חידון מספר 30 (ילדי פלא בספורט)

גיל גרינגרוז, מהקוראים והמתדיינים הקבועים בבלוג, שלח לי טקסט קצר מהבלוג שלו לגבי היחס בין כשרון לעבודה קשה. הטקסט גם מפנה למאמר ארוך בעניין בסיאנטיפיק אמריקן. למרבה האכזבה מתברר כי כשרון הוא קצת אוברייטד ועבודה קשה היא מרכיב שבכלל לא מזיק ביצירת גאונים.

ובינתיים לשאלות על כמה ילדי פלא בספורט.

1. מי השחיין הצעיר ביותר לקבוע שיא עולם?

2. ומי זכה באליפות עולם לשחיה לגברים בגיל 15?

3. והאלופה האולימפית הצעירה ביותר בשחייה?

4. מי הצעיר ביותר לזכות בגרנד סלאם בטניס לגברים?

5. ובין הנשים בעידן המודרני?

6. מי היה האלוף האולימפי בקרב עשרה לפני גיל 18?

7. איזה כדורגלן של מנצ'סטר יונייטד היה הצעיר להופיע במונדיאל?

8. אבל מי הצעיר ביותר להבקיע?

9. שחקן ה-NBA הצעיר אי פעם הוא?

10. והאלוף האולימפי הצעיר ביותר באגרוף?

לתשובות הנכונות

אגב, תמצאו בתשובות גם את התשובה לחלק המקצועני בחידון גלעד בלום שאיש לא פתר אותו. תתביישו!

היום בו הבייסבול ימות (עוד שבועיים-שלושה)
הבלוג מביע את תמיכתו בוונוס וויליאמס לקראת משחק הגמר

23 Comments

יורם אהרוני 6 ביולי 2007

השאלה היחידה שאני יודע בלי לבדוק היא שאלה מספר 6. אין לך עוד שאלות באתלטיקה?…אגב, אותו אתלט זכה בכל 11 תחרויות קרב-10 בקריירה שלו . הוא בודאי שלא דוגמה לעבודה קשה בגיל הנוער כי כמה חודשים לפני התחרות הראשונה שלו הוא בכלל לא ידע מה זה קרב-10… הוא כנראה היה דווקא דוגמה לכשרון טבעי ויכול היה לזכות בשתי מדליות זהב אולימפיות רק משום שבתקופתו עוד לא התפתחה מספיק תורת האימון במקצוע. זה קרה רק בעשור הבא אחרי פרישתו. נפטר מסרטן בשנה שעברה בשנתו ה – 76. היו לפניו עוד שני אלופים אולימפיים שלא נוצחו מעולם בקרב-10: אחד שהתחרה רק פעם אחת ואחר שהתחרה שלוש פעמים, כולם באותה עונה. זה מעיד משהו על המקצוע הזה באותם ימים.

יורם אהרוני 6 ביולי 2007

עברתי עכשיו בחטף על המאמר בסיננטיפיק אמריקן ועניין אותי אותו מאמר על שחקני הכדורגל שהיו יותר מבוגרים מחבריהם ולכן הצליחו. לצערי איין שם הפנייה למאמר המקורי. בענפי ספורט רבים, דווקא הצלחה בגיל צעיר דווקא מנבאת פרישה מהירה. האלוף האולימפי ב – 400 משוכות ב – 1968, הבריטי דייב המרי, כתב ספר שבו סקר קריירות של כמה עשרות מגדולי הספורט בעולם. אחת המסקנות שלו היא שכשני שליש מהם הייתה להם דווקא התבגרות מאוחרת ובשליש האחר היו כאלה שבענפי הספורט שבהם הם עוסקים אי אפשר להצליח אם לא תחילים מאד מוקדם. אין בנמצא מאמן התעמלות שפוי או מאמן טניס שייקח נער בן 16 ובודאי שלא בגיל 20 ויתחיל לאמן אותם. יש ענפים שזה עדיין אפשרי וגם מביא לתוצאות טובות. מאמני כדורגל וכדורסל וגם מאמנים בענפים אחרים עושים הרבה פעמים שגיאה גדולה בכך שהם מקדמים את המתבגרים מהר ומזניחים את המתבגרים לאט שיכולים להיות לא פחות מוכשרים. ערכתי פעם מעקב בדיעבד אחרי מחזור של רצים בארץ מאז שהחלו להתאמן בגיל 12 ועד המעבר לבוגרים. התברר כי כל אלה שהתאמנו בגיל 12 פרשו לפני גיל 16 ואלה שהצליחו בגיל 18 כלל לא התחרו אפילו בגיל14… המסקנה האפשרית היא שהראשונים בגיל 12 ו – 14 התבגרו מוקדם אות התאמנו קשה מדי וכאלה שנכנסו למשטר אימונים בגיל 16 מהר מאד השיגו אותם… אלה שהתחילו להתאמן בגיל 16 כנראה שזוהה אצלם כשרון על-ידי מישהו שהפנה אותם למקצוע. אלה שהתאמנו מגיל 10 הלכו סתם לחוג עם החברים.

רונן דורפן 6 ביולי 2007

אהרוני – לגבי זכייתו של מתיאס.
אסור לשכוח ש-1948 הייתה אולימפיאדה חלשה ביותר לאירופה – מכיוון שהמלחמה קטעה למעשה את הספורט ליותר מחצי עשור – ואירופה היא בדרך כלל היבשת של אנשי קרב העשרה.
באולימפיאדה ההיא כמדומני לא נקבעו שיאי עולם באתלטיקה והיו לא מעט זכיות של מדינות אקזוטיות (במושגי אותם ימים) במדליות באתלטיקה.

לון 6 ביולי 2007

החידון הנוכחי חביב כשלעצמו, אבל עם כל הכבוד הנתון הכי מדהים הוא משחק שלוש המערכות של בלום נגד פולווד שארך חמש שעות ותשע דקות. אפשר בבקשה עוד פרטים ?
כמו כן, אני חוזר על שאלתי, האם אפשר לקרוא את מה שגלעד כותב ברשת (ולא בעיתון המודפס של "גלובס") ?

עזי ד 6 ביולי 2007

השחיין הצעיר ביותר במשמעותו כגבר הוא אכן פלפס אבל כבן אדם שיין גולד היתה שיאנית עולם בגיל 14 ושמונה חודשים.
לגבי 1948 אתה צודק בעניין שיאי העולם (סטייה מהנושא, באלו עוד משחקים לא היו שיאי עולם באתלטיקה, לא כולל 1896), אבל זכיות אקזוטיות היו גם היו. קודם כל זו היתה השנה שג'מייקה הופיעה על הבמה האולימפית עם כמה מדליות כולל ארתור ווינט עם זהב ב-400 וכסף ב-800, לויד לה ביץ' עם ארד כפול ב-100 ו-200 נתו לפנמה את המדליות היחידות שלה באתלטיקה אי פעם שלא לדבר על הכסף ב-400 משוכות של סרי לנקה.

חוץ מזה, הנזיפה לא במקומה, בקטע המקצועני של חידון גלעד בלום נטען שאלו דברים שלא קשורים לישראל. כולל השופטת בגביע דייויס דווקא ידעתי שלוש, אבל חשבתי שלפי התקנון אני יודע רק שתיים. אין פה שום ערעור או דרישה לפרס, רק התנערות מהנזיפה של המנהל. אנחנו מאוד מכבדים אותו גם כך.

רונן דורפן 6 ביולי 2007

עזי. בסידני לא היו שיאי עולם באתלטיקה… למרות שזכיתי להיות שם באחד הערבים המדהימים בהיסטוריה של האתלטיקה – ניצחונות לפרימן, מייקל ג'ונסון, מוטולה, ג'ונתן אדוארדס וניצחון של גברהסילאסמי על טרגט ב-9 מאיות בערב אחד! וכן היה שם שיא עולמי – 112 אלף צופים לאתלטיקה.

ושאלה תחת שאלה… איזה מקרה נדיר נוסף אירע במאוצים באותם משחקים (התרחש גם ב-1896) ומקרה נדיר באתלטיקה לנשים (שחזר על עצמו בפעם היחידה מלבד 1932).

נראה לי כי שבוע הבא חידון אתלטיקה קשה לדרישת הקהל.

לגבי הנזיפה בקשתך הועברה לוועדת המשמעת. קיימת בעייה פרוצדורלית כי ייתכן והוועדה מוסמכת לדון רק בענייני החידון החובבני. אבל נראה.

לון.
לדעתי כתביו של גלעד בלום לא עולים לרשת… אני אברר עם מקורותי שם.
אנחנו נדרוש מגלעד תיאור מקיף של אותו משחק היסטורי נגד פולווד.

לון 6 ביולי 2007

רונן – תודה. אמתין בסבלנות לעידכונים.
גלעד – מצטרף לדרישה של רונן לתיאור מקיף של המשחק נגד פולווד. לא יעלה על הדעת שנשאר בורים בנושא :)

איזה יום בווימבלדון. וואוווווווווו. ליתר דיוק: ווה ווה ווי ווה.
אחרי הרולאן גארוס המשעמם, הגשמים המתישים בלונדון, קיבלנו תמורה מלאה.

ההפסד המדהים של הנין הוא ממש בלתי נתפס.
אני לא זוכר מתי ראיתי אותה "נחנקת" לחלוטין. ועוד מול המדורגת 18, שמעולם לא היתה במעמד כזה. ועם ההגשה הכי מוזרה בעולם.
אחרי המערכה הראשונה בה הנין ניצחה 1:6 ב- 22 דקות, עזבתי את המשחק מתוך ידיעה ברורה שהשאלה היחידה היא רק תוך כמה זמן הנין מסיימת את המלאכה. רק ליתר ביטחון בדקתי כשהיה 3:3 במערכה השנייה ונשארתי. מ – ד – ה – י – ם.
הנין שנחשבת להכי חזקה מנטלית ביחד עם סרינה, פשוט נעלמה. להפסיד 6:1 במערכה השלישית לברטולי ? מצטער, לא יכול להיות.

איוונוביץ' היא כשרון גדול, אבל בניגוד לברטולי, היא נעלמת במעמדים גדולים. ונוס ממשיכה בקאמבק הנפלא.

אמנם המשחק בין דיוקוביץ' ובגדטיס היה חמש מערכות ולא שלוש כמו של גלעד, אבל חמש שעות היו שם. ודרמה לא קטנה.

רודיק הודח ע"י גסקה, אחרי שניצח את שתי המערכות הראשונות.

פדרר הפסיד לראשונה מערכה בטורניר.

ומי טייל היום ? – נדאל.

רונן, עזי, מתי לאחרונה זכה בווימבלדון שחקן שלא ניצח לפני כן בהאלה או בקווינס ?

birdman 6 ביולי 2007

ווייטסייד הוא כיום שירופודיסט (פודיאטריסט) – מומחה לריפוי מחלות רגליים (בעיקר כפות רגליים וקרסוליים).
פרש בעקבות פציעות חוזרות ונשנות בברך, אשר במהלך הקריירה הקצרה נותחה 13 פעם.
פרגוסון זרק אותו לאברטון בשל חיבתו לטיפה המרה מעט אחרי שהחל לאמן, כמפגן שרירים במסגרת השתתת שלטון הטרור שלו.
ווייטסייד נחשב כאדם בוגר בצורה יוצאת דופן הן מבחינת האישיות והן מבחינת יכולת המשחק שלו.
מציטוטיו המפורסמים: "לגמת בירה, יכפילו את זה ב-12, ראו אותך עם בחורה ברחוב, יגידו שאתה מנהל רומן".

לון 6 ביולי 2007

רונן, עזי, שאלתי כדי לדעת. אחרי מחשבה קצרה הבנתי שאני יודע את התשובה. אבל אפשר להשאיר אותה כחידת בונוס לשבת.

birdman 6 ביולי 2007

דורפן, חידון מעלף, תודה.
כשבלום ישב עם הנכדים על הברכיים, יהיה לו הרבה מה לספר להם.
בלום, התבטאת בעבר בגנות אופיו של קונורס, האם זה היה באותו משחק ברמת השרון שהגעת למסקנה הזו?

Gilad 7 ביולי 2007

To Azi D.-lunch or dinner on me next time you are in NY,i'm in the phone book..Regarding the Globs,as far as i know my column is only in the printed version,my next one will be Sun covering the ladies final and then Mon one more article to sum up the tournament…regarding the five hours and nine minute match-it was in a small tournament in the south of England,a town called Lee On Solent,it was on red clay(in England they call it "shale",it is slightly different from European clay.It was raining throughout the entire match(off course) which made the balls extremely heavy and the court was very slow which made the points very long,add the fact that both Fullwood and i were baseline players without a huge serve and the fact that many games went to multiple deauces and the fact that we went to a tiebreaker in two of the three sets and you have a record breaking match.A few interesting facts from the match1)At matchpoint up i finished the match with an ace,the ONLY ace of the match! 2)the chair umpire was the same one that did my match against Noah in Yad Eliyahu,the first woman to ref a mens Davis Cup world group. 3)It was a second round match,i ended up winning the tournament…..regarding Connors-I grew up idolizing him and played him 3 times-US Open 88 second round(lost in 4 sets),Ramat Hasharon final in 89(lost in 3 sets) and second round in the same tournament in 92(won in 3 sets after two hours and forty five minutes of great tennis and a great drama),Connors was the toughest competitor that ever lived,in he same league as Michael Jordan,only with much less class,even less than Mcenroe…it was dissapointing for me (and flattering too)to see him try every cheap and disgusting trick in the book to throw me off my game,including imitating me,humiliating me,using the crowd to stall(he was 41,i was 25),cursing the ref and linemen,i have the match on tape,it was pathetic..Mcenroe was just as competitive but he was attacking the ref,linemen,the crown or himself,not so much his oponent,Connors was getting personal which was shocking to me since i met him when i was 12 years old and he was always nice to me,we practised a few times together and he was ok in the previous matches that we played,until i was starting to beat him,then the true animal in him came out.The fucked up thing about that match was that he got $100,000 as apearence fee and i was fighting for the 3000-4000 reward of reaching the next round,i remember thinking about it during the match,he still fought like a dog,this guy hated to lose!!

גיל 7 ביולי 2007

האמת זה לא ממש מפתיע לשמוע שקונורס היא עושה כל מיני טריקים מלוכלכים. גם לג'ורדן לא היה חסר, והדברים שהוא עשה מחוץ למגרש מראים שהוא דמות הרבה פחות מופתית ממה שרוצים לחשוב עליו. הגבול בין תשוקה שמתבטאת בספורטיביות מופתית לליכלוך קטן מאוד. ואחרי שסיפרת על קונורס אולי תוכל לספר מי היו השחקנים הכי נחמדים מאלו שלא נהוג לחשוב שהם נחמדים?

לון 7 ביולי 2007

גלעד, תודה על התיאור של המשחק מול פולווד. החימר והגשם מסייעים להבנה ועדיין זה מדהים.

מאוד מצער אותי שקונורס השתמש בטריקים מלוכלכים. סמפראס ובורג, למשל, הוכיחו שאפשר להצטיין מאוד בלי להיות כזה.

גלעד, יש סיכוי שתעלה כאן בבלוג את מה שכתבת, אחרי שזה יתפרסם בעיתון ? אני בהחלט סקרן….

עזי ד 7 ביולי 2007

רונן זה קשור לאמריקאים במיאותים ב-1896 ו-2000?
לון, ההישג של בארטולי מיד עומד להיות מפורש בארצנו הקטנה בצורה העקומה של 'כמה שחר פאר גדולה בעצם'…

גלעד תודה (זה Uzi אגב, הייתי אתך בכמה נסיעות של הדיויס מטעם חדשות והארץ, חשבתי שאתה זוכר).

birdman 7 ביולי 2007

בלום, תודה על ההתיחסות הרצינית לשאלה שלי, ועל התשובה הממצה והמרתקת.

רונן דורפן 7 ביולי 2007

ותודה לגלעד שמנהל את דיוני הטניס…

רונן דורפן 7 ביולי 2007

עזי – שתיהן קשורות לזכיות של אתלט במספר מדליות

Gilad 7 ביולי 2007

To Uzi,off course I remember you,we sat next to each other in one of the flights,i think it was for the match against Belgium,i thought that Uzi was spelled with a vav,too many years in NY…To Gil-it is subjective off course,but when you know people from a very young age and compete agsinst them you see them in a different light.they are just people,some are idiots ,some interesting ,it would be gossip to analyze their charactars here but there is one story that is a fact that might be intersting for you and it is regarding Kim Cluysters.In 1998 i was coaching the Israeli junior national team,we were athe Orange Bowl and my best player was a boy named Kobi Ziv from Ashkelon,he reached the Quartr final in singles and Semis in doubles,Kim was 14 years old and was on her way to winning the girls 18 and under,she had a huge crush on Kobi(a handsome Morrocan jew)and was practically stalking him the whole week,as the reponsible coach i forbade him to see her until after the tournament and promised him that when it's all over he can spend ome alone time with her.After Kim won,that night i drove Kobi to her hotel in Miami beach and waited for him in the local bar for a few hours until he called me to pick him up,he said she was extremely "passionate",to put it mildly..a few intersting notes-Kobi lost in the QF to Nicolas Massu,he was 2 points away from winning the match,Masu won that tournament and went on to become a great player on the tour including a gold medal in the Olympic in singles(and doubles too i think),Kim became Kim and Kobi? last i heard from him he was a dealer in a Las Vegas Casino,was married to an American woman and far from the tennis scene.

גיל 7 ביולי 2007

תודה על הסיפור. לפחות יש לו סיפור לספר לנכדים. אין לי ספק שטניסאים מתנהגים כמו כולנו ותמצא אצלם את כל קשת ההתנהגויות. בסופו של דבר, הם מבלים בעל כרחם הרבה זמן ביחד, ואני לא חושב שיש ספורט אחר שבו יריבים ספורטיביים נמצאים ביחד כל הזמן.

רונן דורפן 7 ביולי 2007

להשלים את הסיפור – ניקולס מאסו הוא בעל רקע מאד מעניין. אמא שלו יהודיה ממוצא הונגרי ואבא שלו בן למשפחת פליטים פלשתינאים שהתיישבו בצ'ילה. יש שם פלשתינאים לא מעטים ואפילו יש להם קבוצת כדורגל

עזי ד 7 ביולי 2007

גלעד, יש לך זיכרון מעולה. אמנם הטיסה הזאת היתה בחזרה מהמשחק בנורבגיה (אחרי לילה במלון בקופנהאגן בגלל איזו שביתה בנורבגיה שם הפלאת בסיפורי זימה בבר והשכבת את כולם מצחוק), אני זוכר את הטיסה ואפילו שלמדת לפסיכומטרי במהלכה, אבל הפעם השניה שהייתי עם הדייויס היתה אכן בבלגיה.
ובקשר לקונורס, לא שיחקת נגדו כילד כשהוא בא לרמת השרון והוא אמר משהו כמו "הוא יהיה שחקן גדול, מזל שאני כבר אהיה זקן מדיW או משהו בסגנון? אני מוכן להישבע שאני זוכר דבר כזה

Gilad 7 ביולי 2007

To Uzi,i met Connors first in ninteen seventy eight in Stowe,Vermont,he was at his peak,we played a doubles match-Connors and me against Mansdorf and Michael Daniel(Koka),after the match he said:"these kids are good,when they are Twenty one i hope i'm not around anymore",well he was around when we turned pro and he played both of us ,beat us both and lost to us both(Mansdorf and myself),he remembered this when we joined the tour,his manager was a jewish guy that was very close to Ian Froman,that is why he always came to Israel many times,off course the $100,000 guarantee helped…

Comments closed