סינדלר. הסיפור האמיתי

הייתי היום בפאבוריטן, אזור של דרום וינה שנחשב מין אזור של המעמד העובד. והתאכזבתי לטובה. בסך הכל בתי דירות מטופחים. וגם פארק ציבורי יפיפה עם בריכת שחייה ומעיינות ומרחצאות בהן שוחות נשים אוסטריות יפיפיות.
את השם פאבוריטן אני מכיר מהפואמה הנהדרת של פרידריך תורברג על מתיאס סינדלר, גדול כדורגלני אוסטריה. הפואמה, בתרגום חופשי, נפתחת במלים:
“נער היה בפאבוריטן, שמו מתיאס סינדלר".
*

סינדלר היה החלוץ המרכזי עושה המשחק של נבחרת הפלא האוסטרית שניצחה 0-5 את סקוטלנד והפחידה את אנגליה במה שכונה "משחק המאה" – הפסד 4-3 בסטמפורד ברידג' בו סינדלר כבש שער נפלא. הוא שיחק בפ.ק אוסטריה, שבדרך כלל מכנים אותה בעולם "אוסטריה וינה”. מועדון שזוהה עם היהדות האוסטרית האסימילנטית. תורברג היה שחקן כדורמים בהכוח. אבל אחרי המלחמה הפך לסופר החשוב של אוסטריה.
סינדלר נולד במוראביה והיגר עם משפחחתו לוינה בגיל שנתיים. הם חיו בעוני בפאבוריטן ואביו נהרג במלחמת העולם. מי שבנה סביבו את הנבחרת האוסטרית היה מהגר אחר ממוראביה. הוגו מייזל, בן למשפחת בנקאים יהודים ממוראביה, שהרתיח את משפחתו בהתעקשות שלו לעסוק בכדורגל. הוא נחשב לאבי הכדורגל האוסטרי.
*
יש רגע סמלי בקריירה של סינדלר. מונטי, הקצב האיטלקי-ארגנטינאי, הלם בו באגרוף במשחק חצי גמר גביע העולם בין אוסטריה לאיטליה ברומא ב-1934. השופט השבדי, שקיבל שוחד ממוסוליני, התעלם. אוסטריה הפסידה 0-1. איטליה ניצחה בגמר את צ'כוסלובקיה. ובגמר הבא את הונגריה. הכדורגל הדנוביאני האסטטי והמוסרי נכחד מפני הכדורגל הפשיסטי הכוחני והמושחת.
סינדלר נמצא מת בביתו ב-23 בינואר, 1939. לאחרונה קראתי תיאוריה חדשה לפיה לא התאבד ולא נרצח. אלא מת בתאונה. כתב אותה העיתונאי היהודי גרמני אולי הסה-ליכטנברגר. היא לכל הפחות יומרנית מדי בטענה לידיעה מוחלטת של העובדות. למשל שסינדלר באמת שכב עם קמילה קסטניילה קצת לפני מותם.
מוות מקרי בגלל רשלנות או רצח או התאבדות לא כל כך משנים פה. משנה הקונטקסט. שחקן הכדורגל שסימל במגרש את הגאונות הוינאית מת ביחד עם התמוטטות הציווילזציה שם. זה הסיפור. הפרטים המדוייקים חסרי חשיבות בפרספקטיבה ההיסטורית.
כפי שתורברג כותב בהמשך הפואמה:
"לתקופה עמד, הביט
אחר כך לביתו הלך
בכדורגל כמו בחיים
האסכולה הוינאית חלפה"

השער בו עבר,
היה חשוך וגם מוחלט
נער היה בפאבוריטן,
שמו מתיאס סינדלר"

חידון מספר 64 -חידון עזי דן על נבחרת ברזילללללל!!!!!
כדורגל מחפיר

24 Comments

יואב 23 בפברואר 2008

מעורר מחשבה והשראה.מאלף להבין שמציאות הכדורגל בתחילת המאה הייתה שונה כל כך.. הונגריה מופיעה פעמיים בגמר… לאוסטריה יש נבחרת פלא(בכלל בוינה התרחשו הרבה פלאים בשנים האלה)..
השוחד של מוסוליני זאת עובדה ידועה או ניחוש מושכל?
לרוני יש שמונה שערים משמונה מפגשים מול הזברות. עוד משחק שלו לאספנים.בשבוע האחרון, אלכס משחק יפה וחכם עם הסגל שלו. האם אי פעם היינו משופעים בכל כך הרבה אופציות איכותיות ומגוונות כל כך במרכז?(ולחשוב שלפני שנתיים-אושה וגיגס החזיקו את האמצע למשך כמעט חצי עונה).

Sade-DK 23 בפברואר 2008

ronen
what do you think about that?

How can we prevent thing like that?

http://youtube.com/watch?v=_MTY50Yi6tw

עוז 24 בפברואר 2008

הסיפור של סינדלר מעניין. אולי האסה ליכטנברג כותב בצורה יסודית אבל די מעייפת – והלינק בסוקרנט הוביל לכתבה על דוח הביקורת הפנימי של אייאקס על כשלונות העשור האחרון:
http://soccernet.espn.go.com/columns/story?id=509314&root=europe&cc=5739&lpos=spotlight&lid=tab2pos3
המצב של אייאקס בעידן הניהול המקצועי והכסף הגדול הוא סיפור מרתק בעיני עצמו, ולצערי הוא לא מבטיח טובות לאייאקס בעתיד הקרוב.

גלן (בו) 24 בפברואר 2008

איזה חוצפה!
יש אנשים בוינה עם שניצל טוב
ותרבות.
ויש כאלו שסובלים מול קליצנקו ואיברגימוב. או שמיוותר, נער הזהב וקוטו יתעוררו או שנאמר קדיש על הענף.

גלן (בו) 24 בפברואר 2008

ובכוונה לא הכללתי את הוולשי כי אני צופה הפתעה מסויימת עוד חודשיים מול הופקינס.

יוני 24 בפברואר 2008

מרגש. סבא שלי שיחק הוקי שדה בהכח וינה בתחילת שנות השלושים. הקבוצה עדיין מקבלת תקציב מעיריית וינה, שיכול להחזיק מחלקת נוער שלמה בישראל.
לחשוב שפעם במאה נולד כדורגלן יהודי בולט. מגוחך בהשוואה למספר היהודים בכל תחום אחר, בין אם ספורט (בכדורסל וטניס כבר עולים לי לראש כמה) שלא לדבר על מדעים, פוליטיקה וכו'

yoni 24 בפברואר 2008

רונן.

אתה ממציא את המשמעות של עיתונות ספורט מחדש.

תענוג של פוסט.

yoni 24 בפברואר 2008

והטיילור (#4) הזה של ברמינגהאם צריך להיכנס לכלא.
ואני בכלל שונא ארסנל אבל הוא פשוט פושע. וגם הקבוצה שלו והמנגר שלו צריכים להיענש.
אסור שיהיו כאלה חיות על המגרש. אי אפשר אפילו לקרוא לזבל הזה שחקן או בן אדם.

תחטטו ביו טיוב ותראו רגל מחוברת לגוף בעזרת הנעל והגרב~ בלבד.

רונן דורפן 24 בפברואר 2008

יואב, מוסוליני אירח בביתו את השופט השבדי ששפט גם בגמר וגם בחצי הגמר. גם ברבע הגמר היה שיפוט שערורייתי שאפשר לאיטלקים לפצוע את השוער הספרדי זאמורה.

יוני, זו הייתה פציעה איומה. וונגר אמר שטיילור לא צריך לשחק יותר ואחר כך חזר בו. אבל הרחקה לעונה שלמה היא בהחלט במקום. אגב, לא רוצה להטעות פה (כמה מקורות מטעים פה) – סינדלר לא היה יהודי.

גלן – הכבדים כבר לא מעניינים שנים. אבל הצעד הראשון לתיקון הענף הוא איחוד התארים.

יואב- האמצע במצב הטוב דורות (כלומר מאז רוי קין). וההיררכיה הנכונה. קאריק ואנדרסון ללא ספק בראש ההיררכיה. סקולס של עשרים דקות מול הגנה עייפה זה סיפור שונה לגמרי.

רונן דורפן 24 בפברואר 2008

עוז – לסיפור של אייאקס אתייחס בקרוב. החזרה של קרויף וואן באסטן היא חשובה מאד.

sade -מבחיל. כמו שאמרתי. משום שאני נותן למרטין טיילור את הספק שהייתה פה רשלנות מאד פושעת ולא כוונה. הייתי מסתפק בהרחקה ל-12 חודשים.

גיל 24 בפברואר 2008

האמת היא שמהסתכלות על הפציעה כמה פעמים היא לא נראית לי מכוונת ונראה שהוא הלך על הכדור ולא הרגל. זה מסוג התאקלים שמתרחשים כל הזמן במגרש ורק בגלל שזה גרם לפציעה כל כך חמורה באה הדרישה החמורה לעונש.

יואב 24 בפברואר 2008

ציטוט של סטיב ברוס "לא בטוח שמגיע כאן צהוב"
אולי זה מוגזם והאדום מגיע(כי חומרת הפגיעה כן משנה את ההתיחסות הספיציפית כאן)אבל לא היה כאן ניסיון מרושע, ועברות כאלו יש בכל משחק כל הזמן.מזל רע של פגיעה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון בעיתוי לא נכון. לא מצדיק הרחקה של 12 חודשים ובטח לא לכל החיים כמו שוונגר(לא ראיתי, לא שמעתי)ברוב חוצפתו טען.גם אלון חלפון לא התכוון לשבור לברומר את הרגל. לצערנו, דברים כאלה קורים.

redsox 24 בפברואר 2008

רונן שלום. רשמתי לך שאלה לפני כמה ימים לגבי מקום הימצאן הוירטואלי של התשובות לחידונים מוקדמים יחסית שהופיעו בבלוג (זו כרגע התגובה האחרונה לפוסט המצויין על הפיצ'רס-קאצ'רס ריפורט) ואשמח לתשובה. בעיקרון זה הולך ככה-בדף התשובות לחידונים מופיעות תשובות רק החל מחידון 43 ואילך, ואני, אפעס, זקוק דווקא למידע הסטורי-איזוטרי שהופיע כשאלת בונוס לחידון 29 (מאת גלעד בלום). עזרה במציאת עמוד התשובות המלא תזכה להכרת תודה.
בברכת שבוע אדום.

רונן דורפן 24 בפברואר 2008

רדסוקס. לצערי הן נעלמו מסיבה טכנית.
גיל זה תיקול גלישה לקרסול. זה צריך להיות אסור

גלן (בו) 24 בפברואר 2008

רונן: תשמע, נראה לי שהבנת האגרוף שלי לוקה קצת. דברו לפני ואחרי הקרב על השחמטאיות של קליצקו וחשבתי שזה פלצני בהתחלה אבל כנראה שיש בזה יותר ממשהו. אולי מה שטוב בשחמט משעמם אחרי שני סבובים באגרוף? כממומחה גדול ממני בשני הענפים הייתי רוצה לשמוע את דעתך על ענייני הספורט המנטלי בבואנו להתחרות בזירה כגון זירת אגרוף.

לגבי האחוד: אתה לגמרי צודק. מה לעשות שהכבדים עדיין נתפסים אצלי כמלכי הזירה.
אני גם לא אוהב את ריבוי החברה מחבר העמים סביב הענף הזה אבל גם לי בא להיות קצת פוליטקלי קורקט היום.

גיל 24 בפברואר 2008

רונן, זה אולי צריך להיות אסור אבל אי אפשר לנהוג איפה ואיפה. הרי תיקולים כאלו מתרחשים כל הזמן ואז כל ניסיון תיקול כזה יחייב אדום והרחקה ארוכה גם אם לא מדובר בפציעה. יכול, רק יכול להיות, שבגלל שמדובר ביחסים אי שיוויוניים בין ארסנל וויגן ובשחקן מאוד מפורסם שנפצע יש יותר רעש מהרגיל? אם טיילור היה נפצע אולי היה פחות רעש?

עזי 24 בפברואר 2008

רונן, לא ברור אם זו היתה התאבדות או רצח אבל בוודאי לא תאונה. די ברור אבל שזה היה נראה כמו תאונה בגלל משהו אחר לגמרי. הבי.בי.סי עשה סרט תעודה על העניין לפני כמה שנים ובו חבר של סינדלר סיפר כי כדי שסינדלר יוכל להיות מובא לקבורה ממלכתית ראויה המוות שלו היה צריך להיראות כתאונה כי תחת החוק הנאצי מתאבד או נרצח לא יכלו לזכות בהלוויה ראויה. לכן חבריו, שלא היה להם ברור אם הוא נרצח או התאבד, זייפו ראיות כדי שזה ייראה כתאונה והוא ייקבר כראוי.

חן 24 בפברואר 2008

אני מנסה, ואני לא מצליח למצוא אפילו טיפת הגיון בחוק הזה( מצד שני אני לא מצליח למצוא שום טיפת הגיון באף דבר של הנאצים)

רונן דורפן 24 בפברואר 2008

עזי – הסה מביא טיעונים שקשה לחלוק עליהם. אין לי כלים להכריע בינו לתחקיר הבי.בי.סי. שוב, דעתי היא שזה לא משנה. סינדלר סיים את חייו כי הסביבה התרבותית שלו קרסה. היתר זה פרטים ובענינים הללו גרמנים הם המומחים.

Danny 24 בפברואר 2008

Ronen, great article. As per my father, who lived in Vienna at the time, he committed suicide together with his Jewish girlfriend, after a lot of pressure was placed on him to end the relationship. What a story.

redsox 25 בפברואר 2008

רונן-תודה על התשובה. אולי תוכל לציין שוב את האירועים ההסטוריים שבלום היה שותף להם (כמדומני משחק ה4 מערכות הארוך ביותר, ואולי הניצחון האחרון על סמפראס על מגרש קשה). יהיה נהדר אם תוכל לתת את זה כתגובה כאן למטה. תודה רבה.

רונן דורפן 26 בפברואר 2008

רד סוקס – מהזכרון….
המשחק הראשון בו שפטה אישה.
משחק השלוש מערכות הארוך אי פעם.
שובר השוויון הראשון בדייויס.
הפסיד בגמר בתואר האחרון של קונורס (שזה שיא התארים)
הפסיד בגמר בתואר הדשא הראשון של סמפרס.

יואב 9 במרץ 2008

על איזה שנים מדובר ?

בריכות שחייה

Comments closed