חידון מספר 13 (דברים שקרו מזמן)

1. היכן נערכה האולימפיאדה השניה? 

2. מי שיחקו ביניהן את משחק המונדיאל הראשון?

3. מיהי הקבוצה העתיקה ביותר בעולם הכדורגל?

4. ומה המועדון העתיק בספרד?

5. באיזו עיר הומצא משחק הכדורסל?

6. מי זכתה באליפות הNBA הראשונה?

7. מתי השתתפו נשים לראשונה במשחקים האולימפיים באתלטיקה?

8. מי זכתה בגביע א"י הראשון? 

9. מול מי שיחקה ישראל את משחקה הראשון אחרי קום המדינה? 

10.  ומי זה בכלל הרולד אברהמס?

לתשובות הנכונות

לא משחק כדורגל. בלדה!
שיכורים

7 Comments

עזי ד 14 במרץ 2007

הי רונן. מחוסר זמן אני ממעט להגיב לבלוג (המצויין) אבל גם כשהייתי לאחרונה באפריקה ובברצלונה לא פיספסתי אף טור.
ולעניין, אחרי שכינית אותי פה מלומד גדול, אני מרשה לעצמי להיות קטנוני ולהעיר לך מכיוון שאתה מלומד גדול מאוד. אירוע הספורט הגדול בעולם נקרא המשחקים האולימפיים – כל בכל השפות. כי אולימפיאדה היא התקופה בת ארבע השנים שבין משחקים אולימפיים למשחקים שאחריהם. לכן לא האולימפיאדה השניה נערכה בפאריס אלא המשחקים האולימפיים השניים. יש שפות בהן אומרים המשחקים של האולימפיאדה הכך וכך..הווה אומר המשחקים שנערכו בתקופת ארבע השנים שבין 1900 ל-1904 נניח.
והערות כאלו אני מעיר רק למלומדים דגולים

רונן דורפן 14 במרץ 2007

כמובן שאתה צודק. תקופה מסויימת הייתי מקפיד על כך – בעיקר כשעבדתי על איזה פרוייקט אולימפי. אבל זו הסיבה העיקרית להשתבשות שפה – מחסור במלים או סרבול. באנגלית כמובן שגם אומרים OLYMPUC GAMES אבל הכינוי המקובל הוא OLYMPICS. בישראל מסובך להגיד האולימפיים – ולכן האולימפיאדה הפכה לקיצור המקובל למה שצריך להיות "משחקי האולימפיאדה" או "המשחקים האולימפיים".
זו חסרונה הגדול של העברית על האנגלית – האנגלית נכנעת לשפת הרחוב ומשתנה כל הזמן. העברית מתבצרת באקדמיה

עזי ד 16 במרץ 2007

העברית לא מתבצרת, היא גם משתנה כל הזמן פשוט בצורה יותר פרימיטיווית ו-וולגרית מהאנגלית. יש לי ילדים במערכת החינוך הישראלית, אני יודע על מה אני מדבר.
זה בסדר גמור לא להקפיד על משהו כשיודעים כיצד הוא צריך להיות, כמו שאתה עושה, הבעיה שאם המלומדים הגדולים (מובילי הזיכרון כפי שהגדיר פה מישהו) עושים זאת, האחרים כלל לא יודעים שמדובר בקיצור, בסלנג או בטעות.

רונן דורפן 16 במרץ 2007

עזוב את הזוטות. איפה היית באפריקה?

עזי ד 16 במרץ 2007

אוגנדה, לשבועיים. מדינה שטרם קולקלה על ידי התיירות כפי שקולקלו קניה (מאוד) וטנזניה (פחות) וחלק ממדינות אפריקה הדרומית. אנשים נהדרים, נופים ובעלי חיים מרהיבים. כשצ'רצ'יל אמר 'הפנינה של אפריקה' הוא לא טעה. פגשתי מלצר שפרש מכדורגל כי ככדורגלן בקבוצת תחתית בליגה הבכירה הוא הרוויח 60 דולר בחודש והיה צריך לממן בזה גם את הנעליים והתלבושת ובתור מלצר במלון מוזנח הוא מקוויח 90 דולר וכך יכול לפרנס את עצמו ומשפחתו בכבוד.
במקרה גם יצא לי להיות בקלאסיקו (ולא סופר קלאסיקו כפי שכותבים ומשדרים אצלנו) בין ריאל לברסה בשבוע שעבר. היתה חוויה

רונן דורפן 16 במרץ 2007

נשמע מדהים. יצא לך לראות שם ספורט כלשהו. נדמה לי שמתאגרפים מרכיבים את רוב הנבחרת האולימפית שלהם – למרות ההיסטוריה הנהדרת שלהם עם ג'ון אקי-בואה.

ראיתי כמובן את כתבתך מהאל קלאסיקו. חתיכת חוויה.

עזי ד 17 במרץ 2007

יצא לי לראות משחק כדורגל בליגה שניה לפי מה שהסבירו לי אבל לדעתי זו אפילו ליגה שלישית. למען האמת שכונה מבחינת הרמה, אבל חוויה אנתרופולוגית. השערים מעץ ואין סיכוי שהם היו במידות של החוקה, להערכתי משהו כמו שישה מטר רוחב על 2.20 גובה.
במוזיאון הלאומי בקמפלה – שימיו הטובים נראים מאחוריו – נותנים כבוד לספורט, יש שם אגף אולימפי וכמובן שאקי-בואה הוא הגיבור. כמו שכתבת למרות הפופולריות הגדולה של הכדורגל האגרוף הוא הספורט האולימפי המצליח (שלוש מדליות מתוך חמש של אוגנדה בהיסטוריה), אבל יש גם את דיוויס קאמוגה, בעל ארד אולימפי באטלנטה ב-400 מטר. כשמייקל ג'ונסון הוא הזוכה בזהב, ארד כזה הוא חתיכת הישג.

Comments closed