בריאן הבאנה

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הייתה לי תמיד בעיה עם הספרינגבוקס – נבחרת הראגבי של דרום אפריקה – המדינה בה נולדו שני הורי. כשגדלתי הספרינגבוקס ייצגו בעיני את האפרטהייד. החלוקה בדרום אפריקה הייתה פחות או יותר כזו: האפרקינרים היו הבסיס לנבחרת הראגבי והם נחשבו גזענים יותר. האנגלים היו הבסיס לנבחרת הקריקט ונחשבו גזענים פחות. זה כמובן הרבה יותר מורכב. ראשית, אני מכיר כיום כמה אפריקנרים. הסיפור הלאומי שלהם מאד מורכב – בין אדיקות דתית קיצונית ואסון לאומי שהפילו עליהם האנגלים. ובדומה להרבה מקומות בעולם, האוכלוסיה דוברת האנגלית, בשירותה של אנגליה, ניצלה יפה מאד את האפרטהייד. הכסף ממשאבי הטבע זרם ללונדון ללא הפרעה. וגם הקריקט היה לא פחות גזעני מהראגבי – רק שבדרך בריטית מאד מתורבתת.

הזכיה של דרום אפריקה בגביע העולם ב-1995, עם שחקן שחור, צ'סטר וויליאמס, בהרכב ועם נלסון מנדלה ביציע לבוש בחולצת הנבחרת, הייתה מאד מרגשת. אבל בדומה למצגת המאד יפה של החברה הצרפתית בנבחרת הכדורגל שלה היא לא ביטאה שום דבר. השנים האחרונות הולידו עוד ועוד פרשיות של אפליה גזענית בראגבי הדרום אפריקאי. פגשתי במהלך גביע העולם הקודם את פרנסואה פינאר, קפטן אותה נבחרת דרום אפריקאית של 1995. זה היה באירוע צדקה של יהודים דרום אפריקאים למען שחורים בדרום אפריקה. פינאר היה מאד פגוע מהאשמות לפיהן אחד משחקני הנבחרת סירב לחלוק חדר עם שחקנים שחורים. וגם מההאשמות של צ'סטר וויליאמס לפיהן הוא היה "שחור מחמד" של הנבחרת לצרכי יחסי ציבור. אגב, נלסון מנדלה הוא הסנדק של אחד מילדיו של פינאר.
אנחנו ב-2007 והגדולה של הספורט היא שהוא דינמי. ולפעמים החיים והזמן מרפאים בעיות. בריאן האבנה הוא לא שחור מחמד של הנבחרת. הוא ילד שחור שנולד בשלהי האפרטהייד והוא כרגע שחקן הראגבי המרגש בעולם. יש לו את המהירות והעוצמה שעד היום ראינו רק מגדולי הניו זילנדים. אבל גם את המודעות הטקטית של שחקן דרום אפריקאי קלאסי. הוא הסיבה היחידה שאני לא מפציר בכם למשכן את בתיכם ולמכור את תיק המניות שלכם, בכדי להמר על זכייה של ניו זילנד בגביע העולם הזה.

אני אעדכן את הפוסט הזה אחרי המשחק בין דרום אפריקה לאלופת העולם אנגליה הערב. בתקווה גדולה שהבאנה יפרק אותם לגזרים.

במובן אחד הבאנה הוא דרום אפריקאי חדש. האפרטהייד שהסתיים בילדותו הוא לא חזות הכל בשבילו. אולי משיקולים מסחריים הוא מעדיף לרתום את שמו לעניינים קצת פחות שנויים ויתר אוניברסלים. בוידאו הבא הוא מתחרה בריצה נגד צ'יטה בנסיון לעורר מודעות לסכנת ההכחדה של בעל החיים הנפלא הזה. בספרי השאלות ותשובות שקראתי בילדותי הצ'יטה תמיד הייתה החיה המהירה בעולם על פני היבשה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אגב, מוזר איך במאה העשרים ואחת ריצה של אדם נגד צ'יטה יכולה להפוך למשהו כל כך פוליטקלי קורקט. הריצות המפורסמות ביותר של אדם נגד חיה היו של ג'סי אואנס המרושש, שהתפרנס ממרוצים נגד סוסים וכלבים לאחר קריירת האתלטיקה שלו. מרוצים שמתוארים תמיד כהשפלה לא רגילה לאתלט האמריקני הדגול.

ועכשיו לעדכון המובטח: דרום אפריקה סימנה עצמה כמועמדת לגיטימית לגביע כשפירקה את אנגליה 0-36. אנגליה היא אמנם אלופת העולם אך התפרקה לחלוטין בארבע השנים האחרונות. הבאנה נתן כמה פריצות יפות, אבל לא היה בין כובשי הטרייז. האנגלים ריכזו אליו כוחות הגנתיים, והוא ניצל זאת לפתוח לא פעם פרצות לשחקנים האחרים. הדבר המרשים ביותר במשחק הדרום אפריקאי היו 80 דקות ללא טעות אמיתית אחת. סוג הראגבי שיכול לאיים על ניו זילנד. על פי המשחקים עד כה – הטורניר הזה די מיותר עד חצי הגמר. למעשה כל החצי העליון של כדור הארץ (זה שמייצר את הזיהום ורוב המלחמות)  נראה די מיותר.

חידון מספר 41 (הספורט הישראלי המושמץ כל כך)
סימנים חיוביים (למרות שעדיין לא ניצפו סימני כדורגל)

18 Comments

לון 14 בספטמבר 2007

איזה יופי של דוגמה לדינמיות בחיים ובספורט.

התחרות עם הצי'טה באמת מרתקת. בעיניי זו הוכחה קלאסית לכך שהכל תלוי הקשר.
שיא ההשפלה בהקשר אחד הוא שיא העוצמה בהקשר אחר.

זה מזכיר לי את השיר של שמוליק קראוס "איך הגלגל מסתובב".

עזי 14 בספטמבר 2007

20-0 במחצית. לא יהיה קאם-בק

רועי 14 בספטמבר 2007

הי רונן,אני קורא קבוע של הבלוג ומאוד נהנה.במיוחד בעיקר מהפוסטים בעלי ההקשר של היסטוריה וספורט.בכל אופן,יש לי שאלה קצת מאתגרת בשבילך,בעבר שמעתי שבראגבי אין חוקי דופינג או חוקים מאוד ליברלים(אפילו יותר מאשר בליגות המקצועיות בארה"ב).אתה יודע מה המצב כיום? שמעת פעם על שחקנים ששהושעו עקב נטילת חומרים אסורים? נראה לי קצת בלתי אנושי לעמוד בעומס הפציעות שהח'ברה האלה חשופים אליו ללא חומרי עזר(בפוטבול הם די מתירנים ושם יש פחות עומס פיזי בגלל הציוד מגן)

רונן דורפן 14 בספטמבר 2007

רועי – התאחדות הראגבי חתומה על אמנת WADA (הפוטבול האמריקאי לא) בין היתר משום שהיא חושבת על השתתפות בטורניר האולימפי. בראגבי יש את כל הבדיקות הרגילות של התאחדות משתפת פעולה – כולל בדיקות מחוץ לתחרות. וונדל סיילור, אחד מכוכבי אוסטרליה בגביע העולם הקודם, נתפס והורחק לשנתיים.
כך שאינני יודע מה המצב מעשית – אבל ההתאחדות והחוקים הם לבטח לא מתירנים.

יותם מ 14 בספטמבר 2007

הי רונן,

בשבוע שעבר צפיתי בפאנל טלוויזיוני שכלל כמה מגדולי שחקני הרוגבי בהסטוריה של הגביע העולמי (זינזאן ברוק, מרטין ג'ונסון, ג'ון אילס, ג'ואל סטרנסקי ופיליפ סלה) מדבר על השפעתו של ג'ונה לומו על המשחק. נשאלה השאלה האם אי פעם יהיה שחקן עם אותה מידת השפעה כמו לומו. המסקנה של יושבי הפאנל שג'ונה הוא הגדול ביותר עד שיגיע הדבר הבא. אני חושב שהיום הגיע הדבר הבא: בריאן הבאנה.
הייתי במשחק וקשה לתאר את התתרגשות בקהל כל פעם שהכדור מגיע אליו. הייתה תחושה שכל מגע שלו בכדור משול לקסם.
ראיתי את גמר הסופר 14 והיכולות שלו פשוט מדהימות: המהירות והכוח.
אחרי ההופעה שראינו הערב אני חושב שבכול זאת יש קרב על הגביע. יש לדרום אפריקאים דור חדש של שחקנים מבטיחים שכולל בנוסף להבאנה את מספר 9 ומי ששיחק 12, פרנסואה סטיין (שמדברים עליו כהבטחה הגדולה הבאה).
לגבי האנגלים-חבורה פתאטית וחסרת יכולת. בקצב הזה סמואה מגיעה למשחק כפייבוריטית. חבל רק שג'ייסון רובינסון, סוג של בראין הבאנה מבוגר נפצע.

הנה הלינק:
http://www.youtube.com/watch?v=N4RyZW6zYpQ&mode=related&search=

יש קטעים נוספים ששווים צפייה

תומר 15 בספטמבר 2007

רונן,לפי מה שאני יודע בדרום אפריקה של היום ישנה איזשהי אפליה בין הראגבי לכדורגל.
עד שהתחילו לבנות את האיצטדיונים ל2010 היה רק אצטדיון אחד ראוי לכדורגל בדרום אפריקה לעומת הרבה איצטדיוני ראגבי וגם האצטדיונים שנבנים עכשיו ממוקמים באזורים של מעמדות גבוהים שאוהבים יותר ראגבי ולא באזורים העניים שם התשוקה לכדורגל היא אדירה. כי מי רוצה לצלם את גמר גביע העולם ליד שכונת עוני?

רונן דורפן 15 בספטמבר 2007

יותם – הבאנה הזכיר לי במידה רבה את ….גיגס בשיאו (אני יודע שעולם המושגים שלי צר…). ולמה הזכיר לי? כי אצל רוקוקוקו וסיוויווטו הניו זילנדים אתה מרגיש שאם הם לא הבקיאו טריי כבר עשר דקות מצטבר אצלם תסכול וגם אצל לומו הרגשת שהוא חוץ טריטוריאלי למשחק ולשיטה.
הבאנה אתמול קיבל תשומת לב עצומה מהאנגלים, אבל ממש לא הייתה לו בעיה ליצור פרצות עבור אחרים ולשחק הגנה, וב-2-3 פריצות להזכיר לאנגלים שכדאי שימשיכו לסגור אותו.

אופיר 15 בספטמבר 2007

יותם, רונן וחברים אחרים – איך האווירה במשחקי גביע העולם ברוגבי? מגיעה כמות גדולה של אוהדים מהמדינות המשתתפות (לאור הזמן הארוך בין משחק למשחק נראה שקשה לעקוב אחרי נבחרת מסוימת לאורך כל הטורניר)? האצטדיונים מלאים גם במשחקים של הנבחרות הפחות גדולות? יש עידוד כמו בכדורגל או בסגנון אחר?

יותם מ 15 בספטמבר 2007

אופיר,

היתרון של גביע העולם ברוגבי הוא אחת מנקודות התורפה שלו. לדעתי. טורניר שעיקר אוהדיו מגיעים ממדינות אנגלוסקסיות: אנגליה, סקוטלנד, אירלנד, ווילס, אוסטרליה, דרום אפריקה וכו', חייב להיות בעל אווירה קסומה. זה גם אכו המצב. על אף מרווח הזמן בין המשחקים, מרגישים ברחוב באווירה ורואים אלפי אוהדים. מצד שני למעט המדינות הללו, כמה יפנים, איטלקים וארגנטינאים, אתה לא רואה אוהדים ממדינות אחרות.

ג'רולד קאסל כתב בהארץ שהיתרון של רוגבי על כדורגל הוא שאין אלימות בין מחנות אוהדים. אתמול אחרי המשחק, בפאבים שסמוכים לאצטדיון, אלפי האנגלים והדרום אפריקאים ישבו יחדיו וגמעו בירה-למרות תבוסתם הקשה של האנגלים.

כרגע מדווח שיותר מ-90% מהכרטיסים נמכרו, כך שנראה לי שהקהל מגיע גם למשחקים הפחות מעניינים. אפרופו עידוד, אתמול בסוף המשחק האוהדים האנגלים שרקו בוז לקבוצתם ולפי העיתונאים הבריטים מדובר בפעם בתקדים-מה שמעיד על הרמה הירודה של הנבחרת.

יותם מ 15 בספטמבר 2007

אגב, אני חושב שהצרפתים מביעים עניין מיוחד בכל מדינות האיים "האקזדוטיות" מהאוקינוס השקט: סמואה, פיג'י וטונגה- שהפכו גם חביבות התקשורת המקומית.

רונן דורפן 15 בספטמבר 2007

יותם – זה עניין משמח מאד שאולי יגרום לצדיקים המרפתים להפסיד לבצע ניסויים אטומיים בסביבת האיים הללו.

אופיר – בגמר גביע העולם בסידני היו 40 אלף אנגלים (כמחציתם טסו מאנגליה למשחק) – אין ענף ספורט בו אוהדים נוסעים עם הנבחרת כמו ראגבי. רק שזה נכון רק למדינות החזקות

Jose 9 במאי 2014

I completely like the helpful info shared in the write-up.

autocatalog 10 במאי 2014

thanks to the author for attractive his clock calculate resting on this one.

Ellie 19 במאי 2014

I wanted to follow up and allow you to know how , very much I treasured discovering your web site today. I'd personally consider it a honor to do things at my company and be able to use the tips provided on your blog and also engage in visitors' feedback like this. Should a position connected with guest writer become on offer at your end, make sure you let me know.

Donte 23 במאי 2014

I wished I could read each and every submit, but i have to go again to operate now… Hi there just wanted to give you a quick heads up.

B|FB|Feceeee|BF|FaceBook|FBook} 27 במאי 2014

Usually I don't read post on blogs, but I wish to state that this write-up very compelled me to test and do so! Your writing taste happen to be amazed me. Many thanks, very great post.

Bo 27 במאי 2014

Ordered on Thursday, received in Hawaii on Saturday! Works as advertised and I feel satisfied without the need to smoke any "real" cigarettes. For me, this will work and will be the only thing that has worked! Smokes just right, no odors. Feels a bit heavy but this is a good solid feel, not bulky. Easy to use, charging is a breeze.

Comments closed