אחר הצהריים בסוסים

אני חוזר עכשיו מאירוע ספורט נחמד מאד. מדי שנה, בשעות האחרונות של השנה, עורכים בבודפשט מירוצי pacing – כלומר המירוצי סוסים הללו בהם הסוס רתום לעגלה קלה. מזג האוויר היה שש מעלות מתחת לאפס. מזג אוויר אידיאלי לכוסות יין חם עם קינמון וצפייה בסוסים שרצים בשלג.
ואחד הדברים היפים ביום המירוצים הזה הוא שלא משתמשים רק ברוכבים מקצועיים אלא גם בכמה ספורטאים-סלבריטאים אחרים שמאמנים אותם לאירוע. וכך מצאתי את עצמי מהמר – ומנצח! – עם סוס בו נהגה ריטה קובן. קובן היא ספורטאית עצומה בהחלט, פעמיים אלופה אולימפית ושש פעמים מדליסטית אולימפית בקאייקים.
*
ֿהמירוץ נערך בהיפודרום של בודפשט הקרוי על שם קינצ'ם. קינצ'ם הייתה אחת הסוסות האגדיות בהיסטוריה. ואם האמריקאים חוגגים את 16 הניצחונות הרצופים של סיגאר, מה תאמרו על הגברת הזו שניצחה בכל 54 המירוצים בהם השתתפה? ואלו לא היו מרוצים נגד חמורים בכפר או משהו. היא ניצחה בגודווד באנגליה ובמירוצים היוקרתיים ביותר של גרמניה, צרפת ואוסטריה. מסתבר שהיא סירבה לשתות כל מים מלבד כאלו בבאר שבחווה בה גדלה – והיה צורך להסיע עבורה מים לתחרויות.

מחוץ להיפודרום עומד פסל של הסוסה האגדית, מה שהזכיר לי כמה עמים אוהבים את הסוסים האלופים שלהם. לפני כמה שנים התגוררתי במלבורן ושם עומד במוזיאון פוחלץ של פאר-לאפ, גדול סוסי אוסטרליה. הסיפור המדהים הוא שהסוס הזה, שרץ בימי המיתון הגדול, נלקח לתחרויות בארצות הברית ב-1932 ושם מת. אבל כל כך אהוב היה על אוכלוסיית אוסטרליה שגופתו הוחזרה הביתה ממרחק חצי עולם, לפחלוץ והצבה במוזיאון.

האוסטרלים משוכנעים עד היום שהורעל על ידי המאפיה באמריקה. ואם אתם חושבים שהבאתי כאן סיפור על איזו אנקדוטה היסטורית שאיש לא זוכר – הבדיקות האחרונות להוכחת תיאוריית ההרעלה נעשו בחודש האחרון.

אגב, שמתי לב להבדל אחד בין השניים. פאר לאפ היה סוס ענק בגודלו וקינצ'ם סוסה מאד רזה.

cabinet.jpg
0-kincsem34020.jpg

למעלהֿ: פאר לאפ במוזיאון במלבורן. למטה: פסל של קינצ'ם של הפסל הצרפתי איזידור ז'ול בונוהאר

לסיכום הנושא, אירוע כזה ממחיש לך למה מדינה מסויימת היא מעצמה בספורט ואחרות לא. האם בלוח השנה הישראלי יש תאריך אחד הקשור לאיזשהו אירוע ספורט? ממש לא. היו פעם צליחת הכנרת ומרוץ התבור ויש מרתון טבריה – אבל אין שום אירוע שנתי חברתי כזה. מרוץ סוסים שנתי הוא רעיון לא רע – במיוחד משום שהסוסים אהובים במגזר הערבי – אבל בארץ כמובן דנים במירוצי סוסים רק בהקשר הטוטו ועוד כסף ולא בהקשר של אהבת הארץ והאדמה.

ובהקשר לוח השנה כתבתי פעם בynet על הקשר בין לוח השנה בארצות הברית לספורט . ויכולתי לכתוב טור דומה לחלוטין על אנגליה או הונגריה או אוסטרליה. שם אגב, מירוץ הסוסים "מלבורן קאפ" הוא לא רק ביום קבוע בשנה, הוא גם יום חופש רשמי במדינת ויקטוריה ובדרום אוסטרליה.

הגיבור הודאי האחד של ה-16-0
עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב

26 Comments

גע"ס 31 בדצמבר 2007

באמת אין אירועים ארציים כאלה, אבל יכול להיות שקיימים אירועים כאלה ברמה האזורית. צליחת הכנרת היא באמת דוגמה טובה (היא עדיין מתקיימת?), ובילדותי היינו הולכים בכל שנה גם בצעדת הכנרת (היא עדיין מתקיימת2?), ומקבלים בסוף שוקו ותעודה (או שזו היתה מדליה שהונפקה לכבוד האירוע? שלושים שנה, לכו תזכרו). למרבה הצער יש גם הרבה אירועי ספורט שנתיים שנעשים לזכר מישהו.

וכמובן יש את המשחק המסורתי בין מכבי לקבוצה יוונית כלשהי בחנוכה (למרות שאני זוכרת לפחות שנה אחת שבה היה משחק נגד הרומאים ולא נגד היוונים), וגם הגומלין של רבע גמר ליגת האלופות מתקיים בכל שנה ביומולדת שלי או ימים ספורים לפניו או אחריו (אבל רק כי אופ"א מתעקשים לקיים את המשחקים בימים שלישי ורביעי. בכל מקרה זאת הדרך שלי לוודא שגברים, שכידוע לא זוכרים תאריכים, יזכרו בכל זאת להגיד לי מזל טוב ומקסימום הם יטעו בשלושה ימים).

Danny 31 בדצמבר 2007

Very refreshing article before the new year. By the way, I participated in the Kineret Crossing six times during the late sixties

legal alien 31 בדצמבר 2007

ואולי זה המקום להשבית את השמחה ולציין כי מירוצי סוסים הם ענף שמוליד מקרים רבים של התעללות בסוסים. וכן, זו הכללה, וברור שלא מדובר בסוסים האלופים, וכן – רוב מגדלי הסוסים אוהבים את הסוסים שלהם. אבל לברי בונדס יש לפחות את הבחירה אם לקחת סטרואידים או לא, ולהרבה מאד סוסים אין – וזה רק קצה הקרחון.

רונן דורפן 31 בדצמבר 2007

דני – איזה מסלול שחית? עין גב-טבריה? כמה קילומטרים זה היה? אני זוכר שקראתי פעם סיפור על הראשון ששחה את הכנרת לאורך – 22 קילומטרים

רונן דורפן 31 בדצמבר 2007

לשוהה – זה נכון וזו שאלה נכבדת. האם למשל גן חיות הוא מוסד טוב? מצד אחד, סביר שלרוב החיות טוב יותר בטבע (למרות שגן חיות מאוזן הוא סביר). מצד שני, אם גן החיות מביא למודעות של אנשים לטבע ולחי אז אולי הוא מוסד חיובי…

בדומה, מרוצי סוסים מביאים בסך הכל לסימפטיה של אנשים לסוסים. וצריך לאסור לתת סמים לסוסים.

Danny 31 בדצמבר 2007

As far as i recall it was about two and a half km. I think it went to Tsemach, i am not sure, it was over 35 year ago

Glenn Edward Schembechler 31 בדצמבר 2007

ויש סיפורים פה על אנורקסיה עד מוות של רוכבי סוסים מקצוענים…

לון 31 בדצמבר 2007

יופי של סיפור לכבוד השנה החדשה.

מסורת של ספורט בכלל וספורט וחברה בפרט, זה משהו שיש באומות נורמליות.
כך שביום שיהיה בארצנו ארוע ספורט שיהיה חגיגה עממית, זה יהיה סימן שהתקדמנו מאוד.

(אפרופו יין חם עם קינמון, מה המשקה האלקוהולי המקומי ?)

לון 31 בדצמבר 2007

כנראה ששתיתי יותר מידי. הק' שייכת ל- 2007 :)

מנשה 1 בינואר 2008

אילו אפשר היה לקיים בתל אביב את המרתון ביום שבת,שהוא היום המתאים לקיומו של אירוע כזה שהיה מביא עשרות אלפי רצים,המרתון בתל אביב היה הופך להפנינג ספורט שנתי.משום מה כדורגל אפשר לשחק בשבת אבל מרתון הוא כנראה סדין אדום בפני הגורמים הדתיים.אולי יום אחד זה עוד יקרה.

zikit 1 בינואר 2008

צליחת הכינרת עדיין מתקיימת, את השנה כבר פספסנו כי זה בספטמבר-אוקטובר
קישור לאתר הצליחה האחרונה:
http://www.shvoong.co.il/bike/kineret/index.asp
לדעתי יש לא מעט אירועי ספורט עממיים בארץ כל מיני צעדות וכאלה, רובן ברמה המקומית ולא הארצית, אבל הם באמת לא אירוע שנתי חברתי ספורטיבי חשוב

רונן דורפן 1 בינואר 2008

מנשה – אני לא בטוח שאי אפשר לקיים מרתון בתל אביב בשבת. כמו שאתה אומר – יש כדורגל.

לון – יש פה משקה בשם פלינקה שעושים אותו משזיפים או דובדבנים או משמשים. הוא בערך 40 אחוזי אלכוהול.

אוהד 1 בינואר 2008

נראה משקה שווה לחגוג איתו את תחילת השנה
http://en.wikipedia.org/wiki/Palinka

נודניק 1 בינואר 2008

מנשה – שתי שאלות –
למה מרתון בשבת יביא עשרות אלפים?
ולמה אתה רוצה לא לאפשר לי ולכשכמותי (כלומר – דתיים) להשתתף?

מרקפוצ'ינו 1 בינואר 2008

נודניק- אף אחד לא עושה לך דווקא.

בשבת יש חופש ואנשים יכולים למצוא להם יותר זמן פנוי וזמן התאוששות מריצת מרתון.

ניתן לומר די בביטחה שרוב אוכלוסיית הארץ הם חילונים. בחרת סגנון חיים מסויים שגורם לך לוותר על הרבה דברים, בינהם ריצה בשבת. זה ידעו שאי אפשר לספק את כולם גם אם ממש ממש רוצים.

אתה תמיד יכול לנסות לארגן משהו אלטרנטיבי לאוכלוסייה הדתית.

נודניק 1 בינואר 2008

מרקפוצ'ינו – ברור שיש מקרים בהם לא ניתן ל"ספק את כולם."
אבל – כאן הפתרון מאוד פשוט: מרתון ביום ראשון, שני, שלישי, רביעי או חמישי.

רונן דורפן 1 בינואר 2008

מרקפוצ'ינו. שוב אני נאלץ לקחת את העמדה שדמוקרטיה היא לא שלטון דורסני של הרוב על חשבון המעוט.
כמדינה יהודית הייתי מצפה שיהיו בישראל ימי חופש חילונים שיאפשרו לדתיים השתתפות באירועים חילוניים.
למען ההגינות יש לטעון כי המנהיגות הדתית מעולם לא נלחמה על הדברים הללו – אולי משום רצונה לשמור את אנשיה (ומצביעיה) בגטו תרבותי.

חייש 1 בינואר 2008

איכשהו, קשה לי לדמיין שכל הסוסים במירוצים הנ"ל מסיימים את חייהם בשיבה טובה, שנים רבות לאחר שירדו משיא כושרם.

ספורט המערב בעלי חיים אינו נחשב לספורט.

גיל 1 בינואר 2008

לחייש, מתנהגים לסוסים בכל הכבוד הראוי להם לאחר הפרישה בין השאר כי הם מכרה זהב להפרייה. ושלא כמו יצורים מגומשים אחרים ההולכים על שניים שלמדו עם השנים להפרות בצורות מלאכותיות יותר ההפריות נעשות בצורה הרבה יותר טבעית.

רונן דורפן 1 בינואר 2008

חייש – מכל החיות שהאדם מגדל לצרכיו סוסי מירוץ יחסית במצב טוב מאד. גיל ציין את עניין ההפריה שהוא אולי עניין למעטים. אבל כל חובב מרוצים שמח לרכוש סוס מרוצים כסוס רכיבה פרטים – כך שלרוב הם מוצאים בית טוב לשארית חייהם.

אינני מקבל שספורט המערב בעלי חיים איננו ספורט. כמובן שיש תחרויות מזעזעות כמו מלחמות שוורים וציד. אבל יש ענפי ספורט לחלוטין לא בעייתיים הקשורים לרכיבה על סוסים – תחרויות מהירות, תחרויות ביצועים, פולו ועוד.
ישנם גם תחרויות סבירות לבעלי חיים אחרים – כלבים, כלבים עם מזחלות, יונים וגמלים.

legal alien 2 בינואר 2008

קצת חומר למחשבה. זה כמובן די חד צדדי אבל בכל זאת די אמין:

http://www.anonymous.org.il/bidur-ratsim.htm

בכל תעשיה שמערבת כסף כה גדול הפיתוי לנצל את החלש לשם הפקת רווחים הוא חזק. במקרה הזה החלש שעל גבו נבנית התעשיה הוא בעל חי, גם אם רבים זוכים ליחס של מלכים, מקרי ההתעללו וההזנחה הם קשים ורבים. ואני לא אוהב שמוסיפים זאת, אבל אני כותב זאת מידע אישי.

רונן דורפן 2 בינואר 2008

לשוהה. תודה על הלינק. כל שאומר לך הוא זה. גם אם ענף מרוצי הסוסים רקוב, אז הוא צריך תיקון ולא סגירה. כי כשלעצמו הוא איננו בלתי מוסרי. הוא מבטא את אחת הפעילויות האנושיות העתיקות ביותר ופעילות לא אלימה.

אם צריך חוקים זה עניין אחר לחלוטין – אבל רכיבה על סוסים (שאגב… מעולם לא עשיתי ואני לא במיוחד מתלהב מזה… שלא תחשוב שאני אוהד גדול) היא ענף ספורט טבעי ומוסרי לחלוטין (אנא אבחן – ייתכן ובתעשייה יש חוסר מוסריות גדולה, כענף ספורט הוא איננו בעייתי).

ייתכן ואתה נמצא במקום בו אתה לא מוכן כלל לניצול חיות: אכילה, עורות, ניסויים רפואיים נחוצים. ועל כך אעיר, מאבקים לרוב מצליחים כשהמטרות שלהם הן פרגמטיות.

אגב, סוסים כמו קינצ'ם, שרצה במאה ה-19, נהגו לרוץ פעמיים-שלוש בשבוע. כיום סוס מירוצים מתחרה פעם בכשלושה שבועות.

לון 2 בינואר 2008

רונן, נו, טעים הפלינקה ? (בהתחלה חשבתי שזה ליקר. אבל לפי וויקיפדיה זה דומה יותר לברנדי).

אוהד, תודה על הקישור.

legal alien 3 בינואר 2008

רונן – האבחנה שלך מדויקת. ואני כלל לא באותו מקום שאתה מדבר עליו – למעשה אני קרניבור לא קטן. פשוט לי באופן אישי, לאחר שנחשפתי למידע הזה, קשה ללכת למירוץ סוסים ולחשוב שאני תורם באיזה מקום לענין הזה. ואם תרצה לומר שאני לא עקבי בעמדתי המוסרית, יהיה לי קשה להתוכח אתך

Comments closed