תום ג'פרסון והילוכים חוזרים

חבר קונגרס מהוואי, ניל אברקובמי, רוצה להעביר הצעת חוק שתקבע כי שיטת הכרעת האלופה בפוטבול מכללות היא לא חוקתית. מה שהביא אותו למסקנה היא לאו דווקא קריאה חוזרת בכתביו של תומי ג'פרסון אלא העובדה שאוניברסיטת הוואי סיימה את העונה בלתי מנוצחת ובכל זאת לא זכתה לשחק על האליפות. בגמר שיחקו לואיזיאנה סטייט שהפסידה שני משחקים ואוהיו סטייט שהיה לה הפסד אחד. לואיזיאנה סטייט ניצחה ויש תחושה שאלופה עם שני הפסדים היא פארסה.

למה הוואי לא קיבלה הזדמנות לשחק בגמר?

סיפור ארוך. אבל בקצרה: פעם הקבוצות היו משחקות בליגה האזורית שלהן – כמו הביג-10 או הACC וכיוצא באלו – בסוף השנה היו נערכים משחקי הBOWL היוקרתיים. אלו לרוב היו בין קבוצה שזכתה באחת הליגות מול קבוצה אורחת. אבל לפעמים, כמו בROSE BOWL זה היה בין שתי אלופות של ליגות גדולות. וכך כמעט מעולם לא התקיים גמר "אמיתי" והאלופה נקבעה במשאל עיתונאים ומשאל מאמנים ולעתים היו גם שתי אלופות (אבל פחות פעמים משנדמה לכם). האמת, זה לא מנע מפוטבול המכללות לפתח אהדה לאומית עצומה ומסורת.

אבל אמריקה היא מדינה של שינויים ולכן החליטו לפני כמה שנים על שיטה לפיה תהיה רוטציה בין משחקי הBOWL הגדולים באירוח משחק בין המכללות שמדורגות ראשונה ושנייה. איך קובעים את הדרוג. ובכן, יש מין נוסחה שמחשבת כל מיני דברים, כמו אחוזי הצלחה וכוחן של היריבות שניצחה כל קבוצה. ואחרי שעושים למחשב restart כמה פעמים הוא מודיע מי ישחקו בגמר. נשמע כמו סיפור של אסימוב אבל זה המצב.

האם זה צודק? כנראה שלא. הנאיווים מביניכם ודאי חושבים שהוואי הייתה צריכה לארגן לעצמה לוח משחקים קשה יותר בכדי שיתחשבו במאזן שלה. אבל זה לא פשוט. מישיגן או נוטרה-דאם לא שמחות לשחק נגד הוואי כי משחק כזה לא מכניס יותר מדי כסף.
למה לא עושים פלייאוף כמו בכדורסל? כי פוטבול משחקים לא יותר מפעם בשבוע ולא רוצים לבטל את הנוהג בו שחקני הפוטבול במכללות הגדולות כאילו לומדים.

*

אני לא הולך לדון בעניין הזה לעומק. פוליטיקאים לפעמים חושבים שכל דבר שמעצבן אותם הוא לא חוקתי. אבל אנחנו נזרום. הלכתי לוויקיפדיה וקראתי את מגילת הזכויות. ולהלן כמה שינויים בספורט האמריקאי שאני מציע בכדי שיהיה חוקתי יותר.

התיקון הראשון: חופש הביטוי וחופש הדת
מותר מהיום לאוהדים בNBA לעודד במשחקים. מותר לשחק בארצות הברית כדורגל.

התיקון השני: הזכות לשאת נשק
פה ממש שאין שמץ של בעיה.

התיקון השלישי: הגנה מפני חדירת הכוחות המזויינים לחיי האזרחים
אפשר להפסיק עם כל המיצג הפטריוטי בסופרבול. אין צורך להראות את הכוחות בעיראק צופים במשחק. המשמר הלאומי לא צריך לעלות על הדשא.

התיקון הרביעי: הגנה מפני חיפוש בלתי סביר
מספיק עם בדיקות הסמים. שחקנים ייבדקו פעם אחת, ולא אחרי גיל 35.

התיקון החמישי: double jeopardy (שזה האיסור לשפוט פעמיים את אותו מעשה)
לשופטים בפוטבול יהיה מותר לזרוק דגל אחד בכל מהלך.

התיקון השישי: משפט על ידי מושבעים
סילוק המכונה הזו שמחליטה אם הכדור בטניס היה בפנים או לא.

התיקון השביעי: הזכות למושבעים גם במשפט אזרחי
העיתונאים במכללות לא יחליטו רק על הדרוג, ומי ישחק בגמר, אלא גם מי ניצח בו.

התיקון השמיני: איסור על ענישה בלתי סבירה או בלתי טבעית
אסור יהיה לניקס למכור מנוי ליותר מעשרים משחקים. ולהפסיק להכריח את שחקני הפוטבול ללמוד.

התיקון התשיעי: הגנה על זכויות טבעיות אחרות
הניו יורק יאנקיז יהיו אלופים מדי פעם. הקאבס לא.

התיקון העשירי: למדינה יש רק את הסמכויות שהוענקו לה במפורש
לא יודע בדיוק מה צריך לעשות. אבל זה קשור לדייויד שטרן.

הסיפור היפה של ג'ורג' פורמן
חידון מספר 58 (סרטים)

19 Comments

Glenn Edward Schembechler 10 בינואר 2008

Some good ideas:
As to Football issue I have few remarks:

1. Everyone agrees the system is wrong but all sort of interests (most of course financial but also academics) create this status quo .The main villain is probably our Big-Ten commissionaire but not only him. A campaign for play-offs is strong over the last 3 years.

2. I think the main reason Michigan , ND and others don’t play many teams like Hawaii is not pure economic per game but the fear of losing which will damage their ranking. Hence the ridiculous schedule of Ohio State and Michigan the last two years that brought them twice to a non deserved place.
Michigan gambled but was so poor this year so they lost their first 2 games.
OSU was in my own ranking 9-12 this year yet they were in the final.
This year was even more redicoulus as Missouri who was 11-1 and 1st had to play an extra-game as it’s league have a private “championship” game. So when they lost it to Oklahoma, OSU got the 1st place. By the way LSU (definitely for me the best team this year) were also 11-2 because of an extra-game where they won and impressed the jury.

3. Seeing the Sugar-Bowl, the dear congressman should thank all amendments. Still it was a humiliation being seen nationwide. It was a real weapon for those against a change in the system. Georgia (the 2nd best team in my mind) were far far better. It might go well with the 8th amendment Ronen mentioned.

4. Learning things: the Big10 commissionaire made a remark that the SEC has faster players (meaning better players) because the Big10 is still trying to combine competitive sport with academic skills (meaning SEC have dumber players that won’t pass tests in the mid-west). I am not so sure he is right and as a big 10 fan I find it offending.

Glenn Edward Schembechler 10 בינואר 2008

the 8th amendment Ronen mentioned
should be in the end of remark 4

רונן דורפן 10 בינואר 2008

גלן – משחק הפוטבול מכללות הראשון שראיתי בחיי היה בהוואי ב-1986. וויסקונסין הייתה היריבה היוקרתית של אותה שנה (חוץ מבריגהם יאנג, שבאותו מחוז) והובילה 17-3 עם ארבע אינטרספשנס של נייט אודום ששיחק אחר כך בבילס. זה היה עדיין 17-6 באזהרה של השתי דקות, אבל הוואי ניצחה 20-17 עשר שניות לסיום. המאמן של וויסקונסין דיבר על תשע שעות טיסה ועל לחות בלתי נסבלת.

מצד שני, קשה לי להאמין שהקבוצות מתנגדות לנסיעה להוואי. וויסקונסין, אני לא מגזים, באו עם לפחות 5000 אנשים. אחר כך ישבנו איתם בבאר בהונולולו והם אמרו שמשחק חוץ בהוואי זה הדבר הנפלא ביותר שקרה להם בהיסטוריה.

martzianno 10 בינואר 2008

רונן, לא נראה לך שאייזאה תומאס הרוויח תיקון נפרד על-שמו ולעצמו?

רונן דורפן 10 בינואר 2008

אייזאה נמצא בעיקר בתיקון הראשון – "הזכות לכנות את עצמך מאמן כדורסל". אבל אם מדובר בניקס .. הרי המשפט הראשון בו ניתנה עליונות לחוקה על החוק המדינתי נשא שם די סימלי – "מרבורי נגד מדיסון".

Glenn Edward Schembechler 10 בינואר 2008

And Michigan future QB Mallett decided to leave us. We are definitely in the verge of becoming the next Florida or WV.

זיזו 10 בינואר 2008

תחזיקו חזק, זה הולך להיות ארוך.

לפני כמה שנים גרתי בעיירה College Station, Texas שם שבטח לא אומר הרבה לרובכם.
העיירה היא בייתם של הAggies קבוצת הפוטבול של הקול'ג המקומי Texas A&M.
הAggies הם גאוות העיר ויריבתם המושבעת של הLonghorns, קבוצת הפוטבול של מכללת טקסס.
כדי להבין את היריבות אני יציין שתי עובדות:
1. נשיאה הקודם של האוניברסיטה הוא רוברט גייטס (ראש הCIA בימי בוש האב) שעזב את התפקיד כשבוש הבן קרא לו לדגל וביקש ממנו להחליף את דונלד ראמספלד בתור שר ההגנה.
2. הספרייה הנשיאותית של ג'ורג בוש האב נמצאת בתוך הקול'ג עצמו.
בכלל מדובר באקדמיה צבאית ששוכנת בחבל ארץ שמכונה בושלנד.

אוסטין (ביתם של הLonghorns) לאומת זאת היא אומנם בירת המדינה אך מדובר במובלעת ליברלית שמאלנית שמפורסמת בעיקר בחיי הלילה שלה (6th street מומלץ למי שבסביבה!!!) שמחזיקה סצנת רוק מהמפורסמות והמשובחות בארה"ב.

המשחק בין הקבוצות מתקיים כל שנה בצהרי Thanksgiving ומשודר לייב מחוף לחוף.
עד אסון שהתרחש לפני מספר שנים היה נבנה לפני המשחק מגדל עץ ענק בעיר ונשרף ערב המשחק בכדי לסמל את השנאה היוקדת לטקסס.

מה שאני מנסה לומר הוא שבארץ אין לנו מושג עד כמה העסק של ספורט המכללות מרכזי בארה"ב.
ב College Station אין קאוובויס ואין רוקטס יש רק Aggies. הוולמארט המקומי מפוצץ בציוד עם סמלי הקול'ג, אין מכונית בלי סטיקר והאצטדיון המקומי מפוצץ ב90,000 איש לא פעם בשבוע אלא פעמיים: פעם אחת במשחק ופעם אחת ערב לפני כאשר האוהדים מתכנסים להתאמן על קריאות העידוד!!!

זה לא נגמר במכללות. באינדיאנה הפייסרס קולטס ומכללת אינדיאנה מכללה שבא עברו שתיים מהמאמנים הגדולים בהיסטוריה: בובי נייט ואייזיה תומאס (לא יכולתי להתאפק!) תופסים מושב אחורי הרחק מאחורי כדורסל התיכונים הגובל בדת.

בנוגע לBCS אין ספק שזוהי שיטה בזויה שאין לה מקום.
אני מקווה שיום אחד נוכל ליהנות מפלייאוף אמיתי שיהיה חגיגה ספורטיבית מאין כמוה.

זהו מספיק, מקווה שלא נרדמתם.

גיל 10 בינואר 2008

להוואי יש רק להאשים את עצמה. נכון שלא כל הקבוצות היו מסכימות לשחק נגדה אבל הם יכלו בקלות למצוא יותר מקבוצה אחת מליגה משמעותית.

הבולים השנים הוכיחו עד כמה נחוצה שיטת פלייאוף. LSU אולי היו הכי טובים לאורך כל השנה, אבל קבוצות כמו USC וג'ורג'יה היו בכושר הטוב ביותר בסוף השנה ואם היה פלייאוף היה להן סיכוי לזכות באליפות. הזיווגים לבולים היו מוזרים והמשחקים בכללותם לא היו טובים או מותחים. אם הם היו שלב רבע גמר זה היה טוב. תחשבו כמה נפלא היה לראות השבוע חצי גמר בין ג'ורג'יה לUSC ובין קנזס לLSU למשל.

זה פשע ספורטיבי שהמשחקים החשובים נעשים בין 4-6 שבועות אחרי המשחק האחרון. אם היה פלייאוף זה היה נפתר. הטיעון האקדמי די חלש לדעתי. אין שום בעייה לעשות 3 שבועות של פלייאוף מתחילת ינואר כשגם ככה רוב האוניברסיטאות לא חזרו מהחופש.

רונן דורפן 10 בינואר 2008

גיל – יש בעיה אחת… הטלוויזיה מקדישה את השבועות הללו למקצוענים. נדמה לי שאם יעשו פלייאוף של שלושה סבובים יחלו אותו באמצע דצמבר.

גיל 10 בינואר 2008

לדעתי אפשר לפתור את הבעייה. הרי מכללות תמיד בשבת והמקצוענים מעבירים משחקים לשבת בגלל שאין מכללות. בסך הכל יש 4 משחקי מקצוענים ואפשר לשים אותם בראשון או אפילו אחד בשני. אפשר לשים את המכללות באמצע שבוע. את הגמר הם יכולים לעשות שבוע לפני הסופרבול כשאין שום משחק (זה אגב משהו די מעצבן בקשר לסופרבול). להערכתי, הרייטינג של משחק כזה יכול לגבור על זה של הסופרבול.

זיזו 10 בינואר 2008

גיל
אני אוהב את המכללות וסחתיין על האופטימיות אבל רייטינג גבוה משל הסופרבול…

גיל 10 בינואר 2008

זיזו, זה לא בשמיים. לסופרבולים יש רייטינג גרוע מאוד בשנים האחרונות וכבר כמה שנים טובות שלא היה לנו סופרבול ראוי לשמו. בגלל הבדלי הרמה הבולטים בין הAFC לNFC יש בעיקר סופרבולים חד צדדיים וגם הפרסומות רחוקות מלהיות מה שהיה פעם. לעומת זאת היו כמה וכמה קלאסיקות במכללות בשנים האחרונות (אוהיו-מיאמי, טקסס-דרום קליפורניה) ויכולים להיות עוד אם שתי הקבוצות הטובות ביותר בסוף העונה באמת יפגשו אחת את השנייה.

michaly 10 בינואר 2008

מצחיק :-)
אהבתי במיוחד את התיקון התשיעי.

זיזו 10 בינואר 2008

רונן
אני יודע שזה נוגע לך.
מצטער אדמונד הילרי הלך לעולמו בגיל 88.

Old Timer 11 בינואר 2008

Speaking of Marbury v. Madison – this is the decision that held that it is for the court (and not the legislature) to determine what’s constitutional and what’s not. I’m not sure what is more ridiculous – Isaiah Thomas as a basketball coach or a congressman trying to adopt a law that will determine what’s constitutional and what’s not.
BTW the constitutionality of the actions of the NCAA has already been reviewed by the Supreme Court in connection with another college basketball legendary coach. Jerry Tarkanian. After Tarkanian and UNLV were sanctioned for recruitment violations, and after UNLV suspended Tarkanian by the recommendation of the NCAA, Tarkanian took the NCAA to court and argued that he had been denied its right for equal protection under the 14th amendment. The Supreme Court held that the NCAA is not a state actor and its action are not state actions which are subject to review under the 14th amendment. To make a long story short – the NCAA can act in an unconstitutional way.

שי 11 בינואר 2008

אייזיה אימן או שיחק במכללת אינדיאנה?

לון 11 בינואר 2008

אני חושב שהתיקונים השישי והשביעי, בנוגע למושבעים, צריכים לחול על כל החלטה ספורטיבית בכל משחק או התמודדות. רק כך הצדק יצא לאור. כן, גם לגבי האם היה אאוט או לא.

לגבי מה שכתבת על התיקון העשירי, אני חושש ששטרן יטען שאינו מדינה. זה כמובן לא נכון, אבל לך תוכיח…

Comments closed