משחק הבכורה של קטש

צפיתי במשחק הראשון של קטש כמאמן מכבי ביורוליג – אפשר לראות כל משחק באינטרנט ב-4.5 יורו – וזה כמובן לא היה משחק טוב במיוחד. ניצחון 71-74 על לה-מאן למי שלא ראה. אני חושב שהבעיה הפרטית שלי כצופה הייתה במקרה גם הבעיה האובייקטיבית בקבוצה. בדקות הסיום, כשמישהו היה צריך לגמור עם יריבה שבעליל נבהלה מהרעיון שאולי תנצח משחק בתל אביב, לא כל כך היה ברור מי זה צריך להיות. אמנם תמורת ה-4.5 יורו שלי גם נתנו לי איזשהי תכנית פרה-גיים מוקלטת של ניתוח מקצועי – אבל בתכנית הזו אמרו ששחקן המפתח של מכבי הוא וויל ביינום. אבל הם כנראה חושבים שכל מי שנותן את כרטיס האשראי שלו באינטרנט הוא אדיוט.

במציאות, וויצ'יץ' כמובן מרוויח קצת יותר מהאחרים, אבל נראה כי כל תכנית הרכש של מכבי בנוייה על חוסר אמונה בשרידות של הברכיים שלו. ומרכוס פייזר נבחר פעם רביעי בדראפט, אבל כששחקן שנבחר רביעי בדארפט נמצא בישראל הצופה הסקפטי שואל את עצמו אם משהו לא דפוק בו. בסיום קטש דיבר על ציפיות גדולות מהלפרין, אבל בקבוצה יש עוד שני גארדים אמריקאים ששיחקו בNBA – אז בכלל לא בטוח שמשדרים להלפרין שהוא באמת האיש של הרגעים המכריעים.

לכן אם הייתי מתמנה עכשיו ליועץ מיוחד לעודד קטש בענייני פסיכולוגיה ארגונית או דינמיקה קבוצתית, או תפקיד בולשיטי דומה, הייתי מציע דבר אחד: שבאימון הבא יאסוף את כל השחקנים ויודיע להם שאחד מהם הוא הכוכב. וההחלטה הזו יכולה להיות שרירותית לגמרי, ולמען הניסוי, ובכדי להמחיש את המודל התאורטי, אפילו הייתי מחליט על כך בהגרלה מבלי לספר לשחקנים.

הרבה דברים חיוביים יכולים לצאת מהחלטה כזו: יכול להיות שהכוכב שייבחר יצבור בטחון ובאמת יהיה כוכב. ויכול להיות שההחלטה תעצבן מישהו מהאחרים והוא יתפוצץ ויוכיח לכולם שדווקא הוא כוכב. וכמה שחקנים בוודאי לא יתמודדו יפה עם העניין – ועדיף להיפטר מרכיכות כאלו כבר עכשיו.
ואחרים, שהם רול פליירים בנשמתם כמו רוב השחקנים על פני כדור הארץ, יבינו פתאום מה מצפים מהם.

כמי שמאד רוצה בהצלחתו של קטש זה הדבר שאני חושש ממנו במיוחד. את שיטות המשחק הוא ילמד כי הם לא סיפור כזה גדול והוא בחור אינטילגנטי והוא גם שיחק בהדרכת כמה מהכי טובים. וניהול משחק הוא עניין של בטחון ויש לו בטחון. אבל דווקא במקום בו אנשים לא חוששים – כי הדיעה הרווחת היא שהוא "מאמן של שחקנים" – הוא עלול קצת לפספס.

החלטה על הכוכב בשבוע הראשון של העונה, היא לא החלטה על הכוכב בשלב ההצלבה או הפיינל-פור. היא בסך קביעת כללי משחק.

*

בעניין פסיכולוגי אחר דווקא צריך לשבח את מכבי תל אביב. לא פעם בתולדות הספורט שחקנים הפסיקו להתאמץ מתוך תקווה שאולי מאמן חלופי יישפר את מעמדם. במכבי תל אביב, מבריקים שכמותם, הבהירו מראש מי המאמן החלופי. השחקנים יילחמו בשביל המאמן הנוכחי.

משהו מאייאקס הישנה (על הבדלים גיאוגרפיים בין ארסנל ליונייטד)
חידון מספר 47 (בוחן פתע בכדורגל אירופי)

37 Comments

לון 26 באוקטובר 2007

רונן, רעיון יצירתי וטוב, אבל לא אחרי משחק אחד.
סביר מאוד להניח שקטש ידע יפה מה הוא רוצה בדקות הסיום ומי הוא רוצה שיעשה את זה. הוא הרי מכיר היטב את הדינמיקה בזמן לחץ.
כנראה שהפעם זה לא עבד (לדבריך, אני לא ראיתי את המשחק). אבל צריך לחכות קצת כדי לראות האם זה היה מקרי או משהו בסיסי שצריך לתקן.
בבקשה קצת סבלנות.

יופי של הערה בסיום.
העניין הוא שכמו שהוא מרחף כצל מאיים מעל ראשי השחקנים, הוא מרחף באותה מידה מעל ראשו של קטש. אני לא בטוח שזה מתכון טוב במיוחד.

גע"ס 26 באוקטובר 2007

לון, הרשה לי להפנות אותך כמה שורות אחורה:

יכול להיות שההחלטה תעצבן מישהו מהאחרים והוא יתפוצץ ויוכיח לכולם שדווקא הוא כוכב. וכמה שחקנים בוודאי לא יתמודדו יפה עם העניין – ועדיף להיפטר מרכיכות כאלו כבר עכשיו.
ואחרים, שהם רול פליירים בנשמתם כמו רוב השחקנים על פני כדור הארץ, יבינו פתאום מה מצפים מהם.

זה מתאים גם במקרה הצל מעל לראשו של קטש.

cookie-monster 26 באוקטובר 2007

צפיתי במשחק. די הופתעתי לטובה. העיתונות האינרטנטית מבקרת אותו (קטש) מכאן ועד הודעה חדשה.
הם שואבים את כל הקיטונות ביקורות הזו אבל מילה אחת לחיוב אחת על ניצחון במשחק ראשון ביורוליג כמאמן למאמן כ"כ צעיר שזה משחק האימון הרשמי הראשון שלו ביורוליג ?? לאאאא.

cookie-monster 26 באוקטובר 2007

בההה כתבתי את התגובה למעלה ב4:48 בבוקר. רחמים עלי והניסוח שלי

לון 26 באוקטובר 2007

סלית,
מה שמתאים לשחקנים ממש לא מתאים למאמן.
זה לא הוכיח את עצמו במנצ'סטר יונייטד כשבאסבי עבר להנהלה.
זה לא הוכיח את עצמו עם דירקטור ספורט חזק כמו ואלדנו של הגלאקטיקוס.

מאמן צריך שיתנו לו לאמן בדרכו ועם אורך רוח. טיבו של צל כבד על מאמן שהוא לוקח את כל האור. כלומר, הסיום הוא חשוך.

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

ההערה על ביינום היא דוקא במקום, בי במשׂחק היורוליג הראשון הראשון בעונה שעברה לא רק שהוא היה הכוכב, הוא גם היה האיש שלקח אחריות בשניות הסיום (וארנולד תיקן אותו בריבאונד התקפה, כמה סמלי). במהלך השנה ראינו היטב שאין לו שום בעיא בלקחת אחריות (גם אם לא תמיד ההחלטות שקיבל היו משהו).

בגדול, לא צריך להסיק יותר מדי ממשׂחק ראשון. כשמחשבים החוצה את ההתרגשות וכו', נשאר מעט מאד.
חוץ מזה, על אף שבניין הקבוצה נשלם מאד מוקדם (אפילו במונחי מכבי), ההכנה היתה נוראית. וויצ'יץ' היה פצוע, ביינום עדיין, וטל בורשטיין לא יחזור עוד הרבה זמן. יקח זמן לשורות להתארגן.

אסור להכריז עליו כעל כוכב, אבל הלפרין נתן משׂחק גדול. ברבע הראשון הוא החזיק לבד את הקבוצה בקליעות, ובדקת הסיום הוא חטף שני כדורים שעשׂו את המשׂחק. אם זה סימן לבאות, יש סיבה לאופטימיות.

tksr 26 באוקטובר 2007

מדוע לא צפית בשידור המשחק באתר של ערוץ הספורט ? האם השידור חסום לצופים בחו"ל ?
אין שום סיכוי שבמקרה של כישלון שרף יקבל את הקבוצה.מזרחי,פנאן ובוודאי פדרמן מבינים שמהלך כזה מנוגד לאינטרסים של מכבי וגם לקהל של מכבי (אתמול במופע עידוד די עלוב) יהיה מה לאמר בנושא.

אבו יו יו 26 באוקטובר 2007

הרעיון של "כוכב השבוע" טיפשי ולא קורה בעולם האמיתי של הספורט. אם יקבל את עצתך השחקנים יצחקו עליו מאחורי גבו.
צביקה שרף לא מעוניין לאמן. התדמית שלו הרבה יותר גרועה מצביקה האמיתי. פייזר, קמינגס, בלותנטל, מוריס, לא מכירים את הסטיגמה ולא חושבים מה יקרה אם קטש יעוף. ולמה שיעוף בעצם? לשחקני נבחרת ישראל היו רק מילים טובות להגיד על שרף בקיץ האחרון. הלפרין מחובר היטב לצביקה. אליהו, אם יהיה חכם יותר, יתחבר אליו גם.
הבלוג הזה נושא את שם הליברליות והקוסמופוליטיות בכל הזדמנות, אך דעות קדומות של הכותב מסתננות להן, עוקצות אך מיושנות, מבלי לתת צ'אנס למחשבה חדשה על דעות ישנות.

רונן דורפן 26 באוקטובר 2007

אבו יו יו. ברוך שובך אלינו. א. אולי לא שמת לב – "מבלי לספר לשחקנים". ב. קצת אירוניה, שיחליט מי הכוכב על בסיס ענייני, אבל שיחליט. ג. צביקה שרף הוא מאמן יותר טוב ממה שעושים ממנו (וכתבתי את זה לא אחת – אבל מצד שני עושים מממנו איזשהי אישיו פטריוטית חמה – כשלמעשה הוא BULLY לא קטן.

TSKR – חסום לקהל בחו"ל.

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

רונן –
מותר לבקש שתאמר משהו על מעמד היורוליג בקרב אוהדי הספורט בשלל המקומות האקזוטיים שאתה מסתובב בהם?
(הרושם שלי לרוב הוא שמדובר בליגה זניחה למדי בתוך אוקיינוס הספורט האירופי).

רונן דורפן 26 באוקטובר 2007

ד"ר א.
זה נכון שהכדורסל הוא ספורט זניח באירופה במספרים מוחלטים. אם מסתכלים על ליגה אירופית כללית שאין לה קבוצה בריטית, הקבוצה הצרפתית מגיעה מעיר שדה קטנטנה והקבוצה הגרמנית היא בקצה הנמוך מאד של טבלת התקציבים – אז ברור שלא מדובר בספורט גדול במיוחד.
עניין מעניין נוסף ששמתי אליו בכתבה על תקציבי הקבוצות שהופיעו בגלובס הוא שבארבע מחמשת הקבוצות שפורצות את גבולות התקציב (ריאלית שום קבוצה לא מכניסה יותר מכ-1 מליון יורו) – היא שפריצת השכר הזו קשורה ליריבות מקומית (באתונה או ריאל-בארסה) ולאו דווקא ליורוליג.
באופן כללי, ביוצא הדופן של ריאל וברצלונה, נראה שמי שמתחרה במפעל הזה הן ערים ומדינות שאין להם תקציב להתחרות בכדורגל. מה שחבל במיוחד הוא שברוב המדינות הבודדות באירופה בהן כדורסל הוא ספורט לאומי גדול (מדינות יוגוסלביה וליטא) אין את התקציבים להעמיד קבוצה תחרותית.

משאמרתי את כל זה, מספרי הצופים ביורוליג הם יפים מאד והתקציבים גדלים. כי במקומות בהן הכדורסל משוחק ברצינות הוא בכלל לא זניח. כך שלא מדובר בספורט אזוטרי אלא יותר בספורט של "כיסים".
אם אחרי שאסיים את תפקידי כפסיכולוג של מכבי יבקשו ממני להיות יועץ לארגון כולו – אמליץ להם לקבוע בתים קבועים ליורוליג על בסיס גיאוגרפי – בדומה לNBA – בכדי לצור יריבויות מקומיות. הבית היווני-תורכי-ישראלי למשל יהיה נפלא.

birdman 26 באוקטובר 2007

איזה משחק… לנצח עם השיניים קבוצה שמדשדשת במרכז הליגה הצרפתית, ועוד בבית… הרכש הוא אוסף של שחקנים בינוניים במקרה הטוב, אני לא בטוח שהקבוצה הנוכחית יותר טובה מזאת של שנה שעברה, ובכלל זה גם עמדת המאמן.

איציק אלפסי 26 באוקטובר 2007

לא ראיתי את המשחק (שהם ישלמו לי, לא אני להם, בשביל לראות את שמעונקוס!). כששמעתי את התוצאה הייתי מעט אמביוולנטי- מצד אחד שמחתי שמכבי לא נראית טוב ומתקשה לגבור על קבוצת יול"ב קאפ (מה זה?!) בבית, מצד שני אני מודה שאני באמת אוהב את עודד קטש ורוצה בהצלחתו.
מישהו כאן יכול לחשוב על איזה סנאריו בו מכבי נכשלת וקטש מצליח כדי לפתור לי את הדיסוננס??

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

רונן –
אני מקבל בחום את ההצעה שלך – העליתי רעיונות דומים ברשימת התפוצה ז"ל של חירות מעוז שליט"א (נוסטלגיא לסוף שנות ה-90).
בכלל, קבוצות הצמרת צריכות, לדעתי, להתחיל להקים תשתית להצטרפות ל-NBA. אבל לשם כך צריך להקריב את הליגות המקומיות, וזה לא נראה באופק.

השאלה שלי נבעה במידת מה מהאופן בו צפית במשׂחק. כדורגל אתה רואה באופן מאורגן בספורט-בארס; יורוליג באינטרנט (במחיר ממש לא זול, אגב).
ואם כבר ממנים אותך למשהו במכבי, אולי במקום פנאן?

בירדמן-
אני יחסית מרוצה מהמשׂחק הראשון. דוקא נצחון מהדהד היה מדאיג אותי יותר.
אמנם הייתי מאוהדי ספחיה, אבל אני מרוצה מאד גם מקטש. אהבתי את העובדה שנתן לקבוצה לחפשׂ את עצמה ברוב הרבע השלישי, על אף כדורסל מחריד (ועופר שלח מטרטר ברקע על הצורך בפסק זמן). זה מעיד על בטחון בשׂחקנים, ועל איתות שאולי עומד להשבר אחד מהכבלים המעיקים ביותר על הקבוצה – האיסור להפסיד בכל מחיר. קטש הסתכן מאד אתמול, ואילולי הרוחות של יד-אליהו (ושיפוט אוהד והזוי במהלך האחרון של הרבע השלישי) המשׂחק היה מסתיים בהפסד. העובדה שהוא מוכן להסתכן בהפסד במשׂחק כזה הופכת אותו, בעיני, למתאים בהרבה מספחיה (ששחק את וויצ'יץ' עד דק במאבקים חסרי משמעות בליגה).

לגבי הזרים – אי אפשר לשפוט על פי משׂחק אחד. גם פרקר לא הרשים בהתחלה. פייזר יזדקק לתקופת הסתגלות; קאמינגס יהפוך להערכתי לאחד הרכזים המובילים של אירופה; מוריס רולפלייר מצוין.
על הלפרין כתבתי למעלה. מי שעוד הפתיע לטובה היה בלות'נטל, שהשתלב יפה בזרימה של הקבוצה (עד כמה שהיתה), לא כפה זריקות על המשׂחק, ואפילו הגן ולקח ריבאונדים פה ושם.

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

איציק –
קטש מוביל את מכבי לחמישה גביעי יורוליג רצופים ונחטף לאמן ב-NBA. חצי תאוותך.

מרקפוצ'ינו 26 באוקטובר 2007

ד"ר א' – מסכים איתך ברוב הדברים למרות שלדעתי בלוטנתל כן כפה מספר זריקות רק שרובם נכנסו…יהיו ימים שהזריקות האלה יהיו בחוץ, וזה עלול לסבך את מכבי. בכל מקרה הוא קלע כמה זריקות מאד קריטיות.

חייבים לתת ח"ח לקטש שבפיגור 8 נק' בערך הכניס את אליהו ובאטיסיטה. אני מכיר הרבה מאמנים שלא היו סומכים על שחקן צעיר כמו אליהו בדק' הסיום אבל לא עודד, הוא אפילו לא הוריד אותו כשכדורים ברחו לו מהידיים והוא נחסם. בסוף זה השתלם עם גג קריטי שאפילו מוטומבו היה יכול להיות גאה בו.

לדעתי תהיה עונה מעניינת וכמו שלא חשבתי שהיה נכון לפטר את ספאחיה אני מקווה שאם קטש לא יצליח העונה הוא יקבל עוד הזדמנות-לוקח זמן לבנות קבוצה מכל כך הרבה זרים חדשים.

שאלה – אם הייתם יכולים לבחור סנטר ראשון לקבוצה שלכם בין האפמן לוויציץ'…מי הייתם בוחרים? אני חושב שאני אלך עם האחרון שבינהם.

רונן דורפן 26 באוקטובר 2007

לד"ר א – בספורט באר? השתגעת? ברוב המדינות שהייתי לאחרונה – הונגריה, גרמניה, הולנד, פורטוגל – ישדרו כדוריד או כדורעף לפני כדורסל אירופי. איש לא יבוא אלא אם זה עניין מיוחד (הבנתי שבבודפשט יש באר שארגן את משחקי מכבי עבור הסטודנטים הישראלים). כפי שאמרתי – זה ספורט של "כיסים" בהם הוא פופולארי – אבל לא עולה על סדר היום הכללי.

מרקפוצ'ינו – בוודאי שוויצ'יץ' – מה יש כאן להשוות?

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

מרק –
בעניין בלות'נטל הכל יחסי כנראה. המשׂחק שלו בנוי על זריקות דביל…גאון! אז צריך לשפוט אותו בהתאם. להגנתו אגיד שהוא גם החטיא 2-3 שלשות
"טובות". אילו אלה נכנסות והזריקות המשוגעות לא, השורה ההתחתונה עדיין היתה נאה.

האפמן ראיתי רק בשנתו האחרונה כאן, שהיתה מעוררת רחמים (או עצבים, כי תצוגות הנפל שלו באו על חשבון בשוק, ובדיעבד על חשבון וויצ'יץ').
בכל מקרה, ניקולא הוא שׂחקן מלבב, גם אם הצהרות ה-NBA שהושמעו בשמו לאחרונה הן מופרכות משהו.

רונן –
כן, מזמן, באופן יסודי ומוחלט.

מרקפוצ'ינו 26 באוקטובר 2007

ניקולא יכול להיות בסגל של כל קבוצה בNBA ללא שום בעיות. בדיוק כמו שקטש יכל להיות. לפעמים צריך קצת מזל. עם שאראס היה הולך לקליבלנד במקום לאינדיאנה יכול מאד להיות שהוא לא היה צריך לחזור לאירופה כל כך מהר.

איציק אלפסי 26 באוקטובר 2007

ד"ר א.:
גם כן הצעעות אתה מביא לי..
אני מעדיף כבר שרפא בניטז יחתום באנפילד חוזה ארוך טווח עד 2020…

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

איציק –
אני חושב שאם נעשׂה משאל בחוג "תופעת דורפן" יתברר שיש רוב גדול להחתמת רפא על חוזה עד 2020.

מרק –
אני חולק עליך פעמיים.
קודם כל, מעבר לים ניקולא יתקשה לשמור כמעט על כל יריב שהוא, והמסירות שלו ייורטו בקלילות על ידי ההגנות המהירות יותר והאתלטיות יותר.
שנית אין לו סיבולת ועמידות לחיים ב-NBA, בטח לא בשלב הזה שלו בקריירה. מישהו (לא זוכר מי) כתב לאחרונה שהיחס אליו הוא כמו אל זקן בסוף הקריירה, אבל בעצם עוד אין לו 30. וזה נכון. שני משׂחקים מלאים בשבוע, נגד יריבים שקולים או נחותים, משאירים אותו בלי אויר ובלי ברכיים כבר בסוף החורף. ב-NBA המשׂחקים ארוכים יותר, ויש הרבה יותר מהם.

כנ"ל שאראס. גם באירופה היה צריך להמציא שמירות כדי להחביא אותו. ב-NBA הוא לא מסוגל לשמור על כלום, אבל הרמה ההתקפית שלו לא מספיק גבוהה כדי להצדיק את החור האימתני שהוא בהגנה.

נוהגים לאמר שב-NBA הכל פוליטיקא, או שהכל שאלה של תזמון, או שניהם. ודאי שיש בכך הרבה מהאמת. אבל דוקא שני השׂחקנים האלה, המותאמים כל כך לכדורסל האירופי, פשוט לא מתאימים ל-NBA.

מרקפוצ'ינו 26 באוקטובר 2007

ד"ר א' – לא מסכים. בוא נגיד שלכל קבוצת NBA יש סגל של 12 שחקנים. 7-8 שחקנים ברוטציה מתמידה. השאר השם שחקנים שאפילו באירופה יהיו שחקנים משלימים. לא טענתי שוויצ'יץ' יכול לפתוח בחמישיה אלא להיות בסגל והוא בהחלט מסוגל לזה. מן הסתם הוא לא יהיה סנטר אבל הוא בהחלט יכול להתאים למערך עם שלושה גבוהים. נכון, היד שלו משלוש לא מושלמת ובטח לא מתאימה לNBA אבל יש לו יד סבירה פלוס ואינטליגנציית משחק גבוה בהרבה מהמוצע בNBA.
אני לא יודע מתי פעם אחרונה יצא לך לראות משחק של העונה הרגילה אבל כמעט כל השחקנים שומרים כמו שאראס. גם באינדיאנה וגם גולדן סטייט ניסו לשנות את סגנון המשחק של שאראס. גילו שיש לו יד טובה מהשלוש ושמו אותו כסגנד גארד מה שלא הלך כל כך כי לדעתי קשה לשאראס להיכנס למשחק אם הכדור לא עובר דרכו לפחות פעם אחת בהתקפה.
דרך אגב העונה הראשונה של שאראס הייתי סבירה מאד לכל רוקי אחר אבל הציפיות ממנו היו כנראה בשמיים…אח"כ הוא התדרדר.

אני חייב לציין דבר אחד ששיגע אותי במכבי אתמול ובנבחרת ישראל בקיץ. הרבה פעמים ראיתי את גרין, וניקולא יוצאים לקבל כדור עם הפנים לסל רחוק מאד מחוץ לטווח השלוש. לא מסרו להם את זה לזריקה אלא כעזרה למשחק ההתקפה השוטף. הבעיה היא שאף אחד מהרכזים לא בא לקבל מהם את הכדור חזרה וכך התבזבזו 4-5 שניות בהחזקת כדור ללא מטרה. גם אתמול זה קרה וכמו בנבחרת זה קרה בד"כ עם הלפרין. יותם נותן דקות טובות אבל הוא צריך לזכור שהוא זה שצריך לרכז את המשחק ולא וויצ'יץ'.

יואב 26 באוקטובר 2007

לעודד יש המון עבודה, אבל לא רואה את צביקה כצל. מיקומו בצוות המיקצועי לא נתון לתזוזה כלפי הפרקט. לא חושב שעודד בכלל מוטרד מזה. הוא מוטרד שפייזר לא עושה הגנה, בעיית ריבאונד, וטל בורשטיין.
במחצית נתנו סטטיסטיקה של המשחקים הראשונים של שאראס, ניקולה ופארקר בנוקיהו..שאראס-אפס נקודות, חמישה איבודים, ניקולה-אפס ריבאונד ושתי נקודות ופארקר- שתיים עשרה נקודות(והמשך בינוני מאד). כך שאלו ימים מוקדמים מאד.

ד"ר א. 26 באוקטובר 2007

לגבי ה-NBA אנחנו לא מסכימים, בעניין הריכוז דוקא כן.
המצב של ניקולא התחיל להסתבך כשבמקום שאראס הביאו לו את הדג, ואתו הדיבורים על "הרכז האמיתי" של מכבי. המעמד החדש הזה לא עשׂה לו טוב, ובמידה מרובה הוציא אותו מהמשׂחק שלו.

להלפרין חסר (או שהיה לו ודוכא ע"י הנסיבות) האינסטינקט הבסיסי של כל רכז: הכדור אצלי ואני מחליט מה עושׂים אתו. אתגר גדול יש לקטש להטמיע בו את האינסטינקט הרכזי – לא פחות מהאתגר ללמד את אליהו לזרוק לפחות מחצי מרחק.

מרקפוצ'ינו 26 באוקטובר 2007

לא שמתי לב אבל הדבקת אותי עם הא' שלך!
ניקולה! :)

מצד אחד אני לא יודע אם לא שווה פשוט לקבוע שהלפרין הוא סקנד גארד…משהו סגנון שארפ וברד ליף. הרי להלפרין יש יד מצויינת ויחסית יציבה. מצד שני הבחור כן יודע לחדור וכן בד"כ יודע מה לעשות עם הכדור. הוא מוכשר כמו שד אבל הוא כנראה מפחד מידי לעשות טעויות…אולי איזה סופ"ש עם גדול הרכזים בהסטוריה – מג'יק- יסדר אותו מנטלית.

עופר 26 באוקטובר 2007

חזרתי להגיב, עדיין אין לי אינטרנט בדירה החדשה. למרות זאת, אני מצליח לעקוב בדרכים לא דרכים אחרי הבלוג.

אני חייב להגיד, שאני לא מסוגל לצפות במכבי ת"א כדורסל. אני מייחל להפסדים שלהם. אני ידוע שזו לא תגובה לפוסט, אבל קשה לי עם המעמד שלהם. אני גם מתקשה להבין איך עדיין אנשים ממשיכים לאהוד אותם במדינת ישראל ב2007 ומתייחסים אליהם כמשהו לאומי.
וחוץ מזה, אני בעד חלוקת היורוליג לבתים גאוגרפיים. אני חושב שכמות האמריקאים כאן, וכמות האירופאים בNBA יכולה להצדיק את היות היורוליג סוג של DEVELOPMENTAL LEAGUE לNBA עם הרבה יותר כסף, קהל, וחשיבות, מה שיתן לכדורסל פוש רציני. להפוך קבוצות אירופאיות לקבוצות FARM כאלה, כמו הסכמים שמתגבשים היום בין קבוצות בייסבול אמריקאיות ליפניות, ולשנות לגמרי את המבנה של הענף.

אה, ורונן – הימור – פ.צ. מרסיסייד עולים שלב בצ'מפיונס או לא?

רונן דורפן 26 באוקטובר 2007

עופר. לאן עברת?
לגבי מרסיסייד – לדעתי הם עלו. בניטז יכין את כל שלושת המשחקים הללו כגמר גביע. הוא ינצח את שני הביתיים ויגיע למשחק במארסיי עם סיכוי.

בעניין השני. התחושות שלי לגבי מכבי קהו מאד בשנים האחרונות. הדבר האדיוטי היחיד הוא שהם עדיין בליגה הישראלית בהרכבם החזק. שישימו שם קבוצה שניה או שיצאו ממנה. אני מעריך שהבעיה היא ש20-25 משחקי יורוליג זה עדיין מעט מדי עבורם מבחינה מקצועית.

בהקשר האירופי הם קבוצה בשולי הצמרת מבחינה תקציבית, הם מכניסים קצת עניין לספורט הישראלי ומקטינים את השעמום בו. אז אני עוקב אחריהם בעניין מסויים וכבר בלי איבה יותר מדי גדולה.
לפחות עד שהפועל אוסישקין תעלה לליגת העל.

יואב 26 באוקטובר 2007

עופר, אי אפשר להחליף קבוצה. אם כוונתך לטרמפיסטים, הרי שאני מסכים עקרונית וזה תקף לכל קבוצה.ואני תמיד טוען שמכבי מייצגת אך ורק את אוהדיה.בזה אני מאמין. כל אחד אחר שמתהדר בנוצות לאומיות, זאת אחריותו בלבד וזאת דמגוגיה חלולה(כולל של שימעון מזרחי).
רונן, ליברפול תיהיה חייבת תוצאה במארסי, בהנחה שהיא מנצחת את משחקי הבית. אם מארסי מוציאה נקודה בתורכיה, היא עם שמונה. פורטו תנצח במחזור האחרון את התורכים וגם לה שמונה.תיקו יספיק למארסי…
זה לא בלתי אפשרי אבל זה בור לא קטן בכלל(וזה בלי להתייחס למשחק בין פורטו למארסיי, שתיהיה בו צבירת נקודות כזאת או אחרת).

לון 26 באוקטובר 2007

אני עוד לא רואה את ליברפול מנצחת בעוד שבוע וחצי את בשיקטאש. במיוחד אם היא לא מצליחה לנצח ביום ראשון את ארסנל.

מרקפוצ'ינו 26 באוקטובר 2007

המשחק בארסנל הרבה יותר מעניין את האוהדים מאשר ליגת אלופות אבל לא בטוח עד כמה המצב דומה אצל הבעלים.

אני לא אוהב את ההתעסקות הזאת של איך צריך לאהוד קבוצה ומתי צריך לאהוד. לא אוהב? שיהיה לך לבריאות. אוהב אותה רק כשהיא מנצחת או מחשיב אותה לקבוצה ישראלית למרות שיש המון זרים גם זה שיהיה לבריאות.

במדינה שלנו אין הרבה נק' נחת ואם אפשר לברוח מהמציאות דרך הספורט אז למה לא. נסו לא להרוס את זה לאנשים. גם הטרמפיסטים לא אמורים להפריע לכם כל כך…אז יש אוכלוסייה של אוהדי הצלחות לא הדבר הכי חיובי בעולם אבל לא צריך להתייחס אליהם כמו לרוצחים.

יואב 26 באוקטובר 2007

מסכים מרק, אבל הלאומיות שמודבקת לקבוצה(וזה לא משנה כמה זרים משחקים בה. היא עדיין קבוצה ולא נבחרת) על ידי קהל ההצלחות, או אפילו קהל אותנטי, או מהמערכת עצמה, גורם למי שלא כזה, להרגיש כעוכר ישראל והוא אף מכונה כך לעיתים.כאוהד מכבי, אני שולל את התופעה הזאת ומכבד את זכותם של מי שרוצה לשנוא.יש מי שיגיד שזאת אפילו חובתו.אני לעולם לא יהיה בעד הפועל, לא נגד נתניה ולא נגד אנדרלכט.ואף אחד לא צריך להתגונן, או להתנצל.

יוגב 27 באוקטובר 2007

ואני תוהה מתי באמת אראה דיון על מכבי בלי אף טוקבק שמבקר את "שימון" או את "הקבוצה של המדינה"…

יו יו מה 27 באוקטובר 2007

לטעמי, אם ענף הכדורסל בישראל יקר ללבך, אינך יכול שלא לתעב את מכבי תל אביב.
גופת הכדורסל הישראלי מוטלת מדממת לפנינו וידיהם של אנשי מכבי בכלל ושמעון מזרחי בפרט מגואלות בדם הזה. לטובת קידומו האישי והכלכלי עושה האיש המתועב הזה בענף הזה כבשלו, ומונע בצורה צינית ולעיתים מושחתת כל נסיון לשנות את המצב. הרי ברור לכולם שפחות ופחות אנשים מתעניינים בענף הגוסס הזה עם כל שנה שעוברת. אבל זה ממש לא מטריד את ממלא המקום הנצחי של יו"ר איגוד הכדורסל (הכלומניק התורן שממונה רק באישור ורשות של מזרחי, ושניהם יודעים למה)
מה שמעניין את עו"ד מזרחי הוא להמשיך לסעוד על שולחנם של שועי עולם ושמירת מעמדו באירופה. אפילו יושבי הראש של האימפריות הספרדיות והיווניות לא זוכים לכבוד לו זוכה כבוד העו"ד – בעוד הם היו צריכים להאבק על מקומם בליגה המקומית וזכו להשתתף במפעל האירופי הבכיר רק – רחמנא ליצלן – פעם בכמה שנים, מזרחי לא מפספס אף עונה אז פלא שהוא נחשב שם לאיש חזק כל כך?
הרי בלי ההשתלטות שלו על המשאב הציבורי הזה, מזרחי היה עוד עו"ד לענייני תחבורה. וכמה מעניין כבר יכול להיות ויכוח על חגורת בטיחות?
ההתעקשות שלו ושל חבריו להמשיך להעלות קבוצה של 12 מליון דולר ויותר מול קבוצות שלא שוות רבע, היא פתטית ודומה לנער בן 17 שמתעקש להמשיך ולהטביע בפרצופם של ילדי קט-סל.
ובגלל אותה ההתעקשות, הענף הזה לא דומה לכלום. כמישהו שכלל לא מתעניין בכדורגל, אני אכול קנאה כשאני מסתכל על עשור עם כמה וכמה אלופות שונות. תנו לנו חמש שנים כאלה בכדורסל ולא תזהו את הענף. אבל כל זה לא יקרה כול עוד שמעון מזרחי מנהל את העניינים.

והגיע הזמן לחשוף את השקר הגדול ביותר על מכבי תל אביב. זה שנוגע לניהול המאוד מקצועי שלהם.
ובכן, שקר, כזב, הבל ורעות רוח. אין להתבלבל בין ניהול מקצועי לבין כיסים עמוקים.
האם לזרוק 1.8 מליון דולר לפח בעונתו האחרונה של האפמן – יותר מכל התקציב של רוב הקבוצות – היא דוגמא לניהול מקצועי? האם העונה האחרונה עם הסיכסוכים המגוחכים היא ניהול מקצועי?
אף ארגון בו קוף כמו מוני פנאן מקבל החלטות מקצועיות ורגב פנאן יושב על הספסל לא יכול להיות מקצועי ומכבי אכן לא כזו. אבל כשיש לך כל כך הרבה יותר כסף מלמתחרים שלך, כשלך יש שני עוזרי מאמן, מאמן כושר ושני סקאוטים בזמן שעוזרי המאמן בקבוצות אחרות משלימים הכנסה (של 3000 שקל) כמאמני נוער – קל לשקר שאתה מיקצועי ושעוד יאמינו לך

יואב 27 באוקטובר 2007

יו יו מה, לקחת הפסקה מהצ'לו לטובת הגיגים לא מבוססים ומתוסכלים על כדורסל?
לא אכנס לכל הפרטים של מה שכתבת, כי זה כל כך ארוך, כל כך מופרך וממש מריח אישי.
אבל.. את מיזרחי, רק מכבי מעניינת. אם היה חפץ בפוליטיקה, הכל היה פתוח בפניו.(כמו רבים מהקונוסים שניהלו את האדומים). טובתו האישית זה מכבי.כלכלית, הוא לא מרוויח ממכבי, והוא אדם אמיד מאד(התחתן עם כסף)…
מיזרחי לא משתלט על כלום. הוא מקבל מה שחושבים שמגיע לו(ארבע מיליון דולאר מערוץ מסחרי) והוא לא צריך להתנצל בפנייך שהוא טוב. האם היית רוצה שהוא יבנה קבוצה חלשה. כדי שתשב בבית ותגיד שיש תחרות?לפעמיים מכבי טועה(כמו כולם) אבל כמה מהר היא מתקנת. כי זה אירגון דינמי, יוצר ובעל ניסיון. האפמן הביא גביע במשכורת של מאתיים, ונחשב גניבה. גם אריאל. גם פארקר. גם ניקולה.היא גידלה שתיים מהחמישה הכי טובים שהיו פה(מיקי, עודד) ועוד רבים שנמצאים בשלושים הראשונים.
מכבי היא עסק פרטי, אבל שהכל החל, בשישים ותשע, (לאחר דאבל אדום)האיש היה אלמוני, ללא קשרים ובנה את מה שאתה רואה היום כתוצר מוגמר, בעשר אצבעות. הצלחה פתחה לו דלתות, לא שום דבר אחר.
מיזרחי מזניח את מקצועו בגלל מכבי. לרדת עליו בגלל זה, זה הזוי.(עו"ד לעבורה- ממש בושה, מה אומר לך).הרבה אנשים אחראים למצבה של הליגה, הרבה עצלנים, חובבנים, חסרי סבלנות וקנאים.
בקשר לפאנן "הקוף", השארת אותי חסר מילים…(עברתי להברות גרוניות, קופיות משהו, תוך כדי גזירת עוד רשת מול פנייך המשועממות).

יו יו מה 27 באוקטובר 2007

מה אומר לך יואב, אני אכן משועמם עד אימה מכל אליפות של מכבי.
אם גזירת רשתות בסוף עונה בה קרעתם אריות מגבעת שמואל ואשקלון עדיין מרגשת אותך – יש רופאים שיודעים לטפל בדברים מהסוג הזה.
זה שמכבי טועה לפעמים זה נחמד, אבל אם גם אחרי טעויות של מליונים הם לוקחים אליפות וגביע בהליכה, אין לזה שום משמעות.

מכבי היא אכן עסק פרטי (רק בשנים האחרונות) וזכותו של כל אחד מעובדיה לעשות הכל למען הצלחתה. הבעיה עם מזרחי הוא כובעו הנוסף כממלא מקום יו"ר האיגוד במשך שנים, ולמעשה היותו האיש החזק בכדורסל – כח שהולך וגובר ככל שמכבי מצליחה.
מדובר בניגוד אינטרסים מהמעלה הראשונה ומזרחי נלחם בחרוף נפש בכל נסיון לשנות את המצב הקטסטרופלי (לכל קבוצה שהיא לא מכבי) לא כנציג מכבי אלא כמנהל דה-פקטו של הכדורסל הישראלי.
מכבי היא אמנם עסק פרטי אבל המסגרת בה היא משתתפת שייכת לציבור ולא לאדון מזרחי שהשתלט על חלקת אלוהים הקטנה ולא מוכן לשחרר, לא חשוב כמה נזק הוא עושה לסביבה.
הפתרונות להצלת הענף ידועים לכל ורובם מתחילים ונגמרים בהגברת התחרותיות. הרעיון לזרוק על פרקט אחד קבוצה של 12 מליון וקבוצה של מליון אחד ולקוות שיקרה משהו מעניין הוא מופרך מיסודו וכל עוד לליגה הראשונה תהיה אותה אלופה שנה אחרי לענף הזה אין תקומה.
אם מכבי בונים סגלים במיליונים בשביל היורוליג, שיעזבו את בני השרון ונהריה במנוחה.
הם אפילו כבר לא זקוקים לאליפות המדינה כדי להשתתף ביורוליג.
מעניין שאתה מציין בגאווה את הכסף שמגיע מערוץ מסחרי ולא מתייחס לשנים הרבות בהן כספי ציבור הנציחו את המונופול הספורטיבי הזה.
יש איש אחד שלא יתן למצב הזה להשתנות למרות שהוא מחסל את ענף הכדורסל ולכן בעיני הוא איש מתועב. הכשרון שיש או אין לו לא רלבנטי לעניין הזה.
לגבי הברותיך הגרוניות – הייתי מציע לך לנסות לשתות משהו לפני שאתה קופץ למסקנות זאולוגיות, אבל מי יודע…

יואב 27 באוקטובר 2007

הכסף שמכבי קיבלה העונה, הוא ההוכחה לשוויה האמיתי בשוק. רק בשנה אחת היא קיבלה יותר. אף אחד לא הצמיד אקדח לערוץ הראשון.
החוק הרוסי, משחק אחד על אליפות, הם רק שתי דוגמאות לחוקי אנטי מכבי שעברו. גם בכדורגל, ראשי הקבוצות נמצאות בהתאחדות. מי רצית שיהיה? שאול?
אין לך מושג ירוק כמה שימעון עוזר לקבוצות השונות. גם פה, וגם ביבשת.
מכבי בונה סגל כדי להתחרות ביבשת. היא לא תרדיד את עצמה. זאת לא דרכה. זאת הדרך של אנשים שדורכים במקום ומסתפקים בבינוניות.זה נוגד כל חוק של חופש עיסוק הדבר הזה…
אם אין מקום לעוד שתי קבוצות ברמה גבוהה פה זה באמת חבל, אבל לא בעיה של מכבי.
דווקא קליין, בסבלנות, יוצר משהו ראוי(שלושה גביעים, ותואר אירופאי), עיקבי,מתוקצב גבוה, והיה רחוק שניה וקצת מדאבל.
בגדול, מכבי הייתה עסק פרטי גם בעבר, רק צנוע יותר. לא מועצות פועלים מושחתות, או קופות הסתדרות עשוקות.
אין לי בעיה שלא ישחקו פה. אבל כל עוד הם פה, אני רוצה לנצח.אולי נקשור להם את הרגליים , או שישחקו עם ארבע… כמו בשכונה.
זאת ליגת העל. מי שלא רוצה, שלא יהיה. תבין, זה לא מעינינו.
ובקשר לענף שלך, מצבו לא רע בכלל. והיה גרוע יותר בלי מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב שלוקח את העסק הזה ברצינות, לא מלין שכר, מנסה להתקדם, ומגדל את הכדורסלנים הטובים ביותר פה.
אליפות עדיין עושה לי את זה.ושום רופא לא יגרום לי לרצות להפסיד. אולי אתה צריך ללמוד לרצות לנצח במקום לשבת על הגדר וליבב. יש לי הרגשה ששכחת את המרכיב "השולי" הזה בספורט תחרותי.(וגם אם יעשו תקרת שכר, זה ישנה? מי שלא רוצה לנצח לא ינצח).

rondi 28 באוקטובר 2007

אני נוטה לתת לקטש, לפחות בשלב הזה, את הקרדיט שהוא יודע מה הוא עושה.
כמאמן חדש בקבוצה חדשה, הדבר החשוב כרגע הוא לבנות שיטה. המנהיג של מכבי בשלב הזה צריך להיות קטש. רק לקראת השלב הבא, במידה והשיטה תעבוד, יצטרכו המנהיגים על המגרש לקבוע את ההיררכיה בתוך הקבוצה.
סגנון המשחק של מכבי נכפה מלכתחילה על ידי המסורת של המועדון(בעיקר השושלת האחרונה) ועוד יותר ע"י האופי הייחודי של הקהל בהיכל.
לקהל ביד אליהו יש את היכולת ליצור מומנטום שגומר משחקים. הוא אולי נחשב לקהל מפונק וביקורתי, אבל ברגעים הנכונים, כשהשחקנים על המגרש מתחילים ליצור – הקהל ממנף את היתרון לקביעת עובדות.
זה בדיוק מה שקרה במשחק הפתיחה. הקהל נתן את האות לקאמבק ברבע הרביעי (ולוויציץ' את הביטחון לקחת שלשה סופסוף!!) וגם הבטיח את הניצחון בחצי הדקה האחרונה. במהלך כל המשחק מול לה מאן קטש חיפש. הוא עשה חילופים מוזרים, מהירים, מפתיעים ואמיצים. קטש מבין את מה שנדרש ממנו בכדי לבנות שושלת חדשה – ליצור כימיה בין מה שקורה על המגרש ומה שקורה ביציעים.
אין ספק שיש עוד הרבה מה לשפר – אבל עם כל הכבוד לרונן, ויש כבוד, נראה לי שמכבי מסתדרים כרגע בלי יועץ דינמיקה קבוצתית או תפקיד בולשיטי דומה..

Comments closed