חידון מספר 19 (או 1 לאחע"ד*) – ספורט יהודי

1. מי שני היהודים שזכו בעשר מדליות אולימפיות או יותר?

2. שתי אחיות יהודיות שזכו במדליות זהב אולימפיות באותם משחקים?

3. מי הגולש היהודי שהיה אלוף העולם בגלישת גלים?

4. מי היה פייק ליפמן?

5. מי היהודי היחיד לשחק בגמר המונדיאל? 

6.  מיהי האלופה האולימפית בהחלקה אומנתית שגילתה את יהדותה רק אחרי זכייתה באולימפיאדה?

7. אלוף אולימפי יהודי שנפל במלחמות ישראל?

8. מי היהודי ששיחק בברצלונה, מנצ'סטר יונייטד ושתי נבחרות לאומיות?

9. מי היהודי שהחזיק בתואר עולמי באגרוף 7 וחצי שנים?

10. ולסיום, האלוף האולימפי היהודי שמצא אחר כך את פרנסתו בסרטים ארוטיים?

*לאחר חידון עזי דן

לתשובות הנכונות

השער של מסי מול חטאפה
המרתון

17 Comments

גיא 20 באפריל 2007

לגבי ג'ורדי קרויף, עד כמה שאני זוכר את יכולתו בכדורגל, היא בהחלט הגיעה מהצד היהודי שלו.

גיל 20 באפריל 2007

רונן, החלקה אומנותית זה לא ספורט זה קרקס.

לון 20 באפריל 2007

רונן, האם אתה יודע על התייחסות של קרויף (האב) ליהדות או ליהודים ? זה מסקרן אותי. ועוד שאלה בנושא: האם הקוסטרים היו יהודים גם בהתנהלותם או רק בדמם ?
(מה לעשות, יש לי צלקת בלב בגלל יוהאן – ההפסד למערב גרמניה בגמר הנורא ההוא).

birdman 20 באפריל 2007

ככל שידעותי משגות, המגן הימני של אנגליה בגמר 66' היה ג'ורג' כהן מפולהאם.
חידון עם עובדות מעלפות(!)
תגיד דורפן, האמנם אין בכלל, לדעתך, נחיתות גנטית בתחום הספורט בינינו לבין הערלים?

רונן דורפן 20 באפריל 2007

ללון – הקוסטרים הם משפחה יהודית מכובדת באמסטרדם. קרויף עצמו היה מקורב למשפחות יהודיות עוד לפני שהתחתן עם דאני קוסטר. לג'ורדי יש בן דוד שלמד בישיבה בירושלים.

לאיש הציפורים. גורג' כהן כונה על ידי חבריו לקבוצה "רבי" אבל טוען כי איננו יודע מה מקור שמו וכי אינו יהודי. כמוהו וגם אחינו בן כהן שזכה עם אנגליה בגביע העולם בראגבי.
לטעמי ישנם תחומים ספציפים בהם עמים מסויים מצליחים (למשל צאצאי מערב אפריקה בספרינטים) או עמים גבוהים (כמו המונטנגרים) שיש להם יתרון בכדורסל. אבל ברוב ענפי הספורט אינני סבור שלגנטיקה הלאומית יש משמעות גדולה מדי.

גיל 20 באפריל 2007

אוקיי, אז איך תסביר את העובדה שאין שחיינים שחורים למשל? עניין תרבותי בלבד?

רונן דורפן 20 באפריל 2007

ותוספת לאיש הציפורים. אנשים נוטים לראות הצלחה ומיד לקפוץ ולומר "גנטיקה". כלומר לייחס את הצלחותיהם של אחרים למשהו טבעי ולא לכשרון ולעבודה קשה.
בשנות השלושים הייתה בארצות הברית קבוצת כדורסל יהודית בשם פילדלפיה SPHAS (סאות' פילדלפיה היברו אסוסיאיישן) שזכתה בכמה אליפויות ארצות הברית (האן.בי.איי לא היה קיים והאליפות הזו הייתה טורניר בין כמה מנצחות של ליגות אזוריות). זה גרם לעיתונאי ספורט אמריקאי לפרסם מאמר על היתרון הגנטי של יהודים בכדורסל. משחק שנותן יתרון למחשבה המהירה והפקחית שלהם…

רונן דורפן 20 באפריל 2007

לגיל. תרבות היא לא הכל…
אין הרבה שחורים בשחיה, טניס, גולף, סקי ואפילו בבייסבול.
יש כמה סיבות –
ראשית, כלכלה, אלו ענפי ספורט שמחייבים ציוד יחסית יקר.
שתיים – גם סיבה כלכלית לגבי שחיה באופן ספציפי – ספורטאים מצטיינים באוכלוסיות עניות נוטים ללכת לענפים בהם אפשר להרוויח כסף גדול יותר.
שלישית- היסטוריה. שחיין שחור מצליח יכול לשנות את התמונה.
רביעית – היתרון שיש להם בריצת 100 מטרים (צפיפות גבוהה יותר של סיבי שריר לבנים בעיקר בירך) לא קיים בשחייה. אבל, אני מדגיש, ריצת 100 מטר בהיותה פשוטה מאד, וכמעט ללא מרכיבים של טקטיקה ומסורת, היא אחת התחרויות היחידות בהן יש לגנטיקה משמעות.

גיל 21 באפריל 2007

בבייסבול אכן אחוז קטן יחסית של שחורים אבל הם עדיין שם. בגולף, למרות טייגר וודס עדיין אין שחורים בסבב הPGA. אני בהחלט מסכים שגורמים תרבותיים או ציוד יקר מעכבים אוכלוסיות עניות. רק שלשחות לא נראה לי דורש תנאים יותר מדי מיוחדים או ציוד מיוחד ולכן די מפתיע לא לראות שחיינים שחורים אפילו בארה"ב. הרי בטניס יש שחקנים שחורים ושחקניות שחורות בולטות למרות שזה לא הספורט הכי פופולארי בארה"ב, אז למה לא שחייה?

עזי ד 21 באפריל 2007

כהן לא היה יהודי, אם כי מן הסתם אחד מאבותיו היה כזה. קרויף היה אכן 'מקורב' עוד קודם לכן, ויוהאן השני (ניסקנס) הוא נכד לסב יהודי (כמו בקהאם), אבל אמו של ניסקנס למרות שלא היתה יהודיה לפי ההלכה היתה קרובה ליהדות ויש כאלו ש'מגיירים' את ניסקנס.
אגב האחיות פרס, בייחוד תמרה, היו מרוב הורמונים גבריים, גברים מבחינה גנטית וכונו במערב "האחים פרס". ברגע שהונהגו בדיקות מין באמצע שנות הששים הן פרשו.

רונן דורפן 21 באפריל 2007

גיל – גופנית בודאי אין פה בעיה. אני חושב שגנטיקה נכנסת לתמונה רק במקומות בהן האדם קרוב לקצה גבול יכולתו – כלומר בריצה וקפיצה שהן פעולות טבעיות לנו, ולא שחיה שהיא עדיין פעולה שאנחנו ממציאים.
נראה שבאופן כללי שחורים מעדיפים ענפי ספורט קבוצתיים, או לפחות ענפי ספורט עם אינטרקציה עם קהל ואלמנט של אלתור. כפי שהם מצטיינים בג'אז או בלוז ולא מוסיקה קלאסית. שחיה מהבחינה הזו דומה למוסיקה קלאסית.
ייתכן אבל שהעניין הכלכלי מרכזי. שחיין סביר יקבל מלגה לקולג' וירכוש את הההשכלה שלו. שזה טוב. כדורסלן סביר יכול להבטיח את פרנסת משפחותו לדורות.

רונן דורפן 21 באפריל 2007

גיא.. לגבי ג'ורדי… נכון שלא הזכיר אפילו את אבא שלו, אבל לא היה שחקן רע כל כך.

רונן דורפן 21 באפריל 2007

ועוד דבר לגבי גנטיקה ובטלנות. בנקודה מסויימת השתלטה החשיבה הזו על ארצות הברית – ונראה היה ששחקנים לבנים ייעלמו.
ופתאום הגיעו דווקא האירופים והוכיחו שלבנים יכולים לככב באן בי איי. ואם הייתי צריך לבחור היום חמישה לא שחורה לאן.בי.איי הייתי בוחר את נאש, ג'ינובילי, נוביצקי, גאסול ויאו מינג. אף אחד מהם לא מארצות הברית ( גם אם אפשר לנכס את נאש לכדורסל בצפון אמריקה). אבל באופן כללי אין כיום עומק בכדורסל הלבן האמריקאי – מהרמה של בירד ומקהייל וג'רי ווסט וג'ון האבליצ'ק ודייב קאואנס וביל וולטון והרשימה מאד ארוכה. וזה נובע במידה רבה  מהתירוץ הגנטי.

כשלא מתעסקים בשטויות כאלו מגיעים להישגים. בברזיל 1970 היו שמונה שחורים ב-11, אבל בברזיל 1982, שלא נפלה מהם ברמה היו שמונה לבנים. ואם בודקים את אגדות הכדורגל של ברזיל יש שחורים ויש לבנים ויש ילדים מעורבים.

RTD 21 באפריל 2007

גם בכדורסל אסור לשכוח את המעורבים כמו ג'ייסון קיד וג'ייסון וויליאמס.

רונן דורפן 21 באפריל 2007

לRTD. העניין הוא לא גזעי.. לא כל כך משנה תצורך הדיון מה בדיוק ההרכב הגנטי. את זה עשו הגרמנים….
צריך לראות תרבויות – יש את תרבות הכדורסל השחורה, היוגוסלבית ואת זהו של אמריקה הלבנה יחסית (אינדיאנה למשל)

RTD 21 באפריל 2007

כמובן שלא דיברתי על ההרכב הגזעי מהצד הנאצי, מה שהתכוונתי הוא שהיכולת אינה קשורה לגזע (מה שכבר הדגשתם כאן) ואחרי שנתתם דוגמאות לשחורים ולבנים מוצלחים נתתי גם דוגמה ל"מעורבים" .

birdman 22 באפריל 2007

דורפן, הבאת פה כמה תובנות שלגמרי הפילו אותי מהכסא וגרמו לי לזנוח את תיאורית הנחיתות הגנטית. זה חומר הרבה יותר מדי כבד בשביל תגובות. כאן הן יכולות ללכת לאיבוד, אני מקווה שתעגן אותן בסרט.
אני רוצה להביא ציטוט של יורם שפטל על עליונות חשיבתית של יהודים. אולי לא כל כך רלוונטי, אבל מעניין: "היתרון היחסי המובהק של יהודים בכל הקשור לעיסוק בראש נובע מזה שהגויים עד לפני 100 שנה היו ב-70% אנאלפאבתים גמורים, בעוד שגברים יהודים כמעט לא היו אנאלפאבתים, וכ-20% מהם למדו תורה ברמה בינונית עד גבוהה. זה יצר יתרון של ידע, חידוד מוח וחוכמה למשך דורות."

Comments closed