אנגליה משקשקת בגלל אי קטן מאד. וחידון מספר 43 על הדברים בשולי ההיסטוריה

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אני באנגליה היום, כשהסיפור המרכזי הוא משחק בו אנגליה יכולה לאבד את גביע העולם בראגבי. למרבה המבוכה היריבה המפחידה היא טונגה. שתי המדינות נפגשו פעם אחת בהיסטוריה ואנגליה רצחה את הטונגולזים 101-10. אבל טונגה התקדמה מאז מאד. אנגליה הובסה 0-36 על ידי מנצחת הבית המוקדם דרום אפריקה, בעוד טונגה מתחה את הספרינגבוקס לפני הפסד 25-30. כמו שאתם רואים- גם לטונגולזים יש ריקוד מלחמה היסטרי. הספונסרים של הנבחרת הם סוכני הימורים אירים – והשחקנים אפילו רצו אפילו לצבוע את שיערם ירוק למשחק הזה – אבל התאחדות הראגבי העולמית מנעה את העניין.
האמת שטונגה היא כן מעצמת ראגבי, רק שטובי שחקניה תמיד ייצגו את ניו זילנד. ומעל כולם ג'ונה לומו האגדי, שנחשב לשחקן ההתקפי הטוב בהיסטוריה של המשחק. אבל האליפות מדגישה עד עכשיו את ההתקדמות היפה של מדינות האוקיאנוס השקט. כל זאת בזכות טורניר שנתי שהחל בשנים האחרונות ובו משחקות טונגה, פיג'י, סמואה, יפן ונבחרות המשנה של ניו זילנד ואוסטרליה. כלומר מעשית טונגה משחת על בסיס קבוע מול נבחרות ברמה עולמית וזה ניכר בהחלט בתוצאות. ועדיין, הדחה של אלופת העולם על ידי אי של 100,000 תושבים תהיה סנסציה היסטרית בתולדות הספורט הבינלאומי.

לאנגליה, כמדינה יש נטיה להסתבך באי הזה. מול חופי טונגה אירע המרד המפורסם של פלצ'ר קריסצ'ן נגד קפטן בליי על האוניה המקוללת באונטי.

והנה הוידאו של לומו – שמתגעגעים אליו הרבה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

ההקשר לחידון היום הוא שהיום תהיה היסטוריה. וטונגה תהפוך לחידת טריוויה בחידוני הפאבים של החורף האנגלי. וחידון מספר 43 שואל שאלות קטנות על אירועים היסטורים:

1.מה הייתה התוצאה והמבקיעים במשחק ו"הככה לא בונים חומה"?

2. מי הפסיד לרוג'ר פדרר הכי הרבה גמרים בטורנירי גרנד סלאם?

3. מי שיחקו במשחק בבטו המציא את תנועת העריסה?

4. נגד מי קלע ווילט צ'מברליין את ה-100 נקודות שלו?

5. מי היה סגנו של זאטופק במרוץ אולימפי בשלוש הזדמנויות שונות?

6. מה הייתה התוצאה בוורלד-סיריס שהופסק בגלל רעידת אדמה?

7. מי סיים שני כשאלכס פרגוסון זכה באליפות הראשונה שלו עם מנצ'סטר יונייטד?

8. במהלך שש האליפויות הגיעה שיקגו פעמיים למשחק שביעי – מול אילו קבוצות?

9. מי השופט שמאשר את שער יד האלוהים?

10. מי החזיקו בשיא העולמי (8.35 מ') לפני שבימון קפץ ל-8.90 מ'?

לתשובות הנכונות

סיפור מאד מיותר על מייקל ויק
אושר לפרסום: סיכום המשחק נגד בירמינגהם

20 Comments

יורם אהרוני 28 בספטמבר 2007

נקבעו עד היום רק 18 שיאים עולמיים ברוחק גברים. זה מקצוע שלשיאים בו יש יכולת הישרדות מופלאה. השיא הרשמי הראשון הושג ב – 1901 ושרד 20 שנה. שיאו של ג'סי אוואנס שרד 25שנה. שיאו של בימון 23 שנה וגם לשיא הנוכחי של פאוול אפשר כבר לשיר "16 מלאו לנער…". למרבה הפלא יש מקצוע אולימפי אחר לגברים בו הושגו עוד פחות שיאים. מישהו יכול לנחש איזה מקצוע?

רונן דורפן 28 בספטמבר 2007

האם ארבע פעמים 400?

גיל 28 בספטמבר 2007

מרתון, כי עד לא מזמן לא היה בזה בכלל שיא עולם אלא רק התוצאה הטובה בעולם? אני יודע, אני מתחכם.

ליאונידס 28 בספטמבר 2007

2 הערות:
1.תיקון קטן.ג‘ונה לומו נולד וגדל בניו זילנד והוא ממוצא טונגאי.
2.השחקן האגדי הזה לא משחק באליפות העולם ביגלל שהוא לא חתום על חוזה עם אף אחת מהקבוצות שבליגת העל ביו זילנד….-אחת ההחלטות הספורטיביות הכי טיפשיות שנתקלתי בהם.ללמדך שאין לנואפילו מונופול על טיפשות.אם זה מנחם מישהו.

יותם מ 28 בספטמבר 2007

ליאונידיס,

עם כל הכבוד ללומו, ספק אם היה מגיע לסגל הנבחרת-גם אם היה חתום הקבוצה ניו זילנדית.

החוק הטיפשי עליו אתה מדבר הוא גם אחת הסיבות לעליונות נבחרות הכדור הדרומי.
כשכל השחקנים "שייכים" להתאחדות ומשחקים במדינה, הרבה יותר קל להתאמן ולהתכונן.
הרבה שוכחים, אבל גרהאם הנרי, מאמן האול בלאקס, נהנה מלוקסוס שעמיתיו רק יכולים לחלום עליו.
באמצע הסופר 14 בחר הנרי 25 שחקנים מובילים (הגרעין העיקרי והמוביל של האול בלאקס) ויצא איתם למחנה אימונים בן 7 שבועות!!!! לא עזרו תלונותיהם של נותני החסויות ובעלי זכויות השידור שהדבר פוגע בליגה.

באנגליה ובצרפת, מדי שנה, חוזר ושב הוויכוח בין בעלי ומאמני קבוצות הליגה לבין ראשי ההתאחדות ומאמני הנבחרת הלאומית סביב יציאה למחנות אימונים ומשחקים בינלאומיים.
מישהו בכלל יודע שהליגה האנגלית כבר מתנהלת במקביל לגביע העולם?

רונן,
יצא לי לדבר עם פיג'יאנים (???) והם אמרו לי שדי נפוץ בארצם לאהוד את ניו זילנד ואוסטרליה במקום את פיג'י עצמה. המצב כה חמור שראש הממשלה הזמני קרא לכל תושבי האי לתמוך בנבחרתם, לפחות במהלך טורנירים בינלאומיים.

דמין את פיג'י משחקת עם לוטה טקירי, ג'ו רוקוקו וסיביבטו. או את סמואה עם ג'רי קולינס ומוליאינה (רבע משחקני האול בלאקס יכלו לשחק בנבחרות האיים הפסיפיים). הטורניר היה הופך הרבה יותר אטרקטיווי ופתוח.

דבר אחרון: לא שכחתי להוריד לעצמי נקודה מהחידון.

יורם,
אני גם לןשב שמדובר ב-400 כפול 4

יותם מ 28 בספטמבר 2007

מדהים!!
הריקוד הטונגי מול השחקנים האנגלים וברקע הקהל שר "סווינג לואו". יש לי תחושה שיהיה משחק גדול!!

legal alien 28 בספטמבר 2007

אני מציע ששחקני נבחרות ישראל יתחילו לפרוץ בריקוד הורה סוער לפני ההתמודדויות שלהם. אין לי ספק שהשיפור בתוצאות לא יאחר לבוא

מאיר 28 בספטמבר 2007

יאללה טונגה! מובילים 8-10…

אור 28 בספטמבר 2007

אי אי 3 ניחושים.

רודיק היה הכי קל. לא נולד בדור שהוא יכול לעשות בו משה והבן אדם :)

יותם מ 28 בספטמבר 2007

תמשיך ככה מאיר!!

יורם אהרוני 28 בספטמבר 2007

אכן 4X400. רק 16 שיאים החל מ – 1911. שני שיאים במקצוע החזיקו 20שנה. יש מקצוע נוסף עם מעט שיאים – ריצת 800. רק 21 שיאים הוכרו במקצוע – ארבעה מהם השוואות שיא. ברוחק כאמור 18 שיאים – שניים מהם השוואת שיא שבינהם כמובן ה – 8.35 של טר-אובנסיאן ב – 1967. השוואת שיא אחת ב – 800 נגזלה מז'ואקים קרוז בגלל החלטה מוזרה להכיר בשיאו של קו כ – 1:41.73 למרות שסרטי הפוטו-פיניש נשרפו. הזמן הזה הוא מתאים פוטו-אלקטריים שלא מוכרים לצרכי שיא. ב – 800 אפשר להכיר בשיא גם בתוצאה ידנית. הזמן הידני של קו וקרוז (לא באותה תחרות…) היה זהה אך זמנו האוטומטי של קרוז היה 1:14.77.

יורם אהרוני 28 בספטמבר 2007

1:41.77 כמובן…גיליתי קווים דיסלקטיים מאז התחלתי להשתמש במחשב…

יורם אהרוני 28 בספטמבר 2007

מאמון היה אכן סגנו של טרגט שלוש פעמים במסגרת האולימפית אך זכה גם להקדים אותו ולזכות בזהב אולימפי. פול טרגט היה סגנו של היילה גברהסילאסי פעמיים במסגרת האולימפית ופעמיים באליפויות עולם, כל הפעמים בריצת 10,000. פעם נוספת הוא היה שלישי בנצחון של גברהסילאסי. הוא כיום מחזיק בשיא העולמי במרתון אך אין לו עדיין זהב אולימפי או מאליפות עולם רגילה. הוא כמובן זכה בחמש אליפויות עולם במרוצי-שדה ושתי אליפויות של מרוצי כבישים (חצי-מרתון)

יותם מ 28 בספטמבר 2007

האם יהיה זה יומרני מצידי להמר על ניצחון אנגלי מול האוסטרלים ( אני חש שהאנגלים וג'וני עולים על הגל), ניצחון חוץ צרפתי על ניו זילנד-בקרדיף!!!
ניצחון ארגנטינאי על דרום אפריקה בחצי גמר צמוד ובגמר, האנגלים מגינים על תוארם אחרי מאבק אמיץ מצד הארגנטינאיים?

רונן דורפן 28 בספטמבר 2007

יותם – זה לא יומרני אלא פשוט שטויות. אנגליה תפסיד לאוסטרליה די בקלות. וניו זילנד תכה את צרפת בצורה קשה.
ארגנטינה היא סיפור אחר – היא יכולה להפתיע

יותם מ 28 בספטמבר 2007

אפרופו הימורים בספורט: עבור יחס טוב, אני מוכן לשים קצת כסף על ההימור הזה.

Shauli DK 29 בספטמבר 2007

Dear Mr. Ronen
Again again again we (only) win one nil
What should we do better
Can we do something better
it do not look so good i mite ad
I just can not put my finger where we should improve

Hope for a bit more harmony in side the players the game is STUCK some how

Very happy for the points but not from the way

(the rumers in DK is that we might get Lampard in Januar, is it good or what
Hope for better times

Birdman ISR 29 בספטמבר 2007

דורפמן, מה בדבר פינת 'מאץ' אוף דה דיי' של הבלוג, עם סקירה חפוזה של מה עשו ארבע הגדולות במחזור, פלוס אירועים יוצאי דופן?

זיו 30 בספטמבר 2007

רונן, אולי פספסתי (סיכוי סביר…) אבל קצת חסר לי איה פוסט על טורניר ה-20/20 בקריקט שנגמר באוסטרליה בשבוע שעבר (בזכיה של הודו, הידד!). דווקא כמי שמרבה לכתוב בהקשרים הניהוליים והרחבים יותר של הספורט. גרסת ה-20/20 של הקריקט צריכה לזכות לטיפול מיוחד (בטח, תגיד שבעבר כתבת על כך). הרי הקריקט המקורי נמשך ימים על ימים, אחר כך הגבילו את משחקי המבחן לחמישה ימים, אחר כך הוסיפו את גרסת היום ODI ועכשיו גם את גרסת ה-20/20 שהופכת את הצפיה בקריקט לארוע שאפשר להכיל בערב צפיה בודד ולא ביום שלם. זה גם מתלווה לעובדה שהקריקט במקורו היה ספורט של עיתונים ואחר כך ספורט של רדיו, אפשר להשאיר את המקלט פתוח במשך שעות ולשמוע את התאורים וחידודי הלשון של השדרים האנגלו-סקסיים ואין צורך לשבת באמת 10 שעות מול הטלויזיה. ה-20/20 הוא דוגמא לנסיון להתרחב יותר לכיוון הזה, לצמצם את הארועים, למקד את האקשן, להגביר את הקצב. מעניין מה יצא מזה.
כמובן, ששאלה גדולה אחרת שנשארת פתוחה נוגעת למעבר למשחק קבוצות (יש באנגליה באופן שולי יחסית) על חשבון הפורמט הבלעדי כמעט של משחק במסגרת נבחרות לאומיות. יהיה מעניין לקרוא פוסט שלך בנושא.

עודד 28 באוקטובר 2007

אי-דיוק קטן של יורם אהרוני: השיא של האמריקאים ממקסיקו סיטי 68' (2:56.16) שרד 24 שנים, הוא רק הושווה באול' סיאול ונשבר לבסוף בברצלונה.

Comments closed