חג המולד (1)

הייתי היום באיצטדיון אשבורטון-גרוב, שהספונסרים רוצים שנקרא לו איצטדיון האמירויות, לראות דרבי בכלל לא רע. המשחק, עליו כתבתי למחר לעיתון, היה התגלמות הדיון על תפקיד המנג'ר. חואנדה ראמוס תכנן את המשחק הזה טוב יותר מארסן וונגר. הוא בהחלט מצא דרך לנטרל את הנעת הכדור של ארסנל ולהשיג לשחקניו הרבה שטח פנוי באזורים התקפיים.
אבל זה בקושי יתרון. כי ארסן וונגר בנה מועדון במשך יותר מעשר שנים ובמועדון הזה יש לו סגל שחקנים הרבה הרבה יותר טוב משל ראמוס. האירוני הוא שססק פברגאס, שהיה לא טוב וטוטנהאם די הצליחה למנוע ממנו לנהל את המשחק, בכל זאת בישל את שני השערים.
ההגרלה של ארסנל בליגת האלופות מול מילאן היא מעניינת מאד בהקשר הזה. גם מילאן לא תיתן לפברגאס את הזמן לעבוד ושחקנים אחרים בקישור של ארסנל יצטרכו לקחת מנהיגות. הרי גם ברור שמילאן החלשה של הליגה היא אחיזת עיניים ולמשחקים מול ארסנל הם יבואו מאורגנים מאד.
אגב, אני לא רוצה להיות סנטימנטלי במיוחד – אבל סנדוויץ של צלי טלה עם חרדל דיז'ון במחצית? יש משהו קצת לא טבעי באיצטדיון האמירויות הזה.
*
מה שהיה מעניין במשחק הוא ששמעתי באיצטדיון משהו שעד היום שמעתי רק מאוהדי מנצ'סטר יונייטד. קריאות לעג שקשורות לנבחרת אנגליה. והקהל שר לשוער טוטנהאם והנבחרת פול רובינסון you let your country down. ומה שמעניין הוא שהם שרו "המדינה שלך" ולא "המדינה". בהקשר הזה קראתי מאמר מעניין במגזין WSC שכתב הארי פירסון. פירסון כתב ספר נהדר על הכדורגל בצפון מזרח אנגליה וגם כותב כתבות עבור "שם המשחק" שכדאי לכם מאד לקרוא.
פירסון כותב שתופעת שנאת הנבחרת באמת החלה במנצ'סטר יונייטד אבל עכשיו היא חזקה גם בקבוצות הגדולות אחרות. אבל יותר מזה הוא מציין שרמת השנאה במשחקי בליגה לשחקנים יריבים היא כל כך גבוהה שאוהדים פשוט מתקשים לעשות את המעבר מהאיבה שלהם לוויין רוני, ג'ון טרי או סטיבן ג'ררד כשזה מגיע למשחקי הנבחרת הלאומית.
זה נכון מאד. מגרשי פרמייר ליג הופכים מקומות פחות ופחות נעימים לאוזן, ככל שהם הופכים יותר נעימים לעין וגם לישבן ולקיבה.
עוסקים הרבה בניתוחים מערכתיים של הצלחה או כשלון של נבחרות. שחקנים זרים ומאמנים ותהליכי הכשרת שחקנים. אבל אולי במדינות מסויימות האנרגיה סביב הכדורגל היא כל כך סקטוריאלית שהנבחרות הלאומיות שם ייכשלו תמיד. אולי לא מפתיע שאנגליה וספרד הן שתי הנבחרות היותר כושלות של הכדורגל הבינלאומי.
שוחחתי על זה ברכבת למנצ'סטר עם אוהד סיטי שעלה בבירמינגהם אחרי שעשו תיקו חוץ באסטון וילה. הוא ציין שאוהדי וילה קיבלו בבוז את סוון גוראן אריקסון – שגם הוא מהאשמים במצב נבחרת אנגליה. כך שבקרוב כנראה גם אוהדי מנצ'סטר סיטי, שכמו בחורות מפוקפקות בלונדון מתחילים להתאהב באופן בלתי מוסבר בשבדי הקריר הזה, ייפרדו מתמיכתם בנבחרת אנגליה.

חידון מספר 55 (הגדולניקים)
חג המולד (2): האולד טראפורד האהוב כל כך

16 Comments

יובל מונד 22 בדצמבר 2007

אני לא חושב שרחוק היום שגם בארץ אוהדים לא יוכלו לעשות הפרדה בין השנאה שלהם לשחקנים בליגה (ואני מתכוון כמובן לשנאה ספורטיבית לגיטימית, כמו זו שציינת בכתבה), לבין אותם שחקנים בתלבושת הלאומית. אני מכיר הרבה שכבר מזמן שם, וגם אני – למרות שאני לא באמת רוצה שנבחרת ישראל תפסיד בשום משחק שהיא משחקת – מקבל הרבה יותר טוב ניצחון מגול של ברדה מאשר של נמני.

יואב 22 בדצמבר 2007

רונן, מישהו חייב להסביר לי את התופעה שנקראת טוטנהאם.מועדון גדול בעל היסטוריה נאה, הפך למועדון הכי לוזרי בעולם כולו בעשרים שנה האחרונות.אין אח ורע לכשלונם בדרבים מול ארסנל לאורך כל כך הרבה שנים. לא נמצא מועדון בסטטוס שלו בעולם, שתמיד מפסיד כשזה חשוב לו. חבר טוב שלי המציא מושג שנקרא-ציר "הרשע", שהכוונה היא למועדונים שפשוט תמיד ימעדו ברגע הכי חשוב(הסקוטים למינהם, ניוקאסל ועוד),. טוטנהאם מובילה שם בהפרש ניכר…
שקין ניגש לבעוט את הפנדל, אמרתי לבת שלי- הוא מחמיץ וארסנל מנצחת. זה כבר ממש לא טבעי העניין הזה.
מתוך ארבע עד שש נקודות שהיו צריכים לקחת בשני הדרבים, לקחו אפס.

שרון רזניק 22 בדצמבר 2007

אוף טופיק,און טופיק בהתייחס לפוסט הקודם…

ראיתי עכשיו את התוכנית של מרדונה.כזו כמות טמטום לא ראיתי מעולם! השיא היה כשהוא ריאיין את מייק טייסון והם ליקקו זה לזה(את האגו) למרות שזה די ברור שכמה שטייסון מוכשר בכדורגל, ודייגו באיגרוף, כך גם הבנתם באותם תחומים…
אה כן,דייגו הדגיש גם כמה טייסון הוא "אדם טוב"…
סתם,רציתי לחלוק…

שרון רזניק 22 בדצמבר 2007

עוד משהו בנושא של טייסון-מרדונה, מבין השניים,במפתיע, דווקא טייסון עשה רושם של מי שאומר דברים פחות מטומטמים…

Glenn Edward Schembechler 22 בדצמבר 2007

אכן "באופן לא מוסבר".
נשמח לשמוע מחר האם החסילונים בטרפורד טעימים יותר?

לון 22 בדצמבר 2007

זה נשמע מעניין ומוזר כאחד. השנאה היתה אמורה לפחות באיצטדיונים בגלל קהל הפרוונס (או הצלי טלה בדיז'ון במקרה שלך). כלומר קהל שעל הנייר לפחות, אמור להיות פחות אמוציונלי כלפי הקבוצה ולכן גם כלפי שחקני היריבות. קהל שבא לשם הבידור. זה לפחות הסטריאוטיפ שדובר עליו שוב ושוב. האם יש כאן מהפך ? מה ההסבר שלך ?

Danny 22 בדצמבר 2007

Ronen: I had a real bad burger at old Trafford, hope you enjoy the game, I will watch on the tube

רונן דורפן 23 בדצמבר 2007

לון – יש לי תחושה שזו מין ציניות של הקהל. אבל זו ציניות שכבר עברה מזמן את גבול ההומור. מין תחושה של "הם מרוויחים 60 אלף לשבוע אז מותר להתעלל בהם". סול קמפבל דיבר השבוע על כמה לא נעים לשחק באנגליה.

דני- אני אמרתי לך לקחת מהפיש אנד צ'יפס…..
בהתחשב במקום בו אתה גר הנכונות שלך לגעת בבשר אנגלי היא לא פחות ממדהימה.

גלן – לשמחתי לא יהיו מחר חסילונים. למשחק בארסנל הוזמנתי על ידי מישהו שיש לו מין חבילת אירוח כזו לקואופרטיבים.

שרון – טייסון ומראדונה היו גיבורים לאומיים בשיאם. אלא שטייסון בא מתרבות שדחתה אותו מרגע שהדרדר ומראדונה מתרבות שתמשיך לסגוד בו גם אם יהיה מטורף לחלוטין. האמת – ראיתי כמה מהתכניות. התכנית האחת הראויה הייתה התכנית בה ביקר פלה והשניים דיברו ביניהם. זה היה מרגש בלי שום ציניות לראות את שניהם מדברים.

סטפ 23 בדצמבר 2007

בקשר לקמפבל, רוי קין ושאר הפיגורות בכדורגל האנגלי שכל הזמן מקטרים על זה שמקניטים אותם אני אומר שיפסיקו להיות בכיינים, הם מקבלים המון כסף וזה חלק מהמשחק. לגביי סול ספציפית, הוא באמת ציפה שאוהדי טוטנהאם לא ישרקו לו בוז (ויותר) אחרי "הבגידה" שלו?!

ובקשר לטוטנהאם בכלליות, אם כבר השווית אותנו לליברפול אז אני מאוד מקווה שאם כל הלוזריות שלנו נדע בסופו של דבר לנצח ברגע הכי חשוב – כמו שהם משום מקום הניפו את גביע האלופות לפני מספר שנים…

עמית 23 בדצמבר 2007

לסטפן – אני נוטה להסכים איתך בעניין הזה. הכדורגל הפך (ב- 30 השנים האחרונות בערך) ללא סתם עוד ספורט, אלא לבידור להמונים, ושחקני הכדורגל הפכו (בעיקר מאז חדירת הטלויזיה בלווין והשידורים החיים בצבע) ללא סתם עוד ספורטאים, אלא לבדרנים, סלבריטאים, שחקנים בהצגה האולטימטיבית של הגלובוס שעולה מחדש, מדי שבוע, באצטדיוני העולם.

חלק מההצגה הזאת, חלק מהבידור להמונים, הוא גם העידוד, השירים, הקללות (עד גבול מסוים), ההקנטות והאיבה לשחקני הקבוצה היריבה. זו הצגה, והשחקנים הם דמויות המפתח בטרגדיה-קומדיה הזאת.

על כך הם מקבלים כסף. והרבה.

כל עוד זה לא חורג מתחום הבידור ומתחומי היציעים (והעיתונים), ולא מגיע לחיים האמיתיים (בריונות, חוליגניזם, איומים וכד') – אלה כללי המשחק שבו הם עוסקים וממנו הם משתכרים.

אם קמפבל היה רוצה להתעסק בספורט מקצועי ותו לא, בלי כל הטררם שמסביב, הוא היה צריך לפנות מלכתחילה לאתלטיקה קלה.

לון 23 בדצמבר 2007

לצערי קמפבל הוא עד בעייתי. יש לו יותר מידי בעיות נפשיות והרושם הוא שלא נעים לו בחיים בכלל, ללא קשר לכדורגל. בנוסף, הוא חשב שאם הוא יעבור מארסנל אז הלחץ ירד, אבל הוא שכח שבכל קבוצת כדורגל יש לחץ. ודאי בקבוצות שמשחקות בליגות הבכירות בעולם.

Glenn Edward Schembechler 23 בדצמבר 2007

על פניו, לפי הצהובונים, נראה שמתפתח עימות חדש מרתק בין יונייטד לסיטי: למי יש שחקנים יותר מטומטמים.שוב אנחנו בפיגור קל אבל הכל עלול להשתנות.
אבל עולה חשד קל באפי שאולי אצל אריקסון המעמד של מיקה ימשיך וישתפר? בחזקת יודע צדיק נםש בהמתו.

וליעול: לא שווה לחסוך את הכסף ולארגן מסיבה משותפת לשתי הקבוצות?
אם יש מישהו שממש ממש עכשיו במנצסטר שווה להעביר הצעה כזאת לראשי התאגידים.אפשר להשתמש במושגים כ"ניהול סיכונים" ו"מיכסום הישגים" לטובת הרעיון.

לפחות מיקה לא בכלא….

יואב 23 בדצמבר 2007

אפרופו ציר הרשע… דרבי מובילה על נציגה נכבדת בציר-ניוקאסל..
אברטון היא אולי הקבוצה המרשימה ביותר שראיתי השנה מלבד ארבע הגדולות. שש נקודות מולה יכול להיות מכריע…
ומי שלא מבין כמה ריו חשוב ליונייטד, קיבל דוגמית היום.. וידיץ, לרגעים, הזכיר לי את סקוטי פיפן. הגנה איזורית של איש אחד….

Gilad Bloom 24 בדצמבר 2007

Regarding the National team issue,there have been years when Sherf was coaching the team that i wanted Israel to lose,i didn't like him,his team was consisted of disgusting players (Berkovits,Revivo Abuksis,Nimni) and it was a pleasure wathing them fail,there were no players from Hapoel which made it easier…when Nillsen came i started to support them and even with Grant i had some sympathy because they were at least a team,a very mediocre team but with some kind of a strategy….I'm surprised at the hatred of Man U. fans of the national team,i recall watching a game in 1986 in White heart Lane between Man U. and Spurs(0-0),one of the things that impressed me was that the United fans gave a standing ovation to Ray Clements who was the national goal keeper at the time and a former Liverpool keeper,Ronen ,any explanation?.. To Yoav,as a Spurs fan i've been eating my heart out in recent years but in my life time i have witnessed the Spurs winning 2 FA cups and 2 Uefa Cups plus a few good runs in Europe and a few memorable results so to label them the biggest losers is a bit radical,compared to Man U. and Arsenal we are losers but in general it's a better than average team to support, never relegated and usually in the top 6 in the league and also commited to offensive footbal..i do agree that we choked way too many games in the last 3 seasons,especially in Derbis,i don't remember us winning any Derbi in the last 2-3 seasons even against Westham,it's like a knife in the heart every time,last week was a joke,why not let Berbatov take the penalty?he is the best league player there is along with Ronaldo,Drogba and Teves,..by the way ,what a stupid foul on Giggs, by the Everton defender…. 

יואב 24 בדצמבר 2007

גילעד, כתבתי את זה בחיבה. יש לי כזאת לטוטנהאם…הידיעה הברורה שקין יחמיץ ושתפסידו, היא המטרידה. מין קרמה רעה רעה במשחקי דרבי.

moses 24 בדצמבר 2007

Gilad, as spurs supporter through family ties i have to agree with you but I must say that I could see the penalty going out and arsenal winning from miles away, having said that, everyone here failed to mention the injury list spurs were facing (including ronen on israel hayom)
all in all I'm quite optimistic and believe Ramos is the first world class manager spurs appoint in for more then a decade

Comments closed