עניינים שעסקנו בהם לאחרונה (גלובליזציה, סין, סמים)

גלובליזציה

התאחדות הכדורגל של אסיה הודיעה שהיא לא רוצה משחקי פרמייר ליג בתחום שלה. התאחדות הכדורגל של ארצות הברית הודיעה שהיא לא מתלהבת ותתייעץ בפיפ"א. מצויין.
לפעמים אנשים שוכחים שלא הצדק והאמת מנצחים במלחמות אלא החיילים. אנחנו יכולים להתלונן על הגלובליזציה בכדורגל – אבל גם הנפגעים לא צריכים לתת לכדורגל האירופי והאנגלי לדרוס אותם.
דיברנו על אפריקה בתקופה האחרונה וזה סיפור בעייתי. כי חלקים גדולים מיבשת אפריקה קורסים והדבר האחרון שמעניין הוא שבין היתר הורסים שם את הכדורגל המקומי. אבל למה שבאזורים אחרים של העולם לא יילחמו בגלובליזציה בכלים שיש להם ביד.

למשל, שבמזרח אסיה, אזור של העולם עם הרבה כסף, יחסמו את הליגה האנגלית מלקחת להם את הלקוחות. ליגת האלופות של מזרח אסיה – עם קבוצות בערים כמו סידני, טוקיו, סיאול ושנגחאי בהחלט יכולה להיות ליגה גדולה שבבוא היום תמשוך אליה שחקנים מכל העולם. הם לא צריכים לוותר על הטריטוריה שלהם.

בדומה חשבתי לאחרונה על הכדורגל בדרום אמריקה. בדרום אמריקה יש כסף ויש אחידות זמנים עם ארצות הברית. אולי ליגת על – ברזיל, ארגנטינה, מונטווידאו, מקסיקו סיטי, לוס אנג'לס יכולה להיות לא פחות אטרקטיווית מליגת האלופות?
סין
הועד האולימפי הבריטי מחתים את הספורטאים שלו על חוזה לפיו אסור להם להביע את דעתם הפוליטית על סין. מה ששם אותם באותו מקום כמו כל הקואופרטיבים שמשתפים פעולה עם סין. והחוזה הזה הוא דוגמא לאיך הספורט משקף את החיים האמיתיים.
הייתי לפני שבועיים בוינה וראיתי תערוכה מהממת של אמנים סינים. מוזיאון שלם הקצו לתערוכה הזו – עם כל סוגי האמנות הפלסטית.
אחד המייצגים היה של תא מטען של משאית שתכולתו נשפכת ממנו. ערימה ענקית של מוצרים מתוצרת סין. בעיקר מוצרים לילדים. היו שם בטח אלפי מוצרים אבל תפסה את העין שלי בובה של שחקן בייסבול יפני ושל בובת בארבי עם רעלה. ואיך כל המוצרים שם לא קשורים תרבותית או סגנונית לסין.
בהסבר למיצג היה כתוב משפט קצר: “בזכות כוח העבודה הסיני שמר המערב על רמות אינפלציה נמוכות מאד בעשרים השנים האחרונות".הסינים לא מנוצלים רק על ידי השלטון שלהם. הם מנוצלים על המערב. כשאלון זנדר ציין פה ש-91% מהמליונרים של סין הם ממשפחות של חברי מפלגה, המשמעות היא כזו: המערב הפך איזו עילית בסין לעשירה בתמורה לשימוש זול בכוח עבודה עצום.
סמים
ג'ון רוקר, שאני זוכר אותו כקלוזר מצויין של האטלנטה ברייבס הוא הכוכב החדש בפרשת הסמים בבייסבול. הוא אמר שני דברים חשובים. ראשית, שהוא נתפס בבדיקת סמים בשנת 2000 והקומישינר באד זליג ידע מזה ולא עשו כלום. שנית, שהוא קיבל הדרכה מארגון השחקנים ורופאים מטעם הליגה לגבי "שימוש נכון בסטרואידים".
כאוהדי ספורט שחושבים על ההיסטוריה של המשחק אנחנו מתרכזים בדיון "קלמנס ובונדס להיכל התהילה או לא?”. אבל הקומישינר שנמצא בתפקידו 13 שנה, וגם היה בעל קבוצה, וברור לחלוטין שהוא ידע הרבה מזה, לא עף לכל הרוחות?

ההפסד בדרבי
Pitchers and Catchers Report

40 Comments

גילי 12 בפברואר 2008

קלי הולמס יצאה הערב נגד ההכללה של דויין צ'יימברס בנבחרת בריטניה לאליפות העולם באולם בספרד.טסה אנדרסון שזכתה בזהב ב-84 תומכת בשיתופו.רוג'ר בלאק טוען שמדובר בהחלטה שהיא אולי בלתי נמענת בהיבט המשפטי אבל נוראה בהקשר של הספורט.סבסטיאן קו אומר שהוא יחוש שלא בנוח אם צ'יימברס יתמודד בעתיד באולימפיאדה.
רונן,מה עמדתך בנושא ? אתה מהמוחלים או מאלה שמסרבים לשכוח ?
ואגב,מעניין שבנושא רעיון העיוועים להוציא את משחקי הפרמיירליג מחוץ לאנגליה פרגוסון נמצא בעימות מול דיוויד גיל שיש לו חלק בתיכנון המהלך.
אני תוהה אם יגיע היום שבו גביע ליברטדורס יצליח להתקרב באטרקטיביות שלו לליגת האלופות.והרי ברור מה שאיפתם של כוכבי הכדורגל הצעירים בברזיל וארגנטינה.כל זמן שהם ישאו את עיניהם אל אירופה ואל הקבוצות הגדולות הפער לא יסגר.השאיפה לאירופה היא לא רק כלכלית.זו גם שאלה של האופן שבו כדורגלני על מגדירים את עצמם כיום בהתייחס להיסטוריה של הכדורגל.היום ההתייחסות היא בהקשר האירופאי.

גיל 12 בפברואר 2008

אני חושב שצריך לעשות דיון מסודר בקומישינרים של הליגות השונות. הקומישנרים מתמנים על ידי בעלי הקבוצות וכל המטרה שלהם היא להרוויח עבורם כסף. אם זה כרוך בעיגול פינות, חקירות רכות וכו' אז זה מה שיהיה. דיוויד שטרן הגיב ברכות על פרשת ההימורים למשל ולא התערב בפרשת ההרחקות של השחקנים של פניקס, למרות שאי הצדק הספורטיבי זעק לשמיים. זליג לא עשה שום דבר בעניין הסמים והוא הראשון שצריך לעמוד למשפט הציבור. וגודל, סתם השמיד קלטות של אחת משערוריות הספורט הגדולות אי פעם.

ומחר מצפה לנו ספקטקל בקונגרס עם העדוית של קלמנס והמאמן שלו לשעבר.

רונן דורפן 12 בפברואר 2008

לגיל – לקומישינר של הבייסבול יש מעמד חוקי שונה. למרות שהוא נבחרת על ידי בעלי הקבוצות, הוא הקומישינר של כל הבייסבול ולא של ליגת הבייסבול.

גילי – אני מוכן לסלוח בתנאי אחד בלבד. מי שנכשל בבדיקת סמים בעבר מחוייב מעתה והלאה בבדיקות דם תקופתיות. כמו כן הוא או ההתאחדות שלו מפקידים חצי מליון פאונד שהולכים לאיבוד אם הוא שוב נתפס.

martzianno 13 בפברואר 2008

מה שאתה מספר הן חדשות מצויינות והרעיון של ליגות-על יבשתיות הוא אדיר.
בקשר לסינים:
"…סניגורים רבים של המודל הכלכלי הגלובלי הקיים טוענים כי הדמוקרטיה היא לאו דווקא ברירה אקטיבית, אלא מעין תולדה של צמיחה כלכלית, המחלחלת כלפי מטה: שווקים חופשיים יוצרים עמים חופשיים…..להוותנו, משקיעים הוכיחו שהם מוכנים לתמוך ברצון במשטרים מלוכניים מדכאים דוגמת ערב הסעודית ובמשטרים סמכותניים דוגמת סין הקומוניסטית, אם משטרים אלה מוכנים לפתוח את השווקים שלהם בפני חברות זרות. במרוץ אחר עבודה זולה ומשאבי טבע יקרים, תנועות פרו-דמוקרטיות נרמסות לעיתים קרובות."
(נעמי קליין, גדרות וחלונות, הוצאת בבל, 2002).

אריאל 13 בפברואר 2008

רונן, אני הייתי מאוד נזהר בהתיחסות לכל דבר שג'ון רוקר אומר – האיש אידיוט ברמות והוא נהנה לעורר מהומות. תשים לב שבארה"ב הוא בקושי קיבל כותרות למרות האמירה המאוד בעיתית שלו – פשוט כי אף אחד כבר לא מתייחס אליו.
בלי קשר, באד זליג מזמן היה צריך ללכת הביתה. גם אם הוא לא ידע על שימוש בסטרואידים (מה שאני לא מאמין) הוא ישב במשך שנים עם אצבע בתחת למרות שכולם דיברו על חשדות במשך שנים ואם הקונגרס לא היה מכריח אותו, אולי עד היום לא היו בדיקות סמים בליגה

ד"ר א. 13 בפברואר 2008

רונן –
כתבת "המערב הפך איזו עילית בסין לעשירה בתמורה לשימוש זול בכוח עבודה עצום".
בה במידה שהבחנּו בתוך החברה הסינית בין הע(ו)בדים לנהנים, צריך לעשׂות זאת גם במערב. לא "המערב" מנצל את כח העבודה הזול, אלא שכבה לא פחות דקה במערב, שמנצלת את הגלובליזציא כדי לצבור הון שלא היה כדוגמתו.
ההמונים אמנם זוכים למוצרים זולים, ולכן משוכנעים שהעסקא טובה להם ואינם מתקוממים. אבל המחיר שאנו משלמים הוא יקר מאד. מוצר זול המיוצר בסין פירושו משׂרה שמישהו איבד במקום אחר, או תנאי עבודה שהורעו.

בדומה – רבע שעה אחרי חתימת הסכם השלום עם ירדן חשכו עיני, כשקראתי על סגירת המתפרות בצפון הנגב והעברתן לירדן. מה עשׂינו כאן? הבהרנו לציבור המובטלים החדשים שהשלום רע להם.

ד"ר א. 13 בפברואר 2008

וחזרה לספיחי גמר הגביע:

(א) הנהלת מכבי שלחה התנצלויות לכל עבר על ההתנהגות הנפסדת אחרי המשׂחק, וטוב שכך.

(ב) כל העולם ואחותו צפו בקלטת המשׂחק ובדקו עבירות. צביקה שרף טוען שהפועל מגדל הלכה לקו 28 פעמים ברבע האחרון. עופר שלח טוען שכל העבירות, אולי פרט לאחת, היו מוצדקות. ואני שואל: 28 פעמים???!!! וגם – האם יכול להיות שמכבי עשׂתה כל כך הרבה עבירות, והפועל מגדל שמרה באופן מופתי במשך כל אותו הזמן?

(ג) לא השופטים ניצחו להפועל מגדל את המשׂחק, אלא רוח הלחימה וההרדמות בשמירה של שרף.

(ד) די ברור שמסכת ההאשמות נועדה להכין את הקרקע לקראת הפיינל-פור על האליפות. זה מוציא את החשק מכל העניין. אולי באמת כדאי להביא שופטים זרים. מבחינה מסויימת, צעד כזה אפילו יגביר את המתח ואת העניין.

לון 13 בפברואר 2008

כדי לפתח את הכדורגל האסייתי – אוקייני, לא יהיה מספיק לעצור את הכדורגל האירופי (והאנגלי באופן ספציפי). מימסדי הכדורגל שם, החל מהקבוצות, דרך התאחדויות הכדורגל ועד משרדי הספורט יצטרכו לעשות מאמצים לשפר את איכות הכדורגל המשוחק שם.
כרגע הפער הרבה יותר מידי גדול. למשל, כמו שהליגה הרוסית הצליחה להביא שחקנים מכל העולם בזכות הכסף הגדול (ולמרות מזג האוויר), גם הליגות ביפן ובקוריאה יכולות. הן צריכות להתאמץ יותר. הבאת כוכבים אירופיים בינוניים ביחד עם צעירים ברזילאים ואפריקאים תגדיל ללא ספק את העניין בליגות הללו.

לגבי דרום אמריקה הכדורגל שם פופולרי מאוד ויש סיכוי נמוך שמשחק של ליגה מקומית מאירופה יהיה אטרקציה. זאת למרות שהכלכלות שם במצב בעייתי מאוד. אם כי התחושה שלי שלעיתים קרובות מידי הקבוצות הארגנטיניות והברזילאיות משחררות שחקנים לאירופה, גם לקבוצות בינוניות תמורת סכומים לא גדולים. אני לא בטוח שתמיד זה הכרחי. התחושה שלי שלפעמים מדובר פשוט בניהול לא טוב. חשיבה לטווח מיידי ולא לטווחים בינוניים וארוכים.

בנוגע לסין, בנוסף למה שד"ר א כתב, כדאי להזכיר שהסינים שעובדים בייצור מוצרים מערביים עושים זאת מפני שבכך הם מרוויחים יותר מעבודות אחרות. כלומר גם רמת החיים שלהם עולה. באופן יחסי כמובן. ויתכן מאוד שללא העבודות הללו רמת האבטלה בסין היתה גבוהה ומצבם של רבים שם היה חמור.

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

אריאל – אם זליג לא ידע כלום אולי זה יותר חמור מאשר ידע…

ד"ר א'. מכבש הלחצים הזה רק מבהיר את השיטות והאווירה שמכבי משליטה בכדורסל הישראלי. הדיון בעבירות מגוחך – היה שיפוט לא טוב שנטה לירושלים. הדיון היחיד שצריך להתקיים באמת הוא איזה עונש כבד צריכה מכבי תל אביב לקבל על בזוי גמר הגביע.

מרציאנו – תודה, זה מעניין מאד

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

לון – צריך להפריד בין מקרים שונים. ביפן הכדורגל באמת מאד חלש מאד והדרך ארוכה. במלבורן יש כיום קבוצת כדורגל שמשחקת בליגה המקומית מול בערך 40000 צופים. ההצלחה של הליגה עצומה – ותוך שלוש שנים היא נושקת לממוצע קהל של 13000 אלף. בתוך דור אחד מספר האוסטרלים ברמת פרמייר ליג יהיה גדול ממספר האנגלים – כי אין מדינה יותר טובה מאוסטרליה בהכשרת ספורט.
השאלה היא האם מתחייב שגל הכשרונות האוסטרלים הזה יילך לאירופה – או הוא יוכל להציף ליגה אסיאתית.

ד"ר א. 13 בפברואר 2008

רונן –

אתה מתעלם מחצי תמונה. ראשית, מחוץ למכבי אף אחד לא מסכים שהיה "שיפוט לא טוב שנטה לירושלים". איגוד השופטים הוציא דו"ח הטוען שהיה שיפוט טוב מאד, וזו גם דעת הפרשנים, החל בעופר שלח וכלה בשלומי פרי.
שנית, מעל כל הרבע ריחף צלו של סמי בכר. אינני יודע עד כמה אתה עוקב אחר התגובות באתרי הספורט העבריים. שמו של סמי בכר לא נעדר כמעט משום ידיעה העוסקת בכדורסל ישׂראלי, עם או בלי קשר לתוכן הידיעה (כמו התגובות שלי לטורים שלך). אחרי הטכנית המיותרת שנשרקה לחג'ג', היה ברור שהשופטים במלכוד. השׂחקנים של הפועל מגדל היו חדורי אמונה מספיק כדי לתת להם הזדמנות להציל את עורם.
(אגב, מקצועית העבירה הרביעית של חג'ג' היתה ברכה לירושלם, שכן כך הוא נשמר טרי לרבע האחרון. יש גבול כמה הבחור יכול לשׂחק 40 דקות פעמיים בשבוע).

בהחלט צריך להערך דיון בענישה על עזיבת המגרש לפני תום הטקס. אבל זה דיון משני, ודאי לא "היחיד שצריך להתקיים באמת".
חשוב בהרבה לפעול כבר עכשיו כדי למנוע מצב בו שערוריות שיפוט תכרענה את גורלה של עונה, שמסתמנת כאחת היותר מעניינות ב-40 השנים האחרונות.

תומס האדום מצד הרחמים 13 בפברואר 2008

עופר שלח צודק לגבי העבירות. רובן ככולן היו באמת עבירות. וגם בצד השני, לא היו מקרים של עבירות ברורות לזכות מכבי שלא נשרקו. אבל כמו שכל צופה כדורסל מיומן יודע, רוב השריקות לעבירות נתונות לדתעו של השופט ולרוח המשחק. כך שאם באותו המשחק בדיוק היו נשרקות רק חצי מכמות השריקות לזכות י-ם, והיו נשרקות כפול עבירות לזכות מכבי, עדיין מר שלח היה טוען, ובצדק, שכל השריקות מוצדקות. לכן בטענה היא לא לגבי איכות השריקות אלא על הטרשהולד של השריקות.
ועדיין, י-ם ניצחו ללא קשר לשופטים ומכבי הפסידו ללא קשר לכלום. ויפה שעה אחת קודם… :-)

michaly 13 בפברואר 2008

בהקשר לסין ולפוסט הקודם, סטיבן ספילברג, שהיה אמור להיות יועץ אמנותי לטקס הפתיחה או משהו דומה, ויתר על התפקיד בגלל הנעשה בדארפור. זה הגיע עם או בלי קשר למאמר שכתבה מיה פארו, שטענה שאם הוא יעשה את זה הוא עלול להפוך ללני ריפנשטאהל של האולימפיאדה הנוכחית.

http://www.variety.com/VR1117980808.html

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

ד"ר א ותומס. לא ראיתי את המשחק כלל. אני מניח זאת כהנחת מוצא מקילה עם מכבי. טענתי היא כי גם אם צביקה שרף ניהל נכון את המשחק. והיה חוזר מ-22 הפרש לשוויון משום שבזמן המשחק אלתר פיתוח מבריק להתקפת המשולש. עדיין הוא צריך לעוף מתפקידו כמאמן נבחרת ישראל – בגלל ההתנהגות שלו.

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

מיכלי. ואני כבר חשבתי שהוא קורא בבלוג שלי….
אולי זכר קצת עברית מהבר מצוה.

ובכל אופן אני מתעודד – זה מוכיח שהנושאים בבלוג לא מנותקים מהיומיום.

michaly 13 בפברואר 2008

הנושאים בבלוג אף פעם לא מנותקים מהיומיום. זה היומיום שמדי פעם מתנתק מהנושאים בבלוג.

ד"ר א. 13 בפברואר 2008

מסכים עם הניתוח של תומס. הבעיא היתה אמות מידה שונות בשני צידי המגרש.

לגבי שרף –
הוא אמר שלשום בראיון חי שלאחר שירד מבמת חלוקת המדליות (הוא היה אחרון או לפני אחרון), ראה שהשׂחקנים כבר לא שם. הוא גם הוקיע את ההתנהגות, והתנצל לכל עבר.
ה"התנהגות" שלו מסתכמת, אם כן, בביקורת חריפה ביותר על השופטים ועל האיגוד. האם על כך יש להדיחו מתפקידו בנבחרת?

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

ד"ר א. אחריות מיניסטריאלית. הנבחרת היא כמו מילואים (שכחתי מי אמר) ושרף הוא כמו מ"פ שהיה לו מרד בפלוגה.

אוריאל 13 בפברואר 2008

דורפן, אין לי בעיה עם הטור העולמי של הפרמיירליג כמו שאין לי בעיה עם הטור העולמי של ה-NBA או ה-NFL. יש לזה מקום וזה לא אמור להרוס את הליגה המקומית כמו שה-NBA לא הורס את הליגות המקומיות באירופה.
כדורגל מספיק פופולארי ברחבי העולם. הבעיה הגדולה היא שהוא לא מנוהל טוב בכל העולם. הליגות שהצליחו לנהל אותו בצורה טובה ולהפוך אותו לטוב יותר מבחינה מקצועית ועסקית רשאיים לחפש דרך לפתח אותו עוד יותר.
ואם זה אומר לקנות את השחקנים הטובים בעולם זה רק הגיוני שזה יקרה. ואם זה אומר שלקחת את השחקנים האלה ולהעניק לאוהדים שלהם – יש למנצ'סטר יונייטד 333 מיליון אוהדים ברחבי העולם ורובם לא ממנצ'סטר – הזדמנות לראות משחק תחרותי, אז למה לא? כמובן, שהכל צריך להיעשות בכבוד לכדורגל המקומי ולכדורגל בכלל.
שוב, אין לי בעיה שהכדורגל באסיה יהיה לאסייתים וזה שבאפריקה יהיה של אפריקאים, אבל כמו שאני לא אלך לצפות בליגת הפוטבול הישראילת וכן אראה את הפוטבול האמריקאי, כך צריך לחשוב גם לגבי הכדורגל. הוויכוח פה הוא על זה שלא צריך לשמר על בינוניות בשביל לשמור על קהילתיות. בטח שלא בעולם המודרני.

תומס האדום מצד הרחמים 13 בפברואר 2008

רונן – צודק בלי קשר. כנראה לא הבנתי את הטענה המקורית :)
אבל בעצם שרף רק מייצג את ההנתהלות הכללית של הכדורסל בארץ , הספורט, והחברה ככללה.

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

אוריאל – השאלה אם זה רק ניהול או העובדה שאירופה עשירה יותר. מכל מקום המקרים שונים. ציינו כאן בצדק שאם יהיה משחק פרמייר ליג בדרום אמריקה הוא כנראה יתקבל במטר עגבניות.
זו גם לא הכווונה שלהם.
האוסטרלים, ואולי גם הקוריאנים והסינים, מנהלים את הליגות שלהם בצורה מצויינת -אבל יש להם פיגוד גדול בשנים של מסורת.

אבל אין לי ויכוח אתך לגבי כך שהגלובליזציה כאן להישאר. ומכיוון כך אני בעד איחוד ליגות של שווקים קטנים. כתבתי בעבר על הליגה הדנוביאנית – צ'כיה, אוסטריה, הונגריה, קרואטיה, רומניה. הרי אין סיבה שלוינה לא יהיה כדורגל טוב לא פחות מבירמינגהאם.

רונן דורפן 13 בפברואר 2008

ד"ר א, – אתה שוב זורע חול ואופטימיות מיותרת בעיני הצבור, ומנסה בצורה מגמתית להרים את המורל.
אם אחת העונות המענייניות שהיו 40 שנה, היא, כמו ב-1993, רק תוצאה של משבר במכבי, אז השמחה קטנה מאד.

birdman of the batsmen 13 בפברואר 2008

קרים עבדול ג'אבר מוביל הרבה סטטיסטיקות באנ.בי.איי. כאשר נאמר לו שהוא מוביל גם את רשימת העבירות, הוא הגיב ש50% מהן מעולם לא נעשו.
והוא צודק. 50% מהשריקות במשחק כדורסל הן שגויות. אבל להגיד שעושים לי דווקא, נו באמת.

עזי 13 בפברואר 2008

למה הפועל ירושלים יכולה להגיד שעשו לה דווקא, אז זה היה בסדר? כשירושלים מפסידה וחושבת שאלו השופטים זה מותר? מכבי הפסידה את המשחק והתלוננה, ביג דיל.

עומר ח. 13 בפברואר 2008

אם כבר עסקינן בליגות אזוריות, היה יכול להיות מאוד מעניין לראות את 'אל אהלי' מתארחת בקופסא, או את ביתר ירושלים חוטפת על הראש מ 'אל זאמלק'…

תומס האדום מצד הרחמים 13 בפברואר 2008

עזי, זו התממות.
יש שני צדיים למטבע. אז נכון שכולם מעדיפים לבכות ולהאשים את מכבי "שמעון" ת"א בכל תחלואי הליגה הישראלית בכדורסל במקום לקום ולעשות משהו בעצמם, אבל אל לנו לשכוח שהדון ומרעיו הם בהחלט בריונים לא קטנים שיודעים בהחלט לבחוש במקומות הנכונים.

birdman of the batsmen 13 בפברואר 2008

עזי, לרגע לא התכוונתי להגן על הפועל ירושלים. גם כשהם מאשימים את השיפוט זה מגוחך.

You win some, you lose some, and some get rained out.

יובל 13 בפברואר 2008

צודק בירדמן. בכדורסל הישראלי (או שמא בכל ספורט בארץ) כל קבוצה שמפסידה מיד מפנה אצבע לשיפוט. אז נכון, מדובר בסוג של תגובה אנושית, אבל לדעתי היא מוקצנת בארץ.
אגב גמר הגביע, ההתנהגות של שני הספסלים והשחקנים מבחינת תלונות על השיפוט (שהיה חלש כרגיל) חצתה כל גבול והיתה צריכה להעצר בטכנית לכל צד כבר במחצית הראשונה.
צביקה שרף בעוויתות זעם על הקווים – אין יותר אייטיז מזה.

יואב 13 בפברואר 2008

מוזר רונן ושאר המכובדים פה, איך אף אחד מכם לא פצה פה שירושלים לא נשארה על הפודיום בשנה שעברה, עת הצלחת הוענקה. ואף עיתונאי לא כתב מילה. אבל היה מי שנזכר בזה אתמול, מהצד הירושלמי. לכן הם לא גינו. המוסר הכפול בקשר למכבי-ממש שבר שיאים במקרה הזה. מכאן אפשר רק לרדת.

לון 13 בפברואר 2008

עזי, מכבי לא סתם התלוננה על השיפוט. שרף כמעט "אכל" עיתונאי במסיבת העיתונאים אחרי הגמר. הוא התראיין לערוץ הספורט אחרי הניצחון על רמת גן ויותר מרמז שהשיפוט היה מכוון לגרום להפסד של מכבי. הוא דיבר על כך שאומרים לו שזה בא כתגובה לשיפוט של סמי בכר ואמר משהו בנוסח "אנחנו בודקים את העניין". והסאב טקסט היה : יש חשדות חמורים שצריך לבדוק לגבי השופטים.
ואסור להתעלם מהאופן הבוטה, הזעם "הקדוש", הברוטליות הידועה שלו. הוא נתן שתי הופעות אלימות. זה רחוק מאוד מהאופן בו אחרים מגיבים. וזה קורה כשפעם בארבעים שנה, אולי, אולי, היה שיפוט קצת מוטה לטובת הקבוצה האחרת.
שרף במירעו.
וכדאי לזכור ששרף הוא לא רק מאמן מכבי ת"א הוא גם המנכ"ל שלה. וכמובן מאמן נבחרת ישראל.

יואב 13 בפברואר 2008

טעיתי בניסוח וקצת סתרתי את עצמי… כמובן שאף אחד לא יכל לדעת את זה מהסיבה שזה לא דווח כך שלא יכלתם להתייחס. אבל איזה דיווח קפדני, נוזף ופדגוגי זרם מכל תת אתר, , מקומון ותחנת כבלים מזדמנת.זאת גם הסיבה לשתיקה של ירושלים בכל הפרשה…
אגב, עבירות יש בכל התקפה במשחק הכדורסל. המסר שמכבי קיבלה באותו רבע הוא שהיא לא יכולה לשמור. הנתונים הם מדהימים וניתוח פרטני של כל עבירה זה בכלל לא הסיפור. ואני לא חושב שהייתה יד מכוונת, וזה פשוט יכול לקרות. מכבי הפסידה בצדק וירושלים לקחה בצדק.

עזי 13 בפברואר 2008

לון, שרף אגרסיבי, זה האיש וסגנונו, אבל זה ממש לא רחוק מאיך שאחרים מגיבים. זוכר איך אפי בירנבוים השתולל לפני כמה שבועות באמצע משחק וצרח וקילל ואיבד עשתונות על השופטים? אבל אפי הוא אהוב העיתונות אז זה בסדר. וירושלים ירדה באמצע משחק לפני כמה שנים, שלא לדבר שלא היתה בטקס הענקת צלחת האליפות בשנה שעברה כי כביכול דפקו אותם השופטים. מכבי לא צדיקים ובטח שבעבר הם נהנו משיפוט אוהד, אבל הבון טון עכשיו זה לשנוא את מכבי וגם זה בסדר. אבל תעשו לי טובה, תהיו הוגנים. אם שרף צריך להיענש אז דני קליין ואפי ודן שמיר גם כן. ואם השופטים דפקו את ירושלים בשנה שעברה, הם דפקו את מכבי השנה. ואם השנה היה בסדר, אז גם בשנה שעברה הכל היה תקין.

יואב 13 בפברואר 2008

מסכים עזי. בשורה התחתונה, כל אחד בא עם הדיעה מהבית ותשובות מוכנות.הרי כשאלכס משתולל(קרה ויקרה)זה בסדר ואבהי בעיני האוהב.ושירושלים יורדת באמצע משחק כדורסל, אז היא רובין הוד מרדן שמראה לחזקים. וכמובן גם הפוך. עם זה אין לי בעיה. רק עם השתיקה של התקשורת רק לפני כחצי שנה על היעדרותה של ירושלים מהטקס ועל יללותיה הבלתי נסבלות עכשיו מאותה סיבה. דיעות אני מכבד. חצאי אמיתות(שלעיתים גרועות משקרים)-לא!!

ד"ר א. 14 בפברואר 2008

יואב ועזי –
מוריד את הכובע. אני אפילו לא זכרתי ששׂחקני הפועל מגדל אשמים באותו חטא נורא משנה שעברה.
אתם כמובן צודקים – הבעיא היא אמת מידה כפולה בהתייחסות. הדוגמא המובהקת ביותר היא פיני גרשון, שכולם אהבו וחיבקו – עד שהגיע למכבי.
מעתה אמור: "התנהגות נפסדת של הפועל מגדל".

רונן –
אני מניח שהספורט'ס-בארס בבודפשט לא משדרים את משׂחקי ליגת העל שלנו, אז אולי קצת סטטיסטיקות ישכנעו אותך.

(א) בתחתית הליגה יש כרגע ארבע קבוצות עם מאזן 4-8, שזה 33%. בסיום שלב א' של היורוליג היו 8 קבוצות מ-24 במאזן גרוע יותר, לעתים גרוע בהרבה. כלומר, גם הנמושות אצלנו יכולות לנצח – סימן לתחרותיות בריאה.

(ב) אחרי פחות מחצי דרך מכבי כבר עם 3 הפסדים. אף אחד לא יופתע אם היא תצבור הפסדים נוספים, ביחוד כשהעניינים ביורוליג יתחממו.
לא ברורה לי גם הטענה שלך ש"אם אחת העונות המענייניות שהיו 40 שנה, היא, כמו ב-1993, רק תוצאה של משבר במכבי, אז השמחה קטנה מאד". הרי הגורם המרכזי לחוסר עניין הוא שליטה של מכבי. הוצא את מכבי מהליגה ויש לך תחרות פרועה לגמרי ושוויוניות כמעט מוחלטת (ויעיד הסעיף הקודם).
מעבר לזה – המצב היום שונה לחלוטין מ-92/3. אז מכבי חטפה על הראש כמעט בכל משׂחק באירופה. השנה יש רק שתי קבוצות ביורוליג עם מאזן טוב יותר (12-2), ורק עוד שתיים במאזן זהה (11-3).

(ג) בזכות שיטת הפיינלפור, גורל האליפות פתוח לגמרי, ויעיד גמר הגביע. מה עוד אתה רוצה?

(ד) חבל שספורט'ס-בארס בבודפשט לא משדרים וכו', כי יש אחלה משׂחקים השנה.

רונן דורפן 14 בפברואר 2008

דוקטור א. אמנם העימות בין קבוצת סוחרי הנשק לקבוצה של המדינה לא ממש מעניין אותי… אבל לצורך העניין – אחרי שגרשון הגיע למכבי הוא טרח לעשות סדר במדרג הגזעים של העולם – ואני חושב שפה הוא איבד קצת מהפופולרייות שלו.

לגבי הספורטס באר של בודפשט. למה אתה רוצה שיאבדו את מטה לחמם? גם בישראל לרוב לא צפיתי במשחקי הליגה שאתה מציין.

לגבי העניין בליגה. הפינל פור מוסיף מתח – אבל זו לא שיטה הגיונית להכרעת ליגת כדורסל. אפשר לקבוע משחק גמר של חמש דקות – ואז כל הדומיננטיות של מכבי תתנדף.

ד"ר א. 14 בפברואר 2008

רונן –
אם לא אכפת לך בכלל מליגת הכדורסל בארץ, אז בסדר. שום דבר לא משנה. אם אכפת, אז צריך להבדיל בין רע יותר לרע פחות.
אני מסכים שפיינלפור הוא שיטה לא מתאימה להכריע ליגת כדורסל (חוץ מה-March Madness, שהוא מקרה יחודי). בהתחלה גם אני הזדעזעתי מהחלת השיטה אצלנו.
אבל אז ראיתי שחל שינוי בליגה המקומית. לב השינוי הוא שעברנו ממצב של "לא משנה מה נעשׂה לאורך הדרך, בסוף מכבי תהיה אלופה" למצב של "נילחם על כל משׂחק כדי להגיע לפיינלפור, כי שם הכל יכול לקרות". צריך לראות כדי להבין – קבוצות עולות עם אמונה שלמה שאפשר לנצח את מכבי. זה צעד גדול קדימה. לא ברור לי מדוע אתה מזלזל בו.

היום התפרסמה ידיעה ששׂטרן שוב מדבר על הרחבת ה-NBA לאירופא. אם זה יקרה, אולי, ב"ה, מכבי תוכל לעזוב את הליגה, ובא לציון גואל. אבל עד אז, אם הפיינלפור עוזר להחיות את התחרות – שווה לספוג את חוסר ההגיון בשיטה. גם המצב בו יש אלופה אחת במשך 40 שנה הוא לא הכי הגיוני.

רונן דורפן 14 בפברואר 2008

דוקטור. מארץ' מדנס הוא מקרה קצת אחר – מדובר בטורניר שאפשר לדמותו לליגת האלופות לא לליגה עצמה. כל קבוצה משחקת בליגה של עצמה בצורה מסודרת ושם נותנים גביע גם למנצחת הליגה הרגילה וגם למנצחת הטורניר של אותה ליגה.

בנוסף – אליפות המכללות היא טורניר בו יכולים לזכות בערך 500 קבוצות מבחינה תאורטית. קצת לא הגיוני שכולן ישחקו בית-חוץ אלו עם אלו…

ד"ר א. 14 בפברואר 2008

אין לי ויכוח על מארץ' מאדנס. במסגרת הזו פיינלפור הוא הגיוני מאד, ולו רק בגלל העובדה ש-64 קבוצות משׂחקות בזמן קצר בשיטת knockout.
ואם אני לא טועה, גם אליפות הליגות המקומיות מוכרעות במשׂחק אחד.

בארץ העקרון גורם לעקמומיות מסוימת, אבל אני לא רואה חלופה הולמת.

רונן דורפן 14 בפברואר 2008

בליגות האזוריות מתקיימת ליגה בסיומה יש אלופה שמניפה דגל על הגג. אחר כך יש טורניר בו משתתפות כל הקבוצות בליגה – ובסיומו יש גם כן אלופה שעולה ישירות לטורניר הארצי. זה נראה לכאורה כחוסר צדק שדווקא אלופת הטורניר ולא הליגה הולכת לריקוד הגדול. אבל מעשית אין בעיה כי מלבד בליגות קטנות אלופת העונה הרגילה ממילא תהיה בין 32 המוזמנות לטורניר שאינן אלופות מחוז.

אלי 14 בפברואר 2008

המערב הפך כמה סינים לעשירים? למה שהמערב ידאג להמוני פועלים סינים אם אותה אליטה לא דואגת לפזר את הכסף? למי בדיוק אתה פונה בטענות?

Comments closed