מירוץ הסירות

זה מראה ספורט יפה. ארוע ספורט יוקרתי, עם היסטוריה של יותר מ-175 שנים, 250 אלף צופים (כן, רבע מליון), ותשעה ספורטאים מנצחים שלא חוגגים בפראות את ניצחונם. כמה קריאות שמחה ואז שקט. הם לא שקטים כי זה מרוץ סירות, והרבה מהמשתתפים הם דוקטורנטים וחוקרים, וכי אלו אוקספורד וקיימברידג' עם התדמית הג'נטלמנית. הם פשוט אתלטים שהגיעו לקצה גבול יכולתם. ארוע ספורט, כמעט שבעה קילומטרים של חתירה בזרמים, שזה פי שלושה מהחתירה האולימפית, עם משמעות אפסית למקום שני.

לטעמי אירוע הספורט היפה ביותר שיש ללונדון להציע. לא רק כי הנהר באזורים ממערב למרכז העיר עובר באזורים של צמחיה די פראית וכי הפאבים של צ'יזיק שעל הנהר הם היפים בבירה. היופי של הארוע הוא השילוב של המודרני וההיסטורי. הנבחרות הן מקצועניות לכל דבר ועניין. כספי הטלוויזיה מבטיחים שידור היי-טק – עם הדמיות תלת מימד של המסלול ואפילו של כווני הזרמים העמוקים. ועדיין מסורתיות אנגלית במיטבה. כל סיבוב בנהר נקרא על שם שכונה או גשר והשדרים יודעים בדיוק מה אחוז הניצחונות של קיימברידג' כשהיא מובילה בבארנס ברידג' או כשאוקספורד בוחרת את "גדת סארי" של הנהר לאחר ההגרלה. זו הגדה השמאלית, הגדה הימנית היא מידלסקס.

אוקספורד ניצחה בשנה שעברה בסנסציה עצומה אבל השנה נחשבה לאנדרדוג עוד יותר גדול. בין היתר כי "נשיא הסירה" של שנה שעברה פרש. הנשיא הזה, קנדי בשם ברני וויליאמס הפך לדמות קאלט בשנה שעברה כשלפני התחרות נתן נאום קרב צפון-אמריקאי למופת מתוך הסרט ANY GIVEN SUNDAY. אלא שהסאגה שלו המשיכה בצורה קצת לא בריאה כשנעצר בגלל התנהגות אלימה במצב של שכרות קצת אחרי הניצחון. השנה  שימש כפרשן-קווים (בעצם פרשן-גדה) ואפילו ציין בצחוק "שהיום הוא שומר על החוק". חוסר הודאות של אוקספורד כמובן שרק גורם לאנשים לחזור אל ההיסטוריה. לא היסטוריה עתיקה מדי. גם ב-1987 הסירה של אוקספורד סבלה מהכנה לא אידיאלית – בגלל מרד של החותרים נגד המאמן ואחד החותרים. מרבית המורדים היו אמריקאים והמחליפים הבריטים זכו בניצחון היסטורי. שתועד בסרט TRUE BLUE.

מה שהוסיף לתחושה החמקמקה שהפייבוריטיות היא חסרון כאן, היה שקיימברידג' החליפה את ההגאי שלה רק שבועיים לפני התחרות. למעשה החליפה הגאי בהגאית. קיימברידג' באמת פתחה גרוע ונוצר חשש שאוקספורד תוכל להתיישב על הזרם החזק במרכז הנהר ולהקשות מאד על העקיפה. זה נראה ממש טרגי עבור הנשיא שלהם טום ג'יימס שכבר הפסיד שלושה מרוצים וזה היה המרוץ האחרון שלו. אבל דווקא ההגאית הזו, בחורה ג'ינג'ית בשם רבקה דאונביגין, שמרה על קור רוח וניווטה את בפרגמטיות את הסירה מעט החוצה מהזרם המרכזי. במזג אוויר יפהפה ונהר שקט היא הפכה את העניין מקרב משוטים על הזרם למרוץ שקט. והיתרון הפיזי של קיימברידג' שיחק תפקיד מכריע.

*

עוד משהו על היסטוריה. התנהל פה בשבועות האחרונים דיון על הקשר בין מסורת הספורט בשכבות העליונות של החברה האנגלית לכוחה הצבאי של בריטניה. מייסדי המרוץ הזה צ'רלס מריווייל מקיימברידג' וצ'רלס וורדסוורת' מאוקספורד היו משכילים בתרבות הלטינית והיוונית והפכו שניהם לאנשי כנסיה. שניהם די אופייניים לזרם שנקרא "נצרות השרירים" (Mascular Christianity) שהיה די חשוב באנגליה במאה ה-19.

 

חידון מספר 17 (כדורגל אירופי)
ההכנות לחידון עזי דן בעיצומן

3 Comments

לון 8 באפריל 2007

רונן ברכות על העיצוב החדש. הפונטים יפים וגם העיצוב בכלל. יפה מאוד !
מירוץ הסירות מוכיח שוב למה אנגליה היא ה-מקום לספורט.
השילוב של מסורת שורשית, טלוויזיה ברמה הגבוהה ביותר, פרשנות של אנדרסטייטמנט, שילוב של האליטות ועמך.
בלונדון יש לא רק מוסיקה טובה יותר והצגות טובות יותר, גם ספורט טוב יותר (-:

אוהד יונייטד מאוסטרליה 9 באפריל 2007

רונן, ברכות על המראה החדש של האתר.
המסורת באנגליה היא משהו שתמיד סיקרן אותי, גם פה באוסטרליה היא קיימת:מירוץ הסוסים של "המלבורן קאפ" או בפוטי גנד פיינל או ה"סטייט אוריג'ין בין ניו סאות, ווילס לקווינסלנד (רגבי ליג) אבל הכדורגל לא משהו…
שיטוט באתרי האוהדים של היונייטד מראה על פניקה רבתי…היא התחילה עם הפציעה של וידיץ' המשיכה עם רומא וההרחקה של סקולס ותפסה תאוצה עם פורתסמות'. שחקני הספסל : ריצ'רדסון ופלטשר חוטפים הרבה אש ולדעתי בצדק הם פשוט לא מספקים את הסחורה.
הפציעה של וידיץ, משמעותית מכיוון שפרדיננד שפורח לצד וידיץ, נראה מאד מבולבל בלעדיו. ווס בראון דווקא בסדר אבל כל ההגנה נראית על הפנים.
לא ברור מה קורה עם אברה סהא ופארק … מאד מאוכזב מסהא
לא מצליח להבין ממה הוא נפצע כל הזמן…
ברור שצ'לסי היא כרגע הקבומה בפורמה ומנצ'סטר מנסה להחזיק מעמד. אני חושב שבשביל לקחת אליפות יונייטד תצטרך להוציא לפחות תיקו בסטנפורד ברידג' מכיוון שבאחד או יותר ממשחקי החוץ (סיטי ואברטון) הם לא יצליחו לנצח.
אני חושש לגבי רומא … מה אתה אומר – אומרים לפרגוסון לחתום עכשיו על הפסד לרומא אבל מבטיחים לו אליפותראשונה אחרי שלוש שנים הוא לוקח ???

רונן דורפן 10 באפריל 2007

חייתי באוסטרליה, פעמיים.. מהארועים שאתה מציין החביב ביותר עלי הסטייט-אוף אוריג'ין. משחק קלאסי ביותר.
אם אתה במלבורן הייתי ממליץ לך ללכת למשחק ליגת המשנה בפוטבול – הVFL. זה עולה בערך רבע דולר ויש שם מנהג יפה. בין הרבע הראשון לשני ובין השלישי לרביעי התדרוך הטקטי של המאמן הוא על המגרש ולאוהדים מותר לבוא, להקשיב וכמובן לזרוק עצות. זה כמובן אפשרי כשהטקטיקה היא לא מרכיב כל כך דרמטי במשחק..

Comments closed