בניון עובר לקבוצה ההיא

לפעמים הפעם הראשונה בה אתה נתקל בספורטאי מגדירה אותו עבורך להרבה שנים. והפעם הראשונה בה ראיתי את יוסי בניון הייתה משחק כדורגל עלוב ברמת בין מכבי הרצליה להפועל באר שבע באיצטדיון בבאר שבע בעונת 1997-98.

היחס לבניון באותה עונה מצד קבוצתו ומצד התקשורת ומצד הגורמים סביב קבוצתו, היה מחזה אבסורד. תרבות כדורגל פרובינציאלית ועיירה פרובינציאלית שמתמודדים פתאום עם סיטואציה של הופעה מקרית של כשרון ברמה בינלאומית. כל כך סמלי שעשר שנים אחר כך, כשהוא חותם בליברפול, ההעברה משפיעה בדרך נפתלת על כמעט התרסקות איזו עסקה למכירת הפועל באר שבע. יחסי גומלין מוזרים בין עולמו של כוכב כדורגל בינלאומי לטיפוסים הזויים שבוחשים בקבוצה הנידחת בה שיחק בילדותו.

אבל נחזור לאותה עונה: התקשורת הארצית הייתה עויינת כי העז לעזוב את האקדמיה של אייאקס, ששם כידוע כל שחקן הופך ליוהאן קרויף או דניס ברגקאמפ, חסרת כל רגישות לעובדה שבצעד שלו הוציא את משפחתו מיידית מעוני. בהפועל באר שבע החליטו שהדרך לגדל שחקן צעיר הוא לשחרר את כל שחקניה הבכירים של הקבוצה ולצפות שילד בן 17 יוביל אותה 90 דקות מדי שבוע במאבקי תחתית. ביציע הכבוד באותו משחק היו כל מיני טיפוסים אלימים שהקניטו כל המשחק את אביו של בניון והאשימו אותו במצב הקבוצה.

באר שבע הפסידה 1-2 באותו משחק, למרות משחק הירואי של בניון שגם כבש שער. חמש דקות לסיום, כשהגנת באר שבע משחקת בחוסר עניין בניון חזר בספרינט של 60 מטר לאחור בכדי להוציא בתיקול נקי את הכדור מאולג נדודה שעמד להבקיע שער שלישי שהיה מסיים את המשחק. המשחק, ההצטיינות של בניון, השער שכבש, רוח הלחימה שלו וגם ההפסד בסיום היו סמליים לאותה עונה בבאר שבע. בה היה אחד הכובשים המצטיינים בליגה למרות שלא מנע מהקבוצה את הירידה.

בערך שעה אחרי המשחק בניון יצא מהאיצטדיון מלווה באבא שלו ועוד אדם כשהוא לבוש בטרנינג של הקבוצה ומחזיק כדור בידו דרך שער ברזל גדול שמיועד למכוניות. כהשומר פתח את השער התגלה מחזה מדהים. היו שם אולי 1500 אנשים שחיכו לבניון – בערך מחצית הקהל שנכח במשחק. ושוב היו שם כמה אנשים שאיימו וקללו. אבל כשאני חושב על הלחץ שהיה על בניון באותה עונה אני חושב דווקא על רוב האוהדים שם. הם מחאו לו כפיים. ואישה אחת רצה אליו ונישקה אותו וביקשה שלא יישבר כי הוא עוד יציל את הקבוצה.

כעבור כמה שנים, כשהיה במכבי חיפה, שוחחתי עם דניאל בריילובסקי על העתיד שלו. בריילובסקי האמין בו מאד. שאלתי את בריילובסקי, כמי שבא מהכדורגל בארגנטינה, אם בניון הוא באמת משהו כל כך מיוחד. בריילובסקי אמר שהוא טוב, אבל תיאר את יכולתו בפרופורציות לגמרי מתאימות: הוא אמר שבקבוצות בארגנטינה לרוב אין יותר משניים-שלושה שחקנים עם יכולתו הטכנית של בניון ולכן אין סיבה שלא יגיע לאירופה –  כמו עשרות שחקנים מארגנטינה. אבל מה שהוא אהב בבניון הייתה האחריות. הוא ציין שהוא עם אותה בחורה מגיל צעיר והוא דואג לה ודואג למשפחה שלו. והאחריות הזו, לדעת בריילובסקי, גורמת לו לעבוד קשה בכדורגל.

אני כמובן לא רפא בניטז, מנג'ר ליברפול, ולא יודע מה תכניותיו לגבי בניון. אבל די ברור שהוא לא נרכש בכדי להיות כוכב הקבוצה. ליברפול לא הסכימה לשלם עליו סכום מופרז במושגי הזמן הזה ולא שדרגה את שכרו. היא רכשה אותו בכדי שבגיל 27 יהיה שחקן רוטציה שיעבוד קשה בכדי להרוויח כל דקה שישחק. הם לא רואים בו עילוי או קוסם. הם רואים בו מקצוען שמתאים לעבודה אצל סגנית אלופת אירופה.

התגובה הרשמית של הבלוג להחלטת הברלינר צייטונג (שוב פעם סמים)
שחר של יום חדש, שם באירופה (הופיע בגלובס)

29 Comments

Danny 11 ביולי 2007

Ronen: Not related to Yossi, but what is the problem with Tevez transfare to man united

ברגקמפ 11 ביולי 2007

רונן כבר התייחס לנושא. בקצרה-כרטיס השחקן שלו לכאורה של ווסט האם, אבל למעשה שייך לאיש עסקים איראנים בשם קייה קורבצ'יאן (משהו כזה לפחות!) ולאנשים פרטיים אסור להחזיק בכרטיסי שחקן.
קיצור, הסיפור מסריח עד לב השמיים.

רונן דורפן 11 ביולי 2007

ברגקאמפ. יותר מורכב מזה. זה לא שלאיש עסקים אסור להחזיק שחקן – זה שלקבוצה אסור לשתף שחקן ששיך לאיש עסקים פרטי. ואם ווסטהאם שיתפו שחקן כזה הם צריכים להיענש בהורדת נקודות.
עכשיו ווסטהאם צריכים להתעקש שטבז שלהם. למרות כל בר דעת מבין שהם לא שילמו עליו וטענה כזו תסבך אותם בבית המשפט הכללי על הפרת חוזה שלא בתום לב.

לון 11 ביולי 2007

מה שיפה בסיפור של בניון, זה שלמרות שהוא נתפס בציבור כשחקן טכני מוכשר, האופי שלו לא פחות חזק.
מה שמביא אותו לליברפול זו הנחישות, האמונה ביכולת שלו והנכונות להשקיע ולשבת על הספסל.
יאמר לזכותו שהוא מוכן להוריד בשכרו כדי לממש את השאיפות המקצועיות שלו.

בהזדמנות זו תנחומי הכנים לעזי. בייטס יקבל שוב את לידס.

רונן דורפן 11 ביולי 2007

כן. אמנם אוהדי לידס ידועים ביחס הלא מובן כלפי אימפריית האור מאולד טראפורד, אבל אין אוהדים בעולם שראויים לכך שקן בייטס ייקנה את קבוצתם פעמיים.

Ido 11 ביולי 2007

ואני שואל, האם בניון בליברפול בגלל הבישול לגול שסידר לליברפול את הגביע האנגלי לפני שנתיים ???

עמיחי שלו 12 ביולי 2007

די כבר נמאס לי, אולי יונייטד גם יביאו ישראלי פעם? נמאס כבר מהשכונה והפסטיבלים

ג'וס 12 ביולי 2007

בניון הגיע לליברפול לדעתי משתי סיבות:
א. בניטז ראה אותו עוד בספרד, ו-"התאהב" בו שם, ולא בליגה האנגלית. בניטז מביא איתו הרבה ספרדים/לטינים ובניון הוא יותר סגנון כזה מאשר סיגנון אנגלי קשוח.
ב. ליברפול הייתה צריכה קשר טוב באגפים, שעובד קשה, כמו פננט – שאיתו בניון ילחם על מקום בהרכב. היה לו את זנדן, שהיה מאבד את הכדור עוד לפני שהוא הספיק לראות את הצבע שלו. יש לבניטז עושה משחק קרוב למושלם בשם ג'אררד, והוא צריך עזרה בצדדים, במיוחד לאחר שגארסיה עזב.
בניון בהחלט לא אמור להיות שחקן מרכזי בקבוצה, כרגע יש שניים – טורס וג'אררד, אבל הרצון שלו, שבניטז כבר שיבח, יגרום לו לעבוד מאוד קשה, וזה מה שבניטז רצה.

ברגקמפ 12 ביולי 2007

אני מוכן לחתום, אבל אני אנטי-כדורגל :)

נ.ב
לא ברגקמפ האמיתי

גיא 12 ביולי 2007

בניון לדעתי הוא אחד מהשחקנים היותר אובר-רייטד בכדורגל שלנו.
נכון.יש לו יכולת טכנית טובה, כדרור מצויין ו…. זהו בעצם.
הוא מעולם לא הוכיח שהוא יודע להוביל קבוצה, במשחקי הנבחרת הוא לרוב נעלם או פצוע, והוא לא עושה את השחקנים לידו טובים יותר.
כשמאמן מרכיב את בניון הוא מקווה להברקה סוליסטית שלו ולא לאיזה אסיסט מבריק או לשינוי מהותי בצורה שהקבוצה כקבוצה משחקת.
סה"כ – מזכיר לי את המקרה של רונלדיניו (יחי ההבדל…) וזו לא מחמאה.

לגבי מעמדו בליברפול – קשה לי להאמין שיקבל צ'אנסים אמיתיים כבר בעונה הראשונה. אני בטוח שהוא ישחק בחלק ממשחקי הליגה והגביע, אבל אני לא מאמין שנראה אותו מול צ'לסי והיונייטד. לדעתי – זה טוב בשבילו. כשהוא לא השחקן המוביל ורוב תשומת הלב של ההגנה היריבה נתונה לג'ראר וחבריו, יש לו סיכוי להתגנב פה ושם ולנצל את הזריזות שלו לעשות משהו חיובי.

גיא 12 ביולי 2007

ועוד משהו קטן – יש מצב לאיזה מפגש של כותב וקוראי הבלוג ? יכול להיות דווקא ערב מעניין…

איש 12 ביולי 2007

לליברפול פשוט לא נשאר כמעט כסף לרכש אחרי שרכשו את טורס במחיר של נאני, אנדרסון וחצי הארגריבס. בניון יעזור להם להתחזק בליגה כדי שיוכלו להישאר צמודים לצ'לסי עד השלבים האחרונים של העונה בקרב על המקום השני.

לא 12 ביולי 2007

כאוהד של הקבוצה בעלת תרבות הספורט הפרימיטיבית מהעיירה הפרובינציאלית, אני שמח שבניון הגיע לקבוצה גדולה באירופה ואפילו יותר שמח שקנו אותנו.
צירוף המקרים הכרונולוגי הזה – באיזו מילה לבחור? – מעניין?
נקווה שייצא מזה משהו, לבניון ולנו.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 12 ביולי 2007

לאיש. טורס עלה 20.2 פאונד + לואיס גרסיה.
נאני עלה ליונייטד 13.5N ליש"ט
אנדרסון 17.5M ליש"ט והארגריבס אותו דבר.
לדעתי 48M ליש"ט גדול בהרבה מ 20.2M של טורס …

רונן דורפן 12 ביולי 2007

לאיש ולאוסטרלי. להבדיל מארצות הברית, שם העניינים הכלכליים של הקבוצות הם שקופים קשה מאד לדעת מה מחירי השחקנים האמיתיים.

רונן דורפן 12 ביולי 2007

ללא. אני מקווה מאד שלא נעלבת. אולי הייתי צריך להיות זהיר יותר ולהדגיש: העולם שסביב הפועל באר שבע של ז'ינו והמקורבים וכל הבוחשים בעניין בניון היה עולם של פרובינציאליות. אין פה אמירה לגבי באר שבע – שהיא אגב העיר עם המספר הגדול ביותר של רבי אמנים בשחמט בממוצע לנפש בעולם.

רונן דורפן 12 ביולי 2007

עמיחי. עוד לא נענשתם די. אני חושב שכבר גמרנו להעניש אתכם על האליפויות של שאנקלי. עוד לא התחלנו להעניש אתכם על השליטה של פייזלי באירופה – כשנגמור עם זה, כשפרגי ("אני מאמין שאני יכול לסחוב עוד שנתיים-שלוש") ייחפש מחליף לאנדרסון הוותיק – עוד ניאלץ להעניש אתכם על השנים של ג'ון בארנס

איציק אלפסי 12 ביולי 2007

לא לעולם חוסן, רונן.. לא לעולם חוסן.. את היד הראשונה על אליפות מס' 20 באנגליה אנחנו נשים!

ולמרות מה שעמיחי וחלק מהחברים המשותפים שלנו בחוג אוהדי ליברפול חושבים, אני שמח מאוד על החתמת יוסי ובראש ובראשונה בגלל שהוא ישראלי, ולא אכפת לי שתקראו לזה פרובינציאלניות. בתור מי ששימש כמזכיר חוג אוהדי ליברפול בארץ והיה צריך להסביר לאנשים באנפילד איפה זה ישראל על המפה אני מעריך מאוד את זה שהצלחה של יוסי באנפילד תעשה שירות טוב מאוד לישראל. בדיוק, אגב, כמו שרונן מתגאה כל הזמן בהישגים גדולים מהעבר של ספורטאים יהודים. פיספסתי את היום שבו להיות פטריוט נהיה פאסה..
מבחינה מקצועית ברור שיוסי בא לתת גיבוי באגפים אחרי עזיבתו של גארסיה. יש לו יתרון שהוא יכול לשחק גם בימין (שם מחכה לו פנאנט) וגם בשמאל (קיואל), ועד כמה שאני יכול להיות אובייקטבי בשיאו הוא עולה על שניהם. עוד חדשות טובות הם שהגעתו תוכל לשחרר את סטיבי יותר ויותר לשחק במרכז הקישור.

איתי נ. 12 ביולי 2007

אני פחות עוקב אחר הרמה שלו בשתיים-שלוש העונות האחרונות, אבל קיואל בשיאו לוקח לטעמי את בניון בשיאו

אם יש מישהו חביב עלי בליברפול, זה ג'ון בארנס. אז אני אסתפק בלהעניש על השנים של דלגליש
:-)

רונן דורפן 12 ביולי 2007

לאיציק אלפסי והסקאוסרים לדורותיהם: אני דווקא מזדהה עם עמיחי. ואין פה עניין של פטריוטיות. אני חושב שעבור הרבה אוהדי כדורגל בארץ כדורגל אנגלי הוא אסקפיזם.
לבי לבי לעמיחי. לא רק 18 שנים בלי אליפות. לא רק בודו זנדן, אבל דווקא בשנה הקרובה, בה ליברפול אמורה להיות טובה יותר (כך לפחות אני חושב) הוא יישב מול הטלוויזיה וכל מה שהוא יישמע זה למה יוסי לא פתח ומי לא מוסר לו ומה קשטן צריך להבין בקשר לשימוש שעושה בניטז ביוסי. אני שמח פעמיים: עבור בניון שאני מחבב ועבור אוהדי ליברפול שישלמו במיתה המשונה הזו.
ממקורותינו, שנאמר: עֶבְרָה (פטריס)- אַחַת, וָזַעַם (ווין רוני) – שְׁתַּיִם, וְִצָרָה (טבז)- שָׁלשׁ, מִשְׁלַחַת מַלְאֲכֵי רָעִים (רונאלדו ונאני)- אַרְבַּע, והדיון האינסופי בבניון שהוא מכה שלא כתובה בשום מקום.

ברגקמפ 12 ביולי 2007

נראה הרבה 'התחיל במהלך' בשנה הקרובה בליברפול.

FREE CARLOS TEVEZ 12 ביולי 2007

רונן לפי התגובה האחרונה אני מבין שאתה חושב שקרליטוס יתחיל את העונה ביונייטד, מאיפה האופטימיות?

רונן דורפן 12 ביולי 2007

לצ'ה גווארה מעניין טבז…
הניחוש שלי הוא כזה. ווסטהם יתירו את החוזה של טבז כי ממש אין להם עניין שייפתחו כאן מסמכים שעלולים להוריד אותם לליגה השניה.
ואם הליגה תרצה הוכחות לכך שווסטהאם מקבלת כספים על ההעברה, ווסטהאם תקבל כספים. במקרה כזה חברה מסויימת באיסלנד תעביר כספים לחשבונות של ג'ורבצ'יאן בברזיל.

שרון רזניק 12 ביולי 2007

ל FREE CARLOS TEVEZ :
אני מחכה בקוצר רוח שקרליטוס יגיע כבר אלינו לא רק עקב מה שהוא מסוגל לעשות, אלה גם בגלל התגובה מצידו של רונן שתתפרסם כאן,לפי החשד שלי, אשר מתבשלת במוחו הערמומי של מר,סר, דורפן ומחכה לפרוץ כבר ברגע שהוא יחתום רשמית.
אז,תן לאמן ולזמן לעשות את שלו…

לא 12 ביולי 2007

לא נעלבתי. אני מניח שאם אני הייתי צריך לבחור מלים לתאר את זינו וכנופייתו, שדי המאיסו עלי את קבוצתי, לא הייתי בוחר במלים עדינות יותר.

עופר 12 ביולי 2007

גיא, יצא לי לראות את יוסי משחק די הרבה (אני אוהב מכבי חיפה והייתה בזמנו הולך להרבה משחקים), ויוסי לא אמור להוביל קבוצה. הוא אמור להיות שחקן טוב, והוא באמת שחקן טוב. אני לא יודע אם הוא ישחק, ואני לא בטוח שזה משנה, בגלל שאוהדי ליברפול בכל מקום רוצים קודם כל אליפות עם או בלי בניון (גם הישראלים). חוץ מזה, אני ממש מודאג מארסנל. שתי הקבוצות שלי נראות רע, ואני מקווה שפברגאס ינהיג את הקבוצה שלנו למקום טוב.
ועוזי, אולי הגיע הזמן להתחיל ביוזמה להקים את AFC LEEDS?

רועי (עכשיו במיסיסיפי) 13 ביולי 2007

הרבה זמן לא היינו בטור ובכלל בחיים האמיתיים, וממה שאני רואה יהיה מעניין בעונה הבאה כרגע.

עמיחי – ניסינו להביא את ברומר, זה לא תפס…

גיא – אל תקרא ליונייטד האהובה "היונייטד". זהו מנהג מגונה שהחדירו לתודעת הציבור זאביק זלצר וחברו השדרן (אם אפשר לקרוא לו שדרן) בשידורים של צ'רלטון. מאיפה ה' הידיעה הזאת הגיעה? למה צריך להגיד היונייטד? ("והנה היונייטד מגיעה להזדמנות…") הרי אך אחד לא אומר הארסנל או הליברפול. די לשחיתות!

רונן ולון – באשר להתפתחויות הרכש האחרונות במחוזותינו שהובילו לדיון בנוגע לסוג ההרכב המנצח במקביל למספר חברי הלהקה בסצנה הבריטית, אני רוצה לציין שאחרי שנות השמונים בהן בלטו הרביעיות של הסמית'ס והג'וי דיוויז'ון (וגם הסטון רוזס, שסולנם הוא אוהד משבע של הינייטד!), הדבר הטוב הבא הגיע דווקא מחמישייה, הממוקמת באוקספורד והלא היא רדיוהד; אז אולי הגיע הזמן לשינוי. (ואף מילה על אואזיס הנלוזים אוהדי הסיטי… אוי… הסיטי דווקא כן משתמשים בה' הידיעה… נו שויין…)

עזי ד 13 ביולי 2007

עופר, השם הרשמי שלנו זה LEEDS UNITED AFC. אולי הגיע זמן להקים את LEEDS UNITED…

san 16 ביולי 2007

אני מודה שהידע שלי על מוסר העבודה של בניון – אפסי,
אבל אני זוכר את ברקוביץ מתראיין לפני מספר שנים ומספר שהוא כל הזמן אומר לבניון שהוא צריך להתאמן יותר חזק ויותר ברצינות, בשנותיו הראשונות של בניון בנבחרת.
יחד עם זאת,
בניון מגיע לליברפול ברגע הכי נכון מבחינתו, גיל שאמור להיות תקופת השיא של כדורגלן, אחרי התחשל הדרגתית בקבוצות קטנה ובינונית.
נקווה שהוא יצליח.
אבל,
כל מי שצפה בחודשיים האחרונים של משחקי ווסטאם העונה, ראה שטבס הוא רמה בפני עצמה שבניון לעולם לא יגיע אליה, לצערו של כל חובב כדורגל ישראלי.

Comments closed