המקרה ההירואי של אוסקר פיסטוריוס (וגם שיאים של טיפשות)

אוסקר פיסטוריוס, למי שלא יודע, הוא אצן מדרום אפריקה שעושה בשנה-שנתיים האחרונות משהו די מדהים. הוא מתחרה בתחרויות ריצה ברמה מאד גבוהה למרות שהוא קטוע שתי רגליים. הוא רוצה להשתתף באולימפיאדה הקרובה בבייג'ינג בריצות 100, 200 ו-400 מטרים. הוא לא יזכה שם במדליה כי גם בריצת 400 מטרים, שהיא הריצה החזקה שלו, תוצאת השיא שלו, 46.24 שניות, רחוקה מהרמה לגמר אולימפי. אבל מה זה באמת משנה? הסיפור הרי נפלא.

פיסטוריוס הוא נכה מלידה. הוא נולד עם בעייה חשוכת מרפא ברגליו, ואלו נכרתו מתחת לברכיו כשהיה בן 11 חודשים. אולי כי היה תינוק ונולד עם נתונים מדהימים לספורט הוא למד להתהלך על תותבים לא פחות טוב משאחרים מתהלכים על רגליים טבעיות. הוא הצטיין בראגבי, טניס, היאבקות וגם בכדור מים. לפני שלוש שנים נפצע בברכו במשחק ראגבי והחליט לעבור לאתלטיקה.

מכיוון שברור לי שכל אוהד ספורט נורמלי ששומע את הסיפור רוצה לדעת על זה יותר, אז הנה כתבה עליו בניו יורק טיימס וגם קישור לוידאו של ריצה שלו ברומא.

אבל לא כל מי שקשור לספורט הוא נורמלי. מסתבר שהתאחדות האתלטיקה העולמית שוקלת לאסור על פיסטוריוס להתחרות עם התותבים שלו. למה? כי היא חושדת שהתותבים שהוא משתמש בהם, שהם פיתוח מיוחד של חברה איסלנדית ועשויים גרפית, נותנים לו יתרון לא טבעי. הם צילמו את אחת התחרויות שלו במצלמות מיוחדות כדי לבחון את העניין ולגבש החלטה.

כששמעתי את הדבר הזה הגעתי למסקנה שהאתלטיקה, לפחות זו באיצטדיונים, באמת הולכת למות. או לפחות לדעוך למצב בו תהיה ספורט נישה. גם אם יש לה מקום מיוחד בתכנית המשחקים האולימפיים. כי בניגוד לנכויות שונות, טפשות היא חסרת מרפא.

הבעיה הקטנה היא רשעות וחוסר צדק. בואו נניח שהתותבים הללו באמת נותנים לו איזשהו יתרון. האם זה לא מתקזז עם הקשיים בלהיות אדם קטוע שתי רגליים? האם הוא מרמה מישהו? האם מישהו טיפש לחשוב שהוא ייצור תופעה של אתלטים שכורתים את רגליהם להשתמש בתותבים? אין מנוס ממסקנה שהמרדף האינסופי אחרי רמאי הסמים פשוט שיבש לחלוטין את דעתם של ראשי האתלטיקה הקלה.

הבעיה הגדולה היא חוסר חזון. כי פיסטוריוס הוא בדיוק מה שהאתלטיקה צריכה עכשיו. גיבור אמיתי. מישהו שממחיש את יתרונות הספורט הזה ומספר סיפור חיובי במקום סיפורי הסמים האינסופיים. ואם חברה באיסלנד יצרה תותבים שמסייעים לנכה לרוץ מהר האתלטיקה צריכה לחגוג את העניין. להצטער על כך שלמרות הכל פיסטוריוס לא מספיק מהיר בכדי להגיע לגמרים האולימפיים. ארוע שהיה נותן ריייטינג עצום גם לאתלטיקה וגם לספורט נכים. אבל גם כך אפשר לקדם אותו כגיבור של הענף. ספונסרים כמובן יתאהבו בסיפור שלו.

אני מחכה לראות מה יחליטו שם בסוף. פסילה שלו ואפשר באמת להתחיל את האפוקליפסה.

אליפות עולם ומלואו
אין לי מושג מה עושים עם הטור דה פראנס

36 Comments

חיימון 24 ביולי 2007

רונן – אין כמו הבלוג שלך בשביל לחגוג הפסקה קצרה מהלימודים הלא מעניינים למבחנים עוד יותר לא מעניינים.

אני חייב להגיד שברגע שקראתי את השורות הראשונות על רגליים תותבות – הרגשתי שמשהו כאן לא בסדר. לא מוסרי. ואני לא חושב שאתה צודק. כלומר לא לחלוטין.

אני לא מבין גדול באתלטיקה אלא יותר שותף מן הצד לשיאים הגדולים של העשור האחרון. בכל מקרה, כנראה שלא צריך להיות מבין גדול בשביל להרגיש כי משהו בהחלט נדפק באיגודים המקצועיים בכלל ובאתלטיקה בפרט, כנראה בעקבות שערוריות סמים כפי שאתה אומר.

הגבתי בזמנו לבלוג הקודם שעסק בנושא סמים – שכל תוספת או תמריץ שמאפשרת לספורטאי להיות טוב יותר מהאדם הרגיל – שלא כדרך הטבע – היא פסולה ומוציאה את העוקץ שבעניין.

רגליים תותבות הם לא סמים. לא בהקשר המוסרי וגם לא בהקשר הספורטיבי. אין לנו אלא לעמוד מן הצד ולהריע בזמן שאנו מזילים דמעה לאומץ הלב, התעוזה הנחישות ויש לי עוד הרבה סופרלטיבים לבחור הזה. אך רגליים תותבות המשפרות את יכולתו המוטורית על פני אחרים היא פסולה לטעמי. מעטים הם האנשים שיכולים לרוץ 100 מ' בפחות מ 9 שניות וזוהי גדולתם. אי אפשר לבוא ולקחת מהם את זה בתואנה ש"זהו סיפור גדול לאתלטיקה העולמית" וזה מה שיציל את הענף מלהיות שולי.

אני לא יודע אם התכוונת לזה או לא – אבל הפוסט הזה קשור מאוד לפוסט של לפני כמה ימים, כי אין ספק שהרגליים התותבות הללו הן בגדר תמריץ, ולטעמי, ממש כמו סמים או תוספי מזון למיניהם – פסול.

לון 24 ביולי 2007

רונן, לצערי אני חולק עליך.
זה סיפור אנושי יוצא מהכלל, אבל צריך להישאר מחוץ לספורט התחרותי.

צריך להסתכל על העניין העקרוני ולא על המהירות הנוכחית של פיסטוריוס.
יש סיכוי מאוד סביר שבעתיד יצליחו לייצר תותבים, שמראש יעניקו יתרון מהירות ברור מול רצים עם שתי רגליים.
תחרות כזו תהפוך למגוכחת. (להערכתי רמת הקפיציות של תותבים יכולה להעניק להם יתרון מובהק).

בנוסף, מה אם יסתבר שניתוח שבו מכניסים חומר מיוחד לכף הרגל, מעניק מהירות גבוהה יותר בניתוח די פשוט ? אני בטוח שיהיו כמה וכמה ספורטאים שיהיו מוכנים לכך.
גיל (אם אני לא מתבלבל) כתב שהסתבר בסקר שאנשים מוכנים לוותר על כמה וכמה שנות חיים כדי לזכות במדליה אולימפית. לא הייתי ממהר לפסול את הרעיון שיהיו כמה חריגים שיכרתו רגליים כדי לזכות במדליה. בדיוק כמו שאנשים מזיקים לעצמם ביודעים בסמים ובדיאטות שונות (כולל מפתחי גוף).

לדעתי צריך שנכים עם התותבים המיוחדים יתחרו בתחריות של הנכים. רמת המהירות שלהם אינה רלוונטית. היום פיסטוריוס רץ פחות מהר, בעתיד יש סיכוי סביר שהוא וחבריו ירוצו מהר יותר.

חיים מגרלשווילי 24 ביולי 2007

אני מסכים עם חיימון.כמובן שהסיפור מרגש וברמה האישית אני מאוד בעדו,אבל ברמה העקרונית יש פה בעיה.היום הרמה הטכנולוגית של התותבות לא מספיק גבוהה לגמר אולימפי,אבל מה עוד שנתיים יעשו שיפורים הנדסיים שהוא יקבע שיא עולם?האם באמת תוכל להגיד שהשיא הזה תקף וכשר כמו כל שיא אחר?

שאלה מסקרנת – כמה אצנים עם רגליים שמתאמנים כמו פיסטוריוס רק שלוש שנים מגיעים לזמנים שהוא קבע?

עם כל הסימפטיה,זה נחמד ברמת הקוריוז,אבל ברור שאם תהיה התקדמות טכנולוגית בבנית תותבים יהיה בלאגן שלם.

אני חושב שכל הבסיס של האתלטיקה,שיוצר בה עיניין,הוא נקודת ההתחלה השווה של המתחרים.לא משנה מאיזה ארץ הם כולם מתחילים מבשר ודם.ברגע שמכניסים מכניקה לעסק..

שוב,זה מאוד נחמד כמקרה יוצא דופן,אבל ברמה העקרונית בעייתי.

חיים מגרלשווילי 24 ביולי 2007

עד ששלחתי את התגובה לון כתב בערך מה שרציתי לומר.

אוסיף עוד משהו-הסוגיה הזאת לא מוגבלת לריצה,ומה שמתחיל בתותבות כאלה יכול להמשיך ביד ביונית בזריקת כידון ורגליי קפיצים בקפיצה לגובה.איפה יעבור הגבול?

בשביל תחרויות מהנדסים כבר יש את הפורמולה..

גע"ס 24 ביולי 2007

טוב שלא פסלו את לאנס ארמסטרונג בטענה שיותר קל לרכוב על אופניים רק עם אשך אחד.

ואכן מדובר בטפשות שיווקית מאוד גדולה וגם רשעות, כי התרומה שלו ליחסי הציבור, המורל והדימוי של הנכים אם הוא יתחרה באולימפיאדה הרגילה יכולה להיות עצומה, אבל כמו המגיבים הקודמים, אני לא חושבת שזה כזה חד משמעי.

legal alien 24 ביולי 2007

בלי להיכנס לדיון, אני רוצה להעיר שהעובדה שראשי הענף סבורים אחרת מכם בשאלה הנדונה לא הופכת אותם לרשעים, כמו שגע"ס וגם רונן כתבו. היד קצת קלה מדי על המקלדת, ואם אתם מאשימים אותם ברשעות מוטב שיהיה לכך איזה ביסוס (ולא, אני לא עובד בועד האולימפי או בהתאחדות האתלטיקה העולמית, לדאבוני)

רונן דורפן 24 ביולי 2007

לגברת עם סלים. אני שמח למצוא שיש כאן צדיקה אחת עם לב יהודי ואנושי חם.
ולרשעים – חיימון, חיים מגרשווילי, לון ןLEGAL ALIEN- אני מפנה למקורות בתקווה שיתרכך לבבם:

" "אמר רבי יוחנן לא חרבה ירושלים אלא על שהעמידו דבריהם על דין תורה ולא עשו לפנים "משורת הדין"

אבו יו יו 24 ביולי 2007

פיסטוריוס הוא מסוג האנשים שנותן תקווה לאחרים, וזו סיבה מספיק טובה, רומנטית אמנם, לתת לו להשתף בתחרויות של הבריאים (ואולי הוא הבריא מכולם).
אם נושא התותבות באמת יתפתח, אז ניתן לקבוע קריטריונים. בינתיים, תנו לגיבור להיות גיבור.

חיימון 24 ביולי 2007

גע"ס – סיפורים אנושיים מרגשים ונוגעים ללב אף פעם לא היוו מחסור בספורט העולמי לאורך ההיסטוריה.

אסור לנו להתבלבל בין מקרה יוצא דופן ברמה הספורטיבית לבין מקרה בו ישנה מעורבות של מכונות או תוספים שיוצרים יתרון שאינו מן הטבע.

רונן טען בפוסט שעל האיגוד להרשות לפיסטוריוס להתחרות רק עבור הרגשות שקשורים בעניין כי הוא רחוק מהתוצאה שתביא אותו לגמר אולימפי או מדליה. אני חושב שזה פסול. מישהו משתתף רק עבור עצם ההשתתפות? מה עם הרצון גם לנצח ולשבור שיאים?
בנוסף, פיסטוריוס בהחלט נמצא בנקודה בעייתית: הוא רחוק מהשיאים של האתלטים הרגילים ויותר מזה – השיא שלו ב 400 מ' טוב מהשיא של הנכים בכ – 5 שניות כך שגם שם אין לו ממש תחרות ולדעתי הוא נמצא בתחום אפור שהשיפוט עליו קשה מאוד.

חיימון 24 ביולי 2007

רונן – חבל שאתה שופט אותנו ברמה הזו. אני חושב שאת עיקר האהבה שלי לספורט אני שואב מאנדרדוגים, ומאנשים שהרקע שלהם לא מאפשר להם להיות על הפודיום הספורטיבי – בכל ענף – אך מצליחים כנגד כל הסיכויים.
ניטשה טען שמוסר זה לחלש שבאדם – שבני אדם נמדדים בעוצמתם האנושית והיכולת שלהם באופן אישי להתעלות על האחר.
וברמה מסוימת אני מסכים עם טענה זו – שאם נשליך אותה לעולם הספורטיבי שלנו ה"חזקים" מבחינתי הם אותם אנשים שביכולות מנטליות ופיזיות בלבד – גוברים על השאר.

רונן דורפן 24 ביולי 2007

חיימון… זה לא אני. זה רבי יוחנן…

חיימון 24 ביולי 2007

רונן – לפחות כיבדת את החורבן וצמת?

רונן דורפן 24 ביולי 2007

חיימון – נהגתי לפנים משורת הדין בעניין הזה.

גיל 24 ביולי 2007

דווקא נתנו לו אישור להתחרות ומצאו שהתותבות לא עוזרות לו אלא דווקא מקשות עליו יותר. כל עוד הוא מקרה בודד, אני לא רואה שום בעייה עם זה. הנקודה היא שמפחדים ליצור תקדים כי מי יודע מה יקרה אחר כך. רונן, למה על פי אותו היגיון לא לתת לנכים על כיסאות גלגלים להתחרות כשווים אל שווים?

רונן דורפן 24 ביולי 2007

גיל, ראשית אני שמח על העדכון. האם זה סופי?
הם מצאו שקשה לרוץ עם תותבות יותר מאשר על שתי רגליים? מדהים. האם הם כבר גילו באיזה צד זורחת השמש?

ולעניין עקרוני. לפני כמה שנים התרעמו נכים בארצות הברית על כך שהוקם באיזשהו מקום פסל לנשיא רוזוולט השני ובו הוא מוצג כבריא. למרות שבשנותיו בבית הלבן הוא ישב בכסא גלגלים. הם טענו, בצדק, שאין שום בושה במצבו הרפואי.
נכות היא מצב טבעי. ובאופן טבעי לנכה קטוע רגליים מרכיבים תותבים. וכל עוד לא שמים בהם מנוע אני לא רואה כאן בעיה.

נתן העזתי 24 ביולי 2007

סליחה שהתגובה הראשונה שלי כאן היא נוקדנית, אבל שתי רגליים ולא שני.
אני דווקא נוטה לקבל את דעתך, גם אם לא בצורה חד משמעית כל כך, אבל לצטט מקורות זה עניין מועד לפורענות, לדוגמא, "רבן שמעון בן גמליאל אומר, על שלושה דברים העולם קיים–על הדין, ועל האמת, ועל השלום".

גיל 24 ביולי 2007

אני מסכים איתך לגמרי. הידעת שמעולם לא צילמו את רוזוולט עם הכיסא אלא הוא תמיד היה מוסתר? השאלה המרכזית היא (וזה נדמה לי ממה שכולם חוששים ממנו), מה יקרה אם באמת מישהו ישים מנוע קטן? כל שאר הדברים זה באמת בולשיט. קראתי לפני כמה שבועות (אני לא זוכר איפה) שאיזה פיסיקאי בדק את התותבות וערך את החישובים שלו וגילה שזה יותר קשה עבורו. רק בשביל זה הוא צריך להתחרות באולימפיאדה.

גיל 24 ביולי 2007

אגב, נדמה לי שהאישור על תנאי, לשנה הנוכחיתף ועוד לא החליטו מה יעשו בשנה הבאה.

ד"ר א. 24 ביולי 2007

נתן העזתי – האם אתה מסיק מדברי רשב"ג שאסור לפיסטוריוס להתחרות?

אני עם רונן, גע"ס ואבויו יו בעניין הזה. להפסיק סיפור מדהים כזה רק בגלל האפשרות שאי-שם בעתיד ייצרו מדענים תותבים שישרתו אותנו טוב יותר מאיברים טבעיים – נשמע מופרך לגמרי.

אילו התוצאות של פיסטוריוס היו מאיימות על מדליות, שׂיאי עולם או פרסי גולדן-ליג, המצב היה יותר מסובך. אבל הן לא. חייבים לשפוט לקולא.

ואגב, תארו לעצמכם שבעקבות מקרה כזה חברות התותבים יתחילו להתחרות זו בזו ולהמציא תותבים מופלאים, טובים יותר מרגליים.
נכון, זה עלול ליצור בעיות שיפוטיות בעולם הספורט, ואולי גם אי-אילו מקרים מקומיים של קטיעת רגליים עצמית על ידי אתלטים מטורפים במיוחד.
אבל איזו תועלת הדבר יביא לנכים הרגילים, אלה שלא רצים על מסלול רקורטן משובח, אבל רוצים מאד לתפוס את האוטובוס לפני שהוא עוזב את התחנה.

לון 24 ביולי 2007

רונן, לאיזה איגוד שייך רבי יוחנן ? הוא לא שייך לארגון של האסייתים האלה שמופיעים במערכון המיתולוגי של "החמישיה הקאמרית" ? האיגוד שמבקש לתת פור לאצן הישראלי מפני שהוא חלש ובגלל השואה ?

legal alien 24 ביולי 2007

נו, בסוף יצא שלא רק הם רשעים אלא גם אני ועוד מגיבים נכבדים. עוד תגובה אחת ויתברר שגם בחורבן הבית היה לי יד ורגל (או תותב). מי שחושב כמוך הוא רחמן בן רחמן, ומי שקצת מפקפק רשע עם לב של אבן ורגל מעץ.
ללון – נדמה לי שאתה מתבלבל. בסך הכל הם רצו טו סמולר דה השפלה. סך הכל, היז מדר ווז אינ דה צטדיום.

נתן העזתי 24 ביולי 2007

לד"ר א.- חס וחלילה. אני דוקא נוטה מאד לגישתך, כמו שכתבתי, אלא שרונן הצדיק את "לפנים משורת הדין" להבדיל מ"דין" על סמך ציטוט ולא על סמך טיעון. רק רציתי להראות ציטוט הפוך למען שיווי המשקל.

לון 24 ביולי 2007

לחוקי, בדיוק לזה התכוונתי. זה היה רבי יוחנן שם. זה הוא שביקש "טו סמולר דה השפלה".

אור 24 ביולי 2007

רונן קבל שאפו גדול.
וגם התגובות פה מרתקות, במיוחד הזו של גע"ס על ארמסטרונג ולתגובה שלך על רוזוולט. כל פעם שאני נכנס אני יוצא עם דברים חדשים.

אור 24 ביולי 2007

דרך אגב רונן, נושא שעלה לי זה עתה.
אני יודע שיש בכך ניגוד אינטרסים מפני שערוץ הספורט מהווה מקור עצום לכניסות לבלוג שלך אבל אולי הגיע הזמן שגם אתה תצטרף.
בתור כותב בלוג רציני אשר קוראיו הם לרוב אנשים מכובדים ורציניים גם כן אשר יוכלו לעזור בנושא.
אני מדבר כמובן על המאבק בתשלומי הצרכן לערוצי הספורט למיניהם.
http://tv.siter4u.com/
לינק שווה יותר מאלף מילים.
מקווה שתקח לתשומת לבך, יותר מזה אני לא מעז לבקש.

יורם אהרוני 25 ביולי 2007

צר לי, אך אני שייך כאן לרשעים. נכים מתמודדים היום בכל המרתונים עם הבריאים, רק מה הם מדורגים בנפרד. למה? כי יש היום נכים בעגלות העוברים את המרתון מהר יותר מכל הרצים. מסיבות בטיחותיות מזניקים אותם בנפרד וגם זה לא תמיד עוזר. באליפות ישראל האחרונה בחצי מרתון שהתקיימה בדצמבר 2006 בבקעת בית-שאן היו שני רצים צמודים עד המטרים האחרונים. לפתע הגיח מאחור נכה בעגלה ודרס את אחד הרצים. הרץ הנפגע פונה לבית-חולים ונזקק לשבועות ארוכים של החלמה. אני בהחלט בעד לשתף נכים בתחרויות אבל במקצים נפרדים או לפחות בדרוג נפרד. באותם מקומות בהם אין בנכות כל יתרון, ברור שצריך לאפשר להם להשתתף. היה פעם מתעמל ישראלי שאיבד את האגודל והמשיך להתחרות. היה כדורסלן שנפצע במלחמה, איבד אצבעות והמשיך לשחק בליגה הבכירה. היה אלוף אולימפי ב – 5000 שידו הייתה משותקת לחלוטין. היה פעם באולימפיאדת הנכים קטוע רגל שקפץ מעל שני מטרים לגובה, מה שהיה מאפשר לו לנצח באליפות ישראל עד 1978. במקרים בהם יש חשש כי עזרים של הנכה כמו עגלה או תותבים מעניקים יתרון צריך לאפשר להשתתף ולהעניק מדליות בפני כל הקהל אבל לא על חשבון הספורטאים האחרים.

איתי נ. 25 ביולי 2007

הרושם שלי הוא שדווקא ה- IAAF מאפשר לנכים להשתתף בספורט יותר מאשר מקצועות ספורט אחרים. פיסטוריוס שהשתתף השנה בתחרות הוא לא המקרה היחיד. יש למשל גם את מרלה רוניאן העיוורת שייצגה את ארה"ב באולימפיאדת סידני ב- 1500 מטר

עזי 25 ביולי 2007

לון ויורם אהרוני כבר הקדימו אותי ודעתי כדעתם. לפי ההיגיון של התומכים אפשר לתת לסטיב אוסטין להתחרות כאחד האדם.

Rd 25 ביולי 2007

רונן אתה גאון!!!!!!

Ido 25 ביולי 2007

פוסט מעניין, איפה אני קונה לי 2 תותבות כאלה ומתחיל לקפוץ כמו קנגרו?
יש להם ווב סייט לאיסלנדים האלה ?

עופר 25 ביולי 2007

אני חייב להגיד שאני בעד לתת לו להתחרות, ולו בגלל הסיפור האנושי – כדין חף מפשע עד אשר הוכחה אשמתו ובמקרה הזה יתרונו הלא חוקי. אני יודע שזה פופוליסטי, אבל אני אוהב אתלטיקה, ואני לא רוצה לראות אותה נופלת כמו הטור דה פראנס למשל, שהפך מארוע חשוב על הקלנדר הספורטיבי לדבר שאינו מעניין אף אחד, לא ברמה האנושית ולא ברמה הספורטיבית.

אה, ועוזי, איך היה החופש? חסרת לנו :)

עופר 25 ביולי 2007

רונן, שני דברים שאשמח אם תתייחס אליהם באחד הפוסטים הקרובים:
1. תופעת השחקנים היפנים בבייסבול – בעיני תופעה ממש מעניינת, על איך מדינה כמו יפן לאט לאט מייצאת שחקנים כל כך טובים לארה"ב
2. האם המצב של בונדס בבייסבול לא נראה קצת פחות נוראי לעומת מה שקורה בNBA עם ההימורים ובNFL עם המאסרים הרבים, והאם אתה חושב שהמדיניות של גודל מוצדקת?

רונן דורפן 25 ביולי 2007

אור – ערוץ הספורט לא אחראי לשום חלק מהכנסות הבלוג שלי. וחוץ מזה אין לבלוג הכנסות.
כתבתי על זכויות השידור בטקסט הבא:
http://www.ronendorfan.com/?p=104
ובטקסט הבא שהופיע בהארץ:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/847925.html

איציק אלפסי 25 ביולי 2007

רונן, אור כתב "כניסות" ולא "הכנסות" ונראה לי גם שהוא צודק. גם אני אישית התוודעתי לבלוג דרך לינק באחד הפוסטים שפורסמו באתר ערוץ הספורט.

רונן דורפן 25 ביולי 2007

המממ…אתה צודק. מתנצל. בכל אופן הבעתי את דעתי בשני הקטעים שצירפתי לגבי המאבק שהוא מנהל.

הלל 17 באוקטובר 2007

מישהו יודע מאיז גיל מותר להשתתף באולימפידה?

Comments closed