פריצה לשידור בעקבות תגובה לפוסט הקודם

הקורא דני שלח עכשיו בתגובה לפוסט הקודם את הלינק למפה הבאה:

 800px-football_world_popularity.png

 

השטחים הירוקים על גווניהם הם הטריטוריות בהן כדורגל הוא ענף הספורט מספר 1. באדומים הוא לא, ואפשר לראות שסין מחולקת. היפה הוא שכמעט כל המדינות המועטות בהן כדורגל הוא לא מספר 1 היו קולוניות הדגל של בריטניה: ארה"ב, קנדה, אוסטרליה והודו ועדיין המדינות שהכי קשורות אליה תרבותית. לעומת זאת הכדורגל, למרות שהומצא באנגליה, הוא הענף מספר 1 כמעט בכל מקום אחר. גם כשהוא מתפתח סוף סוף במדינות כמו ארצות הברית ואוסטרליה, זה נעשה בעיקר על ידי מהגרים לא אנגלים.

חוקי הכדורגל הומצאו באנגליה, אפילו באוניברסיטת קיימברידג', אבל הכדורגל לא היה הילד המועדף של האימפריה. זה אומר לדעתי שאין דמיון בין ירידת אנגליה מגדולתה בכדורגל לעומת הירידה בקריקט או ראגבי.

 

ספורט וקצת קולוניאליזם
הספורט הישראלי בעידן העוני

18 Comments

איתי נ. 15 באוגוסט 2007

קשה לראות את המפה לעומק. אפשר קישור למקור?

איתי נ. 15 באוגוסט 2007

ולאחר שהגעתי לתגובות לפוסט הקודם, מצאתי….

רונן דורפן 15 באוגוסט 2007

אגב, ואם נבדוק מהם ענפי הספורט היחידים שנותנים תחרות לכדורגל נראה דבר מאד מעניין – קריקט, בייסבול, הוקי קרח וראגבי. זה נכון גם למעט הטריטוריות שלא היו בריטיות וונצואלה, פינלנד, פפואה ויפן.
הטריטוריה היחידה שאני לא מצליח לנתח היא מונגוליה – אולי זה מרוצי סוסים או האבקות.

במלים אחרות ספורט הוא עניין אנגלו-סקסי לחלוטין!

לון 15 באוגוסט 2007

רונן, כדאי לדייק: ספורט קבוצתי הוא עניין אנגלו-סקסי לחלוטין.

אני מסכים שאין דימיון בין ירידת אנגליה מגדולתה בכדורגל (הנבחרות) לעומת ירידתה בקריקט או ראגבי.
לדעתי חשוב לזכור שהספורט עבר שינויים גדולים בבריטניה ובעולם כולו.
הספורט הפך להיות עניין עממי הרבה יותר (למעמד הבינוני ולמעמד הפועלים יש יותר זמן ומשאבים).
המדיה (בעיקר הטלוויזיה) שינתה את פני הספורט ללא הכר.
אי אפשר כלל להשוות בין מעמד הכדורגל באנגליה היום למעמדו בזמן הקולוניאליזם.
הוא עלה מאוד ואילו הקריקט והראגבי ירדו.
בקולוניות האסייתיות ובאוסטרליה, ניו זילנד ודרום אפריקה, הקריקט והראגבי נסקו.

היות והכדורגל צומח היום גם באוסטרליה יהיה מעניין לראות מה יקרה שם בעתיד.
בדרא"פ, הכדורגל הוא ספורט השחורים והקריקט והראגבי של הלבנים. בקנה מידה הסטורי אנחנו מרחק קצר מהאפרטהייד. יהיה מעניין לראות את מצב הענפים שם בעוד חמישים שנים.

דני, תודה על הלינק.
לגבי ארה"ב, זכור שאצל הנשים שם זה ספורט מאוד פופולרי.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 15 באוגוסט 2007

אנגליה היא להזכירכם אלופת העולם ברגבי לפחות עד ספטמבר…בקריקט "הטסט" אנגליה היא שניה או שלישית בעולם (אחרי אוסטרליה, ביחד עם הודו)
על מה אתם בדיוק מדברים ???
בכדורגל אנגליה היא נבחרת של רבע גמר כמו נבחרות טובות לא פחות כמו ספרד ופורטוגל.
אני חושב שהנקודה החשובה היא שדרך הקולוניות הרגבי והקריקט השתרשו טוב יותר מסיבות של קשר השלטון הבריטי עם האליטה המקומית .
רונן, שלחתי לך משהו מעניין שקשור לזה,והקוראים גם מוזמנים לקרוא…
קצת פילוסופיה מנקודת מבט אוסטרלית על הקשר בין מעמדות בחברה – מסורת וספורט במדינות האנגלו סקסיות (לצורך זה אנגליה אוסטרליה וניו זילנד) נקודת המבט היא של בחור בשם דיימון – אוסטרלי חביב שמוצאו מדרום אפריקה.
כל הדיון התחיל בעת צפייה בתכנית "INSIDE "RUGBY כאשר הפרשנים דנו בקשר לשינוי הצפוי בסמל הנבחרת הלאומית של דרום אפריקה ברגבי. הסמל המסורתי שגילו 100 שנה של הנבחרת "הספרינגבוקס" בצורת צבי צפוי להשתנות לפרח .
שאלתי למה לשנות סמל יפה שכזה בעל מסורת של 100 שנה ? (אני בעוונותי מכושף ע"י שמירת המסורת בספורט)
הוא ענה שהסמל הנ"ל מקושר אסוצייטיבית עם משטר האפרטהייד שבתקופתו היה המשחק היה חסום לשחורים (לדבריו הוא בספק רב בספק עם שחורים היו מורשים לשבת בכלל באצטדיון…) ולכן רוצים כעת לשנות את הסמל לפרח על מנת לסמן שכעת אחרי תום משטר האפרטהייד זו הנבחרת של כולם ולא רק של הלבנים.יצויין שדרום אפריקה היא בין שלוש הנבחרות הטובות בעולם (האחרות ניו זילנד ואוסטרליה) ויש בה שילוב יפה של שחקנים שחורים ולבנים. בשבילי ואני מאמין שבשביל הרבה אחרים שילוב הכתפיים של לבנים ושחורים "בסקראם" ליחידה אחת וההצלחה של הנבחרת מעידים על כמה דברים טובים שקורים ברום אפריקה (למרות אני יודע שיש הרבה מאד בעיות שם כרגע)אולי אני קצת נסחף , אז בוא נגיד שלפחות הבטחה לעתיד משותף בשונה מזימבבואה ששם התיר מוגבה את דמם של הלבנים (חלקם פשוט נשחטו ע"י ההמונים השחורים)
הדיון התפתח להסבר מקיף על ההבדלים בין מקורת הרגבי יוניון והרגבי ליג. לדידו, שחקני הרגבי יוניון שייכים למעמד הביניים הגבוה או לאליטה בעוד ששחקני הרגבי ליג באים ממעמד הפועלים
(חלק הולכים לכדורגל והשאר לרגבי ליג) . רגבי יוניון הוא המשחק המסורתי והפופולארי יותר באנגליה (בהשוואה לרגבי ליג). הופתעתי לשמוע שג'וני וילקינסון (למד בבית ספר פרטי) וג'ייסון רובינסון (הוריו דיפלומטים) הם שונים חברתית משחקני הרגבי ליג.
באוסטרליה לדבריו המסורת נשמרת. בעוד ששחקני היוניון באים מתי ספר פרטיים של הפרוטסטנטים (אבל גם של הקתוליים בניו סאות ווילס וקווינסלנד) ושייכים למעמדות הגבוהים באוסטרליה שחקני הרגבי ליג שייכים למעמד הפועלים. האהדה למשחק קצת מטשטשת מבחינה חברתית (גם עשירים כמו ראסל קרואו הם אוהדי רגבי ליג) . ראסל קרואו רכש את המועדון אותו הוא אוהד , סאות' סידני ושיקם אותו –
אבל עם זאת עדיין הרגבי ליג שהמשחק העממי יותר הוא הרבה יותר פוופלארי מהיוניון.
הוא ממשיך ומסביר שהוא שואב את מיטב הכשרונות של מעמד הפועלים במדינות ניו סאות' ווילס וקווינסלנד בעוד שבמדינת ויקטוריה ודרום אוסטרליה (וגם מערב אוסטרליה) אותו מעמד תורם את מירב הכשרונות למשחק הפוטבול האוסטרלי . מכיוון שבויקטוריה מסורתית הרגבי הלא היה כמעט קיים (שמעתי שזה בגלל שעבור המהגרים האיריים היה הספורט סמל למדכאים הבריטים) אז גם צעירים ממעמדות גבוהים יותר נמשכים למשחק. .
מעניין אך הגיוני שהתמיכה בכעשר או יותר קבוצות מויקטוריה בליגת הפוטבול האוסטרלי גם היא מתחלקת למעמדות. אם כי ברור שיש מתאם בין מיקום המועדון (פרבר יוקרתי או פרבר עני) למעמד החברתי.

הוא נתן כדוגמא את מקרה מאט רוג'רס למשל (שחקן מפורסם שעבר רבי ליג ליוניון וחזר העונה למקור) פשוט לא אהב את את ה"וויב האליטיסטי" של המשחק ובחר לחזור למשחק שהוא כה אוהב עם "המייטס" שלו (הבחור נראה כמו שודד רכבות…)

באשר לניו זילנד הוא הסביר שמכיוון ששם הררבי הוא דת לאומית הוא נתמך ע"י כולם וההבדלים החברתיים בינו לבין הרגבי ליג קצת הטשטשו לאורך השנים. יש כאלה שאוהדים יוניון וכאלה שאוהדים רגבי ליג אבל כולם אוהדים את "האול בלקס" שהיא הנבחרת הלאומית ברגבי יוניון.
בניו זילנד יש גם כן שילוב יפה בין המאורים ללבנים . המאורים הם מהירים כשד ,חזקים כשורים ומפחידים ! והם נותנים לנבחרת הרבה רוח לחימה , שאפתנות ומימד שאין לאף נבחרת אחרת.

הנבחרת עולה למגרש ומבצעת את "ההאקה" – ריקוד קרב מאורי שמזמין בצקות את היריבים לקרב . מעין "צחצוח חרבות" .

תנסו לדמיין קרב קדום בין עמים קדומים. אוחזים כל אחד בנשקו ומנופפים בתנועות קרב מאיימות וצעקות קרב אינדיאניות …
לסיכום: אני לא מבטיח שכל מה שהוא סיפר הוא נכון ב- 100% אבל הזוית והפילוסופיה נראתה לי מאד מעניינת !

אור 15 באוגוסט 2007

אני מצטרף לקריאה לתת קישור לתמונה שנוכל לראות אותה בגדול.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 15 באוגוסט 2007

אגב, למה אין ראגבי באולימפיאדה? שלא כמו קריקט ובייסבול הוא די פופולארי בעולם לא?

דני 15 באוגוסט 2007

פוסט מעניין של יואב על הקשר בין מעמד לספורט באוסטרליה. אני בטוח שזה לא עניין של שחור ולבן – משהו כמו כדורגל וכדורסל בארץ (למרות שאני מנסה לחשוב על כדורסלן ישראלי מרקע מצוקה ולא כ"כ מוצא…)

דרך אגב, איך הקריקט משתלב בתמונה המעמדית האוסטרלית? באנגליה זהו ספורט של המעמד הבינוני ומעלה, אך בלינק שצירפתי בשרשור הקודם קריקט מופיע כספורט הפופולרי ביותר (אולי בגלל פיצול בין סוגי הפוטבול השונים?)

גיל 15 באוגוסט 2007

אגב, המשתמש האנונימי זה אני.

לון 16 באוגוסט 2007

יואב האוסטרלי – תודה, זה מרתק.
אני מתמצא ברגבי מעט מאוד, אבל הקשר בין סוג המשחק והמוצא החברתי-כלכלי, מעניין מאוד.

לון 16 באוגוסט 2007

יואב, דרך אגב, כדי להבין את מצב האנגלים, תחשוב שיבוא יום ותגיד שארה"ב היא מקום שני – שלישי בעולם בכדורסל ושהיא מגיעה באופן קבוע לרבע גמר אליפות העולם. זה קנה המידה מנקודת המבט שלהם.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 16 באוגוסט 2007

קריקט באוסטרליה (כמו באנגליה) קשור למוצא כלכלי חברתי גבוה למרות שהוא אהוב על כמעט כולם.
אבל בהחלט המשחק מקושר לאליטות החברתיות.

yoni 18 באוגוסט 2007

יואב מרתק.
באמת תמיד שאלתי את עצמי איך זה שבפוטי (FOOTY) יש לויקטוריה ככ הרבה נציגות בליגה וברגבי NSW מוערבת יותר.
אני עם ג'ילונג אגב…

רונן דורפן 18 באוגוסט 2007

יוני – ואני אוהד את הווסטרן בולדוגס!

דני – בגדול החלוקה המעמדית והגיאוגרפית היא בסוגי ה"פוטבול" (פוטבול אוסטרלי לויקטוריה, סאות' אוסטרליה וווסטרן אוסטרליה, יוניון לעלית של NSW וקווינסלנד, ליג למעמד העממי יותר ולבסוף גם כדורגל למהגרים דור ראשון.
קריקט הוא ענף הקיץ ושולט בלבדית העונה הזו. בגלל זה הוא הספורט הלאומי.

yoni 18 באוגוסט 2007

רונן, אבא שלי אוסטרלי אז אני בא והולך משם הרבה. כשהייתי שם בגיל 13. הלכנו כל המשפחה למשחק של קרלטון נגד ג'ילונג. במרד של "דווקא" של ילד בן 13 הלכתי עם הקבוצה השניה: לימים גם התגוררתי בג'ילונג כמה חודשים אז הסימפטיה התחדדה.
:)

אגב אגב אגב!!!!!
במלבורן התידדתי עם הקהילה הקרואטית (מתעסקים בבניה בדר"כ). עבדתי עם בחור חביב שבנו הוא אנטוני פליקן. קרואטי, שיחק בנבחרות הנוער של אוסטרליה (אנחנו מדברים על כדורגל אמיתי עכשיו).
בסאן (האוסטרלי) פורסם שהוא היה מועמד למכבי חיפה (מדברים פה על 2003 נדמה לי). בסוף חתם בספרטה פראג ואחרי כמה מחזורים התגלגל לקבוצה בזאגרב(קרואטיה מולדת אביו ) כמובן.
אני מציין את זה כי נכחתי בדרבי מלבורנאי, ומלבורן היא עיר מהגרים קוסמופוליטאנית כמו ניו יורק ולונדון. קבוצות העיר מחולקות לפי מוצאים: קבוצה ליוונים, קבוצה לאיטלקים, קבוצה למקדוניים(חזקים), קבוצה לקרואטים וכו'. היה משחק עם רמה של ליגה א' בישראל אבל עם קהל כמו גלאטאסראי-פנרבחצ'ה!!
לפני המשחק יש אירוע שכולל ארוחה מסורתית של חברי הקבוצה (ממש מנהיגי העדה) הכל על טהרת מדינת המוצא: אוכל מסורתי, אלכוהול ופוליטיקה.
הוזמנתי למשחק ואורחתי ע"י המלבורן נייטס, אביו של חברי השחקן, והכנופיה הקרואטית.
הנייטס אגב הפסידו ליוונים בדרבי 5-0 .אנטוני הורחק באדום, לא לפני שהחמיץ פנדל…

רונן דורפן 18 באוגוסט 2007

יוני – סיפור נחמד. התגוררתי במלבורן כשנה ב-1999 ובאחת השבתות קבעתי שיא של שלושה משחקים ביום אחד באיצטדיונים שונים (בילדותי ראיתי משחק משולש בבלומפילד: יבנה-שמשון, מכבי ת"א-לוד ובית"ר ירושלים נתניה 0-1 משער של בן הרוש מ-35 מטרים)
באותו יום הלכתי לVFL בבוקר באופטוס-אופל לראות פוטבול דרג שני – יש שם מנהג יפה שהאוהדים יכולים להשתתף בפסקי הזמן בין הרבעים. המשכתי לדוקלנדס לראות את הבולדוגס מנצחים את קרלטון 67-58 וסיימתי במשחק של המלבורן סטורם בראגבי ליג. מלבורן היא עיר הספורט מספר אחת בעולם.

ארי 5 בינואר 2008

זה ממש בושה שאין לכם את המעמדות בספרטה

ארי 5 בינואר 2008

זה ממש בושה שאין לכם את המעמדות בספרטה

Comments closed