על אנגליה-ישראל

טוב מאד שווין רוני ודייויד בקהאם לא שיחקו במשחק הזה. כי השחקנים הללו שייכים לעילית העולמית – גם אם לא הגבוהה ביותר – ועלולים היו לבצע כמה מהלכים גאוניים. בקהאם היה עלול לבעוט איזשהי מסובבת יפיפיה, רוני היה עלול לחתוך בנו באיזה כדרור מסחרר או איזשהי הקשתה אלגנטית בלתי צפויה מעל אוואט. טוב גם שארסן וונגר או אולי ג'וזה מוריניו לא מחזיקים בתפקיד מאמן נבחרת אנגליה ושנמצא שם מאמן אפור.

למה זה טוב? כי במצב כזה היינו עלולים להסיק שנוצחנו בגלל עניינים יצירתיים שקשורים לרמות הגבוהות בכדורגל.

אבל נבחרת אנגליה שיחקה כדורגל פשוט שבפשוט. לא מסירות יוצאות דופן, לא חילופי מקומות. מסירות פשוטות, תנועה, פינוי שחקן באגף ושיתוף פעולה נכון בין חלוץ גבוה וחזק לחלוץ שמתבסס על מהירות ועל חדות. השער של אואן היה המהלך היחיד במשחק כולו שהיה נגוע במשהו מהרמה העולמית. גם אני, כמו עידן טל, חושב שזה משעמם.

לכוכבים הטכניים הנפלאים של הכדורגל הישראלי עליהם אנחנו שומעים כל כך הרבה אין מה לדאוג. השחקנים האנגלים לא התגלו כמבריקים יותר. הם ממש ממש לא מבריקים. הם ניצחו רק בתיקולים, בספרינטים, בניתור ובתנועה ללא כדור.
ניצחו 1-17 בבעיטות לשער, ו-0-9 בבעיטות למסגרת. לא רק שלא מבריקים האנגלים הללו. הם גם לא ווינרים ולא חדים ברחבה.

*

המשחק הזה הוכרע בחיי היום יום של עולם הכדורגל של שתי המדינות. את המשחק הזה ישראל הפסידה בקבוצות הילדים, באימוני הכושר, באורח החיים של הכדורגלנים בישראל, בנטייה לחפש פתרונות טקטיים וקיצורי דרך. וגם בקואליציית הבינוניות והפרוטקציוניזם של המאמנים והשחקנים והתקשורת והניהול שחוסמת כל ניסיון להביא לישראל מאמנים זרים ולתת להם יד חופשית להביא לשינויים אמיתיים.

אני חייב לשבח את אייל ברקוביץ שאמר בסיכום המשחק בערוץ 1 שאין בישראל שחקני כדורגל טובים, ואפילו הודה שהחינוך הספורטיבי הלקוי בישראל לא פסח עליו. אבל אייל ברקוביץ' הוא כידוע פרובוקטור.

ספורט בינלאומי ברמתו הגבוהה ביותר
טעות טאקט

26 Comments

nitait 8 בספטמבר 2007

ואף מילה על קשטן? שמעבר לנבחרת הכלום שלו, גם הוא נגוע ב"חיי היום יום" של הכדורגל בארץ. שעה אחרי, ועדיין קשה לי להתנער מתחושת הגועל והבוז שעלתה בי לנוכח התגובה שלו בסוף המשחק. אחרי משחק כל כך גרוע (ואף מעליב) של הנבחרת שהוא אחראי עליה, בלי טיפת יוזמה או רצון לנצח, בלי טיפת השראה או צורת משחק, והוא בלי בושה מתבכיין על השיפוט. נשארתי פעור פה.

גיל 8 בספטמבר 2007

רק מאמן זר שיקבל חוזה ל2-3 קמפיינים לפחות. נילסן היה היחיד שקידם את הנבחרת שלנו בכל הנוגע לתרבות הספורט. כמה אפשר לשמוע את הבכיינות על השופטים אחרי כל משחק?

רונן דורפן 8 בספטמבר 2007

הראיון עם קשטן הייתה התגלמות של פיגור ספורטיבי. שמתחיל בחוסר רוח ספורטיבית

אור 8 בספטמבר 2007

אני מוכרח להסים עם כל מילה.
וככה גם זה ישאר ב10 שנים הקרובות..

יורם אהרוני 8 בספטמבר 2007

לא מבין למה ברקוביץ' ורצון התווכחו כל כך הרבה זמן. שניהם צודקים. רצון צודק שדור שלם של שחקנים שהרכיב היום קשטן לא ראוי יותר לשחק בנבחרת: בנאדו,קטן,באדיר, טל, גרשון. במקומם היו צריכים לפתוח תמוז, זנדברג,אלברמן,ברדה ואולי צעירים נוספים. ברקוביץק צודק שההכשרה של שחקני הכדורגל בארץ מפגרת שנים רבות אחרי הכשרת הספורטאים הנדרשת. למה שכדורגלנים לא יתאמנו כמו שחיינים או אתלטים? יש איזו מחלקת נוער בארץ שיש בה מעקב על התפתחות הכושר הגופני של השחקן? לפי הנסיון שלי כמורה שאצלו מדי פעם לומדים גם כדורגלנים יש ירידה בכושר ככל שעולים בגיל. ביקרתי לפני שנה במועדון כלשהו ושאלתי אותם אם הם מבצעים מעקב כזה. התשובה שקיבלתי ממנהל מחלקת הנוער היא שלא רק אין מעקב כזה אלא אין סכוי שהוא יתבצע כי זו דרישה גדולה מדי לגבי הצעירים שרק מחפפים באימונים.
אם זו הגישה של מנהל המחלקה אז אין סכוי אמיתי שיטופחו מספיק שחקנים טובים.

הילי 8 בספטמבר 2007

קשטן הגיע לנבחרת שש שבע שנים מאוחר מדי.קשטן של בית"ר ושל הפועל (בדאבל ובמסע האירופי) היה מאמן התקפי שלא היסס לשחק עם שני חלוצים גם במשחקים שבהם תוצאת תיקו היתה מספיקה לו.קשטן הנוכחי הוא מאמן שמרן והססן ומפוחד שהחשש מכישלון גובר אצלו על השקפת העולם המוקדמת שהיתה לו בסוגיה של איך משחקים כדורגל מודרני.
ולענין משמח ומצחיק יותר : נובאק דיוקוביץ' שעלה לגמר US Open הוא טניסאי גדול וקומיקאי לא פחות גדול.
http://www.youtube.com/watch?v=VM6RUfeGLIE&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=xYA_7RUSarU&mode=related&search=

birdman the disgusted 8 בספטמבר 2007

כל מילה בסלע. כל אבן – שושן.
דורפן, אמרתי את זה בעבר, לדעתי אתה צריך לגבש ולהגיש ליו"ר ההתאחדות הצעת הבראה לכדורגל הישראלי.

רונן דורפן 8 בספטמבר 2007

בירדמן. לפני השינויים המקצועיים צריכים לבוא השינויים האנושיים בניהול הכדורגל. לצמרת ההתאחדות הנוכחית אין אינטרס בשיפור הכדורגל

איתי נ. 8 בספטמבר 2007

תסביר בבקשה את המשפט "לצמרת ההתאחדות הנוכחית אין אינטרס בשיפור הכדורגל". ברור למה הם אימפוטנטים וכו'. אבל למה אין להם אינטרס לשפר?

רונן דורפן 8 בספטמבר 2007

כי בכדורגל משופר יותר, בו מקדמים תכניות אמיתיות, אין להם עצמם מקום.

Danny 8 בספטמבר 2007

I am not surprised at all, I did not consider any other outcome inlike some of the readers, we are simply not in the same level, this is just a fact (as of now), how can this change…. Ronen: any answers

רונן דורפן 8 בספטמבר 2007

דני – יש לי רק תשובות תאורטיות. בסיטואציה בה הכדורגל מנוהל על ידי אנשים גבוליים כל כך אין בכלל מקום לשיפור.
קצת מצחיק לדבר על שיפורים מקצועיים ותכניות ארוכות טווח כשהחומר האנושי ברמת הניהול כל כך נחות. איך אפשר לדבר על שיפורים אפשריים במחלקות הנוער של מכבי תל אביב, למשל, כשניהול המועדון כל כך הזוי.
איך אפשר לדבר על תכנית ארוכת טווח בהתאחדות – כשהאדיוטים מכינים תכנית לאירוח גמר האלופות בדיר החזירים ששמו איצטריון רמת גן

קריפטיק 8 בספטמבר 2007

ערב טוב לכולם.
מחמאות לרונן על הבלוג המצוין וגם על הפוסט הנ"ל.
אני חייב להגיד שלמרות המשחק הנורא שהיה (כולל השידור של ויץ את נוימן), לראות את מיקה ריצ'ארדס זו חוויה. עם כל הכבוד לדני אלבס, אם ריצ'ארדס יחליף את גארי נוויל, אשמח מאוד.

רק חבל שכמו כל שחקן אנגלי המשחק בנבחרת, מחירו יוקפץ לאזור ה-25-30 מיליון פאונד.

איתי נ. 8 בספטמבר 2007

מיקה ריצ'רדס באמת מדהים

יאיר 8 בספטמבר 2007

אני לא מבין למה אנשים עדיין מופתעים.
נבחרת ישראל לא משחקת כדורגל כבר הרבה מאוד זמן, אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה נהניתי ממשחק של הנבחרת, אפילו מול נבחרות שנחשבות נחותות מאיתנו בהרבה…

גיל 8 בספטמבר 2007

הילי: זה לא היה משנה אם היו מחתימים את קשטן בימים טובים יותר. מאמנים בארץ (וגם בעולם) נתקפים פיק ברכיים כשהם מגיעים לנבחרת ומשחקים בשביל לא להפסיד. אפשר במידה מסוימת להבין אותם. בכדורגל נבחרות אין ליגה ארוכה שבה אפשר לשנות דברים ולתקן מה שדרוש תיקון. כל משחק הוא כמעט כמו גמר גביע.

אור 8 בספטמבר 2007

קריפטיק. ריצארדס על אלבס?
הוא אולי עלה פעמיים מול נבחרת כמו ישראל.
לצלסי הוא יתאים. למנצסטר רק אלבס.
חוץ מזה שבכלל רציתי שיגיע לברקצלונה אלבס.

קריפטיק 8 בספטמבר 2007

אולי אני מיושן, אבל אני מעדיף שחקנים טובים בריטים בקבוצה (אם יש כאלה).

Ido 8 בספטמבר 2007

בחור מצחיק דויקוביץ.
השנה הוא ואיווניסוביץ נצחו את הטורניר המשותף (בנים ובנות) בפרת' והיתה לשניהם שנה גדולה מבחינת הקריירה. שנה שעבר ניצחו שם בלייק וליסה ריימונדס,וגם לבלייק היתה שנה גדולה בשנה שעברה. פדרר ניצח שם עם מרטינה ב 2001 ומאז הוא היסטוריה. האם יכול להיות שטורניר הכנה כל כך שולי הוא אינדיקציה לקריירות של טניסאים גדולים ?

יהיה מחר משחק של ארבע מערכות בסופם פדרר יעשה את מספר 12 שלו, וזה לא נהיה יותר קל.

נבחרת ישראל? גחח, כל מילה מיותרת.

Glenn Edward Schembechler 9 בספטמבר 2007

הבה ננסה להיות מעט פרובוקטיבים:
יתכן שמה שישראל צריכה לשנים הבאות הוא אתוס קצת מיליטריסטי, שחוזר לשנות ה50 . משהו בסגנון ארי שביט לייט. אז מעבר לבליץ על "כוכב נולד" יש אופק ישן מוכר, שמלא בכדורגלן הישראלי והמפגש השבועי שלו עם מאלדיני (מישהו חייב לבדוק מה הוזכר יותר השנה בעיתונות הספורט הישראלית, גדול שחקני הכדורגל בדור הזה או חנות הבגדים). הפסד כזה תורם לעליהום הכללי http://www.nrg.co.il/online/3/ART1/633/935.html .
רא"ל אשכנזי יכול להיות מרוצה. הימור שלי: כמו ב"כוכב נולד" גם כאן כוחות השוק לא קונים את הסחורה הישנה. מלדיני- את יכולה להיות רגועה .
ואף מילה על מישיגן!

איש 9 בספטמבר 2007

ההתאחדות צריכה לפצות את ההתאחדות האנגלית על 11 הצופים שהסתננו למגרש לראות את נבחרת אנגליה משחקת…

אריק 9 בספטמבר 2007

ברגע שראיתי את ההרכב של הנהחרת מייד המרתי על יחס של מעל שערים לאנגליה.
רק בכדורגל שכונתי, או בליגה שלנו, אפשר לאלתר עם תפקידי השחקנים ולהציב שחקן בתפקיד שלא מתאים לו משיקולי פוליטיקה.

– יואב זיו כמגן שמאלי זה אילתור שאפילו קורס בליגה הישראלית.
– בנאדו כקשר האחורי זו בדיחה.
– עידן טל ויניב קטן לא צריכים להיות בנבחרת בכושרם הנוכחי.
– עומר גולן לא ראוי להיות בנבחרת.

אני לא אומר שאם היינו שמים את יואב זיו כמגן ימני ואת דדי בן דיין במגן שמאלי, בקישור את אלברמן וזנדברג במקום בנאדו ועידן טל ובהתקפה את טוטו תמוז במקום יניב קשן מהקישור אז היינו מנצחים.
כנראה הינו מפסידים בכל מקרה, אבל לפחות היינו נראים כמו קבוצת כדורגל.

ואם חסר בארץ שחקן לעמדה מסויימת (נניח המאמן ממש לא סומך על דדי בן דיין כמגן שמאלי) אז תפקיד הנבחרת האולימפית הוא להריץ שחקנים בתפקיד זה כדי להשלים את הפער.

אבישי 9 בספטמבר 2007

קראתי עכשיו בידיעות שאולמרט התקשר לקשטן למרות ההפסד, חיזק את ידיו והביע בטחון בהעפלת ישראל ליורו. אני לא מעוניין להכניס את השיח הפוליטי לשיח הספורטיבי, גם אם לפעמים הוא בלתי נמנע, אבל כנראה שהבטחון העיוור הזה הוא משהו בתרבות שלנו. סוג של מריחה.
סה"כ הלוגיקה פשוטה, בטורנירים רציניים משחקות נבחרות רציניות. אם נבחרת ישראל רוצה להגיע לטורניר כזה, היא חייבת להיות רצינית.
כרגע היא לא רצינית ולא תגיע.

סיון 9 בספטמבר 2007

מסכימה. רק שאני בניגוד אלייך לא ממש חושבת שבקהאם היה גורם לשינוי במשחק של נבחרת אנגליה. לא מבינה ולא הבנתי אף פעם מה למה כ"כ מחזיקים ממנו, אולי בגלל שהוא בנוסף להיותו כדורגלן הוא כוכב פופ.

יהודה 9 בספטמבר 2007

אין כדורגל בארץ כי משחקים אותו אנשים לא רציניים המקבלים הון תועפות עבור כלום.כאשר השכר יהיה כפונקציה של ההישגים נגיע להישגיםץכאשר הדור המייצג של "עיתונאים" הוא אופירה אסייג ודומיה המללקקים לכדורגלנים וזאת ע"מ לדאוג לאתר שלה ולכל עבודות העיתונאים האחרים – לא יהיו הישגים.אברבןך מקבל גרושים ולמרות זאת הישגיו גבוהים יותר – אך הוא מוזכר בעמ 15 לפני הסוף.גם כתיבתי פה לא תעזור.

Comments closed