משהו על דה סילבה ועוד משהו על ראמוס

קצת באיחור, אבל עניין הפציעה לאדוארדו דה-סילבה.
מרטין טיילור לא התכוון לכרות לאדוארדו את הרגל. למרות שהוא כמעט עשה את זה. אני יודע שדה סילבה רוצה להשתקם – אני לא חושב שזה יקרה. טיילור בטח מרגיש איום ונורא עכשיו. הוא רק רצה להפחיד אותו ולהבהיר לו מי בעל הבית. רק בגלל זה הוא גלש עם הסטופקס לקרסול.
אם זה היה תלוי בו הוא היה מעדיף שדה סילבה בכלל יחמוק מהתיקול. ואחר כך יפחד וישחק משחק חלש וכולם היו אומרים שטיילור עשה עבודה טובה. אבל זו בדיוק ההגדרה של בריונות ושל רשלנות פושעת. הנסיון להפחיד והתעלמות צינית מהסכנה שאתה יוצר. זה דומה למישהו שנהג ב-200 קמ"ש באיילון והרג מישהו. הוא רצה להשוויץ באוטו החדש שלו או לא לאחר לבחורה לדייט. הוא פשוט התעלם מכך שיש עוד אנשים בעולם.
ולכן, אחרי שחשבתי על זה בשקט יום וחצי, אני רוצה שיעוף לכל הרוחות. אני מוכן לקבל את ההנחה שזו עבירה ראשונה, ולכן שיישב בחוץ עד סוף העונה בלבד. הוא לא יהיה הקרבן המרכזי של ההתנהגות שלו. כל עונש קל יותר הוא אמירה בזכות הפחדה כטקטיקה הגנתית.
*
קראתי היום משהו שבכלל לא הפתיע אותי. שמרטין יול היה מאמן של שחקנים. חבר שלהם. לפעמים אהב לשתות איתם איזו כוסית. חבל לי שמאמן כדורגל טוב מאד כמו מרטין יול נפל בעניין כל כך טפשי. דווקא העובדה שבטוטנהאם אירע שינוי מהיר כל כך בתקופה כל כך קצרה, מבלי להחליף את סגל השחקנים, מראה כמו היררכיה בין מאמן לשחקנים היא מועילה.
ראינו את זה בשורה של כללים שהנהיג פאביו קאפלו בנבחרת אנגליה. מסתבר שקודמו, סטיב מקלארן נהג לכנות את השחקנים כמו אוהד "סטיבי ג'י" או JT. אני חושב שאנשים צריכים להבין שאלכס פרגוסון הוא לא איזה מטורף כשהוא נותן לרונאלדו עונש של 8000 פאונד לצדקה בגלל SMS  ששלח בזמן אימון. הוא אפילו לא ספסל אותו ולדעתי עשה לו טובה גדולה במחיר כספי זניח עבור רונאלדו. עצר את זה שם ולא בנקודה בו שחקן חושב שצריכים להתחשב בו, למשל, כשקובעים את ההרכב או קונים מגן שמאלי. מכבי תל אביב לא הבהירה את זה לאבי נמני וגרמה לו נזק מקצועי עצום. הפכה את אחד השחקנים המוכשרים בהיסטוריה של ישראל לסמרטוט מקצועי שכמעט ולא השיג דבר. גם מכבי תל אביב בכדורסל השנה היא בדיעבד דוגמא לתופעה.
ההתעשרות המהירה של שחקנים הביאה לאיזשהי גישה שצריך למנות להם מאמנים רכים יותר. “מאמנים של שחקנים" לפעמים קראו להם. אני חושב להיפך. דווקא במצב בו הם למעשה מסודרים בחיים אחרי 2-3 עונות משחק מחייבת כללים הרבה יותר ברורים. המוטיבציות הכספיות ממצות את עצמן באיזשהי נקודה. והדבר האחרון ששחקנים צריכים הוא מאמן שהוא חבר. מאמן הוא מפקד ומנהל ולפעמים קצת אבא. וככה הוא צריך להתנהג. ומאמנים של פעם הם הדבר הבא.

כדורגל מחפיר
הדבר שאני הכי לא מבין במחיר שידורי הספורט

54 Comments

גיל 25 בפברואר 2008

אני לא בטוח שעונש חמור מוצדק במקרה כזה. אם אתה מעניש אותו בחומרה על זה, אתה צריך להעניש בדיוק באותה חומרה כל שחקן שמנסה לעשות את אותו תיקול. אני לא התרשמתי שהייתה כוונת זדון אבל יכול להיות שאני טועה.

בקשר לרכות של המאמנים אני מסכים איתך באופן עקרוני אבל זה לא מעשי. לשחקנים יש אינסוף אפשרויות לשחק תחת מאמנים רכים. אם שחקן לא אוהב את הקשיחות של פרגוסון או כל אחד אחר, הוא יעבור לקבוצה אחרת שבה הוא יהיה מלך, אם כי סביר שרוב לשועלים. קשה מאוד לחנך שחקנים שמרוויחים מיליונים בבת אחת כי הם לא תמיד יודעים מה טוב לקריירה שלהם מבחינה מקצועית וילכו לאיפה שקל, אבל לא בהכרח טוב להם מבחינה מקצועית.

רונן דורפן 25 בפברואר 2008

גיל – בדיוק. אני חושב שעל עבירת גלישה עם סטופקס לקרסול צריך לקבל שלושה חודשים בחוץ.

יואב 25 בפברואר 2008

1-רונן, תיקול מהסוג של טיילור, קורה כל שבת, בכל משחק, כמה פעמים. זה כדורגל. זאת עשירית שניה לפה או לפה.גם קינו רצה להראות מי בעל הבית(לא עם אלנד, במקרים אחרים)וכמוהו רבים וטובים.
אין בזה רע.זאת לא החלקה אומנותית על הקרח. חומרת הפציעה היא טרגית אך לא הופכת את טיילור לעבריין גדול. סילבה עצמו עשה פאול קשה , שבוע קודם שלא נגמר בפציעה. גם אואן על וידיץ בשבת האחרונה, לא היה רחוק מזה.אולי כעונש מרתיע זה אפקטיבי אבל בהחלט יכול לסרס את רוחו הבסיסית של המשחק.
2- טוטנהאם הוא מועדון ענק ואני בכלל לא בטוח שעד וונגר, היה שני לארסנל מבחינת קהל ועניין ציבורי. מסורתית, הם לא נפלו בכמות אוהדים אם לא עלו עליהם.
3- אבי נימני השיג ארבעה אליפויוית, ארבעה גביעים, הכובש המצטיין של מכבי בכל הזמנים(לפני גלזר, שפיגל , פרץ, טבק, רפי לוי)מקום שני בטבלת הכובשים בכל הזמנים בכלל, מספר הופעות מרשים בנבחרת ישראל. סמרטוט מיקצועי זאת הגדרה קשה מידי להספק שלו. אבל כן תאב שליטה, נבון מספיק כדי לשלוט בהמונים, שהחזירו אותו לאחר שההנהלה מאסה בו. כדורגלן מחונן שהעיסוק בו לא פרופורציונלי ואכן עושה לו נזק בסופו של יום. במקום לדבר על יכולותיו מתעסקים בדרכיו. אני הוגן מספיק להגיד שיש לו חלק לא מבוטל באשמה הזאת כמו גם לקהל חסידיו. הרבה יותר מלמועדון בעצם…
4- מסכים לחלוטין בקשר להיררכיה ביו מאמן לשחקניו.כמו בין אבא לילדיו. ילד צריך אבא. לא עוד חבר. עדיף שזה יתנהל בצורה הנעימה ביותר כמובן.אבל כדי לקנות את מעמדך, אתה צריך להיות בעל ידע ויכולות . שהשחקן ידע בוודעות שאתה יכול לקדם אותו. זאת מלאכה עדינה ורגישה. כי שום דבר לא מובן מאליו.גם עם ילדים.

יוגב 25 בפברואר 2008

הפציעה הזאת עצובה ומתסכלת.
עצובה – כי היא מעמידה בספק גדול את המשך הקריירה של אדוארדו, שחקן נהדר שבנה את עצמו מלמטה והשנה היה אמור לפרוץ על הבמה של הגדולים.
מתסכלת – כי התיקול של טיילור לא היה יוצא דופן. סתם תיקול חזק שיש כמוהו כמה וכמה בכל משחק. בטח לא חיסול בכוונה תחילה כמו זה של רוי קין בהאלאנד לפני כמה שנים.
לכן כל עוד משתמשים בסטופקס כאלה ולא שולפים אדום מיידי לכל תיקול-אל-שחקן (בשונה מתיקול שעוצר בעיטה או מסירה), הכדורגל מקבל על עצמו פציעות מהסוג הזה כחלק מהחיים.
טיילור צריך לבקר את אדוארדו בבית החולים ואחר כך בבית עד ההחלמה. אולי זה יהפוך אותם עם הזמן לחברי נפש כמו אביה והמורה שלה לפסנתר בקיץ של אביה.
אבל במצב העניינים הקיים בכדורגל אי אפשר להרחיק אותו לזמן ממושך על התיקול הזה. לפחות עד שמשנים משהו בכדורגל כולו כדי למנוע טרגדיות ספורטיביות נוספות.

רומן 25 בפברואר 2008

מה אני אגיד חוץ מזה שאתה צודק לחלוטין.

אני 25 בפברואר 2008

אני לא מסכים רונן.

סטיב מקלארן לאו דווקא נחשב בגלל היחס לשחקנים.
יש מאמנים רס"רים מעולים ויש מאמנים חברים נפלאים.
מאמן בד"כ לא ישתנה באופיו בשביל קבוצה ולכן זה תלוי בשחקנים. גםצ כיום "מאמן של שחקנים" יכול לעבוד נפלא במקומות מסוימים.

ישי 25 בפברואר 2008

וואללה רונן הוצאת לי את המילים מהפה בקטע של המאמנים… אני לא מבין את הקטע עם המאמן-חבר…
גם עולם הכדורגל לא כל כך מבין אותו.. שימו לב לנתונים הבאים:
-מרצ'לו ליפי-זכה במונדיאל
-אוטו ריהאגל-זכה ביורו
-קרלו אנצ'לוטי-זכה בליגת האלופות
-חואנדה ראמוס-האלוף הנצחי של אופ"א
-פאביו קאפלו-אלוף ספרד
-אלכס פרגוסון-אלוף אנגליה
-מנצ'יני-אלוף איטליה

כל המאמנים האלה(פרט למנצ'יני) הם מאמנים מנוסים ששומרים על דיסטאנס מהשחקנים שלהם ולא מאמנים "מהדור החדש" שכל הפרשנים אומרים שהולך לשלוט בכדורגל… קלינסמן הגיע להישגים עם גרמניה במונדיאל, אבל מי שזכה זהו ליפי..
רייקארד הוביל את בארסה לשנתיים מופלאות אבל בגלל חוסר המשמעת בסגל שלו הכל התפוצץ לו בפנים..

היוצא מן הכלל זהו מוריניו… שהוא מאמן של שחקנים, שפסיכולוגיית האימון שלו היא לקשור קשר אמיץ עם שחקניו, קשר של אנחנו נגד העולם אבל כן עדיין אפשר לראות שהוא מגונן אותם ואוהב אותם כאבא ולא כאח… אבל עדיין הוא קצת יותר קשור לשחקניו(לפחות ככה זה נראה לי) ממאמני "דור ישן" אחרים… הוא בין לבין בקיצור

ישי 25 בפברואר 2008

עם כל "החפירה" ממקודם לא התייחסתי לפציעה של דה סילבה…
בכל מקרה, לפציעה של דה סילבה יש לי קשר רגשי.. אני מרגיש אשם במקצת.. ולא נעים לי עליו… אני מרגיש אשם מכיוון שבמשחק מול מילאן שלחתי SMS לחבר ופירטתי לו מה היה קורה אילו במקום דה סילבה(האפרפר, ככה קראתי לו) היה עולה ואן פרסי(שחקן שיש לי אליו קשר חזק… מעדיף אותו על פני אדביור ופאברגס)… יומיים אח"כ דה סילבה נפצע וכל שנותר לי הוא לפתח רגשות מצפון…

Shauli DK 25 בפברואר 2008

Hey Ronen,

Maybe the answer should be that the player will come back to the game when De Silva come back

If a player does something like 6/7 month out because of injury so should the other player wait out the same amount of time out of the pitch

רונן דורפן 25 בפברואר 2008

יואב – אני מקבל את עניין התארים של נמני. רובם הושגו כשהיה צעיר ולא שלט בקבוצה. או כשמאמנים (קשטן וקלינגר) ניצחו זמנית במאבקי הכוח איתו. יחסית ליכולתו השיג מעט מאד.

יוגב – אם עשו מריו פרדיננד דוגמא לגבי אי הופעה לבדיקת סמים לא יקרה כלום אם טיילור יישב כמה חודשים בחוץ.

אני – אני לא אומר להיות קשוח. ארסן וונגר הוא לא קשוח במיוחד. אבל הוא שומר על דיסנטנס משחקנים.

ישי – אוסיף על מוריניו. הוא תלה את מוטו על משקוף חדר ההלבשה כדי להראות מי שולט בקבוצה. והוא פחות או יותר הלך על עניין שבצ'נקו כשלא התפשר על שחקן של הבעלים.
בעניין דה סילבה… רגשות האשמה שלך לא מעניינים וגם אתה לא משחק בפרמייר ליג עד סוף העונה.

אלי 25 בפברואר 2008

לא מסכים איתך, התיקולים הם חלק מהמשחק. תיקולים כמו שטיילור עשה, קורים כמעט בכל משחק וברוב המכריע של הפעמים, לא קורה שום דבר לשחקן. אם אדוארו לא היה נפצע כמו שנפצע, השופט היה מוציא לטיילור רק כרטיס צהוב.

rafael 25 בפברואר 2008

taylor should be banned untill Eduardo retuns to full fitness. He should also pay his wages untill he retuns. Managers in england are so primitive and cliched bound that they all think they can bully Arsenal, it happened to Diaby in sunderland two years ago, now to eduardo and 2moro to another arsenal player. it´s sick

קידן 25 בפברואר 2008

רונן,
אתה לא יכול לשפוט שחקן בדיעבד לאחר שמגלים את חומרת הפציעה. למרות שהתיקול היה מכוער ומעבר לכל פרופורציה הפתרון שלך לא ריאלי.
זה כל פעם מדהים אותי מחדש שטעות אחת בלתי מכוונת של שחקן גומרת קריירה וחיים של שחקן אחר, פשוט כואב הלב.
אם כי אחרי השערים שהוא תפר לרשת של ארצנו אולי זהו עונש מבורא עולם.

tksr 25 בפברואר 2008

רונן,אני מקווה שבזמן אמת חשבת שרוי קין צריך להיות מסולק ממשחק הכדורגל לצמיתות בעוון הפשע שבגרימת חבלה חמורה לאלף אינגה האלאנד.

ויקטור 25 בפברואר 2008

בדיון הפילוסופי/מוסרי נטבע המונח "מזל מוסרי" (moral luck), לפיו החיים מזמנים הרבה הזדמנויות בהן לתוצאת המעשה דווקא יש השפעה רבה על האופן שבו אנו שופטים את המעשה ומבצעהו. כך, למשל, אם אכוון כדי לירות ולהרוג מישהו אך אחטיא, אני עשוי לקבל עונש פחות ממי שכלל לא התכוון לפגוע אך פגע בשוגג והרג מישהו. לתוצאות מעשינו יש מחיר, גם אם במידה רבה הן תולדה של מזל רע. לכן, טיילור צריך לשאת במחיר של מזלו הרע. דה סילבה לבטח נושא בו.
מי שרוצה לקרוא מעט על כך – http://www.science.uva.nl/~seop/entries/moral-luck/

ניר 25 בפברואר 2008

לגבי הפציעה, גם אני הרגשתי כשראיתי את המשחק שלא הייתה כוונת זדון, ואני רואה גלישות הרבה יותר מסוכנות כל שבוע שמסתיימות בלא כלום, זה חלק מהכדורגל. ובאשר לאבי נמני, יש לי תחושה שאתה מנתח את הישגיו לפי התיאוריה שבחרת. אבי נמני השיג את רוב התארים שלו בשנים המוקדמות לאו דווקא בגלל השליטה שלו בקבוצה אלא בגלל שבשנים ההן פשוט הייתה לו קבוצה יותר טובה לשחק איתה.

רונן דורפן 25 בפברואר 2008

tksr – איך יכולתי לדעת בזמן אמת?

birdman of the savanah 25 בפברואר 2008

הצורה אשר בה טיילור נכנס בדה סילבה היתה בעלת אופי של בעיטת קרטה (פומי-קומי), או שבירת קרשים למדורה של ל"ג בעומר. לא היתה כאן תנועה המאפיינת משחק כדורגל – במטרה לבלום את הכדור או לשחרר אותו מרגלי החלוץ. אשם בכוונת תחילה.

מאמן יכול להיות ידידותי עם השחקנים, אבל רק עד גבול מסוים. לעולם אין לאפשר לשחקן לשכוח את ההיררכיה.

יואב 25 בפברואר 2008

רוי קין תמיד ניסה להראות מי בעל הבית. וידיץ מאמין בפיזיות.מגע הכרחי לכדורגל.הוא חסר טעם בלעדיו.
רפאל, זה קורה לכולם.זאת ליגה פיזית. לפני שבוע כמדומני, ארסנל סימנה את נאני וקיבלה אדום על פגיעה באברה .ההתבכינות של וונגר, והתגובה של קפטן התותחנים מביכה במקרה הטוב.גאלאס הוא כנראה קפטן ראוי למאמן שרק רואה מה היריב מעולל לקבוצתו.הבעיטה שלו בנאני, בלי כדור היא אות ומופת להוגנות המשחק.הלוואי והיה לי שקל על כל עבירה ומגע פיזי של היריב ברונאלדו. זה מצער וטראגי ואיחולי החלמה מהירים לסילבה ועדיין, לא צריך לשפוך את התינוק עם המים.
מקבל את חוסר המיצוי של נימני יחסית לכשרונו בגיזרה האירופאית.היה אמור לנסות להתאמץ ולשאוף ליותר.

tksr 25 בפברואר 2008

האם לא די באופן שבו נעשתה העבירה ? האם לא ידעת על העבר המשותף של שניהם ?
זו לבטח עבירה קשה,חמורה ופלילית יותר מזו של טיילור.
http://www.youtube.com/watch?v=p_st29mlQwU

זיזו 25 בפברואר 2008

יואב
בלי בכלל להביא עמדה לגבי העונש הראוי. יש הבדל בין בעיטה בלי כדור שהיא סתם מהלך מלוכלך לכניסה עם הסטופקס בידיעה שהיא עלולה לגרום פציעה.

IDO 25 בפברואר 2008

לפני מספר שנים שונו החוקים בפוטבול האוסטרלי (זה די קשור לעבירה של טיילור). פעם היה מותר לטאקל שחקן באוויר (בפוטבול האוסטרלי מתקדמים על ידי תפיסה של בעיטת שוער, על קצה המזלג), מייד כל הפרשנים אמרו שזה בניגוד לרוח המשחק, והמשחק יהפוך למשחק של נמושות וכל אותם טיעונים שכתובים מעליי בתגובות, אבל, בשנתיים שהחוקים החדשים מיושמים המשחק הפך ליותר שוטף יותר טקטי יותר מהיר. שחקני הגנה חייבים להיות במקום הנכון ולא לכסאח שחקן שעולה לתפיסה, יש מקום לשחקנים קטנים וצנומים והמשחק נהיה גם צמוד יותר. בשנתיים האחרונות זכו קבוצות של טקטיקה ולא של בריונים (כמו ב100 השנים האחרונות)

העונש על מגע באוויר הוא פנדל אגב.

tksr 25 בפברואר 2008

אפרופו נאני.מסתבר שבעוד שלאחר המשחק נגד ארסנל,פרגוסון הגן עליו בתקשורת וטען שהוא לא רואה כל בעיה עם הקפצת הכדור של נאני שהרגיזה את שחקני ארסנל – הרי שבחדרי חדרים הוא הורה לו שלא לחזור על המעשה ואפשר להיות בטוחים שנאני הפנים את הנזיפה.לא בפעם הראשונה פרגי מגונן על שחקניו כלפי חוץ ונוזף בהם בתוך הבית.

michaly 25 בפברואר 2008

אה, מה שויקטור אמר. וגם העובדה שגלישות כאלה, מכוונות או לא מכוונות, עם או בלי כוונת זדון, מתבצעות בכל משחק היא לא רלוונטית. בדומה למערכת הענישה בעולם המקביל לעולם הכדורגל, שם אדם יצטרך לשלם על מעשיו היומיומיים והלא מכוונים אם מישהו נפגע מהם, פגיעה בסדר גודל כזה בכדורגל צריכה לגרור ענישה לשחקן הפוגע.

יואב 25 בפברואר 2008

מיכלי, והוא אכן נענש. הוא קיבל אדום על עבירה "רגילה" במושגי כדורגל. אף אחד לא באמת נחרד מרשעותה בזמן אמת.
זיזו,יש הבדל. אחת נעשתה בזדון ואחת לא.התוצאות שונות כמובן.אני לא ממש יודע מה העונש ההולם במקרה הזה, אבל כל עוד זה לא היה מרושע ועל מנת לפצוע(ככה נראה לי)אז מדובר כאן במזל רע במיוחד לשניהם.
ido מה לדעתך אמור להיות המקבילה של זה בכדורגל?מה היית משנה?
נראה לי שהכדורגל עובר את התהליך הזה כבר קרוב לשני עשורים. השחקנים היום, זוכים להגנה שבעיני פלה למשל(שנטבח במוניאל 66), היא בלתי נתפסת בכלל.ואכן המשחק שוטף יותר, מהיר יותר, טכני יותר.השאלה, מה עוד ניתן לעשות כדי לשמור ולשלב בין התחרותיות וההוגנות , היופי והפיזיות.

אופיר 25 בפברואר 2008

כשהולכים עם הרגל קדימה מול רגל של שחקן יריב, כמו שעשה טיילור, אי אפשר לטעון שזאת עבירה רגילה והשחקן לא התכוון. העבירה של טיילור מכוערת בלי קשר לתוצאות שלה, והוא צריך להיענש בחומרה.

להעניש בהתאם לחומרת הפציעה זאת טעות. צריך להעניש בהתאם לחומרת העבירה, אחרת שחקנים יקבלו עונשים שונים על עבירות זהות, וזה לא הוגן.

במשחק גביע אופ"א של בורדו נגד אנדרלכט, שחקן בורדו טרמולינאס עשה עבירה דומה לזאת של טיילור, על שחקן בלגי. הוא קיבל אדום, הבלגי למרבה המזל התאושש במהירות. בתור אוהד בורדו, כל כך נגעלתי מהעבירה הזאת ששמחתי שבורדו הפסידה, ומבחינתי בורדו בעצמה צריכה להשעות את טרמולינאס לפחות עד סוף העונה. שחקנים כאלה פשוט לא ראויים לשחק כדורגל.

זיזו 25 בפברואר 2008

יואב
אני בהחלט מסכים ואין לי ספק שלא הייתה כוונה. ראו מייד את התגובה שלו.
זאת הייתה עבירה גסה עם תוצאה איומה.

יואב 25 בפברואר 2008

מסכים עם להעניש בהתאם לחומרת העבירה. אבל זה גם נתון לפרשנות, אופיר.כי אני מתקשה לראות איך שחקן יכול להוציא כדור מרגלי היריב מבלי לשלוח את הרגל קדימה.

זיזו 25 בפברואר 2008

אוף טופיק שמצחיק אותי.
לפני שבוע דאלאס ספגה קצת אש כשג'רי סטקהאוס הצהיר שהטרייד עם ניו-ג'רזי סוכם ושהוא יחתך ויחזור לדאלאס. לאחר התגובות דאלאס (בהשראת דווין ג'ורג' האגדי) שינתה את הדיל והשאירה את סטקהאוס אצלה.
לאחר כמה ימים סאן-אנטוניו סגרה דיל עם סיאטל ששלח לסיאטל את בראנט בארי. מהלך שנראה לי תמוהה מכיוון שבארי הוא קלע אמין בקבוצה שסובלת מעונת קליעה רעה מאוד. בנוסף בארי הוא שחקן מנוסה שכבר זכה ב2 אליפויות עם הספרס ואחד המנהיגים של הקבוצה (מפתיע אבל נכון).
לא עבר יום וסיאטל חתכה אותו.
הכל נראה ברור פתאום. בימים האחרונים מדווח ש3-4 קבוצות, כולם מועמדות לאליפות(בעייני עצמם), פנו אליו. די ברור שזהו סתם משחק של בארי והספרס כדי לא לספוג את אותה האש אבל כולם שותקים וכאילו מאמינים לזה.

אני חותם שבארי יחזור לספרס. הרי אם לא, אז שניהם די מטומטמים ואף אחד מהם אף פעם לא היה חשוד בטמטום.

רונן דורפן 25 בפברואר 2008

tksr – לגבי קין, כשזה נעשה, אני לא חושב שההיסטוריה של שניהם הייתה ידועה מאד. בסך הכל האאלנד האשים אותו שהתחזה לפצוע. הספר עשה את המקרה לידוע. ולכן, בזמן העבירה, היה רק מראה עיניים ועל כך – כמו שאני אומר עם טיילור, אני חושב שצריך להרחיק ל-10-15 משחקים. נושא הכוונה הוא אחר. אם ידוע שהמקרה בכוונה העונש צריך להיות חמור מזה בהרבה.

אני מבין שעכשיו נאני הוא הרשע בסיפור. אולי צריך להרחיק אותו עד שנפשו הפגיעה של גאלאס תירפא?

מה יש פה להבין? פרגוסון גונן עליו כי זכותו לעשות את זה. ונזף בו כי הוא חושף את עצמו לפציעה על ידי שחקנים לא ספורטיבים כמו גאלאס. במיוחד אחרי שאבו כבר הראה שהמנטליות איתה יצאה ארסנל מחדר ההלבשה הייתה לנסות לפצוע.

אבל אם אתה מתעקש שנאני היה פה השחקן הלא ספורטיבי אז בסדר. אבל לפחות שוונגר יודיע מראש אילו תרגילים אסור לבצע נגד ארסנל: עקבים? מסירות בראש? הקפצות על הרגל? אני חושב שזה רק הגון בכדי שקבוצות יידעו איך להתנהג בחברתם. וגם רשימת עונשים – על אלו תרגילים דורכים על הרגליים ובאלו מצבים הם בועטים בקרסול.

יואב 25 בפברואר 2008

tksr אתה טועה בקשר לתגובה הפומבית של אלכס, לאחר המשחק. כשהוא נשאל על זה הוא ענה שהוא לא מעודד את זה והם לא באים להשפיל אף אחד.זה היה נינוח. בחדרי חדרים כנראה הטון היה אחר לגמרי.
רונן, גאלאס באמת בחור רגיש. ראית את התגובה שלו לאחר שנפסק הפנדל בשבת? זה היה עלבון לכל קפטני העבר של ארסנל.

לון 25 בפברואר 2008

רונן, אתה הרי יודע היטב שקודם קובעים חוקים ועונשים ורק אח"כ שופטים ומענישים לפיהם. לא להיפך.

ברמה המוסרית העקרונית אני חושב שכל גלישה עם הסטופקס לפנים ראויה להרחקה של שנה מהמגרשים. פשוט מפני שהיא מסכנת קריירה של שחקנים. זה יגרום לכך ששחקנים פשוט יפסיקו לגלוש קדימה אל שחקנים אחרים. יש בכדורגל מספיק פיזיות גם בלי זה.

ברמת ההוגנות הספציפית, ראוי לטיילור לקבל את העונש המקסימלי המופיע בחוק. לפי מיטב ידיעתי, הן בחוקי פיפ"א והן לפי הקודים של
הפרמייר ליג, אין שום הבחנה בין העברות לפי מידת התוצאה שלהן.

כל הקריאות להרחקה לפי מידת זמן היעדרות הנפגע מהמגרש, ראויות להיבחן ברמה העקרונית והחוקית ולא יכולות להיות מיושמות בדיעבד.

כדאי לזכור שלכוונה יש בהחלט משמעות חשובה לגבי העונש.
בניגוד למה שויקטור כתב, מי שמנסה לרצוח מקבל עונש חמור בהרבה ממי שהרג ברשלנות (בתאונת דרכים למשל).

אני מסכים לגבי ההיררכייה בין המאמן והשחקנים. כדאי לזכור שחלק גדול מהשחקנים הם אנשים צעירים מאוד, חלקם אפילו בסוף גיל ההתבגרות. בתור שכאלה הם זקוקים לדמות סמכותית ואבהית ולא לחבר.
בנוסף, ברגע שנוצרת חברות אישית בין המאמן לשחקנים, קשה לו יותר לקבל החלטות מקצועיות קרות (ללא התייחסות לתגובה הרגשית של השחקנים).

לפי הבנתי רוב השחקנים מעוניינים להיות בקבוצה מצליחה ככל האפשר ולכן יעדיפו להיות בקבוצה מצליחה עם מאמן סמכותי מאשר בקבוצה פחות מצליחה עם מאמן חבר.

העניין הוא שמעמד המאמן תלוי בהנהלות. אם ההנהלות יחשבו שכדאי שיהיה מאמן חבר, הן יפגעו במעמד המאמן הסמכותי.
בינתיים עושה רושם שההנהלות ברוב הקבוצות החזקות דווקא מבינות שמאמן סמכותי עדיף.

זיזו 25 בפברואר 2008

רונן
אתה לא מקבל את זה שנאני עשה מעשה לא מכובד ואסור בקוד לא כתוב?
אני כבר ראיתי קטטה ענקית שהתחילה מאותו מצב בדיוק. הקפצת כדור ללא תכלית זוהי השפלת היריב וקבוצות מגנות על כבודם ע"י קיצוץ השחקן. אני בשני הצדדים, צריך להעניש את השחקן הפוגע אבל אני בהחלט מבין ומצדיק אותו(צודק ואשם. מילכוד, סבבה, זה מה יש)

יותר מזה, במשחק השנה של ריאל בברמן רוביניו נעמד מול המגן והחל לרקד ממש בצורה מתגרה ללא כל כוונה לעשות משהו. בשנייה שהקהל קלט את זה, רוביניו החל לספוג שאגות של בוז עד סוף המשחק.
במשחק אחר שחקן פשוט בעט בו מצורה ברור בלי שום כוונה להגיע לכדור תוך כדי שהוא מרקד מולו. הקהל כמובן הגיב בהתלהבות.
קבוצה והקהל שלה זכאים לשמור על כבודם! ואם זה לא טוב לטלוויזיה אז שיעבירו ערוץ.
זה נכון אגב בכל ספורט. במשחק בין ניו-יורק לדנבר השנה היו מכות בגלל השפלה ועוד ועוד.

דוגמא לטיפול בבעיה בצורה נכונה, פיל ג'קסון קנס את אנדרו ביינום בגלל שזרק שלשה ברבע הרביעי כשהלייקרס הובילו מעל 20 הפרש.

אני מצרף את הוידאו של הקטטה. לא שתגידו שזה בגרמניה שלא סובלת כדורגל תעלולי או משהו כזה. מדובר במשחק בין קורונתיס לפלמירס בברזיל, אם הכדורגל האטרקטיבי. (שימו לב לזינוק לתעלה, ביצוע מרשים).

http://youtube.com/watch?v=wYAL_zx4ke4

עינב 25 בפברואר 2008

ירון, קשה לי מאד עם הביטוי "סמרטוט מקצועי" בהקשרו של נמני.אני חושב שכעיתונאי ספורט בקי, ידען ומעמיק, צורת ההתבטאות הזו חטאה לעיקר, גם אם באה על דרך ההקצנה. בנוגע לאי מיצויו האירופי- נמני ביצע טעות ניהולית קשה אחת, והיא החיבור לסוכנו הספרדי שלא פעל לטובתו ופגע בסיכוייו להשתלב באירופה באופן שימצה את הפוטנציאל הגלום בו. ואגב, החתמה באתלתיקו מדריד היא הישג גדול לכשעצמו באותם ימים, בעיני לפחות.
בנוסף, אם יש דבר שמפריע לי בהתנהלותו של נמני הוא ההתרועעות המיוחסת לו עם עבריינים פליליים. בכל השאר- נמני הוא אחרון הכדורגלנים הישראלים שניתן לראות בהם סמל ומודל לחיקוי עבור צעירים בכל חלקי הספורט: ממלחמה על כדור , מנהיגות על המגרש, ניצול הזדמנויות מקסימלי במגרשים קשים, צניעות והחזרת כבוד לקהל שהעלה אותך לגדולה. בניגוד לכדורגלנים ישראלים אחרים שמיהרו לירוק לעבר היציע ולסמל תנועות מגונות לקהל הביתי אחרי קריאות בוז, נמני ידע מאיפה הוא בא ולהיכן הוא עתיד לשוב.
בנוגע ל"ניצחון הזמני" של המאמנים- לפחות על קדנציית קלינגר אני סבור שאתה טועה. נמני סופסל אחרי הפסד מר להפועל באר שבע, ונותר דומם. הקרע בינו לבין טל בנין וברוך דגו הוביל למצב חברתי בעייתי בקבוצה, אך כשנקרא לדגל- הביא את האליפות במו רגליו, ואחרי השלושער נגד בני יהודה גם קלינגר ידע לומר זאת: כשנשאל על ידי שדר הקווים מה יש לו לומר על המשחק, הוא פשוט שר אקפלה: "אבי נמני הוא המלך". אני לא חושב שמשפט כזה מסמן ניצחון במשחק כוח של מאמן על שחקן, אלא להיפך.
בנוסף, גם בצעירותו, נמני היה שחקן נבחרת מצוין ומוביל(2:1 בר"ג נגד בולגריה, כשההגנה הבוגלרית לא אמורה לשכוח את הגב של נמני) והוביל אוהת כשמאבקי הכוח בין רביבו לברקוביץ' ערערו את שיווי המשקל שלה. חשוב לזכור שנמני נשאר במכבי תחת ניהול כושל במיוחד בתקופת גרנט השניה, וכמובן נאלץ לנדוד ולנוע תחת הקפריזות של קרלוס גרסיה. אני לא רואה באי ריסון נמני הגורם שלא הביא את מכבי להישגים גדולים בעידן שבין קשטן לקלינגר. להיפך- נמני היה הברומטר החיובי על המגרש ודמות מחוצה לו, כשכל שאר העסקנים והמאמנים עסקנים חירבו את העסק. גם בעונת הגלקטיקוס הזכורה לשמצה, בשובו מהגלות, הוא לא נענה להתגרויות של ברקוביץ', אלא שמר על האצילות הראויה. סמרטוט מקצועי הוא בוודאי לא.

עינב 25 בפברואר 2008

רונן- אני אחרי 12 שעות עבודה רצופות, אני כולי בושה וכלימה. מתנצל על הטעות בשם(מקורה הוא בבלבול עם ירון טלפז ששמעתי את שמו הרבה יום). אנא התעלם מכך, וקבל התנצלותי.

גיל 26 בפברואר 2008

יואב, צריך להוריד שחקן מכל קבוצה אבל בחיים לא יעשו את זה. השינויים בכדורגל איטיים ומאוחרים להחריד ביחס לענפי ספורט אחרים. כמה זמן לקח עד שאסרו על החזרת כדור לשוער ואיזה שינוי זה חולל? יש הרבה שינויים קטנים שאפשר לעשות שיוסיפו למשחק. למשל, הוצאת כדור חוץ ברגל או הרחקה לזמן קצוב כמו בהוקי.

IDO 26 בפברואר 2008

זה די ברור מה צריך לעשות כנגד עבירה חמורה.
גליץ שהסטופקס מכוון קדימה יהיה מייד פנדל לקבוצה הנגדית.
(כמה שאני מבין גליץ לחילוץ כדור עושים עם גב הרגל קדימה).

עוד צעד להחזרת הכדורגל לאוהדים, ולא לשחקנים כמו טיילור מאטרצי והאפס שחיסל לרונלדו את הקריירה שבוע שעבר.

אריאל 26 בפברואר 2008

לגבי נושא המאמנים – יש מספיק דוגמאות למאמנים "של שחקנים" שהצליחו מכדי לבוא ולהגיד שעדיף מאמנים קשוחים ששומרים דיסטנס. פיל ג'קסון הוא דוגמא אחת שאני חושב עליה, רייקארד הוא דוגמא אחרת (משעשע אותי שמישהו הביא אותו בתור דוגמא לכישלון הקונספציה – האיש הביא שתי אליפויות ספרד ואליפות אירופה פור קרייסט סייק), גם פיני גרשון עשה את שלו. לעומת זאת, יש מספיק דוגמאות למאמנים רס"רים שנכשלו, מה שמביא אותי לנקודה המרכזית – מה שחשוב זה לא היחס שלך לשחקנים ואם אתה שומר דיסטנס או לא – מה שחשוב זה אם אתה יודע לאמן.
הרי זה לא שאם קטש (הדוגמא הקלאסית למאמן מהזן החדש כביכול) היה שומר דיסטנס מהשחקנים שלו, מכבי היו הופכים לאלופי אירופה. באותה מידה, זה לא חוכמת הזן של פיל ג'קסון שהביאה אליפויות לשיקגו וללייקרס – זה היכולת שלו לאמן כדורסל.
בובי נייט היה מאמן כדורסל גדול וטום איזו הוא מאמן כדורסל גדול, והם עושים את זה בשיטות שונות לגמרי. אני חושב שהיום שמים יותר מדי דגש על הצד ה"רך" של האימון, בעוד מה שחשוב זה המקצועניות שלך

yoni 26 בפברואר 2008

roy keane lost a lot of my respect on that derby.

רונן דורפן 26 בפברואר 2008

אריאל – פיל ג'קסון הוא לא חבר של השחקנים. אני לא אומר שצריך לטפל בשחקנים בקנסות. אני אומר שצריך להיות דיסטנס. הרבה פעמים הפתרון הוא פשוט מאמן מבוגר. כי שחקן צעיר, גם אם הוא מרוויח מליונים, הרבה פעמים פשוט נותן כבוד למאמן מבוגר. חוץ מזה שמאמנים מבוגרים יודעים יותר.

עינב – לא קרא כלום… לגבי נמני אולי אני חריף מדי בהגדרה המקצועית משום שאני רואה את ההתרועעות שלו עם עבריינים כסמל לרקבון של הכדורגל בארץ.

זיזו – שחקנים ארסנל הם המחונכים בעולם. הם לא אוכלים ארוחה שלא תוכננה ולא מחסירים לעולם אימון. אני לא ידוע אם ראית את מקרה נאני. תחילת המהלך היא בכלל חלק לגיטימי ממשחק. הוא מחלץ כדור והדרך היחידה לשמור עליו היא להקפיץ אותו. אם בספר החוקים של ארסנל העונש על זה הוא רגליים שבורות – אז גם לערכים שלהם יש חלק במקרה דה סילבה.

לון- לחלוטין לא נכון. עונשים רק על פי החוקים – אבל מדיניות ענישה נקבעת פעמים רבות על ידי בית המשפט והתביעה – כשעושים ממישהו דוגמא. במקרה הזה לא מדובר על חקיקה חדשה אלא על מדיניות אכיפה.

ויקטור 26 בפברואר 2008

יואב – למראה הפרצופים של השחקנים שעמדו מסביב אי אפשר שלא לקרוא אלא כחרדה וזעזוע.
לון – כדי שהדוגמא שלי לא תסיח מן הטיעון תחשוב על שניים בעלי כוונת זדון דומה, אך עם תוצאות שונות.

נקודה אחרת – מדברים תמיד על הסיכון שבמשחקי נבחרת עבור שחקנים כוכבים. הנה דוגמא הפוכה שעלולה לחסל לקרואטיה את היורו. משעשע לשמוע את תגובותיו של ביליץ', שלא היה מן העדינים כשחקן..

שחמוביץ' 26 בפברואר 2008

לא ממש קשור,
אבל אתם חייבים לראות

http://www.youtube.com/watch?v=uVb2gbMtN3I

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 26 בפברואר 2008

לפיל ג'קסון יש כבוד בעיקר בגלל כתמי השיזוף שיש לו על 9 אצבעות!

זיזו 26 בפברואר 2008

אנונימי זה אני

אביעד 26 בפברואר 2008

מהלכים כמו שטיילור עשה קורים כל משחק, אדוארדו עצמו עשה את זה לנאני שבוע לפני כן. אבל כשאדוארדו לא בתנועה, הכדור כבר לא אצלו ובכזו עוצמה? שיתכבד מר טיילור ויבלה את שארית העונה בחוץ.
זיזו, המשפט שלך לפיו "קבוצה והקהל שלה זכאים לשמור על כבודם" הוא בעייתי הקשר הזה – הקבוצה היא זו שצריכה לשמור על הקהל שלה והיא צריכה לעשות את זה על המגרש, במשחק בו הבדלי הכוחות לפני 2 הקבוצות לפני העלייה למגרש הם קטנים עד לא קיימים (כמו במנצ'סטר-ארסנל וריאל-ברמן) ועל המגרש יש רק קבוצה אחת, פגיעה בלי כדור (ע"ע גאלאס) או גלישה לקרסול (ע"ע הכניסה של אדוארדו בנאני) או בעיטה בבטן בעלייה לכדור גובה (ע"ע אבואה) הן לא שמירה על הכבוד. הן מהוות ביזוי של המועדון, משהו בסגנון של "אנחנו לא יכולים לנצח אותם היום בכדורגל אז בואו נבעט בהם". מה שנאני עשה אולי לא היה יפה, אבל היה לחלוטין לגיטימי, התגובה של גאלאס הייתה מבזה. וזו הסיבה שדבריו של וונגר אחרי המשחק מול בירמינגהאם בשבת היו בדיחה, מאמן שלא עושה דבר לבלם שלו כשזה פוגע בשחקן יריב ללא כדור ולא אומר דבר כששחקן שלו גולש לקרסול של היריב בשביל לפגוע, לא יכול לומר משפטים כמו "קבוצות מנסות לעצור את ארסנל ע"י זה שהן בועטות בארסנל".

זיזו 26 בפברואר 2008

אביעד
לא דיברתי ספציפית על המהלך של נאני. נאני בכל זאת הקפיץ תוך כדי משחק. למרות ששחקני ארסנל נראו מאוד כעוסים גם לאחר מכן, מה שהוביל לתקול של גאלאס. ג'ילברטו תפס אותו מייד אחרי התקול ואמר לו להפסיק עם השטויות.
האמירה שלי הייתה כללית לשחקנים שמשפילים יריבים.

נ.ב. צבוע או לא, זה שקבוצות מכסחות את ארסנל זה ברור. כמו שבכל מקום קבוצות תחתית משחקות אגרסיבי נגד קבוצות עדיפות (גם נגד מנצ'סטר). ואנגר מודה לזה כמו כל אחד אחר וצריך או לא צריך להשלים עם זה. אבל אני לא חושב שצריך לשפוט דברים שלו לאחר המשחק הספציפי הזה (גם הוא אמר אחרי זה שהגזים בסערת הרגשות)

לון 26 בפברואר 2008

רונן, גם לשיטתך (בהנחה שהחוק מתיר ענישה כזו) אי אפשר לשנות מדיניות ענישה באופן דרסטי סתם כך. לצערנו כבר היו מספיק מקרים ששחקן שבר רגל לשחקן יריב.
למשל, כשקין פגע בהאלאנד לא היה ידוע שזה תוכנן מראש, אבל היה ידוע שהוא פצע אותו באופן קשה. בנוסף, כוונת הפגיעה היתה הרבה יותר ברורה לצופה מהצד. למה אז לא קראת להרחיק אותו לכמה חודשים ? מה יש במקרה הזה שדורש שינוי קיצוני במדיניות הענישה ?

ויקטור, הדוגמה האחרונה שלך שונה מהקודמת. כמובן שלתוצאות מעשה יש השפעה. מה שאני מבקש להזכיר שגם לכוונה יש חשיבות והשפעה. לעיתים הרבה יותר מאשר לתוצאות.

רונן דורפן 26 בפברואר 2008

לון – ראשית, אפשר לשנות מדיניות ענישה בצורה דרסטית ועושים את זה. למשל במקרה ריו פרדיננד ובדיקת הסמים המוחמצת.
דווקא בגלל שאני לא רוצה לחכות לאוטוביוגרפיה של טיילור או קין בכדי לוודא כוונה – אני חושב שפשוט צריכה להיות ענישה קשה על הפעולה עצמה.

זיזו 26 בפברואר 2008

אוף טופיק מדהים.
יאו מינג גמר את העונה!!!
דווקא אחרי 12 ניצחונות רצופים וכושר הכי טוב של יוסטון מאז ימי האקים.

לון 26 בפברואר 2008

אבל למה עכשיו ? למה לא כשקין גמר להאלאנד את הקריירה ? הרי חומרת הפגיעה היתה ידועה כבר אז. הוא קיבל אדום כל כך ברור ואפילו לא התווכח בניגוד לכל כרטיס אחר שקיבל בקריירה. ובאנגליה מעמידים לדין רק כמה שבועות אחרי האירוע. כך שכבר היה ידוע שהאלאנד לא ישחק הרבה זמן.

והאם היו מקרים לפני פרדיננד בהם שחקני כדורגל בפרמייר ליג התחמקו מבדיקה ? אני לא שמעתי על כך. אם ידוע לך, עדכן אותי בבקשה.

רונן דורפן 26 בפברואר 2008

נו. ואם לא טיפולו נכון בקין. אז משאירים את המצב כמו שהוא?

לון 26 בפברואר 2008

לא. צריך לשנות את החוק או את התקנות או את ההוראות ואז כל השחקנים ידעו שיש מצב חדש.
כמו שהחלו לתת כרטיסים אדומים לשחקן הגנה אחרון שעושה עברה. זה הגיע רק אחרי שהודיעו לכולם.

פיפ"א או הפרמייר ליג צריכים לשבת ולדון בכובד ראש (ולא מתוך התלהמות וסערת הרגשות סביב דה סילבה), מה העונש הראוי למקרה ששחקן קופץ או גולש עם הסטופקס קדימה. לפי דעתי זו צריכה להיות הוראה תקפה ללא קשר למידת חומרת הפגיעה בשחקן היריב.
אז ידע כל השחקנים איך לנהוג ומה יקרה אם יפרו את ההוראה.

מאיר 28 בפברואר 2008

דווקא כאוהד ארסנל אני חושב שהגזימו קצת עם הפציעה הזו. גם עם חומרתה (זה נראה פחות רע מהפציעה של ג'יבריל סיסה בזמנו – והוא חזר לשחק אחרי פחות מחצי שנה), וגם עם העונש לטיילור. אדום הגיע לו, מהסיבות שמנית רונן, ועוד שלושה משחקים בחוץ – בקיצור העונש שקיבל הוא נכון. גם וונגר חזר בו מהאמירה שטיילור צריך להיות מורחק לעולמים.

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

מאיר – רק להבהיר, אני לא התכוונתי להרחקה לעולמים, אלא הרחקה לשלושה חודשים. כשאמרתי "עד סוף העונה הנוכחית" לקחתי בחשבון את השלב בו אנו נמצאים. אם זה היה במחזור השני הייתי אומר "עד לכריסטמס"

Comments closed