במחשבה לאחור (עדכונים בעניינים שעסקנו בהם לאחרונה)

זה אוסף עניינים שעסקנו בהם בחודשים האחרונים שחלו בהם התפתחויות. דברים פשוט מתקדמים במקביל ואני לא רוצה להזניח אף סיפור.

פיפ"א העבירה את ההחלטה בעניין קרלוס טבז לבית הדין לבוררות ספורט בלוזאן. בית הדין הזה הוא גוף שמבחינה מהותית דומה הרבה יותר לבית משפט. אני חושב שזה מעיד שווסטהאם ואולי הפרמייר ליג בצרות. לא בגלל שהכסף שמנצ'סטר יונייטד תשלם לבסוף לא יגיע לידיים של ווסטהאם, אלא בגלל שיתברר כי רימו בשיתוף טבז בעונה שעברה.

פיפ"א מבחינה אידיאולוגית, מאד הייתה רוצה לפסוק נגד קיא ג'ורבצ'יאן בעליו/סוכנו/נציגו של טבז. פיפ"א הייתה רוצה את זה כי היא לא רוצה בעלות צד שלישי על שחקנים בכדורגל. אבל פיפ"א לא מעוניינת להיות צד בגניבה. ווסטהאם לא יכולה להסביר בצורה הגיונית איך שיחק אצלה שחקן ברמה עולמית גבוהה מבלי שהיא שילמה עליו כסף – אלא אם הוא לא שייך לה. ולכן אני חושב שפיפ"א מוותרת על זכותה להחליט למרות בקשת מנצ'סטר יונייטד והליגה. גם ווסטהאם רצתה באופן טבעי שפיפ"א תפסוק משום שהעריכה שהיא גוף נוח לה.

יחד עם זאת קיים קיים הסבר אפשרי אחד לכך שטבז עבר לווסטהאם בכל זאת בצורה חוקית. אולי זה קרה כי בזמנו ג'ורבצ'יאן חשב שהוא משתלט על המועדון. אולי.

*

עיראק עלתה לגמר אליפות אסיה בדו קרב פנדלים. העיראקים התגוננו במשך מרבית 120 הדקות נגד דרום קוריאה והמשחק הסתיים ב-0-0. במהלך המשחק נזכרתי בעניין ששוחחנו עליו לגבי הכדורגל הקוריאני. הם נבחרת שעובדת בקצב מדהים, הם פרושים מצויין ברחבה אבל חוסר היצירתיות באזור הרחבה פגע בהם שוב. החסרון של פארק ג'י-סונג ממנצ'סטר יונייטד אולי פגע בהם. יותר מאוחר נרצחו כחמישים אנשים בבגדד בפיגועים במהלך החגיגות. מה שאולי ימתן את התקשורת המערבית בהכרזותיה שהכדורגל מסמל עתיד אופטימי לעיראק. הכדורגל הוא בריחה ממציאות.

הסעודים שוב הבקיעו שער מדהים בכדי לעלות לגמר מהמשחק השני. הם ניצחו 2-3 את יפן – והשער הוא אחרון בוידאו (אפשר לצפות גם בתקציר היפני שהוא קצר יותר). הם גם המחישו כמה משותף יש לבני יצחק וישמעאל בהרבה עניינים ערכיים. למשל הכבוד הגדול שרוכשים כל בני שם לכדור גובה ומצב נייח.

נראה שיש פה איזה מהפך בכדורגל האסיאתי והאומות הערביות לקחו את ההגמוניה ממדינות המזרח הרחוק. זה משמח אותי. כי הכדורגל באירופה מאד מפנק את יפן וקוריאה וכמובן את סין. קבוצות בכירות מאד רוצות להחתים שחקן משם. הן גם עורכות המון סיורים במזרח. כי בעוד אפריקה ודרום אמריקה הן מקור לשחקנים עבור הכדורגל האירופי, אסיה אמורה להיות מקור לכסף. אבל כדורגל הוא דמוקרטי מאד וזה ניצחון למדינות שנמצאות מחוץ למעגל שמעניין את הכדורגל האירופי.

*

דייויד שטרן אמר שלשום שפרשת הטיית המשחקים בNBA, בה חשוד השופט ביל דונאהי, היא פרשה בדידה. אבל שום פרשה כזו היא לא בדידה. תחילה התברר כי הליגה הסתירה את המידע עד שסיימה למכור את זכויות השידור שלה תמורת שיא חדש. הניו יורק דיילי ניוז גם חשף כי בNBA חשדו בשופט הזה כבר לפני שנה כי הוא מעורב בהימורים. מנחם לס, שלשמחתי העצומה כותב עכשיו בגלובס, מספר שעכשיו חוששים כי דונאהי יחתום על עסקת טיעון במסגרתה יחשוף שורה של מעורבים בפרשה.

דונאהי אגב, הוא היה השופט באחד המשחקים הבעייתיים בין סן אנטוניו לפניקס. ערכנו אז דיון בעניין הפרדת הרשויות בNBA. ועל כך שאין הפרדה בין מקבלי ההחלטות המסחריות למי שאחרם על משמעת ושיפוט. אוהדים חושבים לפעמים שהדברים הללו צדקניים ושואלים מדוע כל כך חשוב להחיל עקרונות משפטיים שקשורים לממשל ודמוקרטיחה על ספורט, שהוא בסך הכל בידור. זו רק דוגמא לכך שבכל מקום בו פועלים בסתר ועל פי אינטרסים לא עניניים השחיתות מרימה ראש במוקדם או מאוחר.

*

הקומישינר של הבייסבול באד זליג, נסע לסן פרנסיסקו בכדי להיות במשחקים הקרובים של בארי בונדס, בהם אולי ישבור את שיא ההום ראנס. על סף שבירת השיא צצות עוד ועוד האשמות. למשל מצד המאהבת שלו לשעבר. למשל מצד קורט שילינג. הקומישינר נשאל אם יש כאן הבעת הזדהות עם בונדס. הוא אמר שיש כאן הזדהות עם ההיסטוריה של הבייסבול. וגם אמר שהוא מעדיף להיות במגרש כי אשתו מציקה לו כשהוא רואה את המשחקים בטלוויזיה. מה שעוד יוצא מהסיפור הזה שאמריקה כולה מביטה עכשיו אל אלכס רודריגז כמין מושיע של הענף – כמי שיגאל את השיא הקדוש מידי כוחות האופל. זה אירוני. כי כשרודריגז היה השחקן הראשון לחתום על חוזה ספורט שבו כתוב בסוף משהו כמו רבע מיליארד, חשבו שהוא מסמל את סוף הבייסבול.

*

ולסיום בעניין הטור דה פראנס. היום דווקא נראה שיש יותר הסכמה מה עושים איתו וצריך להעריך מאד את ההחלטה של הברלינר צייטונג לא לסקר את האירוע. המוביל ראסמוסן הורחק והנושא עבר מהעצוב למצחיק. מעניין שעדיין מציעים שם שערי הימורים על המנצח. אני שוקל להמר על איזה אלמוני במקום שישי או שביעי בתקווה שייפסלו עוד כמה קבוצות ורוכבים.

אבל ידידי נ. מלונדון דיבר איתי הבוקר והאיר את הפרשה מנקודה אחרת לגמרי. מסתבר שאתמול היה במסיבת גראז' ורוקאבילי בהאקני. מסיבה שהיו בה מטבע הדברים חומרים רבים לרווחתם הנפשית של החוגגים. נ. שהוא אדם דק אבחנה שם לב כיצד לא מעט אנשים הגיעו למסיבה. וזה לא היה באוטובוס ולא במוניות. והוא חושד שהתופעה היא אחרת לגמרי: יש תופעה נרחבת של שימוש באופניים בין המסוממים.

אין לי מושג מה עושים עם הטור דה פראנס
חידון מספר 33 (התרבות, האמנות והספורט) ודיאלוג בין מנהל הבלוג לקוראים

37 Comments

עוז 26 ביולי 2007

גם זה אגב מאוד פופולרי בין הסטודנטים בהולנד, אבל אם שוטר עוצר אותף, הוא יכול להחרים את האופניים…

רונן דורפן 26 ביולי 2007

עוז, ב1988 בחצי גמר אליפות אירופה במינכן, הרימו האוהדים ההולנדים שלט – "איפה האופניים שלנו?". זכר להחרמת האופניים על ידי הגסטפו. הם לא שאלו "איפה היהודים שלנו?"

לון 26 ביולי 2007

הלוואי ובית הדין יתן החלטה צודקת בעניין טבז. לאחרונה למדנו היטב את ההבדל בין עשיית חוק לעשיית צדק. זה נכון לא רק בארץ אלא בכל מקום.
עניין טכני, כתבת: "אולי זה קרה כי בזמנו ג‘ורבצ‘יאן על המועדון " – נשמט מה הוא …. על המועדון.

עירק היא סיפור ספורטיבי נהדר. העניין הוא שלא רק שנהרגו 5 אנשים, אלא נהרגו עוד חמישים ע"י מטענים שכוונו כלפי החוגגים.
ניצחון ספורטיבי נהדר שהפך להיות תבוסה מוחצת מבחינה אנושית.

לגבי ה- NBA אני מסכים שזו אף פעם אינה פרשה בדידה.
מצד שני, אני מודה שהופתעתי מרמת הבדיקה והמעקב שהארגון עושה כלפי השופטים. אני לא מודע לגוף שמשקיע בכך כל כך הרבה, אבל יתכן שזה נובע מאי ידיעה אישית שלי.

בבייסבול הצביעות פשוט חוגגת. זו פארסה עוד יותר גדולה מהטור דה פארס.

בבי.בי.סי. הראו שני עיתונים צרפתיים שהשער שלהם מכריז על מות הטור. אחד פשוט רשם זאת והשני עיצב מודעת אבל.

יורם אהרוני 26 ביולי 2007

יש בעייה בשפה שאני מתלבט בה זמן רב. אין שום קשר בין הסמים בהם השתמשו במסיבה בלונדון לבין מה שלוקחים הספורטאים. לא ברור לי למה משתמשים באותה מילה. אני מבין שזו לא בעייה רק בעברית אלא גם בשפות אחרות. סמים לתפישתי הם חומרים המשפיעים על המוח. למה שלוקחים הספורטאים צריך למצוא מינוח אחר. ועוד ברגע של עברית: מילון אבן-שושן לא עושה הבחנה בין חובבנים לבין חובבים. לתפישתי: חובבים – אלה שיש להם תחביב: חובבי טבע, חובבי צילום וגם ספורטאים המתפרנסים מעיסוק אחר ועוסקים בספורט כתחביב. החובבים האלה יכולים להיות מאד מקצועיים ולערוך שני אימונים ביום ולהגיע להישגים גבוהים אך הם מתפרנסים מעיסוק אחר. חובבנים לתפישתי – אנשים המבצעים משהו ברשלנות: "ארגון התחרות היה חובבני ולא מקצועי". מקצועני – אדם המתפרנס מהעיסוק בו מדובר – כנר מקצועני, כדורגלן מקצועני, צלם מקצועני. כאמור – זו הבחנה שלי ולא של המילון.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 26 ביולי 2007

אני חושב שפיפ"א לא התערבה מסיבה אחרת. באירופה ובעולם אין חוק אחיד לגבי בעלות צד ג'. באחדות מהן העניין מותר
(50% מהזכויות על לושיו גוזאלס של פורטו הם בידי MSI)והפרמיירליג היא המחמירה מכולם.
פסיקה של פיפ"א שעסקאות בעלות צד ג' אינן חוקיות הייתה מביאה לרעידת אדמה וברור שלא הייתה סוף פסוק.
למה להם לשבור את הראש בשביל לכסות על הטעות של הפרמירליג. IT THERE MESS LET THEM CLEAN IT UP
העניין עם טבז יסתדר. כפי שאמרנו ברגעכ שהליגה תתחיל ווסטהאם יהפכו לאדישים בעניין ו"יתפשרו" ללא הודאה בעובדות על קבלת סכום סמלי עבור ה-REGISTRATION וכך תיפטר הבעיה.
בית המשפט יקבל את הפשרה ויפסוק כי טבז שחקן חופשי כל שהדייד ליין של 31 באוגוסט לא מאיים.
מעניין למוע שפרגי החליט כבר איך הוא ישחק עם רוני וטבז שנחשבים לשחקנים דומים (שמשחקים ב-HOLE מאחורי החלוט)
הוא החליט שרוני הוא למעשה חלוץ חוד וטבז ישחק מאחוריו.
לדעתו רוני היה מצויין נגד צ'לסי בגמר הגביע – אני חושב שהוא פשוט בוזבז בחוד.
מדהים שמבין ארבעת שחקני החוד של ליברפול רק באבל הוא סקונד סטרייקר והשאר קראוץ, קויט וטורס הם חלוצי חוד ובמנצ'סטר בדיוק הפוך. טבז, רוני, סאהא (אפשר להתווכח על זה)וגם ג'יוזפה רוסי הם שחקנים שמשחקים מאחורי החלוץ…

רונן דורפן 26 ביולי 2007

לון –
אני חושב שהצדק היחיד פה נוגע לשפילד יונייטד. טבז יהיה ביונייטד והיא תשלם את הסכום – השאלה אם הסכום יילך לווסטהאם או לג'ורבצ'יאן היא מעניינת – אבל לא היה מקטלג אותה במושגים של צדק. אני מקווה שווסטהאם תוענש ושפילד תפוצה – למרות שספק אם יהיה זמן להחזיר אותה לליגה.
לאהרוני. הבלבול נובע גם כי רשויות הסמים בספורט מתבלבלות בתפקידן ומחפשות אחרי מריחואנה , שגם נמצא ברשימת הסמים האסורים. זו בעיה גדולה כשרשויות ספורט מתעסקות במוסר כללי – כי זה כמובן יחסי. במזרח מריחואנה היא חוקית ואלכוהול הוא טאבו.
זכור לי כי הורחק פעם קופץ סקי קנדי על מריחואנה. השמועה היא שגם ריו פרדיננד התחמק מבדיקת הסמים שלו לא בגלל חומרים ממריצים אלא יותר בגלל סמים דומים למסיבה בלונדון

רונן דורפן 26 ביולי 2007

לאוסטרלי. אני חוזר שוב ושוב לשחרור של ואן ניסטלרוי ובעיקר לעובדה שלא חיפשו לו מחליף בדמותו.
קירוש פשוט לא מאמין בחלוץ מטרה יותר ופרגוסון זורם איתו. אני מצפה לעשרים שערים מרוני, רונאלדו וטבז.
בעניין יונייטד אחר – פרגוסון אמר שפיקה ורוסי נשארים בסגל וזה נפלא

גיל 26 ביולי 2007

בעניין השופט עדיין רב הנסתר על הגלוי. אני לא מסכים שבהכרח הפרשה הזו אינה בדידה. בכל אירגון גדול יש אנשים שסורחים ולא תמיד יש צורך בתיאוריות קונספירטיביות. אין ספק שמערכת הבקרה כשלה פה ויצטרכו להסיק מסקנות בעתיד. מה שמעניין אותי הוא לראות מה היו הססטטיסטיקות של השופטים האחרים במשחקים שהוא שפט. האם הם שרקו אחרת? כמה השפעה באמת הייתה לו על התוצאה? אל תשכחו שההימורים הם על ליין, כך שאולי ההפרשים השתנו אבל לא בהכרח זהות המנצחות (המשחק המדובר מהפלייאוף האחרון אגב זה משחק מספר 3 שבו נראה היה שיש שיפוט בייתי במיוחד לספרס).

יאיר 26 ביולי 2007

עוד 2 דברים שעוררו כאן סערה בזמן האחרון והשבוע עלו לכותרות:
1. הפועל קטמון מתקשה לגייס 500 משקיעים שישימו 1000 ש"ח(תקועים על קצת יותר מ400) כאשר הזמן שהם הקציבו לעצמם הוא עד סוף החודש.
2. אוסישיקין נחרב אתמול סופית. אבל אולי מהחורבות עוד ילבלב משהו שיתן סיבה לעקוב אחרי הענף שלפחות בגרסה שמשוחקת בארץ לא עומד בסף הבסיסי (תחרותיות) בשביל להחשב ספורט.
קיבלתי את זה אתמול במייל, אני אשמח אם אנשים כאן יפיצו גם:

חברים יקרים
בשנים האחרונות אנו עדים להתרסקותה של מועדון הכדורסל הפועל תל אביב.
הדרדרות הקבוצה נבעה מניהול כושל שהביא את הקבוצה להדרדרות לליגה השלישית
התרסקות זו באה לידי ביטוי בהירסתו של האולם המיתולוגי אוסישקין .
בחודשים האחרונים מספר אוהדים החליטו לקחת את העינינים לידיים ולעשות מעשה.
בימים אלו מוקמת קבוצת הכדרסל הפועל "אוסישקין" תל אביב. הקבוצה תשחק בליגה ב'
במחוז דן.
הקבוצה תורכב מחברים אשר לכל חבר תהיה זכות הצבעה באסיפה הכללית/
האסיפה הכללית תבחר את ההנהלה.
לקבוצה ישנו תקנון אשר יוצג לכל חבר במועדון.
למאמן הקבוצה מונה אורי שלף
במהלך חודש אוגוסט יערך יום הפניג שיכלול מבחנים לקבוצה (מגיל 18 ומעלה)
והפתעות נוספות.

בשבועות הקרובים נתחיל במכירת כרטיסי חבר ,כל כרטיס חבר יעלה 300 שקלעים ולכל
חבר מועדון תינתן האפשרות לרכוש מנוי ב50 ש"ח לכל השנה.
פרטים נוספים ניתן למצוא
usishkin.org.il
לפרטים ניתן לפנות לאי מיילhapoeluta@gmail.com
בכבוד רב
מייסדי הקבוצה

רונן דורפן 26 ביולי 2007

יאיר, הפועל קטמול אכן עוד לא גייסה את כל חמש מאד רוכשי המניות אבל היא קרובה מאד. למי שרוצה לדעת יותר פרטים
http://www.katamon.co.il.

היוזמה לאוסישקין היא פשוט מצויינת. זה המבחן הגדול של אוהדי הפועל בכדורסל – להוכיח שהמהות שלהם היא לא רק אנטי-מכביזם. אוסיף את הפרטים שמסרת לטקסט של מחר לפני החידון השבועי. מקווה שיביא עוד חבר או שניים.
שאלה: איפה תשחק הקבוצה? הדר יוסף? אוניברסיטה? אני מקווה שהקבוצה תכניס לתקנון שלה מעין "חוק רוסי" שמחייב שיתוף 4-5 שחקנים בסגל שגדלו בתל אביב.

תומס האדום 26 ביולי 2007

רונן-
גם במזרח סמים אינם חוקיים. השימוש הנרחב בהן נובע מעצם תרבות השוחד במדינות אלו וגם, או בעיקר, מהרצון שיגיעו תיירים.
ולגבי הספורט, אני חושב שיש להבדיל בין מריחואנה, כדוגמא, ל"סמי שפורט" אפילו רק מעצם העובדה שספורטאי המשתמש במריחואנה בעצם מוריד את כושרו ויכולתו, וזאת בניגוד לסמים ממריצים.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 26 ביולי 2007

רונן, איך שאני מבין את פרגוסון הוא חושב שווין רוני יהיה חלוץ מטרה (הוא טוען ששם העתיד שלו והוא שיחק נהדר נגד צ'לסי וכו')כך וטבז ישחק מאחוריו כחלוץ שני. אתה מבין אותו אחרת ?
חשבתי שהשאלה המרכזית היא האם רוני לא מתבזבז כחלוץ מטרה ?
נראה לי שכל העוצמה של הדהירות שלו מתבזבזת.

איציק אלפסי 26 ביולי 2007

רונן, תודה ענקית על הקישור לתקציר עם השדר הסעודי, פשוט חוויה!
לא יודע אם התכוונת או שיצא לך במקרה, אבל הסמיכות לשידור היפני ממחישה בצורה נפלאה את העובדה שמדובר בשני עולמות שונים שונים לגמרי למרות שהם משחקים באליפות אותה יבשת.

אני רוצה לחזור כאן לדיון שלנו בהקשר לקונטקסט החברתי תרבותי שבו משוחק הכדורגל ולציין משהו בהקשר לתגובה של לון שהביא את טורקיה כדוגמא למדינה שנמצאת מחוץ לקונטקסט שלה:
אז בהקשר הזה חשוב לזכור שלטורקיה יש את יוון ותאמינו לי שזה מספיק, ואף מעבר לכך, בתור ירבות מקומית (שלא לדבר על שאר החברות מהבלקן שהמלחמות בינהם על המגרש ומחוצה לו זה אלוהים יישמור..).
בכלל, אפשר רק לחלום על מפגש כפול בחצי גמר ליגת האלופות של המזה"ת בין בית"ר לזאמאלק (בתור אוהד, לא איש בטחון מקומי בירושלים או קהיר..). לא נשמע כ"כ הרבה יותר מרגש וחי מבית"ר נגד קופנהאגן?
הייתי בהולנד עם הנבחרת הצעירה באליפות אירופה האחרונה והיה כ"כ פתאטי לראות את התקשורת המקומית מנסה לעורר איזה יריבות בין ישראל לבלגיה או הולנד בכדי לספק קצת צבע למפגש. אי אפשר היה להתעלם מהתחושה שאנחנו כ"כ לא שייכים. אפשר רק לפנטז אלו מטעמים היה עושה זוהיר בהלול משידור ישיר של מפגש עם סעודיה באיצטדיון המלך בריאד..

לפי דעתי הגיע הזמן לחלק מחדש את קונפדרציות הכדורגל כי החלוקה הישנה לפי איזורים גיאוגרפיים לא ממש הגיונית וגם לא ממש תקפה בתנאי הנסיעה של היום.

להלן הצעתי:

אירופה- החברות הנוכחיות מלבד ישראל ואולי עוד רפובליקה או שניים (למשל קזאחסטאן, ד"ש לבוראט!) מהחלק האסייתי של בריה"מ לשעבר.

דרום אמריקה- עשר החברות הנוכחיות + מקסיקו.

צפון אמריקה והקריביים- החברות הנוכחיות מלבד (כאמור) מקסיקו.

אפריקה- מדינות מרכז ודרום אפריקה ('היבשת השחורה').

המזרח התיכון וצפון אפריקה- ישראל, מדינות צפון אפריקה (מרוקו, טוניס, מצרים וכו') ומדינות ערב.

אסיה הפאסיפית- מדינות דרום מזרח אסיה (יפן קוריאה וכו') ואוקיאניה (כי אין טעם בקונפדרציה שלמה לנבחרת וחצי).

יאיר 26 ביולי 2007

רונן ממה שידוע לי הקושי העיקרי כרגע של היוזמה הוא אולם. כרגע כסף לא עושה רושם שיהיה חסר לפחות בשנה שנתיים הראשונות, רוב כספי העתירה מבג"צ יופנו לקבוצה, אני יודע שיש גם שיש אנשים שמראש התחייבו על לתת בסביבות 20,000 ש"ח ואני גם משוכנע שימצאו בשלב ראשון לפחות 300-500 אנשים שיקנו כרטיסי חבר ב350 ש"ח. הבעייה העיקרית היא האולם.

עיריית תל אביב בראשות "האוהד" המושבע לא מתלהבת לאפשר לקבוצה לשחק באולם בתל אביב, וכמה מפתיע יש מצוקת אולמות בתל אביב (וואלה הייתי בטוח שיש עודף נוראי ובגלל זה הורסים חלק?) ככה שאין יותר מדי אופציות. את הדר יוסף לא נותנים כי הוא משוריין למחלקות הנוער של מכבי ולקבוצת הכדורעף שלהם. וגם באולמות אחרים זה בעייתי.
לי יש רושם שהעירייה עושה הכל כדי שהקבוצה תשחק מחוץ לעיר ת"א, ככה העירייה לא תצטרך להעביר תקציב לקבוצה. לטעמי החלטה כזאת תהיה טעות ואסור להתפשר על זה, הקבוצה החדשה חייבת לשחק בגבולות העיר ת"א.

תקנון לקבוצה עדיין לא פורסם אני מקווה מאוד שהוא יפורסם בשבועות הקרובים באתר של הקבוצה אם תחילת מכירת כרטיסי החבר. אני יודע שלפחות לפני כמה שבועות היה רעיון לשריין לפחות בשנה הראשונה בסגל מקום לאוהד או שניים, ולכן נערכים המבחנים הפתוחים.

בקשר למה שכתבת על קטמוון, זה מעודד לשמוע, בעיתונות ביומיים שלושה האחרונים נשמעו דיבורים סקפטיים על היכולת לגייס את אותו משקיע ה500. אני מקווה מאוד שעוד השבוע הם ימצאו אותו.

רונן דורפן 26 ביולי 2007

לאוסטרלי. הדהירה של רוני על שטח גדול היא בהחלט משהו מרהיב, אוני מקווה שעוד נראה ממנה הרבה. אבל מעשית מי שלוקח את הכדור הרבה יותר פעמים ממנו למרחקים של 50-60 מטרים הוא רונאלדו. שהוא גם מהיר יותר. ובקטגוריה הזו גם נאני ואנדרסון מחכים.
על פי הדווחים נראה כי נאני די מוכן לפרמייר ליג ואנדרסון הוא אולי פרוייקט של עוד שנה.
אני חושב שהתפקיד של רוני יהיה להיות יותר שחקן ציר התקפי. מהסוג של הנריק לארסון. גם לטבז יש את הכוח, המהירות והחוכמה לשחק את התפקיד הזה – ואני משער שבסופו של דבר שניהם ישחקו בתפקיד די דומה – בין חלוץ מכין לחלוץ מסיים.
בסופו של דבר לטעמי הדבר החשוב הוא שכל שחקן במערך ירתק אליו מגן. לקראת סיום העונה ראינו יותר ויותר שמירות כפולות ומשולשות מאד צפופות על רונאלדו, שהיו די אפקטיביות. הפתרון לזה הוא שחקנים כמו טבז ונאני שמרתקים אליהם מגן אחד לפחות. כי אם רונאלדו ישחק מול שומר אחד או באזורים של הגנות דלילות הוא יגשים את כל חלומותינו

תומר 26 ביולי 2007

איציק,אני לא מסכים עם החלוקה שעשית.אתה חילקת את הכדורגל לגזעים.אליפות אפריקה לשחורים,אסיה למלוכסנים וגביע הגזע השמי במזרח התיכון.
המוזר הוא שבאותה התגובה אתה היללת את הגיוון שיש באליפות אסיה במשחקים בין הערבים לקוריאנים והיפנים.
אני חושב שהחלוקה שיש היום היא בסדר גמור חוץ מזה שהייתי מאחד את כל אמריקה(הצפון אמריקאיות לא צריכות לקבל כרטיס חופשי למונדיאל כי אין להן יריבות).
בקשר לישראל,דבר ראשון אני לא יודע איזה יריבות בדיוק יש לנו עם סעודיה,פרט לכך שאנחנו יהודים והם ערבים.המיוחד במדינת ישראל זה שאנחנו יכולים למצוא מחלוקת או "יריבות" כמעט עם כל מדינה בעולם.ההם אנטישמים,אלה לא עזרו בשואה ואלה החריבו את בית המקדש.בעולם אוטופי משחק בין בית"ר לזמאלק היה יכול להיות נחמד,כרגע מפגש כזה רק יזכיר לנו עד כמה המציאות שלנו עגומה ובניגוד לעיראק גם בכדורגל אנחנו לא מצליחים לברוח ממנה.

איציק אלפסי 26 ביולי 2007

תומר, אני מניח ש'גזעים' זה מושג קצת פחות פוליטקלי קורקט ל'קונטקסט חברתי גיאוגרפי' כך שלמעשה אין לי בעייה עם כך.
לדעתי, יש לנו הרבה יותר במשותף מבחינה מנטלית ותרבותית, נרצה או לא, עם ערב הסעודית ועירק מאשר עם דנמרק ושבדיה.

לא הבנת את הנקודה שלי לגבי השדרים: הבאתי את זה כדוגמא לכך שסעודיה ויפן לא צריכים לשחק באותה יבשת, בדיוק להיפך ממה שכתבת.

לגבי הקונפדרציה הצפון-אמריקאית- מסכים שאין שם יריבות של ממש, קל וחומר אחרי שהוצאנו משם את מקסיקו. אני די נוטה להסכים שצריך לאחד את כל יבשת אמריקה אבל בסופו של דבר הייתי יורד מזה משני סיבות:
א. הקונפדרציה באמת תהיה גדולה מדי.
ב. צריך שיהיה איזון מסויים ותחרותיות בין הנבחרות. לשלוח את ברזיל לשחק באיי קיטס וסנט. ניוויס לא עונה על הקריטריון הזה.
מה שהייתי עושה זה מקציב לקונפדרציה הזו מקום או מקום וחצי במונדיאל במקום הארבע שיש להם כיום.

תומר 26 ביולי 2007

איציק,אם שולחים את צרפת ואיטליה לשחק מול אנדורה אז גם ברזיל יכולה.
אני לא מבין לפי מה קבעת שמנטלית ותרבותית אנחנו קרובים יותר לערב הסעודית?
אני מסכים שיש לנו גם מהמנטליות הזו,אבל לדעתי אין דבר שזהה למנטליות הישראלית מכיוון שהיא מורכבת מכלכך הרבה תרבויות שונות.אנחנו לא קרובים יותר למנטליות הסעודית מאשר לאמריקאית.אני יכול למצוא לך המון תרבויות שהשפיעו על המנטליות הישראלית,בינהן גם הערבית.אתה שמת כדוגמא את דנמרק ושבדיה שהן באמת רחוקות מאיתנו אבל הן רחוקות תרבותית גם מספרד ופורטוגל.
שוב,יש לנו את היתרון/חיסרון למצוא משהו במשותף/מנוגד כמעט עם כל מדינה בעולם.
בניגוד אליך אני דווקא חושב שבכדורגל צריך לערבב תרבויות ולהשאיר את אסיה כמו שהיא עם המפגשים המסקרנים האלה.

גיל 26 ביולי 2007

אני מציע שקבוצות מצפון אפריקה ישחקו עם אירופה וקבוצות מאפריקה הדרומים עם דרום אמריקה במוקדמות. אפשר להתגבר על המרחקים העצומים. דבר נוסף שאפשר לעשות, זה לערוך מוקדמות גם באירופה כך שהנבחרות הבכירות ישתלבו במוקדמות בשלבים מתקדמים יותר ושחקנים לא יהיו גמורים מעייפות.

לון 26 ביולי 2007

איציק, להזכירך אנחנו מדברים על ספורט, כלומר על החלק החילוני בישראל. איזה שותפות מנטלית ותרבותית יש לנו עם סעודיה ועירק ? קנאות מוסלמית ? שלטון לא דמוקרטי ? דיכוי נשים ? אווירה אנטי אינטלקטואלית ? בסעודיה מציגים מחזות של חנוך לוין ? רואים סרטים של אינגמר ברגמן ולארס פון טרייר ? מביאים הופעות רוק מארה"ב ובריטניה ? פותחים חנויות בשתיים בלילה כדי שיהיה אפשר לקנות "הארי פוטר" ? ביציעי הכדורגל של אלופת סעודיה צועקים "מוות לערבים" ?

באשר לטורקיה, כן, יש לה יריבות מרה עם יוון. היא קיימת בדיוק על רקע הפערים הדתיים, התרבותיים וההיסטוריים. טורקיה נושאת עיניה לאירופה המערבית כדי למנף עצמה כלכלית. לשם כך היא בהחלט עושה מאמצים מנטליים ותרבותיים, שמתחילים בהיותה דמוקרטיה מוסלמית בודדת במזרח התיכון. אבל ראה את הוויכוחים המרים שמתרחשים באירופה בהקשר לקבלת טורקיה כחברה מלאה באיחוד.

לון 26 ביולי 2007

מסתבר שלצד המעקבים המרשימים ב- NBA אירי השופטים, יש שם תרבות התעלמות מעניינים לא ממש רצויים שקשורים בהם.
הכתבה הבאה של סלינה סקוט מהניו יורק טיימס, שמופיעה ב"הארץ" מבהירה את העניין: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=886398&contrassID=2&subContrassID=8&sbSubContrassID=0

ד"ר א. 26 ביולי 2007

רונן –
בעניין ההולנדים, המקסימום ששמעתי עליו הוא גרפיטי מימי המלחמה עצמם, בהם נכתב "תורידו את הידיים מהיהודים המלוכלכים שלנו". מי ידע שיש להם כזה כשרון לאירוניא?

מאיר 26 ביולי 2007

בעניין קוריאה – לא עקבתי אחרי אליפות אסיה אז אני לא יודע אם הוא בכלל שיחק, אבל ברדינג יש שחקן נהדר בשם סאול, שהוא כנראה הסיבה העיקרית (בנוסף לקופל, שהיה עליו פוסט טוב כאן לפני הרבה חודשים) שרדינג סיימה את העונה הראשונה שלה בפרמיירליג במקום השמיני (הגיע לה שישי). עם שחקן כזה, קשה לקבל את הקביעה שלך על חוסר יצירתיות באיזור הרחבה.
רדינג קנו הקיץ עוד שלושה קוריאנים. יהיה מסקרן לראות אותם בעונה הקרובה.
זה יפה ששתי קבוצות ערביות עלו לגמר אליפות אסיה, אבל הייתי נזהר מקפיצה למסקנות על מהפכים והגמוניות. משחק אחד הוכרע בפנדלים, השני 3-2 צמוד. אם זה היה נגמר אחרת, אז לא היה מהפך בכדורגל האסיאתי?

בעניין הטור, יש לי אינסייד אינפורמיישן. תהמר על הגרמני.

birdman 26 ביולי 2007

test

birdman 26 ביולי 2007

הסיבה שארבע נבחרות עולות למונדיאל מאזור הקונקאקף, היא כדי להבטיח שחס וחלילה לא יווצר מצב שהנבחרת המצ'וקמקת של ארה"ב לא תגיע למונדיאל.

רוד ון-ניסטלרוי הוא טוב רק בשביל רוד ון-ניסטלרוי. כאשר היה ביונייטד הוא עשה את העשרה אחרים גרועים יותר. בארבע שנים לקחו איתו אליפות אחת, בלעדיו 8 מ-11 עד שהגיע, ו1מ-1 אחרי שנזרק. פרגוסון אימץ את המודל הרומאי של העונה הלפני אחרונה, כל החלוצים שלהם נפצעו, הם עלו עם 6 קשרים, ומה קרה? 11 נצחונות רצופים, שיא ליגה איטלקית דאז.

מישהו יודע למה כשאני ממלא את שדה "אתר" התגובה שלי לא מתקבלת?

תודה,

גיל 26 ביולי 2007

בירדמן, נדמה שלי שזה דורש אישור של רונן למניעת ספאמים ואתרים לא הולמים.

רוני שטנאי 27 ביולי 2007

האמת היא שהקישור לדברים על המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה(ספר מומלץ ביותר אגב, ולמי שמכיר את התופעה של תסמונת אספרגר יחסית מקרוב זהו ספר חובה), או ליתר דיוק חוסר הצדק הסדרה של פיניקס ס"א היה הפוסט הטוב מבחינתי לפחות.
ובאמת הרעה החולה של הפסורט באמריקה שבא לידי ביטוי בליגת הכדורסל היא גבירת האינטרסים הכלכליים על מהות הספורטיביות.
לא לחינם ההשוואה שיש להחיל עקרונות דמוקרטיים וממשליים על הספורט היא נכונה. הרי כאשר לא מפעילים שום שיקול הגיוני למען ערכי השיוויון, אלא קובעים בצורה דרקונית הרחקה של השחקנים, צועקת לשמיים השאלה – מדוע אין בית דין? מדוע לא יושבים ומחליטים את העניין כמה אנשים שיפעילו שיקול דעת ? מדוע רק שני אנשים שכולנו יודעים שמדובר באחד קובעים את הדברים בינם לבין עצמם? והתשובה היא פשוטה מכיוון שיש שיקולים מסחריים כך גם ווייד יכול היה לזכות באליפות אגב. לפחות חובבי כדורסל אמיתיים ולא חובבי המטביעים יכלו להתענג מהביצועים של השחיין ושל השחקן המופלא ג'ינובילי.

על הענפים האחרים הפופולאריים יותר בארה"ב כמובן של הבייסבול והפוטבול כבר באמת שאין טעם לדבר כי כל חלקה טובה הרוסה שם. את הצופים זה לא מעניין כי את ראשי הליגה זה לא מעניין. להם לא אכפת להעלים עין מהדברים אז מדוע שלצופים יהיה אכפת. הצביעות חוגגת אבל גם בעלי המניות וכולם מרוצים מהחגיגה.

ממש כשם שבוש אומר שעל ארה"ב לחדול מההתמכרות לנפט, ומיד לאחר מכן הוא טס לחווה שלו ונפגש עם ראשי ג'נרל מוטורס שהעלימו את המכונית החשמלית ושילמו הרבה מאוד כסף כדי לדחוף את הטנקים שלהם לסרט האיום והנורא הרובטריקים..

ומקרה טבז הוא רק דוגמא נוספת לאוזלת ידם של החוקים ואוזלת ידה, או יותר נכון לאמר חוסר הרצון של פיפ"א לעשות משהו.
מה שאותי מפתיע בכל העניין הזה, הוא כוחה של ווסטהאם מדוע באנגליה לא עשו את הצעדים המתבקשים מול הקבוצה הזו.

כשאופ"א לא נוגעת במילאן ששיחדה קוון ולא מתערבת, אבל מהצד השני מרחיקה את פיינורד שאוהדיה(שלא הורשו בכלל להגיע) הוכנסו לתוך יציע של הקבוצה היריבה ולאחר שראשיה התריעו על הסכנה והשוטרים הצרפתים החכמים לא פעלו כנדרש אלא חשבו יותר על כיוון וגר זאב עם כבש, זה ברור כי מי יתעסק עם סילביו, ואם אפשרק להקל על טוטנהאם אז למה לא אבל ווסטהאם??

מאיר 27 ביולי 2007

ציפורים, הנבחרת המצ'וקמקת של ארה"ב מדורגת 14 בפיפ"א.

מאיר 27 ביולי 2007

אהרוני, מבחינת שפה, שים לב שבאנגלית הערבוב אפילו יותר גדול – גם המילה ל"תרופה" היא אותה מילה…

איציק אלפסי 27 ביולי 2007

לון, הדמיון למדינות במרחב הגיאוגרפי שלנו מתבטא בדברים כמו חשיבות לערכים של מסורת ודת, מנטליות שמקבלת ואף מעודדת הבעת רגשות וחום אנושי ועוד.. לעניות דעתי אלו דברים בסיסיים יותר להבנת מרקם אנושי מאשר הופעות מוזיקה או הסרטים המוקרנים בקולנוע המקומי.
ובכל זאת, מן הראוי לציין שגם במדינות ערב יש סצינה תרבותית שאין לזלזל בה אלא שהיא מטבע הדברים מצומצמת ומתקשה לבוא לידי ביטוי בגלל המגבלות שהשלטונות מטילים שם. מאירן, למשל, יצאו כמה סרטים מעניינים מאוד בשנים האחרונות. ובלבנון, כך שמעתי, יש סצינה תיאטרונית מעניינית ביותר!
אני גאה בהבדלים האלה שציינת ביננו לבינם אבל אלו הבדלים סוציו-פולטיים. ברמה האנושית הפשוטה יש לנו איתם הרבה יותר במשותף מאשר עם האנגלי או השבדי הממוצע.
חשוב לזכור גם בהקשר הזה, שאם מוסיפים לאוכלוסייה הערבית- מוסלמית/נוצרית בישראל את כמות האוכלוסייה הערבית-יהודית (יוצאי צפון אפריקה וארצות המזה"ת כמו משפחתי) אז נמצא שרוב האוכלוסייה בארץ מגיעה מרקע אתני ערבי.

חוץ מזה, בשעה טובה יש לי בלוג חדש:
http://www.alfasi.blogli.co.il
יהיה לי לכבוד אם תקפצו לבקר!

איתי נ. 27 ביולי 2007

מאיר, בספורט משתמשים באנגלית במושג illegal substances. אף אחד לא יקרא בשם הזה לאינסולין שאני מזריק או לכל תרופה אחרת….

מאיר 27 ביולי 2007

drugs – בשימוש בכל שלושת המובנים: ספורט, סוטול, אינסולין.

לון 27 ביולי 2007

איציק, מתן חשיבות לערכים אינה אומרת דבר. השאלה היא איזה ערכים.
לצערי הרב הערכים שלנו ושל הערבים הסובבים אותנו אינם דומים. כך גם המנטליות.
לדעתי, מנטליות מקבלת, יש אצלנו באופן חלקי בלבד. לעומת זאת המנטליות מסביבנו היא של סגירות ושמרנות. מדובר בחברות פטריארכליות מוקצנות (ראה רצח על כבוד המשפחה והיחס לנשים בכלל). מדובר במנטליות חמולתית (ראה כיצד בנויים השלטון והחברה בסעודיה, בירדן, ואצל ערביי ישראל. לאחרונה ראינו המחשה בבחירות במפלגת העבודה במגזר הערבי).

העובדה שלגברים בלבד מותר לנשק על הלחיים ולתת צ'פחות, בטלה בשישים. החום האנושי בארץ דומה בעיניי הרבה יותר לחום האיטלקי הים תיכוני.

בנוסף, לדעתי יש הבדל עצום בין חשיבות הדת בארץ, לבין הקנאות וההקצנה שמתרחשת סביבנו. מי שעוקב למשל אחרי הפינה של צבי יחזקאלי אצל לונדון וקירשנבאום, רואה שיש עוד ועוד נושאים שמוחלטים בידי המופתים, למורת רוח השלטונות החילוניים. מצב מקביל אצלנו יהיה אם יתחילו להתנהל כאן על פי ההלכה, גם בנושאים שאינם קשורים לנישואים וגירושים.
המחשה מצויינת של השוני אפשר לראות בטור של סייד קשוע, בייחוד כשהוא כותב על מה שקורה בטירה ובכלל ביישובים הערבים הישראליים. מציאות היום יום שם שונה בתכלית משלנו. מדובר על הוויות שונות לחלוטין. כידוע, ההוויה קובעת את התודעה. כלומר את המנטליות.

היחידים שקרובים למנטליות היהודית- ישראלית הם הערבים הנוצרים. הם הרבה יותר פתוחים, יותר שיוויוניים כלפי נשים (יחסית!!) וצורכים תרבות מערבית. אבל שוב, הכל יחסי.

לגבי אירן ולבנון, הן הדוגמאות יוצאות דופן.
אירן היא מדינה שונה מיתר מדינות ערב. מבחינת האזרחים יש בה הרבה יותר אנשים פתוחים למערב, זכר לימי שלטון השאח (ראה הספר "לקרוא את לוליטה בטהרן"). למרות זאת, חלק מהסרטים של הבמאים האירניים אינם מוצגים בארצם.

לבנון הנוצרית, היא הדוגמה יוצאת הדופן השנייה. אבל אפילו בלבנון, הנוצרים הם כבר מזמן מיעוט.
במלחמת לבנון הראשונה, אנשי "המוסד" שהתרועעו הרבה זמן עם הנוצרים הפלנגיסטים, היו בטוחים שהערכים והמנטליות שלהם קרובים מאוד לשלנו. התוצאה היתה טבח הנוצרים בפלשתינאים בסברה ושתילה. הישראלים כזכור, מחו במאות אלפים והדיחו את שר הביטחון שלהם. בקיצור, אני לא רוצה מדבשם ולא מעוקצם.

בארץ יש היום מיעוט של אנשים שנולדו במדינות ערב. יש היום הרבה בני דור שני ושלישי שגדל בארץ ואינו מכיר את שהיה שם. בנוסף ישנם יוצאי מדינות אירופה והצאצאים שלהם, ישראלים בני נישואי תערובת בין העדות ומיליון עולים מארצות בריה"מ לשעבר.
איזה ביטוי קולקטיבי יש להשפעת התרבות שצמחה במדינות ערב מלבד המימונה ? אפילו המוזיקה "המזרחית" התבססה על כלי נגינה מערביים. אופי השירים היה מערבי ולא ערבי.

כך שלדעתי, עם כל ההבדלים שיש בינינו לבין האנגלים, עדיין רב הדימיון ביניו ובינם לעומת הסעודים, הסורים המצרים וכו'.
וכאמור, אם מחפשים מנטליות דומה לנו, להערכתי המנטליות האירופית הים תיכונית, היא הקרובה לנו ביותר.

בכל מקרה, בהצלחה בבלוג !

birdman 27 ביולי 2007

מאיר, זהו בדיוק! הדרוג הלא ריאלי הזה הוא חלק מאותה מגמה של קידום הכדורגל בארה"ב. הוא מורכב בחלקו באופן שרירותי, ובחלקו על סמך מאזן משחקים. כאשר היריבות שלך מגיעות מהקונקאקף, יש נצחונות.

יורם אהרוני 28 ביולי 2007

הנושא של הדירוגים בספורט הוא נושא המשעשע אותי כל פעם מחדש. כל שיטת דירוג בספורט מעידה משהו על המדרגים. לפעמים היא מעידה רק עליהם ואיין לה כמעט כל קשר למדורגים עצמם. אפילו טבלאות ניקוד כמו כאלה הנהוגות בקרב-10 באתלטיקה הן נושא המרתק אותי ומראות לא מעט על המדרגים. כי לו היו מופעלות טבלאות הניקוד הנהוגות היום, חלק מזוכי המדליות בתחרויות קרב רב היסטוריות היו משתנים. כל פעם שהחליפו טבלאות כאלה מצאו מומחים כל מיני מקרים אבסורדיים בטבלאות. לדוגמה: אם תרוץ 110 משוכות ב – 28 שניות לא תקבל כל ניקוד. אבל אם תעבור גובה של משוכה אחת (1.07 מטר) תקבל 116 נקודות! יש המון תלמידים בארץ העוברים ללא קושי את הגובה הזה ומסופקני אם יותר מעשרה יצליחו במשימה עם המשוכות (טוב, לא הרבה ניסו…)

מאיר 29 ביולי 2007

ציפור, על סמך מה אתה קובע שהדירוג לא ריאלי? אין לי את הסטטיסטיקות מולי כרגע אבל נדמה לי שארה"ב הגיעה לרבע הגמר המונדיאל ב-2002 ושיחקה בכלל לא רע, ולשמינית בגרמניה. זה 8 הגדולות ו-16 הגדולות. אז 14 נשמע מאוד סביר.

mxwhhtvrwd 30 באוקטובר 2007

Hello! Good Site! Thanks you! jmognmsmqgntb

Comments closed