כמה מחשבות על כדורגל, נשים וטף

הלכנו לבעוט קצת בכדור בקלפהאם-קומון – פארק ציבורי יפה בדרום לונדון. אני ואבא של עמוס, שהוא בן 40, ועמוס שהוא בן שנה ושמונה חודשים. עמוס בעט יפה מאד בכדור ולרוב שמר על היציבה שלו. אני ראיתי אצלו סימן אחד מאד מעודד לגבי יכולת הכדורגל – על פי טיפ שנתן לי מאמן ילדים באי מאדיירה. הוא לא התרגש מנפילות וכל פעם קם והמשיך לרוץ ולבעוט בכדור. בבית הוא דווקא נוטה לבכות מנפילות. וזה בסך הכל גם ממחיש למה כדורגל הוא המשחק האנושי ביותר: כי הוא קשור ליציבה שמבחינה בין בני אנוש לשאר הקופים. התינוק מנסה לבעוט ולהישאר יציב על רגליו כמעט באותה טבעיות בה ניסה להיעמד על רגליו רק לפני כמה חודשים.

כתבה בניו יורק טיימס היום חשפה נתון מדהים: בכדורגל תיכונים בארצות הברית בנות סופגות 68% פגיעות ראש רציניות יותר מבנים. המחקר מציע הסבר מאד מאד ביקורתי כלפי ענף הרפואה: בגלל שספורט נשים לא נחשב "חזק" – רופאים לא התייחסו ברצינות לפגיעות הללו. זה מעניין, אבל יש לי גם הסבר קצת אחר. לבנות יש לטעמי קוארדינציה קצת פחותה מבנים במשחקי כדורגל. הסיבה לכך היא שלמרות שכדורגל בנות הוא ענף ספורט גדול, עדיין מעטות הבנות שנלקחות לבעוט בכדור בפארק כשהן בגילו של עמוס. והיציבה שאתה מפתח בגיל כזה היא עניין קריטי בהתחמקות מפציעות.

הבחנתי בכך באליפות העולם לנשים בכדורגל שהסתיימה עכשיו עם זכייתה של גרמניה בגביע לאחר ניצחון על ברזיל. ההתרשמות שלי לפחות מאליפויות נשים היא שהמשחק דווקא פיזי ומהיר, והפער הגדול בין גברים לנשים הוא דווקא ביכולת הטכנית. לכאורה זה פרדוקס: נשים רצות לאט יותר מגברים, קופצות פחות גבוה והן פחות חזקות. דווקא לרקוד נשים יודעות לא פחות טוב מגברים ולעתים יותר. היית מצפה בנתוני פתיחה כאלו שכדורגל נשים יהיה קרוב יותר טכנית מפיזית לכדורגל גברים. כמו למשל בטניס. אבל זה מוכיח בעיני שוב שהפער בין נשים לגברים בכדורגל הוא בעיקר חברתי: בנים מתחילים מוקדם יותר, הרבה יותר נוח להם עם הכדור.

אנגלו סקסיות
0-1 (כתבה שביעית בסדרה)

19 Comments

גיל 2 באוקטובר 2007

צריך לתת לזה זמן. אני חושב שדווקא בדרום אמריקה יש למשחק פוטנציאל עצום כי כדורגל הוא הענף הכי פופולארי. היה משחק גמר מאוד איכותי (למרות הכסחנות של הגרמנים) ואני חושב שבעוד דור זה יהיה הספורט הנשי המוביל. גם הליגה האמריקאית נפתחת מחדש בשנה הבאה.

ובלי קשר לזה, אל אלטר נפטר. הוא היה אחד מאותם שמות מיתולוגיים שבעיקר שמעת עליהם אבל לא ראית אותם בפעולה בזמן אמיתי. למרות זאת, אחרי שקוראים את הביוגרפיה הספורטיבית שלו אי אפשר שלו להתרשם מהווינריות המדהימה שלו.

חובבן 2 באוקטובר 2007

אזהרה: למשיב אין מושג בספורט או ברופאה.
ולתאוריה שלי: הכל קשור לכח. כשרואים כדורסל נשים, מייד רואים שהזריקה משלוש מצחיקה. התנועה של הגוף מזכירה שחקן בזריקת התאבדות מהחצי ולא זריקה יציבה מהעונשין. הכח ברגלים ובידים של הנשים לא מאשפר להן את היציבות הנדרשת. ההימור שלי שתופעה דומה קיימת גם בכדור רגל, גם פעולות שניראות פשוטות דורשות כח בעיקר שהן מתבצעות שב ושב על 90 דקות. שניגמר הכח יש יותר טעיות ויותר פציעות וזה הגורם .
כמובן שיכול להיות שפשוט יותר נשים משחקות, והאחוז שהבאת פה לא משוקלל נכון.

יורם אהרוני 2 באוקטובר 2007

אני מסכים אתך שאחד ההבדלים הגדולים בין בנים לבנות בספורט הוא שאת הבנות לא לוקחים לפארק לשחק כדורגל ואם הן כבר שם מסיבה אחרת הן רואות רק בנים משחקים ותופסות שכדורגל זה בשביל בנים. מעניין לדעת היכן גדלו שחקניות הכדורגל הטובות בעולם. האם הן התחילו לשחק בשכונה ורק אחר כך הצטרפו למועדונים כמו אצל הבנים או שהן התחילו מאפס במועדונים?
לגבי אל אורטר, הנתון המדהים בנוגע אליו הוא שאת שיאו האישי הוא קבע בשנת 1980, 12 שנה אחרי הזהב האחרון שלו.כנראה עוד מוות מוקדם בגלל סטרואידים. 71 אמנם לא גיל כל כך צעיר ובכל זאת זה מחזק את התחושה שהסטרואידים שכמובן הוא מעולם לא נתפס כמשתמש בהם, קיצרו לו קצת את החיים.

Gilad Bloom 2 באוקטובר 2007

To The Amatuer:It is true in basketball that the women can"t dunk like the guys or make a true jump shot from the 3 point line due to lack of leg power but the game is still fast and the girls are very atheltic and coordinated.
To Dorfan:I agree with you that boys are more comfortable with balls but it is because of the parents,if you would take a girl the same age as Amos and play football with her every day you would get the same results.In the US by the way the situation is the oposite of what you described,the girls play in organized leagues from age 2,many times in mixed boys girls leagues ,i bet you a lot of them go to the park with their dads..they are a wolrd force in womens football,despite the 0-4 to Brazil,as opposed to the USA mens team that has a achieived respectable results at best but with almost zero technical ability,by the way,how about my Mets?why do i always pick losers ?

רוני שטנאי 2 באוקטובר 2007

הנתונים לגבי פגיעות הראש באמת מהממים, ההסבר הראשון(פרט לביקורת הנכונה ביותר כלפי הנוירולוגים שמאפשרים לבנות לחזור למשחק בצורה לא אחראית) על פי הכתבה מעניין ביותר ומרמז על השונות בדיווח לגבי הפגיעה כלומר על כך שבנות ככל הנראה יותר ישרות מאשר הבנים למרות שגם כאן ישנה אפשרות על פי מומחים ששני המינים לא מדווחים על כל הפגיעות על מנת שיוכלו להמשיך לשחק או מכיוון שהם פשוט לא מודעים לחומרת הפגיעה .

ההסבר השני הוא פיסיולוגי(הבדל במסת שרירי הצוואר גורמת לשוני בעוצמת הפגיעות) והוא ההסבר ההגיוני יותר בעיני. ישנה שונות פיסולוגית בין נשים לגברים וזה לא מתבטא רק בכוח אלא גם בקואורדינציה ושילוב של עין יד או התפיסה המרחבית בה קיים יתרון לגבר. לדעתי ההסבר הוא שילוב בין שתי התפיסות הפיסיולוגית והתפיסה של רונן – זמן ההתחלה של המשחק והלגיטימיות שיש לחברה.

אגב ההבדל שיורם הזכיר פעם בנוגע לכך שבנים מסוגלים להתארגן ולשחק בקבוצות ואילו אצל בנות הדבר כמעט בלתי אפשרי גם הוא מצוי בשוני בין המינים כשבנים נוטים לשחק בקבוצות הטרוגניות גדולות ואילו בנות לרוב משחקות בקבוצות הומוגניות וקטנות יותר.

כרגע יצא לי לקרוא כי הכוכבת הטראגית של הגמר, מרטה(חיכיתי לבישול שלה לניצחון בכדי שיהיה ניתן לקרוא למשחק בשם אחד הסרטים האהובים עלי -'המטבח של מרטה' , אבל החיים הם לא סרט..) עזבה את בראזיל ועברה לשוודיה כי משפחתה התנגדה לעיסוק שלה במשחק.
השאלה של יורם לגבי כיצד הן התחילו את הקריירה שלהן מאוד חשובה להבנת ההבדלים בגישות, בארה"ב גלעד כבר השיב ההתחלה היא בגיל צעיר ביותר במקום מאורגן, השאלה היא איך זה בבראזיל ?

לגבי השונות הטכנית שאמורה כיכול לתת יתרון יתרון לבנות החלשות יותר, עולה לי לראש דוגמא מתחום הסנוקר תחום הדורש יכולת טכנית עילאית וההבדל בין הגברים לנשים עצום. במקרה זה ההסבר של דורפן יכול לתת פיתרון חלקי- הזמן בו מתחילים להתאמן הוא כנראה קריטי ומה שיותר קריטי הוא ככל הנראה הלגיטימיות של המשחק אצל הבנות.

כעת ענף הסנוקר הנשי גווע עם בעיות מימון חריפות שאינן מאפשרות קיום של אליפות העולם ושל תחרויות גדולות- אחת הסיבות שהנשים מתרכזות יותר בפול וניין בול שמשוחקים בארה"ב. הבעיה היא לא רק של מימון אלא גם בעיה של אפליה וזכור מקרה רק השנה של מועדון שאסר על בנות לשחק בו מכיוון שהן לא מהוגנות דיין וגורמות להסחת הדעת של השחקנים כאשר הן משחקות בחצאיות.. המועדון הצדיק את הדברים בכך שהן פשוט הורסות את המשטח אבל ההסבר האמיתי היה הקודם כפי שאחד מחברי המועדון הסביר בעילום שם.

בעבר סנוקר בלבד נחשב למקצוע לא מהוגן והדברים השתנו(אולי לא בארצנו), אז יכול להיות שעם הזמן גם כאן יכנסו יותר נשים מגיל צעיר למשחק הזה ויקבלו לגיטימיות, אלא שהדבר עדיין רחוק מאוד לצערי.

אם בעבר אליפות העולם בכדורגל לשנים נחשבה אולי לקוריוז והייתה מיועדת למקורבים ויודעי דבר בלבד , כיום שהו ארוע לגיטימי לחלוטין המושך צופים מכל פלחי האוכלוסיה, כך שיש תקווה לעתיד המשחק הזה, כוכבות כגון מרטה רק ימשכו עוד ועוד בנות למשחק, גם ההורים שלהן ייקחו אותם לפארק לבעוט בגיל צעיר יותר. והמשחק יראה דומה יותר לגברי. כדוריד נשים בשיאו הוא ספורט נפלא בעיני, כך גם כדורעף, אין שום סיבה שהכדורגל לא יהפוך לכזה.

רונן דורפן 2 באוקטובר 2007

גלעד – המטס זה משהו מאד מורכב. זה כמו הפועל. זו קבוצה לוזרית בעיר של קבוצה ווינרית.
הקאבס או הבוסטון רד סוקס לפחות יושבים רוב השנים עם לוזרים אחרים.

אינני יודע למה אתה תמיד בוחר בצד המפסיד. הנה למשל: בגמר טורניר מנצ'סטר של 1990 גם כן היית לזכות הצד המפסיד.

יוני 2 באוקטובר 2007

רונן, גיליתי שמנצ'סטר 90 הוא לא הטורניר הראשון של סמפראס, כמו שנאמר בחידון של גלעד… היה משהו קטן בפילדלפיה 4 חודשים קודם, לפי ויקיפדיה

רונן דורפן 2 באוקטובר 2007

יוני – זה היה ניצחון הדשא הראשון של סאמפרס – לא הראשון בכלל

אור 2 באוקטובר 2007

ניתוח מעניין של הפיזיולוגיה.
אבל קשה לי סתם כך להגיב לפרשנות שלך כאשר אין לך רקע ברפואה (אני מקווה שאינני טועה).

לון 2 באוקטובר 2007

ראיתי את משחק הגמר ועוד כמה תקצירים ארוכים של משחקים באליפות. לפחות לפי מה שראיתי אתה מאוד צודק.
מאוד התאכזבתי מרמת הטכניקה. לעיתים זה היה מביך, בעיקר במפגש הראשון בין הרגל והכדור בקבלת מסירה.
למרתה יש טכניקה לא רעה ולכן היא כל כך בולטת.

טכניקה ניתנת לתרגול. העניין הוא שזה דורש בעיקר תרגול עצמאי ולא במסגרת קבוצתית ויש לי רושם שאת זה ממעטים לעשות איתן, אם בכלל.
אבל יתכן גם שמה שכל ילד קטן עושה כשהוא בועט שעות בכדור לבדו מול הקיר ומקפיץ, לא ניתן להשלים באופן מלא בגיל יותר מבוגר. יכול להיות שיש גיל שמעבר לו אי אפשר לרכוש את המיומנות הטכנית ברמה הגבוהה ביותר.

בנוסף, קבלת ההחלטות עם הכדור היתה ברמה נמוכה. של שתי הקבוצות (אם כי הברזילאיות היו גרועות יותר, בעיקר במחצית השנייה).
גם רמת השוערות נזקקת לשיפור משמעותי, מלבד השוערת הגרמנית. השוערת של ברזיל ושוערות אחרות שראיתי בטורניר, ספגו גולים מביכים לעיתים יותר מידי קרובות.

רונן דורפן 2 באוקטובר 2007

לכולם – האמת שזה מביא אותי לחזור בי ממשהו שחשבתי הרבה שנים. שעמים שרוקדים יש להם טכניקה טובה יותר בכדורגל.
לילד הולנדי או גרמני שאולי לעולם לא רוקדים יש שליטה יותר טובה בכדור מילדה אפריקאית או ברזילאית שאולי רוקדות נהדר.
הדמיון המסויים בין ריקוד לסגנון משחק הוא פשוט העדפה תרבותית. טכניקה קשורה לגיל בו מתחילים לשחק, מספר השעות בהם משחקים ותחרותיות ברמת הרחוב.

יגאל 2 באוקטובר 2007

היאנקיז קבוצה וינרית רונן???

בהנחה שאתה מתייחס למאה הנוכחית, היאנקיז עם תקציב כפול לפחות מכל קבוצה אחרת בליגה ועם שוק המדיה הגדול ביותר בעולם לא זכתה במילניום הנוכחי בוורד סירייס.
יתרה מזאת, היאנקיז היו הקבוצה הראשונה בהיסטוריה של המשחק שאיבדו יתרון של 3-0 בפלייאוף לרד סוקס והתרסקו באופן מעורר הערצה במשחק 7 של הסדרה עם אריזונה באינינג האחרון של העונה. וינריות לתפארת.

על המטס קצת קשה לי לכתוב כשעברו רק יומיים מסוף העולם מבלי לנקוט בביטויים שהמסך לא יכול לסבול, וגם לא צריך, אבל אם יש משהו שהם לא, זה הפועל ת"א.

Glenn Edward Schembechler 2 באוקטובר 2007

This research is from Ohio State. Can we believe it?
Just kidding……….

Glenn Edward Schembechler 2 באוקטובר 2007

One interesting point: 90% of the crowd with whom I saw the Cubs game in Chicago were for the Mets collapse. I wonder why? No alliance with he looser?
This is my guess: The Indians or NYY will take the WS.
Ohh, please, make it the Indians!

רוני שטנאי 2 באוקטובר 2007

אור אם הדברים מכוונים אלי, אז ראשית אמנם אין לי רקע ברפואה אך יש לי רקע בביולוגיה ופיסיולוגיה כך שהנושא לא רחוק ביותר. בנוסף את ההיבט הראשוני של הפיסיולוגיה בדבר שרירי הצוואר העלו בכתבה עצמה, ההיבט הנוסף של ההשוואה בין המינים הוא יותר מההיבט הלימודי אל לא רק.

אגב , יכול להיות שאני טועה בתפיסתי אבל לטעמי לכל אחד ישנה אפשרות להביע עמדה או להגיב על דברים, רצוי כמובן שהתגובה תהיה מגובה בנתונים ומחקרים, גם אם הוא לא בעל רקע רלוונטי. בסופו של דבר אי אפשר לפסול על הסף התעניינות בנושאים לא רלוונטים למקצוע או לתחום הלימודים שלנו. כך שמבחינתי לפחות כל תגובה מתקבלת בברכה ואני יכול רק ללמוד גם בנושאים רלוונטיים וגם לא.

Moshe 2 באוקטובר 2007

Ronen, your rather too conclusive statement concerning bipedalism does some disservice to the intermediate ape species that had a go since the time of the common ancestor we share with, say, the chimpanzees. Some of them stood upright; it’s just that none of them made it till today.
And yes, I know I’m being petty, but I’m in the mood to fool around.

Gilad Bloom 3 באוקטובר 2007

Dorfan,i didn't lose my serve in that match in 1990 and had set points in both sets,10-9 in the tiebreaher in the first set and 5-6 0-40 on Sampras' serve,could it be that if i had won it i would have won 14 slams and Sampras would write for Globes?…to go back to the Mets-Hapoel comparisson,Hapoel are not really losers,it is a myth that is not supported by the facts,in soccer it has been winning titles consistently since it was formed and is the second winningest club in the country,having gone down to the second division only once for 1 year.Even in basketball it is still the most succesful club after the yellows including some success in Europe and most wins against Macabi,the team itself is not a loser,it's the management and some of the fans that brought them down,on the field Hapoel is quiet winners,certainly more than the Mets who won 2 championships and have made the playoff only twice since i started supporting them in 2000,losing to macabi Elite Yankees in the subway series and losing last year in the final of the East,what they displayed in the last few weeks was worse than loserism,it was lack of guts,charactat,self respect and respect for their fans

ד"ר א. 3 באוקטובר 2007

רוני –
כדוריד בנות לא כל כך יצא לראות, אבל כדורעף בנות הוא אחת החוויות האסתטיות המדהימות ביותר בכל עולם הספורט, והענף היחיד שאני מעדיף בו את הנשים על הגברים.

רוני שטנאי 3 באוקטובר 2007

ד"ר א', אני ממליץ בחום על צפייה בכדוריד הבנות. אליפות אירופה האחרונה הייתה חוויה נהדרת עם שידורים באיכות מצויינת באינטרנט, אני מקווה שלא תתאכזב.

כדורעף הבנות אכן ספורט נפלא, היכולת ההגנתית אצל הנבחרות הטובות היא מרשימה בהחלט ובשנים האחרונות גם החלק ההתקפי השתפר והבנות מציגות רמה מעולה. אליפות העולם קרבה ובאה(הבנות בשני לנובמבר והבנים שבועיים לאחר מכן) , חבל ששזלינגר וההולנדיות לא יהיו שם, אבל גם בלעדיהן יש למה לצפות, כולי תקווה שיהיו שידורים, לאליפות הקודמת לא היו פרט לשלבים הסופיים בהחלט.

Comments closed