לראות את ישראל בפאב אנגלי

הזכרתי לפני שלושה ימים ארועים מההיסטוריה העתיקה של הספורט, כשיהודים השיגו נצחונות ספורטיבים גדולים בלונדון. אני כמובן לא יהודי קשה יום במתפרות או בשווקי האיסט-אנד ואין פה כיום אנטישמיות ממסדית כבדה, אבל זו הייתה הרגשה נהדרת לעמוד בפאב בקילבורן, שכונה בצפון לונדון, ולראות את ישראל מוציאה תיקו מאנגליה.

לאו דווקא התיקו – כי המשחק מצד שתי הקבוצות היה לא יותר מדמוי-כדורגל – אלא דווקא הנורמליות. שעה של תכנית טרום משחק שודרה ב'סקיי'. טבחים חותכים סלטים יפים במסעדות של תל אביב. רוני רוזנטל משחק חמש-על-חמש על החוף וצוחק עם השדרים הבריטים. שריקות התפעלות של הצופים האנגלים ליופיה של נינט טייב. פתאום ישראל היא סתם עוד מקום אקזוטי בו אוהדים אנגלים עושים חיים והנבחרת שלהם עושה בושות. האמת היא כמובן אחרת. ישראל היא מדינה בצרות מדיניות-בטחוניות תחת שלטון מושחת שהוא עלבון להיסטוריה של העם היהודי. אבל אין לך חשק לשתף את האנגלים בכל אלו.

וישראל הביאה כבוד סביר לתומכיה המעטים בפאב (קילבורן היא לא סביבה יהודית כל כך). כי סך הכל המשחק הישראלי היה הגנתי אבל לא שלילי מדי. כמה נסיונות לקחת את היוזמה ומשחק לא מלוכלך מדי. לקראת הסיום כשבניון הרחיק כדור לכל הרוחות אמר השדר כי "בניון נמצא שם עבור המדינה שלו". בנימה של הערכה לשחקן שהוא שחקן פרמייר ליג זוטר בהרבה מכוכבי אנגליה אבל ארגן לנבחרתו תוצאה יותר טובה משהם ארגנו לנבחרתם.

*

משם המשכתי לפאב בבית התרבות הצ'כוסלובקי לראות כדורגל אירופי. הגעתי אליו בדקה ה-50 כשגרמניה מובילה 0-1. זה נגמר 1-2 לגרמנים. על הספסל הצ'כי יושב המאמן קרל ברוקנר, גם אחרי שצ'כיה נכשלה במונדיאל. וזה אומר משהו לגבי תרבות הספורט הצ'כית. הם בודאי רוצים תוצאות. אבל יש להם הערכה לאיך שדברים נראים.

משחק של פעם. מצד אחד גרמניה גאה, חכמה, עמידה, קלינית במתפרצות. מצד שני נבחרת אירופית קלאסית. כדורגל מהיר, טכני, משוחק בנגיעה אחת ובעיקר על הקרקע. אולי צ'כיה לא כל כך טובה כמו שהיא נראית אבל יש בה משהו מצ'כוסלובקיה של פננקה, הולנד של ואן באסטן או דנמרק של אלקיאר ולאודרופ. הנכונות הכמעט רומנטית לקרוא תגר על גרמניה בכדורגל חיובי ואטרקטיבי. אפילו הכושר הגופני שנחוץ למתקפה של 7-8 שחקנים על רחבת גרמניה הוא דבר עצום.

פעם זה היה הכדורגל האירופי הבינלאומי: גרמניה מול מיטב הכדורגל החיובי של היבשת.

חידון מספר 15 (האנגלים באים)
על שחורים בספורט האנגלי

10 Comments

עמית 25 במרץ 2007

ראית את השער של קוורסמה ?
http://www.youtube.com/watch?v=hYln7W1hCFI&mode=related&search=
מבחינת יכולות טכניות,מהירות,בעיטה – קוורסמה לא נופל מרונאלדו והקבוצה שתקח אותו תרוויח שחקן גדול.
מה היה קורה אילו קוורסמה היה מגיע ליוניייטד (ושמו הוזכר הרבה לפני רונאלדו) ורונאלדו היה מגיע לברצלונה ומתייבש על הספסל ? סביר שהיוצרת היו מתהפכות וכולם היו מדברים היום על גדולתו של קוורסמה.
רק תחשוב על האפשרות שבקיץ פרגוסון יביא את קוורסמה ואת נאני ליונייטד וביחד עם רונאלדו תיווצר שלישיה פורטוגזית נדירה באיכויותיה.

רונן דורפן 25 במרץ 2007

כתבתי פה לפני כמה שבועות על כך שרונאלדו הוא באמת מקרה יוצא דופן בו כשרון טכני כך כך גדול פגש בגיל מוקדם את הקשיחות של הליגה האנגלית. ייתכן שגם קווארסמה היה יוצא נשכר מסיטואציה כזו – אבל להגיד שהוא לא נופל טכנית מרונאלדו…. אסתפק בכך שאומר שלא אומרים דבר כזה אחרי משחק נגד בלגיה.

כי יש כל מיני סוגים של מהירות. אפשר להיות מהיר כמו קווארסמה ואפשר להיות השחקן המהיר ביותר בעולם עם הכדור. אפשר להיות מכדד מצויין ואפשר להיות מהמכדררים הגדולים בהיסטוריה.

לגבי קווארסמה אל תשכח שהוא שיחק ליד רונאלדו אתמול. את הכדור הוא קיבל כששומר עליו רק מגן אחד. כשכל הנבחרת היריבה מתכוננת שבוע שלם לרונאלדו כל שחקן סביר יכול לככב. אולי שמת לב אתמול לכדורגלן בשם ווין רוני ואיך הוא נראה בלי רונאלדו?

גם הנושא של "ישב על הספסל" לא ברור לי. הוא לא הצליח להיכנס להרכב. אצל מאמנים שאין להם בעיה לשתף צעירים. רונאלדו פתח את הקריירה שלו ביונייטד בעשרה שבועות אותם החל בעיקר על הספסל. ופשוט לקח את המקום בהרכב

נועם שיזף 25 במרץ 2007

יכול להיות שזו הדרך הנעימה היחידה לראות את הנבחרת, בפאב בסביבה לא כל כך יהודית בלונדון. ככה נחסך ממך הפסטיבל שהיה פה סביב המשחק – כולל טור של אוחנה ביום שישי בעמוד הראשון של ידיעות, שאומר שבזה שהמשחק מתקיים, "כבר ניצחנו".
אגב, היתה לי תחושה משונה שהאנגלים משחקים בזהירות כי יש מין מסורת אנגלית כזאת, שבחוץ משחקים זהיר ולא שולחים הרבה שחקנים קדימה, וישראל משחקת אותו דבר, כי יש מין מסורת כזאת אצלנו שמול יריבה בכירה לא מנסים לתקוף, ככה שה-0-0 הזה היה רשום על המשחק כמעט מראש.

רונן דורפן 25 במרץ 2007

נכון – כדורגל בינלאומי נמצא על התפר הדק שבין פרובינציאליות להזדהות. כשאתה נמצא בהולנד ורואה את המדינה צבועה בכתום ביום משחק זה נראה לך מקסים. אבל הולנדי, שרואה את הקרע החברתי הגדול במדינה הזו, עשוי בהחלט לחשוב שיש פה מפגן מזויף של אחדות ובהחלט מפריע לו שהנבחרת מלאה כל מיני טיפוסים בעייתיים.

גם הפאב הצ'כוסלובקי נראה לי על פניו מקום נפלא. בחורות יפיפיות מצ'כיה וסלובקיה ובירה צ'כית אורגינלית. הם גם שרו שירים בצ'כית כל המשחק. אבל בחורה צ'כית אחת אמרה לי לפני כמה שבועות שבעל המקום הוא לאומן צ'כי די דוחה והיא לא דורכת במקום הזה. וכשלפני שנה או שנתיים היה משחק הוקי בין צ'כיה לסלובקיה היו שם מכות.

לון 26 במרץ 2007

רונן, אהבתי מאד את הזכורת לכך שדברים שלא רוים מכאן רואים משם ולהיפך. בהקשר הזה, אני זוכר שג'ובאני רוסו ניסה להסביר לכתבים מה כל כך טוב בארץ. דברים שנראו בעיניו נפלאים, נראו בעינינו בנאליים. כך היה גם עם ריצ'ארד נילסן.
באשר לקווארסמה, הוא נכשל לגמרי בברצלונה.
וויין רוני היה גדול עוד לפני רונאלדו, באברטון ובנבחרת אנגליה. רונאלדו לא זקוק לנוצות לא לו, להתהדר בהן. יתכן אפילו שהפריחה השנה של רונאלדו היא חלק מהקושי של רוני במשחקים רבים. לפי תחושתי, משהו בתחום הפסיכולוגי ולא קשור לצורת המשחק. אני אשמח לנתונים, אם יש לך לגבי התפוקה של כ"א מהם כשהאחר לא משחק.

birdman 26 במרץ 2007

יד על הלב, דורפן, העזת להפגין גילויי אהדה ווקאליים לישראל בזמן המשחק בפאב?

רונן דורפן 26 במרץ 2007

ודאי… זה לא היה באווירה קשה או אלימה הפאב הזה. באמת שישראל עוררה סימפטיה.

legal alien 26 במרץ 2007

מענין
אהבתי את "לראות כדורגל אירופי", אחרי ישראל-אנגליה, להבדיל (אני מניח שזה מכוון)
מה שכן, לא ברור לי למה בניון "ארגן לנבחרתו תוצאה וגו'". ממה שאני התרשמתי, התרומה שלו למשחק היתה שולית, אם בכלל, ולדעתי היה מקום להחליף אותו בסביבות הדקה ה 60

רונן דורפן 26 במרץ 2007

אני לא מתכוון לנתח את הטקסטים של עצמי. כל קורא ימצא את מה שהוא מחפש..

התיאוריה האחת שלי היא שבניון כן היה חשוב לתוצאה למרות שכמו כל הנבחרת הישראלית הוא לא ממש היה איום בהתקפה. התפקיד העיקרי שלו היה לארגן לישראל קצת הנעת כדור בכדי להפחית במשהו את הלחץ האנגלי. אנגליה, בצדק או שלא בצדק, חששה מניהול המתפרצות שלו ונמנעה מלשלוח יותר מדי שחקנים קדימה. וכך ההגנה הישראלית לא עמדה תחת לחץ גדול מדי.
התיאוריה השנייה שלי היא שהיה פשוט חרא כדורגל.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 27 במרץ 2007

קווארסמה או נאני בקיץ ? על מי ילך פרגוסון בקיץ ?
ברור שאין מצב לשניהם…
אני מהמר על נאני. קווארסמה כניראה לא ברמה של רונלדו, הוא נמכר לברצלונה באותו קיץ שרונלדו נמכר ליונייטד תמורת 6 מיליון פאונד ובאותו סכום לפורטו ע"י ברצלונה. בשתי הפעמים אלכס יכל לשים עליו יד ,אבל מסיבותיו עימו לא הלך על השחקן.
לא נראה לי שהוא ישנה את דעתו כאשר המחיר יהיה לבטח כפול

Comments closed