המחויבות של הכדורגל האנגלי כלפי הכדורגל בעולם

הנה לכם החלטה חנטרישית. משרד הפנים הבריטי דחה את הבקשה של מנצ'סטר סיטי לקבל רשיון עבודה עבור נשאט אקרם, שחקן נבחרת עיראק אותו רצה סוון גוראן אריקסון להחתים. הסיבה היא שהשחקן אמנם עומד במינימום המשחקים בנבחרת הלאומית שלו – אבל עיראק לא מדורגת בין שבעים הראשונות בדירוג פיפ"א.
הסיבה שעיראק לא מדורגת בין שבעים הראשונות היא לא בגלל שהיא לא בין שבעים הנבחרות החזקות בעולם. באליפות אסיה האחרונה היא זכתה באליפות – והקדימה את יפן, אוסטרליה, דרום קוריאה ועוד כמה מדינות כדורגל חזקות מאד. הסיבה היא משום שעיראק לא משחקת מספיק כדורגל בינלאומי בכדי לצבור נקודות דרוג.
אחת הסיבות לכך היא שנבחרות לא ממש רוצות להגיע לעיראק. אם אנשי משרד הפנים הבריטי לא יודעים על כך, הם יכולים לשאול את אנשי משרד החוץ או אנשי משרד ההגנה או אנשי משרד ההתקפה של הממשלה הבריטית מדוע נבחרת עיראק לא משחקת מספיק כדורגל בינלאומי.

אני משער שמיד יש מי שיקפצו ויגידו שיש כאן מנהל תקין – וטוב מאד שבאיזשהו מקום בעולם פקידי ממשלה מקפידים על הכללים. זה נכון, באיזשהי הסתייגות. כפי שראינו במקרה אל בנגורה ישנן ועדות חריגים להחלטות האלו. מנצ'סטר יונייטד הופיעה לא פעם בועדה הזו. המקרה הבולט האחרון היה אנדרסון. אלכס פרגוסון טען שם שהשחקן הוא ברמה בינלאומית גבוהה ורף של 75% הופעות בנבחרת כמו ברזיל הוא כמעט בלתי אפשרי לשחקן בגילו. ואולי לכל שחקן. ועניין ההגיון גבר בו. כי משרד הפנים הבריטי לא רוצה להעמיד את אנגליה בנחיתות כשקבוצות אנגליות מתמודדות על שירותיהם של טובי השחקנים הברזילאים.
יש לי תחושה שלהגיון הבריא יש נטייה להופיע גם כשמדובר במדינה ב-82 בדרוג העולמי. הרפובליקה העממית של סין. אני לא רואה את ועדת החריגים פוסלת מועמד מהמדינה ההיא.
*
העניין הזה צריך לדעתי להיפתר דווקא על ידי פיפ"א. ישנן כמה ליגות בעולם שעושות הרבה מאד כסף מכך שהן אוספות אליהן את רוב השחקנים הטובים מרוב המדינות על פני כדור הארץ. הליגה האנגלית היא הדוגמא הכי טובה לכך. ספרד, איטליה, גרמניה, צרפת ורוסיה הן עוד ליגות כאלו – גם אם בהיקף כלכלי קטן יותר. אז עם כל הכבוד לכך שהממשלה הבריטית רוצה לקדם את השחקן האנגלי ולהגן על מקומות עבודה באנגליה, האינטרס של פיפ"א צריך להיות אחר. ואחד מהם היא השוויוניות של המשחק.
אחת הדרכים של המדינות החלשות יחסית להתקדם בדרוג היא ששחקנים שלהם יצטרפו לליגות הגדולות. ולכן צריכה להיות פה החלטה שהמדינות בהן יש ליגות כאלו לא יכולות להפלות בין שחקנים זרים. הן לא יכולות לספר לאף אחד "שהן רוצות לקדם כדורגל מקומי". הן רוצות לקיים ליגה חזקה מאד שתביא להן אוהדים בכל רחבי כדור הארץ. ותזרים להם חלק עצום מההכנסות העולמיות של המשחק.
אין לי שום בעיה שאנגליה תחליט שיש לה הגבלה על שחקנים זרים. אבל במסגרת ההגבלה הזו היא חייבת לנהוג בשוויוניות. ואם לא, אז פיפ"א צריכה להתערב לטובת השוויוניות של המשחק. וחוץ מזה דרוג פיפ"א הוא קריטריון מגוחך.

חופש הביטוי ומאמנים חשובים
השער של רונאלדו נגד פורטסמות'

21 Comments

דוד 30 בינואר 2008

רונן אני לא מבין משהו.
אם סין מדורגת במקום ה82 בעולם, איך זה שיש בפרמייר ליג שחקנים סיניים?

רונן דורפן 30 בינואר 2008

או שהם קיבלו את הרשיון בזמן שסין הייתה בין שבעים הראשונות. או שקיבלו אותו בזמן שהכלל לא היה אחר. או שהם קיבלו אישור מוועדת חריגים. עד כמה שידוע לי יונייטד החזיקו תקופה לא קצרה את הסיני שלהם בבלגיה עד שסידרו את העניינים.

פילוסוף רדום 30 בינואר 2008

רגע…. אתה רוצה כולם או אף אחד ???

זיזו 30 בינואר 2008

אוף טופיק לנושא החשוב מכולם.
זינדין זידאן נפגש עם מיאטוביץ' וקלדרון שהציעו לו תפקיד ייצוגי במועדון.
זידאן כמובן לא אכזב וביקש במקום תפקיד כזה לאמן קבוצות ילדים.

לגבי ההבדל בין שחקן עירקי לסיני.
יש הבדל תהומי, שחקן סיני יכול לתרום מיליונים בהכנסות בעוד ששחקן עירקי יכול לתרום רק באספקט שולי שנקרא כדורגל.

רונן דורפן 30 בינואר 2008

זידאן אכן מלך. שלא לומר זידאן שולט!

רונן דורפן 30 בינואר 2008

פילוסוף. אני הייתי רוצה ליגות עם יותר ייצוג מקומי. אבל אם הליגה האנגלית מתכוונת לשאוב את כל ההכנסות מכדורגל בעולם – אז שתיתן לפחות לכל השחקנים בכל המקומות להנות מהם. טרם ראיתי שהליגה האנגלית דחתה הכנסות מאוהד עיראקי (הלוואי שלאנשים שם היה כסף) משום שנבחרתו אינה מדורגת בין שבעים הראשונות

זיזו 30 בינואר 2008

רונן
יש הבדל ביחס של ועדת החריגים לקבוצות שונות (הגדולות כמובן)?
אני מתאר לעצמי שכן אבל אין לי מושג.

רונן דורפן 30 בינואר 2008

זיזו – אני לא יודע אם יש הבדל עקרוני, אבל יש הבדל מעשי. מטבע הדברים לקבוצות הגדולות יש אפשרות לרכוש שחקנים שיעברו בועדת החריגים הזו. אם אלכס פרגוסון עומד שם עם שחקן שעלה 17 מליון, והיה השחקן המצטיין באליפות העולם באחד הגילאים, ואומר שהוא וולרד קלאס – הוועדה יוצאת די מטומטמת אם היא אומרת לא (רמה עולמית זה אחד הקריטריונים).
אז נוצר כאן חוסר שוויון. לא רק שהעשירים יכולים לקנות יותר – בגלל שהם קונים ביותר גם מאשרים להם את הרכישות.

רונן דורפן 30 בינואר 2008

אגב – לכלל הזה יש תופעת לוואי מאד לא רצויה. לחץ של סוכנים ובעלי עניין במדינות מושחתות על המאמן הלאומי לשתף שחקנים. במדינה אחת במזרח התיכון ידוע לי שהתרחשו מקרים כאלו.

זיזו 30 בינואר 2008

בברזיל זה עסק אדיר.
לאירופאים לקח זמן להבין את זה. לושמברגו זימן שחקנים לנבחרת ובאותו זמן ייצג אותם. לא שהוא היחיד הוא סתם דוגמא ידועה.
שנים הם גזרו קופונים על שחקנים מחורבנים שהוקפצו למספר הופעות בנבחרת בכדי להכפיל את ערך השוק שלהם.

יובל 30 בינואר 2008

בכלל לא מובן י הקריטריונים האלו של האנגלים (האם במדינות אחרות יש גם קריטריוני כאלו?)
מה איכפת להם שקבוצה מחתימה שחקן שהוא חלש/לא טוב וכו…זו בעיה של הקבוצה לא?

הגנה על השחקן המקומי כבר לא ממש תופסת בזמנים שלנו, הרי לא ניתן להגביל שחקנים אירפאים…

אריק 30 בינואר 2008

החוק הזה מיותר לחלוטין באנגליה.
לחוק כזה יש משמעות במקומות כמו ישראל ששם צריכים להבטיח שיביאו זרים נורמאליים ולא כאלה שעולים גרושים והם לא יותר טובים מהכדורגלנים המקומיים.

היום שמשלמים מליונים על זרים זה מבטיח שהקבוצה הקונה תעשה את העבודה ותמנע להביא שחקנים גרועים. זה מצחיק שהדרישה להופעה בנבחרת ברזיל שקולה לדרישה להופעה בנבחרת ישראל.

גיל 30 בינואר 2008

הבעייה היא ההסתמכות התהומית על הדירוג המטופש והקריטריונים השרירותיים שבו (למה לא 80 או 60?).

Glenn Edward Schembechler 30 בינואר 2008

Right now I think Iraq is 67th pace. So SGE: cease the day!!!! One bad game and they might drop few places (relatively better than the reaction they once had from the Sadam Hussain family) so instead of bringing a British player or promote a youngster please help the Iraqi economy.

Maybe for making it more of a fair-play they should take the lowest Bosman country in ranking and make it as the threshold (I think Andorra is now the last one).

But why do I give them ideas? The cure for Premier league cancer is not Acamol but real cutting this tumor of too many non-British players. Although I’m biased I’d rather not see Anderson , Akram and few of our Israeli friends in t

Glenn Edward Schembechler 30 בינואר 2008

Mimshak: 67th place. ….in the league.

Glenn Edward Schembechler 30 בינואר 2008

Can you still gamble on Ronaldo not scorring a goal or did the agancies took him out?

Glenn Edward Schembechler 30 בינואר 2008

take him out…

רונן דורפן 30 בינואר 2008

גלן- זה די מטופש. עדיין נותנים לך 70 פני לפאונד על כך שהוא יבקיע. הריבית הרגילה בבנק שלי היא שלושה אחוזים על כסף ששוכב.

מרקפוצ'ינו 31 בינואר 2008

יהיה נחמד להעלות את כל התלונות שלכם על הבעיטות החופשיות שלו מתחילת העונה….פיייי, איזה גול!

tksr 31 בינואר 2008

אי אפשר להתווכח על כך שהאחוזים של רונאלדו בהעברת הכדור מעל,מתחת ומצידי החומה הם אפסיים.רוב הזמן הכדור נבעט אל החומה.
בתקשורת האנגלית מתחילים להגדיר את רונאלדו כ- unplayable.כבר לא מוזר ומשונה לדבר עליו ועל בסט באותה נשימה.

Comments closed