בוסמן הבא? (הופיע בגלובס)

קראתי לפני מספר חודשים כתבה במגזין 4-4-2 האנגלי עם ז'אן מארק בוסמן, הכדורגלן הבלגי שהוציא לחופשי את שחקני הכדורגל בעולם, כשנלחם במשך שנים ארוכות על זכויותיו בבתי המשפט והביא הן לביטול כרטיסי השחקן (כלומר האפשרות של קבוצה להחזיק בשחקן בלי חוזה) והן את מכסות הזרים בכדורגל האירופי. בכתבה צויין שבוסמן הסכים להתראיין בתנאי שפרטי חשבון הבנק שלו יופיעו בסיום הכתבה, כי אולי מישהו משחקני הכדורגל שהרוויחו כל כך הרבה כספים בזכותו יירצו לסייע לו. אחרי ששנות המאבקים המשפטיים הרסו את קריירת המשחק שלו ודיללו את משאביו הכספיים.
מבחינה זו סיפור אנדי וובסטר, שחקן נבחרת סקוטלנד ו-וויגן האנגלית, עצוב פחות. ההליך המשפטי בו ניצח השבוע לא נגרר בבתי המשפט האירופים אלא הוכרע במהירות הבית הדין לבוררות ספורט בלוזאן. ההחלטה חשובה למדי לעתידם של שחקני כדורגל באירופה. בזכות וובסטר יוכלו שחקנים עד גיל 28 לפדות את חוזיהם בתום השנה השלישית של חוזה בן ארבע שנים ולעבור באופן חופשי. שחקנים מבוגרים יותר יוכלו לעשות זאת אחרי שנתיים בלבד. וגם אם ווסבסטר לא ישחק בשנה הבאה בשלבים המכריעים של ליגת האלופות הוא עשוי להשפיע עליה. כך למשל, אם פרנק למפרד ישחק בשנה הבאה בברצלונה, טו לחילופין יוציא מצ'לסי סכומי כסף גדולים בכדי למנוע מעבר שכזה, זה יהיה בזכות וובסטר.

איגוד השחקנים הסקוטי מיהר להצהיר כי מדובר בהחלטה היסטורית חשובה לא פחות מתקדים בוסמן. הם קצת הגזימו. בית הדין קבע כי במקרים כאלו שחקנים יאלצו לפצות את מועדונם המקורי. על פי הסכום שנפסק לגבי וובסטר (650 אלף לירות שטרלינג) נראה כי מדובר במשכורת של כשנתיים. מכאן ששחקנים לא ינטשו את קבוצתם ללא סיבה טובה. כלומר, קבוצה אחרת שמוכנה לשלם את הפיצוי.

*

מרבים להאשים שבוסמן המסכן, שכאמור לא ראה כסף מהישגו המשפטי, גרם לנזק גדול לרוח של המשחק באירופה (בה אפשר למצוא קבוצות גדולות מבוססות כמעט לחלוטין על שחקני רכש זרים) ולהרס תשתית המשחק במדינות עניות (שראו את הליגות שלהם מתרוקנות ממרבית שחקני האיכות). וזה מקומם אוהדי כדורגל – שרואים את התוצאה העיקרית של אלו בסכומי הענק אותם מרוויחים כוכבים, ובהתאם העליה המתמדת במחירי כרטיסי כניסה, שידורי טלוויזיה ומליון דברים אחרים.

זוהי בעיה בהחלת עקרונות משוק העבודה על כדורגלנים שחקנים. הכללים הללו הגיוניים אבל מרגיזים את הציבור – כי הציבור נחשף רק למה שקורה בראש הפירמידה. כך למשל ברור שאוהדי צ'לסי יתקוממו מאד אם פרנק למפרד יחליט להפר את חוזהו בתום העונה הנוכחית. הם ירגישו ששחקן שמזוהה עם הקבוצה, משחק תמיד בהרכב, עוזב את הקבוצה בכדי להרוויח עוד יותר מהסכומים הדמיוניים אותם הוא כבר מרוויח. אבל אבל אם הייתי מספר לכם על שוער בליגה שלישית בגרמניה שרוצה לעבור באופן חופשי לאיטליה כי התחתן עם טבחית נאפוליטנית, סביר להניח שאוהד הכדורגל הממוצע היה חושב שזו חוצפה אם הקבוצה תנסה לחסום את שחרורו.

קצת קשה להחיל את אותם כללים על אנשים שהם עובדים (מאות אלפי שחקני ליגות נמוכות) ובצידם קבוצה קטנה של אנשים שהם מותגים.

*

בעיה אחרת בכל נושא תעסוקת כדורגלנים בתחומי הקהילה האירופית היא שכל ההחלטות המרכזיות עד היום התקבלו על ידי בתי המשפט. לבתי משפט יש אינטרסים שאינם קשורים לכדורגל. כך למשל, בית המשפט שהחליט בעניין בוסמן, היה בית המשפט האירופי שהאינטרסים שלו הם טובת האיחוד האירופי. השפעות ההחלטה על מועדונים באפריקה או כדורגלנים מישראל הם בכלל לא עניינו. בארצות הברית, מאז ההחלטה ההיסטורית בשנות ה-70 של בית המשפט העליון בעניינו של שחקן הבייסבול קורט פלוד, שיצרה את מעמד הFREE AGENT, העניינים נקבעים בפורומים אחרים: הסכמי העבודה בין איגודי השחקנים לליגות המקצועניות.

ההסכמים הללו הם טובים מהבחינה שלקחו בחשבון את האינטרסים של כל השחקנים – סופרסטארים, שחקנים מתחילים וזכויות פנסיה של שחקני עבר. הם גם חיסלו את מוסד "ההעברות תמורת כסף" שמעיק על הכדורגל כבר דורות – והוא הסיבה לפשיטות רגל, הפסדים כספיים ושחיתויות ענק במשחק. לעומת זאת, קשיים במשאים ומתנים הובילו מספר פעמים להשבתות הליגות ולפגיעה חמורה לאוהדים.

לטעמי וובסטר היא לא החלטה כל כך דרמטית. היא סתם מרחיבה במעט את הישגו של בוסמן שכבר הורחב לא פעם בעשור האחרון. המאבק המשפטי הדרמטי באמת בין קבוצות לשחקנים עוד לפנינו. ביום בו מועדוני כדורגל יחליטו סוף סוף להנהיג תקרת שכר.

קלייסטרס
חידון מספר 22 (עניינים שקשורים לפוסטים האחרונים)

14 Comments

THE 3RD 10 במאי 2007

לגבי הדוגמה עם אוהדי צ'לסי, לא נראה לי שהם מוחים על כך שהקבוצה שלהם יכולה לקנות כל שחקן שהיא רוצה בזכות החוק(דרוגבה, אסיין …..).

עזי ד 10 במאי 2007

לימים, כאשר ייבדקו ההיסטוריונים של שלהיי המאה ה-21 מה גרם למשחק הפופולארי בתבל להפוך לרדת מגדולתו, הם ישימו את האצבע על חוק בוסמן ופסיקת בית המשפט האירופי.

THE 3RD 10 במאי 2007

עזי חוששני שנפלה טעות בידך היום (חמישי) באחת הידיעות בהארץ – לגבי שובו של שבצ'נקו. החוק באיטליה מגביל את כמות השחקנים הזרים בקבוצה ל-11 (למילאן יש 3-4). בנוסף מותר לקבוצות באיטליה רק שחקן זר אחד שלא שיחק באיטליה בעונה הקודמת וכנראה שמילאן תעדיף לשמור את המקום למישהו אחר (פאטו, אטו …). עוד משהו, לקאקה כבר יש דרכון איטלקי.

jonnie 10 במאי 2007

אמנם חוק בוסמן קלקל הרבה מהרומנטיות של הכדורגל,
אבל לדעתי הוא הביא לעליה ניכרת ברמה ושילוב של סגנונות בכדורגל.
מה שמתחבר לשאלה האם קבוצות כדורגל גדולה בת ימינו תנצח מקבילה היסטורית,
לדעתי התשובה היא ברורה צ'לסי או ברצלונה יכולות כיום לבחור ממאגר בלתי נדלה כמעט של שחקנים כדי ליצור קבוצות על.
תוצאת הלוואי שמבחניתי היא מצוינת היא הפיכת הצ'מפיונס
לNBA של הכדורגל.
האמת לאמיתה היא שלא ממש אכפת לי מזהות השחקנים של מנצ'סטר ואני נהנה לראות כדורגל ברמה גבוהה משוחק בידי מקצוענים המרוויחים מיליונים ולא סתם.
לכן אני חושב שמה שרונן העלה לגבי הסכמי שכר קיבוציים אם וכאשר יתממש רק יעלה את רמת המשחק והעניין שלי לא יפחת.

לון 10 במאי 2007

כתבה משובחת. דורפניזם למהדרין :)
מעניינת בעיניי במיוחד ההשוואה בין מה שקורה באירופה לארה"ב. שתי שיטות שונות לגמרי. בהקשר הזה צריך לציין גם את ההבדלים בין פיפ"א ואופ"א לשיטת הקומישנרים.
אני אשמח אם תוכל להרחיב, איך החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב חזרה למוסדות הספורטיביים.
בנוסף, אם אני לא טועה, יש גם חוק או חוקים לגבי שחקנים צעירים ואפשרויות המעבר שלהם. אשמח אם תוסיף גם על זה.

אפרופו כתבות מרתקות, אני מאוד אשמח אם תעלה כתבות נבחרות שלך מהעבר. כמו למשל הכתבה על הדרך בה צמחו האלופים הגדולים, כמו טייגר וודס והאחיות וויליאמס. אפשר ליצור קטגוריה נפרדת בבלוג, משהו כמו : כתבות נבחרות מעידן הדפוס…

ונספח מהדיון הקודם : פרגוסון = יונייטד ? בעיניי אין שום זהות כזאת. כמו שאין אף שחקן שגדול מהקבוצה או שווה לה, כך גם אין אף מאמן שגדול ממנה, גם לא שווה לה. ההנהלה הנדיבה שלנו נתנה לו 7 שנים עד שהביא אליפות. היא נתנה לו 4 שנים עד הזכייה בגביע. כן, כולנו יודעים מה הוא עשה אח"כ, אבל במועדון גדול אחר הוא היה נזרק קודם.
באשר לאמירות שלו, כדאי לזכור היטב שמדובר באיש עם הרבה גחמות והרבה אינטרסים. כעת זה משרת אותו במתן מוטיווציה לרונאלדו. אם וכאשר רונאלדו יעבור קבוצה, פרגי ידבר עליו אחרת. כך בדיוק היה עם בקהאם, סטאם וואן ניסטלרוי. מעניין מה אתה תחשוב על רונאלדו בהקשר שלנו אם וכאשר יעזוב.

עזי, מה פשר הפסימיות הזו ? המצב לא עד כדי כך גרוע.

אוי ברסה ברסה. כבר הרבה זמן לא ראיתי קבוצה כל כך כבויה. הם שיחקו כל כך רע (מלבד השוער שמנע תבוסה גדולה עוד יותר), שהייתי בודק אם הם הימרו על הדחה של עצמם. עד כדי כך רע הם נראו. 4:0 עושה להם חסד.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 10 במאי 2007

אני לא מצליח להבין מה גורם לקבוצה להגיע למצב ששחקן מוביל מסיים חוזה ויכול ללכת בחינם.
איך לא מנעתם את המצב מלכתחילה ?
העונה "הכוכב התורן" הוא סטיב סידוול מרדינג. נראה שצ'לסי תחטוף אותו ע"י כך שהציעה לו משכורת של 50000 פאונד לשבוע ,פי שניים מההצעה הנדיבה של רדינג. ראיתי את סידוול משחק כמה פעמים ולדעתי אין המדובר בסקולס חדש…
מאד מעניין אותי מה חשבו רדינג.. למה הם לא מכרו אותו שנה שעברה ולפחות עשו כסף…
מה הם חשבו ? שבסוף השנה סידוול יתנדב להשאר ? הם לא זוכרים את מקרה סול קמפבל שרק בגלל שהיה שחקן חופשי לקח משכורת מטורפת ???
שימו לב שזה לא קואה אצל היונייטד, תראו מה יהיה עם היינצה השנה. יש לו חוזה לעוד שנה. או שיחתימו אותו על חוזה חדש או שימכרו אותו(מה שאני מאמין שיקרה). הפסיקה של וובסטר תגרום לקבוצות להחתים שחקנים לחמש שנים(כפי שהגדולות אכן עושות)
ליברפול שילמה את המחיר במקרה מייקל אואן שנמכר בזול (8 מיליון לי"שט) לריאל שמצידה עשתה עליו רווח כשמכרה אותו ב-16M לניקאסל…
טוטנהאם היתה חלוצת הפרייאריות בליגה האנגלית כאשר במקום למכור את סול קמפבל נאלצה לראות אותו הולך בחינם.
אבי אבות הפראיירים הם אייאקס שדווידס וקלייברט וגם קאנו ברחו להם בחינם. אני חושב שאייאקס לא התאוששה מהמכה הזאת.
הפועל ת"א הייתה הפרייארית הישראלית הבולטת (הנהלה גרועה): אפק, בלילי וטועמה וגם סימרוטיץ' ואוסטרץ' הלכו בחינם וזאת לעומת חייפה שעשתה כסף על יעקובו.
מצד שני, חוק בוסמן מונע סחטנות של קבוצות שיודעות שקבטוצה גדולה מעוניינת בשחקן שלהם. תראו מה קורה ליונייטד שרודפת אחרי הארגריבס המחיר שהציעה בינואר 19.7M פתאום לא מספיק3 לביירן והיא רוצה 21M לעומת סאות'המפטון שיודעת שאו שיקבלו 10M על גארת' בייל או שיראו אותו הולך עוד שנה בחינם.

עזי ד 11 במאי 2007

לשלישי. אדריאנו גאליאני וסילביו ברלוסקוני אמרו את הדברים הללו על שבצ'נקו, והם הובאו בשמם. בכל זאת הם מנהלים את מילאן אז אולי הם לא מתכוונים למה שהם אומרים, אבל לדעתי הפעם כן.
אטו לא יגיע למילאן, היא לא צריכה אותו (אולי יגיע אליכם טוענים באנגליה), וקאקה אמנם כבר אזרח איטלקי מפברואר אבל להבדיל מספרד לא משנים סטטוס באמצע עונה באיטליה, לא שזה משנה הרבה.
מעשית גם ההגבלה על זרים שאינם בוסמנים לא קיימת, לשחקן דרום אמריקאי קל מאוד לקבל דרכון ספרדי-איטלקי-פורטוגלי. קאפו, קאקה וסרג'יניו אירופים במילאן, מה שמביא למצבים של אבסורד. תוסיף את החוק ששחקן שגדל מגיל נוער במועדון ומשחק בו חמש שנים גם לא זר – אחת הסיבות לסחר העבדים בכדורגל המודרני על ידי הקבוצות הגדולות והבינוניות – ותקבל את אינטר, קבוצה שבסגל שלה יש 28 לא איטלקים בין 33 שחקני השדה. אבל לאינטר לפחות יש בהרכב איטלקים. ארסנל גרועה הרבה יותר, 4-5 אנגלים בסגל הרחב אבל היא מציבה בדרך כלל סגל של 16 שחקנים למשחק בלי אף אנגלי, אף בריטי אפילו.
נכון שארסנל לפחות משחקת כדורגל יפה, אבל צריך להסתכל על זה בהקשר הרחב – אולי שנוח לעולם המערבי לצרוך ובזבז ולזהם, אבל אנחנו הורסים את הכדור וזה יחזור (וחוזר) אלינו כמו בומרנג. אולי כיף לראות ליגיון זרים עם חולצות של ארסנל מול ליגיון זרים עם חולצות של אינטר אבל בטווח הבינוני והארוך זה הורס את היסודות עליהם בנוי הכדורגל כשמשחק ההמונים.

Pascal 11 במאי 2007

לדעתי מה שמאוד מעניין בכל ההשוואות הנ"ל הוא איך דווקא אמריקה הקפיטליסטית נוהגת בספורט בצורה סוציאליסטית (תקרות שכר,דראפט,ליגה סגורה) בעוד דווקא אירופה הסוציאליסטית מתייחסת לספורט בצורה קפיטלסיטית ביותר.
אני חושב שהדרך האירופית עוד לא מגובשת מספיק ויש לה הרבה ללמוד מהספורט האמריקאי, אניחושב שאמנם לא חוק וובסטר הוא מה שיביא למפלה, אבל ישנה אווירה שאין יד מכוונת בכדורגל האירופי ושרק כוחות השוק פועלים עליו, ואי לכך ובהתאם לזאת אנו רואים קבוצות עם תקציבי ענק שהולכות ומטילות צל מאוד גדול על התחרותיות האמיתית של הליגות הללו.
נ.ב
אחלה בלוג, אם אפשר להוסיף לו כמה מהפיצרים הנהוגים בבלוגים לדוגמה היכולת לעשות Preview על התגובה זה יהיה מצויין

רונן דורפן 11 במאי 2007

לפסקל: הבדל גדול בין ארצות הברית לאירופה הוא שבארצות הברית כל הקבוצות הן יישות משפטית די דומה – זכיון מטעם הליגה להפעלת קבוצה. באירופה יש קבוצות שהן מועדונים, חברות פרטיות, חברות בורסאיות ואפילו מלכ"רים.
האבחנה שלך כמובן נכונה – למרות שאין כאן סוציאליזם. יש כאן עניין שנקרא תחרות הוגנת העומד בבסיס הקפיטליזם. המחשבה שרומאן אברמוביץ או ארקדי גיידמק מייצגים קפיטליזם היא מוטעית. צריך לקרוא לילד בשמו – מונופוליזם ואלימות כלכלית.

אבדוק לגבי שיפורים טכנולוגיים… אני מתחזק את האתר בעצמי ותלוי בתוספת של התוכנה הספציפית

תומר 11 במאי 2007

אינני מחסידיו של חוק בוסמן והשפעתו על הכדורגל אולם אין הרבה מה לדון בעינין מהסיבה הפשוטה שחוק בוסמן הוא חוק צודק,ואי אפשר לדעת איך היה נראה הכדורגל אם הכח המופרז והשליטה על העברת השחקנים היו נשארים אצל הקבוצות בלבד….
מה שבטוח הוא שהיינו שומעים קצת פחות על פיני זהבי ואז חיינו היו חיי רוגע ונחת.
בקשר לתופעת הזרים בקבוצות,אני מאוד אוהב לראות קבוצות שמצליחות ונשענות על חומר מקומי כמו מנצ'סטר,מילאן ואפילו ליברפול שאמנם היא משופעת בזרים אבל שחקן המפתח שלה הוא סטיבן ג'רארד שחוץ מכדורגלן גאון ווינר (אוהדי יונייטד,עמכם הסליחה)הוא גם סקאוזר אשר אוהד את הקבוצה בה הוא משחק,אבל שחקנים שהופכים לסמל ומחברים את הקבוצה לקהל לא חייבים בהכרח להיות מקומיים,יש אינספור דוגמאות כמו הנרי בארסנל,נדבד ביובה וקנטונה במנצ'סטר….הגלובליזציה משפיעה על הכדורגל לא רק בנוגע לשחקנים אלא גם עלינו האוהדים,כמעט ואין היום ישראלי שפרט לקבוצתו בארץ,הוא אוהד גם קבוצה באירופה(לעיתים הוא אפילו לא אוהד קבוצה בארץ)אם דורפן ולון הישראלים הם אוהדי יונייטד אדוקים שאיש לא מטיל ספק באהדה לקבוצתם רק מכיוון שהם לא נולדו בפאתי מנצ'סטר ואני אוהד יובה למרות שאבי לא חזר כל יום מעבודתו במפעל פיאט בטורינו אז מה הפלא שעל המגרש משוטטים להם אסופת שחקנים מרחבי העולם.
אפשר לסכם את זה כך,בדרכוננו האישי כתוב מאיפה אנו באים אבל לא כתוב איזו קבוצה אנו אוהדים,זה כתוב וחקוק בליבנו,כל עוד זה חקוק גם בליבו של השחקן שלובש את מדיה השחורים לבנים של יובה לי ממש לא איכפת מה רשום בדרכונו

עומר 11 במאי 2007

צריך לזכור שבספורט בניגוד לענפי הכלכלה האחרים יש אינטרס לא לפגוע במתחרים יתר על המידה כי אז יש ירידה בהתעניינות מצד הקהל (עיין ערך מכבי תל אביב בכדורסל). בעבר אמר ישעיהו לייבוביץ' כי אין לו עניין בכדורגל בו "22 חוליגנים רודפים אחרי כדור". כפראפרזה על דברי לייבוביץ' אומר כי בשנים האחרונות אני מוצא את עצמי מתעניין בליגת האלופות רק ברמה האסטתית ולא ברמה הרגשית, וכי לעיתים אני בהחלט מרגיש מנוכר לראות "22 מיליונרים רודפים אחרי כדור".

Pascal 11 במאי 2007

רונן אני מסכים איתך לחלוטין לגבי ה"אלימות" של רומן וארקדי וברור לי שאין דיוק מרבי בהבחנה שלי, אך אני מניח שתסכים איתי שאם לא היינו מכירים את המציאות של הספורט היום והיו מבקשים מאיתנו לנחש איזה יבשת בחרה איזה מודל, כנראה שהיינו מנחשים שהאמריקאים "אימצו" את המודל האירופי ולהפך.
נ.ב

לגבי השיפורים אני מבין ללבך, למצוא משהו שתומך בעברית ולא עושה הרבה בעיות זה בטוח מספיק כאב ראש :)

רונן דורפן 11 במאי 2007

פסקל – נכון, יש כאן סיטואציה שהיא מעין מראה הפוכה של השיטות הכלכליות.

תומר… זה נכון, אבל. אני בטוח שאתה חש חיבור מסויים לאוהד יובה שהוא פועל מפעל פיאט. ברמה הרציונלית אתה מבין שהחיים שלך אחרים אבל אתה קצת מקנא בהם. כמו שאני מקנא ברומנטיות חסרת בסיס באנשים שגרים בשכונות האיומות ליד אולד טראפורד וסטרטפורד.
עומר – אבל הרבה באנשים הללו הם לא במשחק בשביל ספורט. הם בתוכו בשביל כוח

THE 3RD 11 במאי 2007

עומר – אני לא מסכים עם הפראפרזה שלך. נכון שהשחקנים מיליונרים אבל עדיין רואים שחקנים שמשחקים עם רגש ומחויבות לקבוצה (ע"ע גאטוסו, מלדיני, ג'רארד, סקולס, קין, גיגס …).

Comments closed