סוג של בגידה

מאד הרגיז אותי לראות היום כתבה בESPN בה מבקר העיתונאי באטלנטה, ומדבר עם אנשים שחורים מקומיים, חלקם פעילי זכויות אדם, ושומע שמדובר בקנוניה גזענית נגד מייקל ויק. כזכור ויק מושעה על ידי קבוצתו אטלנטה והליגה בגלל שהוא מואשם בניהול חוות גידול כלבים לקרבות. בעקבות לחץ ציבורי הספונסרים שלו גם הקפיאו את כל הקמפיינים המסחריים הקשורים אליו.

העיתונאי לא מרגיז אותי כי הסיפור הוא אמיתי. הוא מספר את סיפורה של עיר שלמרות שהיא נחשבת לבירת אמריקה השחורה, שחורים ולבנים עדיין חיים בה בנפרד. וגם המרואיינים לא מרגיזים אותי. הרבה מהם בוגרי מאבקים לזכויות אדם עקובים מדם. באמת עקובים מדם – זה לא רק דימוי.

ואולי יותר משזה מרגיז זה מייאש. זה מראה על כמה מעט אפשר להסכים ביחסי שחורים ולבנים. והסיפור הזה נגרר ליחסיות ללא אפשרות להסכים על ערכים בכלל. אפשר כמובן לטעון שכל החיים באמריקה הם קנוניה נגד שחורים ואין לי כל ויכוח עם טענה כזו, כי באחוזים מאד ניכרים ועבור הרבה מאד שחורים היא נכונה. אני כמובן גם לא מופתע שויק מנגן על העניין הזה באמצעות עורכי דינו. ממש כמו שבארי בונדס טוען כי השנאה כלפיו נובעת גם היא מגזענות. זו שיטה שהוכיחה את עצמה במקרה הרבה יותר חמור – זיכויו השערורייתי של או.ג'יי סימפסון – וטבעי שמי שיכול להרשות לעצמו עורכי דין בקליבר של סימפסון ימחזר את השיטה.

מייאש אותי שאנשים מתפתים לקשור עניין כל כך מגעיל למאבק שהוא בכללי צודק. כי מאבקי זכויות אדם הם סמליים. לא רק רוזה פארקס שמסרבת לקום לאדם בן במונטגומרי, אלבמה או תלמידים שחורים צועדים בלווי המשמר הלאומי לבית הספר בליטל רוק בארקנסו. גם ספורטאים היו סמלים. חלקם, כמו ג'סי אואנס או ג'ק ג'ונסון עשו זאת כשהוכיחו את יכולתם של ספורטאים שחורים. חלקם, כמו ג'קי רובינסון וג'ו לואיס או ווילי מייז עשו זאת כשספגו באצילות את השנאה הציבורית.

וחלקם גם פתחו את הפה ושילמו על כך את המחיר המסחרי והתדמיתי. כמו ג'ון קרלוס וטומי סמית' בהצדעת הכוח השחור באולימפיאדת מקסיקו. וכמובן מוחמד עלי. גם הוא עבר על חוקי ארצות הברית. הוא סירב להתגייס. הוא זרק את חגורת האליפות. הוא ויתר על האפשרויות הכספיות מעולם הפרסום האמריקאי. לקח אחריות מלאה על מעשיו ועמדותיו.

כל אלו סמלים טהורים ונקיי ידיים במאבקים של אמריקה השחורה. ומייקל ויק, כשהוא מנסה לקשור את עצמו למאבק הזה ממש מבזה את מורשתם של אלו. האמת שאני רואה את זה כסוג של בגידה בעניין השחור בארצות הברית.
*

אני מתכוון להתחיל לשלב וידאו בצורה קצת יותר ניכרת בבלוג, מקווה שתאהבו את זה, והאם יש התחלה טובה יותר מאשר עם מוחמד עלי?

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

פסיכו-מוטיבציות
קרבן של הסמים בספורט

32 Comments

Rd 7 באוגוסט 2007

אני לא מבין.מדוע אין אפרו-אמריקאים בעלי כח ומילה שמתנגדים למהלך הזה של ויק. בדיוק כפי שאתה הגדרת את זה כזילות המאבק הלגיטימי בגזענות האם זו הזדמנות בעיניהם לעלות על סוס הגזענות ולמנף את מדרשם?
כל הענין נראה מאוד מוזר…

דרור 7 באוגוסט 2007

עצוב שראשי אירגוני השחורים לא יוצאים נגד מייקל ויק ושכמותו, שרק מבאים לאג'נדה שלהם נזק.
לציבור, בעיקר כאשר הוא טעון ברגשות קיפוח מוצדקים כשחורים בארה"ב, יש נטייה ברורה להזדהות עם כל אחד הטוען כי הוא מופלה מאותה סיבה. מי שאמור לבצע עבורם את ההפרדה בין קיפוח אמיתי לביזוי המאבק הם ראשי הארגונים, שאני מצפה מהם להיות יותר חכמים מהאספסוף.

גיל 7 באוגוסט 2007

צודק 100%. היום הרבה פעמים משתמשים בגזע כקרדום לחפור בו. להפקת רווח אישי, בדרך כלל כשמדובר בדמות שלילית (פלילית או לא). הרתימה לעניין הגזעי אינה נעשית למען מאבק עקרוני לטובת הכלל, אלא לרווח אישי ובדרך כלל להסטה מהעניין המרכזי.

דב הקוטב 7 באוגוסט 2007

מוחמד עלי זרק לנהר את מדליית הזהב שבה זכה באולימפיאדה ולא את חגורת האליפות.

אור 7 באוגוסט 2007

עלי אומנם לא זכה לכסף, אומנם לא חי את החלום האמריקאי במלואו, אבל הוא הרוויח משהו גדול יותר – שמו יזכר לדורי דורות, ועל זה אי אפשר לשים תג מחיר.

לון 7 באוגוסט 2007

לא רק הפטריוטיות היא מפלטו של הנבל, גם הטענות לגזענות.

לטעמי המפתח לתמיכה בו מצוי במשפט הבא שכתבת: "אפשר כמובן לטעון שכל החיים באמריקה הם קנוניה נגד שחורים ואין לי כל ויכוח עם טענה כזו, כי באחוזים מאד ניכרים ועבור הרבה מאד שחורים היא נכונה".
לכן, הרבה שחורים לא יתעמקו בעניין. ההנחה שלהם תהיה שיש שם קנוניה בגלל הצבע שלו.
אחרים אולי מבינים שהמצב שונה, אבל חושבים שזו הזדמנות להזכיר את כל המקרים היום- יומיים שלא מגיעים לתקשורת.
זו הזדמנות עבורם להעלות את הגזענות שכן קיימת.

צריך המון המון כח כדי לצאת נגד מישהו מהקהילה שלך ולהסביר שהפעם מדובר בעניין צודק.
כנראה שלגיבורים האפרו-אמריקאים הנוכחים אין מספיק כח. לפחות לא לפי הרגשתם.

הסרט על עלי הוא סרט נפלא.
אפשר לראות בו את החוכמה העצומה, התחכום ויכולת הביטוי הנפלאה של עלי. אין ספק שהוא היה משורר אמיתי.
אחד הדברים המדהימים היה שהוא גרם לזאירים לחשוב שהוא מתמודד מול מתאגרף לבן.
פורמן נעלב מאוד מהעניין וזה גרם לו להסתגר יותר. מה שגרם עוד יותר לאהדה המקומית לעלי.

היום באמת אין אף אחד כזה. אפילו לא קרוב.
כולם מתרחקים ממהומות, מהברחת מפרסמים, מפגיעה בתדמית.

מצד שני, זה מראה עד כמה לעלי לא היה מה להפסיד.
צריך לזכור שכשהוא נעשה אלוף בשנות השישים, העולם, עולם הספורט ועולם האיגרוף היו שונים מאוד.

כשעלי עלה בפעם הראשונה לקרב מול ליסטון, הוא התמודד מול אלוף שנוא.
אבל בגלל מה שעלי ייצג, אהדת המדיה והלבנים השתנתה לגמרי והם תמכו בליסטון.

בסרט המרתק של הבי.בי. סי. על ליסטון, אלמנת ליסטון מדברת על קרב הגומלין (זה שעלי מדבר ב"ראמבל אין דה ג'נגל" על מאיות השנייה של המכה שנתן לליסטון). אפשר להבין ממנה שליסטון הבין שאין לו סיכוי מול עלי ובעצם החליט ליפול ולא לקום, ללא קשר לעוצמת המכה ומצבו.

רונן דורפן 7 באוגוסט 2007

לדב – אתה מדבר על עניינים שונים. עלי זרק מדליה אולימפית לנהר – אבל נשללה ממנו אליפות העולם הראשונה שלו בגלל סירובו להתגייס.

נועם שיזף 7 באוגוסט 2007

לדעתי אנחנו מחמיצים כאן משהו – הכתבה באי אס פי אן היתה מאטלנטה, ויישור השורות מסביב לויק לא רק קשור לוויכוח על הגזענות, אלא לנטייה של אוהדים להגן על דברים שקשורים לקבוצה שלהם בכל מצב ובכל מקרה. ממש כמו שאוהדי בית"ר ליברלים ונחמדים שאני מדבר איתם ממעיטים בערך הגזענות בטדי. לטעמי, יש בנטייה הזאת משהו מהדברים המכוערים והיפים שבספורט, בו זמנית.
בכל מקרה, כדי לשפוט את האופן שהטענות של ויק ובונדס מתקבלות, אני חושב שצריך לשאול שחורים בשיקגו ובדטרויט, לא בסן פרנסיסקו ובאטלנטה. ואז מגלים, לדעתי, שאנשים יודעים היטב להבדיל בין ויק לעלי, ככה שהמצב קצת יותר טוב ממה שאנחנו נוטים לחשוב (בעניין הזה לפחות).

רונן דורפן 7 באוגוסט 2007

נכון. במידה מסויימת זה נון שהכתבה נעשתה באטלנטה. אבל עדיין בנסיבות בהן מתברר שאדם הוא ממש סדיסט זה די מטריד אותי

עופר 7 באוגוסט 2007

צריך להפריד פה בין שני דברים לדעתי – קודם כל, וכמו שהגבתי במקרה הקודם – אני חושב שהדבר הזה שויק עשה הוא מתועב ומגעיל ומזעזע והלוואי ויתנו לו המון שנים בפנים. אם הוא אשם. לפי החוק האיש עדיין חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו ועדיין כלנו מתייחסים אליו כאשם. השאלה היא – האם היינו מתייחסים אליו באותה צורה אם היה לבן? ופה השורשים של הרדיפה נמצאים. וכן, זה מאד עצוב שזה ככה – שיש כאלה הפרדות בין שחורים ללבנים (לא רק בארה"ב – מפברואר עד יוני ביליתי סמסטר באונ' בינלאומית ובשיחותי עם סטודנטים הולנדים הם סיפרו לי על אוזרים שלמים ברוטרדאם שאדם לבן לא הולך בהם מרוב פחד, כך שגם באירופה ה"נאורה" יש הפרדה גזעית).

הדבר השני, זה באמת העניין של התקשורת והממסד. שחורים מיוצגים בתקשורת הספורט (מבט במגישי ספורססנטר באיאספיאן לדוגמא ימחיש זאת) בצורה שוות ערך פחות או יותר לאחוז שלהם באוכלוסיה, בטח ובטח אם משווים לאחוז הנשים, או ההיספאנים או האסייאתים. וכן, לספורט היה תפקיד משמעותי בקידום השחורים בארה"ב – כך שג'קי רובינסון נכנס לשחק בייסבול עוד לפני שבצבא האמריקאי הייתה אינטגרציה מלאה ואפילו שם שחורים היו מופרדים מלבנים בצורה משפילה ממש. הדרך הצינית והמגעילה הזו שבה בונדס וויק משתמשים בגזענות כגורם לשנאה אליהם לא יכולה להסתיר את האמת – בונדס הוא חרא של בנאדם, וויק אולי אפילו יותר – והכי גרוע, הם כמעט לא מראים שמץ של אנושיות.
לדוגמא אחרונה אתן את מייקל אירווין, שאני לא זוכר שהוא אי פעם דיבר על גזענות – והוא היה די שנוא ועשה הרבה בעיות, הנאום שהוא נשא בטקס של ההול אוף פיים – אתה יכול לראות שיש בנאדם מאחורי זה.

לסיכום, אני יודע שזו תגובה קצת מבולבלת, אבל אני מקווה שהיא הובנה כראוי.

עניין אחרון ודי – אתמול ראיתי בESPN את באיירן מגיעה לפנדלים מול קבוצה מהליגה הרביעית והמשחק נגרר עד 12 בלילה שלנו – היום באיירן שיחקו כבר שוב במאיורקה נגד פ.צ המקומית – האם זו לא הגזמה פרועה? אשמח אם מישהו (בתקווה עזי) יוכל להסביר לי איך יכול להיות שמשחקים ככה שני משחקים רצוף יום אחרי יום.

another one 7 באוגוסט 2007

The betrayal of this post.
I must admit that this post made me sad. Sad to find out that even educated, liberal and I think intellectual like you, Ronen, is falling so easily and so quickly into the race issue pitfall.
I am sad to find out that you are not depressed when you hear that there are more young black kids in jail than in college; that scores of black people were and are executed in Uncle Sam’s country when a simple DNA test could prove (and has proved) that they are innocent; that white people think and treat black people in America in ways that Vick treated his dogs. It is amazing to find out that you think that the disbelief of the black community in the American system is depressing.
Do I need to explain to all of you that black people in America feel that if Vick were white the media would have not made such a fuss about his actions? Do you guys really believe ALL black people are wrong??? (RD, Dror, Guy and Lon – did you stop for a second to think why distinguished black people do not condemn Vick’s strategy??? Do you think it was not a conscious decision to interview simple people who may not articulate their frustration very eloquently and not go ask for Spike Lee’s opinion, for example?)
Ronen, you cannot relate to the feeling that Vick is being over-criticized because he is black? You are not aware of incidents where people assume that black people are guilty just because they are black?
Think about the following: You are an expert in sport issues. I love reading your posts and I see how you struggle to explain abnormal sport phenomena like Nadal and Armstrong. You never gave up to Lon’s irresponsible defamations arguing that Nadal is using drugs. And you are an expert who has seen endless number of cyclists and tennis players. You know, better than a lot of us, that Armstrong and Nadal stink from drugs. But you stick to the holly principle saying that one is innocent till proved otherwise. Are you a criminal law expert? How many criminal files have you reviewed? Did you ever see Simpson’s file beyond the reports in CNN? However, you have no problem stating that a person, who was acquitted in court – is guilty. Was Bond ever convicted? Has he ever admitted he was (or still is) taking drugs? Why you are so easily inclined to condemn him and at the same time defend Armstrong and Nadal?
I don’t think you hate black people. I don’t think you and the talkback-ers have conspired to defame Vick. But I do think that your fingers are easier on the keyboard when we talk about black people.
The fight against racism is rarely heroic. Often times it involves a black kid who was arrested in his neighborhood. Often times it involves cops who are shooting black people with no apparent reason. It involves dirty and dark issues like drugs, prostitution, segregation and de-facto slavery in the US. And today it involves a scam bag name Vick. But he is not betraying his community by riding on the race ticket.
If there is any betrayal here, it is this post’s betrayal. The betrayal of the liberal people in the common sense and the obvious reality.

ירון זהבי 8 באוגוסט 2007

דורפן, אף מילה על בית"ר ירושלים? עם כל הכבוד לויק, כמה מילים על הנושא הבוער החם במדינה לא יזיקו. למה שוב בית"ר לא עלתה לצ'מפיונס? למה קבוצה ישראלית – על אף שהיא מוכשרת, תוססת, התקפית – נכשלת שוב ברגע האמת? לדעתי זה הנושא שעליך להתמקד בו בימים הקרובים. העם צמא לדיון אינטליגנטי

רונן דורפן 8 באוגוסט 2007

לanother one
ראשית, על נדאל לעומת בונדס. רפאל נדאל (עד כמה שידוע לנו – כל הדיון הוא במסגרת הידוע לנו) לא סירב לשום בדיקה, לא מתחמק מוועדות חקירה, ואף מקורב אליו אינו יושב במעצר על סירובו להעיד. אין שום דמיון בינו לבארי בונדס. ההאשמה של לון הייתה על סמך "שהוא נראה לו חשוד". אין שום האשמה קונקרטית כלפיו ולכן הגנתי על נדאל. לאו דווקא בגלל שאני משוכנע בחפותו, אלא כפי שאתה אומר – חזקת החפות.

על ענייני שחורים לבנים:
אני מאד מדוכא ממצב החברה השחורה בארצות הברית. מדוע הבנת אחרת? אני מעריך אנשים ממרטין לותר קינג, דרך מוחמד עלי או רוזה פארקס. אנשים כמו מייקל ויק מבזים אותם ומחבלים קשות במאבקים שלהם.
אני מסכים איתך שהמאבק אינו הירואי. לעתים כרוכה בו הגנה על נער שחור שבאמת ביצע פשע אלים – אבל אנחנו רוצים שיקבל משפט הוגן ואפשרויות שיקום ולא לינץ' ציבורי של חבר מושבעים משוחד.
אבל זו בדיוק הבעייה בויק. הוא יוצר סמל שלילי. יושב פה מליונר שחור (שגדל באזורים קשים מאד אגב). אחד מאלו שכמו טייגר או ג'ורדן שבר את המחסום שקיים בפני שחורים בעולם הפרסום האמריקאי וקיבל חוזי פרסום עם הברנדים הכי נחשבים. ובגלל שהוא מואשם בפשע די סדיסטי (כתבתי את דעתי על כך – הוא מנופף בעניין השחור. זה ממש כאילו מייקל ג'ורדן יטען כי מופלה באיזשהי רמה בגלל שהוא שחור.

הפוסט הזה א מגנה את ויק בגלל עניין הכלבים. הוא מגנה את ויק על כך שיש לו בעיה אישית והוא סוחב פנימה ללא כל הצדקה את עניין הגזע.
חבל אגב שלא כתבת את הדיעה שלך בעברית… זה מקשה על חלק מהאנשים את הקריאה. וזו דעה מאד חשובה.

איתי נ. 8 באוגוסט 2007

אני רוצה ליצור הקבלה בין מאבק השחורים בארה"ב, דרך הספורט למאבק של ערביי ישראל בארץ באמצעים דומים. או בעצם חוסר המאבק. פרט לג'ימי טורק שהוא דובר ברור, כמעט ואף אחד מהספורטאים כיום לא נוקט בקו דומה. אני מסתכל על ספורטאים כמו סלים טועמה או על באדיר (שחקנים שאני מאוד אוהב) ועל ספורטאים ערבים אחרים והם בולעים מים כל פעם שנוגעים בנושאים האלה. זה מצב מוזר בעייני. אפילו במישור הספורטיבי נטו, אני לא מבין למה למשל באדיר לא משמש כקפטן הנבחרת, ואני בהחלט חושב שזה קשור לדת. אני לא מבין למה לא קמה מחאה סביב הנושא

לון 8 באוגוסט 2007

ל- another one,
התגובה שלך מעציבה אותי.
תגובה של אדם אינטליגנטי, משכיל, מלא בכוונות טובות, שידו כל כך קלה על המקלדת.
התחושה שלי היא שלא קראת את מה שרונן כתב ולא את מה שאני כתבתי. ואם קראת, מתוך לבך קראת. קרא בבקשה שוב. ללא דעות קדומות.
(ואני תוהה האם אתה מכיר את הכתיבה של רונן, שהאשמת אותו שהוא לא מוטרד מבעיות השחורים. האשמה מדהימה. איך היד שלך לא רעדה כשהקלדת את זה ?).

תזכורת קטנה – רונן כתב :"אפשר כמובן לטעון שכל החיים באמריקה הם קנוניה נגד שחורים ואין לי כל ויכוח עם טענה כזו, כי באחוזים מאד ניכרים ועבור הרבה מאד שחורים היא נכונה".
אני התייחסתי לכך במה שכתבתי. אם תקרא את מה שכתבתי, תראה תשובה ברורה לאמירה שלך שלא חשבתי למה השחורים אינם מגנים. התשובה שלי כמובן שונה משלך, אבל יש שם התייחסות ברורה לעניין. אם אינך רואה זאת במה שכתבתי, חבל על הזמן של שנינו.

יש הבדל עקרוני בהתייחסות שלנו לשחורים בארה"ב ולגזענות שם.
לפי הבנתי, מבחינתך כל הוקעת שחור בידי אחיו, גם אם הוא נבל ברור, אינה רצויה.
אני חושב שזה גורם להם נזק. אני חושב שהזדהות שלהם עם נבל מזיקה להם באופן מוסרי ומזיקה בדעת הקהל הלא שחור. זכותך לא להסכים.

אם ויק לטענתך מקבל ביקורת יתר בגלל שהוא שחור, איך אתה מסביר את ביקורת החסר העצומה כלפי קובי בריאנט וריי לואיס ? גם זה בגלל שהם שחורים ? או שזה פשוט מפני שאונס ורצח נראים לך פחות משמעותיים מקרב תרנגולים ?

מצד אחד, אני מבחין בגישה מאוד פורמליסטית שלך למה שקורה בעולם.
רק מה שבית משפט קובע זו האמת.
בעיניך, סימפסון לא רצח מפני שבמשפט הפלילי נגדו הוא יצא זכאי. (להזכירך, במשפט האזרחי הוא נמצא אשם).
אם היית עקבי בעמדתך, בסדר. אז היינו חלוקים עקרונית.
אבל, אתה טוען שמערכת המשפט בארה"ב מוציאה להורג אסירים חפים מפשע, כשבדיקת די.אן.איי. יכולה לשחרר אותם.
אז יש או אין צדק במערכת המשפט האמריקאית ? אלא אם אתה חושב שאם השחורים מזוכים, נעשה צדק ואם הם מורשעים, נעשה עוול.

מצד אחד אתה טוען שאני מוצא את דיבת נדאל באופן לא אחראי, מצד שני אתה כותב: " Armstrong and Nadal stink from drugs".
סתירה יותר ברורה מזו קשה למצוא.

ההאשמה האחרונה שלך, היא בגידה שלנו בשכל הישר ובמציאות.
בארי בונדס סירב להעיד בפני וועדת החקירה לבדיקת האשמות הסמים בבייסבול. מאמנו האישי יושב בכלא על בזיון בית המשפט על סירובו להעיד בפרשה הזו. השכל הישר שלי אומר שרק מי שיש לו מה להסתיר נוהג כך. יתכן שהשכל הישר שלך אומר אחרת.

טיילור דין, שהואשם ביחד עם ויק, הודה באשמה. הוא אישר את ההאשמות נגד ויק. הוא הודיע שלא קיבל כל הבטחה מהתביעה.
יש לתביעה מגוון מסמכים, עדויות והוכחות. חלק מהן, כמו שייכות האיזור בו היו הקרבות לויק, מוסכם גם על ההגנה.
השכל הישר שלי אומר שויק אשם. יכול להיות שהשכל הישר שלך אומר משהו אחר.

השכל הישר שלי אומר שיש אנשים טובים ורעים בכל הגזעים וצריך לפעול נגד הרעים ללא אבחנה גזעית.
אני מבין שהשכל הישר שלך והחשיבה המוסרית שלך אומרים משהו אחר.

עניין עקרוני, מאיפה התעוזה להטיף מוסר לאנשים שאתה לא מכיר ? מה אתה יודע עלי שאתה מטיף לי בענייני גזענות ויחס לשחורים ?
קראת כמה שורות שלי שנוגעות להתייחסות השחורים לנבל שחור וזה הספיק לך לקבוע עמדה כל כך ברורה ונחרצת ?

עניין אחרון וחשוב לא פחות.
מי שטוען טענות בענייני מוסר, ראוי שינהג באופן מוסרי.
מי שכותב: " Do you guys really believe ALL black people are wrong???", וגם: " I do think that your fingers are easier on the keyboard when we talk about black people " מאשים אותי בגזענות.
אחת ההאשמות הקשות ביותר בעיניי. האשמת אותי בעוד כמה עניינים לא קלים.
למרות זאת, בחרת להתחבא מאחורי כינוי. ולא סתם כינוי, אלא בכינוי הכי אנונימי שאפשר.
זה מוסרי בעיניך ?

אם הנך מעוניין בהמשך הדיאלוג, הזדהה בבקשה.

גיא 8 באוגוסט 2007

ל another one.
אתה מסתכל על זה באופן יחסי, ואני רוצה להסתכל על זה באופן מוחלט.
רע הוא רע.
מלחמות כלבים הן אכזריות, סדיסטיות וראויות לכל גנאי. מי שעוסק בהן צריך להענש ולהיות מגונה על ידי החברה.

העובדה ש(אולי) אדם לבן לא היה מקבל את היחס שויק מקבל היא מעציבה, והיא הבעייתית. אולם היחס שויק מקבל הוא היחס הראוי והרצוי לדעתי.
אינך מתקן עיוות במערכת החוק והמוסר על ידי יצירת עיוות מקביל במקום שבו הוא אינו קיים.

לון 8 באוגוסט 2007

תיקון: טוני טיילור ולא טיילור דין הוא שמו של הנאשם שהודה בקרבות התרנגולים שויק היה מעורב בהן.

לון 8 באוגוסט 2007

קרבות כלבים כמובן. לא יודע מאיפה נתקעו לי התרנגולים.

yoni 8 באוגוסט 2007

נקודה1:
אני לא יודע אם זה אני, אבל כשראיתי את ביתר מעבירים את הכדור ככ מהר בתחילת המשחק: הייתה תחושה שהנה שום נותן את אותותיו ודורש הנעת כדור במהירות של ליגת האלופות. אבל כשהשחקנים לא הצליחו לחבר את הכדור לרגל של השני יותר משלוש פעמים רצוף הבנתי שאולי טכנית הם מסוגלים אבל כרגע שחקני ביתר לא מחוברים מספיק. רק עקשנות של המאמן על הדרך הזו והרבה הקרבה של תוצאות בדרך, וסבלנות מהמזרחי (יתכן?!) וכמובן מארקדי ושות' (יתכן?!) תביא את השיטה הזו להתחבר בסביבות המחזור ה-20.הבעיה שבמחזור ה-20 אין אפילו זכר לאירופה.
אז מה רצה שום לעשות?? מה הוא לא ידע שמירוסביץ נחת לפני 10 ימים ורומולו וטל אפילו פחות?? איזה דבק ואוטומטיות תהיה להם? כרגע הם עדיין בקטגורית שכירי חרב עם מדים זהים. לא מספיק בשביל לשחק אותה ברצלונה.

נקודה 2:
הלוזריות הישראלית הזו מדהימה אותי. לא הגול של הדנים, כי בו באמת אין אשמים. ברור שהשוער טעה, אבל גם קאן טועה ולא פה טעון השיפור (יותר מזה, אפילו לא ניתן לתקן טעויות אנוש). אלא בשבר אליו נכנסו שחקני ביתר. אני תמיד מתבונן בתגובת מאמן הקבוצה שכבש/ספג גול. פנייו של שום הראו הכל. גם הוא לא האמין. וזה מה שמצער אותי: כי ניחא שגרשון, זנדברג, טל, בנאדו הם לוזרים. וניחא שתמוז, עזריאל, יצחקי, ברוכיאן וזיו הם חסרי ניסיון טוטלי. וניחא שהזרים הם זרים שהיום הם פה, ומחר בערב הסעודית בקבוצה של איזה שייח שמשלם כמו ארקדי.
אבל המאמן הגדול שהוביל לליגת האלופות?!?! הוא לא מאמין?? איפה האמונה בספורט? מה היה הספורט בלי האנדרדוג? בלי הקמבאק? בלי נס ברצולנה?בלי נס איסטנבול?

מה סף השבירה הנמוך הזה?
יצחק שום, לא בהבאת קאלה פישלת, אלא בהכנה המנטלית. ברמת הספורטיביות שלך אתה ישראלי ככל הישראלים.

נקודה 3:
בחיית דינק, התאחדות ישראל.
תכווצו קצת את הליגה, תצופפו אותה, תגרמו לה להגמר באפריל-מאי. תנו לשחקנים את החודש חופש, תנו למנגרים לארגן לתכנן ולאמן קצת את הקבוצה. תתחילו את הליגה באוגוסט. שהישראליות יגיעו למשחקי אירופה אחרי 4 מחזורי ליגה ושלוש מחזורי גביע טוטו. אז מה אם חם??? גם ליריבים חם, וזה לא החום או הרמה של המחזורים הראשונים או הקהל שעוד בהכל כלול באנטליה כמו שזה חשוב לנציגות שלנו באירופה להתחבר ולהכיר אחד את השני.

איזה תירוץ עלוב מנהל אותנו כדי להעניק לשחקנים את חופשת אוגוסט כאילו הם עובדי עירייה. חם?? במרוקו גם חם ומשחקים שם אחלה כדורגל, ברוסיה קר, שלגים, ומשחקים שם גם כדורגל. חסרות מדינות עם מזג אויר בעייתי?? אז באוגוסט ישחקו רק ב8 בערב. מה קרה??
הכל צריך להתגמש ולהתאחד כדי להקל על הישראליות שלנו להתברג באירופה.

נקודה 4:
לא מסוגל לשמוע תירוצים של עומס, ושטויות כאלה. מנצסטר וצלסי משחקות משחקי מלחמה והקרבה באורך וכמות של קבוצת NBA כבר. המון משחקים. המן מלחמות. המון זירות. ליגה מתישה, ליגת האלופות, משחקי נבחרות ואז מגיע אפריל -מאי שזה הפלייאוף של אירופה ומעבירים עוד הילוך. נוק אאוטים בגביעים, פוטו פיניש בליגה והופה נגמרת העונה, מגיע טורינר ביןלאומי לרוב השחקנים ויאללה למסע משחקים באסיה ואמריקה. ואז מתחילה עוד עונה.
אז בארץ, ביתר שיחקה אתמול משחק לחימה אחד. יהיו לה עוד כמה מול התל אביביות וחיפה ובזה זה יגמר. רוב העונה יתעסקו בלבזבז זמן מול נתניה ואשדוד.
אז למשחקי הלחימה נגיע מוכנים????

חבל, חבל, חבל. כי הלוזריות שלנו, חוסר הספוטיביות שלנו והחולשה המנטלית שלנו רק מתקבעת.

נקודה 5:
תגובת שום אחרי המשחק: "שנה הבאה נהיה פה שוב ואולי תבוא הגרלה יותר קלה." לך תמלא טוטו וזהו. מה אתה סומך על המזל? בשביל זה אתה שם?
אין בעיה, אתה רוצה לדבר על מה יקרה עוד 360 יום(במדינת גאיידמק זה אופטימי). קח שנה ותכין אותם מנטלית לא להשבר. אל תתלה את התקווה במשהו לא רלוונטי כמו הגרלה. להיפף תצא גדול, תכין אותם מנטלית שיהיו מסוגלים לעבור קבוצה גם אם ההגרלה תהיה לא קלה.

וזה תמצית הספורט בארץ. יוני

רונן דורפן 8 באוגוסט 2007

יוני. אכן התגובה של בית"ר ירושלים, שחקניה ההמומים, קהלה השקט ומאמנה נפול הפנים היא התגובה הכל כך אופיינית של קבוצה ישראלית לכל תקלה במהלך משחק. והמחישה את המרחק בשנות אור לכדורגל האירופי.

Rd 8 באוגוסט 2007

יוני,
יפה מאוד. פגעת בול בענין – אנחנו חלשי אופי וירושלים הגדולה לדוגמא.
ל- another one,
קצת הגזמת ידידי בהאשמות לגזענות מחברי הבלוג. אני שאלתי שאלה לגיטימית והייתי שמח לקבל אליה תשובה ולא נזיפה וכאחד שסבל מגזענות כלפי העולים בארץ (ואני צבר ממוצא רוסי-אבסורד מסוים, אני יודע) וכאחד שראה את הגזענות כלפי היהודים בארצות חבר העמים לשעבר, אני לא גזעני!!! ולכך התכוון לון – שאתה לא מכיר אותנו ואתה לא יודע מה חווינו ועברנו בחיינו ולכן יש להזאר בהאשמות כאלו.
ממה שהצלחתי להבין אתה חי בארה"ב ולכן אתה מקורב לענין וחש את הכאב, זה מענין ומעציב שהמצב הגזענות בארה"ב עדיין מהווה גורם כה בעייתי.
ואני לתומי חשבתי שאובמה הוא מראה לשיפור במצב האומה…

איציק אלפסי 8 באוגוסט 2007

ירון זהבי-
א. ד"ש לחברה מחסמב"ה!
ב. דיון (לא ממש אינטלגנטי אבל בכל זאת..) על המשחק של בית"ר תוכל למצוא כאן:
http://alfasi.blogli.co.il/archives/13

נועם שיזף-
אני לא מכיר אף אוהד בית"ר, ליברל או שמרן, שממעיט בערך של הקריאות הגזעניות בטדי. הטענה היא שיש צביעות ביחס כלפי אותם קריאות ובהכללה שלהם לכלל אוהדי בית"ר לעומת היחס להתנהגות דומה בקרב אוהדי קבוצות אחרות, בייחוד אלה התל-אביביות.

יוני-
הנעת הכדור של בית"ר הייתה מצויינת לכל אורך המשחק ונבעה, כאמור, מהיכולת הטכנית המצויינת של השחקנים וגם מהעובדה שהקבוצה (בניגוד לדעתך) מחוברת יותר כיום משום שלרוב השחקנים זו כבר עונה שנייה בקבוצה.

לגבי הירידה על המנטליות-
זה באמת הדבר הכי קלאסי וקל לעשות כשמדברים על הפסד של קבוצה ישראלית. אבל צריך לזכור את הניסיון שיש לדנים במעמדים האלה. הקבוצה הזו שיחקה שנה שעברה בשלב הבתים והייתה קרובה להדיח את הקבוצה ההיא עם צמד החלוצים המכוער בעולם. כמו כן משחקים בה שחקנים כמו אלבק וגרונקיאר עם פז"ם מונדיאלים ויורו מאחרוריהם. רוצה לומר, למרות שבית"ר הוכיחה בשני המשחקים שהיא קבוצה יותר טובה מקופנהאגן היא עדיין הייתה אנדרדוג. וכל אנדרדוג, ישראלי טורקי או מונגולזי, כשהו נמצא בעמדת ניצחון ברורה שקורסת לו בבת אחת סביר שיחטוף מכה מנטלית חזקה.

שום דיבר בצדק על הנסיון שבית"ר צריכה לרכוש אירופה. נדמה לי שהשנה עשינו צעד חשוב בעניין. אין מה לעשות באירופה שכר הלימוד הוא יקר וההתקדמות מכיתה לכיתה היא איטית ומיגעת. אני מפנה את כולם לדברים של רונן אחרי התצוגה של מילאן מול הקבוצה שאיני זוכר את שמה כרגע בחצי גמר האלופות בשנה שעברה. ובית"ר הייתה הרבה יותר קרובה לעבור את הדנים מאשר הקבוצה ההיא את מילאן.

ובכלל, תחי הליגה! בשביל ליגת האלופות יש לי את ליברפול.. והרי כבר רונן כתב שקבוצות שמתרכזות באירופה מרמות את אוהדיהם משום שהם מציעות להם מס' מצומצם מאוד של משחקים משמעותיים בעונה.

רונן-
ההתעלמות שלך מבית"ר צורמת!

גיא 8 באוגוסט 2007

לגבי בית"ר אתמול.
צר לי, אבל הפעם יורדים עליהם שלא בצדק.
הם הגיעו מוכנים למשחק,
הכוחות היו שקולים (וארחיק ואומר שבסיכום שני המשחקים בית"ר היו קצת יותר טובים), הם שחקו התקפי וחתרו להכריע את המשחק, ופשוט לא הצליחו.
לדעתי זה יכל להיגמר לכאן או לכאן.
לא הייתי מייחס את כל התחלואים של הכדורגל הישראלי למשחק הבודד הזה.
מה שכן – וזו לא אשמת בית"ר, צריך לחשוב איך מגיעים למצב שבו המשחק הכי חשוב בעונה של כל קבוצה ישראלית לא יהיה המשחק הרשמי הראשון שלה. זה באמת כבר עניין של ההתאחדות.

גיל 8 באוגוסט 2007

גיא, יורדים עליהם בצדק רב. קבוצה צריכה לשחק אותו הדבר כל הזמן בלי קשר לתוצאה. רבאק, היו להם 24 דקות להבקיע שני שערים. אם הייתה להם שעה הם לא היו מבקיעים עוד גול. להזכיר לך דוגמאות מההיסטוריה שבהן קבוצות הבקיעו 2 גולים בפחות זמן?

yoni 8 באוגוסט 2007

גיא,
1. לא ירדתי עליהם שלא בצדק על ההדחה. ירדתי על אופן ההכנה שלהם וסך השבירה הנמוך שלהם. מסכים, ביתר היתה טובה וחוסר דיוק מנע מביתר לגמור את זה לפני שנגמר לשחקנים האויר. ואז הכל היה נראה אחרת. אהי בכלל אוהד ביתר אגב.

2. ארדבה, אם עפנו רק בגלל מזל רע אז אני אופטימי, כי המזל הוא מקרי. ופעם אחרת נהנה ממנו אנחנו. אבל אני חושש שעפנו בגלל הגישה של השחקנים וחוסר הנאמנות שלהם. מה שלא נראה משתפר בעתיד הקרוב
3. אני טוען שהתשתית הבסיסית לקויה. שים לב, אלופת דנמרק, שחקנים כמו גרונקיאר, השגים בצמפיון ליג קבועים, ועדיין ככ צנועה ורוחשת כבוד. בעיניי זו גדולת הספורט. וזו סיבת ההצלחה שלהם.
4. שחקני ביתר בהווי שלהם אין להם את זה. לא ספורטיביות, לא קרביות, לא הקרבה, ולא נאמנות.
5. למען ההגינות גם הילדים של מכבי חיפה, רפאלוב, ארבייטמן ומליקסון הם בלונים מנופחים, מלאי אגו וחסרי יסודיות.

6. או נמני לדוגמה: מתי לאחרונה האליל התאמן אימון מלא עם הקבוצה שלו??
לא הגיוני ששחקן שלא מתאמן ישחק.
איך זה הגיוני שהוא מנהל את הקבוצה?
כי הוא סטאר?!
בקהאם נזרק כי הוא חשב שזה שהוא סטאר ייתן לו מילמטר של פריבילגיה אצל פרגוסון.
פרגוסון הראה לו מה המשקל של שחקן ברמת הקבוצה(זניח) ולא משנה כמה גדול אתה.

6. לסיכום: שחקני ביתר שנבהלו כמו ילדות מהגול, ילדי מכבי חיפה, סיפטום נמני. זה העתיד שלנו.
ומאידך גיסא
11 הלוחמים של קופנהגאן זה העתיד של אירופה.
לפחות זה מה שיביא הישגים ברמה של בתים מוקדמות/כמה סיבובים באופא.

הקבוצות הגדולות באירופה שולחות את הכוכבים שלהם לעזאזל. הם רוצים חיילים שבמאני טיים יעשו את מה שהמפקד דורש. זה אומר דרשני.
יוני

דב הקוטב 8 באוגוסט 2007

"הוא זרק את חגורת האליפות"

רונן דורפן 8 באוגוסט 2007

לדב – אני מבין מה בלבל אותך… לא התכוונתי לאקט הפיזי (אני מעריך שהוא לא זרק את החגורה… כי לדעתי האלוף לא לוקח אותה הביתה…)

רונן דורפן 8 באוגוסט 2007

עופר – במהלך ההכנות שמתי לב שהקבוצה שלי שיחקה פעמיים באותו יום בשתי הזדמנויות שונות. זה היה מול קבוצות קטנות והסגל, שיש בו כ-45 שחקנים פוצל.

מרק יוז שיחק פעם במדי נבחרת ווילס במשחק בינלאומי ובמדי באיירן מינכן במשחק רשמי באותו יום

yoni 8 באוגוסט 2007

תרחיב בבקשה על מרק יוז: 2 משחקים באותו יום.
נשמע הזוי

תומס האדום מצד הרחמים 8 באוגוסט 2007

גיל:
וגם שלושה שערים תוך 6 דקות בגמר ליגת האלופות…

שי נ 8 באוגוסט 2007

רונן,

אתה רוצה למשמע את ההתנגדות לאפליה. אתה רוצה שהיא תהיה "מנומסת". אתה רוצה לקבוע את הזמן והמקום. מעניין, אבל לאפליה עצמה אין נימוס, והיא לא מבחינה בין מקרה "צודק" ל- "לא צודק". שיטתו של מייקל ויק מוצדקת ביותר ומראה סוג של חתרנות המתבקדת בחברה צבועה כמו החברה האמריקאית.

רונן דורפן 11 באוגוסט 2007

שי – זכותה של אמריקה לשמור חוק ולהגן על ערכים מוצדקים בה (כמו חוסר סלחנות למתעלליים בחיות) – גם אם יש עליה כתם ענק של אפליה. את הסימפטיה העצומה שלי למאבק השחור אני מעדיף לשמור לנקיי כפיים

Comments closed