תהיה ועדת חקירה

כתבתי היום קטע קצר על המשחק אתמול בישראל היום. לעיתון אין אתר אבל ניתן להוריד אותו כPDF מהרשת. אשמח להתייחסויות שלכם גם לדברים שמופיעים שם. בקטע התייחסתי להבדלים התרבותיים בין מנצ'סטר יונייטד לצ'לסי, אלו שאינם קשורים למשחק אתמול. בכך שכמה תוצאות גרועות בצ'לסי הן סיבה לשליפת סכינים במועדון, בעוד במנצ'סטר יונייטד הן לא סיבה לכלום. פשוט מנסים לצאת מהמשבר על המגרש.
ההשראה לקטע הגיעה בין היתר אוהד צ'לסי שמתקרא "ווייז" שמשתתף בדיונים שלנו. הוא הפנה אותנו לכתבה מרתקת על ימיו האחרונים של מוריניו בצ'לסי. זה מאמר חובה שמתאר בין היתר על כך שבמשחק מול רוזנבורג אברמוביץ' ירד לחדר ההלבשה ואנדריי שבצ'נקו, בתפקיד מתורגמן, הסביר למייקל אסיין את ההוראות הטקטיות של בעל הבית המיליארדר. כשאני קורא את זה אני מאושר שאת מנצ'סטר יונייטד מחזיקים בינתיים סתם אמריקאים שחושבים על המועדון כמכשיר לעשות קצת כסף. האשימו את הגלזרים שהם לא אנשי כדורגל. אני בכלל לא רוצה בעלים שמבינים בכדורגל. אני אפילו לא רוצה שיאהבו כדורגל. אני מקווה מאד שבמשפחת גלזר משתעממים במשחקי כדורגל ומעבירים ערוץ לפוטבול האמריקאי. ושהם עדיין שואלים זה את זה למה לא מפסיקים את השעון כשכדור יוצא לחוץ.

כתבתי לפני תחילת העונה, דווקא בהקשר פרשת טבז, על השחיתות שמשתלטת על הכדורגל האנגלי בגלל הכסף הגדול בו ובעקבות כניסת בעלי קבוצות מכל העולם, חלקם מפוקפקים מאד. האמת מה שקורה בצ'לסי הוא לא שחיתות. הוא סתם ערכים ספורטיבים אחרים או מחסור בכאלו. אבל סביב ארסנל – מועדון ענק ומסורתי בכדורגל האנגלי – מתרחש עכשיו סיפור מאד בעייתי הרבה יותר.

אלישר אוסמנוב, מיליארדר מאוזבקיסטן רכש לפני חודש 14.58% ממניות הקבוצה ועכשיו רוצה להגדיל את חלקו ל-25%. הם רכשו את המניות מדייויד דין, שהודח מתפקידיו בהנהלה לפני שנה. בתחילת ספטמבר הופיע מאמר על אוסמנוב שתיאר את רשימת הפשעים בגללם ישב בכלא שש שנים. אלו כוללים אלימות, סחטנות, אונס וסחר בהירואין. המאמר נכתב – באופן מאד יוצא דופן – על ידי שגריר בריטניה לשעבר באוזבקיסטן. כך שיש להתייחס אליו ברצינות הראויה. עורכי הדין של אוסמנוב מאיימים על מארי בתביעה והוא הסיר אותו. אבל המאמר התפרסם בכמה אתרי אינטרנט ואלו הותקפו על ידי האקרים שגרמו לשרתי האינטרנט לקרוס. בין היתר היו בשרתים הללו אתרי האינטרנט הפרטיים של חברי פרלמנט.

במשך שנים היה הכדורגל האיטלקי מין סמל לשחיתות. זו הגיעה לשיאה עם הורדת יובנטוס לליגה השניה לפני שנה בגין שוחד ואיומים על שופטים. האם למישהו מכם ספק שאנגליה בדרך לשם ואולי כבר שם? בכדורגל האיטלקי יש פחות כסף ולפחות בעלי הבית הם איטלקיים. האם יש איזשהו סיכוי שכדורגל שממומן בכסף זר ומפורפק נמצא בדרכו להיות מושחת הרבה יותר? לפני שני עשורים מינו באנגליה את ועדת טיילו לחיסול האלימות בכדורגל. כדאי להם כבר לחפש מועמדים לועדת החקירה של השחיתות בפרמייר ליג.

אנחנו מה אכפת לנו?
הבלוג מהרהר בסיכויי הקאבס, אבל שוב נזכר בבארטמן המסכן

44 Comments

Glenn Edward Schembechler 24 בספטמבר 2007

אם כל הכבוד לאוסמנוב (ואין כבוד) כמו גם העובדה שבבלוג הזה הפרמייר-ליג הצטמצם ל 4 קבוצות בערך (ובדרך שצלסי הולכת זה יצטמצם בקרוב ל-3), אז שליט לשעבר שאמנסטי ואר' זכויות אדם אחרים הוקיעו הוא עדיין יותר גרוע . ככה זה אצלנו, הכל יותר גרוע ובגדול!

לון 24 בספטמבר 2007

הדבר הכי מפחיד זה הסיפור של אוסמנוב. בהבדל גדול מאברמוביץ', כאן כבר יש מישהו עם עבר פלילי שכולל אלימות קשה.
רונן, האם אין איזשהו מנגנון שיכול למנוע בעלות על קבוצה על רקע פלילי ?

השחיתות כבר קיימת כמה זמן בכדורגל האנגלי. ידוע שמנג'רים גובים עמלה על העברת שחקנים.
חלק מהם מופיעים כשותפים בסוכנויות שחקנים !!
קווין קיגן למשל. אייל ברקוביץ' אמר זאת מפורשות לגבי ההגעה של סיביירסקי למנצ'סטר סיטי (לא הזכיר את שמו. לפי מיטב זכרוני מדובר בו). אני זוכר סרט דוקומנטרי שבו קיגן נשאל על העובדה שהוא רשום כשותף באחת הסוכנויות וכששמע את השאלה פשוט המשיך ללכת ועלה למכונית (או נכנס לחדר, לא זוכר במדוייק).

זו הצרה שהכסף הגדול הביא לפרמייר ליג. כסף גדול מושך פושעים ומהווה פיתוי גם לאנשים רגילים.

בנוגע לצ'לסי, קראתי את הקישור באובזרבר. אני חייב לציין שמידת האמינות שלו לא ברורה לי.
קראתי בימים האחרונים דיווחים באתר של ה- BBC ולא נתקלתי בדיווח דומה גם לא בדיווחי הטלוויזיה של סקאי ניוז, בי.בי.סי וורלד ו- cnn.
בנוסף, אברמוביץ' נזהר מאוד לא להיות מעורב עד עתה בקבוצה בחלק המקצועי ולא נראה לי הגיוני שפתאום ישנה באופן כה בוטה את ההתנהלות שלו.
מצד שלישי, אין לי מידע שיכול להפריך את זה.
בעיניי הדבר המשמעותי ביותר זה מידת המעורבות של הסוכנים כמו פיני זהבי. שוב, מה שמשפיע זה הכסף.
בהקשר הזה, ההגעה של טל בן חיים שזהבי הוא סוכנו, מעוררת מחשבות לא נעימות.

אני מסכים שיש הבדל עקרוני בין ההתנהלות בין המועדונים כפי שהגדרת אותה: אריסטוקרטיה לעומת נובורישיות.
ההבדל נובע מעצם ההתערבות של הבעלים בצד המקצועי ומפיטורים של המאמן הכי מצליח בתולדות המועדון רק מפני שחלק על הבעלים.
מצד שני, מוריניו לא פוטר בגלל כמה משחקים לא טובים. אפילו פיטר קניון הודה שמדובר בקושי של חצי שנה ביחסים.

יש הרבה מאוד ערפל סביב חילוקי הדעות בין מוריניו לאברמוביץ'. מה שפורסם היה בעיקר הרצון של אברמוביץ' במשחק יותר אטרקטיבי ושיתוף יותר של שבצ'נקו. בעיניי הדרישה האחרונה היא המקוממת. בהקשר הזה כדאי להזכיר שגם בריאל של הגלאקטיקוס חייבו את המאמנים לשתף אותם, גם אם הם לא משחקים טוב. (עד שהגיע קאפלו. ומעניין שגם הוא הודח אחרי שזכה באליפות על רקע טענות לחוסר אטרקטיביות).

אני חושב שבהחלט זכותו של הבעלים לקבוע דרך ספורטיבית שמתאימה למועדון. השאלה היא איך זה נעשה.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

בודאי שיש מנגנון. עקרונית הפרמייר ליג יכול להעביר חוק – הבעיה היא שזה בהחלטת רוב של 14 מבעלי הקבוצות. ובקרוב מאד יהיה לרשעים בלוק חוסם. כך שהטיפול יוכל להעשות באמצעות הפרלמנט הבריטי. אבל הפרלמנט הזה לא יעשה דבר – כי הענף הכלכלי המצליח ביותר של בריטניה הוא הלבנת כספים של העולם השלישי בבנקאות בלונדון.
כל מערכת המיסוי הבריטית בנויה בכדי לעודד את התופעה.

וויז 24 בספטמבר 2007

יש קטע מדהים בסדרה "האוליגרכים" ששודרה בערוץ 10 ותיארה את מעלליהם של 8 האוליגרכים הראשונים (רומן הצטרף אליהם די מהר) ובו נראים ה-8 שעשקו את אוצרותיה של אמא רוסיה (למעט אחד כולם יהודים אגב, למי שמתלונן על אנטישמיות) יחד עם אברמוביץ' מנהלים שיחה מאוד משועשעת לאחר שהצליחו להריץ את נשיא הבובה השיכור שלהם (ילצין בשלהי ימיו) ממצב של 4 אחוזי תמיכה לזכיה בבחירות (השניות מאז שרוסיה הפכה לדמוקרטיה) כמות הלעג לעם שלהם ולטיפשותו היתה פשוט מדהימה. אני רק ריחמתי על העם המסכן הזה. היום אני בעיקר זועם על הזלזול של הגביר רומן בי ובאוהדי הקבוצה שלי. אני משתדל להמנע מעיסוק באברם בדיוק מאותה הסיבה שכבר שנים לא הייתי במשחק בליגה – ביצתיות אינטריגות ובעיקר רמה נחותה. אברם לא צריך להיות נושא השיחה, מקומו בישראל בדיוק כמו שמאמן נבחרת אסטוניה הקודם מקומו באסטוניה.
מבט קצר על הארטס והנעשה שם יכול להסביר מה קורה בצ'לסי – ליטאי שממנה ליטאים קונה ליטאים ומתעלל באוהדים.
לצורך הענין, גם גאידאמק מייצג את התופעה וגם הפופולריות של פוטין (דיקטטור פופולרי במסווה של מנהיג דמוקרטי) מעידה על הסגידה לכח שיש לאלו שבאים מהסובייט יוניון לשעבר.
אבל… וכאן יש אבל גדול, לצ'לסי ואוהדיה יש כח והרבה (מספרי, פוליטי וסוציו- אקונומי)יותר ממה שנוטים לחשוב. במירור פורסם היום שהנהלת צ'לסי מחפשת דרכים לתבוע את אוהדיה שקראו קריאות גזעניות כביכול נגד ההנהלה ואברם. מה שאברמוביץ' לא מבין הוא שההשפלה שאוהדי צ'לסי מהמינוי המעליב וההזוי הזה רק מתחילה עכשיו לתת את אותותיה. מרבית אוהדי צ'לסי יוכלו לחיות בשקט עם עצמם ובלבד שהמיליונר הבא של צ'לסי (ותמיד יהיו כאלו שירצו: השטח שסטמפורד ברידג' יושב עליו שווה כמו מחצית מנצ'סטר יונייטד) יקנה את הקבוצה מטעמים עסקיים (דוגמת הגלייזרים באמת) וישחרר אותנו מקפריזות של מגלומניה ושכרון כח, ואם זה מצריך חזרה של ה-National Front ליציעים SO BE IT.

לון 24 בספטמבר 2007

רונן, אני אשמח אם אתה יכול לפרט איך בנויה מערכת המיסוי הבריטית באופן שמעודד את הלבנת כספי העולם השלישי. זה מעניין אותי כמובן גם בהקשרים שונים מכדורגל.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

קיים בה מעמד ייחודי של תושב ללא דומיסיל. זאת אומרת שאתה יושב כתושב באנגליה אבל היא לא הדומיסיל שלך – בכל שאר המדינות המדינה אוטומטית הופכת לדומיסיל שלך.
כשיש לך מעמד כזה אינך חייב במס על הכנסות מהון מחוץ לבריטניה. מיליארדרים, כידוע, הכנסותיהם הם תמיד מהון ולא מעבודה.

Glenn Edward Schembechler 24 בספטמבר 2007

If Osmanov was in jail what do you want more? I mean soccer was never the place for Lamed Vav Tzadikim.
It is some kind of Isreali demagog. Again we have already in the premier league worse owners. Dear Lon: may we interest you in buing a team?

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

גלן – אני חושש שאתה לא נקי מהדמגוגיה שאתה כל כך חרד ממנה. יש עבירה שיש עימה קלון שפוסלת אותך לשורה ארוכה של תפקידים.

ארסנל היא ארגון שמרוויח הרבה כסף מילדים ומשפחות – וזכותם של אלו לדעת על מי הם מוציאים את כספם.
דרך החשיבה המיתממת (הוא שילם את חובו לחברה) היא בדיוק המדרון החלקלק שלוקחות דמוקרטיות יחסית מתפקדות למצב, למשל, של ישראל

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

רונן, חלוקה מעניינת בין אריסטוקרטיה לנובורישים, אבל לפיה לאן משתייכות יונייטד וליברפול עם הכסף האמריקאי? רוצה לומר: לקחו מותג ותיק וחיזקו אותו בכסף חזק. אם מחרתיים יבוא אוליגרך ולידס תיקח בעוד שנתיים אליפות, מדובר בצעד נובורישי?

לון- לגבי שנאה ואהבה. אני מעדיף בהקשר של גרנט את המילים הפחות חריפות הערכה מול סלידה. גרנט עד 1996 עורר בי הערכה והביא קבלות למכבי ת"א שרשומות באותיות זהב בספר ההיסטוריה שלה ושלו. גרנט של 97-2000 הותיר כתם מכוער בהיסטוריה של מכבי.

במכבי חיפה הוא רשום כמי שהחזיר כתר לכרמל עם קבוצה שאת רובה בנה אלי כהן, אבל אין להתכחש להישג שלו. בנבחרת הוא ניהל כאמור קמפיין עלוב ל-2004 ונכשל במוקדמות 2006 למרו נסים ונפלאות. אגב כדאי לך להיכר בכך שנילסן לא עלה לפלייאוף בגלל הרצוג בדקה ה-90 בר"ג וגרנט היה תלוי בתוצאות של אחרים, וו עוד הוכחה לאיכות הקמפיין שלו.
לעצם העניין, גרנט הפך מבחירה לעסקן בפורטסמות בקיץ 2006 והפל לעסקן בצ'לסי בקיץ 2007. תדמיתו לא נשחקה בגלל גיבוי חסר תקדים של חבורת מלחכי פנכה בתקשורת הכתובה והאינטרנטית, ואני סומך עליך שאתה מבין במי מדובר.

אני מבין מצוין איזה אינטרסים מניעים את חבורת מלחכי הפינכה, אבל נראה לי שהאוהד החושב והשקול (ונראה לי שאתה כזה) צריך לחשוב פעמיים לפני שהוא אוכל את הלוקשים והכותרות המתלהמות

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

יותר נכון: לקחו מותג ותיק וחיזקו אותו בכסף רב

מרקפוצ'ינו 24 בספטמבר 2007

גלן, נדמה לי שהקבוצה שלך ניצחה את פן השבוע אז אני לא כל כך מבין את המצב רוח הציני שלך.

אני לא מבין את הקביעה שלך "כדורגל לא היה מעולם מקום לל"ו צדיקים"…אתה יכול להצביע לי היום על תחומים שאין בהם שחיתות או מרמה?

אני לא בטוח שאחוז הבעלים הלא מוסריים בכדורגל שונה מאחוז הבעלים הלא מוסריים של חברות היי-טק או חברות טקסטיל.

חוץ מזה לאוהדים יש זכות לדרוש ספורט נקי משחיתות

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

וגם לגבי שון רייט פיליפס צריך לדייק: פתח 6 פעמים בליגה אצל מוריניו והודח אתמול.

מרקפוצ'ינו 24 בספטמבר 2007

ויכסלפיש – אם גרנט יקח אליפות…מה תגיד?

לון 24 בספטמבר 2007

רונן, תודה. האמת זה ממש מוצא חן בעיניי. כל מה שנשאר לי עכשיו זה להרוויח כמה מיליארדים ולעבור ללונדון.

גלן, אני מאוד אשמח לקנות קבוצה. באשר למימון, ראה הערתי הנ"ל. אם אתה יכול לסדר לי כמה מיליארדים כבר עכשיו, אני מייד קונה את יונייטד (לא באמת העלית בדעתך שבתור אוהד יונייטד אקנה את הסיטי, נכון ?)

ויכסלפיש, את דעתי על גרנט כבר כתבתי בבלוג. תוכל לראות שהיא מורכבת. בכל מקרה יש לי רושם שנישאר חלוקים בעניינו.
(אני מבין שקשה לך להודות בטעויות, אבל זה אנושי. אם תבדוק טוב, תראה שאין כאן אחד שלא טועה מידי פעם. זה לא אסון).

יש כתבה מעניינת באתר של BBC על המצב הפיננסי ה מ ע ו לה של ארסנל – הכנסה של יותר מ- 200 מיליון פאונד מאז המעבר ל"אמירויות".
מסתבר שלוונגר היה יותר כסף ממה שהוציא !!
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/a/arsenal/7009944.stm

Glenn Edward Schembechler 24 בספטמבר 2007

I agree that some positions need a super-clean person, but owner of F.C is not one of them. In my mind, recruiting kids/families to that matter is archaic. The
sense of community in English football is all over.
I did not hear anyone saying things about the violations of Humen Rights in Thailand but I hear about Osmanov? The same for ex arm dealer as an owner of two clubs one of them in our capital. They have done probably more damage than Osmanov but maybe, just maybe, we deal with it only because it’s the Gunners?
Nothing worse than arm dealers and yet they can have a F.C or even (god forbid) a daily paper in Israel that influence kids more then F.C owners?
Frankly, your team (amongst others) created the situation were the fight to stay on top demands fortune. In war like in war they say. If Glazer makes you feel more righteous
that’s fine with me but I refuse to stop Osmanov.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

גלן – אתה פשוט טועה. הרבה מאד נכתב גם על האיש במנצ'סטר סיטי וגם על גיידמק. ברור שזה מקבל יותר כותרות כי זו ארסנל וזה יותר כסף.

לליגה בהחלט יש אינטרס שהיא לא תהיה כלי משחק של פושעים. קשה לך להבין את זה? אתה מחכה שיאיימו על שופטים ויקנו משחקים?

גלזר לא גורם לי להרגיש טוב בכלל. אבל הוא דומה לבעלים הקודמים. אי אפשר לטעון שהעובדה שמנצ'סטר יונייטד הלכה ראשונה לבורסה ומכרה יותר חולצות הביאה סוחרי נשק ואנסים לכדורגל האנגלי.

ד"ר א. 24 בספטמבר 2007

למוריניו יש ארבעה (4!) ביוגרפים? לא נסחפנו קצת?

העובדה שמאז מלחמה"ע II פוטרו ביונייטד רק שני מאמנים מספיקה לבדה כדי להוכיח את הטיעון במאמר (בדפוס), ומדהימה כשלעצמה.

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

מרקפוצ'ינו, אני אשלח לו פרחים ואבקש ראיון.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

דוקטור א –
ודאי שצריך ארבע ביוגרפים: יש ביוגרפיה עצמאית אחת מאנגליה ואחת מטעם. וגם בפורטוגל יש אחת מטעם ואחת עצמאית. נדמה שהבחור הזה הוא זה מטעם מפורטוגל.

לגבי היציבות היחסית בתפקיד המאמן במנצ'סטר – נכון! אבל משלמים לי על קטע שלם …. אז לא יכולתי לשלוח רק שורה אחת.

Glenn Edward Schembechler 24 בספטמבר 2007

I agree with you on one point: this is a crucial debate in Israel. I hold a different view than yours.

But let’s say you convinced me. Where and with whom should they start?
Why him and not the other? In my mind the league had one big problem coming into the nineties and that was violence. They solved it (good for us) after decades of incompetence but created this new problem of a sterile football for the rich.
The way I see it they are too conservative to solve this thing and interference might move potential buyers out of the market.
And because I want to remain your blog-friend I will switch to:
1) A-Rod’s agent is denying so that’s a good sign he might play for the Cubs.
2) Maybe a new drug scandal. Wait and see!
3) Big-10 winning is easy. It’s the bustards who changed the rules that we can’t
defeat.

רוני שטנאי 24 בספטמבר 2007

קודם כל אני חייב להתלונן ולמחות באופן חריף ביותר כנגד כותב הבלוג הזה. ראשית לא ייתכן שתפנה אותנו לקובץ PDF מתיש כל כך שצריך להשתמש בהגדלה ולהזיז את הדף כל העת רק עבור טור קטן שלך, ועוד יותר מכך יש כאלו שעלולים לקרוא את הטור של הקוף המופיע אף הוא בחינמון הזה!! ושנית כמות הקישורים גורמת להיכנס לעוד ועוד פוסטים וזה לא נגמר, במקום לקרוא פוסט אחד אני נאלץ גם להתמווד עם קבצי PDF וגם להיזכר או לקרוא פוסטים חדשים עבורי ומשובחים על כלבים, בעליהם ועוד.

ולדברים עצמם, מנצ'סטר היא לא דוגמא לכלום כשמדובר לדעתי באימון כדורגל מקצועני- שני מאמנים בלבד שפוטרו מאז מלחמת העולם זה נשמע כל כך מופרך על רקע כל קבוצות העל והעאלק האחרות שפשוט צריך להסיר את הכובע בפני המועדון הזה. תופעות כמו פרגוסון הן כל כך נדירות , ואינן קיימות כמעט במועדוני ענק שכאלו.

ניתן להזכיר את גי רו האגדי, דה האן מאמן הולנד הצעירה שאימן במשך שנים בהירנביין והייתי מעוניין להוסיף עוד לרשימה אבל כרגע זה פשוט לא עולה לי לראש , מה שמראה את גדולתו של פרגי ואת גדולת המועדון.

לפרגוסון יש הרבה מתנגדים ויש החושבים שהוא כבר מעבר לשיאו ועוד, אולם אוהדי יונייטד שאני מכיר , די מדחיקים את המחשבה של מה יהיה אחריו.

קל מאוד לא לרצות בעלים שמבינים או חושבים שהם מבינים בכדורגל כאשר ישנה יציבות שכזו בעמדת המנג'ר, אולם בהרבה מאוד מקומות דווקא עסקנים או חברי הנהלה שאינם מבינים דבר וחצי דבר בכדורגל עלולים לדרדר לתהום את הקבוצה היות והכסף ולא הכדורגל עצמו הוא בראש מעיינהם.

כך שאם תהיה אפשרות למכור שחקנים ברווח ולא להשאירם בקבוצה הם יעדיפו לעשות זאת , שלא לדבר על קנייה של שחקנים זרים אי ההשקעה בצעירים, העלאת מחירי הכרטיסים והמרצ'ינדייס וכו' – מה שפוגע בסופו של דבר במה שנותן את החיים למועדונים – אנחנו האוהדים. הבעייה היא שכרגע לא תמיד אנחנו האוהדים הם אלו שנותנים את החיים למועדונים, אלא בעיקר זכויות השידור , הכסף הגדול של הבעלים, הספונסרים, אנחנו האוהדים הם רק חלק קטן מהפאזל.

לכן לפעמים מהצד אני מקנא במועדון שיש לו את האפשרות לתת למנג'ר לשלוט בכל הנעשה בקבוצה, מכיוון שאני רואה את הנעשה בקבוצות אחרות ובעיקר בקבוצתי שהפכה מאחת מהגדולות לאחת הבדיחות הגדולות, עם שינויים תכופים בעמדת המנג'ר עם שיקולים כלכליים שבאים על חשבון הצלחות במגרש , עם זלזול בצופים ונהירה אחר הכסף.

ועוד נקודה אחרונה, לא נראה לי שצריך לחכות לאיומים על שופטים וקניית משחקים, ישנה אפשרות ממשית שהתופעה הזו כבר קיימת ורק מחכה שיגלו אותה.

ממש כמו מקרה מוג'י באיטליה, אלא שבאנגליה הנפילה עקב השחיתות אם תגיע ואני מאוד מקווה שלא, תהיה חזקה הרבה יותר, באיטליה הם כבר מתורגלים .

מרקפוצ'ינו 24 בספטמבר 2007

מה זאת אומרת לא ייתכן? זה הבלוג שלו. אתה יכול להעיר על מה שמרפיע לך אבל יש צורה.

בחיים הכל ייתכן

Glenn Edward Schembechler 24 בספטמבר 2007

As conservative as I am (Bo, JoePa) I have to appreciate this 2- coach-being fired stability. Come to think about it and Red-devils correct me if I am wrong, Docherty was fired for some romantic/moral issues after (in my mind) your most glorifying win over the reds in 1977 FA final. So only one (Atkinson?) for bad performance. That is more admirable for me.
On the other hand United had some miserable days even with early Alex and as a (red) devil’s advocate I have to guess that many were happy to sack him.
Maybe it’s my American PC problem and not being a City fan but I can’t open the PDF file.

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

לון, אחד מעיסוקיי הוא בדיקת עובדות לכן אין לי שום בעיה להודות בטעויות אינפורמטיביות. להפך. חילוקי דעות אינם גוררים טעויות על פי הבנתי.

ועוד משהו: קשה לבוא בטענות לגרנט שהוא אינדיבידואל שרוצה ומנסה למקסם את רווחיו בעולם הכדורגל, אבל בהחלט צריך לבוא בטענות לחבורת מלחכי הפינכה שלו שעושה דילים על גב הקוראים.

אבישי 24 בספטמבר 2007

הרבה דברים אפשר להגיד על גרנט ועל אברמוביץ', כנראה שטיפשים גמורים הם לא. עובדה, אחד שווה מיליארדים והשני הביא עצמו לכס הממנג'ר של צ'לסי. ככאלו (לא טיפשים גמורים) סביר להניח שהם היו מודעים לביקורת שתונחת על ראשם ומודעים לעובדה שחובת ההוכחה עליהם. מבחינת אברמוביץ' גם שכולם (עיתונאים, שחקנים, אוהדים) יילכו לעזאזל, הוא קנה את הצעצוע וזכותו לעשות בו כראות עיניו. אז אם כל המילים שחוזרות על עצמן – אברם בחשן, רומן טירן – לא מצליחות כרגע לשנות שום דבר, חוץ מאת רמת לחץ הדם של שלמה שרף, הן קצת מיותרות לדעתי. תנו לאיש כמה ימי חסד ואז תרקדו לו בכיף על הדם.
אגב, אם טוענים שהקמפיין האחרון של גרנט היה כישלון כי הוא הצליח להגיע רק קרוב לפלייאוף צריך לזכור שהכלים (המתקראים כדורגלנים) שהיו בידיו היו מוגבלים בהרבה משל צרפת, שוויץ ואירלנד.
בכל מקרה, דווקא ההתנהלות של צ'לסי ממחישה את השוני של היונייטד. את הרומנטיקה שהיא טומנת בחובה. רונן, כתבת על פתיחת העונה הקטסטרופלית, מה לגבי העונות שקדמו לעונה שעברה? היו עונות גרועות, קורה, ועדיין, הרוח נשארה אותה רוח והמנג'ר אותו מנג'ר.

איתי נ. 24 בספטמבר 2007

חשבתי על זה קצת, וגם אני מתקשה לראות פסול בבעלי קבוצות שעברו עבירות שיש עימן קלון. אפשר לדון מה מידת האחריות החברתית שיש למועדון ספורט, אבל בטוח שלא מדובר במשרה כמו שופט, נציג ציבור וכו'.
עם זאת, כמובן שיש סיכונים רבים בבעלי קבוצות שהוזכרו קודם ולכן הייתי מחייב שקיפות גבוהה יותר, הגבלת עיסוקים על הבעלים ובקרה רצינית יותר על פעילותם. ההבדל מבחינתי הוא שאנחנו מפקחים על פעילות אותה אנחנו מגדירים כלא רצויה ולא מגדירים קלון באופן גורף

יותם מ 24 בספטמבר 2007

גלן אדוארד,

אני שונא לשנות נושא…
אבל ניצחון על הבאדג'רס ואוהיו סטייט ופתאום הטופ 10 לא נראה כל כך רחוק. אפרופו מאמנים: האם לא הגיע הזמן שקאר יעזוב בסוף השנה? אני מבין שמאמן LSU, לס מילס הוא המועמד המוביל. בצדק. למרות שבערך רבע מההרכב עזב הוא מוביל את לואיזיאנה יפה מאוד. חוץ מזה לבחור יש סנטינטים באן ארבור.

ידין 24 בספטמבר 2007

התנהגות מנהלי יונייטד תבחן בשתיים שלוש העונות הראשונות בעידן שלאחר פרגוסון.
אירועי הימים האחרונים הפכו את מוריניו למועמד מספר 1 להחלפת פרגוסון.הוא כנראה היחיד (למעט קשטן,שראוי להחליף את פרגוסון באותה מידה שגרנט ראוי להחליף את מוריניו ונראה את עדת מלחכי פינכתו של גרנט טוענים אחרת) שלא רק שנעליו של פרגוסון לא תהיינה גדולות על מידותיו אלא גם שהוא היחיד היום בכדורגל העולמי שלא יוטרד מצילו של פרגוסון ביציע.
כאשר שגיא כהן או שלומי ברזל או אמיר אפרת מצדדים במינוי גרנט הם למעשה מבטלים את ההיררכיה הברורה במעמדות המאמנים בכדורגל העולמי,זאת לאחר לאחר שנים שבהן הם עסקו בברברת אין סופית על כמה רבה ההשפעה של אותם מאמנים דגולים ועד כמה הם משמעותיים להישגי הקבוצות הגדולות ולעליונותן.תם עידן המאמן הגדול ומעכשיו אפשר לראות את קשטן כמחליף ראוי לפרגוסון ואת שום כמחליף ראוי לונגר.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

גלן – קודם כל תמיד תהיה ידיד הבלוג… אני אוהד של הקאבס. זה שאני לא כותב על זה כשאנחנו על סף אליפות הנשיונל-סנטרל זה כי אני קצת פחות בטוח בעצמי מקרטמן האדיוט בשעתו…
אבל לכל אלו שחושבים שאיי-רוד שובר את השיא… אתם רואים מישהו עושה את זה עם הקאבס?

איתי, גלן…. אני אסביר שוב את הבעיה. ספורט צריך אנשים נקיים לא כי הוא נורא חשוב אלא כי הוא נורא חשוף לשחיתות.

יותם, אתה לא שונא לשנות נושא. אתה תמיד משנה נושאים. תוריד לעצמך נקודה בחידון הבא.

ידין, אתה לגמרי צודק. מה זה "מצדדים במינוי גרנט". שום דבר לא הפריע להם במשך שנים להמליץ לקבוצות הפאר של אירופה על מינויו. אם זה כל כך טבעי למה לא העלו זאת על דעתם?

רוני. מוריניו הוא דמות קלאסית למנצ'סטר יונייטד מכל בחינה שהיא – מלבד השאלה האם הוא מסוגל לשנות במשהו את הכדורגל שלו. הרומנטיקה של מנצ'סטר יונייטד מחייבת גם כוכבים גדולים עם חופש פעולה במגרש. בצ'לסי זה לא היה חשוב, כי כמו שציין ידידנו וויז – הם חיכו 50 שנה לעידן הזה. המחשבה שלי היא שפרגוסון עולה ליציע, קירוש יורש אותו עם קין כעוזרו לשנתיים-שלוש.

רוני אני משוכנע שהשטח כבר רוחש בנסיונות להטות משחקים. אני רוצה לראות את כל המיליארדרים הללו בעולם השלישי כשהם על סף ירידת ליגה ואבדן של המון כסף ובעיקר כבוד.

רונן דורפן 24 בספטמבר 2007

ויכסלפיש- מה קשר כסף אמריקאי או רוסי או לידס יונייטד לעניין? מדובר בהתנהגות המועדון מבחינה מקצועית

אבישי 24 בספטמבר 2007

רונן- לך תדע, אולי יונייטד תהיה הקבוצה הראשונה שהמסורת מכתיבה למאמן את צורת המשחק. אולי הרומנטיקה תחייב גם את מוריניו, הוא רומנטיקן בעצמו.

ויכסלפיש 24 בספטמבר 2007

רונן, התנהגות המועדון כלומר תרבות הניהול קשורה להבחנה שלך בין אריסטוקרטיה לנובורישיות. אמרמוביץ' מכתיב למוריניו ולבורד כי הוא בעל הממון, אבל גלייזר וג'ילט אינם נוהגים כך. אברמוביץ' לקח קבוצה על סף פשיטת רגל ושידרג אותה בתקציבי ענק. גלייזר נכנס ליונייטד שהיא מותג מוכר ושידרג גם אותה (או שלדעתך לכסף שלו אין כמעט משקל). אני מבין מצוין איך קשורה הנובורישיות לצ'לסי, אבל שואל מה לדעתך מקומם של הטייקונים של יונייטד וליברפול ועכשיו גם ארסנל, והאם אין מצב שגם הם יתערבו? אני מניח שזה גם קשור במבנה הבורד והמסורת.

yoni 24 בספטמבר 2007

חזרתי אחריי היעדרות רבה מהבלוג.
שלושה שבועות מרתקים עברו. עזבתי בשלב שליוניטד היה 2 נקודות מ3 משחקים ועכשיו אני חוזר כשאנחנו עם 4 ניצחונות רצופים, אחד על צלסי שרק בקיץ האחרון נראתה מושלמת ומחוברת מתמיד (בייחוד עם מדיניות האין רכש) וכעת מפורקת.

אני מעדיף להקשיב בלבד בימים האחרונים. אני פשוט לא מסוגל להביע דעה רצינית על צלסי.
משהו פה לא ברור, ההתנהלות מזכירה קצת את השכונה במכבי תא שגם שם חשבתי שעוד רגע יוצא ידאל שילון עם הסיגר, אך לא.

האם זה באמת מגוחך במציאות כמו שזה נראה מפה?!

2. נראת ליגה משוגעת ועם הרבה עליות וירידות.
אנחנו כבר אחרי הירידה ועכשיו בעליה של היונטייד. אחרי העליה ועכשיו בירידה של ליוורפול וצלסי. וכפי הנראה רק ארסנל רצה יציבה עד עכשיו.

יהיו עוד הרבה תנודות כאלה, זה הולך להיות מרתון רציני שמחייב מנג'ר עם ביצי פלדה ושועליות שמחזיר אותי לתעלומת מינוי גרנט.

ואגב, האופנה האחרונה הזו, להעדיף כדורגל יפה בכל מחיר, על פני תוצאות, על פני שיטה, על פני דרך (?!). קצת נסחפנו, לא יודע מה איתכם אבל אני מעדיף לשבוע מלחם שחור, יבש ובנלי, על פני עוגת חרא מקושטת בזיקוקים.

היום ככ קשה באמת לזכות באלופות, זה כבר לא רק הקבוצה הטובה ביותר, זה גם מזל, תזמון, התחברות ברגעים הנכונים, והמון אלמנטים שלא ניתנים לחיזוי. הנוקאאוטים באמת אכזריים ופשוט לא תמיד הטובה יותר עולה/זוכה. לכן מה לעשות, צריך קודם כל ליצר קבוצה מנצחת וחזקה ואחכ להתעסק בלקשט אותה באטרקטיביות.

היה את השאלון בכיפור, שלא עניתי עליו, ודלעתי אחת השאלות הייתה אם אני מעדיף שהקבוצה שלי תשחק יפה ולא תזכה בכלום או תזכה העזרת כדורגל מכוער.
ההתלבטות היא קשה והאינסטינק הוא כמובן לבחור סקסי על פני תוצאות, אבל במאני טיים, כשאני מסתכל אחורה על העונות שלא הבאנו תארים ושיחקנו… איך שיחקנו בכלל? מי זוכר??
וזו הנקודה.
ואני בטוח שבפנים בפנים כל אוהד של הולנד שנשאר בסוף כל טורניר עם הזין ביד מסכים איתי.
לכן, אני מרוצה מהפתיחת עונה של מנצסטר מה גם שמתוך שלא לשמה יבוא לשמה. ובסוף זה יגמר ברביעיות וחמישיות ועל אחת כמה וכמה כשאני מסתכל על החיזוקים של הקיץ (כולם התקפיים ויצירתיים) שלאט לאט וביציבות נכנסים לפורמה.

יגאל 24 בספטמבר 2007

אפרופו הקאבס רונן, יהיה מעניין לקרוא פה מה אתה חושב על המצב בליגה לקראת אוקטובר הממשמש ובא.

המטס למשל, כהרגלם בקודש, מצליחים גם הפעם אחרי שהם מובילים את המרוץ עד הישורת האחרונה לפוצץ 2 גלגלים, להסתחרר לשוליים ולגמור את המנוע בעת ובעונה אחת. וכל זה כשהיאנקיז עושים את הדרך ההפוכה.

Moshe 24 בספטמבר 2007

Yes, I am an Arsenal supporter, and yes, I am worried about potential takeovers by people/companies who are in it for the money even if they’ve acquired the lump entry fee in entirely Kosher ways. I know it’s not going to last, but at the moment I take pride in the fact the club I have decided to support 30 years ago because I liked their shirt is the only big time English club that is not there mainly for profits.
And as I wonder how long this notion is to last, I can’t avoid sympathy for the clubs that are owned by their rightful owners: the supporters. One tends to immediately think of Barcelona or Real Madrid, but the ones I truly admire are those little clubs – say, Lincoln FC from god knows which division – that are there only to satisfy their supporters. They’ll never win a trophy or fight for the services of a David Beckham, but they are the ones that deserve true support.

Glenn Edward Schembechler 25 בספטמבר 2007

לכל מי שעוד זקוק לדה-טוקסיפיקציה של מייקל ויק נמצאה התרופה: קוראים לה וינס יאנג

Glenn Edward Schembechler 25 בספטמבר 2007

ליותם: קר הוא כבר היסטורייה. מילס בהחלט נראה לי ראוי כי התוכנית זקוקה לזעזוע טקטי.אם כי אני מעדיף את מוריניו

יואב ג. 25 בספטמבר 2007

דורפן
עם כל הכבוד יקירי להוריד קבצים מישראל היום זה מתיש. בקשר לשחיתות: לונדון מתגאה בהכנסת הזרים שלה. הזרים שיפרו מאד את הכדורגל האנגלי – מאמנים ושחקנים, וגם בעלים. אני מציע לקבל את ההנחה שהיכן שיש הרבה כסף יש גם שחיתות. צריך כמובן לחקור ולשאול שאלות אולם זו דרכו של עולם, כמו במקרים של הסמים וההימורים – שתי בעיות לא פחות משמעותיות עבור הספורט מאשר הבעלות הפרטית. השמש תזרח גם מחר (לפחות בתל אביב) והכוח משחית.
חג שמח

דרור 25 בספטמבר 2007

מצאתי לינק לכתבה המדוברת, באחד המקומות הבודדים שעוד לא הורידו אותה ממנו, אחרי שילוב הזוי של עורכי דין והאקרים להשכיר:
http://groups.google.com/group/soc.culture.usa/browse_thread/thread/7e6c495f75362190
לא הייתי מצרף את הכתבה עצמה לכאן (כי את האתר שלך יפילו ברגע), ואני רוצה להאמין שאת google יהיה להם יותר קשה להפיל…

Glenn Edward Schembechler 25 בספטמבר 2007

יואב ג. היקר:
1. לונדון היא לא אנגליה, וגם לונדון כמו שאר אנגליה נגועה קסנופוביה אדירה.
2. הכדורגל האנגלי כל כך התקדם שהנבחרת נראית כמו הצרות של סבתא שלי.
3. הכדורגל האנגלי ממש השתפר- יש קוארטט/טריומוירט שתמיד ייקח אליפות. להתראות לידס, וילה, דרבי או פורסט. יחי האוליגרכים והבורסה!
4. היו הרבה סיבות להדבקות שלנו במחלה האנגלית. חלקן נעלמו מזמן כמו מבט ספורט של יום ה' . עדיין היה שם משהו באויר שנעלם בשנים האחרונות. 10 דקות עם פול מרינר שוות יותר מתיירי הנרי בארסנל. אם כבר קונטיננטליות אז בבקשה לכו לספרד.
או איטליה.
5. לפחות אם השמש דייקת.

Glenn Edward Schembechler 25 בספטמבר 2007

הבהרה: פול מרינר הוא הכי בריטי בשבילי. חבל שלא גדל בסיטי.
לפחות עם השמש דייקת ….

ג'ו בלאק 25 בספטמבר 2007

מעניין לעניין באותו עניין.
אמנם זה הסאן, שרמת חוסר אמינותו ידועה לכל, אבל הוא מפרסם את מה שדיוקוביץ' כבר אמר לנו דרך גלעד בלום. הסרבי קיבל הצעה להפסיד משחק בכוונה http://www.thesun.co.uk/article/0,,3-2007440455,00.html
אני קצת נאיבי, מודה, אבל תמיד חשבתי שהטניס הוא ענף טהור.
הסאן גם לא בוחל בשיתוף פעולה עם וואן (סוג של אחוות מצורעים) ומביא באופן בלעדי (מישהו אמר פרסום ראשון?) את הטור שברקו פירסם אצל אופירה
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2002390000-2007440450,00.html

RdMaN 26 בספטמבר 2007

בואו נדבר תאכלס לרגע, או לצורך הענין בתאוריה.
נגיד והייתי יכול להרשות לעצמי ואף מעיז וקונה מועדון כדורגל גדול באירופה.
המועדון הוא בבעלותי המלאה ואני משלם מכיסי את המשכורות עבור שחקנים, העברות וכו'.
אני חושב שיש לי זכות מלאה להחליט האם מאמן מסוים מתאים לסגנון המשחק שאני מעונין לראות מקבוצתי, ובמידה ואני לא רואה את מה שמוצא חן בעיני יש לי גם לגיטימציה לעשות את השינויים שאני מוצא לנכון – שוב חברה, זה המועדון שלי. אני קניתי ואני משלם.
אנו יכולים לעלות טיעונים מגובים היטב והשערות מצויינות אבל אם אני הבעלים ומוריניו הביא לי אליפויות אבל משחק בצורה הגנתית מובהקת ללא ברק וקסם יש מצב שגם אני הייתי מחפש אלטרנטיבה – זכותי.

יונתן 26 בספטמבר 2007

רונן, נראה לי שפיטר היל-ווד (היו"ר של ארסנל) מתנהג בדיוק כפי שאתה היית רוצה שכל בעל שליטה בקבוצת ספורט מכובדת יתנהג.

ראה את הכתבה בגרדיין:
http://football.guardian.co.uk/News_Story/0,,2177271,00.html
שכותרתה היא: Hill-Wood: We do not want Usmanov here

Comments closed