו פנימה 50,000 צופים כשאף כרטיס לא מסומן. לעיתונאים נתנו גופיות מיוחדות ואפשר היה לשבת איפה שרוצים. במחצית הראשונה ישבתי עם הבירי-בירי. הבירי-בירי הם האולטראס של סביליה. הם נקראים על שם שחקן מגמביה ששיחק בקבוצה בסוף תקופת הדיקטטורה בשנות ה-70 והיה פופולארי מאד. במחצית השניה, אני לא צוחק איתכם, ואולי שמתם לב כי המשחק שודר בישראל, ישבתי על כסא מתקפל שני מטר מהספסל של בטיס, על הדשא! המשחק נגמר ב-1-1 עם 17 צהובים ואדום.

וכל אלו בדיוק הסיבה למשחק האדיר שהיה משחק העונה של ספרד מאוחר בערב אתמול. ברצלונה האלגנטית, אלופת אירופה, שגרירת רצון טוב של יוניצף, עם הכדורגלן הטוב בעולם נגד התשוקה של סביליה. קבוצה שבתחילת העונה סירבה לאפשר לטלוויזיה להיכנס למגרש ומפרסמת על חולצותיה חברת הימורים. ואיפה הייתם שמים את הכסף שלכם כשרונאלדיניו ניגש לפנדל, אחרי שכבר כבש שער אחד וסחט את הפנדל הזה בתוספת אדום?

אבל שם במעמקי אנדלוסיה יש משמעות לתשוקה ורעב. אני לא אוהב להשתמש בדימוי "אריות" למשחק לחימה כמו של סביליה אתמול. כי האריות בערוץ נשיונל גאוגרפיק יושבים רוב היום ומגרשים זבובים ואחר כך מתקיפים חיה חלשה מהם בהרבה. סביליה נלחמה כמו דורות של לוחמים בחבל ארץ אכזרי. אנדלוסיה היא חבל ארץ שטוח שלא ניתן להגן עליו. ולכן עברה מיד ליד במעשי אכזריות איומים. סביליה אתמול הזכירה לי ציור עצוב מאד של גויה. ילד אנדלוסי נלחם במקל בילד קסטיליאני (למרות שבארסה היא כמובן לא קסטיליאנית).

זה לא היה משחק כדורגל. זו הייתה בלדה. השוער קונה את ההטעיה של רונאלדיניו אבל מושיט את הרגל לכוון ההפוך ואיכשהו הודף את הכדור. איצטדיון שרגע קודם לכן היה בתהום של ייאוש, חלום אליפות שנגוז במועדון שמסכן את האליפות אולי פעם בכמה עשורים, פשוט קם למלחמת נגד. אחד מאותם רגעים בספורט בהם אתה יכול לחוש את המושג המעורפל ששמו מומנטום פסיכולוגי. בעשרה שחקנים הם השוו ועלו ליתרון.

קרבות בדרום ספרד לא מוכרעים בנקודות אלא בנוקאאוט. שני שחקני ברצלונה מורחקים ולאלופת אירופה אין כרגע כוחות נפשיים למצבים הללו. 

תושייה (חגיגות פראיות בשורותינו)
חידון מספר 13 (דברים שקרו מזמן)

6 Comments

לון 4 במרץ 2007

היה בהחלט משחק מרתק. התשוקה של שחקני סביליה בלטה והיה מאד ברור שהקהל דוחף אותם ומפעיל לחץ כבד על השופט. אבל עם כל העבוד לסביליה, בעיניי הסיפור הוא ברסה. הקבוצה לא משחקת טוב כבר כשלושה חודשים. אילולא היכולת הגרועה באותה תקופה של ריאל, סביליה וולנסיה (שמתאוששת בחודש האחרון), היא מזמן היתה במקום שלישי או רביעי. זה לא רק החיסרון של אטו. רונאלדיניו מבריק לפעמים ונעלם לגמרי במשחקים אחרים.
הרושם שמתקבל שוב ושוב העונה הוא שחסר לה קילינג אינסטינקט. לצערי לא הופתעתי עשרונלדיניו החמיץ את הפנדל בדיוק מהסיבה הזו. ברסה כל כך שברירית שיתרון של שער בודד נראה כיום יותר כמו פור שהקבוצה היריבה נותנת לה. להזכירכם, כך היה גם מול ליברפול. אני מאד אופתע אם ברסה תעבור את ליברפול. בשנה שעברה זה היה אחרת כמובן. האינטנסיביות של המשחק שלה ירדה וגם היכולת. בליגה, השאלה היא האם לריאל, סביליה או ולנסיה יש אופי לקחת אליפות. כרגע זה נראה שמי שתהיה פחות גרועה תהיה אלופה.

תומר 4 במרץ 2007

אני לא אתפלא אם בספרד תתפוצץ פרשה דומה לזו שהתפרצה באיטליה בקיץ האחרון. ביזיונות השיפוט שיש שם מחזור אחר מחזור הם פרועים מדי ועיקביים מדי.

מת'יו את'רינגטון 5 במרץ 2007

השיפוט בספרד הוא הגרוע ביותר בליגות של אירופה (בגרמניה הכי טוב) כבר שנים רבות.
לדעתי, זה אוטנתי…השופטים שם נוטים לחשוב שהם מרכז ההצגה, ושוכחים את כלב הנחייה שלהם בבית לעיתים תכופות.

קידן 5 במרץ 2007

ללון
לדעתי הירידה ביכולת של בארסה השנה באה מהירידה ביכולתו של דקו. בשנים קודמות דקו היה המנוע ההתקפי של הקישור האחורי, הוא היה זה שסיפק את התוספת בהתקפה הקאטלונית השנה חלה ירידה ביכולתו של הפורוטוגלי( זה כנראה הגיל, או התרגיל).
בשבוע שעבר נתפס דקו על ידי צלמי פאפרצי מקיים יחסי מין עם נערת ליווי כך שנראה שהוא כבר מתחיל להתאים את עצמו למעבר אל הליגה האנגלית. ויין רוני מאחוריך!!!

אוריאל 5 במרץ 2007

מעניין יהיה לראות את העזתים מסביליה משחקים בליגת האלופות. לדעתי לא תיהיה המשכיות להצלחה של סביליה, למרות מחלקת נוער מופלאה ומועדון מאורגן. קודם כל בגלל השמרנות האירופית, שלא תאפשר להם להשתלט על הכדורגל. שנית בגלל שבקרוב ירוקנו את הקבוצה מכל כוכביה. אגב, רונן. אריות נלחמים באופן מדהים. היונק הטורף המסוכן ביותר הוא אריה רווק, שבדרך כלל מסתובב עם עוד כמה רווקים, שמתחזקים, צדים פילים (!) ומחכים לרגע שאפשר יהיה לתקוף איזו להקה עם ראש זקן. לכן הביטוי נלחמים כמו אריות תקף ונכון. אגב, אני די בטוח ששחקני סביליה, כשהם לא על מגרש הכדורגל, מגרשים זבובים ואחר כך נטפלים לאיזו אנדלוסית ענייה

עזי ד 5 במרץ 2007

השיפוט בספרד גרוע בגלל שיטת השיבוץ. לא שולחים שופט טוב למשחק חשוב ושופט מתחיל למשחק לא חשוב, אלא לוקחים את עזרת השופטים למחזור הספציפי ופחות או יותר מגרילים אותם. זה נשמע טפשי, אבל זה מונע סיטואציות כמו באיטליה והשיוויוניות פה יפה מאוד.
מלבד זאת זה היה משחק כדורגל גדול באמת

Comments closed