מה ראיתי באי של כריסטיאנו רונאלדו (ב) (מתוך "שם המשחק")

ומשהו ליום שישי, והתנצלותי למי שקראו את זה במקומות אחרים. זה החלק השני של כתבת רונאלדו שהופיעה ב"שם המשחק". הוא עוסק יותר במשמעות של רונאלדו לגבי האי מאדיירה.

כמה עניינים שקרו מאז כתיבת הכתבה:

יונייטד הודחה על ידי מילאן בגומלין.

המושל של מאדיירה נבחר מחדש בבחירות.

רונאלדו היה מעורב בטקס המוזר לבחירה מחדש של שבעת פלאי עולם והכריז על הפירמידה במקסיקו כאחת מהם. באמת חתיכת פירמידה.

****

סאטורנינו סוזה הוא סגן עורך הספורט ב"דיאריו דה נוטיסיאס". העיתון היומי הגדול של מאדיירה. עיתון שמתקיים כבר 130 שנים. סוזה נזכר איך נשלח לפני חמש שנים לליסבון בכדי להכין סיפור על כוכב הכדורגל שיצא ממאדיירה.

לכוכב הזה קראו דאני. הוא לא באמת היה מאדרייני. הוא נולד בוונצואלה להורים ממוצא פורטוגזי והגיע לאי כילד. הוא שיחק במאריטימו, הקבוצה הגדולה של מאדיירה ומשם עבר לספורטינג ליסבון. "הוא לא היה מאדרייני ממש, אבל די אימצנו אותו. אתה צריך להבין. המנטליות של האנשים במאדיירה היא לא לעזוב את האי. בכל השנים מעט מאד שחקנים ניסו לעבור לשחק בחוץ לארץ". סאטורנינו משתמש בבטוי "חוץ לארץ" לתיאור פורטוגל העיקרית שעל היבשת.

סאטורנינו הוא מי שמספר לי על כוכב הכדורגל האמיתי היחיד שיצא ממאדיירה. קראו לו פינגה. הוא היה שחקן אגדי בפורטו בשנות השלושים והארבעים ואפילו היה קפטן הנבחרת. אבל הוא לא ממש השפיע על הפסיכולוגיה של כדורגלני האי. "יש כאן איזשהי תחושה, בכל תחומי החיים, שאם אתה הכי גדול על האי אז למה לך לעזוב לפורטוגל?".

סאטורנינו אומר בגילוי לב שלתושבי האי יש תסביך נחיתות: "זה קשור להיסטוריה של פורטוגל. הפורטוגזים גילו את האי והתחילו ליישב אותו במאה ה-15. באופן כללי הם שלחו לכאן את האנשים שלא בדיוק היו נחוצים בפורטוגל. אולי לא כמו הפושעים שהאנגלים שלחו לאוסטרליה אבל אנשים חסרי השכלה ואמצעים כלכליים. ובאופן טבעי במשך השנים נוצרה אצל מאדריינים חרדה ממעבר בחזרה ליבשת".

וכשהגיע לספורטינג ליסבון לראיין את דאני, שמע מהאנשים שם שילד מאדרייני אחד עושה דברים נדירים ב"אלקושטה" – בית הספר לכדורגלנים של ספורטינג ליסבון. זה היה כריסטיאנו רונאלדו. דאני, אגב, הפך לכדורגלן לא רע. הוא משחק עכשיו בהצלחה בדינמו מוסקבה.

סאטורנינו אומר שבמקרה רונאלדו דווקא העזיבה של האי הביאה אותו אל הסביבה המוגנת שהייתה קריטית להפיכתו לכוכב. הכשרון העצום שרונאלדו הפגין כילד בן עשר באנדורינה הביא להתעניינות מצד שתי הקבוצות המרכזיות של מאדיירה. מאריטימו סמוכה לסנטו אנטוניו, אבל הסנדק של רונאלדו, פרנאו סוזה, היה מקורב לנאסיונאל והוא עבר דווקא לאיצטדיון ההררי יותר והרחוק מביתו. לקבוצה הקטנה יותר של האי.

"באלקושטה הם הרחיקו אותו מכל הלחצים האלו והבעיות בבית. ספורטינג היא כנראה האקדמיה הטובה באירופה. הם מצמידים לכל ילד עובד סוציאלי ודואגים שיוכל להתרכז בכדורגל. כוכב כדורגל הוא כמו יהלום צריך ללמוד ללטש אותו".

שער הספורט של העיתון מתחילת השבוע מכריז "רונאלדו פעמיים מלך באנגליה" – לציון זכייתו בתואר כדורגלן השנה והכדורגלן הצעיר של השנה באנגליה. "בחרנו להדגיש את העניין הזה", אומר סאטורנינו, "כי כל השנה הזו היו לאנשים ספקות לגבי העובדה שהוא משחק באנגליה. בגלל השנאה בה התקבל שם אחרי המונדיאל. ריאל מדריד היא באופן טבעי שם גדול יותר כאן, אבל לאנשים אין עניין מיוחד שכריסטיאנו ישחק שם. בשנים האחרונות ספרדים משתלטים על האי מבחינה כלכלית ואי אפשר להגיד שהם אהובים פה יותר מדי".

רונאלדו מופיע מדי יום כמעט על שער העיתון. הם לא תמיד קוראים לו בשמו. כשהעיתון מדווח למשל את הרכב נבחרת פורטוגל למשחק מול בלגיה הוא מציין כי נונו גומז וקווראסמה ישחקו לצידו של "המאדרייני" בהתקפת הנבחרת.

המליונר

יום שלישי בערב רחובות סאנטו אנטוניו ריקים. משחק של מנצ'סטר יונייטד בחצי גמר הצ'מפיונס ליג הוא משחק בינלאומי מכריע באי הזה. רונאלדו מבקיע שער מוזר מעט בנגיחה וחולפים כמה דקות עד שמתברר שהשער אכן הוא על שמו. בשאר המשחק הוא די שקט. אבל האוהדים בבאר הקטן בו אני צופה במשחק מרוצים מהמשחק המעולה. "מנצ'סטר תוקפת כל המשחק. זה טוב לרונאלדו", הם מסכימים.

הסיפור האחר הגדול באי בימים אלו הן הבחירות לתפקיד המושל בשישי במאי. ולא בגלל שיש ספקות אמיתיים לגבי זהותו של המנצח, שיהיה המושל המכהן, אלברטו ג'רדים. ג'רדים יזם את הבחירות הללו כהפגנת כוח כלפי השלטון המרכזי בפורטוגל. השלטון בליסבון קיצץ במשהו את התקציבים למאדיירה. המושל טוען כי זה משום שהשלטון הוא סוציאליסטי ומנסה לפגוע בו משום שהוא משתייך לימין. הוא ינצח בבחירות בכדי להוכיח למתנגדיו בליסבון כי מעמדו במאדיירה מוצק כפי שהיה בכל 29 שנות שלטונו.

כמו לא מעט מנהיגים פופוליסטים בהיסטוריה בכלל, ובארצות לטיניות בפרט, ג'רדים משתמש בכדורגל. הוא מצהיר על עצמו כאוהד שרוף של מאריטימו. הקבוצה עלתה לראשונה לליגה הראשונה בשנת 1977, וג'רדים הושפע כנראה מחגיגות הענק שנערכו אז באי. שנה אחר כך נבחר למושל האי.

שתי קבוצות הייצוג של מאדיירה מחזיקות מעמד בזכות תמיכה של שלושה מליון יורו לשנה מממשלת האי – שטוענת שהקבוצות חשובות לשמירה על ייחודיותה של מאדיירה. למרות שבשתי הקבוצות הרבה יותר כדורגלנים ברזילאים מכדורגלנים פורטוגזים, שלא לדבר על מאדריינים. התמיכה הממשלתית היא חלק הארי בתקציבי הקבוצות. למאריטימו מושכת כ-4,500 צופים למשחק, לנאסיונל יש פחות מ-1,500 רוכשי כרטיסים. הממשלה אפילו מחזיקה ב-40% מהבעלות בקבוצות.

התמיכה הממשלתית בספורט היא גדולה בכל הרמות. כל קבוצות החובבים באי, כמו אנדורינה, זוכות לתמיכה מסויימת וגם ענפי ספורט אחרים. כך למשל קבוצת כדוריד הנשים של מאדיירה זכתה עכשיו באליפות פורטוגל שמינית ברציפות. "התקציב שלהם הוא ממשלתי ושווה בערך לתקציב של כל שאר הליגה ביחד. גם אצלן יש אולי שחקנית מאדריינית אחת", מסביר סאטורנינו. בדבר אחד הוא כן משבח את שלטון ג'רדים. מאדיירה הייתה המקום הראשון בפורטוגל בו הונהגו שעורי חינוך גופני בבתי הספר היסודיים.

ג'רדים הוא שמרן. איש סטטוס קוו. מתנגדיו טוענים שנוח לו עם המצב הנוכחי. האי מתבסס על התיירות הזקנה יותר של אירופה. שמכניסה יותר כסף ומעוררת פחות בעיות התנהגות ושכרות. נוח לו גם עם תחושת החשש של אנשים במאדיירה מפני פורטוגל. הם רואים בו כמעט מגן האי.

כריסטיאנו רונאלדו היה עשוי לשנות במשהו את הסטטוס הזה. פתאום אדם ממאדיירה לא סתם מצליח בפורטוגל – אלא הופך לאחד האנשים המפורסמים בעולם. ג'רדים מיהר להתקרב לרונאלדו.

באתר האינטרנט של המפלגה מופיעה הודעת תמיכה בג'רדים:

"למרות שחייתי את רוב חיי מחוץ למאדיירה זהו המקום היחיד בו אני מרגיש בבית. מאדיירה עברה הרבה ב-22 השנים הללו, אבל תמיד תחת מנהיגותו של דוקטור אלברטו ג'ואו ג'רדים. מעולם לא הכרתי נשיא אחר בימי חיי אבל אני משוכנע כי איש לא יכול להגן עלינו טוב יותר מהאיש שתמיד מעמיד את טובת מאדיירה לפני הכל".

כריסטיאנו רונאלדו, שחקן הנבחרת הלאומית של פורטוגל.

אגב בסביבתו של ג'רדים כמה עסקנים מדברים על פרישה של מאדיירה מהכדורגל הפורטוגזי והופעה עצמאית בטורנירים בינלאומיים, בדומה לאיי פארו שהם חבל אוטונומי של דנמרק.

סאטורנינו אומר כי חבל שהשלטון עושה רק שימוש ציני ברונאלדו. "עדיף היה להשתמש במעמד שלו באנגליה בכדי לקדם את התיירות פה. את הרעיון הזה אני שומע גם מכמה נהגי מוניות ובעל מסעדה אחד שם אני צופה בחצי גמר האלופות השני בין צ'לסי לליברפול. "במקום להשתמש בו לבחירות האלו שישתמשו בו לקידום התיירות. מכמה תמונות שלו מקפיץ כדור על הרגל פה, יכולים להגיע הרבה יותר תיירים מבריטניה".

סאטורינינו אומר שרונאלדו מתחיל עכשיו לפעול כלכלית במאדיירה. למאדיירה יש עוד מספר איים קטנים, בינהם פורטו סאנטו – אי שונה מאד מהאי הראשי בכך שיש בו חופים. "רונאלדו קנה שם את רוב החוף. חושבים שהוא רוצה להקים שם מיזם תיירותי"

*

ואולי אני מחפש בכלל את המשהו הלא נכון. אולי השאלה היא לא למה מאדיירה יצרה את כריסטיאנו רונאלדו. אלא מה הוא נותן לעם שחי על האי הזה. הוא אולי למד את הכדורגל שלו באלקושטה שבליסבון, אולי סופרסטאר במנצ'סטר אבל עבור אנשי האי הזה הוא הפרצוף שלהם בעולם. ואני תוהה מה זה עושה להם.

על שאלה חזרתי עם כל מקומי שדיברתי איתו בביקור הזה:

כשאתה צופה בכריסטיאנו בטלוויזיה, יש משהו בו שאתה מרגיש שהוא מאדרייני?

האחד אמר לי שמחת חיים. אחרים חשבו שבאי הזה דווקא יש כשרונות כדורגל וצריך רק לגלות אותם. מוכר עיתונים אחד אפילו אמר שהרגליים החזקות אופיינות לילדים כאן בגלל העליות שבאי. בחורה אנגליה שעובדת כאן כבר עשר שנים אמרה לי שהבחורים פה יפים כמו רונאלדו.

סאטורנינו חושב על השאלה הזו. כעיתונאי נדמה לי שהוא מבין שזו שאלה שתהיה מרכזית בסיפור: "אנחנו אנשים שלא אוהבים מרות", הוא אומר לי, "אולי לא האנשים הכי אמביציוזים בעולם. אבל אנשים שאוהבים את החופש שלנו. בכריסטיאנו אני רואה את החופש הזה".

חידון מספר 31 (למי שייכת הקבוצה שלי?)
מלים טובות על הבייסבול

22 Comments

לון 13 ביולי 2007

מה שאני אוהב בכתבה הזו, זה שהיא נתנה לי הצצה קטנה למקום לא מוכר לי. זווית הראייה של אנשי המקום בהחלט מעניינת.

כשאנחנו חושבים על פרובינציה, אנחנו חושבים על דימונה למשל. הסיפור של בניון הוא סיפור מוכר לנו.
אבל מדיירה היא לא פחות פרובינציה מדימונה.
בכדורגל ובספורט בכלל, יש הרבה סיפורים על ילדי פרובינציה שמשדרגים את עצמם מאוד.
רק חלק קטן מוכר לנו.
זה מזכיר לי שלקח הרבה זמן לעיתונות הכדורסל הישראלית להבין שעבור חלק גדול מהשחקנים האמריקאים שהגיעו לארץ, תל אביב היא עיר גדולה ומלאת אפשרויות שמעולם לא היו להם. אמריקה היא הרבה יותר עיירות שכוחות אל מאשר ניו יורק או לוס אנג'לס.
כך גם חלק ניכר מהכדורגלנים מגיעים ממקומות קטנים עם הווי שונה מאוד מהערים הגדולות.

רונן אני חייב לציין שיכולת הכתיבה שלך פנומנלית. לא ברור לי איך אתה כותב בקצב הזה.

רונן דורפן 13 ביולי 2007

אני משתמש בחומרים אסורים כמובן (-:
וחוץ מזה זה קשור בכמות התגובות. זה נותן חשק לכתוב

לון 13 ביולי 2007

היה לי חשד בעניין ואני שמח שאתה מודה :)

אני שמח שהתגובות נותנות לך חשק. הרווח שלנו.
האם יש לך דיווח מהאתר כמה אנשים נכנסים כדי לקרוא ? (יש בלוגים שבהם הנתון הזה מופיע בגלוי ולכן לא ברור לי האם זה קיים כאן בכלל)

רונן דורפן 13 ביולי 2007

לגבי פרובינציה וההקבלה שעשית בין בניון לרונאלדו. הזכרתי את המשפט שבריילובסקי אמר על בניון ולגבי האחריות שלו. אני חושב שמי שעושה את המסע ממקום כמו דימונה למאדיירה אל הזרקורים (ולמרות הפערים המובנים בין השניים זה אותו דבר – גם בניון הגיע למשהו ש99.9999 אחוזים מהילדים רק חולמים עליו) מעריך במידה מסויימת את התפקיד שיש לו בחיים. לקדם את המשפחה שלו ולעתים את כל המקום. מאד הרשים אותו שרונאלדו משקיע כסף באי שלו, גם אם באופן טבעי הוא לא מתעסק עם זה. הרי יכול היה לקנות לעצמו בתים בלונדון ולהחזיק את כל הכסף עם מנהל השקעות אנגלי.
אני לא אומר שאין שחקנים אחראים שבאו מערי הכדורגל הגדולות, אבל במקרה של שחקני הפרובינציה זה כמעט מחוייב במציאות. ווין רוני עם ההסתבכויות שלו הגיע לאברטון ואחר כך ליונייטד כי הוא מתחת לאף שלהם. אם היו מספרים להם על ילד מאד מוכשר בפינה באפריקה אבל אומרים להם שהוא קצת בעייתי, אז אני משער שהם היו אומרים לא תודה. שחקן עם אופי בעייתי מדי לא היה שורד את המסע כילד לפנימיה בליסבון ואחר כך מעבר לתרבות שהיא מאד שונה מהתרבות שגדל בה. הזכרתי את העניין הזה גם לגבי השחקנים הזרים בסן אנטוניו. מהגרים הם חזקים יותר.

וחוץ מזה… כמה מאות קוראים. אבל הם מתרבים.

אור 13 ביולי 2007

משתדלים לעזור כמה שאפשר בפרסום הבלוג..

כתבה נחמדה מאוד, אישית נהניתי יותר מחלק א'.

גיל 13 ביולי 2007

אני מקווה שכשתגיע לכמות גדולה יותר של קוראים לא תמכור את הבלוג למשקיע אמריקאי ותנפיק אותו בבורסה.

לון 13 ביולי 2007

אכן, להיות מהגר (מרצון) דורש כח נפשי גדול ויכולות כמו התמדה והסתגלות מהירה לשינויים.

אני מסכים שיש הבדל גדול בין ילד שגדל בעוני אורבני לבין ילדי הפרובינציה. הראשונים נחלצים בדר"כ מפשע ואלימות, הפרובינציאליים נחלצים מחיי כפר או עיירה קטנה ועבודה במלאכות זעירות. החינוך שלהם שונה ואיכות התמיכה הסביבתית שלהם שונה.
זה בהחלט מתבטא ביחס השונה שלהם לסביבה בה גדלו. האורבניים רוצים להימלט ולשכוח מאיפה הגיעו. ילדי הפרובינציה רוצים לחזור כמנצחים ומסייעים למקום בו גדלו. הדוגמה של רונאלדו שמשקיע כסף באי שלו, היא דוגמה מובהקת.

הנער הבעייתי הכי מפורסם שהובא מהפרובינציה, לא התאקלם, חזר הביתה והמנג'ר עשה מאמץ מיוחד להביאו שוב היה…… גורג'י בסט.

לגבי מספר הקוראים – כשזה יגיע לאלף לפוסט, בבקשה עדכן אותנו. נרים כוסית.

גיל 13 ביולי 2007

אגב, היה עוד מהגר מפורסם שנוכס לנבחרת פורטוגל ממוזמביק. מעניין שכשמדברים על השחקנים הגדולים בכל הזמנים שמו לא מ וזכר תדירות אחרי שמזכירים את מרדונה ופלה. מדברים על פושקש, קרויף, בקנבואר וכו' אבל יוסביו יוק. איכשהו, נראה שהוא נראה קשור לתחנות חשובות של נבחרת אנגליה ומנצ'סטר במהלך הקריירה שלו.

רונן דורפן 13 ביולי 2007

גיל. על רונאלדו אי אפשר להגיד שהוא "נוכס" לפורטוגל – כי כרגע למאדיירה אין נבחרת לאומית משלה.

אני חושש שתכף תביא עליך את זעמו של עזי (למרות שהוא בחופשה) – כי יוזביו בהחלט שייך לגדולי הגדולים. ראשית, בגלל הישגיו, ושנית, כי היה הכדורגלן הגדול הראשון שיצא מאפריקה השחורה

גיל 13 ביולי 2007

ברור. התכוונתי לומר רק שיוזביו נוכס ולא רונאלדו, ה"עוד" היה לנהגר מפורסם.

אין לי ספק שבעיניי מומחים יוזביו נחשב לאחד הגדולים. איכשהו נראה לי שהוא לא נהנה מיחסי ציבור טובים כמו האחרים וזה למרות שבנפיקה הייתה מעצמה אירופאית בשנות ה60.

רונן דורפן 13 ביולי 2007

לגיל, הייתי פעם באולד טראפורד ביום פתיחת העונה נגד ניוקאסל. מאיזשהי סיבה בנפיקה שלחו אותו לתת גביעים לצ'רלטון, לאו ובסט (מועדוני כדורגל כל הזמן מחלקים גביעים זה לזה…). הקהל קם ומחא לו כפיים אולי שתי דקות שלמות. הוא אהוב מאד לפחות באנגליה

birdman 13 ביולי 2007

דורפמייסטר, תודה, נהניתי. אם בדר"כ אנו נחשפים לצד של זוויות המבט המקוריות ולתובנות שלך, כתבה זו, ביחד עם חציה הראשון, מראה את הצד המדעי, החוקר. אתה וירטואוז המקלדת.
לגבי ה"פושעים" שנשלחו לאוסטרליה, באותה תקופה, בנאדם שהיה רעב, במידה והיה נתפס גונב לחם – "לאוסטרליה!"

valderama 14 ביולי 2007

מה שמדהים בילדי הפרובינציה שעלו לגדולה זה עד כמה צריך מזל בחיים מעבר לכישרון/יכולת/אופי
הרי לא חסרים כאלו שעשו חלק גדול מהדרך אבל הם עדיין לא רונאלדו או ביניון.

אופיר 14 ביולי 2007

רציתי להגיד תודה על הכתבות הנהדרות. תמיד תענוג לקרוא את הבלוג.

אגב, דאני שחקן מצוין, מספר 10 אמיתי. הוא יכול להביא הרבה כבוד למאדיירה, בתקווה שיעבור בעתיד לקבוצה יותר פופולרית מדינמו מוסקבה. יש לו מקום גם בליגות הבכירות של אירופה.

רונן דורפן 14 ביולי 2007

לקרלוס ואלדרמה – על זה אמר פעם טומי דוקרטי – "ככל שאתה עובד קשה יותר אתה נהיה יותר בר מזל"

לאופיר, תודה. אני חושב שהליגה הרוסית מתקדמת במהירות לרמה של ליגה בכירה ובדיוק על פי המודל האנגלי: המון כסף והרס הכדורגל המקומי…

רונן דורפן 14 ביולי 2007

לאיש הציפורים. מכיוון שחייתי באנגליה ובאוסטרליה כל מה שיש לי לאמר. אשרי מי שסב-סבי-סבו היה גנב לחם והוא חי היום בבריסביין ולא בבירמינגהם.

איתי נ. 14 ביולי 2007

בריסביין מ-ש-ע-מ-מ-ת

בת הזוג שלי למדה שם שנה וחשבה שהיא הולכת להשתגע

birdman 15 ביולי 2007

דורפן, בירמינגהאם זה לא חוכמה… האם בריסביין עדיפה על לונדון, באת', דרבישייר או דוון?

אוהד יונייטד מאוסטרליה 15 ביולי 2007

אני יכול לאשר שבריסביין אכן משעממת … אני גר במלבורן שהיא פשוט הקפואה עכשיו.
משדרים היום את המשחק המדהים בחשיבותו בגביע אסיה בין בחריין לדרום קוריאה במקום את גמר הקופה אמריקה , אפשר להשתגע !
גם אני נהנתי יותר מחלק א' ובמיוחד מהדגש הנפלא של הקבוצה הקטנה אנדורינה על טכניקה והטיפול בכדור כאשר את המשמעת הם שמים בצד מתוך הנחה נכונה שרובן בלאו הכי לא יגיעו לכדורגל תחרותי אז עדיף שלפחות יהנו…
מה עם איזו השוואה של רונאלדו לנאני ?
שניהם באו מאיים (מאדיירה, כף ורדה)
שניהם הגיעו להאלוקשטה של ספורטינג ליסבון.
שניהם בעלי רגל ימין אבל יכולים לשחק בשני הצדדים
הגיל הצעיר שבו הגיעו למנצ'סטר
האם נאני ואנדרסון יהיו השחקנים "הלטיניים בריטיים" (הזכויות של רונן) השני והשלישי ?
לגבי טבז שהוא בן 23 וכבר שלוש שנים ברציפות שחקן העונה בדרום אמריקה אני לא חושב שלפרגוסון את קיירוש יקחו קרדיט על עלייתו לצמרת.

רונן דורפן 15 ביולי 2007

נאני נולד בקייפ ורדה אבל גדל בליסבון

ט 28 באוקטובר 2008

איפן כריסטינו רולנדו גר עכשו כל אחד אומר משהו אחר בפורטוגל או באטליה מי שיודע שיחזיר לי תשובה

עופר 30 באוקטובר 2008

הוא מן הסתם גר במנצ'סטר…

Comments closed