מודל צ'לסי. אין סיבה שזה לא יעבוד

אחד הדברים שהכי זכורים לי מתקופת כהונתו של אברם גרנט כמאמן נבחרת ישראל הוא שבנבחרת תמיד היו מודלים. אחרי המונדיאל ב-2002 היה המודל התורכי וקצת אחריו גם המודל הקוריאני של חוס הידינק, ואז הגיעה אליפות אירופה ופתאום דיברו על המודל היווני. אני תמיד נטיתי לראות במודלים הללו קשקוש של יחסי ציבור על רקע תכנית פעולה פשוטה: "הכדורגלנים הישראלים גרועים מאד ולכן יש לנקוט גישה שלילית קיצונית במשחקים". וכך קיבלנו קמפיין אחד עם כדורגל שלילי ותוצאות גרועות, וקמפיין נוסף עם כדורגל שלילי ותוצאות די טובות.

אבל עכשיו גרנט הוא דווקא מרכזי מאד ביצירת מודל חדש בכדורגל. המינוי של האנק טן קאטה, מאמן אייאקס עד לפני כמה ימים, משכנע אותי שאברם גרנט לא מונה באופן זמני עד למציאת מנג'ר בכיר. אלא שבצ'לסי החליטו לשבור את המודל הישן של הכדורגל האנגלי לפיה המנג'ר הוא הסמכות היחידה בכל ענייני הכדורגל במועדון. ומוריניו לא הלך בגלל ששבצ'נקו לא שיחק או בגלל שהוא שיחק כדורגל הגנתי. ברוס באק דווקא אמר מפורשות למה הלך מוריניו: "זו הדרך הרוסית. הם אוהבים להיות הבוסים כשהם משלמים. הוא לא יבחר את ההרכב אבל יהיה יותר מעורב בעניינים".

תפקיד המנג'ר בצ'לסי הוא במידה רבה לקשר בין אגפי המועדון. בדיוק הניסוח אותו בחרה צ'לסי כשמינתה את גרנט לתפקידו הראשון במועדון. כלומר לגשר בין הרבה גורמים שפועלים במועדון – המאמן הראשי, הסוכנים, הבעלים, היו"ר. כל האנשים שמוריניו לא הקשיב להם.
*

אני לא אוהב את זה אבל אין סיבה שזה לא יעבוד. זה יכול לעבוד כי זו לדעתי מערכת הרמונית. איש לא דורך על בהונותיו של איש וכולם מקבלים את רצונותיהם המרכזיים. טן קאטה והסקאוט הראשי פרנק ארנסן נמצאים במועדון לאחר שעזבו פרוייקטים קודמים. טן קאטה לא סיים לבנות מחדש את איאקס וארנסן לא הספיק לעשות דבר בטוטנהאם. הם הבהירו כי הערך המרכזי עבורם הוא ההצלחה האישית הכלכלית. וכסף הם ירוויחו. גם סוכני השחקנים המקושרים למועדון – פיט דה וויסר ופיני זהבי – לא יעבדו מול מנג'ר עקשן. להיפך, הם יעבדו מול מנג'ר שזקוק לרוב המידע המקצועי שהם יכולים לתת לו, וגם מול מנג'ר ומאמן ראשי שהם הביאו למינוים במועדון. אז גם הסוכנים מרוצים מאד מהמצב.

פיטר קניון ואברם גרנט בוודאי מרוויחים כסף טוב, אבל לגבי שניהם אני דווקא סבור שהמוטיבציות אינן כלכליות. קניון מנסה לקדם את התיזה כאילו הייתה לו תרומה משמעותית לבנייתה של מנצ'סטר יונייטד. תיזה אדיוטית – הוא בכלל ניסה להיפטר מאלכס פרגוסון, אבל שם לא קיבל מנדט לצעד מטופש כזה. גרנט חיפש ומצא לגיטימציה כמנג'ר של קבוצה בכירה מבלי להזדקק להישגים שבדרך כלל מובילים למעמד כזה.

ולבסוף, רומאן אברמוביץ'. הוא מקבל תמורה לכספו. הוא בעל המילה האחרונה בכל עניין כי הוא משלם פה את הכסף. זו אולי מערכת לא יעילה במיוחד – ארסן וונגר למשל משלב את עבודתם של גרנט, טן קאטה וארנסן ללא עזרה מהבעלים או מסוכנים – ומודל שלא מתאים לכל קבוצה. אבל זו מערכת שמתאימה לאנשים עם משאביו ורצונותיו של אברמוביץ' ולמועדון כמו צ'לסי. ובמבנה הזה של צ'לסי גרנט הוא אדם מתאים לתפקידו. החסרון הבולט שלו – שמעולם לא שיחק את הכדורגל ההתקפי שהוא מדבר עליו – מתבטל עכשיו עם מינוי עוזר עם כישורים של מנג'ר בכיר שהיה מרכזי מאד בבנייתה של ברצלונה. ואם זה לא יצליח אפשר יהיה לנסות אנשי מקצוע אחרים.
דבר אחד אני די משוכנע – אברמוביץ' אפילו לא שוקל אנשים כמו וונגר או פרגוסון לתפקיד הזה.

*

אין פה שום ניתוח מעמיק של המצב, כאמור ברוס באק אמר זה באופן גלוי. לתקשורת הבריטית ייקח זמן להסתגל. שנים היא חיה בסיטואציה לפיה לכאורה מנג'ר נבחן על ידי הקהל ועל ידי התקשורת. אבל זה קשקוש. הנה מנג'ר שהקהל אהב והתקשורת העריכה הלך והגיע מנג'ר אותו הכיר רק בעל הבית. והאמת, אבדן החשיבות הזה די מגיע לתקשורת האנגלית וגם לאוהדים בכדורגל האנגלי. כי הם כמעט ולא אמרו דבר כשהכדורגל האנגלי נמכר לאברמוביץ' ודומיו.

ראגבי והמהפכה (הבלוג חוזר בו מעניין הממסדיות בראגבי)
חידון מספר 45 (דע את האויב)

22 Comments

שרון רזניק 11 באוקטובר 2007

שורת המחץ האחרונה עשתה את שלה…
נפלא!

רונן, offtopic:
התוכל לענות לי, למה בעצם אוהדי יונייטד נוטים לא לאהוב את הנבחרת האנגלית? (זה יכול להתפתח אפילו לפוסט)

רוני שטנאי 11 באוקטובר 2007

רונן אם יורשה בתור אוהד אייאקס לאמר, שלטעמי טן קאטה לא הספיק להרוס כל חלקה טובה שנותרה במועדון הרבה יותר מאשר לא לבנות את המועדון מחדש. המאמן הזה נכשל בענק(נכול שהוא סיים רק במרחק שער מהאליפות, אבל הוא לא זכה בה וזה הגיע לאחר קריסה טוטאלית של פ.ס.וו לאחר רכש שהוא לא חשב שצריך לפני העונה והגיע רק בחורף – דווידס, וכמובן שתי הדחות רצופות במוקדמות הצ'אמפיונס), לא הצדיק במאום את הכינוי שנטו לשייך לו בתור "המוח מאחורי רייקארד" ובנוסף לכל עוד דיבר עם צ'לסי לפני המשחק הקריטי (עצוב אבל נכון) של הקבוצה מול הקרואטים באופ"א. אחרי זה כבר לא הייתה לו שום אפשרות להחזיר את המועדון למסלול נורמלי.

על עוד רעות חולות כגון כישלונות בבחירת שחקנים וניהול משחק מוטב שלא ארחיב את הדיבור. השורה הכי נכונה אולי בפוסט הזה שנוגעת אליו היא
שמה שעניין אותו זו בעיקר הצלחתו הכלכלית – עובדה שהוא ירוויח כעת יותר מאשר כמאמן ראשי באייאקס .

אבל מעבר לעמדה כזו יכול שוב אולי להחזיר לו את הילת הכבוד שלטעמי הוא כלל אינו ראוי לה מתקופת בארסה. טן קאטה מעולם לא היה מאמן בכיר, גם לא בהולנד עם כל הכבוד להצעדה של NAC לגביע אופ"א זכיה בגביע ההונגרי גם היא לא תהפוך אותו למאמן עם קבלות אמיתיות.

בבארסה הוא הצליח במשך שנתיים כעוזר מאמן, אולם הקרדיט שניתן לו היה על פי שאר ההישגים שלו והאחרונים במיוחד, מופרז קרוב לוודאי.

השורה התחתונה מדוייקת בהחלט השיטה היא שבעל המאה יהיה בעל הדיעה ועדיף שאף אחד לא יחשוב בכלל לחלוק על דעתו גם אם היא לא מקצועית. השאלה היא כמה זמן השיטה הזו תוכל להחזיק מעמד והאם יהיו לה גם תוצאות על גבי המגרש.

לון 11 באוקטובר 2007

כשהכל טוב ויש הישגים, השיטה לא חשובה, הגדרות התפקידים לא ממש משנות והבוס מרוצה.
אבל אם לא יהיו הישגים, יתכן שאברמוביץ' יאלץ לבלוע צפרדע ולהביא מנג'ר חזק.
כפי שקרה בריאל מדריד לנשיא פלורנטינו פרז ופרוייקט הגלקטיקוס שלו. הוא הביא בהתחלה מאמן מאוד חלש (מבחינת מעמד במועדון) בדמותו של קרלוס קיירוש. אח"כ החליף אותו שוב ושוב, עד שנאלץ להתפטר.
מחליפו נאלץ להביא מנג'ר חזק בדמותו של קאפלו.
אברמוביץ' אולי לא יתפטר, אבל יש סיכוי שאם הקבוצה לא תגיע להישגים יאלץ להתקפל.

אני מסכים עם רוני לגבי טן קאטה.
יש הרבה יותר מידי קרדיט לעוזרים של מאמנים גדולים.
רייקארד מסתדר היטב בלי טן קאטה. פרגוסון הסתדר היטב בלי בריאן קיד, סטיב מקלארן והסתדר היטב לפני קרלוס קיירוש. כולם קיבלו או מקבל (קיירוש) קרדיט מופרז. אף אחד מהם לא ממש הצטיין כמאמן ראשי (אם כי מקלארן לפחות זכה בתואר ראשון עם מידלסברו והביא אותה לגמר גביע אופ"א). וטן קטה נכשל כאמור לחלוטין באייאקס.

ליאונידס 11 באוקטובר 2007

רונן- הכדורגל בארץ לא התקדם כמעט לחלוטין במשך 35 שנה ונותר הרחק מהכדורגל היווני ובמיוחד הטורקי.גרנט בסה"כ אימץ את התובנה שאם אתה סובל מנחיתות בכל המישורים מול הנבחרת שמולה אתה מתמודד, עליך לנצל את השעון -אורך המשחק באופן שיצמצם את פרקי הזמן בהם אתה נאלץ להתגונן ולהגיב למהלכי היריב. ההצלחה היחסית של הקמפיין השני אינה אלא אשליה על כך שהדבקנו את הפער מול נבחרות אירופה ודומה לאצן שמוצא את עצמו רץ לאחר הפייבוריטים אך למעשה נעקף בהקפה שלמה. הכדורגלן הישראלי לא לומד ולא מבין כדורגל מעבר להבנת משחק של נער בן 12,ביגלל ששיטות האימון והמאמנים בארץ בכל שכבות הגיל מוכוונת לסיפוק יעד-טורניר , גביע או אליפות ואף פעם לא לתובנה של שיפור רמת השחקן בכל האספקטים שלו-מנטלי פיזי ותודעתי.

birdman 11 באוקטובר 2007

ניתוח מרתק של עמדת המנג'ר במועדון.
אני רוצה להוסיף שלפני מספר שנים שמעתי את סם אלרדייס מתבטא בראיון, שהוא (המנג'ר) יושב במשרד עם הטלפונים, והמאמן נמצא על הדשא עם השחקנים (בגשם, 5 שעות ביום).

תומר 11 באוקטובר 2007

רונן אני מסכים איתך שזה יכול לעבוד,אבל מצד שני כל דבר יכול לעבוד בצ'לסי.צ'לסי היא המועדון עם התקציב הגדול ביותר בעולם,עם בסיס שחקנים מצוין שאומן במשך שלוש שנים עם מאמן בעל יכולות מבריקות ולכן כל מי שיכנס לתפקיד המנג'ר ולא משנה באיזו שיטה הוא ינקוט יכול להצליח,הרי צ'לסי היא לא קבוצה כושלת,למה שהיא לא תצליח?
מה שלא יקרה שם,הצלחה או כישלון,אני לא חושב שיש בזה להצביע על עדיפות של שיטה מסוימת על אחרת.
בכל מקרה,אני חייב להודות שהכותרת שרצה בכל מקום "גרנט רוצה קאקה" לא מפסיקה להצחיק אותי.
מה דעתכם לגבי מה שפלאטיני(שהופך להיות ספק כותרות לא קטן) אמר על כך ששימוש במצלמות כעזר לשופטים יהרוס את הכדורגל?
וגם הבקשה המבחילה של לאפורטה נשיא בארסה מפויול שישחק בזהירות במדי נבחרת ספרד כדי שהוא לא יפצע.

תומר 11 באוקטובר 2007

גרנט רוצה את קאקה

רונן דורפן 11 באוקטובר 2007

שרון – האנטי אנגליות במקורה נובעת משני מקומות. ראשית, האוריינטציה האירית של הקבוצה והאנטי מלוכנות ("אל נצור המלכה" הוא כמעט עלבון עבורם). שנית, האוריינטציה הלונדונית המוחלטת של הנבחרת. למשל העובדה שתמיד אירחה את כל משחקיה בלונדון (עד לבניית וומבלי) בהתעלמות מוחלטת לכך שכדורגל הוא משחק של הצפון האנגלי.

רוני, אין ספק שאתה מתמצא יותר ממני באייאקס והדברים שאתה כותב מעניינים מאד. בדבר אחד אני נותן קרדיט לכל מאמן הולנדי – אני אופתע אם לפחות שיטות האימון לא יהיו מתקדמות.

לון – הכשלון של קירוש במדריד (למרות שאחריו הגיעו שתי עונות כושלות אפילו יותר) היה בסיטואציה שבה היה אמנם המאמן, אבל יש לזכור שמעליו היה חורחה ולדאנו – שהיה בעל אמירה בכדורגל ולמעשה כפה את שיטת המשחק. אם יקבל את יונייטד מצבו יהיה טוב יותר מאשר אצל הגלקטיקוס – כוכבי הקבוצה יהיו צעירים שגדלו תחת הדרכתו – ובמיוחד רונאלדו שקרוב אליו מאד. אני מעריך שלא יקבל את הקבוצה בקונסטלציה "פרגוסונית" ואם יחליטו להחתים אותו זה יהיה במצב שפרגוסון עדיין עובד במועדון.

תומר – את הבקשה של לאפורטה צריך לראות בקונטקסט שברצלונה היא לחלוטין אנטי הנבחרת – מסיבות היסטוריות ידועות.

תומר 11 באוקטובר 2007

רונן,אני לא מסכים,ללאפורטה אין בעיה רק עם השחקנים שמשחקים בשביל ספרד. לאפורטה מדבר בגלוי על כך שברזיל,ארגנטינה וקמרון צריכות לפצות את בארסה על הזמן שכוכביה מקדישים לנחרותיהם. במשך שנים (גם בתקופת פרנקו אם אני לא טועה)שחקני בארסה הקטלונים והלא קטלונים יצגו את נבחרת ספרד,אז אולי ללאפורטה קל להתחיל עם הספרדים אבל אני מאמין שזה לא יגמר בזה ואני מניח שעוד קבוצות יתחילו לדבר ככה ולא בעתיד הרחוק.אליפות אפריקה מחכה מעבר לפינה והיא ידועה תמיד כפרובלמטית עבור המועדונים.

רונן דורפן 11 באוקטובר 2007

תומר – זה נכון – קל לו להתעסק עם נבחרת ספרד כי זה מקנה לו פופולאריות בין האוהדים.

ויכסלפיש 11 באוקטובר 2007

רונן, מה שאתה כותב בעצם זה שאברם חוזר לעמדת העסקן תחת התואר מנג'ר וקאטה בעצם מאמן בפועל שגם קובע את ההרכב?

רונן דורפן 11 באוקטובר 2007

לא – זה לא מה שאני אומר. אני אומר שאברם מנג'ר הרבה יותר מוחלש מאשר במסורת האנגלית – וזה מתאים לכולם במועדון כולל לו עצמו.
מלבד אולי לאוהדים

Selby 11 באוקטובר 2007

יעבוד, אבל לא בסטנדרטים של מוריניו

yoni 11 באוקטובר 2007

אם כבר צלסי יוצאת בכזה מהלך מהפכני וניסיוני לא יכלו לתת לפחות צאנס אמיתי ולהתחיל את הפרויקט המולטי ראשיי מאמנים בסוף עונה שעברה? לתת להם קיץ שלם של הכנות.
חבל, כי לעולם לא נדע אם הכישלון הקרב הוא בגלל השיטה ההזויה, או בגלל איך שהתחילה העונה ואיך שהקבוצה מצאה את עצמה תופרת טלאים של מאמנים, כי כך זה פשוט נראה.

2. מסכים טוטאלית אם קודמיי, אנחנו 35 שנה אחורה מאירופה.

ליאונידס 11 באוקטובר 2007

רונן- גרנט נמצא בעמדה נחותה בעקבות נסיבות מינויו ולא ביגלל שזה מתאים לו והרצון של צ'לסי לשחק יפה יותר עם חומר השחקנים הנוכחי בו היצירתיים ביותר הינם לאמפארד, ג'ו קול ו??? יהיה נסיון עקר עד לפתיחת מועד ההעברות. אי לכך לא יהיה זה מפתיע אם גרנט ינסה לצבור ניצחונות בכל מחיר מבלי לשנות את שיטת המשחק של מוריניו באופן מהותי במטרה להוריד את הקוף מגבו ולשרוד עד הגעת החיזוק הגואל.

תומר 11 באוקטובר 2007

ליאונידס,יש להבחין בין כדורגל התקפי לכדורגל יצירתי.
גרנט אמר שהוא רוצה לשחק כדורגל התקפי יותר,משחק שיפה יותר לעין.זה לא מחייב שחקנים יצירתיים כמו רונאלדיניו מסי והנרי,אפשר לשחק כדורגל התקפי גם עם שחקנים פחות יצירתיים כפי שקרה עם נבחרת גרמניה במונדיאל ששיחקה כדורגל נהדר שלא מבוסס על יכולת אישית. אגב,נבחרת גרמניה נבנתה סביב שחקן שנמצא בסגל של אברם.

רונן דורפן 11 באוקטובר 2007

לאונידס – נסיבות מינויו?
האם באיזשהן נסיבות אחרות יש מצב שבו ממנים אותו למאמן פורטסמות או ליל?
גרנט יכול היה להתמנות רק בנסיבות פוליטיות ולכן אלו הנסיבות

ליאונידס 11 באוקטובר 2007

תומר-אכן גרמניה שיחקה כדורגל מהנה מבלי להיות מבורכת בכישרונות שציינת,אך הדרך היתה מאד ארוכה ודי אם נזכיר שקלינסמן כמעט ואיבד את משרתו לפני הגביע העולמי האחרון בעקבות תצוגות הנפל של נבחרתו במשך השנה שקדמה לטורניר. לגרנט יש את אמנם את באלאק, אך הדמות היותר משמעותית בכדורגל המהנה שגרמניה הציגה היה קלוזה, שהפגין יכולת אישית וקבוצתית גבוהה אשר הביאה לפריחת חלוץ בינוני כמו פודולסקי( שנבחר לתגלית הטורניר)ומעצים את יכולתו של לוקה טוני שמשחק כיום לצידו בתצוגות הכדורגל של באיירן העונה.

לון 11 באוקטובר 2007

רונן, התיאור של קירוש במדריד תחת ולדאנו הוא בדיוק מה שכתבתי לגבי היותו מאמן חלש במועדון.
אני יודע שאנחנו חלוקים לגבי היכולת המקצועית שלו.
אני לא מעריך אותו. לא ראיתי אותו עושה דברים טובים עם ריאל ולא ראיתי אותו משפר את יכולות שחקני יונייטד.
למשל, מאוד פשוט ללמד את כריסטיאנו רונאלדו לבעוט בעיטות עונשין מסובבות. אח"כ הוא כמובן יצטרך לעבוד קשה מאוד לתרגל.
המצב בו נותנים לו להמשיך לבעוט את הבעיטות הפתטיות שלו למרכז החומה או למרכז השער, הוא שערורייה מקצועית ממדרגה ראשונה.
בנוסף, פרגוסון וקירוש ראו את בקהאם מתאמן ויכלו להעביר לרונאלדו את אותם אימונים. לפי הבנתי זה בדיוק באחריות קירוש. והאיש לא עושה דבר. כשיש בעיטה חופשית שרונאלדו בועט, אני כבר מראש מחכה שהמהלך יסתיים כי ברור שמזה לא יצא שום דבר.
בקיצור, איפה קירוש כשצריך אותו ?

יפתח 12 באוקטובר 2007

רונן, כתבת שלמנצ'סטר יש אוריינטציה אירית שמתנגשת עם האוריינטציה הלונדונית-מלוכנית של הנבחרת והמדינה. אבל לליברפול גם יש אוריינטציה אירית כבדה מאוד. איך זה מסתדר עם היריבות הגדולה בין המועדונים?
והאם יש עוד מועדונים אנגלים שנוטים לא לאהוד את הנבחרת?

Glenn Edward Schembechler 12 באוקטובר 2007

Dear Omer: no surprise in this blog. I fear teams like UTD suffer the most but this picture
is all over. Since I had the privelage to see UTD in the 70’s with the red army and all around and luckily stay in one part (just kidding), I can say that there is no chance you could feel today such an excitement in a football ground. The best we can do to excite ourselves is to write in this blog or just being a fan in groups such as the Toon army .

Comments closed