השער של מסי מול חטאפה

בתור ילד השער שהכי ניסיתי לשחזר במגרש המשחקים היה שער הניצחון של מלמיליאן בגמר הגביע של 1976. את המשחק שמעתי […]

בתור ילד השער שהכי ניסיתי לשחזר במגרש המשחקים היה שער הניצחון של מלמיליאן בגמר הגביע של 1976. את המשחק שמעתי ברדיו וקראתי עליו בעיתון. השער תואר כבעיטת העונשין המדהימה ביותר שנראתה במקומותינו, ממרחק של 40 או אפילו 45 מטרים.

דיברנו כבר על יכולת הקליטה של המוח האנושי בילדות. את המשחק מעולם לא ראיתי. הוא לא שודר בגלל משהו שהיה קשור לפרסומות על החולצות של מכבי תל אביב. אבל בלי להסתכל בשום מקום אני יודע שבית"ר שיחקה עם מזרחי, קרקו, רוזנבלום, ג'אנו, חכם, לוי, נוימן, מלמיליאן, אברהמי, ג'רבי ודוד ישי שהניף את הגביע ונפטר לאחרונה. ומכבי תל אביב עם אלרן, רוזן, בלו, נימני, סלימן, עוז, גרגיר, ששון, טבק, פרץ וטלבי. עוד אני זוכר שישראל ששון, אחד משלושת האחים של יהוד, היה השומר האישי של מלמיליאן ובמהלך המשחק נפסלו שערים של ג'רבי ומלמיליאן.

ואת השער הזה שלא ראיתי ניסינו לשחזר לפחות כמה שבועות.

לא צריך לנחש איזה שער ניסו ילדים בארגנטינה לשחזר כשליאו מסי היה ילד. השמן האגדי עכשיו חולה מאד ומסי מן הסתם חושב עליו כל יום. ולכן אולי השער של מסי אתמול מול חטאפה לא כל כך מקרי. ההגיון אומר ששחזור כל כך מדוייק הוא לא פרי של מקריות (חובה לצפות בוידאו!). אולי היה קצת מהורהר אתמול וחזר לימים בשכונה ברוסאריו, כשהיה אומר לאיזה חורחה לשחק את טרי בוצ'ר ומישהו אחר היה נאלץ להיות פיטר שלטון. נראה שמסי זוכר בדיוק את מי צריך לעבור מימין ואת מי צריך משמאל ובאיזה רגל מסיימים ולאיזה יציע רצים לחגוג. והנואו קאמפ אתמול הפך למגרש שכונתי בילדותו.

זה הזכיר לי גם כמה שורות בשיר של יוסי בנאי, גם אם לא על כדורגל:

דהרנו על ענן עשוי מכריות

ובאקדח פקקים הטבענו אוניות

הייתי טרזן , וסימון ארול פלין

ומואיז הקטן קפץ כמו גונגה דין

על שיטות משחק עתיקות ועל קרלוש קירוש ועל ריאל מדריד וגיגס ורונאלדו ועוד
חידון מספר 19 (או 1 לאחע"ד*) - ספורט יהודי

תגובות

 • מאיר

  מדהים. מסי. מרדונה. מלמיליאן. אני לא בטוח שרוזנבלום היה בהרכב של בית"ר. מי זה רוזנבלום? לא חנן אזולאי?

 • רונן דורפן

  היה רוזנבלום...לא זוכר עליו דבר. חנן אזולאי לא שיחק. אבל מאיר אזולאי (אני לא בטוח אם אח או בן זוז) כן שיחק כמחליף.
  חנן שיחק כעבור שלוש שנים שוב בגמר מול מכבי תל אביב כשההרכב של בית"ר היה מזרחי, ג'אנו, חכם, קירט, אזולאי, גרובר, משה כהן, נוימן, מלמיליאן, מיאלי ואברהמי.

 • אוהד יונייטד מאוסטרליה

  אני גם זוכר איזה גול מטורף אחר של מלמיליאן : בגביע נגד בית שמש בתחילת שנות השמונים (הוא הקפיץ כמה פעמים תוך שהוא עובר שחקנים)
  זכור לי עוד שער ענק של נמרוד דרייפוס בדרבי של 2:2 בעונת האליפות של 80/81
  באנגליה העונה אני הולך על השער של סקולס בוולה נגד אסטון וילה ...

 • עזי ד

  היה רוזנבלום גם היה ומאיר אזולאי באמת שיחק כמחליף. אבל בתור אחד שהיה בצד של מכבי והיה אז בשיא הזיכרון האנושי הספורטיבי (גיל 11 וחצי-12) אבי כהן שיחק כבלם ולא צביקה רוזן.

 • רונן דורפן

  עזי - זו לא הייתה העונה האחרונה של רוזן במכבי.. ואחר כך עבר ליהוד שעלתה באותה שנה מליגה א' דרום ללאומית

 • עזי ד

  לא טענתי שרוזן לא היה במכבי, הוא פשוט לא שיחק בגמר. גרונדמן העלה את אבי כהן בתחילת אותה עונה במקומו בהרכב והוא תפס לו את המקום. ההרכב של מכבי שנתת היה מדוייק ב-10 מ-11, אביל'ה במקום צביק'ה. בר נור נכנס מחליף.

 • לון

  איך הגענו ממסי לרוזן...
  רונן, אני מסכים לכול, מלבד עניין הזכרון. מהלך כזה לא עושים מהראש. זה מהלך שכולו אינסטינקטים. זה מהלך של מי שנמצא ב"זון". ומזון לזן - זה מצב של "הזן שבכל רגע ורגע". בדיוק כמו נזירי הזן שיורים בקשת, עם עיניים מכוסות ופוגעים במרכז המטרה. היורה, החץ והמטרה - אחד הם.
  כך היה מסי - הוא, הכדור והשער היו אחד.

 • birdman

  ויקטור לוי, דוד ישי, מאיר אזולאי, משה עובדיה, ברוך ידיד, יצחק ז'אנו, אורי מלמליאן, יוסף חכם, אלי מיאלי, חיים רוזנבלום, יוסי אברהמי, דני נוימן, אבי ששון, משה (פוצ'י) כהן, אברהם סאבו, שלמה ג'רבי, שלום אליהו, חנן אזולאי

 • רונן דורפן

  איש הציפורים: האם הצטרפת לכת דתית שמאמיניה ממלמלים שמות של שחקני בית"ר ירושלים בשנות ה-70?

 • birdman

  לא, מצאתי את הפוסטר של "פנדל" אבל קרעת אותי מצחוק

 • מאיר

  עד כמה שאני יודע, כל האזולאיים ששיחקו בקבוצות הירושלמיות קרובי משפחה. ליאון אזולאי, שהיה בהפועל, נחשב לגדול מכולם, למרות שחנן לדעתי הכי הצליח והיה בנבחרת. בגמר של 79 הייתי. והפוסטר של פנדל היה תלוי לי על הקיר - איש הציפורים, בכמה אתה מוכר אותו? אני רציני.

 • רונן דורפן

  מאיר - לפני עשר שנים בערך הייתי אצל שלגי, המוציא לאור של פנדל, יש לו שם את כל החוברות וגם חוברות הכדורסל. אגב... מכיוון נדמה לי שאתה חי בלונדון.. אחד העיתונים פה מריץ שוב סדרה של "היה אתה שופט!"

 • רונן דורפן

  ללון. רוזן לא קשור לעניין. מבין השחקנים ששיחקו באותו גמר רק מלמיליאן טוב בודאות ממסי. אבל בני טבק ויוסי אברהמי מהירים ממנו

 • לון

  רונן, אתה זוכר את השער המרהיב של יוסי אברהמי שנכנס ממש לחיבורים והיה ספק הרמה ספק בעיטה ?
  אברהמי היה מה שנקרא בשפת אותם ימים (וכמובן "פנדל") "קיצוני סופה".
  אפרופו "פנדל", תמיד ביאס אותי שהקומיקס הציג את הכוכב של היונייטד ג'ק כבלונדיני, בעוד שג'ימי של הסיטי היה דומה הרבה יותר לג'ורג' בסט (-:

 • birdman

  מאיר,
  במידה ולשלגי יש את הגלופות, הוא יוכל להדפיס לך אחד חדש. במידה ולא, תן לי דרך ליצור איתך קשר. תודה.

 • Gilad

  Dorfan,i was in that final with my father(i was 9),i don't know why he took me ,we are hapoel fans...i was sitting right behind the goal,it was a nice kick but clearly a bad mistake by Gidon Elran,one of the worse macabi goalkeepers in the history,the interesting thing about this goal was that Uri went to the near corner instead of the far corner which was the obvious thing to do,in other words he went for the corner that Elran was supposed to cover,to the left of the wall,i think macabi got rid of Elran after this game,uri missed a penalty in the overtime a few minutes before he redeemed himself,it was a great night,i was happy for Beitar,their first cup,off course i was too young to hate them back then an after all they did beat macaby...about the Messi goal,it's eery how close the goal reminds of the great one,i agree with you that this is not pure luck but visualisation and repetition..

 • מאיר

  תודה. רונן, איפה אני מוצא את שלגי? ובאיזה עיתון יש פה את היה אתה השופט?

 • רונן דורפן

  מאיר - שלגי יושב ברחוב לבנדה בתחנה מרכזית ישנה... בורח לי מהראש שם ההוצאה.. זה בניון קטן ואם הייתי רואה את המקום בעיניים הייתי מוצא אותו... אבל אין לי מושג מה הכתובת. אבל למה לא להתחיל את הבילוש בפעולה הכי פשוטה: 144?

 • birdman

  בתוך חוברת "פנדל" כתוב: עורכים: אורי שלגי ואבינעם פורת. מו"ל: "רמדור" בע"מ ת"א. כתובת המערכת: ת"א, רח' לבנדה 23. הכתובת למכתבים: ת.ד. 2430. הדפסת העטיפה: דפוס רם, דרך ההגנה 12. דפוס: אופסט דרבי ת"א. פלטות: אופסט אומנות, ת"א. הפצה: "שלה" הגדוד העברי 64 ת"א, טלפון: 34496. צלם המערכת: אריה (לובה) קנפר.

 • מאיר

  תודה חברים

 • רונן דורפן

  לאוהד מאוסטרליה: השער נגד בית שמש בהחלט היה אחד הגדולים של מלמיליאן. בעונה איומה בסיומה אני חושב שבית"ר ירדה ליגה. השער של סקולס? היו כמה דומים של צ'לסי. אני אישית מעדיף שערי מהלך. סמית' נגד רומא הוא שער אחד כזה

 • רביב

  אל יוסי אברהמי נחשפתי פעם ראשונה בגמר של 79' כשהייתי בן 8 וחצי ובפעם הראשונה עניין אותי ממש לראות משחק כדורגל בטלויזיה.מאותו רגע נהייתי אוהד בית"ר מושבע בגלל שאח שלי היה כזה הכי זכור כמובן זה שיוסי אברהמי לקח כדור רץ איתו יותר מחצי מגרש וגילגל לרשת. היה לי בכיתה (כיתה ב' בבית ספר רמז בנהריה) ילד בשם רוני אברג'יל שהיה אוהד מכבי ולמחרת בבוקר דבר ראשון נכנסתי לכיתה והקנטתי אותו על ההפסד..מאז ועד היום 30 שנה עברו ועוד לא הפסקתי להקניט..

 • יואל משה

  אני מעוד את לאון מסי

 • יואל משה

  מסי אתה מלך

 • יואל משה

  לאון מסי את מלך

Comments are closed.