פעם היה פה פייר פליי

היום היה היום הראשון במשחק הקריקט השלישי בין אוסטרליה להודו. אחרי שהמשחק השני הסתיים בערך במלחמת עולם. הקפטן ההודי יצא בהצהרה חסרת תקדים לפיה "אוסטרליה לא כיבדה את רוח המשחק". סליחה, יש לה תקדים, בסדרת bodyline הטראומטית בקיץ של 32–33. מה שמצאתי די מדהים היה שהרבה מהפרשנים האוסטרלים נטו להסכים עם ההודים וגינו את הקפטן שלהם ריקי פונטינג. שהוביל במשחק את נבחרתו לשיא כל הזמנים של 16 ניצחונות רצופים.
בימים שאחרי המשחק הודו איימה לפרוש מהסדרה. היא הביאה להחלפת השופטים וגם לדחייה בדיון של אחד השחקנים שלה – הרבאג'ן סינג – שהורחק לשלושה משחקים בינלאומיים בגלל שכביכול אמר "קוף" לשחקן האוסטרלי אנדרו סימונדס. סימונדס הוא אבוריג'יני וסינג הואשם בגזענות וערער על כך. ההודים מצידם טענו שהאוסטרלים כינו את סימונדס "ממזר" וכי בתרבות ההודית, זה גרוע מביטויים גזעניים, ודרשו את הרחקת אחד השחקנים האוסטרלים. שוב, מקריאה דווקא של עיתונאים אוסטרלים קיבלתי את התחושה שהרבה מהטראש טוק שלהם היה די ציני.

הדיון בעניינו של סינג נדחה בדיפולומטית, אבל ההודים בחרו לא לשתף אותו בינתיים.

*
אבל נעזוב את העניין הזה בצד. מה שמעניין שלקראת המשחק השלישי ביטלו שני הקפטנים את ההסכם הג'נטלמני לפיו שחקני השדה יחליטו בעצמם אם הצליחו להשלים את התפיסות השנויות במחלוקת. ולמעשה הצהירו שהמשחק הזה עובר, כמו ענפי ספורט אחרים, למקצוענות הצינית. הם יתנו לשופטים, שבקריקט מצויידים בטכנולוגיה, להחליט את ההחלטות הללו. ומי שיקבל שריקה טובה יברך את מזלו הטוב.

עם כל הצער סביר שזה תהליך טבעי, שממחיש שהמשחק הופך בינלאומי יותר. כלומר הודו ואוסטרליה תמיד שיחקו אותו, אבל המעמד שמשחק קריקט בהודו כבר לא מסתכל על אנגליה או אוסטרליה כמודל של ג'נטלמניות והתנהגות טובה. הדוגמא של הפרוש לביטוי "ממזר" הוא דוגמא טובה לכך. באנגליה או אוסטרליה זה דבר של מה בכך ואפילו מחמאה. במשחקים בין אוסטרליה לאנגליה שחקנים לא מהססים אפילו לדבר על תכונות מיניות של בנות הזוג של יריביהם. בהודו דבר כזה הוא שערורייתי וכנראה אי אפשר לקיים תחרות ספורטיבית באווירה כזו.

נזכרתי בהקשר הזה מה שאמר לי פעם ארגנטינאי אחד על הדבר הגדול בין הכדורגל האנגלי לארגנטיני. והוא אמר לי שמלחמת המלווינס היא לא העניין העיקרי. הרבה מאד ארגנטינים יודעים טוב מאד שהמלחמה הזו הייתה תרגיל פוליטי של הדיקטטורה שלהם. השבר היה ב-1966 ברבע גמר גביע העולם.
למי שלא מכיר את הסיפור, הקפטן שלהם רטין הורחק משום שדיבר עם השופט הגרמני רודולף קרייטלין. הוא טוען שלא הבין שהשופט הזהיר אותו ובעקבות הסיפור הזה הפסיקו "לרשום בפנקס" והחלו להוציא כרטיסים שמשמעותם ברורה לכולם. אבל כאמור אז לא היו כרטיסים והארגנטינאים כמעט ירדו מהמגרש. הם חזרו ובעשרה שחקנים שיחקו ארגנטינאים בקיבוץ כשהם עצבניים ורטין בינתיים החליט להתיישב על השטיח האדום של המלכה – שזה משעשע בעיני אבל בעיניים אנגליות קצת פחות. המאמן האנגלי אלף רמזי כינה אותם אחרי המשחק "חיות".

עד אז הכדורגל בארגנטינה היה די אנגלו-פילי. לקבוצות כידוע יש שמות אנגלים (ריבר פלייט ולא ריו פלטה, בוקה ג'וניורס ולא בוקה חובנס). למשחקים חשובים היו בכלל מזמינים שופטים מאנגליה מתוך בטחון בפייר פליי של האנגלים. כל זה נגמר אותו יום כשרמזי כינה אותם "חיות".

עניינים שעסקנו בהם לאחרונה
בוריס ספסקי

18 Comments

Glenn Edward Schembechler 16 בינואר 2008

Ronen: I remember reading (you or somebody else , I can’t remember who) about the Bodyline. I don’t understand it so well- At the end who is the “bad guy” England or Australia?

רונן דורפן 16 בינואר 2008

כתבתי על זה פה – הרעים היו האנגלים
http://www.ronendorfan.com/?p=54

Glenn Edward Schembechler 16 בינואר 2008

קראתי ומצוטט מתשובה בלינק: תודה גבר!

ido 16 בינואר 2008

לכל מי שלא מצוי ברזי הקריקט שהוא משחק מופלא. ועומד לפני צומת דרכים היסטורית.

לאחרונה נקנו הזכויות הטלויזיה על ליגת ה20/20 שתפתח בהודו בשנה הבאה בכמיליארד דולר!!! (ליגה עתידית לפורמט מהיר של המשחק). הוורסיה החדשה למעשה הולכת לאפס ספר שיאים בן למעלה ממאתיים שנה, שזה בכלל בלתי נתפש.
כל הנבחרת האוסטרלית כבר חתומה כיחידים בכל מיני קבוצות בהודו, השוק של המשחק הוא כמעט 2 מליארד צופים!!! ובנימה אישית הוא מאד מלהיב כי כל אלמנט הפסילות נעלם ונשארים רק החבטות מחוץ למגרש ומה שנקרא סטרייק רייט (חבטות : זריקות).
המשחק נגמר בקצב שיא של 3 שעות כולל הפסקות, שזה כמו משחק כדורגל, והכי חשוב משוחק בערב אחרי העבודה.

לגבי כל העניין הטפשי הזה של פייר פליי, בקריקט זה עובד כך, הטקטיקה האוסטרלית (מדורגת 1), יושבת על החובט וזורקת לו הערות עדש שהוא נשבר ונפסל בד"כ תוך 15-25 דקות.
הנבחרת ההודית יצאה לקרב משלה ועשתה אותו דבר בדיוק והעיפה את פונטינג וקלרקי על חבטה אחת תוך 2 דקות!!! ואלמלא יום חמישי מופלא של האוזיס (ובראט לי) המשחק היה נגמר בתיקו…
אז הכל טקטיקה. ממזר באוסטרליה זה כינוי חיבה וקוף בהודו הוא סוג של אל… וכולם יודעים את זה. הפוסטרים של אנדרו סימונדס הם המצרך הנמכר ביותר בשוק של בומביי (מיד לאחר סאצין אנדולקה).

ולרונן ריקי פונטינג הוא סוג של ווינר מאד מחוספס, כשחקן הוא חובט חזק, הטקטיקה שלו כקפטן זה התקפה התקפה התקפה ולרדת על היריב כמה שיותר חזק. תאהב אותו או לא זה כבר בעיה שלך. את הסחורה הוא מביא ערב ערב. וגם אחרי עידן וורני ומקגראט' האוזיס בלתי ניתנים לעצירה (שזה מה שמתסכל כל כך את ההודים).

אלון זנדר 16 בינואר 2008

כרגיל, מה שנשאר זה המיתוס. האוסטרלים לא בסדר, כי ההודים הם שמקבלים לכתוב את בבסטוריה, בעיקר בגלל חשיבות הליגה בקריקט (קראת על התחנה בסינגפור שמשלמת מיליארד דולר לעשר שנים זכויות שידור של חודש וחצי בשנה?). זה שההודים החביבים הם עשירים שחצנים וגזענים ללא תקנה, עזוב זה שולי. יש לנו פה הזדמנות לדפוק את האוסטרלים (שכן, גם להם יש ביקורת עצמית מפותחת בשנים האחרונות).

כנ"ל האמת לBODYLINE, שהרי הטקטיקה שהשתמשו בה האנגלים היתה זהה לאוסטרלית. הבעייה אז כמו היום, שהאנגלים נחשבו ללאום מעודן יותר שמצפים ממנו למשחק ג'נטלמני, כשלפראים האוסטרלים מותר הכל. והיום האוסטרלים הם העם המתקדם והנאור שאסור לו לומר באסטארד להודי גזען, כי זה לא פי.סי.

אני דווקא תומך גדול של פוליטיקל קורקט, כי יש חשיבות לסמנטיקה. אבל לא המקרה כזה . שבו ההודים, נחמדים ככל שיהיו, הם אחד משניים: לוקחים את עצמם ברצינות תהומית ולא מעירים בקיום תרבויות אחרות, בהן ממזרים הם לא בני מוות. או שהם צןחקים כל הדרך למשרדי ההתאחדות, רק כדי לנגב שם את הדמעות.

לון 16 בינואר 2008

שכחת עובדה אחת קטנה, הארגנטינים שיחקו כמו קצבים ובגלל זה רמזי העניק להם את הכינוי. עניין פעוט של סיבה ומסובב.

הארגנטיני שדיבר איתך נתן לך נקודת מבט סובייקטיבית ארגנטינית. כמו במקרים אחרים, הארגנטינים מנסים למצוא תירוצים ומשנים את ההיסטוריה.
כך לגבי פוקלנדס – מלווינס, כך לגבי היד של מראדונה, הסמים שלו וכו'.
ואם ניקח את זה קצת יותר עמוק, אז לפחות מאז הפרוניזם ואוויטה, יש משהו שקרי ולא אתי באתוס הארגנטיני.
מדינה שחגגה את המונדיאל ב- 78, כשאלפים מבניה שהו במאסרים ועינויים.
מדינה שעד היום לא הכירה באופן רשמי ברציחתם של אלפים בימי החונטה.
הרושם הוא, שפייר פליי מנוגד לרוח הארגנטינית.

cookie-monster 17 בינואר 2008

זה חלק מתרבות הכדורגל שלהם.להעריץ את אלה שיודעים לסובב את המתרחש על המגרש לטובת הקבוצה שלהם בצורה הטובה ביוצר. (במילים יפות). זה מה שהם ולא יעזור.
באחד המשחקים במונדיאל האחרון היה איזה קטע עם סורין. לא זכור לי מה בדיוק קרה ומה הוא עשה אבל זכור לי יופי החיוך הממזרתי שהוא ניסה ישר להסתיר. התפוצצתי מצחוק.
זה חלק מהענין. זה ומסורת הפיירפליי של אנגליה מתנגשים אחד עם השני כל פעם שהשתים האלה משחקות . ואין התנגשות שאהובה עלי יותר ברמה הבינלאומית מאנגליה נגד ארגנטינה. יש לי כמה מהם באוסף על דיסקים אבל עדיין חסר לי המשחק מ98 באנגלית . (יש לי רק בצרפתית :( )

רונן דורפן 17 בינואר 2008

לון – לא הייתי מדבר על אתוס. הצופה באליפויות הראגבי היה מקבל תמונה הפוכה…
רמזי היה איש מתנשא.

אני לא יודע לגבי המשחק ב–66 עד כמה הארגנטינים היו קצבים – לפני המקרה. -אני רק יודע שבאותו שלב שופט אנגלי סידר לגרמנים ניצחון וכל דרום אמריקה געשה.

עידו – נדמה לי שפונטינג הפך איש אחר מאז שהפסיד את האשז. משהו החל לבעור בו מאז. מאיזשהי סיבה הוא זוכה לאותה הערצה של וואו, טיילור ובורדר. למרות שהוא בהחלט מי שיכול לחלץ ניצחון בכל מצב.

רונן דורפן 17 בינואר 2008

אלון – אנא הבא סימוכין לכך שהטקטיקה האוסטרלית בבודיליין הייתה זהה לאנגלית. שוב – לא את המקום אליו הדרדרה הסדרה אלא איזשהי הוכחה שהאוסטרלים נקטו בגישה זו באופן רגיל.

מנשה 17 בינואר 2008

אפרופו פייר פלי – התנהגות "לא ישראלית" של מאמן זאדאר :"שיחקנו נהדר באותו לילה", אמר פטרוביץ' אתמול ל"ספורט הארץ", "כבר במחצית ידעתי שעמדנו במטרה שלנו לנצח את המשחק, מה שהיה דרוש לנו כדי לעבור, אז החלטתי לא ללחוץ. ידעתי שיש להם פצועים ולי היה חשוב רק הניצחון ולא ההפרש, ולכן העדפתי לא להשפיל אותם כשהניצחון היה בכיס ושיחקתי עם שחקני נוער".

"אם היתה לי בעיה קשה כמו להפועל, הייתי רוצה שינהגו כך גם איתי", מסביר המאמן הקרואטי, "אם אתה מוביל ב-27 נקודות במחצית, לא צריך לדרוך על יריב עם כל כך הרבה בעיות. בסוף המשחק ניגש אליי אחד מאנשי י-ם, ואמר לי 'תודה שהיית עדין איתנו, יכולת להרוג אותנו ולא עשית את זה'".

ido 17 בינואר 2008

לרונן, פומטינג היה משנה ב אשז 05, גילי היה הקפטן. את הסדרה הפסדנו לדעתי בגלל ג'ייסון גילספי שברח לו הצב לצמיתות.

בהמשך לסאגה, והצדקנות האוסטרלית ההולכת ומחריפה (יועברו תושבי הערים לקאנטרי, לאלתר! )פונטינג הואשם אתמול ב (תחזיק חזק) משחק איטי של סריית הבוקר בטסט השלישי שמתקיים עתה, רק 24 אוברס עד הצוהריים…
איטי יותר מהנבחרות המהוללות של הג'מייקנים שהיו עושים רק… 25 אוברס עד הצוהריים וכופים תיקו באוסטרליה.

אבל המציאות חזקה יותר, סינג' במשחק הנוכחי הוא נער המים של הודו …
וחמשת החובטים הראשונים של אוסטרליה (כולל פונטינג והאסי המהוללים) יצאו על פחות מ 80 נקודות. כרגיל הכל כרגע במחבט של סיימונדס.

ד"ר א. 17 בינואר 2008

מנשה –
תודה על העדכון. כיף לקרוא דברים כאלה.

רונן דורפן 17 בינואר 2008

עידו – ליתר בטחון עשיתי את הבדיקה שביקשת… ואני צודק. פונטינג היה הקפטן. גילקריסט מעולם לא היה קפטן קבוע של אוסטרליה.

birdman of the batsmen 17 בינואר 2008

רצ"ב לינק לשידורח ספורט לייב:
http://www.channelsurfing.net/

birdman of the batsmen 17 בינואר 2008

רצ"ב לינק לשידורי ספורט לייב:
http://www.channelsurfing.net/
אנא בדקו זכאות עם עורך-דין.

זיו 17 בינואר 2008

וביום השני של הטסט השלישי הודו נטלה יתרון מבטיח למדי של 118 בסוף האינינגס הראשונים וכרגע היא 1/52 (כלומר, פסול אחד ו-52 נקודות) באינינגס השניים. כל נצחון בטסט מול אוסטרליה (ובמיוחד כשזה אצלה בבית) הוא נצחון יפה מאוד.

רונן, באופן יותר רחב – ואולי פספסתי את זה – שווה לקרוא את דעתך ביחס לשופטים באופן כללי. נדמה לי שיש בשנתיים האחרונות מגמה של יד קשה כלפי שופטים גם כאשר מדובר בטעויות שהם עושים בתום לב (זה נכון בישראל, באירופה, באמריקה, בכדורגל, בכדורסל, בקריקט ועוד). לפחות לטעמי זו גישה שגויה. טעויות מקצועיות צריכות לקבל טיפול מקצועי (ולא משמעתי!), שופט שהוא לא מספיק טוב מקצועית – כלומר עושה יותר מדי טעויות – לא צריך לשפוט ברמות בכירות. שופט שהוא מושחת, כלומר עושה טעויות שלא בתום לב לא צריך לשמש כשופט בכלל. אבל המגמה הנוכחית היא להרחיב את הענישה המשמעתית למקומות לא טובים. זה הופך את השופט שהוא ממילא חוליה חלשה יחסית למושא ביקורת, זה מוריד ולא משפר את רמת השיפוט וזה מעביר איתות לא נכון לשופטים לפיו מה שחשוב זה לספק את הצדדים כך שלא יתלוננו עליהם.

Giant Red Devil 17 בינואר 2008

Ronen, please address the Kevin Keegan at Newcastle phenomenon

dhyan 21 בינואר 2008

אם האירועים הללו הובילו לזה שמישהו פה בארת כותה על קריקט כבר טובץ שמישהו ירים את המחבט של הליגה החדשה בהודו, המקוצרת בה משחקים כמה שעות במקום כמה ימים ויכניס פה את הענף. אפרופו זה שווה לחברות הטלוויזיה , אין ענף ספורט אם יותר פרסומות

Comments closed