הגמר באפריקה

הכדורגל של קמרון, או של חוף השנהב, הוא הכדורגל האפריקאי שהמערב מעוניין בו. כלומר פרוייקט. מביאים את הילדים בגיל צעיר מאפריקה. מטפחים אותם בבתי ספר לכדורגל בצרפת או בלגיה. משם הם מגיעים לבכירות בקבוצות האירופאיות. פעם בשנתיים, תחת הדרכת מאמן זר, הם מופיעים כנבחרת לאומית. ומדברים על חשיבותם העצומה לתדמית של המדינה או למרקם החיים שם. כאילו שזה באמת עוזר למשהו. הגיוני שלנבחרות אפריקה השחורה יהיו מאמנים אירופאים. רוב השחקנים שלהם מעולם לא התאמנו תחת הדרכתו של מאמן מאפריקה.
הכדורגל המצרי לעומת זאת הוא לא פרוייקט. הוא כדורגל חי. יש לו ליגה די חזקה ושחקנים יכולים לחיות יפה גם במצרים. וכך נבחרת מצרים היא נבחרת מעורבת של שחקנים מקומיים ושחקנים שמשחקים בליגות אירופאיות. היא גם משחקת תחת הדרכת מאמן מקומי. אולי אין למצרים שחקני על כמו אטו או דרוגבה או אבאדאיור. אבל נבחרת מצרים רלוונטית לחיים במצרים.

דנקן אדוארדס וחידון (62) על הבאזבי בייבז
מינכן והילסבורו

16 Comments

אביעד 9 בפברואר 2008

מה שמעניין אותי, זו העובדה שרוב שחקני קמרון/גאנה/חוף השנהב ודומותיהם משחקים בליגות הבכירות באירופה, ובכ"ז זה נראה לפרקים כאילו אין להם משמעת טקטית (הסגירה השערורייתית של קולו טורה בגול השלישי של מצרים, ההתנהגות של ביקיי מקמרון). בטח שלא לעומת מצרים שכל שחקן בה יודע את מקומו ותפקידו במגרש. כנראה עניין של מאמנים בינוניים.
רונן, אותי מעניינת התייחסותך לקראת הדרבי לגבי איוש עמדת החוד. דני וולבק, חלוץ הנוער בן ה 17 נכלל בסגל הרחב למשחק. פרגוסון התבטא לגביו ואמר כי הוא חושב על שילובו של דני וולבק במשחק, ייתכן שכבר מן ההתחלה. כלומר ייתכן ודני וולבק יערוך את הופעת הבכורה שלו בהרכב השדים האדומים, בגיל 17, בדרבי קריטי בליגה! מצד אחד אפשרות כזאת (אם אכן תתממש) משמחת אותי מאוד, שילוב שחקני בית בקבוצה ובטח שילוב צעירים הוא דבר שיש לברך עליו. מצד שני, מנצ'סטר הוציאה כ 60 מליון ליש"ט על רכש בקיץ ועדיין ייתכן וילד בן 17 יפתח בהרכב בדרבי. אולי היה מקום להחזיק את רוסי/סמית' או יותר הגיוני מכך, להביא חלוץ בינואר (אחד שיוכל לשחק, לא אחד שיושאל בהמתנה לרשיון עבודה…).

רונן דורפן 9 בפברואר 2008

אביעד – אני חושב שרוסי נמכר (אם או בלי אופציה) כי הייתה מחשבה שסולשיאר ימשיך, ומאד לא בריא לשחקן בגילו של רוסי לא לקבל הרבה דקות. ועם רוני וטבז הוא לא היה מקבל הרבה דקות. סמית' לא היה חלוץ ברמה של מנצ'סטר יונייטד.
לזכותו של פרגוסון, הוא בדרך כלל לא רוכש שחקנים עבור המשחק הבא או החודש הקרוב. זו צורת מחשבה של צ'לסי.
לגבי וולבק – ידוע לי על לפחות שני שחקנים שכבשו את השער הראשון שלהם ביונייטד בדרבי. סמי מקילרוי – שהיה השחקן האחרון בקבוצה שעוד שיחק תחת מאט באזבי – ואחד בשם ריאן גיגס. אחרי די הרבה רכש הגיע הזמן לשחקן בית.

לגבי מערב אפריקה – זה באמת מתחיל לעצבן שלעולם אין להם מאמנים מקומיים. נהייתה מין מומחיות כזו של "מאמנים שמכירים את המנטליות האפריקאית" – מטסו, לה-רו, פפיסטר ודומיהם. כאילו שצריך מומחית מיוחדת למנטליות של דרוגבה או קולו טורו או אטו. הכי מעצבן הוא שלפעמים מאמן מקומי מעלה את הנבחרת למונדיאל ואז רצים לאיזה מאמן סוג ב מצרפת בכדי שיאמן אותם. אחרי דור של שחקנים גדולים הגיע הזמן שחלק מהם יהיו מאמנים.

Yair 9 בפברואר 2008

ממתי האפשרות שילד מקומי בן 17 יפתח בהרכב בדרבי היא דבר שלילי? אותי זה מלהיב.

יוני 9 בפברואר 2008

שיבוא איזה אוליגרך ויביא מאמן רציני.
בוא נגיד את זה ככה –
חוף השנהב עם קאפלו יהיו הרבה הרבה יותר חזקים מאנגליה של קאפלו.

גיא 9 בפברואר 2008

הרלוונטיות של נבחרת מצריים לחיים במצריים היא זו שמביאה אותה בפעם השניה ברציפות לגמר, למרות שזו נבחרת שאין לה שגרירים בכירים בכדורגל העולמי ואין לה יחסי ציבור.
העובדה שזו נבחרת שמשחקת יחד, וצומחת מתוך כור היתוך מסוים (בניגוד לליגיונרים בנבחרות האחרות), מאפשרת איזו המשכיות וגיבוש צורת משחק עקבית לאורך זמן.

לגבי הדרבי – אני רק מקווה שהיונייטד מבינים שמתקרב השלב בעונה שפספוס נקודות יכול להיות מכאיב.

birdman of the batsmen 9 בפברואר 2008

כאילו המאמן המצרי קרא את הפוסט. לא זימן את מידו (האחרון התבטא בגנותו באליפות הקודמת), והכוכב האירופאי השני, מוחמד זידאן, מקבל רק עשר דקות מדי פעם.

האם יש במצרים אקבר כדורגל, רק שהוא מרוחק מעין המצלמה? הייתכן וצודק אורי קופר (אח של גרי?) לגבי הגעת נבחרת אפריקאית לחצי גמר המונדיאל בדרא"פ, אך טועה בזהותה?

המאמן שהנבחרות האפריקאיות צריכות הוא… להחזיק חזק… דרור קשטן! שילמד אותם את הנשק הסודי של ישראל – הבונקר.

אלון זנדר 9 בפברואר 2008

לגמר עלו שתי הנבחרות היחידות שיש להן הגנה וסדר על המגרש. וטל וולק עדי, שאחרי שכתבתי לו על מצרים וזידאן הרהבתי והצבעתי על מצרים וקאמרון לגמר.
כי א. לשתיהן יש שוער. להבדיל מרוב שאר הנבחרות שמשחקות עם ליצן בשער – זה מזכיר קצת את ברזיל של ה70 וה80.
ב. לשתיהן יש הגנה שיודעת אמנם גם להתקיף, אבל לא נמצאת שם כדי להבקיע שערים אלא כדי לעצור נבחרות יריבות. ואת מה שסונג עושה באפריקה כבר 12 שנה(ועכשיו בעצם שני הסונגים) עוד לא למדו מחוץ לקאמרון – הוא שחקן מופלא, שב6 אליפויות לא החמיץ אפילו דקה. שלא לדבר על שלא הורחק או משהו, כמקובל.
3. יש להם מאמן עם שיטה שלא מתבייש בזה. ונבחרת שעובדת לפי השיטה. כי פפיסטר, להבדיל מטענתך, הוא לא "מאמן שמכיר את המנטליות האפריקנית" אלא פשוט מאמן טוב. הוא לא "דובר את שפת השחקנים", כלומר צרפתית כמו הליצנים הצרפתיים, אלא "רק" מתמצא בכדורגל האפריקאי ומכין את קאמרון לכל משחק במאה אחוז, כמו שעשה בהצלחה בכל קבוצה ונבחרת שאימן יד היום. ושחאטה הוא ממילא כלב רציני כבר שנים.

לאיש הציפורים: מידו כן זומן אך נפצע, זידאן דווקא שיחק משחק וחצי אבל הוא רק היה ממלא מקום של הכוכב האמיתי של המצרים, "הקוסם" אבו-טריקה. וחבל, כי לדעתי הוא עדיף. אבל זידאן לא שיחק אף פעם ליגה ראשונה במצרים והוא כמעט לא מוכר ולחלוטין לא פופולארי במדינה. ולכן הוא שוב נתקע, כמו בברמן, כמו בהמבורג.

אלון זנדר 9 בפברואר 2008

וחוץ מזה, מאמנים מקומיים טובים צריך לחפש לא עם נרות, אלא עם זכוכית מגדלת וקרן לייזר בעובי של באובב. פשוט ההכשרה לא מספיק טובה.
ושחקני עבר? אולי וואה היה מתאים, אבל למה לו? כוכבי עבר קופצים ישר למשרות פוליטיות. אולי חלק מהתת כוכבים יהפכו מאמנים טובים בהכשרה בינלאומית (הנה פרוייקט שכדאי לקדם), אבל עוד חזון למועד.

רונן דורפן 9 בפברואר 2008

אלון – החמצת את כוונתי. רוצה לומר אין מאמנים מקומיים כי אין כלל כדורגל מקומי. כדורגל הנבחרות של מערב אפריקה הוא במקרים רבים סוג של פיקציה שמנסים למכור לנו. מדובר בשחקנים אירופים עם מאמנים אירופים שאין להם קשר לכדורגל המקומי.

לשחקן השנה באפריקה נבחר פרדי קאנוטה, שנולד בצרפת, שיחק בנבחרת הצעירה של צרפת – ואז החליט לייצג את מאלי.

martzianno 9 בפברואר 2008

יוני – אוליגרכים דווקא יש בחוף השנהב (וקמרון וגאנה וכיו"ב) אבל הם פחות מתעסקים בכדורגל ויותר בנשק, יהלומים וכאלה.

בדיוק דיברנו כמה חברים מתי כבר יערכו משחק בין נבחרות ישראל ומצרים?

אלון זנדר 9 בפברואר 2008

אוקיי, אז אני מסכים איתך. אבל בכל זאת, עד כמה שאני מתרשם, ויתקן אותי עזי, וגם מהעיתונות המקומית – לאפריקאים עצמם זה לא מפריע. ואם הם לא מלינים, מי שם אותי?

אני גם זוכר כל מיני בריילובסקים, דה רידרים, קולאוטים וכאלה. או אפילו מועמדות לנשיאות של אחד איינשטיין. אולי התחושה היא דומה?

birdman of the batsmen 10 בפברואר 2008

זנדר, זאת בדיוק הקונספציה: אבו טריקה מהליגה המקומית מועדף על זידאן מאירופה.

עזי 10 בפברואר 2008

רונן, אלון. יש כדורגל מקומי, אבל הוא מאוד בינוני כי הקולוניאלסטים מאירופה לוקחים את המחצבים/כשרונות בגיל צעיר יותר ויותר. דרוגבה למשל – והוא היה שחקן השנה באפריקה לפי הבחירה עד התרגיל המלוכלך שעשו בהתאחדות האפריקאית כי הוא סירב לבוא לטקס, יומיים לפני רבע הגמר, במדינה אחרת – מקים בתי ספר לכדורגל ומשקיע כסף בתשתית, כמו גם כמה וכמה סופרסטארים אפריקאים אחרים. אבל זה כמובן לא תחליף.
לגבי האכפתיות, זנדר צודק, האפריקאים לא רק שלא מלינים אלא מטורפים על הנבחרות הלאומיות גם כאשר רוב השחקנים מזמן באירופה וחלקם גם גדלו שם ג'וניור אגוגו שהגיע בגיל 15 ללונדון ורק אחרי עשור של סירובים הסכים לפני שנתיים לשחק בגאנה היהיה הגיבור הלאומי באליפות הזאת). יצא לי להיות באליפות הקודמת והעיתונאים מחוף השנה (ששרו את ההמנון בדמעות) אמרו שוב ושוב כי הדבר היחיד שבאמת מאחד את שני חלקי המדינה זו הנבחרת, ובאמת לא חשוב לאוהדים מי בא מאיפה – צפון, דרום – או כמה זמן הוא כבר לא משחק בחוף השנהב.

החובט – מידו פשוט פצוע, הוא שיחק בנבחרת אחרי התאקל באליפות הקודמת והיה מזומן גם הפעם. זידאן בקושי משחק בהמבורג, אבוטריקה הוא כוכב שמשחק כל הזמן ולמרות זאת זידאן שיחק רק טיפה פחות דקות וגם זה בגלל שלא היה יכול לשחק בחצי הגמר בגלל הרחקה. הוא פתח בשלושה משחקים, אבוטריקה בשניים, הם אגב לא באותו תפקיד.

יוני 10 בפברואר 2008

(יש יוני נוסף. כל המרבה הרי זה משובח). מישהו מצא לינקים לוידאו של חצאי הגמר או המשחק על המקום השלישי?

אביעד 10 בפברואר 2008

רונן, לי נראה שדווקא חשיבה לטווח ארוך מצדיקה רכש של חלוץ נוסף. מנצ'סטר פתחה את העונה עם ארבעה חלוצים בסגל. טבז הבחור החדש, רוני שהוא אמנם שור אבל נראה לי שיש לו פעם בעונה (בממוצע) פציעה רצינית, סאהה שאין צורך להכביר מילים על נטייתו להיפצע, וסולשיאר – שחקן בן 33 עם הסטוריה רפואית עשירה.
עם פרישתו של סולשיאר נותרנו עם 3 חלוצים בסגל כשאחד מהם הוא למיטב ידיעתי מטרת מכירה די רצינית (סאהה) כך שגם אם מאנושו ישתלב בסגל בעונה הבאה, עדיין יש צורך בחלוץ רביעי. אם הוחלט שהחלוץ הרביעי יהיה שחקן מהנוער כי הוא מספיק טוב, אז דיינו. אבל וולבק התחיל להתאמן עם הקבוצה הבוגרת לפני פחות מחודש ולא נראה לי שזה תוכנן מראש.
לגבי מאמנים אפריקאיים, אולי יש שם יהלומים שאיש לא חושב עליהם (בתור מאמנים), הרי גם חסן שחאטה המצרי לא נחשב מחוץ למצרים כבעל רקורד רציני, ואם מצרים הייתה כמו גאנה/קמרון/חוף השנהב, סביר שהיו מחפשים מאמן גרמני/צרפתי/הולנדי, בעל מוניטין עולמי גדול יותר. אבל המצרים בחרו ללכת עם שחאטה ונראה שהם קוצרים את הפירות, אולי זהו משהו ששווה ניסיון גם במדינות אפריקאיות אחרות..

רונן דורפן 10 בפברואר 2008

אביעד – התכוונתי שהחשיבה (בדרך כלל) לטווח ארוך היא ברמת השחקן. באמת שוקלים את המועמד הוא מישהו שישרת את הקבוצה הרבה שנים. ההחלטה נפלה על מאנוצ'ו והיו מוכנים להשלים עם העובדה שהוא יצטרף רק מאוחר יותר.
הפתרון הזמני הוא לומר לרונאלדו להתחיל להבקיע קצת יותר. ואם להיות קצת יותר רציניים… כשאחד הקיצונים שלך מבקיע את בערך מה שמבקיע כל קו ההתקפה בהרבה קבוצות, הצרות לא כל כך קשות

Comments closed